Od januára sa zvýši maximálny vymeriavací základ na platbu poistného
14. 11. 2024
Sú to tisícky eur, upozorňuje poisťovňa. V súčasnosti podľa hovorcu Sociálnej poisťovňe odvádza poistné z maximálneho vymeriavacieho základu 6620 zamestnancov a 12 dohodárov.
Od januára 2025 sa zvýši hranica maximálneho vymeriavacieho základu na platbu poistného. Táto zmena súvisí so schválenou novelou zákona o sociálnom poistení, ktorou sa mení výška maximálneho mesačného vymeriavacieho základu na platenie poistného z doterajšieho sedemnásobku na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. "Maximálny mesačný vymeriavací základ, ktorý je v súčasnosti 9128 eur, sa tak od 1. januára 2025 zvýši na sumu 15 730 eur. Zmena sa dotýka tak samostatne zárobkovo činnej osoby, ako aj zamestnanca, zamestnávateľa a dobrovoľne poistenej osoby," uviedol Kontúr.
Doplnil, že týkať sa to bude platenia poistného na nemocenské, dôchodkové aj garančné poistenie, ďalej poistenie v nezamestnanosti, na financovanie podpory či do rezervného fondu solidarity.
Kontúr spresnil, že samostatne zárobkovo činnej osoby budú mať po novom roku maximálnu mesačnú platbu poistného vo výške 5214,49 eura. Oproti roku 2024 môžu byť podľa neho mesačné odvody na sociálne poistenie vyššie až o 2188,56 eura. Aktuálne odvádza poistné z maximálneho vymeriavacieho základu 101 SZČO.
Zamestnanci zaplatia po novom maximálne mesačné poistné v sume 1478,62 eura, čo je v medziročnom porovnaní o 620,59 eura viac. V súčasnosti podľa hovorcu Sociálnej poisťovňe odvádza poistné z maximálneho vymeriavacieho základu 6620 zamestnancov a 12 dohodárov.
Ďalej priblížil, že zamestnávatelia zaplatia mesačne maximálne 3838,11 eura, čo je oproti súčasnosti o 1610,88 eura viac. Zároveň dodal, že vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie úrazového poistenia nie je obmedzený maximálnou výškou. Od januára 2025 bude podľa neho platiť dobrovoľne poistená osoba najvyššie poistné vo výške 5529,09 eura, čo je v medziročnom porovnaní o 2320,60 eura viac. V súčasnosti odvádzajú poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, teda zo sumy 9128 eur, tri dobrovoľne poistené osoby.
"Dobrovoľne poistená osoba si sama určuje vymeriavací základ, z ktorého platí poistné na dobrovoľné poistenie, pričom tento nesmie byť nižší ako minimálny vymeriavací základ a ani vyšší ako maximálny vymeriavací základ platný v danom roku," uzavrel Kontúr.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Zostávajú dva týždne na podanie odloženého daňového priznania
18. 6. 2019
Daňovníkom zostáva čas do pondelka 1. júla, nakoľko 30. júna je nedeľa. Tento rok si daňové priznania odložilo na jún zhruba 193 000 daňovníkov. Najčastejším dôvodom na odloženie priznania je zrejme posunutie lehoty na zaplatenie dane.
Podnikatelia, ale aj fyzické osoby tak majú viac času na prípravu všetkých potrebných dokladov a vyčlenenie finančných prostriedkov. Pre živnostníkov, ktorí doposiaľ neplatili sociálne odvody alebo by ich v nasledujúcom období mali platiť vo vyššej výške sa posúva lehota na ich platenie až na október 2019. Daňovníci, ktorí mali aj príjmy zo zahraničia, si mohli odložiť podanie priznania až do 30. septembra.
Oceliarne U.S. Steel zvyšujú mzdy
17. 6. 2019
V košických oceliarňach U.S. Steel sa zvyšuje mesačná mzda každého zamestnanca o 40 eur mesačne. Zabezpečuje to nový dodatok ku kolektívnej zmluve s účinnosťou od 1. mája, ktorý v pondelok podpísali odborári a vedenie podniku. Potvrdil to predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Juraj Varga.
Súčasťou dohody je okrem iného vyplatenie jednorazovej odmeny vo výške 100 eur v mesiaci december po splnení hospodárskych výsledkov stanovených za 12 mesiacov tohto roku. "Dodatok číslo 6 vo finálnej podobe sa ratifikoval v 24. týždni jednotlivými základnými organizáciami združenými v Rade odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice a je zároveň výsledkom sociálneho zmieru v našej fabrike, ktorému predchádzal konštruktívny sociálny dialóg nielen za stolom, ale aj mimo neho. Napriek zložitému obdobiu v oceliarenskom odvetví v EÚ, ktoré vzniklo v časovom súbehu s naším vyjednávaním, považujeme výsledok za adekvátny," informoval Varga. Štrajková pohotovosť, ktorú odbory v podniku vyhlásili v apríli, sa skončila mimoriadnou konferenciou Rady odborov 14. júna. Podľa hovorcu U.S. Steel Košice Jána Baču je podpísanie dodatku ku kolektívnej zmluve pre podnik veľmi dôležité aj vzhľadom na zložité podmienky, v ktorých sa aktuálne nachádza oceliarstvo v Európe. "Táto dohoda poukazuje na schopnosť a ochotu oboch strán dohodnúť sa v prospech spoločného dlhodobého záujmu. Všetci chceme, aby táto firma uspela v ťažkej konkurencii," uviedol.
Minimálna suma gastrolístkov sa zvýši od 1. júla, potvrdilo ministerstvo práce
14. 6. 2019
Minimálna hodnota stravných lístkov sa pre státisíce zamestnancov od 1. júla zvýši z 3,60 eura na 3,83 eura. Dôvodom je nárast súm príspevkov na stravné pre zamestnancov, ktorí sú na pracovnej ceste v rámci Slovenska. Stravné pre zamestnancov stúpne na základe opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré sa začne uplatňovať od začiatku budúceho mesiaca.
"Legislatívny proces sa skončil, v súčasnosti sa čaká na publikáciu v Zbierke zákonov," uviedol pre agentúru SITA Igor Melicher z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce a sociálnych vecí. Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín pôjde nahor zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura za každý deň, stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa zvýši zo 7,10 eura na 7,60 eura a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín pôjde o nárast zo súčasných 10,90 eura na 11,60 eura. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že nárast minimálnej hodnoty gastrolístkov sa môže vzťahovať na zhruba 724-tisíc zamestnancov. Podľa výberovej vzorky, v ktorej sa nachádzalo 780 tisíc zamestnancov, dostávalo stravovacie poukážky v hodnote nižšej ako 3,83 eura približne 259-tisíc zamestnancov, čo je 33,2 percenta z počtu vo výberovej vzorke. Za minulý rok pritom bolo na Slovensku 2,18 milióna zamestnancov. "Za predpokladu, že z celkového počtu zamestnancov stravovacie poukážky poberá 33,2 % zamestnancov v hodnote nižšej ako 3,83 eura, zvýšenie minimálnej hodnoty stravovacích poukážok môže mať pozitívny vplyv na približne 724 tisíc zamestnancov," uviedlo ministerstvo. Sumy stravného pri tuzemských pracovných cestách sa naposledy menili k 1. júnu minulého roka. "V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného, ktorý je ustanovený v zákone o cestovných náhradách, bola splnená podmienka na ich zvýšenie," uviedlo ministerstvo. Vo februári tohto roka totiž mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku oproti januáru minulého roka dosiahol 105,8 percenta, čo je zvýšenie o 5,8 percentuálneho bodu.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Česko pripravuje návrh na zdanenie výhier v hazarde
12. 6. 2019
Výhra 100-tisíc českých korún (38.999,85 eura) v hazardnej hre v budúcnosti nemusí znamenať rovnakú sumu aj pre výhercu. Vláda počíta so zdanením výhier sadzbou 15 percent, ak človek vyhrá sumu nad 100-tisíc českých korún.
Kabinet zároveň počíta s vyššími odvodmi spoločností, ktoré hazardné hry organizujú. Firmy však zámer vlády odmietajú. Tvrdia, že bol predložený bez predchádzajúcej odbornej analýzy a bude viesť len k poškodeniu celého trhu. Informoval o tom portál kanála ČT24.cz. Prevádzkovatelia kasín a organizátori turnajov majú obavu, že prídu o hráčov, najmä zahraničných. Česi vlani vydali na tipovanie všetkého druhu takmer 250 miliárd českých korún. V porovnaní s rokom 2017 to bolo viac o 11 percent. O viac ako 18 percent vzrástol aj objem vyplatených výher, ktorý dosiahol 218,2 miliardy českých korún.