Podanie v rámci informačného systému územného plánovania a výstavby
14. 4. 2025
Podaním sa rozumie podanie žiadosti, oznámenia, ohlásenia, odvolania alebo podnetu príslušnému stavebnému úradu, dotknutému orgánu, dotknutej právnickej osobe alebo úradu, ktorého súčasťou je vyplnený formulár určený pre príslušné podanie, dokumentácia stavby, ostatné požadované prílohy a dokumenty, doklad o úhrade správneho poplatku, ak je úkon spoplatnený.
Elektronické podanie je podanie, ktorého všetky súčasti sú v elektronickej podobe a je uskutočnené elektronicky prostredníctvom informačného systému. Veľkosť elektronického podania vrátane príloh je maximálne 100 MB. Do maximálnej veľkosti podania sa nezapočítava veľkosť elektronickej dokumentácie stavby v úložisku dokumentácie. Listinné podanie je podanie, ktorého akákoľvek súčasť je priložená alebo neskôr doplnená v listinnej podobe alebo je uskutočnené inak ako elektronické podanie. Ak je podanie s ohlásením uskutočnené v listinnej podobe, jeho prílohy vrátane projektu stavby na ohlásenie, je možné doplniť ako listinné prílohy vo formáte A4 alebo A3 pre projekt stavby na ohlásenie a vo formáte A4 pre iné prílohy. Konverziou do elektronickej podoby sa rozumie vytvorenie elektronickej kópie z celého pôvodného podania v listinnej podobe vrátane príloh a dokumentácie. Konverzia sa vykoná naskenovaním podania a jeho uložením do formátov PDF/A alebo PNG v takom rozlíšení, aby boli všetky potrebné informácie pre posúdenie podania s ohlásením pri zobrazení v zobrazovacom zariadení čitateľné a zrozumiteľné. Súbor získaný konverziou do elektronickej podoby je možné uložiť do informačného systému ako jeden súbor, bez potreby jeho delenia na jednotlivé výkresy a dokumenty.
K
Slovenský priemysel zaostáva. Produkcia oproti minulému roku kleskla
9. 12. 2022
Aktuálny výsledok odvetvia po zohľadnení rastu/poklesu v kombinácii s váhou odvetvia v štruktúre priemyslu najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu a pary. Priemyselná produkcia v októbri 2022 medziročne klesla o 2,6 percenta, priemysel zvýšil svoje zaostávanie za výkonmi z minulého roka. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 1,3 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví priemyslu (špeciálnych priemyselných zoskupení), bolo až osem v raste, napriek tomu odvetvie zostalo v poklese. Podielovo rozhodujúce odvetvia slovenského priemyslu vykazovali medziročne nižší výkon s výnimkou najvýznamnejšej výroby automobilov.
Aktuálny výsledok odvetvia po zohľadnení rastu/poklesu v kombinácii s váhou odvetvia v štruktúre priemyslu v desiatom mesiaci najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu, pary o vyše 28 percent.
Druhý najzásadnejší vplyv mal však rast v ťažbe a dobývaní na takmer trojnásobok minuloročnej hodnoty, ktorý vylepšil októbrovú bilanciu spomaľujúceho slovenského priemyslu. Nasledoval vplyv poklesov vo výrobe z gumy a plastov o 10,6 percenta, ako aj vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o takmer desať percent.
Výroba dopravných prostriedkov, ktorá má dlhodobo najzásadnejšie vplyv na výsledok slovenského priemyslu, bola v miernom medziročnom raste o 1,7 percenta, čo však malo v hierarchii až v poradí siedmy vplyv na celkovú októbrovú bilanciu priemyslu.
V súhrne za prvých 10 mesiacov roka 2022 priemyselná produpercent, ako aj pokles vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o takmer štyri percentá, či pokles vo výrobe dopravných prostriedkov o 1,3 percenta. Súčasne najvýznamnejší pozitívny vplyv mal rast produkcie vo výrobe elektrických zariadení o 9,5 percenta.
V
Tržby maloobchodu boli medziročne nižšie aj v októbri
5. 12. 2022
V súhrne za 10 mesiacov roka 2022 tržby vo všetkých zložkách vnútorného obchodu vzrástli. V ubytovaní rástli tržby o 81,1 percenta, hodnoty spred pandémie však stále nedosiahli.
Aj v októbri 2022 tržby maloobchodu boli medziročne nižšie, a to o 4,4 percenta. Po dlhom období medziročných prírastkov mali maloobchodné predajne tržby nižšie ako pred rokom už tretí mesiac po sebe.
Pokles tržieb v stálych cenách zaznamenalo až šesť z deviatich zložiek maloobchodu. Informoval o tom Štatistický úrad ŠÚ SR.
S poklesom tržieb bojujú podľa ŠÚ SR druhý mesiac po sebe veľkí hráči v maloobchode, ako sú hyper- a supermarkety, aktuálne mali tržby nižšie o 2,4 percenta.
Predajne pohonných látok majú pol roka tržby medziročne nižšie. Ich nominálna hodnota bola síce výrazne vyššia ako pred rokom, ale po očistení o extrémny rast cien tržby klesli o viac ako päť percent.
V
Domácnostiam sa cena elektriny nezmení
2. 12. 2022
Predstavitelia vlády na brífingu hovoria o cenách energií pre domácnosti. Tlačovú konferenciu sledujte na HNtelevízii. Domácnostiam by sa v budúcom roku mala cena plynu zvýšiť o 15 percent, cena elektriny sa nezmení. O 15 percent by sa mala zvýšiť aj cena tepla. Na štvrtkovej tlačovej konferencii po rokovaní vlády o tom informoval premiér Eduard Heger.
"V roku 2023 zostane cena elektriny stabilná a bez zmeny v porovnaní s rokom 2022," povedal Heger.
Pokiaľ by domácnosti mali platiť cenu elektriny podľa regulovaných cien, nárast by bol podľa premiéra o 380 percent. Pre plyn je nárast namiesto regulačným úradom vyrátaných 225 percent iba 15-percentný.
Priemerné zvýšenie ceny o 15 percent platí podľa premiéra aj pre centrálne zásobovanie teplom. Heger dodal, že ak by štát nezasiahol, domácnosti by v budúcom roku zaplatili za energie o šesť miliárd eur viac.
Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zdôraznil, že zažívame historicky najväčší nárast cien energií na trhoch. Slovensko bude podľa ministra zachovaním tohoročných cien elektriny v rámci Európy jedinečné.
V
Slovensko dováža čoraz viac potravín
21. 11. 2022
Dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v januári až auguste 2022 bol v objeme 4,36 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2021 bol dovoz výrobkov o 25,7 percenta vyšší.
Saldo zahraničného obchodu Slovenska s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v januári až auguste 2022 pasívne, a to v hodnote –1,286 miliardy eur. Medziročne sa zvýšilo o osem percent. Uviedol to Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Záporné saldo vývozu a dovozu sa podľa neho v medziročnom porovnaní zvýšilo u živočíšnych výrobkov o 57,7 percenta a u tukov a olejov o 252,6 percenta. Medziročné zníženie záporného salda sa zaznamenalo u potravín, nápojov a tabaku o 4,9 percenta. Pri rastlinných výrobkoch bolo v roku 2021 pasívne saldo v objeme -97,3 milióna eur, v roku 2022 bolo saldo v tomto odvetví aktívne v hodnote 49,9 milióna eur.
Dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v januári až auguste 2022 bol v objeme 4,36 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2021 bol dovoz agropotravinárskych výrobkov o 25,7 percenta vyšší. V roku 2022 sa nezaznamenalo zníženie dovozu ani v jednom sledovanom odvetví.
Medziročne bol dovoz vyšší pri živočíšnych výrobkoch o 47,2 percenta, pri rastlinných výrobkoch o 20,7 percenta, v odvetví tukov a olejov o 85,6 percenta a v odvetví potravín, nápojov a tabaku bol dovoz oproti roku 2021 vyšší o 14,4 percenta.
V