Štruktúra a prevádzka informačného systému územného plánovania a výstavby
14. 4. 2025
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania a výstavby, o obsahu podaní a obsahu a rozsahu dokumentácie stavby.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky ustanovuje portál výstavby. Portál výstavby je časť informačného systému územného plánovania a výstavby, ktorý spravuje úrad na úseku výstavby a štátneho stavebného dohľadu. Portál výstavby obsahuje úložisko dokumentácie, register výstavby, register stavieb, zoznam dotknutých orgánov, zoznam dotknutých právnických osôb, zoznam reprezentatívnych združení vlastníkov informačných zariadení. Úložisko dokumentácie je dátové úložisko určené na ukladanie dokumentácie stavby a jej dokladovej časti v elektronickej podobe. Register výstavby slúži na evidenciu všetkých stavieb a ich dokumentácie, ktorých podania sa uskutočnili ako elektronické podania alebo do elektronickej podoby konvertované listinné podania stavebným úradom, vo fáze povoľovacích procesov stavby až do uvedenia stavby do trvalého užívania alebo do vydania overovacej doložky ohlásenej stavby. Register výstavby obsahuje formuláre na príslušné podanie vrátane informácie o rozsahu a obsahu potrebnej dokumentácie stavby. Register stavieb obsahuje údaje o všetkých stavbách, ktoré sa od 1. apríla 2025 uviedli do trvalého užívania alebo im bola vydaná overovacia doložka ohlásenej stavby a ktorých podanie sa uskutočnilo ako elektronické podanie. Údaje o stavbách v registri stavieb nie sú verejne prístupné. Prístup do webového rozhrania informačného systému je možný po registrácii používateľa a jeho prihlásení pomocou mena a hesla, elektronickým občianskym preukazom (eID prihlásenie) alebo iným podporovaným autentifikačným prostriedkom. Využitie niektorých funkcií informačného systému je možné len po eID prihlásení alebo po prihlásení iným podporovaným autentifikačným prostriedkom.
K
Zmeny v zákone o cenných papieroch
15. 6. 2022
V nadväznosti na zmeny zákona o riešení krízových situácii sa novelizuje aj zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v rámci ktorého sa ďalej transponuje aj delegovaná smernica, ktorej hlavným cieľom je začlenenie faktorov udržateľnosti do procesu schvaľovania produktu pri každom finančnom nástroji, ako aj v iných mechanizmoch riadenia produktov a dohľadu nad produktmi pri každom finančnom nástroji, ktorý je určený na distribúciu klientom hľadajúcim finančné nástroje s udržateľným profilom. Súčasťou novely zákona sú aj ďalšie legislatívne úpravy vyplývajúce z aplikačnej praxe.
K
Nemecko chce ponechať uhoľné elektrárne dlhšie v pohotovosti
10. 6. 2022
Nemecká vláda chce, aby odstavené uhoľné elektrárne zostali dlhšie v pohotovostnom stave a v prípade potreby mohli začať vyrábať elektrinu.
Mohli by tak vykryť eventuálne problémy s dodávkami plynu z Ruska, napísala dnes agentúra AP. Kabinet kancelára Olafa Scholza však trvá na cieli, že do roku 2030 Nemecko prestane vyrábať energiu z uhlia.
Návrh zákona sa týka uhoľných aj ropných elektrární, ktoré by mali prestať vyrábať v rokoch 2022 a 2023.
Do roku 2024, keď sa Berlín plánuje zbaviť závislosti od ruského plynu, by tieto elektrárne mali zostať v pohotovosti. Berlín sa totiž obáva, že Rusko v reakcii na západné sankcie zníži či úplne ukončí dodávky plynu, ktorý je kľúčovou komoditou pre nemeckú energetiku.
V
Situácia okolo dodávok mikročipov sa zlepšuje
3. 6. 2022
Globálny nedostatok nákladných vozidiel prispel k skokovému nárastu cien za dopravu, pretože všetky spoločnosti sa rýchlo snažili obnoviť vyčerpané zásoby.
Najväčší výrobca nákladných áut na svete, spoločnosť Daimler Truck, pozoruje známky zlepšenia v dodávkach mikročipov. Agentúre Bloomberg to povedala šéfka značky nákladných vozidiel Mercedes Karin Radströmová, ktorá vedie aj podnikanie firmy v Európe a Južnej Amerike. Daimleru sa podľa nej zatiaľ darí vyhnúť sa dopadom narušenia dodávateľských reťazcov kvôli koronavírusovým blokádam v Číne. S nedostatkom čipov sa už dlho stretávajú firmy aj v ďalších odvetviach, ktoré tak nemohli vyrábať s využitím všetkých kapacít.
V
Poskytovanie dočasného útočiska
30. 5. 2022
Zamestnávanie štátnych príslušníkov tretej krajiny a občanov členského štátu Európskej únie a štátu, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore a Švajčiarska s miestom výkonu práce na území SR, upravuje zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zamestnávanie osôb z tretích krajín má na Slovensku svoje špecifiká.
Dočasné útočisko sa aktuálne poskytuje na účely ochrany osôb utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Návrh na vyhlásenie poskytovania dočasného útočiska štátnym občanom Ukrajiny a ich rodinným príslušníkom v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine, ktorý spôsobil hromadný prílev cudzincov na územie SR, schválila vláda SR Uznesením č. 144 zo dňa 28. 2. 2022 podľa § 29 ods. 2 zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V zmysle § 29 ods. 1 zákona o azyle dočasné útočisko sa poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, endemickým násilím, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným, alebo hromadným porušovaním ľudských práv v ich krajine pôvodu. Dňa 22. 3. 2022 bola schválená novela č. 92/2022 Z. z. zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorého súčasťou sú opatrenia zjednodušujúce pravidlá zamestnávania občanov Ukrajiny (tzv. Lex Ukrajina). Počas mimoriadnej situácie sa umožňuje žiadateľom o azyl, ktorí sú štátnymi občanmi Ukrajiny, vrátane ich rodinných príslušníkov, vstupovať do pracovnoprávneho vzťahu pred uplynutím 9 mesiacov od začatia konania o udelenie azylu. Ukrajinci sa taktiež môžu evidovať na úradoch práce. Lex Ukrajina nadobudla účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke Zákonov, t. j. od 30. 3. 2022.
K