Stravovanie zamestnancov po novom

10. 1. 2022 V súlade so Zákonníkom práce má zamestnávateľ povinnosť zabezpečovať stravovanie zamestnancov vo všetkých zmenách priamo na pracovisku alebo v jeho blízkosti. Podmienky stravovania upravuje rovnako Zákonník práce.
Zmena zákona týkajúca sa stravovania daňovníkov s príjmami zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov (zo zamestnania) a daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov nadobudla účinnosť 1. 1. 2022. Cieľom zmeny zákona bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Jednotne je od dane oslobodený príspevok zamestnávateľa na jedlo, príspevok zamestnávateľa na stravné lístky, finančný príspevok na stravovanie.
Predchádzajúce znenie zákona z hľadiska daňovo-odvodového zaťaženia zvýhodňovalo poskytovanie stravných lístkov pred finančným príspevkom. Zatiaľ čo bol stravný lístok pre zamestnanca oslobodený od dane v akejkoľvek výške, finančný príspevok vyšší ako 2,81 eur bol považovaný za príjem zo závislej činnosti podliehajúci dani i odvodom. Cieľom zmeny zákona od 1. 1. 2022 bolo odstrániť nerovnosť pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania. Od dane je oslobodená limitovaná suma, aktuálne najviac 2,81 €, čo predstavuje 55 % z hodnoty stravného a príspevok zo sociálneho fondu. Dobrovoľne poskytnutá časť príspevku nad rámec povinností zamestnávateľa predstavuje zdaniteľný príjem zamestnanca, ktorý podlieha sociálnemu aj zdravotnému poistnému. Pre zamestnávateľa je príspevok nad „zákonný strop“, ktorý je zdaňovaný u zamestnanca, daňovým výdavkom za predpokladu, že tento benefit je dohodnutý v kolektívnej zmluve, pracovnej zmluve či v internom predpise.
Stravné lístky ako nepeňažné plnenie alebo finančný príspevok ako peňažné plnenie musia byť zamestnancovi poskytnuté včas, aby ich zamestnanec mal k dispozícii najneskôr k 1. dňu príslušného mesiaca.
K

Sankcie za prevedenie zakázaných ochranných prostriedkov

6. 4. 2020 Všetkým osobám, ktoré od 20. apríla 2020 od 7.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní.
Právnickej osobe môže hroziť pokuta od 1 000 do 10 000 eur. Zákon tiež umožní právnickým osobám v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, aby ich kolektívne orgány mohli prijímať svoje rozhodnutia aj formou per rollam. Účastníci správnych konaní, ktorých konanie v čase krízovej situácie by bolo správnym deliktom alebo priestupkom, sa budú môcť zbaviť zodpovednosti, ak preukážu, že v súvislosti s pandémiou nemohli splniť povinnosti, ktorých porušenie je správnym deliktom alebo priestupkom.

Odborná spôsobilosť v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v oblasti zdravotníctva

6. 4. 2020 Po novom sa nemá vykonávať aktualizačná odborná príprava osôb, ktoré sú držiteľom osvedčenia o odbornej spôsobilosti.
Zamestnávatelia nebudú musieť plniť niektoré povinnosti súvisiace s ochranou zdravia pri práci. Obmedziť sa má sa tiež vykonávanie lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci. Nemal by sa posudzovať zdravotný stav fyzických osôb na účely uznania alebo neuznania choroby z povolania, alebo ohrozenia chorobou z povolania.

Mimoriadne opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v oblasti zdravotníctva

6. 4. 2020 Po novom bude zakázané počas krízovej situácie predávať osobný ochranný prostriedok kategórie FFP2, FFP3.
Zakazuje sa tieto rúška predávať inej osobe než poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, zdravotníckemu pracovníkovi, orgánom štátnej správy alebo územnej samosprávy, právnickej osobe alebo fyzickej osobe - podnikateľovi, ktorá je povinná zabezpečovať tieto osobné ochranné prostriedky a vykonáva práce, pri ktorých je používanie týchto osobných ochranných prostriedkov nevyhnutné. Rovnako to platí pre osobu, ktorá distribuuje na Slovensku tieto osobné ochranné prostriedky. Výnimkou pre predaj respirátorov sú aj tí, ktorí majú uzatvorenú zmluvu o zabezpečení vykonávania prehliadok mŕtvych tiel s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a tiež poskytovateľom pohrebných služieb a zamestnancom súdnolekárskeho a patologicko-anatomického pracoviska. Predaj respirátorov je umožnený aj osobe, pri ktorej na to existujú zdravotné dôvody. Rezort zdravotníctva vyhláškou upraví zoznam diagnóz, pre ktoré bude povolené tieto respirátory predávať.

Výnimočné opatrenia v oblasti ochrany verejného zdravia a liekovej politiky

6. 4. 2020 V čase krízovej situácie bude možné vydávať niektoré výnimočné opatrenia v oblasti ochrany verejného zdravia a liekovej politiky.
Ministerstvo zdravotníctva SR môže napríklad rozhodnúť, že počas vyhláseného výnimočného stavu, núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie zakáže vývoz, alebo obmedzí výdaj humánneho lieku, ktorého výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, alebo nie je zaradený v zozname kategorizovaných liekov, zdravotníckej pomôcky, diagnostickej zdravotníckej pomôcky in vitro alebo dietetickej potraviny.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner