Pandémia z Európy mizne. Problémy ale ešte len prídu
7. 6. 2021
Posledné mesiace to vyzeralo, ako by pandémia v Európe prekryla ostatné problémy. Utíchli sociálne protesty, ako bola francúzska rebélia žltých viest či vlečúci sa štrajk zamestnancov verejného sektora v Grécku.
Dôležitejšia bola rýchla distribúcia vakcín než prázdne peňaženky a ekonomická obnova. Nehovorilo sa o priepasti medzi chudobnými a bohatými. Ale len načas. Teraz, ako pandémia ustupuje, potlačované problémy vyplávajú na svetlo. A ekonomické otrasy, ktoré pandémia priniesla, všetko prehPouličné protesty, doteraz vyhradené odporcom opatrení, dostanú nového menovateľa. Podľa nedávnej analýzy Medzinárodného menového fondu v minulosti vždy na končiace sa pandémie nadviazali sociálne otrasy a nepokoje.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Povinnosti týkajúce sa BOZP a náhrada mzdy v čase mimoriadnej situácie
6. 4. 2020
Zamestnávateľom by mali ubudnúť niektoré povinnosti v čase mimoriadnej situácie, čo sa týka bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP).
Týka sa to napríklad oboznamovacích povinností v prípade BOZP, ktoré má firma, keď prijme nového zamestnanca alebo ho preradí na iné pracovisko.
Ak z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu zamestnávateľ nemôže pracovníkovi prideľovať prácu a poskytuje mu náhradu mzdy, po novom bude môcť zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi odpracovanie času, za ktorý mu patrila náhrada mzdy. Odpracovanie bude možné nariadiť najviac v rozsahu 400 hodín v kalendárnom roku a odpracovanie je možné najneskôr do 12 mesiacov odo dňa, keď prekážka v práci nastala. Zamestnancovi za čas výkonu práce patrí dosiahnutá mzda. Tento čas sa pritom nebude započítavať do priemerného týždenného pracovného času, firma však tento čas osobitne označí.