Od januára sa zvýši maximálny vymeriavací základ na platbu poistného
14. 11. 2024
Sú to tisícky eur, upozorňuje poisťovňa. V súčasnosti podľa hovorcu Sociálnej poisťovňe odvádza poistné z maximálneho vymeriavacieho základu 6620 zamestnancov a 12 dohodárov.
Od januára 2025 sa zvýši hranica maximálneho vymeriavacieho základu na platbu poistného. Táto zmena súvisí so schválenou novelou zákona o sociálnom poistení, ktorou sa mení výška maximálneho mesačného vymeriavacieho základu na platenie poistného z doterajšieho sedemnásobku na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. "Maximálny mesačný vymeriavací základ, ktorý je v súčasnosti 9128 eur, sa tak od 1. januára 2025 zvýši na sumu 15 730 eur. Zmena sa dotýka tak samostatne zárobkovo činnej osoby, ako aj zamestnanca, zamestnávateľa a dobrovoľne poistenej osoby," uviedol Kontúr.
Doplnil, že týkať sa to bude platenia poistného na nemocenské, dôchodkové aj garančné poistenie, ďalej poistenie v nezamestnanosti, na financovanie podpory či do rezervného fondu solidarity.
Kontúr spresnil, že samostatne zárobkovo činnej osoby budú mať po novom roku maximálnu mesačnú platbu poistného vo výške 5214,49 eura. Oproti roku 2024 môžu byť podľa neho mesačné odvody na sociálne poistenie vyššie až o 2188,56 eura. Aktuálne odvádza poistné z maximálneho vymeriavacieho základu 101 SZČO.
Zamestnanci zaplatia po novom maximálne mesačné poistné v sume 1478,62 eura, čo je v medziročnom porovnaní o 620,59 eura viac. V súčasnosti podľa hovorcu Sociálnej poisťovňe odvádza poistné z maximálneho vymeriavacieho základu 6620 zamestnancov a 12 dohodárov.
Ďalej priblížil, že zamestnávatelia zaplatia mesačne maximálne 3838,11 eura, čo je oproti súčasnosti o 1610,88 eura viac. Zároveň dodal, že vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie úrazového poistenia nie je obmedzený maximálnou výškou. Od januára 2025 bude podľa neho platiť dobrovoľne poistená osoba najvyššie poistné vo výške 5529,09 eura, čo je v medziročnom porovnaní o 2320,60 eura viac. V súčasnosti odvádzajú poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, teda zo sumy 9128 eur, tri dobrovoľne poistené osoby.
"Dobrovoľne poistená osoba si sama určuje vymeriavací základ, z ktorého platí poistné na dobrovoľné poistenie, pričom tento nesmie byť nižší ako minimálny vymeriavací základ a ani vyšší ako maximálny vymeriavací základ platný v danom roku," uzavrel Kontúr.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Daň z motorových vozidiel
26. 11. 2015
Pri dani z motorových vozidiel zdaňovacím obdobím je kalendárny rok, pričom daňové priznanie je potrebné podať správcovi dane do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia. Nakoľko 31. január 2016 pripadá na nedeľu, termín na podanie daňového priznania sa posúva na pondelok 1. februára 2016. Je potrebné upozorniť, že posledným dňom lehoty na podanie daňového priznania je daň aj splatná.
Daňou z motorových vozidiel sa zdaňujú motorové a prípojné vozidlá kategórie:
• L1e až L7e - motocykle, trojkolky, štvorkolky
• M1 - osobný automobil
• M2 a M3 - autobusy
• N1 až N3 - nákladné vozidlá
• O1 až O4 - prípojné vozidlá
Daňou z motorových vozidiel sa nezdaňujú dopravné prostriedky kategórie:
- T, C - kolesové a pásové traktory
- R - prípojné vozidlo za traktor
- S - ťahaný vymeniteľný stroj za T, C
- P - pracovný stroj
- LS - snežné skútre
- V - ostatné vozidlá
Tlačivo daňového priznania k dani z motorových vozidiel je k dispozícii napr. na webovej stránke Ministerstva financií SR.
V daňovom priznaní daňovník okrem výpočtu dane uvádza
- fyzická osoba – meno, priezvisko, titul, dodatok obchodného mena (ak takýto má), adresu trvalého pobytu, daňové identifikačné číslo a ak ho nemá pridelené, tak rodné číslo alebo dátum narodenia
- právnická osoba – obchodné meno alebo názov, sídlo a daňové identifikačné číslo.
Na dobrovoľnosti zákon ponecháva uvedenie telefónneho čísla, elektronickej adresy a faxového čísla.
Aj pri dani z motorových vozidiel má daňovník právo podať opravné alebo dodatočné daňové priznanie. Opravné daňové priznanie sa podáva v lehote do 31. januára (v roku 2016 do 1. februára) a dodatočné daňové priznanie po tomto termíne. Keďže opravné a aj dodatočné daňové priznanie sa podáva na rovnakom tlačive ako riadne daňové priznanie, má daňovník povinnosť na tlačive vyznačiť, že ide o opravné, resp. dodatočné daňové priznanie.
Novela ZDP - Oslobodenie sociálnej výpomoci
26. 11. 2015
Od 1. januára 2016 sa zákonom č. 253/2015 Z. z. z 22. septembra 2015 mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Jednou zo zmien, ktorá bola doplnená, po dohode KOZ SR a MF SR je úprava oslobodenia od dane na príjmy, ktoré sú vyplácané zo sociálneho fondu pri vybraných situáciách v rámci sociálnej výpomoci.
Podľa § 5 sa odsek 7 písm. m) ZDP budú od dane oslobodené príjmy poskytnuté ako sociálna výpomoc z dôvodu:
- úmrtia blízkej osoby žijúcej v domácnosti zamestnanca,
- odstraňovania alebo zmiernenia následkov živelných udalostí alebo
- dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, ktorej nepretržité trvanie prekročí prevažnú časť zdaňovacieho obdobia,
poskytovaná z prostriedkov sociálneho fondu vyplatená v úhrnnej výške najviac 2 000 eur za zdaňovacie obdobie len od jedného zamestnávateľa.
Znížená DPH
28. 10. 2015
Súčasťou záznamu potravín, kde dochádza k znižovaniu dane z pridanej hodnoty z 20 % na 10 %, sú vybrané druhy čerstvého mäsa, čerstvé ryby, mlieko, maslo a chlieb.
Sadzba by sa mala znížiť s účinnosťou od 1. januára roku 2016. Súčasťou zoznamu sú aj živé ryby a čerstvé a chladené sladkovodné ryby, a to rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb. Z mliečnych výrobkov sa do zoznamu vybraných potravín so zníženou sadzbou dostali iba samotné mlieko a maslo. Zoznam dopĺňa obyčajný chlieb.
Daňový poriadok
28. 10. 2015
S cieľom motivovať daňové subjekty k riadnemu a včasnému plneniu daňových povinností sa v novele zákona upravili sankcie zohľadňujúce časové hľadisko pri dodatočnom priznaní a vyrubení správnej výšky dane.
Zároveň sa stanovila možnosť podať dodatočné daňové priznanie aj po začatí daňovej kontroly v lehote 15 dní, ktorého podanie bude mať za následok uloženie nižšej sankcie než v prípade vyrubenia dane správcom dane na základe výsledkov daňovej kontroly.
Súčasne sa pri ukladaní pokút zavádza absorpčná zásada, a to nadväzne na judikatúru slovenských súdov. Podmienkou uplatnenia absorpčnej zásady bude dopustenie sa viacerých správnych deliktov rovnakého druhu na rovnakom úseku verejnej správy jednou osobou, za ktoré bude príslušný správca dane oprávnený uložiť úhrnnú pokutu podľa zákonného ustanovenia s najvyššou hornou hranicou sadzby pokuty.