Manažment pandémie zlyháva, tvrdia odborári
19. 3. 2021
Konfederácia odborových zväzov vyzýva politikov vládnej koalície, aby prestali zneužívať súčasnú pandémiu na politikárčenie, vzájomné vydieranie a napádanie a aby urýchlene stabilizovali epidemiologickú, ekonomickú a sociálnu situáciu občanov Slovenskej republiky. Uviedlo to predstavenstvo KOZ vo svojom vyhlásení.
"KOZ SR mala vždy veľmi seriózny záujem o spoluprácu s vládou a napĺňanie sociálnej politiky, ktorá garantuje udržanie dosiahnutých štandardov vo všetkých oblastiach života, a vyvážený sociálny dialóg," napísali odborári vo vyhlásení s tým, že najmä v kritických situáciách sa ukazuje, aké dôležité je rešpektovať práva, zdravie a bezpečnosť zamestnancov.
"Sme však svedkami diania v krajine, keď sa schválením viacerých antisociálnych noviel zákonov vrátane poslednej novely Zákonníka práce rúcajú právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov," podotkla KOZ s tým, že nielen zamestnanci, ale aj všetci obyvatelia Slovenska na vlastnej koži za uplynulé týždne pociťujú zmätok, rozpory a konflikty vyvolané politikmi.
Podľa odborárov politici namiesto urýchleného stabilizovania pandemickej situácie svojimi sebeckými záujmami hazardujú so životmi občanov Slovenska.
"Manažment pandémie tejto vládnej koalície zlyháva, rodiny každý deň čelia úmrtiam svojich blízkych, chaosu sprevádzajúcemu liečbu infikovaných či očkovanie obyvateľov, nejasnosti, nejednoznačnosti a nízkej nárokovateľnosti opatrení zabraňujúcich neistote a nárastu chudoby, do ktorej sa značná časť obyvateľov Slovenska prepadá," dodali odborári.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Prijímateľ sociálnej služby
20. 5. 2020
Právna norma nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 116/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych služieb v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 prináša zmeny pre prijímateľov sociálnych služieb.
Stanovuje sa, v ktorých prípadoch sa v čase mimoriadnej situácie neuplatňuje právo prijímateľa sociálnej služby v zariadení sociálnych služieb, neuplatňuje povinnosť obce a vyššieho územného celku poskytnúť pobytovú formu sociálnej služby v zariadení k tomu určenom a neuplatňuje povinnosť neverejného poskytovateľa sociálnej služby, možnosť náhrady dokladov o výške príjmu čestným vyhlásením, poskytovanie finančného príspevku na prevádzku poskytovanej sociálnej služby, vecný a časový rozsah zaškolenia opatrovateľa, ale aj odpustenie zmeškania lehoty zo strany správneho orgánu.
Nové oznamovacie povinnosti
20. 5. 2020
Novela zákona č. 96/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 priniesla nové zmeny v oznamovacích povinnostiach.
Ide o zmeny aj v ustanoveniach riešiacich problematiku plnenia oznamovacích povinností v oblasti používania registračných pokladníc, doručovania, odloženia vymáhania nedoplatkov, zániku zodpovednosti, zmeškania lehoty pre splatnosť nákladov v súvislosti s presadzovaním práv duševného vlastníctva colnými orgánmi v colnej oblasti a oblasti presadzovania práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, zverejňovania v niektorých zoznamoch týkajúcich sa dane z pridanej hodnoty, podmienok vrátenia nadmerného odpočtu, uplatnenia zvýhodnenej sadzby dane, prítomnosti zamestnanca colného úradu a odňatia povolenia a vyradenie z evidencie v oblasti dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní, ale i opatrení v oblasti miestneho poplatku za rozvoj, v oblasti miestnych daní a miestneho poplatku, v oblasti verejného auditu vládneho auditu a finančnej kontroly, a v oblasti majetku verejnej správy,
Opatrenia ministerstva dopravy v stavebníctve
20. 5. 2020
Stavebný zákon sa po novom zmenil v prechodných ustanoveniach na obdobie počas trvania pandémie.
Právna úprava stanovuje, že počas mimoriadnej situácie, výnimočného stavu alebo núdzového stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 stavebný úrad nielenže vykonáva ústne pojednávanie a miestnu ohliadku len v nevyhnutnom rozsahu, ale môže predĺžiť lehotu na vykonanie úkonu a lehotu na vydanie rozhodnutia bez predchádzajúceho súhlasu odvolacieho orgánu, pričom stavebný úrad je povinný o predĺžení lehoty na vykonanie úkonu a lehoty na vydanie rozhodnutia s uvedením dôvodu upovedomiť všetkých účastníkov konania, ako aj je povinný vybaviť bez zbytočného odkladu podanie, pri ktorom môže vykonať úkony na základe písomne predloženého návrhu, ktorý poskytuje dostatočný podklad na posúdenie podania bez osobného kontaktu s účastníkmi konania.
Citovaný predpis prináša i rad zmien súvisiacich s touto mimoriadnou situáciou, obsiahnutých v zákone niekoľkých zákonoch.
Sociálnoprávna ochrana detí
18. 5. 2020
Dňa 8. 5. 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 115/2020 Z. z. o niektorých opatreniach na zabezpečenie výkonu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Nariadenie vlády ustanovuje na obdobie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 a na ďalšie obdobie bezprostredne nasledujúce po skončení mimoriadnej situácie niektoré opatrenia na zabezpečenie výkonu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Ide najmä o plynutie lehôt v čase uvedenej mimoriadnej situácie, preukazovanie psychickej spôsobilosti záujemcu o zamestnanie, predĺženie pobytu v centre pre deti a rodiny, zmenu štruktúry tejto inštitúcie a podmienky pre vykonávanie opatrení pobytovou formou v rozsahu nevyhnutnom na ochranu zdravia detí a plnoletých fyzických osôb, podmienky overenia odbornej spôsobilosti v konaní o akreditácii a preukazovania podmienok v tomto konaní, ako aj podmienky vykonávania opatrení, metód, techník a postupov v čase mimoriadnej situácie.