Ochrana a využívanie poľnohospodárskej pôdy
31. 3. 2025
Schválený bol zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy.
Pôda je nenahraditeľné národné bohatstvo, a preto je potrebné hľadať ďalšie nástroje jej ochrany ako neobnoviteľného prírodného zdroja pred nepriaznivými dôsledkami klimatických zmien, nešetrným obhospodarovaním, neoprávnenými zábermi atď.
Cieľom novely zákona je ustanovenie právneho rámca pre manažovanie porastov drevín rastúcich mimo lesa na poľnohospodárskej pôde, ktorý v doterajšej právnej úprave využívania poľnohospodárskej pôdy absentuje. Ustanovuje sa možnosť nariadiť odstránenie drevín rastúcich na poľnohospodárskej pôde mimo lesa na pozemkoch, ktoré nemajú charakter lesného porastu a nie sú spôsobilé na preradenie medzi lesné pozemky, pričom predstavujú prekážku udržateľného poľnohospodárskeho využívania poľnohospodárskej pôdy a ich zachovanie nie je účelné z hľadiska ekologickej stability územia. Zmenami sa sleduje zosúladenie legislatívy na úseku ochrany a využívania poľnohospodárskej pôdy so zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v oblasti ochrany drevín. Ustanovuje sa aj možnosť založiť porast drevín na poľnohospodárskej pôde bez zmeny druhu pozemku na účely založenia agrolesníckych systémov využívania pôdy alebo zakladanie porastov poľnohospodárskej účelovej zelene s pôdoochrannou a ekostabilizačnou funkciou, ktoré prispievajú k ochrane pôdy pred nepriaznivými dôsledkami klimatickej zmeny a k zvyšovaniu biodiverzity poľnohospodárskych ekosystémov a to aj v nadväznosti na Strategický plán SR pre Spoločnú poľnohospodársku politiku, na základe ktorého sa subvencujú tzv. celofarmové ekoschémy ako aj zakladanie a udržiavanie biopásov, bylinných políčok a agrolesníckych systémov. S cieľom zvýšenia ochrany najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôdy sa rozširuje povinnosť platenia odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy podľa jej kvality na všetky poľnohospodárske pôdy, nielen na vybrané pôdy v každom katastrálnom území.
K
Zotavovanie slabne
26. 7. 2023
Ekonómovia menového fondu tiež upozorňujú, že proces zotavenia globálnej ekonomiky z pandémie a dopadov vojny na Ukrajine slabne. Inflácia bude pritom klesať pomalšie, než menový fond predpokladal ešte na jar.
Očakávame, že celková globálna inflácia klesne z 8,7 percenta v roku 2022 na 6,8 percenta v roku 2023 a na 5,2 percenta v roku 2024," uvádza menový fond vo svojom aktualizovanom výhľade.
V apríli očakával, že inflácia tento rok klesne na sedem percent. Pri základnej (jadrovej) inflácii predpokladáme, že bude klesať pozvoľnejšie. Prognózy inflácie na rok 2024 boli spresnené smerom nahor.
Výrazne lepšie si proti doterajšiemu očakávaniu vedie ruská ekonomika, hoci Rusko je stále vo vojne s Ukrajinou. Odhad rastu ekonomiky Ruskej federácie menový fond na tento rok zvýšil na 1,5 percenta, zatiaľ čo doteraz počítal s rastom o 0,7 percenta. Výhľad rastu na budúci rok ponechal na 1,3 percenta...
B
Firmy a prevádzky narazia na novú realitu pri cenách energií. Čo a kedy s tým plánuje urobiť štát
26. 7. 2023
„Koľko platíš za energie?“ Táto veta sa počas tohto roka stala postrachom tisícov podnikateľov. Drahé energie vypli výrobu hliníka na Slovensku a pravdepodobne aj presunú pece oravských ferozliatinárov do Ázie.
Putinovu vojnu na Ukrajine nepocítili len najväčší kapitáni priemyslu. Chrbtovou kosťou našej ekonomiky sú aj reštaurácie, penzióny či hotely. Pomocné lano ponúkol štát, ktorý im až do konca septembra prepláca drahšie účty. Dotácie sa raz skončia a prevádzky narazia na realitu. Vedia to aj ich dodávatelia energií...
B
Medzinárodný menový fond zlepšil odhad rastu globálnej ekonomiky, inflácia ale bude klesať pomalšie
26. 7. 2023
Trojpercentný rast menový fond označuje za slabý, keď sa vezme do úvahy dlhodobý priemer. Výraznejšiemu zlepšeniu stojí v ceste pretrvávajúca inflácia a vysoké úrokové sadzby.
Medzinárodný menový fond zlepšil odhad rastu globálnej ekonomiky na tento rok a teraz predpokladá, že hrubý domáci produkt sa zvýši o tri percentá. Uviedol to dnes v aktualizácii svojho jarného výhľadu, v ktorom v apríli počítal s rastom o 2,8 percenta. Výhľad na budúci rok fond ponechal bez zmien a naďalej počíta s trojpercentným rastom.
Trojpercentný rast menový fond označuje za slabý, keď sa vezme do úvahy dlhodobý priemer. Výraznejšiemu zlepšeniu stojí v ceste pretrvávajúca inflácia a vysoké úrokové sadzby v mnohých krajinách sveta.
B
Nové inštitúty zavedené zákonom o premenách obchodných spoločností a družstiev
14. 7. 2023
Nový právny predpis prináša nové inštitúty súvisiace s fúziami spoločností.
Prvý inštitút odštiepenie - inštitút zodpovedajúci čiastočnému rozdeleniu, kedy rozdeľovaná spoločnosť nezaniká a jej časť sa odčleňuje do inej spoločnosti. Predmetnú úpravu vyžaduje smernica (EÚ) 2019/2121 pre cezhraničné rozdelenia, predkladateľ ju však rozširuje aj na rozdelenia vnútroštátne s cieľom poskytnúť spoločnostiam ďalšiu možnosť ako svoje podnikanie usporiadať.
Druhý inštitút cezhraničné rozdelenie – smernicou (EÚ) 2019/2121 vyžadovaný inštitút, ktorý má podporiť cezhraničnú mobilitu spoločností v EÚ – ide o také rozdelenie spoločnosti, kedy nástupníckou spoločnosťou je novozaložená spoločnosť a je prítomný cezhraničný element v podobe aspoň jednej zúčastnenej alebo nástupníckej spoločnosti zapísanej v inom členskom štáte EÚ.
Tretí inštitút cezhraničná zmena právnej formy – rovnako smernicou (EÚ) 2019/2121 vyžadovaný inštitút, kedy spoločnosť mení sídlo z jedného členského štátu do druhého a zároveň sa mení aj jej právna forma v súlade s právom štátu po zmene právnej formy.
Nová právna úprava si vyžiadala zmeny aj v zákone č. 530/2003 Zb. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláške č. 25/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú vzory tlačív na podávanie návrhov na zápis do obchodného registra a zoznam listín, ktoré je potrebné k návrhu na zápis priložiť. V súvislosti so zmenami v terminológii ako aj zavedením nových inštitútov cezhraničných premien sa zavádzajú ďalšie zmeny a legislatívno-technické úpravy v iných platných právnych predpisoch, nevyhnutné na to, aby sa dali vnútroštátne, ale aj cezhraničné premeny uskutočniť.
K