Manažment pandémie zlyháva, tvrdia odborári
19. 3. 2021
Konfederácia odborových zväzov vyzýva politikov vládnej koalície, aby prestali zneužívať súčasnú pandémiu na politikárčenie, vzájomné vydieranie a napádanie a aby urýchlene stabilizovali epidemiologickú, ekonomickú a sociálnu situáciu občanov Slovenskej republiky. Uviedlo to predstavenstvo KOZ vo svojom vyhlásení.
"KOZ SR mala vždy veľmi seriózny záujem o spoluprácu s vládou a napĺňanie sociálnej politiky, ktorá garantuje udržanie dosiahnutých štandardov vo všetkých oblastiach života, a vyvážený sociálny dialóg," napísali odborári vo vyhlásení s tým, že najmä v kritických situáciách sa ukazuje, aké dôležité je rešpektovať práva, zdravie a bezpečnosť zamestnancov.
"Sme však svedkami diania v krajine, keď sa schválením viacerých antisociálnych noviel zákonov vrátane poslednej novely Zákonníka práce rúcajú právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov," podotkla KOZ s tým, že nielen zamestnanci, ale aj všetci obyvatelia Slovenska na vlastnej koži za uplynulé týždne pociťujú zmätok, rozpory a konflikty vyvolané politikmi.
Podľa odborárov politici namiesto urýchleného stabilizovania pandemickej situácie svojimi sebeckými záujmami hazardujú so životmi občanov Slovenska.
"Manažment pandémie tejto vládnej koalície zlyháva, rodiny každý deň čelia úmrtiam svojich blízkych, chaosu sprevádzajúcemu liečbu infikovaných či očkovanie obyvateľov, nejasnosti, nejednoznačnosti a nízkej nárokovateľnosti opatrení zabraňujúcich neistote a nárastu chudoby, do ktorej sa značná časť obyvateľov Slovenska prepadá," dodali odborári.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Štátna pomoc pre podnikateľov na nájomné
9. 6. 2020
Štátna pomoc na nájomné pre podnikateľov, ktorých prevádzky museli byť zatvorené pre nový koronavírus, dosiahne asi 200 miliónov eur.
Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva SR v dôvodovej správe k novele zákona o poskytovaní dotácií, ktorú 4. 6. 2020 prerokoval a schválil vládny kabinet. Uvedená suma nie je fixná a predstavuje odhad údajov, ktoré je možné získať z verejne dostupných zdrojov. Žiadosť podáva prenajímateľ v mene nájomcu, avšak na vlastný účet. Príjemcom pomoci je teda nájomca. Novelu by mal parlament prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť zákona sa navrhuje dňom vyhlásenia.
Zákaz predaja ochranných pomôcok sa môže čiastočne uvoľniť
9. 6. 2020
Zákaz predaja osobných ochranných prostriedkov by sa mohol čiastočne uvoľniť.
Dôvodom je zlepšenie situácie okolo nového koronavírusu. Vyplýva to z novely zákona v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami súvisiacimi so šírením koronavírusu. Iniciatívny materiál z dielne ministerstva zdravotníctva na svojom zasadnutí 4. 6. 2020odobrila vláda SR. Národná rada ho prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.
Otvorenie hraníc
8. 6. 2020
Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. 5. 2020 od 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.
Tento deň bol návratom slobody občanom Slovenskej republiky i Maďarska, ako aj návratom do normálneho režimu. Ministerský predseda ocenil, že občania oboch krajín pristupovali ku koronavírusovej pandémii zodpovedne.
Dohoda medzi uvedenými štyrmi krajinami o zrušení doterajších epidemiologických opatrení bola možná z toho dôvodu, že pandémia je už na ústupe, a preto bolo možné uskutočniť veľmi dôležitú etapu otvárania.
Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť tiež zodpovedné. Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú, a to aj napriek tomu, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo. Príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami.
Bez povinnosti karantény alebo predloženia negatívneho testu na ochorenie COVID-19 môžu bez časového ohraničenia prísť na Slovensko všetky osoby s trvalým alebo prechodným pobytom alebo osoby zdržiavajúce sa na území Česka, Maďarska, Rakúska alebo na území Slovenska, ktoré vstupujú do SR cez hraničné priechody z troch spomínaných susedných štátov. Ak tieto osoby nemajú potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte, musia preukázať skutočnosť o zdržiavaní sa na území týchto štyroch krajín najmenej dvoma hodnovernými dokladmi. Ľudia sa môžu preukázať napríklad preukazom o zdravotnom poistení, nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, potvrdením od zamestnávateľa, poistnou zmluvou alebo potvrdením o platbe inkasa.
Núdzový stav sa zatiaľ neruší
8. 6. 2020
O zrušení núdzového stavu na Slovensku rozhodovali odborníci. Vláda si počkala na ich odporúčanie. Zrušenie núdzového stavu bolo témou štvrtkového zasadnutia krízového štábu.
Ak by sa konzílium odborníkov rozhodlo, že nie je potrebné pokračovať v núdzovom stave, že stačí len mimoriadna situácia, tak vláda by prijala adekvátne opatrenia a v prípade, že ak by nastala mimoriadna situácia, vyžadovalo by si to nejaké legislatívne zmeny. Ministri sa však zhodujú, že aj ďalej bude pokračovať mimoriadna situácia.
Skôr ako po 90 dňoch sa núdzový stav rušiť nebude. Po rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády SR, ktorý dodal, že ak bude prevládať priaznivá epidemiologická situácia, núdzový stav sa predlžovať nebude.