Európska centrálna banka pravdepodobne zníži úrokové sadzby aj v októbri
8. 10. 2024
Trhy očakávajú rýchlejšie uvoľňovanie menovej politiky. Európska centrálna banka (ECB) zrejme v októbri opäť zníži úrokové sadzby. Rast ekonomiky eurozóny je totiž slabý, čo zvyšuje riziko, že inflácia zostane pod jej dvojpercentným cieľom. Uviedol to šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau pre taliansky denník La Repubblica. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
ECB tento rok znížila sadzby už dvakrát z rekordných úrovní a trhy teraz očakávajú rýchlejšie uvoľňovanie menovej politiky. Zníženie sadzieb v októbri a decembri je už plne započítané, keďže inflačné tlaky sa zmierňujú rýchlejšie, ako očakávala ECB.
„Áno, veľmi pravdepodobne," povedal Villeroy v rozhovore pre denník La Repubblica na otázku, či ECB tento mesiac zníži sadzby. Najbližšie zasadnutie Rady guvernérov ECB sa bude konať 17. októbra. Aj šéfka ECB Christine Lagardová minulý týždeň signalizovala októbrové zníženia sadzieb a podobne sa vyjadrujú aj ďalší predstavitelia banky.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Eurozóna sa dočkala uvoľnenia menovej politiky, Američania čakajú
11. 6. 2024
Zatiaľ čo hospodárska aktivita USA rastie solídnym tempom, ekonomika eurozóny v minulom roku stagnovala, hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Tento týždeň bude zasadať americká centrálna banka Fed a na rozdiel od Európskej centrálnej banky (ECB) by mala svoje sadzby ponechať na aktuálnych úrovniach 5,25 % až 5,50 %. Dôvodom sú naďalej silné dáta, ktoré prichádzajú z americkej ekonomiky, uviedol v aktuálnom komentári analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. ECB minulý týždeň podľa očakávaní znížila svoje sadzby o 0,25 percentuálneho bodu (p. b.), čím začala s postupným uvoľňovaním doteraz prísnej menovej politiky.
„Stále platí, že sadzby bude Fed znižovať, až keď získa väčšiu istotu, že inflácia sa udržateľne pohybuje smerom k dvom percentám. Očakávania trhov ohľadne začiatku znižovania sadzieb zo strany americkej centrálnej banky sa posunuli do jesene," priblížil Kočiš.
Poukázal na to, že zatiaľ čo hospodárska aktivita USA rastie solídnym tempom, ekonomika eurozóny v minulom roku stagnovala. Časť odpovede treba podľa analytika hľadať vo fiškálnych stimuloch, ktoré možno vidieť aj vo zvýšených deficitoch z ostatných rokov. Verejné výdavky USA prispeli v roku 2023 k štvrtine hospodárskeho rastu. Obrat v tejto politike nenaznačujú ani odhady pre budúce roky, čo bude naďalej vytvárať inflačné tlaky. Americká inflácia sa za posledný rok síce zmiernila, ale zostáva vysoká, upozornil analytik. Jej medziročná hodnota dosiahla v apríli 3,4 %, pričom údaje o inflácii boli najmä v prvom kvartáli celkovo vyššie, ako sa očakávalo. Americká a európska inflácia majú sčasti rôzne príčiny, čo môže vysvetľovať aj rôzne načasovanie zmien v menovej politike na oboch brehoch Atlantiku.
V
ECB znižuje úrokové sadzby po prvýkrát za 5 rokov
10. 6. 2024
Úradníci ECB varujú, že ďalšie znižovanie bude závisieť od inflácie. Európska centrálna banka (ECB) znížila úrokové sadzby po prvýkrát za takmer päť rokov, avšak varovala, že ďalšie znižovanie bude závisieť od nasledujúceho zmiernenia cenových tlakov. Štvrtkové zníženie sadzieb zo 4% na 3,75 percenta, ktorý zatiaľ nebol napodobnený centrálnymi bankami v USA a Spojenom kráľovstve, predstavuje míľnik v boji proti inflácii po najväčšom náraste cien za niekoľko rokov.
Prezidentka ECB Christine Lagarde uviedla, že existuje „silná pravdepodobnosť“, že toto rozhodnutie znamená začiatok „znižovania“ sadzieb z ich historického maxima. Dodala však, že ďalšie kroky budú „závisieť od údajov, ktoré dostanú“. Niekoľko členov riadiacej rady ECB uviedlo, že ďalšie zníženie sadzieb na jej najbližšom zasadnutí v júli sa javí ako nepravdepodobné kvôli nedávnemu nárastu inflácie a rastu miezd. ECB varovala, že „nepredpokladá konkrétnu cestu úrokových sadzieb“ a očakáva, že inflácia zostane nad svojím 2-percentným cieľom až do posledného štvrťroka 2025.
Lagardeová uviedla, že ECB sa rozhodla znížiť „pretože celkovo naša dôvera v budúcnosť... sa v posledných mesiacoch zvyšuje“, pričom dodala, že „spoľahlivosť našich prognóz“ sa v posledných štvrťrokoch výrazne zvýšila. ECB zvýšila svoje predpovede pre tento a budúci rok a uviedla, že inflácia bude v priemere 2,5 percenta v roku 2024, 2,2 percenta v roku 2025 a 1,9 percenta v roku 2026.
Jeden guvernér, Robert Holzmann, šéf rakúskej centrálnej banky, nesúhlasil s rozhodnutím o znížení sadzieb. „Rozhodnutia založené na údajoch by mali byť založené na údajoch,“ povedal Holzmann po štvrtkovom zasadnutí.
Ďalší člen stanovujúci sadzby ECB uviedol, že Holzmann argumentoval, že zníženie je nezlučiteľné s nedávnym nárastom inflácie a rastu miezd v eurozóne. Lagardeová predpovedala, že rast miezd sa spomalí a produktivita pracovníkov sa zlepší v priebehu roka, čo pomôže zmierniť tlak na náklady na prácu pre firmy. Štvrtkový krok prišiel deň po podobnom znížení sadzieb Bank of Canada a nasleduje po skorších rozhodnutiach o uvoľnení menovej politiky centrálnymi bankami v Brazílii, Mexiku, Čile, Švajčiarsku a Švédsku tento rok. Naopak, americký Federálny rezervný systém sa očakáva, že budúci týždeň ponechá sadzby na 23-ročnom maxime v rozmedzí 5,25 percenta až 5,5 percenta, po tom, čo sa cenové tlaky v najväčšej svetovej ekonomike ukázali byť vytrvalejšie, než sa očakávalo. ECB zvýšila svoju predpoveď rastu pre tento rok z 0,6 percenta na 0,9 percenta. Očakáva rast 1,4 percenta budúci rok a 1,6 percenta v roku 2026.
S
Európska centrálna banka znižuje úrokové sadzby
29. 5. 2024
Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky potvrdil reguláciu úrokových sadzieb.
Európska centrálna banka (ECB) je pripravená od budúceho týždňa začať s redukciou úrokových sadzieb. Povedal to v rozhovore pre britský denník Financial Times hlavný ekonóm ECB Philip Lane. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Údaje, ktoré v súčasnosti máme k dispozícii, stačia na to, aby sme v prípade, že nedôjde k nečakaným prekvapeniam, terajšie úrokové sadzby zmiernili," povedal Lane.
Dodal, že ECB musela doteraz udržiavať úrokové sadzby na vysokej úrovni, aby sa ubezpečila, že inflácia bude pokračovať v spomaľovaní a nezostane zablokovaná nad úrovňou inflačného cieľa.
Ak by sa tak stalo, bolo by veľmi komplikované a pravdepodobne aj bolestivé tento stav zmeniť.
Čo sa týka ďalšieho znižovania úrokových sadzieb počas tohto roka, podľa hlavného ekonóma ECB sa bude rozhodovať na základe ďalších údajov. Ako budú prichádzať, ECB bude situáciu vyhodnocovať a stanoví, či je ďalšia redukcia adekvátna a bezpečná...
B
Obnoviteľné zdroje vyprodukovali vlani takmer tretinu celosvetovej elektrickej energie
17. 5. 2024
K lídrom z pohľadu podielu veternej energie na celkovo vyrobenej elektrine patria najmä krajiny Európskej únie. Obnoviteľné zdroje energie (OZE) vyprodukovali vlani celosvetovo takmer tretinu elektrickej energie alebo 30,3 percenta. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu o desať percent. V podiele veternej energie na celkovej výrobe elektriny sú lídrom európske krajiny, avšak s výnimkou Slovenska.
Informovala o tom Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) na základe štúdie londýnskeho think-tanku Ember. Veterné elektrárne podľa SAPI zvýšili vlani výrobu v porovnaní s jadrovými elektrárňami desaťnásobne, a to o 206 terawatthodín. Ako dodal člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko, súvisí to najmä s tým, že veterné elektrárne sa dajú v prípade štandardných povoľovacích procesov postaviť relatívne rýchlo. "Štát síce ohlásil plán na výstavbu nového jadrového zdroja, ale ten nebude reálne vyrábať elektrinu skôr ako v roku 2040. Už v roku 2030 pritom bude Slovensko riešiť nedostatok vlastnej elektriny," upozornil.
K lídrom z pohľadu podielu veternej energie na celkovo vyrobenej elektrine patria najmä krajiny EÚ. V Dánsku vyrobia veterné elektrárne 58 percent z celkovo vyrobenej elektrickej energie. Nasleduje za ním Írsko s 38 percent a Portugalsko s 29 percent.
"Na Slovensku je to, bohužiaľ, stále blízko nule. Aj vzhľadom na aktuálny návrh na zvyšovanie poplatku tzv. G-komponentu je otázne, či vytvoríme podmienky na to, aby sme ako krajina v dohľadnej budúcnosti začali dobiehať ostatné, aj susedné krajiny," priblížil Lacko. Slovensko s podporou obnoviteľných zdrojov podľa neho zaostáva pre dlhodobo nevyriešené legislatívne bariéry. Dôsledkom toho povoľovacie procesy trvajú dlhé roky. "Naďalej platí, že sa tento rok u nás nepostaví ani jedna veterná elektráreň, kvôli čomu sme už roky z pohľadu výrobnej kapacity elektriny z vetra na chvoste Európy," uzavrel.
S