Daň z finančných transakcií
20. 1. 2025
Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a vysoké zadĺženie Slovenska sa zákonom ustanovilo konsolidačné opatrenie, realizáciou ktorého sa prispeje k zvýšeniu príjmov do štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky.
Pri prijímaní opatrenia sa sleduje cieľ primeraného rozdelenia daňovej záťaže medzi dotknuté daňové subjekty. Zákon je ustanovený tak, aby mal čo najmenšie negatívne vplyvy na prevažnú väčšinu obyvateľov a aby primerane, proporcionálne a nediskriminačne zasiahol všetky relevantné subjekty. Zákonom sa podporujú elektronické platby, čo odzrkadľuje snahu v boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom. Digitálne platby zefektívňujú výkon kontroly plnenia daňových povinností a prispievajú k zlepšeniu výberu daní. Súčasne sa v ostatných článkoch vykonávajú súvisiace úpravy nevyhnutné pre zavedenie tejto dane do praxe.
K
Štát vybral v januári na daniach viac ako predpokladal
11. 2. 2011
V prvom mesiaci tohto roka vybral štát na daniach spolu 744,23milióna eur.
Pôvodne sa očakávali príjmy nižšie o 2,5 %. Vyplýva to z údajov Daňového riaditeľstva SR o plnení príjmov štátneho rozpočtu SR.
Daňové zvýhodnenie na červenú naftu zaniká
3. 1. 2011
Od 1. januára 2011 nadobúda platnosť novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorou sa ruší daňové zvýhodnenie tzv. červenej nafty.
Spotrebná daň sa podľa novely bude platiť aj za skvapalnené plynné uhľovodíky (LPG), ktoré boli doteraz od nej oslobodené.
Oslobodenie od spotrebnej dane na uhlie a plyn sa od nového roku 2011 ruší
3. 1. 2011
Uhlie a zemný plyn určené na výrobu tepla pre domácnosti teplárenskými spoločnosťami už nebudú oslobodené od spotrebnej dane. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR.
Novelizácia zákona odstránila nesúlad slovenskej legislatívy a európskej smernice pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny. Súčasne sa zo zákona vypustilo aj daňové zvýhodnenie na zemný plyn (CNG), ktorý je určený na použitie ako pohonná látka.
SR: daň z nadbytočných emisných kvót
23. 12. 2010
Slovenské podniky budú musieť v najbližších dvoch rokoch platiť až 80-percentnú daň z predaja nadbytočných emisných kvót.
Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí odmietli výhrady prezidenta Ivana Gašparoviča a opätovne schválili novelu zákona o dani z príjmu. Vláda očakáva, že daň z predaja nadbytočných emisných kvót do rozpočtu prinesie až 150 miliónov eur. Tieto peniaze by mali pomôcť zraziť deficit verejných financií.