Zmeny v civilnom letectve v súvislosti so stavbami
18. 3. 2025
V zákone č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) dochádza od 1. 4. 2025 k legislatívnej úprave s cieľom ľahšej identifikáciu požiadaviek vo vzťahu k posudzovaniu stavby, zariadenia nestavebnej povahy alebo vykonávania činností alebo využívania územia mimo ochranných pásem.
Vzhľadom na skutočnosť, že stavba alebo zariadenie nestavebnej povahy, ktorých súčasťou je veterná turbína s rotujúcimi lopatkami alebo stavba alebo zariadenie nestavebnej povahy, na ktorých je umiestnená veterná turbína s rotujúcimi lopatkami môžu mať vplyv na poskytovanie letových prevádzkových služieb, ako aj na dizajn letových postupov je potrebné uvedené stavby a zariadenia nestavebnej povahy posudzovať samostatne.
Realizácia stavieb uvedených v ustanovení § 30 ods. 1 môže mať zásadný vplyv na bezpečnosť leteckej prevádzky, že by mohlo dôjsť v najhoršom prípade až k zákazu vykonávania letov alebo k nemožnosti prevádzkovať letisko alebo letecké pozemné zariadenie. Z tohto dôvodu je potrebné, aby súhlas Dopravného úradu bol vždy získaný ešte pred akýmkoľvek iným konaním. Zároveň sa ustanovujú náležitosti žiadosti o udelenie súhlasu podľa § 30 ods. 1 a oprávnenie pre Dopravný úrad vyžiadať si stanovisko osoby, ktorá môže byť stavbou, zariadením nestavebnej povahy, činnosťou alebo využitím územia dotknutá.
Ďalej dochádza k spresneniu zákona vo vzťahu k výkonu štátneho odborného dozoru zohľadňujúc úpravu pôsobnosti orgánov štátnej správy v civilnom letectve. Právna úprava predstavuje osobitnú právnu úpravu vo vzťahu k Stavebnému zákonu vzhľadom na skutočnosť, že Dopravný úrad je samostatným orgánom štátnej správy rozhodujúcim aj v prvom stupni a aj v druhom stupni. Z tohto dôvodu je potrebné ustanoviť, kto bude rozhodovať v prvom stupni a kto v druhom stupni. Zároveň sa ustanovuje pôsobnosť Dopravného úradu vydať preukaz stavebného inšpektora na výkon štátneho stavebného dohľadu na stavbe a na stavenisku.
Vzhľadom na úpravu pôsobnosti Dopravného úradu od 1. apríla 2025 ako špeciálneho stavebného úradu pre letiskové stavby a stavby pre letecké pozemné zariadenia prejdú stavby v územných obvodoch letísk, ktoré nie sú letiskovými stavbami z pôsobnosti Dopravného úradu ako špeciálneho stavebného úradu do pôsobnosti stavebných úradov (obcí) a letiskové stavby na osobitných letiskách prejdú z pôsobnosti stavebných úradov (obcí) do pôsobnosti Dopravného úradu ako špeciálneho stavebného úradu
K
Rastúce úroky posielajú záujem o hypotéky nadol
1. 7. 2022
Správy o raste úrokových sadzieb vo veľkom zmobilizovali Slovákov. Až natoľko, že objem poskytnutých hypoték v marci dosiahol absolútny rekord vyše tri miliardy eur.
Rozdiel je pritom zrejmý pri spätnom pohľade na situáciu pred rokom, keď bolo toto číslo približne o 1,8 miliardy eur nižšie. Napriek tomu, že záujem je stále vysoký, z vrcholu už klesáme nadol a ošiaľ utícha. Ukazujú to aj dáta Národnej banky Slovenska. V máji sme si zobrali nové úvery a refinancovali dokopy „len“ za 2,41 miliardy eur. Aj keď je to opäť nižšia suma ako aprílových 2,44 miliardy, je to stále tretí najvyšší objem hypoték, aký si Slováci kedy zobrali.
V
NBS sa obáva zlyhávania úverov, bankám prikazuje zvýšiť rezervu
27. 6. 2022
V úverovaní patríme k jedným z najrýchlejšie rastúcich v Európe. Súčasné tempo je dvojciferné a v apríli stúplo medziročne o desať percent. V tom istom mesiaci sme si nabrali úvery za viac ako 1,4 miliardy eur. Na porovnanie, keď sa začínala pandémia, bolo to o polovicu menej.
Národná banka Slovenska už vlani upozorňovala, že nás to môže vtiahnuť do problémov, no priestor na zmenu pravidiel vtedy ešte nevidela. Až doteraz. Podľa NBS totiž máme „tendenciu podceňovať riziká spojené so splácaním dlhu“. Zvýši preto proticyklický kapitálový vankúš. Ten si banky vytvárajú pre prípad nárastu objemu nesplácaných úverov. Sektor to bude stáť od budúcoročného augusta o približne 3,6 milióna eur viac.
V
Spoločné nákupy či cenové stropy
24. 6. 2022
Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie začali v Bruseli záverečný druhý deň summitu, ktorý venujú debate o možných opatreniach proti vysokým cenám energie a obmedzeným dodávkam ruského plynu.
Lídri pred summitom navrhovali rôzne recepty od spoločných nákupov plynu po cenové stropy, na konkrétnych spoločných riešeniach sa však zrejme nezhodnú. Konkrétnym výstupom summitu by mal byť súhlas so zavedením eura v Chorvátsku, na ktorom by sa mali šéfovia štátov zhodnúť v úvodnej časti dnešného rokovania.
Európa v súčasnosti zápasí s rekordnou infláciou, ktorú poháňajú obzvlášť vysoké ceny energií súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajinu a obmedzovaním dodávok plynu.
Veľká časť krajín EÚ chce hľadať recept v spoločných nákupoch suroviny, o ktorých dnes pri príchode na summit hovoril napríklad belgický premiér Alexander de Croo a podporuje ich aj česká vláda. Európska komisia v súčasnosti pripravuje systém možného fungovania veci, ktorý chce predložiť v najbližšom čase.
V
Slovnaft za desať rokov na Slovensku prehĺbil svoju dominanciu
20. 6. 2022
Tabule nás navigujú na parkovisko. Okolo sú rozmiestnené žlto-čierne balóny. Keď sa však poriadne nadýchneme, cítime typickú vôňu ropy. O tankovanie však tentoraz nejde. Pri stojanoch je namiesto áut červený koberec s mikrofónom. Po chvíli k nemu prichádza generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.
Počet čerpacích staníc sa na Slovensku rozšíri. Na rýchlostnej ceste PR1BINA pri Pohraniciach neďaleko Nitry pribudli v oboch smeroch dve nové žloto-čierne pumpy. Úseky rýchlostnej cesty bez možnosti doplnenia pohonných látok sa tak skrátili približne na polovicu.
V