Stravovanie zamestnancov po novom
10. 1. 2022
V súlade so Zákonníkom práce má zamestnávateľ povinnosť zabezpečovať stravovanie zamestnancov vo všetkých zmenách priamo na pracovisku alebo v jeho blízkosti. Podmienky stravovania upravuje rovnako Zákonník práce.
Zmena zákona týkajúca sa stravovania daňovníkov s príjmami zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov (zo zamestnania) a daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov nadobudla účinnosť 1. 1. 2022. Cieľom zmeny zákona bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Jednotne je od dane oslobodený príspevok zamestnávateľa na jedlo, príspevok zamestnávateľa na stravné lístky, finančný príspevok na stravovanie.
Predchádzajúce znenie zákona z hľadiska daňovo-odvodového zaťaženia zvýhodňovalo poskytovanie stravných lístkov pred finančným príspevkom. Zatiaľ čo bol stravný lístok pre zamestnanca oslobodený od dane v akejkoľvek výške, finančný príspevok vyšší ako 2,81 eur bol považovaný za príjem zo závislej činnosti podliehajúci dani i odvodom. Cieľom zmeny zákona od 1. 1. 2022 bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Od dane je oslobodená limitovaná suma, aktuálne najviac 2,81 €, čo predstavuje 55 % z hodnoty stravného a príspevok zo sociálneho fondu. Dobrovoľne poskytnutá časť príspevku nad rámec povinností zamestnávateľa predstavuje zdaniteľný príjem zamestnanca, ktorý podlieha sociálnemu aj zdravotnému poistnému. Pre zamestnávateľa je príspevok nad „zákonný strop“, ktorý je zdaňovaný u zamestnanca, daňovým výdavkom za predpokladu, že tento benefit je dohodnutý v kolektívnej zmluve, pracovnej zmluve či v internom predpise.
Stravné lístky ako nepeňažné plnenie alebo finančný príspevok ako peňažné plnenie musia byť zamestnancovi poskytnuté včas, aby ich zamestnanec mal k dispozícii najneskôr k 1. dňu príslušného mesiaca.
K
Nové opatrenia v boji proti koronavírusu
11. 10. 2020
Dňa 11. 10. 2020 boli schválené nové prísnejšie opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Tieto opatrenia budú platiť dovtedy, dokedy sa 7-dňový kĺzavý medián nezníži pod 500.
Od 15. októbra bude rúško povinné aj v exteriéri v obciach a mestách, výnimka je mimo obcí a miest pre rodinu.
Dochádza k zákazu všetkých hromadných podujatí.
Dochádza k úplnému zákazu pre podujatia v kostoloch.
Zákaz zhromažďovania nad 6 osôb – vláda SR ešte rozhodne 12. 10. 2020.
Konzumácia jedla z reštaurácie povolená len v exteriéry alebo jedlo si nechať zabaliť a so sebou.
Dochádza k uzavretiu fitnescentier, wellness zariadení, kupalísk, akvaparkov a sauny.
Od 12. 10. 2020 prechádzajú stredné školy dištančné štúdium.
Dochádza k zrušeniu všetkých školských aktivít.
Počet osôb v obchodoch a nákupných centrách bude jedna osoba na 15 metrov štvorcových.
Vyhradené nákupné hodiny pre seniorov od 65 rokov - potraviny a drogérie od 9.00 do 11.00 hod.
Sociálna ekonomika a sociálne podniky
7. 10. 2020
Právna úprava zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch reaguje na zmeny zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorý ruší niektoré opatrenia vo finančnej oblasti vo väčšine prípadov od 1. novembra 2020, čo spôsobí opätovné plnenie daňových povinností zo strany daňových subjektov.
Toto zrušenie daňových výnimiek a lehôt spôsobí u daňových subjektov vznik daňových nedoplatkov v oveľa vyššej miere a tým sťaží žiadateľom prístup k príspevkom v rámci aktívnych opatrení na trh práce alebo k štatútu registrovaného sociálneho podniku.
Cieľom zákona je preto tiež vytvoriť prechodné obdobie do konca roka 2020, t.j. do času aktualizácie zoznamu daňových dlžníkov, zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, a zoznamu vymazaných platiteľov DPH, ktoré umožní daňovým subjektom zasiahnutým mimoriadnou situáciou žiadať o podporu a prístup k príspevkom v rámci aktívnych opatrení na trhu práce, ale aj možnosť priznania štatútu registrovaného sociálneho podniku, ak im daňový nedoplatok vznikol počas obdobia mimoriadnej situácie.
Služby zamestnanosti
7. 10. 2020
Zmenu zákona o službách zamestnanosti priniesla novela zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov.
Právna úprava reaguje na zmeny zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorý ruší niektoré opatrenia vo finančnej oblasti vo väčšine prípadov od 1. novembra 2020, čo spôsobí opätovné plnenie daňových povinností zo strany daňových subjektov. Toto zrušenie daňových výnimiek a lehôt spôsobí u daňových subjektov vznik daňových nedoplatkov v oveľa vyššej miere a tým sťaží žiadateľom prístup k príspevkom v rámci aktívnych opatrení na trh práce alebo k štatútu registrovaného sociálneho podniku.
Cieľom novely je preto vytvoriť prechodné obdobie do konca roka 2020, t.j. do času aktualizácie zoznamu daňových dlžníkov, zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, a zoznamu vymazaných platiteľov DPH, ktoré umožní daňovým subjektom zasiahnutým mimoriadnou situáciou žiadať o podporu a prístup k príspevkom v rámci aktívnych opatrení na trhu práce, ale aj možnosť priznania štatútu registrovaného sociálneho podniku, ak im daňový nedoplatok vznikol počas obdobia mimoriadnej situácie.
Opatrenia v oblasti dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní, ktorých aplikácia sa zrušuje k 30. septembru 2020
5. 10. 2020
Daň z pridanej hodnoty upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Opatrenia v tejto oblasti priniesol zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov.
K vyššie uvedenému dátumu sa v tejto oblasti rušia tieto opatrenia:
§ 24j - vrátenie nadmerného odpočtu v skoršej lehote, nadmerný odpočet sa vráti do 30 dní aj pri existencii colných nedoplatkov, prípadne nedoplatkov na povinných odvodoch poistného splatných počas obdobia pandémie, ak dôjde k úhrade uvedených nedoplatkov po skončení obdobia pandémie,
§ 24n - opatrenia v oblasti miestneho poplatku za rozvoj - odklad povinnosti oznámiť správcovi poplatku údaje o podlahovej ploche stavby a o zániku poplatkovej povinnosti, obciam sa poskytla možnosť financovať bežné výdavky z výnosov z poplatku za rozvoj až do 31. 12. 2020,
§ 24o - opatrenia v oblasti miestnych daní a miestneho poplatku - odklad lehoty na podanie priznania k dani pre tých daňovníkov, ktorí majú iné ako ročné zdaňovacie obdobie (dražba, dedičstvo nehnuteľnosti, vznik a zánik daňovej povinnosti pri dani za psa, dani z nevýherných hracích prístrojov a dani za predajné automaty) a odklad plnenia všetkých oznamovacích povinností v oblasti miestnych daní a poplatku.