Česko je chorý muž Európy. Stav krajiny ukazuje krach plánovanej megainvestície
14. 11. 2023
Hospodársky model Českej republiky je zastaraný, krajina je lapená v priemernosti. Na svojom webe to napísal nemecký denník Die Welt, podľa ktorého je skutočne chorým mužom Európy práve Česko. Západný sused Slovenska je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá sa nedokázala zotaviť z ekonomických dopadov pandémie. Česko preto podľa denníka slúži ako varovanie pred tým, čo hrozí aj Nemecku.
Stav českej ekonomiky a jej vyhliadky jasne ukazuje postoj automobilového koncernu Volkswagen, ktorý zatiaľ odložil rozhodnutie o ďalších európskych miestach pre výstavbu obrovskej továrne na batérie do elektromobilov.
Česká republika, ktorá má o takzvanú gigafactory veľký záujem, ponúkala zónu v obci Líně pri Plzni. "Toto rozhodnutie vyvolalo v Česku sklamanie, ale zodpovedá (celkovému) obrazu," napísal Die Welt o projekte, ktorý česká vláda považovala za jeden zo svojich hlavných.
"Po takmer dvoch desaťročiach dobiehania už hospodárstvo mnoho rokov len sotva rastie a ekonómovia varujú, že ekonomika bez zásadných zmien stratí kontakt s ostatnými európskymi krajinami," uviedol denník.
"V skutočnosti je to teraz Česko, kto je skutočne chorým mužom Európy," poznamenal. Termín chorý muž Európy bol dlho spájaný s Nemeckom, ktoré sa v 90. rokoch dlho ekonomicky vyrovnávalo so svojim znovuzjednotením. Toto spojenie v posledných mesiacoch niektoré médiá znovu využili, aby tak poukázali na to, že Nemecku sa teraz v porovnaní s inými štátmi ekonomicky nedarí.
Na predpandemickú úroveň sa Česko podľa ekonómov Medzinárodného menového fondu tento rok nedostane. Odborníci navyše aj na nadchádzajúci rok predpovedajú Česku slabý hospodársky rast. Die Welt vypočítava niekoľko faktorov, ktoré možno pripísať na ťarchu slabého zotavenia z pandémie, ako je okrem iného nedostatočne energeticky efektívna výroba českých firiem a tiež príliš skoré zvýšenie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, čo zadusilo ekonomiku. "To všetko sú len prechodné faktory. Narážajú však na hospodárstvo, ktoré už roky bojuje so slabým rastom. Neuspokojivý vývoj posledných rokov ich teraz priviedol do centra pozornosti mnohých pozorovateľov," uviedol nemecký denník.
Upozornil tiež, že podľa Hospodárskej komory ČR hrozí Česku pasca stredných príjmov, keď krajina uviazne medzi konkurenciou chudobnejších štátov s nižšími mzdami a vysoko technologicky vyspelými krajinami typu Nemecka.
"Varovanie pred rastovou pascou znie zatiaľ ako dráma, ktorá sa snaží získať pozornosť. Čína, Brazília alebo Albánsko sú ekonomikami so strednými príjmami. Česko naopak hrá inú ligu. V celosvetovom porovnaní je vysoko rozvinutou a bohatou priemyselnou krajinou s príjmom na hlavu, ktorý dosahuje 87 percent priemeru EÚ," napísal Die Welt.
Odborníci ako Kryštof Kruliš z Asociácie pre medzinárodné otázky sú presvedčení, že varovanie je namieste, pretože česká ekonomika je príliš drahá, aby konkurovala krajinám s lacnejšími mzdovými nákladmi, ale ešte nie je dostatočne technologicky vyvinutá, aby udržala krok napríklad s Nemeckom.
Denník poznamenal, že problémy Českej republiky sú veľmi podobné tým, ktorým čelí aj Nemecko. To podľa ekonómov totiž na udržanie prosperity bude potrebovať štrukturálne zmeny vrátane ukončenia podpory priemyselným odvetviam, ktoré nie sú v tejto krajine dlhodobo životaschopné. "Recepty sú v Nemecku rovnaké ako v Česku. Viac peňazí do školstva, do výskumu a vývoja. Menej byrokracie. Investície do strojov, robotov a softvéru, ktorý nahradí chýbajúcu pracovnú silu," uviedol Die Welt. Dodal, že niektorí ekonómovia vidia aj príležitosti, ako je presun výroby z Číny.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Euro výrazne posilnilo
20. 5. 2020
Spoločná európska mena pokračuje po výraznom pondelkovom raste v prudkom posilňovaní aj v utorok. V poludňajšom obchodovaní sa predávala po 1,0976 dolára, čo je najviac od začiatku mája. V skorom obchodovaní sa kurz eura ešte pohyboval len tesne nad hranicou 1,09 dolára/euro.
Európska centrálna banka (ECB) stanovila v pondelok referenčný kurz na 1,0832 (v piatok: 1,0798) dolára/euro. Už v pondelok si euro pripísalo okolo jedného centa. Spoločnú menu podporil aj plán Francúzska a Nemecka, predstavený v pondelok a týkajúci sa vytvorenia fondu obnovy pre európsku ekonomiku po koronakríze v objeme 500 miliárd eur.
Ministri financií schválili masívnu pomoc cez euroval
18. 5. 2020
Ministri financií eurozóny formálne schválili spustenie programu preventívnych úverových liniek v celkovej hodnote 240 miliárd eur z eurovalu na pomoc členským štátom pri pokrývaní zdravotných nákladov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Rada guvernérov Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorá sa skladá z ministrov financií eurozóny, s konečnou platnosťou v piatok schválila vytvorenie úverových liniek pre všetky krajiny eurozóny. Záujemcovia môžu čerpať úvery z takzvaného eurovalu vo výške až dvoch percent HDP na financovanie priamych a nepriamych zdravotných nákladov v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19. Ak by Slovensko využilo ponuku naplno, mohlo by získať do dvoch miliárd eur, keďže náš HDP vlani dosiahol približne 94 miliárd eur. Úvery z ESM sú súčasťou balíka pomoci v celkovej hodnote 500 miliárd eur, na ktorom sa štáty Európskej únie dohodli v apríli. Náklady na financovanie sú podľa ESM aktuálne takmer nulové, pričom podmienky úverov pre štáty eurozóny by mali byť tiež výhodné.
V Maďarsku prišlo o prácu už vyše 300-tisíc ľudí
13. 5. 2020
Na ochorenie COVID-19 v Maďarsku zomreli za posledných 24 hodín ďalší štyria pacienti s chronickými ochoreniami; počet obetí tak stúpol na 425. Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu do utorka vzrástol na 3 313, avšak počet aktívnych nakazených klesol na 1 881.
Odborári tvrdia, že vplyvom pandémie prišlo o prácu vyše 330-tisíc ľudí. Podľa aktuálnych údajov krízového štábu, zverejnených na stránke koronavirus.gov.hu, sa z choroby COVID-19 vyliečilo 1 007 pacientov. Hospitalizovaných je 746 ľudí, z nich 45 je napojených na pľúcnu ventiláciu. Až 60 percent aktívnych nakazených, 79 percent obetí a 56 percent vyliečených je z Budapešti, prípadne z Peštianskej župy. Nezamestnanosť vplyvom koronavírusovej pandémie môže podľa maďarských odborárov stúpnuť až na osem percent. Minister financií Mihály Varga v pondelok v parlamente v reakcii na otázku opozície povedal, že doposiaľ prišlo o prácu 163-tisíc zamestnancov.
Európa sa uvoľňuje. Ale čo bude s dôchodcami?
11. 5. 2020
Ľudia v domovoch pre seniorov zostávajú rovnako izolovaní a osamelí ako predtým. A nerysuje sa vyhliadka, že sa to čoskoro zmení. Španieli si užívajú prechádzky v parkoch, po dlhých siedmich týždňoch. Rovnako ako v Taliansku, kde trvali prísne obmedzenia dokonca osem týždňov. Nasleduje zvyšok Európy, kde už návrat k normálnemu životu postúpil ďalej.
V uliciach Ríma či Barcelony sa tancuje a kdekto chce odohnať nepríjemné otázky, čo bude v najbližších týždňoch. Nie každý si však užíva. Ľudia v domovoch pre seniorov zostávajú rovnako izolovaní a osamelí ako predtým. A nerysuje sa vyhliadka, že sa to čoskoro zmení.