Európska centrálna banka pravdepodobne zníži úrokové sadzby aj v októbri
8. 10. 2024
Trhy očakávajú rýchlejšie uvoľňovanie menovej politiky. Európska centrálna banka (ECB) zrejme v októbri opäť zníži úrokové sadzby. Rast ekonomiky eurozóny je totiž slabý, čo zvyšuje riziko, že inflácia zostane pod jej dvojpercentným cieľom. Uviedol to šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau pre taliansky denník La Repubblica. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
ECB tento rok znížila sadzby už dvakrát z rekordných úrovní a trhy teraz očakávajú rýchlejšie uvoľňovanie menovej politiky. Zníženie sadzieb v októbri a decembri je už plne započítané, keďže inflačné tlaky sa zmierňujú rýchlejšie, ako očakávala ECB.
„Áno, veľmi pravdepodobne," povedal Villeroy v rozhovore pre denník La Repubblica na otázku, či ECB tento mesiac zníži sadzby. Najbližšie zasadnutie Rady guvernérov ECB sa bude konať 17. októbra. Aj šéfka ECB Christine Lagardová minulý týždeň signalizovala októbrové zníženia sadzieb a podobne sa vyjadrujú aj ďalší predstavitelia banky.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny klesala miernejším tempom
2. 2. 2024
Finálny index nákupných manažérov pre výrobný sektor eurozóny dosiahol v januári 46,6 bodu oproti 44,4 bodu v decembri.
Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny pokračovala na začiatku tohto roka v poklese, tempo poklesu sa však opäť spomalilo, už tretí mesiac po sebe. Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews, ktoré sa odvolali na konečné výsledky prieskumu spoločnosti S&P Global a Komerčnej banky v Hamburgu (HCOB). Tie potvrdili predbežný odhad z konca januára.
Finálny index nákupných manažérov pre výrobný sektor eurozóny dosiahol v januári 46,6 bodu oproti 44,4 bodu v decembri. To znamená pokračovanie poklesu aktivity v sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Tempo poklesu sa však spomalilo, pričom januárový výsledok je najlepší za posledných 10 mesiacov. Konečné údaje sú navyše totožné s predbežným odhadom, ktorý bol zverejnený 24. januára.
Z piatich čiastkových komponentov sa pod hlavný index pozitívne podpísali všetky, pričom priaznivo sa vyvíjali najmä nové objednávky a produkcia. Aj keď v obidvoch prípadoch opäť zaznamenali pokles, tempo ich poklesu bolo najslabšie od apríla minulého roka...
B
Majetková nerovnosť v eurozóne sa v posledných piatich rokoch znížila
10. 1. 2024
Najnovšie údaje o majetkových pomeroch domácností v menovej únii zverejnila Európska centrálna banka po tom, ako roky čelila kritike, že desaťročie mimoriadne nízkych úrokových sadzieb zvýhodňovalo najmä bohatých ľudí s dostatočnými finančnými aktívami. Majetková nerovnosť v eurozóne sa za posledných päť rokov znížila, keďže veľká stredná trieda vlastniaca nehnuteľnosti profitovala z rastu ich cien. Oznámila to v Európska centrálna banka (ECB). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Kritici tiež ECB vyčítajú, že nízke sadzby síce prospievali majiteľom domov, zároveň ale podnecovali boom v oblasti bývania, čo spôsobilo, že nehnuteľnosti vrátane nájmov sa stali nedostupnými pre najchudobnejšie domácnosti. ECB však zistila, že rozdiel medzi hornými 5 % a dolnými 50 % spoločnosti sa v skutočnosti už roky zmenšuje.
„Výrazný nárast čistého bohatstva domácností v eurozóne pozorovaný v národných účtoch za posledných päť rokov sprevádzal mierny pokles nerovnosti, čiastočne preto, lebo vlastníci bytov, ktorí tvoria viac ako 60 % populácie, profitovali z nárastu cien nehnuteľností," uviedla ECB. Čisté bohatstvo vlastníkov bytov sa podľa ECB za posledných päť rokov zvýšilo o 27 %, zatiaľ čo čisté bohatstvo ľudí, ktorí ich nevlastnia, vzrástlo o 17 %, a to najmä v dôsledku nárastu objemu vkladov zaznamenaného v tomto období.
Údaje, ktoré prichádzajú s veľkým časovým oneskorením, zatiaľ nezohľadňujú nedávny pokles cien nehnuteľností. Určitý zvrat je tak stále možný, keďže sadzby ECB sú v súčasnosti na rekordných úrovniach a ceny nehnuteľností v mnohých krajinách eurozóny klesajú.
S
Spoločná európska agropolitika priniesla minulý rok pre slovenských farmárov množstvo zmien
10. 1. 2024
Oproti predošlému programovému obdobiu museli podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory robiť omnoho viac, ale v celkovom meradle za menej peňazí. Uviedol to Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
"Ciele politiky boli omnoho zelenšie, a preto veľmi výraznou zmenou boli tzv. ekoschémy, v rámci ktorých museli poľnohospodári deliť veľké lány na omnoho menšie a tvoriť biopásy, ktoré mali pomôcť pri ozeleňovaní našej krajiny. Z tohto dôvodu museli naši poľnohospodári vyvinúť obrovské úsilie na to, aby získali finančné zdroje z Európskej únie," priblížil. Oproti predošlému programovému obdobiu museli podľa Korpáša robiť omnoho viac, ale v celkovom meradle za menej peňazí. "Zavádzanie ekoschém do praxe prinieslo aj veľa nezodpovedaných otázok a problémov," podčiarkol.
"Naši poľnohospodári tak bojovali s byrokraciou a ministerskými úradníkmi, ktorí im nedokázali na dôležité otázky z praxe odpovedať. Všetky zmeny priniesli problémy aj v rámci samotného vyplácania priamych platieb. Zvýšil sa počet kontrol, poľnohospodári dokonca museli niektoré parcely fotografovať a snímky zasielať na Pôdohospodársku platobnú agentúru, aby sa k svojim platbám na konci dňa vôbec dostali," dodal Korpáš.
S
Eurokomisia uvoľnila Maďarsku desať miliárd eur zo zmrazených eurofondov
14. 12. 2023
Podľa komisie sú reformy na zlepšenie nezávislosti súdnictva v súlade s požiadavkami, na ktorých sa obe strany dohodli. Európska komisia v stredu oznámila, že rozmrazila desať miliárd eur z eurofondov určených pre Maďarsko. Komisia skonštatovala, že reformy, ktoré uskutočnila vláda premiéra Viktora Orbána na zlepšenie nezávislosti súdnictva sú v súlade s požiadavkami, na ktorých sa obe strany dohodli.
Komisia neuvoľnila celý objem eurofondov. Zvyšok zmrazených eurofondov a miliardy eur, na ktoré si Maďarsko mohlo nárokovať kvôli pandémii ochorenia COVID-19, zostávajú stále zablokované. Európska únia zmrazila peniaze pre obavy, že Orbánova vláda urobila toho príliš málo na podporu právneho štátu a boj proti korupcii. Členské štáty na základe návrhu eurokomisie v decembri 2022 v rámci mechanizmu rozpočtovej podmienenosti prijali opatrenia na ochranu rozpočtu Únie pred porušovaním zásad právneho štátu v Maďarsku. Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v stredu v správe pre médiá uviedol, že Komisia dostala dostatočné záruky na to, aby mohla povedať, že v Maďarsku sa posilní nezávislosť súdnictva. Komisia informovala, že prijala dve rozhodnutia týkajúce sa Maďarska a situácie v oblasti právneho štátu v tejto krajine. Jedno sa týka podmienok spojených s reformou súdnictva v Maďarsku, a druhé sa týka mechanizmu rozpočtovej podmienenosti.
V decembri 2022 upozornila, že Maďarsko nesplnilo podmienky uvedené v Charte základných práv EÚ a má viacero obáv vrátane ohľadne nezávislosti justície.
V stredajšom oznámení sa uvádza, že po dôkladnom posúdení a sérii konzultácií s maďarskou vládou sa domnieva, že Maďarsko prijalo opatrenia, ktoré sa zaviazalo prijať pre posilnenie nezávislosti justície a teda že časť financovania politiky súdržnosti už nebude blokovaná. To znamená, že Maďarsko môže začať žiadať úhrady až do výšky okolo 10,2 miliardy eur.
Komisia spresnila, že čo sa týka finančnej pomoci vyčlenenej kvôli pandémii ochorenia COVID-19 vo výške 6,3 miliardy, tá zostáva zablokovaná.
Rovnako aj vzhľadom na to, že Maďarsko nedokázalo splniť takzvané "supermíľniky" v rámci reforiem cez národný plán obnovy a odolnosti, momentálne nie je možné vyplatiť ani tieto platby. Financovanie z rozpočtu EÚ, ktoré zostáva pre Maďarsko naďalej zablokované, predstavuje celkovo približne 21 miliárd eur.
S