Podanie v rámci informačného systému územného plánovania a výstavby
14. 4. 2025
Podaním sa rozumie podanie žiadosti, oznámenia, ohlásenia, odvolania alebo podnetu príslušnému stavebnému úradu, dotknutému orgánu, dotknutej právnickej osobe alebo úradu, ktorého súčasťou je vyplnený formulár určený pre príslušné podanie, dokumentácia stavby, ostatné požadované prílohy a dokumenty, doklad o úhrade správneho poplatku, ak je úkon spoplatnený.
Elektronické podanie je podanie, ktorého všetky súčasti sú v elektronickej podobe a je uskutočnené elektronicky prostredníctvom informačného systému. Veľkosť elektronického podania vrátane príloh je maximálne 100 MB. Do maximálnej veľkosti podania sa nezapočítava veľkosť elektronickej dokumentácie stavby v úložisku dokumentácie. Listinné podanie je podanie, ktorého akákoľvek súčasť je priložená alebo neskôr doplnená v listinnej podobe alebo je uskutočnené inak ako elektronické podanie. Ak je podanie s ohlásením uskutočnené v listinnej podobe, jeho prílohy vrátane projektu stavby na ohlásenie, je možné doplniť ako listinné prílohy vo formáte A4 alebo A3 pre projekt stavby na ohlásenie a vo formáte A4 pre iné prílohy. Konverziou do elektronickej podoby sa rozumie vytvorenie elektronickej kópie z celého pôvodného podania v listinnej podobe vrátane príloh a dokumentácie. Konverzia sa vykoná naskenovaním podania a jeho uložením do formátov PDF/A alebo PNG v takom rozlíšení, aby boli všetky potrebné informácie pre posúdenie podania s ohlásením pri zobrazení v zobrazovacom zariadení čitateľné a zrozumiteľné. Súbor získaný konverziou do elektronickej podoby je možné uložiť do informačného systému ako jeden súbor, bez potreby jeho delenia na jednotlivé výkresy a dokumenty.
K
Prudký rast cien bytov sa nekončí
22. 7. 2022
Zvykne sa hovoriť, že história sa opakuje. Po veľkej finančnej a hospodárskej kríze v roku 2008 a po zlacňovaní nehnuteľností Slovensko v rokoch 2011 až 2015 zažívalo stagnáciu cien bytov a domov. Krivka sa vyrovnala a Národná banka Slovenska roky hlásila úroveň okolo 1 200 eur za štvorcový meter.
Paralela so súčasnosťou je v tom, že do bodu stabilizácie sa pri cenách podľa analytikov blížime aj teraz. Napriek tomuto výhľadu však nie je jasné, kedy presne by sa mal moment dostaviť a ako dlho bude trvať.
Podľa posledných štatistík NBS za prvý kvartál suma za jeden štvorec dosahuje 2 510 eur. To predstavuje v porovnaní so štvrtým kvartálom minulého roka nárast o takmer 200 eur.
V
Slováci vymenili uhlie za plyn, teraz robia otočku späť
22. 7. 2022
„Ľudia sú zvyknutí kúriť pevným palivom, elektrina je pre nich drahá a my ich teraz nevieme dostatočne uspokojiť,“ hovorí majiteľka firmy Predaj palív Liptovský Mikuláš Zuzana Zaťková o nedostatku uhlia.
Záujem je podľa nej najväčší za posledné desaťročie. Liptovská spoločnosť roky zásobuje prevažne región, ale tento rok evidujú dopyt z celého Slovenska, ktorý však nevedia vybaviť. Objednávky na pevné palivá majú aj z Poľska.
Podobne ako pri palivovom dreve aj tarify za uhlie sa posúvali smerom hore. „Hnedé uhlie narástlo oproti minulému roku o 80 percent. Čo sa týka ceny koksu alebo eko hrášku, tam je nárast stopercentný,“ vysvetľuje Zaťková. Cena hnedej suroviny sa u predajcov pohybuje okolo 230 eur za tonu.
Čiernej komodity majú firmy nedostatok, preto pre HN viacerí ani nevedeli priblížiť jej ceny. „Mesačne nám chodí jeden alebo dva kamióny, minulý rok to bolo 20,“ poukazuje. Majiteľka vidí za nižším počtom dodávok fakt, že ostatné krajiny prijali obmedzenia. Rusko znížilo export uhlia do Poľska a severný sused...
V
Inflácia na Slovensku je najvyššia za 22 rokov
18. 7. 2022
Inflácia na Slovensku by sa už mohla priblížiť k svojmu vrcholu, hoci jemne zrýchlenie počas najbližších mesiacov sa ešte úplne vylúčiť nedá. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v súvislosti s aktuálnym vývojom spotrebiteľských cien. Podľa Štatistického úradu inflácia v júni zrýchlila na 13,2 percenta, ide tak o najvyššiu hodnotu od júna 2000.
"Vrchol očakávame nateraz v júli. Následne by silný bázicky efekt z druhej polovice minulého roka mal predsa len štatisticky brzdiť ďalšie zrýchľovanie medziročnej inflácie. Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné, keď ceny budú stále nahor tlačiť vyššie ceny energií, potravín aj ich sekundárne efekty prelievajúce sa do dopytovej inflácie," priblížil ekonóm.
Zrýchľujúca sa inflácia znižuje dopyt po čokoláde
18. 7. 2022
Zmena správania spotrebiteľov viedla firmy k tomu, že začali svoje pôvodné balenia zmenšovať, pričom cenu ponechali rovnakú, čo je jav známy ako shrinkflation. Takýto krok urobila v niektorých prípadoch aj Hershey, ako aj konkurenčná spoločnosť Mondelez.
S rastúcimi cenami a zhoršujúcou sa životnou úrovňou klesá v USA aj Európe dopyt po čokoláde. Naznačujú to najnovšie údaje, ako aj výsledky prieskumu medzi najväčšími výrobcami čokolády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Ako v rozhovore pre Reuters povedala viceprezidentka cukrovinkárskej spoločnosti Hershey Melissa Pooleová, za posledných pár mesiacov klesol objem predaja čokoládových výrobkov tejto firmy o 2 až 3 percentá. Výsledky predaja spoločnosti Hershey pritom signalizujú vývoj aj v prípade ďalších výrobcov čokolády.
V minulom období, keď spotrebiteľov ovplyvňovali opatrenia proti novému koronavírusu, sa predaj čokolády prudko zvýšil, najmä v USA. Domácnosti využívali vládnu podporu a vo veľkom nakupovali. V súčasnosti však výrobcovia čokolády pozorujú zmeny v správaní spotrebiteľov. Namiesto v minulosti bežného nákupu väčších balení kúpia často iba jednu čokoládovú tyčinku.