Daň z finančných transakcií
20. 1. 2025
Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a vysoké zadĺženie Slovenska sa zákonom ustanovilo konsolidačné opatrenie, realizáciou ktorého sa prispeje k zvýšeniu príjmov do štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky.
Pri prijímaní opatrenia sa sleduje cieľ primeraného rozdelenia daňovej záťaže medzi dotknuté daňové subjekty. Zákon je ustanovený tak, aby mal čo najmenšie negatívne vplyvy na prevažnú väčšinu obyvateľov a aby primerane, proporcionálne a nediskriminačne zasiahol všetky relevantné subjekty. Zákonom sa podporujú elektronické platby, čo odzrkadľuje snahu v boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom. Digitálne platby zefektívňujú výkon kontroly plnenia daňových povinností a prispievajú k zlepšeniu výberu daní. Súčasne sa v ostatných článkoch vykonávajú súvisiace úpravy nevyhnutné pre zavedenie tejto dane do praxe.
K
Starobné dôchodky sa v budúcom roku zvýšia
28. 10. 2015
Starobné dôchodky na Slovensku sa od Nového roka zvýšia o 1,90 eura.
Dôchodky tak stúpnu o 0,46 % z priemernej výšky starobného dôchodku, ktorý bol vyplácaný ku koncu júna tohto roka. Ten predstavoval sumu 400,84 eura. Vyplýva to z Opatrenia stanoveného Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Od 1. januára budúceho roka sa o 1,90 eura zvýšia aj predčasné starobné dôchodky, invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % stúpne o 1,70 eura, o jedno euro sa zvýši invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, vdovský a vdovecký dôchodok sa zvýši o 1,20 eura a sirotský dôchodok sa má zvýšiť o 60 centov. Podľa zákona o sociálnom poistení sa pevná suma zvýšenia jednotlivých druhov dôchodkov určuje percentom, ktoré sa určí ako súčet 80 % medziročného rastu spotrebiteľských cien a 20 % medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve na Slovensku vykázaných Štatistickým úradom SR za 1. polrok 2015 a z priemernej mesačnej sumy príslušného druhu dôchodku vykázanej Sociálnou poisťovňou k 30. júnu 2015.
Zamestnávatelia dostanú príspevok na zaúčanie
28. 10. 2015
Zamestnávatelia, ktorí vytvoria pracovné miesto pre mladého nezamestnaného, môžu požiadať úrad práce o finančný príspevok na mentorované zapracovanie a prax.
Podpora je súčasťou národného projektu Praxou k zamestnaniu v rámci „Záruky pre mladých.“
Projekt je ďalším z radu opatrení, ktorým sa podporuje zamestnávanie mladých. Mladí dostanú šancu formou mentorovaného zapracovania a praxe nadobudnúť alebo prehĺbiť si svoje odborné zručnosti, vedomosti a praktické skúseností.
Zamestnávatelia získajú finančnú pomoc potrebnú na zapracovanie nezamestnaného do 29 rokov, pre ktorého vytvoria pracovné miesto na polovičný pracovný úväzok na minimálne deväť mesiacov. Úrad práce prepláca 95 % celkovej ceny práce daného uchádzača počas deviatich mesiacov a prispieva aj na mzdu mentora a úhradu časti nevyhnutných nákladov súvisiacich s mentorovaním, zapracovaním a praxou. Vyčlenených na projekt bolo päťdesiat miliónov eur, vďaka ktorým získa prax približne 16-tisíc evidovaných nezamestnaných do 29 rokov. Realizuje ho Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a 43 úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.
Manuál pre samosprávy k tuzemskému samozdaneniu
28. 10. 2015
Ministerstvo financií SR pripravilo pre mestá a obce manuál k novému opatreniu v rámci dane z pridanej hodnoty.
Ide o prenos daňovej povinnosti na príjemcu plnenia v sektore stavebníctva, tiež známe ako tuzemské samozdanenie. V praxi to bude znamenať, že poskytovateľ stavebných prác nebude povinný k svojmu plneniu uplatniť DPH. Bude fakturovať bez DPH. Daň bude prenesená na príjemcu plnenia, ktorý túto daň prizná vo svojom daňovom priznaní. Prenos daňovej povinnosti môže byť uplatnený, len ak sú poskytovateľ stavebných prác a aj príjemca plnenia registrovanými platiteľmi DPH. Zmena sa teda dotkne tých samospráv, ktoré sú registrované ako platiteľ DPH. V súčasnosti sú mnohé mestá a obce registrovanými platiteľmi DPH napríklad z dôvodu dodávky tepla, prevádzkovania športovísk alebo iných zariadení, prevádzkovania jedálni, bufetov a podobne. Zámerom manuálu je zjednodušiť samosprávam aplikáciu tejto zmeny.
Technické zhodnotenie majetku
12. 10. 2015
Podľa § 13 ods. 4 písm. e) postupov účtovania, technické zhodnotenie je dlhodobým hmotným majetkom, ak nie je súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku. Postupy účtovania technické zhodnotenie nedefinujú, ale odvolávajú sa na § 29 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p.
Podľa tohto zákona technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1 700 € v úhrne za zdaňovacie obdobie.
Majetok tvorí dôležitú súčasť podnikateľskej činnosti účtovnej jednotky, ktorý vyžaduje sústavnú starostlivosť, či už vo forme udržiavania, opráv alebo technického zhodnotenia. V praxi stále pretrváva problém ohľadom účtovania opráv a technického zhodnotenia majetku. Mnohé účtovné jednotky sa snažia zameniť technické zhodnotenie za opravy a to z toho dôvodu, že opravy sa účtujú pri vzniku účtovného prípadu priamo do nákladov, pričom technické zhodnotenie vo väčšine prípadov v závislosti od ocenenia zvyšuje obstarávaciu cenu dlhodobého majetku a do nákladov sa účtuje postupne prostredníctvom odpisov a to aj niekoľko rokov podľa doby odpisovania dlhodobého majetku, na ktorom bolo technické zhodnotenie vykonané.