Inflácia v EÚ by mala dosiahnuť vrchol už čoskoro
12. 1. 2023
Ekonomiky v EÚ a v strednej a východnej Európe by mali v roku 2023 rásť približne o 0,5 percenta a v roku 2024 o 3,3 percenta.
Inflácia v krajinách Európskej únie EÚ by mala dosiahnuť vrchol v prvom štvrťroku 2023. Následne by mali napäté podmienky na trhu práce, fiškálne prevody a vyššie ceny energií a potravín v rokoch 2023 až 2024 udržať infláciu mimo cieľového rozpätia. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa banky UniCredit Zuzana Ďuďáková na základe vyjadrení ekonómov banky UniCredit. "Oživenie nastane pravdepodobne od druhého polroka 2023, ak sa zotaví aj hospodárstvo eurozóny. V prvej polovici roka 2023 nastane mierna a, dúfajme, krátka recesia," uviedol hlavný ekonóm pre strednú a východnú Európu Dan Bucsa počas seminára na fóre The Euromoney CEE Forum 2023 vo Viedni. Dodal, že ekonomiky v EÚ a v strednej a východnej Európe porastú v roku 2023 približne o 0,5 percenta a v roku 2024 o 3,3 percenta. "Krajiny západného Balkánu môžu zaostávať za oživením EÚ a SVE z dôvodu horšieho prístupu k trhu a eurofondom," vyjadril sa Bucsa.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Rozpočtový deficit Grécka 15,4 %
16. 11. 2010
Rozpočtový deficit Grécka za minulý rok bol 15,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je oveľa horší výsledok, než boli doterajšie odhady.
Oznámil to v pondelok európsky štatistický úrad Eurostat. Zatiaľ posledný oficiálny údaj z tohtoročného apríla hovoril o deficite 13,6 % HDP. Tamojšia vláda v reakcii na údaje Eurostatu uviedla, že Grécko zníži tohtoročný deficit na 9,4 % HDP. Zámer bol však znížiť deficit na 8,1%.
Za chyby bývalej vlády vrátime EÚ 13 miliónov eur
15. 11. 2010
Bývala vláda sa dopustila niekoľko neoprávnených výdavkov, vďaka ktorým Slovensko prišlo o vyše 13 miliónov eur, ktoré poputujú do Bruselu.
Slovensko je totiž povinné vrátiť všetky peniaze, ktoré získalo z eurofondov neoprávnene. Ide hlavne o dva veľké projekty, nástenkový tender a sociálne podniky. V prípade tendra Slovensko stratilo vyše 10 miliónov eur. Tieto peniaze už boli poskytnuté, takže ich Slovensko musí vrátiť zo štátneho rozpočtu.
EÚ a Japonsko dohoda o voľnom obchode
12. 11. 2010
Európska únia a Japonsko budú pracovať na tom, aby začali rokovania o uvoľnení vzájomného obchodu.
Najvyšší činitelia Bruselu a Tokia sa dohodli, že rozhodnutie o začatí rozhovorov by malo padnúť budúci rok na summite EÚ a Japonska.
Japonské firmy vyzývajú vládu, aby zabezpečila viac obchodných dohôd, ktoré by podporili prístup ich elektroniky či automobilov na ďalšie trhy. Vedie ich k tomu najmä ostrá konkurencia Južnej Kórey, ktorá minulý mesiac podpísala s EÚ dohodu o voľnom obchode.
EÚ investuje do energetiky bilión eur
11. 11. 2010
Európska únia investuje v najbližších desiatich rokoch do energetiky bilión eur.
S takýmto číselným údajom prichádza Európska komisia v energetickej stratégii 2020. Hlavným cieľom je, aby žiadny členský štát nezostal energeticky izolovaný. Brusel navrhuje, aby energetické projekty, ktoré majú strategický význam pre európsku dvadsaťsedmičku, mohli ľahšie a rýchlejšie získať stavebné a ďalšie povolenia.