Štruktúra a prevádzka informačného systému územného plánovania a výstavby
14. 4. 2025
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania a výstavby, o obsahu podaní a obsahu a rozsahu dokumentácie stavby.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky ustanovuje portál výstavby. Portál výstavby je časť informačného systému územného plánovania a výstavby, ktorý spravuje úrad na úseku výstavby a štátneho stavebného dohľadu. Portál výstavby obsahuje úložisko dokumentácie, register výstavby, register stavieb, zoznam dotknutých orgánov, zoznam dotknutých právnických osôb, zoznam reprezentatívnych združení vlastníkov informačných zariadení. Úložisko dokumentácie je dátové úložisko určené na ukladanie dokumentácie stavby a jej dokladovej časti v elektronickej podobe. Register výstavby slúži na evidenciu všetkých stavieb a ich dokumentácie, ktorých podania sa uskutočnili ako elektronické podania alebo do elektronickej podoby konvertované listinné podania stavebným úradom, vo fáze povoľovacích procesov stavby až do uvedenia stavby do trvalého užívania alebo do vydania overovacej doložky ohlásenej stavby. Register výstavby obsahuje formuláre na príslušné podanie vrátane informácie o rozsahu a obsahu potrebnej dokumentácie stavby. Register stavieb obsahuje údaje o všetkých stavbách, ktoré sa od 1. apríla 2025 uviedli do trvalého užívania alebo im bola vydaná overovacia doložka ohlásenej stavby a ktorých podanie sa uskutočnilo ako elektronické podanie. Údaje o stavbách v registri stavieb nie sú verejne prístupné. Prístup do webového rozhrania informačného systému je možný po registrácii používateľa a jeho prihlásení pomocou mena a hesla, elektronickým občianskym preukazom (eID prihlásenie) alebo iným podporovaným autentifikačným prostriedkom. Využitie niektorých funkcií informačného systému je možné len po eID prihlásení alebo po prihlásení iným podporovaným autentifikačným prostriedkom.
K
Zneužívanie alkoholických nápojov
11. 4. 2023
Na Slovensku má podľa odhadov 400 000 obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, narušenie vzťahov či rozpad rodín. Často je aj príčinou domáceho násilia.
Navyše v období a po období obmedzení súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19, ako aj období zvyšujúcej sa ekonomickej neistoty je predpoklad ďalšieho prehlbovania takýchto problémov. Alkohol tiež výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody, pričom pri množstve z týchto dopravných nehôd dochádza k usmrteniu osôb, poškodeniu zdravia alebo poškodeniu majetku.
Podľa zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb sa zakazuje „podávať alkoholické nápoje alebo inak umožňovať ich bezprostredné požitie vodičom.“ Tento zákaz platí všade, aj na čerpacích staniciach pohonných hmôt. Pritom, ak sa na čerpacích staniciach pohonných hmôt umožňuje predaj alkoholických nápojov vodičom, súčasne sa vodičom umožňuje aj ich bezprostredné požitie. Navrhovaný zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach pohonných hmôt zakáže predaj alkoholických nápojov, čo je logickým predpokladom pre to, aby vodiči mali bezprostredne pred jazdou sťažený prístup k alkoholickým nápojom.
Jedným zo základných a najefektívnejších opatrení na obmedzovanie zneužívania alkoholických nápojov je znižovanie jeho dostupnosti. Z uvedeného dôvodu sa od 1. 9. 2023 navrhuje zákaz predaja alkoholických nápojov v prevádzkach na diaľničných odpočívadlách a parkoviskách a v ich bezprostrednej blízkosti a tiež predaj alkoholických nápojov prostredníctvom predajných automatov a predaj alkoholických nápojov (okrem piva a vína) prostredníctvom donáškovej služby.
K
Čo je dobrý softvér
28. 3. 2023
Základom kvalitného účtovného softvéru je, že jeho výrobcovia vedia rýchlo, bezchybne a funkčne zapracovať všetky legislatívne zmeny, ktoré sprevádzajú prácu účtovníka v jeho dennej operatíve.
Kvalitu softvéru reprezentuje tiež jeho prehľadnosť a jednoduchosť. Pokiaľ to systémy dovoľujú, výrobcovia softvérov by mali byť schopní spracovať aj individuálne zadania klientov čo najjednoduchším a praktickým spôsobom. Treba pamätať, že častým dôvodom, prečo sa nakoniec zákazník rozhodne pre daný systém, bude skôr jeho ergonómia využitia a doplnkové služby nad rámec základu.
Programy pomáha vylepšovať testovanie zo strany klientov
28. 3. 2023
„Spoločnosť Seyfor od samého začiatku spolupracuje s koncovými užívateľmi. Ich skúsenosť je základom pri tvorbe noviniek. Do procesu vývoja našich služieb a produktov zapájame hneď niekoľko vybraných klientov, s ktorými konzultujeme využitie funkcií i jednotlivé procesy,“ ozrejmuje T. Loukota.
Vo chvíli, kedy je softvér vyvinutý, nasadí sa pre pilotných zákazníkov, aby vývojári spoločnosti následne vyladili prevádzku a zohľadnili maximum prianí a potrieb. Spokojnosť cieľového segmentu má byť zásadnou ambíciou, ktorá nastavuje proces vývoja týchto programov: od návrhu, až po plošné nasadenie a následné aktualizácie...
J
Viac ako 46-tisíc deviatakov sa v stredu zúčastní testovania
21. 3. 2023
Počas stredy budú žiaci písať testy zo slovenského jazyka a literatúry alebo maďarského jazyka a literatúry a matematiky.
Na Testovanie 9 (T9 2023), známe aj pod starším názvom "monitor", ktoré sa uskutoční v stredu a vo štvrtok (22. – 23. 3.), je prihlásených 46.617 žiakov z 1642 škôl. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR. Z celkového počtu prihlásených žiakov je 4787 zo 170 stredných škôl s osemročným a päťročným vzdelávacím programom. Medzi prihlásenými je 4527 žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Počas stredy budú žiaci písať testy zo slovenského jazyka a literatúry alebo maďarského jazyka a literatúry a matematiky. O deň neskôr budú testy písať žiaci zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a ukrajinského jazyka a literatúry.
Na matematiku budú mať 90 minút
Testy zo všetkých vyučovacích predmetov, okrem ukrajinského jazyka a literatúry, pozostávajú z 30 úloh. Test zo slovenského a maďarského jazyka a literatúry obsahuje popri 20 úlohách s výberom odpovede aj desať úloh s tvorbou krátkej odpovede. Test z matematiky je zostavený z 15 úloh s výberom odpovede a z 15 úloh s krátkou číselnou odpoveďou. Žiaci budú mať na riešenie testu zo slovenského jazyka a maďarského jazyka k dispozícii 70 minút a na riešenie testu z matematiky budú mať 90 minút. V rámci testu zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry pre žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským bude overovaná aj oblasť počúvanie s porozumením. Na riešenie testu budú mať žiaci k dispozícii 70 minút. Žiaci školy s vyučovacím jazykom ukrajinským absolvujú v rovnaký deň test z ukrajinského jazyka a literatúry, ktorý obsahuje 20 úloh s časovou dotáciou 50 minút.
Testy vyhodnotia elektronicky
Všetky testy budú vyhodnocované centrálne elektronicky. Kľúče správnych odpovedí k jednotlivým testom budú zverejnené do 30. marca na webovej stránke Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM), ktorý T9 2023 zabezpečuje. Výsledkové listy žiakov budú školám doručené elektronickou poštou do 12. mája.
B