Výkon funkcie prokurátora - odchodné

31. 3. 2025 Výkon funkcie prokurátora je náročný a spojený so značnou psychickou záťažou vyplývajúcou zo samotného charakteru činnosti prokurátora v trestnej oblasti i netrestnej oblasti. V záujme ochrany zdravia pred dlhodobo pôsobiacimi rizikovými faktormi sa ustanovuje, aby zákon priznal prokurátorovi právo na predčasné odchodné v prípade, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 20 rokov.
Podmienkou na vznik nároku prokurátora na predčasné odchodné bude zánik funkcie prokurátora vzdaním sa funkcie v čase, keď ešte nemá nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, a pritom je natoľko psychicky vyčerpaný výkonom funkcie prokurátora, že už nevládze riadne túto funkciu vykonávať. Výška odchodného podľa § 125 ods. 2 závisí od dĺžky započítateľnej praxe, maximálne môže dosiahnuť desaťnásobok naposledy určeného základného platu prokurátora (za 28 rokov započítateľnej praxe).
Ustanovilo sa, aby aj na výpočet výšky predčasného odchodného sa aplikovali pravidlá uvedené v § 125 ods. 2 (§ 125a ods. 2). To znamená, že prokurátorovi vznikne nárok na predčasné odchodné vo výške štyroch základných platov, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 20 rokov; maximálne však môže dosiahnuť predčasné odchodné vo výške 10 základných platov, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 28 rokov. Samozrejme, to platí iba v prípade, ak sa vzdá funkcie prokurátora v čase, keď ešte nemá nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok. V opačnom prípade - ak by mu služobný pomer zanikol vzdaním sa funkcie prokurátora z dôvodov vzniku nároku na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, vznikol by mu nárok na odchodné podľa §125 ods. 2, teda nie na predčasné odchodné podľa znenia § 125a ods. 1 a 2. Základný plat na účely určenia výšky predčasného odchodného je definovaný v právnej úprave uvedenej v § 127 ods. 1 (spoločné ustanovenie k odchodnému, predčasnému odchodnému a úmrtnému). Právne skutočnosti, ktoré sa budú posudzovať ako výkon funkcie prokurátora na účely predčasného odchodného, sa určia podľa právnej úpravy uvedenej v § 127 ods. 3.

K

Môžete darovať dve percentá daní na ľubovoľný projekt. Ako treba postupovať?

28. 2. 2023 Dve percentá z dane z príjmu sú určené občianskym združeniam alebo organizačným jednotkám združení, nadáciám, neinvestičným fondom, neziskovým organizáciám poskytujúcim všeobecne prospešné služby, účelovým zariadeniam cirkví a náboženským spoločnostiam či organizáciám s medzinárodným prvkom.
Prijímateľmi teda nemôžu byť politické strany, spoločenstvá vlastníkov bytov, pozemkové spoločenstvá alebo ani záujmové združenia právnických osôb. Darovať časť zo svojich daní mohla fyzická osoba, ktorá požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, fyzická, ktorá si bude podávať daňové priznanie po „vlastnej linke“, ale aj právnická osoba, teda podnikateľ...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Prezidentka odobrila častejšiu valorizáciu dôchodkov z dielne Hlasu, podpísala novelu zákona

28. 2. 2023 Novela zákona o dôchodkoch bude účinná od 1. januára 2024. Cieľom je umožniť automaticky reagovať na mimoriadne zvyšovanie spotrebiteľských cien vo vzťahu k poberateľom dôchodkových dávok. Dôchodky na Slovensku sa budú valorizovať viackrát do roka v prípade, ak dôchodcovská inflácia presiahne päť percent. Novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú predložili nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD, odobrila prezidentka Zuzana Čaputová. V utorok o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.
Novela bude účinná od 1. januára 2024. Cieľom je umožniť automaticky reagovať na mimoriadne zvyšovanie spotrebiteľských cien vo vzťahu k poberateľom dôchodkových dávok. Hovorí o dvoch základných zmenách. Jednou je predĺženie obdobia, za ktoré sa posudzuje vývoj spotrebiteľských cien v roku predchádzajúcom zvýšeniu dôchodkových dávok, z pôvodných šesť na deväť mesiacov. Zámerom je presnejšie zohľadniť infláciu pre riadnu každoročnú valorizáciu dôchodkov. Druhá zmena spočíva v tom, aby sa dôchodky mohli valorizovať aj inokedy ako raz ročne k 1. januáru. Poslanci nakoniec upravili pôvodný návrh predkladateľov, keď schválili pozmeňujúci návrh Petra Cmoreja (SaS).
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Darovanie majetku je vážna vec. Ako presne pri ňom postupovať?

21. 2. 2023 Listina musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom. Ak má vec nedostatky, obdarovaný má právo ju vrátiť. Čo ešte má byť ešte v zmluve uvedené? Majetok občana na Slovensku sa v zásade delí trojako. Dedením zo zákona po jeho smrti alebo závetom, ktorý spíše ešte počas života a ktorým presne označí, čo komu po jeho smrti pripadne. Tretím spôsobom je darovanie. Týmto spôsobom majetok prejde do rúk iných ešte počas života darcu. Treba však myslieť na to, že darovanie – iba prostredníctvom písomnej zmluvy – je veľmi špecifický spôsob odovzdávania majetku.
Listina, ktorou môžete darovať majetok, musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom, čiže meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt a štátnu príslušnosť zúčastnených strán. Ak by išlo o právnickú osobu, je potrebné uviesť názov, sídlo a identifikačné číslo, prípadne iné identifikačné údaje. Funkciou darovacej zmluvy je totiž bezodplatný prevod vlastníckeho práva v prospech obdarovaného na úkor darcu.
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Daňové priznanie: Ste pracujúci dôchodca? Máte pár dní na potvrdenie od Sociálnej poisťovne

21. 2. 2023 Pracujúci seniori potrebujú k podaniu daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok potvrdenia o vyplatených dôchodkových dávkach. Sociálna poisťovňa preto týmto dôchodcom odporúča, aby si vyžiadanie potvrdenia nenechávali na poslednú chvíľu. V týchto dňoch im ich vystavuje vo zvýšenej miere, informoval Aktuality.sk jej hovorca Martin Kontúr.
Na vystavenie dokladu môžu využívať pohodlnú telefonickú a emailovú komunikáciu. „Klienti tak stihnú lehotu na podávanie daňových priznaní do konca marca a Sociálnej poisťovni to pomôže plynule vybavovať ich žiadosti,“ poznamenal Kontúr. O potvrdenie môžu požiadať Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne telefonicky na bezplatnej linke 0800 123 123 alebo elektronicky prostredníctvom formulára na webovej stránke Sociálnej poisťovne Formulár pre otázky, prípadne na emailovej adrese podatelna@socpoist.sk. Potvrdenie môžu dostať aj poštou Pri telefonickej a mailovej požiadavke dostane klient požadované potvrdenie poštou na adresu bydliska. „Tí dôchodcovia, ktorí majú zriadenú e-schránku na portáli www.slovensko.sk, môžu o potvrdenie požiadať aj prostredníctvom nej a potvrdenie o vyplatených dávkach dostanú následne touto cestou,“ vysvetľoval hovorca. Doplnil, že pobočky a klientske centrá Sociálnej poisťovne pripravujú potvrdenia na žiadosť dôchodcu pri osobnej návšteve zväčša na počkanie. „Ak bol však dôchodok priznaný v predchádzajúcom roku alebo bola vykonaná zmena v jeho vyplácaní, príprava potvrdenia trvá dlhšie. Ústredie Sociálnej poisťovne ho v takom prípade posiela dôchodcovi na adresu jeho bydliska poštou. Aj preto je vhodné, aby klient o dokument požiadal v časovom predstihu,“ podotkol.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner