Stravovanie zamestnancov po novom
10. 1. 2022
V súlade so Zákonníkom práce má zamestnávateľ povinnosť zabezpečovať stravovanie zamestnancov vo všetkých zmenách priamo na pracovisku alebo v jeho blízkosti. Podmienky stravovania upravuje rovnako Zákonník práce.
Zmena zákona týkajúca sa stravovania daňovníkov s príjmami zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov (zo zamestnania) a daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov nadobudla účinnosť 1. 1. 2022. Cieľom zmeny zákona bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Jednotne je od dane oslobodený príspevok zamestnávateľa na jedlo, príspevok zamestnávateľa na stravné lístky, finančný príspevok na stravovanie.
Predchádzajúce znenie zákona z hľadiska daňovo-odvodového zaťaženia zvýhodňovalo poskytovanie stravných lístkov pred finančným príspevkom. Zatiaľ čo bol stravný lístok pre zamestnanca oslobodený od dane v akejkoľvek výške, finančný príspevok vyšší ako 2,81 eur bol považovaný za príjem zo závislej činnosti podliehajúci dani i odvodom. Cieľom zmeny zákona od 1. 1. 2022 bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Od dane je oslobodená limitovaná suma, aktuálne najviac 2,81 €, čo predstavuje 55 % z hodnoty stravného a príspevok zo sociálneho fondu. Dobrovoľne poskytnutá časť príspevku nad rámec povinností zamestnávateľa predstavuje zdaniteľný príjem zamestnanca, ktorý podlieha sociálnemu aj zdravotnému poistnému. Pre zamestnávateľa je príspevok nad „zákonný strop“, ktorý je zdaňovaný u zamestnanca, daňovým výdavkom za predpokladu, že tento benefit je dohodnutý v kolektívnej zmluve, pracovnej zmluve či v internom predpise.
Stravné lístky ako nepeňažné plnenie alebo finančný príspevok ako peňažné plnenie musia byť zamestnancovi poskytnuté včas, aby ich zamestnanec mal k dispozícii najneskôr k 1. dňu príslušného mesiaca.
K
Platenie poistného počas trvania mimoriadnej situácie
30. 3. 2020
núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19
Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti podľa § 293er ods. 3 zákona o sociálnom poistení.
Zamestnancovi, povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe sa neprerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti podľa § 293er ods. 3 zákona o sociálnom poistení.
Ošetrovné počas trvania mimoriadnej situácie
30. 3. 2020
núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19. Vo vzťahu k ošetrovnému sa nastálo upravuje okruh poistencov, ktorí budú mať nárok na ošetrovné.
V čase krízovej situácie nárok na ošetrovné vzniká od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa a zaniká dňom skončenia potreby osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti, ak poistenec
a) osobne a celodenne ošetruje dieťa do dovŕšenia šestnásteho roku veku, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou alebo
b) splnil podmienky nároku na ošetrovné podľa § 39 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení.
Ošetrovné sa vyplatí za to isté obdobie osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti o jedno alebo o viac detí len raz a len jednému poistencovi. Výplata ošetrovného sa zastaví aj na žiadosť poberateľa. Poistencovi, ktorému vznikol nárok na ošetrovné pred nadobudnutím účinnosti tejto novely zákona, tento nárok zanikol v čase krízovej situácie pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona a potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá aj po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, vzniká nárok na ošetrovné podľa tohto zákona aj za obdobie potreby ošetrovania alebo starostlivosti, za ktoré nevznikol nárok na ošetrovné pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona.
Zatvorenie predajni v nedeľu
29. 3. 2020
Všetky predajne budú po novom zavreté v nedeľu. Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie však budú otvorené aj v nedeľu.
Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu, keď budú zatvorené všetky iné prevádzky, ako potraviny či drogérie.
V potravinách a drogériách od 28. 3. 2020 platí vymedzený termín od 09.00 do 12.00 h v obchodoch pre nákup ľudí starších ako 65 rokov, čím sa zamedzí kontaktu seniorov, ako rizikovej skupiny, s ostatnými ľuďmi.
Otvorenie ďalších prevádzok od 30. 3. 2020
29. 3. 2020
Štát na základe rozhodnutia umožní otvoriť na Slovensku prevádzky, ktorými sú očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie, advokátske a notárske kancelárie.
Otvorenie prevádzok umožňuje štát len za prísnych hygienických podmienok, ktoré sa tiež týkajú predajní s potravinami a predajní s drogériou. Medzi podmienky patrí napríklad obmedzenie počtu ľudí v predajniach, povinná dezinfekcia rúk, používanie ochranných rukavíc.
Od pondelka 30. 3. 2020 budú otvorené aj prevádzky lízingových služieb, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantéria, predaj a servis bicyklov, záhradníctva a záhradné techniky, stavebniny, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky. V prípade, že by tieto prevádzky nesplnili stanovené hygienické podmienky, znamenalo by to, že otvorené byť nemôžu.
Ďalšou podmienkou, ktorú musia obchody zabezpečiť, patrí aj minimálny odstup dva metre v rade a po novom sa musí počítať aj počet ľudí v interiéri – jeden človek na 25 štvorcových metrov (m2) plochy prevádzky. V prípade, že tieto opatrenia nebudú obchodníci dodržiavať, dodatočne otvorené druhy prevádzok budú opäť zavreté. Výnimkou sú obchodné domy, v ktorých budú naďalej otvorené len tie prevádzky, ktoré boli aj doteraz.