Stravovanie zamestnancov po novom
10. 1. 2022
V súlade so Zákonníkom práce má zamestnávateľ povinnosť zabezpečovať stravovanie zamestnancov vo všetkých zmenách priamo na pracovisku alebo v jeho blízkosti. Podmienky stravovania upravuje rovnako Zákonník práce.
Zmena zákona týkajúca sa stravovania daňovníkov s príjmami zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov (zo zamestnania) a daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov nadobudla účinnosť 1. 1. 2022. Cieľom zmeny zákona bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Jednotne je od dane oslobodený príspevok zamestnávateľa na jedlo, príspevok zamestnávateľa na stravné lístky, finančný príspevok na stravovanie.
Predchádzajúce znenie zákona z hľadiska daňovo-odvodového zaťaženia zvýhodňovalo poskytovanie stravných lístkov pred finančným príspevkom. Zatiaľ čo bol stravný lístok pre zamestnanca oslobodený od dane v akejkoľvek výške, finančný príspevok vyšší ako 2,81 eur bol považovaný za príjem zo závislej činnosti podliehajúci dani i odvodom. Cieľom zmeny zákona od 1. 1. 2022 bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Od dane je oslobodená limitovaná suma, aktuálne najviac 2,81 €, čo predstavuje 55 % z hodnoty stravného a príspevok zo sociálneho fondu. Dobrovoľne poskytnutá časť príspevku nad rámec povinností zamestnávateľa predstavuje zdaniteľný príjem zamestnanca, ktorý podlieha sociálnemu aj zdravotnému poistnému. Pre zamestnávateľa je príspevok nad „zákonný strop“, ktorý je zdaňovaný u zamestnanca, daňovým výdavkom za predpokladu, že tento benefit je dohodnutý v kolektívnej zmluve, pracovnej zmluve či v internom predpise.
Stravné lístky ako nepeňažné plnenie alebo finančný príspevok ako peňažné plnenie musia byť zamestnancovi poskytnuté včas, aby ich zamestnanec mal k dispozícii najneskôr k 1. dňu príslušného mesiaca.
K
Krajniak navrhuje predĺžiť pomoc pre podnikateľov
8. 7. 2020
Peniaze sa nevyčerpali, tak dajú firmám viac času. Tak by sa dal zhrnúť návrh rezortu práce pod vedením Milana Krajniaka. Na zajtrajšie rokovanie vlády prinesú dve alternatívy. Podľa tej menej štedrej by sa takzvaná prvá pomoc predĺžila o dva mesiace.
Firmy by tak mohli čerpať príspevky na udržanie zamestnanosti vo forme kurzarbeitu, alebo podpory pri poklese tržieb, až do konca septembra. Táto varianta by podľa ich prepočtov stála dodatočných 134 miliónov eur.
Druhá možnosť by bolo predĺžiť pomoc do konca roka, čo by stálo ďalších 238 miliónov. Ani v jednom z týchto prípadov by sme neminuli viac, než bol v apríli nastavený rámec na túto pomoc. Teda 1,38 miliardy eur.
Vláda SR schválila predĺženie čerpania pandemického ošetrovného pre rodičov
10. 6. 2020
Má dôjsť k zavedeniu možnosti pokračovania v poberaní pandemického ošetrovného aj za jún tohto roka, ako aj k predĺženiu alebo opätovnému dohodnutiu pracovného pomeru na dobu určitú aj nad rámec súčasnej legislatívy.
Tieto zmeny má priniesť novela zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, ktorú 4. 6. 2020 schválila vláda. Parlament ju má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Na pandemické ošetrovné majú mať nárok naďalej tí rodičia, ktorí naďalej budú poskytovať dieťaťu osobnú a celodennú starostlivosť, pretože ho nemohli umiestniť do jaslí, predškolských zariadení alebo školy z dôvodu nízkej kapacitnej možnosti alebo zo subjektívnych dôvodov, ak sa napríklad obávajú o zdravie svojho dieťaťa. Celkovo by sa toto opatrenie malo v tomto roku dotknúť približne 31 500 osôb.
Štátna pomoc pre podnikateľov na nájomné
9. 6. 2020
Štátna pomoc na nájomné pre podnikateľov, ktorých prevádzky museli byť zatvorené pre nový koronavírus, dosiahne asi 200 miliónov eur.
Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva SR v dôvodovej správe k novele zákona o poskytovaní dotácií, ktorú 4. 6. 2020 prerokoval a schválil vládny kabinet. Uvedená suma nie je fixná a predstavuje odhad údajov, ktoré je možné získať z verejne dostupných zdrojov. Žiadosť podáva prenajímateľ v mene nájomcu, avšak na vlastný účet. Príjemcom pomoci je teda nájomca. Novelu by mal parlament prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť zákona sa navrhuje dňom vyhlásenia.
Zákaz predaja ochranných pomôcok sa môže čiastočne uvoľniť
9. 6. 2020
Zákaz predaja osobných ochranných prostriedkov by sa mohol čiastočne uvoľniť.
Dôvodom je zlepšenie situácie okolo nového koronavírusu. Vyplýva to z novely zákona v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami súvisiacimi so šírením koronavírusu. Iniciatívny materiál z dielne ministerstva zdravotníctva na svojom zasadnutí 4. 6. 2020odobrila vláda SR. Národná rada ho prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.