Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky za február

26. 3. 2021 „Pozeráme sa na nekonečné hádky vo vláde. Kým oni nevedia dať hlavy dokopy a vytvoriť niečo skutočne nápomocné, gastro je ohrozené. Zdá sa, že tam nie je nikto, kto by na nás myslel,“ hovorí Martina Treščanská, majiteľka Cafe Urban.
Príspevok na udržanie pracovných miest nedostala od októbra. Pretože má nedoplatky, ktoré nemá z čoho zaplatiť.
Zatiaľ čo čaká na odpoveď zo zdravotnej poisťovne na schválenie splátkového kalendára, Sociálna poisťovňa jej blokuje účet.
Nesmie žiadať ani o zvýšenú „Prvú pomoc+ +“, v ktorej majú zamestnávatelia nárok na príspevky vo výške 100 percent celkovej ceny práce na zamestnanca.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát chystá spolu s bankami veľký stimul

27. 4. 2020 Záujem slovenských podnikov o úvery v uplynulom roku klesal. V januári si nefinančné spoločnosti vzali najmenej pôžičiek za štyri roky. Slabnutie toku kreditu do biznisu bolo ďalším sprievodným javom hospodárskeho ochladenia. Hoci presné dáta zatiaľ k dispozícii nie sú, šok v podobe koronavírusu s vysokou pravdepodobnosťou naštrbil tak dopyt firiem po pôžičkách, ako aj ochotu komerčných bánk financovať ich.
Podnikové úvery totiž patria k rizikovejším produktom. Existuje teda väčšia šanca, že nebudú splácané. „Najhlbšou recesiou ekonomiky v histórii Slovenska sa logicky rizikovosť mnohých našich klientov významne zvýšila,“ konštatuje Michal Lehuta, analytik VÚB Banky. Ak sa však má po mnohých týždňoch odstávky ekonomika opäť rozbehnúť, budú firmy potrebovať peniaze. A to nielen na vykrytie výpadku príjmov, ale aj na rozbehnutie investícií. Štát preto prišiel s viacerými schémami, ako úverovanie podnikov podporiť.
(Zdroj: hnonline.sk)

Koronakríza oberie všetkých o miliardy

24. 4. 2020 Zatvorené prevádzky. Odstavená výroba. Prudký pokles zákaziek. Firmy bijú pre koronakrízu na poplach už dlhšie. Na ochromenie ekonomiky však doplatí aj štát. Možnosti míňať sa tak pre vládu výrazne zúžia.
Oproti februárovým odhadom totiž zaplatia podnikatelia tento rok na daniach o 710 miliónov eur menej. A to je oproti pôvodným plánom pokles o viac ako štvrtinu. Očakáva to Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.
(Zdroj: hnonline.sk)

1. fáza povoľovania opatrení

22. 4. 2020 Dňa 22. 4. 2020 dochádza k spusteniu prvej fázy povoľovania opatrení, ktoré boli zavedené v čase koronavírusu a v boji proti nemu. Prvú fázu uvoľnenia opatrení 20. 4. 2020 navrhlo konzílium odborníkov a 21. 4. 2020 schválil Ústredný krízový štáb.
Od stredy 22. 4. 2020 môžu pri dodržaní stanovených podmienok fungovať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 m2, verejné stravovanie s výdajom cez okienko, vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport bez šatní a sociálnych zariadení, dlhodobé ubytovanie bez stravy, vonkajšie trhoviská a predajne automobilov vrátane autobazárov. Obchody nemôžu rozdeliť prevádzku na viac častí a splniť tak limit 300 m2. V obchodoch s odevmi zákazníci nemôžu využívať kabínky na skúšanie oblečenia. Trhoviská budú musieť zabezpečiť jeden vstup a jeden výstup a predajné miesta nesmú byť bližšie ako dva metre. V nákupných centrách budú naďalej fungovať iba určité typy prevádzok. Vo všetkých otvorených obchodoch a prevádzkach budú platiť prísne hygienické normy - povinné prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, pravidelné čistenie a vetranie priestorov, dodržiavanie dvojmetrových rozostupov či obmedzenie jeden zákazník na 25 m2 predajnej plochy.

Zvýhodnené úvery pre podnikateľov

22. 4. 2020 Podnikatelia môžu žiadať o zvýhodnené úvery zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Finančná pomoc bude poskytovaná vo forme záruky za úver a úhrady úrokov z úveru. Od pondelka 27. apríla 2020 sa spúšťa špeciálny projekt na pomoc podnikateľom aj Eximbanka.
Prijímateľmi finančnej pomoci budú malé a stredné podniky, ale aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Cieľom je, aby mohli získať dostatočné finančné prostriedky na to, aby prekonali náročné obdobie pandémie. Na získanie bezúročného úveru musia podnikatelia splniť viacero podmienok. Minimálne jeden rok udržať svoju podnikateľskú činnosť, udržať zamestnanosť a na konci obdobia nesmú mať dlhy na sociálnych a zdravotných odvodoch. Obidve banky upozorňujú, že v prvých fázach budú schvaľovať žiadosti najmä podnikateľom, ktorí najviac doplatili na pandémiu a museli zatvoriť svoje prevádzky. Podnikatelia budú svoju situáciu deklarovať v čestnom vyhlásení. Banky plánujú poskytnúť úvery v celkovej hodnote približne 50 miliónov eur. Základné podmienky • výška úveru nesmie presiahnuť 50 % obratu za rok 2019, • podnikateľ musí vykonávať činnosť minimálne jedno, resp. dve účtovné obdobia, • Slovenská záručná a rozvojová banka bude poskytovať úvery od 10 000 do 350 000 eur a Eximbanka od 100 000 do 500 000 eur, • doba splatnosti úveru 3 roky, • odklad splácania istiny a úrokov bude 1 rok, pričom úver sa bude splácať počas zostávajúcich 24 mesiacov, • výška individuálnej záruky 80 % zostatku istiny úveru, • úroková sadzba úveru bude 4,00 % p. a. ako pevne fixovaná sadzba na celé obdobie splatnosti úveru, • bonifikovať sa bude celá úroková sadzba (pôjde teda o bezúročný úver, za splnenia podmienok), • bonifikácia úroku sa začne vyplácať až po uplynutí ročného odkladu úveru, podmienkou je však udržanie zamestnanosti a po uplynutí tohto ročného odkladu úveru nebude mať žiadne záväzky po lehote splatnosti viac ako 1 mesiac na sociálnych a zdravotných odvodoch. -
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner