Zmena základnej zložky mzdy lekárov a zubných lekárov
26. 3. 2025
Ustanovením § 102bb ods. 1 zákona č. 578/2004 Z. z. sa upravuje základná zložky mzdy lekárov a zubných lekárov.
Ide o lekárov a zubných lekárov, ktorí pracujú na kratší ako ustanovený týždenný pracovný čas s menším rozsahom úväzku ako polovičným a zároveň pracujú aj u iného poskytovateľa, ktorý nie je prevádzkovateľom zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo ambulancie záchrannej zdravotnej služby alebo sú štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu vyššie uvedeného poskytovateľa od 1. marca 2025 do konca roka 2025 osobitným spôsobom, a to tak, že na jednej strane nebudú mať do konca roka 2025 nárok na plnú výšku základnej zložky mzdy (§ 80a ods. 1 a 2), no na strane druhej budú mať do konca roka 2025 upravenú zníženú základnú zložku mzdy. Garancia základnej zložky mzdy pre lekárov spĺňajúcich podmienky upravené v § 80b ods. 11 zanikne až od 1. januára 2026. Cieľom dotknutého ustanovenia bolo upraviť výlučne výšku základnej zložky mzdy, t. j. koeficientu, týchto lekárov a zubných lekárov. Všetky ostatné ustanovenia sa budú od 1. marca do konca roka 2025 vzťahovať aj na týchto lekárov. Pokiaľ nie je v prechodnom ustanovení, ktoré upravuje „osobitný režim na ustanovenú dobu“, uvedené inak, platia systémové normy. Predmetná úprava žiadnym spôsobom nezasahuje do ustanovení upravujúcich spôsob započítavania rokov praxe, t. j. až do 31. decembra 2025 sa aj týmto lekárom budú započítavať roky praxe.
V ustanovení § 102bb ods. 2 sa upravuje povinnosť pre tých lekárov a zubných lekárov, ktorý majú dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas s rozsahom pracovného úväzku menším ako polovičným formou písomného čestného vyhlásenia poskytovateľovi – svojmu zamestnávateľovi deklarovať, či majú alebo nemajú aj iný pracovnoprávny vzťah (iný pracovný pomer alebo dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru) u iného poskytovateľa, ktorý nie je prevádzkovateľom zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo ambulancie záchrannej zdravotnej služby alebo či sú alebo nie sú štatutárom alebo členom štatutárneho orgánu takýchto poskytovateľov. Povinnosť predložiť písomné čestné vyhlásenie bude potrebné splniť najneskôr do 15. marca 2025.
K
Dohodári budú pre firmy výhodnejší
28. 2. 2013
Firmám, ktoré zamestnávajú dohodárov, svitá na lepšie časy.
Za stovky tisíc ľudí, zamestnaných na dohodu, budú zrejme platiť nižšie odvody. Takéto zmeny zvažuje rezort práce.
Záujem slovenských firiem o dohodárov po ich zvýhodnení však podľa odborníkov bude závisieť najmä od výšky odpočítateľnej položky. Ak by bola príliš nízka, mohla by mať akákoľvek iniciatíva vlády opačný účinok. Dohody by pre firmy neboli atraktívne a naďalej by využívali iné alternatívy, medzi nimi aj prácu na čierno.
Ženy musia pracovať o 59 dní viac, ak chcú zarobiť ako muži
28. 2. 2013
Priemerný rozdiel medzi hodinovým zárobkom žien a mužov v celej Európskej únii je 16,2 percenta.
EK tento údaj zverejnila práve v Európsky deň rovnosti odmeňovania, ktorý pripadá na 28. februára. Keby chceli ženy zarábať toľko,čo muži, museli by pracovať 59 dní navyše.
Komisia chce podporovať zamestnávateľov, ktorí sa usilujú o odstránenie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov. Projekt „Rovnosť sa vypláca“ sa zameriava na zlepšenie informovanosti podnikov o problematike rodovej rovnosti a rovnosti odmeňovania.
Faktúry budeme môcť platiť aj cez QR kódy
27. 2. 2013
Slovenské banky, ktoré zavedú čítačky QR kódov do svojich mobilných aplikácií, umožnia svojim klientom robiť úhrady nasnímaním kódu z faktúry napríklad cez smartfón.
Už aj na Slovensku bude možné robiť úhrady nasnímaním tzv. QR kódu z faktúry.
Jednotný štandard QR kódov platenie urýchli, zamedzí chybám pri prepisovaní údajov z faktúr a tým celý proces zjednoduší. Technológiu je možné využiť aj na automatické vytvorenie inkasa alebo trvalého príkazu. Systém už používa Slovenská sporiteľňa, ostatné banky by mali technológiu zaviesť zhruba do pol roka.
Zákaz poplatkov sa týka bánk i nebánk
22. 2. 2013
Vláda schválila pre banky zákaz poberať od klientov poplatok za vedenie a správu úverového účtu.
Poplatok môže prísť do úvahy iba v prípade, ak klient dostane pridanú hodnotu, nejakú pridanú službu. S tou službou musí aj on sám súhlasiť, musí si ju dodatočne vyžiadať. Návrh nezakazuje poplatky za úverové účty plošne, ale zakazuje ich len bankám, stavebným sporiteľniam a veriteľom podliehajúcim zákonu o spotrebiteľských úveroch.