Európa sa už takmer odrezala od ruských energií
14. 10. 2022
Ceny plynu aj elektriny prudko klesajú a budeme sa mať dobre. Takéto konštatovanie znie skoro ako sci-fi. A to najmä z hľadiska toho, že energie sú na burzách v dôsledku vojny na Ukrajine tento rok v priemere trojnásobne drahšie ako vlani. Navyše v lete boli aj dni, keď rozdiel stúpol na 10-násobok. Inflácia v dôsledku toho presahuje dvojciferné číslo. Napriek tomu aktuálne nastala na trhoch určitá úľava.
Ešte na konci augusta odberatelia zhrozene pozerali na holandskú burzu s plynom. Ten bol totiž na úrovniach 350 eur za megawatthodinu. Dnes je pohľad o čosi krajší. Tento týždeň sa surovina obchoduje približne za 150 až 160 eur, čo sú trojmesačné minimá. „V medziročnom porovnaní sú tak vyššie už len o približne 50 percent, hoci v auguste boli vyššie šesťnásobne,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Podľa jeho slov za významným poklesom stojí niekoľko faktorov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Euro kleslo voči doláru na šesťtýždňové minimum
16. 5. 2013
Euro reagovalo na nečakane veľký pokles ekonomiky eurozóny.
Spoločná európska mena voči doláru oslabila na šesťtýždňové minimum.
Poškodil ju nečakane veľký pokles ekonomiky eurozóny.
Euro oproti doláru kleslo o 0,3 % na 1,2883 USD/EUR. Oslabenie eura pomohlo dolárovému indexu, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien.
Väčšina únie padla. Slovensko sa drží v pásme rastu
16. 5. 2013
Slovenská ekonomika rástla piatym najrýchlejším tempom v EÚ.
Väčšina krajín ukázala červené čísla rastu. Najväčší pokles HDP zaznamenali problémové krajiny eurozóny - Grécko, Cyprus a Portugalsko. V červenom pásme sa ocitla aj ČR.
Z najväčších európskych ekonomík sa do mínusu dostalo už aj Nemecko (-0,3 percenta). Ekonomika Slovenska vzrástla medziročne tempom 0,9 percenta. V menovom bloku je tak po Estónsku druhou najrýchlejšie rastúcou krajinou.
Dôvera v Európsku úniu klesá
14. 5. 2013
Dôvera v EÚ je medzi jej obyvateľmi stále nižšia, pričom najskeptickejší sú Gréci a najoptimistickejší Nemci.
Úniu pozitívne vníma v priemere 45 percent Európanov, minulý rok to však bolo až 60 percent. V Grécku EÚ verí len 33 percent opýtaných. Najväčší pokles zaznamenali vo Francúzsku - zo 60 percent minulý rok na 41 percent v súčasnosti.
Výroba centových euromincí je stratová
14. 5. 2013
Od januára 2002 členské štáty eurozóny vyrobili vyše 45,8 miliardy kusov jednocentových a dvojcentových euromincí.
EK navrhla štyri scenáre budúcnosti jednocentových a dvojcentových euromincí.
Komisár EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti uviedol, že EK uskutočnila sériu konzultácií so združeniami zamestnávateľov a spotrebiteľov, štátnymi pokladnicami a centrálnymi bankami, pričom snahou bolo zistiť výhody a nevýhody stiahnutia euromincí s najmenšou nominálnou hodnotou z obehu.