Odkázanosti účastníka konania na pomôcku podľa vyhlášky k integrovanej posudkovej činnosti

20. 3. 2025 Pri určení odkázanosti účastníka konania na pomôcku sociálny pracovník uvedie pomôcku zo zoznamu pomôcok na zmiernenie alebo prekonanie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, podľa § 24 ods. 2 a § 29 až 31 zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu, na ktorú je účastník konania odkázaný.
Pri posudzovaní miery ťažkostí účastníka konania pri uskutočňovaní jednotlivých činností podľa prílohy č. 1, sa vychádza z toho, akou mierou je rozsah jeho funkčných schopností postačujúci na vykonávanie konkrétnej činnosti samostatne v kvalite a spôsobom, ktorý je bežný a akceptovateľný u fyzických osôb rovnakého veku a pohlavia bez zdravotného postihnutia (prijateľný štandard), posúdenie potreby a kontrolu správnosti ním vykonávanej konkrétnej činnosti v prijateľnom štandarde. Miera ťažkostí účastníka konania vykonávať konkrétnu činnosť v prijateľnom štandarde zodpovedá prevažujúcej miere jeho ťažkostí v posudzovanom období. Pri posudzovaní miery ťažkostí účastníka konania pri vykonávaní jednotlivých činností podľa prílohy č. 1, je obdobím, z ktorého sa vychádza pri zisťovaní miery ťažkostí vykonávať jednotlivé činnosti, jeden mesiac. Pri posudzovaní miery ťažkostí účastníka konania, pri vykonávaní jednotlivých činností podľa prílohy č. 1, u ktorého striedavo dochádza k zhoršovaniu a zlepšovaniu funkčných dôsledkov jeho zdravotného stavu, je obdobím, z ktorého sa vychádza pri zisťovaní miery ťažkostí vykonávať jednotlivé činnosti, spravidla jeden rok.
K

Fotovoltika pomôže udržať energetické náklady na uzde

28. 4. 2023 Fotovoltické zariadenia pribúdajú na strechách výrobných hál, administratívnych budov či malých podnikateľských prevádzok v poslednom období raketovým tempom. Len Stredoslovenská energetika, a. s., (SSE) eviduje za posledných dvanásť mesiacov približne desaťnásobne vyšší záujem a dopyt od svojich zákazníkov.
Dôvod extrémneho záujmu o fotovoltické inštalácie je zrejmý. Na rozdiel od domácností, ktoré majú štátom garantované zastropované ceny energií, mnohé podniky, organizácie či samosprávy vysoké ceny energií ohrozujú priam existenčne, a to napriek čiastočnej finančnej pomoci zo strany štátu. Je teda prirodzené, že hľadajú spôsoby, ako si v tejto situácii pomôcť a vyrobiť si aspoň časť spotrebovanej elektriny vlastnými silami. Fotovoltické zariadenia na strechách sú často jediným technicky aj ekonomicky dostupným spôsobom, ako to dosiahnuť. Technológia v posledných rokoch zaznamenala výrazný progres. Čoraz viac pribúdajú reálne praktické skúsenosti a referenčné príklady projektov vo všetkých oblastiach, vďaka čomu poznateľnosť a rozšírenie technológie v populácii stúpajú. Jednoznačne najsilnejším podnetom zvyšujúceho sa dopytu po fotovoltických zariadeniach sú však vysoké ceny elektrickej energie. Tie spôsobili, že ekonomika fotovoltických projektov sa pre investorov výrazne zlepšila. Návratnosť vložených investícií pri fotovoltických zariadeniach realizovaných malými a strednými podnikmi sa podstatne skrátila a aktuálne sa pohybuje medzi štyrmi až šiestimi rokmi. V kombinácii s garantovanou životnosťou fotovoltických panelov (zvyčajne 25 rokov a viac) to pre zákazníkov predstavuje veľmi zaujímavú možnosť, ako si aj v budúcnosti udržať náklady na energie v rozumných hraniciach. Podľa riaditeľa sekcie predaj B2C zákazníkom v SSE Michala Jaloviara mimoriadne vysoký záujem zákazníkov cítiť naprieč všetkými odvetviami priemyslu a služieb, zo všetkých veľkostných zákazníckych kategórií v segmente podnikateľov a fotovoltika tak v súčasnosti dominuje nielen v ponuke riešení z oblasti obnoviteľných zdrojov energií, ale aj v ponuke energeticky efektívnych riešení všeobecne.
J

Svet sa zatiaľ drží dolára. Je to špeciálna mena, nemusí to však vydržať večne

28. 4. 2023 Cez americký dolár sa uskutočňuje 88 percent svetových transakcií, cez euro 31 percent a cez čínsky jüan sedem percent. Obavy z konca dolára ako globálnej rezervnej meny sú momentálne neopodstatnené. Všetky veľké svetové banky tlačili v minulých dekádach peniaze a z hľadiska devalvácie meny je dolár vlastne najčistejšia špinavá košeľa.
Rozprávanie o ústupe dolára zo slávy je jednou z tém dňa. Hovorí sa o tom všade. Hovoril o tom Fareed Zakaria v televízii CNN a rečnil o tom aj Tucker Carlson v televízii Fox News. Podľa výskumnej skupiny GlobalData diskusia o „dedolarizácii“ na platformách ako Twitter alebo Reddit vzrástla v prvom štvrťroku tohto roku oproti tomu predošlému o 600 percent. Podľa Johna Authersa, analytika Bloombergu, ide o dve rôzne veci. Po prvé je tu sila dolára, jeho kurz voči iným menám. A za druhé je tu rola dolára ako globálnej rezervnej meny. Hodnota dolára mierne oslabuje a možno vstupuje do fázy dlhodobejšieho mierne zostupného trendu. Ale stále je dolár oveľa silnejší, než bol po väčšinu dvoch posledných dekád. Takže všetkým pripadá zaujímavé, že dolár oslabuje práve vo chvíli, keď sa toľko...
J
(Zdroj: hnonline.sk)

Najväčší spotrebiteľ plynu ide do zelenej energie. Investícia známej chemičky viazne

24. 4. 2023 Keď sa na Slovensku pozrieme do tabuliek spotreby plynu, prvé miesto patrí už tradične chemičke Duslo Šaľa. Tá ročne na výrobu hnojív využije vyše 10 percent suroviny v krajine. Energetická kríza a s ňou spojený drahý plyn mali prirodzene dosah na hospodárenie podniku.
Ten počas vlaňajška musel utlmovať výrobu a zároveň hľadať riešenia, ako znížiť svoju závislosť od fosílnych palív. Do úvahy preto pripadajú zelené elektrárne – veterné a slnečné. Veterné parky sú v zahraničí už bežnou praxou, len v susednom Rakúsku ich majú vyše 1 300. No na Slovensku je to inak. Ekologické plány narážajú na komplikácie a investície do vrtúľ sú zatiaľ vo „vetre“. Práve Duslo vlani zverejnilo projekty v hodnote sto miliónov eur, investície chcú použiť na stavbu veternej a solárnej elektrárne. Zámery však už mesiace ležia na stole rezortu životného prostredia na čele s Jánom Budajom. Chemička hovorí o zdĺhavom posudzovaní...
J
(Zdroj: hnonline.sk)

Belgičan si pomôže dvojgeneračnou hypotékou, Švajčiar balónmi. Slovák veľa možností nemá

20. 4. 2023 V Európe sa núka viacero možností na alternatívne financovanie kúpy nehnuteľnosti
Bežný klient sa k úveru na bývanie dostane čoraz ťažšie. Vhod by mu prišli alternatívne možnosti financovania kúpy nehnuteľností, no tých je na Slovensku pomenej. Európa ponúka okrem klasických hypotekárnych úverov rôzne produkty, ktorými by sa mohli inšpirovať aj banky na Slovensku. V niektorých prípadoch by však bolo treba zmenu legislatívy. Aj člen predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska a CEO realitnej skupiny MGM Mário Glos si myslí, že súčasná situácia na realitnom trhu núti klientov, developerov aj banky k zamysleniu sa nad hľadaním nových alternatív financovania. Po zdražení hypotekárnych úverov a sprísnením úverových podmienok veľká časť klientov na štandardnú hypotéku už nedosiahne. Zvyšovanie základnej sadzby Európskou centrálnou bankou bude pod tlakom inflácie pokračovať, čo má vplyv aj na zdražovanie pôžičiek na Slovensku. Belgičania zareagovali. Napríklad v Belgicku bankový sektor zareagoval tým, že zaradil do ponuky dvojgeneračné hypotéky. Ich podstata je v tom, že splatnosť úveru rozložia do dlhšieho časového obdobia ako 30 rokov, napr. na 45 rokov. Tým činom ide dole mesačná splátka a kupujúci si môže dovoliť nákup nehnuteľnosti aj za vyššiu kúpnu cenu.
B
(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner