DPH od 1. 1. 2025
20. 1. 2025
Primárnym cieľom novelizácie zákona o dani z pridanej hodnoty bola zmena smernice o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o osobitnú úpravu pre malé podniky, a nariadenia, pokiaľ ide o administratívnu spoluprácu a výmenu informácií na účely monitorovania správneho uplatňovania osobitnej úpravy pre malé podniky.
Hlavným dôvodom prijatia smernice (EÚ) 2020/285 v platnom znení bolo zavedenie harmonizovaných pravidiel s cieľom znížiť administratívne zaťaženie zdaniteľnej osoby - malého podniku, vyplývajúce z dodržiavania platných predpisov pre malé podniky, keďže súčasná právna úprava založená na zdaňovaní v členskom štáte pôvodu neznižuje administratívne zaťaženie týchto zdaniteľných osôb. Malý podnik má od roku 2025 možnosť využívať oslobodenie od dane aj v inom členskom štáte, ako v členskom štáte, v ktorom je usadený, za predpokladu, že hodnota bez dane ním dodaných tovarov a služieb v Európskej únii v kalendárnom roku bude nižšia ako ustanovený ročný úniový limit 100 000 eur bez DPH a súčasne hodnota bez dane ním dodaných tovarov a služieb v tom istom kalendárnom roku nepresiahne ustanovený národný limit, do ktorého sa v dotknutom členskom štáte považuje za malý podnik. Pre tieto účely sa v zákone o DPH zaviedla osobitná úprava pre malý podnik zahraničnej osoby, ktorá ustanovuje podmienky a práva a povinnosti súvisiace s uplatňovaním oslobodenia ekonomickej činnosti malého podniku neusadeného v tuzemsku od dane, ako aj osobitnú úpravu pre malý podnik tuzemskej osoby, v ktorej sa ustanovia pravidlá pre uplatňovanie oslobodenia od dane ekonomickej činnosti tuzemskej zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte.
K
Google ustúpil daniarom. Vzdá sa dvojitej írskej
7. 1. 2020
Najznámejší internetový vyhľadávač od tohto roka prestane využívať dieru v európskom daňovom systéme – takzvaný systém dvojitej írskej a holandského sendviča.
Pomocou tejto schémy si matka Googlu, spoločnosť Alphabet, prelievala peniaze medzi dcérskymi divíziami v Holandsku a Írsku, odkiaľ napokon zdroje končili v daňovom raji na Bermudách. Tejto praxi je však po nátlaku zo strany Bruselu i Washingtonu koniec. „Dá sa predpokladať, že ide o dôsledok radu zmien parametrov v medzinárodnom systéme zdaňovania firemných ziskov,“ uviedol ekonóm Českej sporiteľne Michal Skořepa. Podľa agentúry Reuters holandská filiálka kalifornskej spoločnosti presunula v roku 2018 na Bermudy 21,8 miliardy eur, rok predtým to bolo 19,9 miliardy eur. Za tretí kvartál roku 2019 platil Alphabet podľa vlastných hospodárskych výkazov 18-percentnú daň.
Finančná správa sprístupnila elektronické formuláre daňových priznaní
3. 1. 2020
Daňové priznania za rok 2019 treba podať do 31. marca 2020. Finančná správa na svojom portáli sprístupnila elektronické formuláre daňových priznaní k dani z príjmu fyzických a právnických osôb. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová vo štvrtok v tlačovej správe. Daňové priznania k dani z príjmu za rok 2019 musia fyzické a právnické osoby podať do 31. marca 2020, finančná správa tiež upozorňuje na zmeny v tlačivách pri daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb typu B a pri daňovom priznaní k dani z príjmov právnických osôb.
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A sa oproti minulému roku nemenilo.
Daňovníci si nemusia povinnosť podať daňové priznanie odkladať na posledný možný termín. "Finančná správa aj tento rok odporúča, aby daňové priznanie podali skôr," vysvetlila Skokanová. Spomínané zmeny zapracovali do tlačív a e-formulárov, ktoré daňovníci musia použiť pri podávaní daňových priznaní k dani z príjmov. Ich vzor ustanovilo Ministerstvo financií SR vydaným opatrením. Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Jej úlohou je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovým podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Ak nebudete platiť dane, od januára vám môžu zadržať vodičský preukaz
3. 1. 2020
Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Šoféri už môžu za svoje podlžnosti na daniach prísť o vodičské preukazy. Od 1. januára totiž nadobudla účinnosť novela daňového poriadku, ktorá zavádza novú formu daňovej exekúcie. Tou je práve zadržanie vodičského oprávnenia fyzickej osoby.
Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Týkať sa má iba daňových dlžníkov, ktorými sú fyzické osoby, najmä podnikatelia živnostníci, a iné fyzické osoby, napríklad, pri dlhoch na miestnych daniach. Exekúcia sa nebude týkať profesionálnych vodičov, pre ktorých je vodičský preukaz predpokladom výkonu povolania. Zaujímavá otázka vzniká, čo v prípade, ak bude vodičský preukaz zadržaný a po istom čase napríklad súd rozhodne o nezákonnosti rozhodnutia správcu dane a zruší ho,“ konštatuje Rastislav Forgáč zo Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP). Otázne v takom prípade podľa neho bude, či daňovému subjektu nevznikne nárok na náhradu škody, napríklad za používanie taxislužieb. Správca dane tak bude môcť zadržať vodičský preukaz len toho daňového dlžníka, ktorého príjmy nie sú priamo podmienené držbou vodičského preukazu. "To znamená, že ak ide o daňový subjekt, ktorý je napríklad vodičom autobusu, tomuto vodičský preukaz zadržaný nemôže byť, nakoľko je potrebný na výkon jeho povolania,“ uviedol k novele zákona rezort financií. Ak však ide o daňový subjekt, ktorý používa auto ako dopravný prostriedok na cestu do práce, exekúcia zadržaním vodičského preukazu sa bude môcť vykonať, pretože auto v tomto prípade nie je primárnou podmienkou na výkon jeho povolania. Ministerstvo pritom tvrdí, že toto opatrenie má mať predovšetkým preventívny charakter. "Dane sú dôležitý fiškálny nástroj politiky štátu, aby však bolo možné zabezpečiť riadne plnenie všetkých jeho funkcií, je potrebné dôsledné vyžadovanie ich platenia a následné vymáhanie,“ odôvodňovalo novelu ministerstvo financií.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Sociálne balíčky, ktoré najviac ovplyvnia peňaženky
2. 1. 2020
Pár mesiacov pred voľbami sa v parlamente akoby roztrhlo vrece so sociálnymi opatreniami, ktorými sa politici snažili zapáčiť voličom. Aj preto sa začiatok roka 2020 nesie v znamení mnohých legislatívnych zmien. Tie pozitívne ovplyvňujú najmä dôchodcov, rodiny aj pracujúcich. HN prinášajú prehľad najdôležitejších predvolebných opatrení, ktoré začínajú platiť od prvého januára.
Minimálny dôchodok
Od začiatku tohto roka prichádza k viacerým zmenám pre penzistov. Najdôležitejšou z nich je stanovenie minimálneho dôchodku. Po novom stačí, aby človek odpracoval 30 rokov a automaticky získa penziu vo výške 334 eur. Bez ohľadu na to, akú sumu počas pracovného života zarábal. Uvedeným spôsobom sa likviduje princíp zásluhovosti. „Zavedenie minimálneho dôchodku je prvok, ktorý síce má solidárny rozmer, avšak systém deformuje. Musí existovať zásadný rozdiel medzi ľuďmi, ktorí celý život pracovali a do systému odvádzali viac a osobami, ktoré do verejných zdrojov prispievali oveľa menej,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik. Navyše, tento návrh z dielne SNS spraví v rozpočte neplánovanú dieru. Aby Sociálna poisťovňa dokázala nové penzie vyplatiť ešte pred voľbami, zmenila ich výpočet. To však zároveň vyjde štát ešte drahšie – štátna poisťovňa bude potrebovať len v budúcom roku 150 miliónov eur navyše. Pôvodne sa rátalo s necelými sto miliónmi.