Náležitosti na vydanie tzv. programovej vyhlášky
27. 3. 2025
Po novom sa v zákone č. 578/2004 Z. z. doplnilo splnomocňovacie ustanovenie na vydanie tzv. programovej vyhlášky o ďalšie náležitosti.
Medzi nové náležitosti patrí:
- minimálna sumu výdavkov určená pre každú kategóriu poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa klasifikačného systému; kategóriou poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa klasifikačného systému sa rozumie skupina charakterovo podobných poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti na účel výpočtu základných sadzieb pre klasifikačný systém podľa metodiky výpočtu a konvergencie základných sadzieb podľa § 67b ods. 3 písm. g),
- minimálna suma výdavkov určená pre každú kategóriu poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa klasifikačného systému podľa písmena j) v členení podľa účasti v združeniach zastupujúcich poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti pri uzatváraní zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a podľa jednotlivých združení zastupujúcich poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti pri uzatváraní zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Umožní sa tak v tzv. programovej vyhláške ustanovovať minimálne sumy pre nemocnice delené podľa DRG systému a taktiež sa umožní rozdeliť tieto nemocnice podľa toho v akej asociácií sú združené a teda aká minimálna suma pripadá na jednotlivé asociácie.
V prechodnom ustanovení sa ustanovilo, že zdravotná poisťovňa je povinná poskytnúť úradu a ministerstvu zdravotníctva údaje podľa § 15 ods. 1 písm. ao) prvýkrát za prvý kalendárny štvrťrok 2025 do 30. mája 2025, a to s cieľom zosúladiť zákonnú povinnosť úradu zverejniť tieto dáta do 30 dní od ich doručenia s požiadavkou vyplývajúca zo zmluvy, zverejniť tieto údaje do 90 dní od konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Vyššie uvedené údaje musia byť uverejnené vždy do 90 dní od uplynutia kvartálu, a to pre každého poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti a aj každú poisťovňu.
V nadväznosti na doplnenie splnomocňujúceho ustanovenia, na základe ktorého sa vydáva tzv. programová vyhláška, ktorú má Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydať každoročne do 1. februára, sa ustanovuje, že predmetná vyhláška v rozsahu dopĺňaných údajov bude vydaná až pre rok 2026.
Účelom právnej úpravy je plniť záväzok vlády spočívajúci vo vypustení právnej úpravy rozšírenia opatrenia hospodárskej mobilizácie – organizácia zdravotníckeho zabezpečenia o vykonanie opatrení na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre obyvateľstvo z dôvodu kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s novou definíciou mimoriadnej udalosti - kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti.
K
Poberateľov minimálneho dôchodku bude viac.
28. 4. 2023
Vyšší minimálny dôchodok vyplýva z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla 2023 menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy.
Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima, ktoré bude určené od 1. júla 2023.
O nových sumách minimálneho dôchodku bude Sociálna poisťovňa verejnosť včas informovať. O prepočet dôchodkov ju netreba žiadať, urobí tak automaticky a dôchodcovia, ktorých sa zmena týka, dostanú zo Sociálnej poisťovne rozhodnutia o zvýšení koncom júna a v júli.
Minimálne dôchodky sa nemenili od roku 2020. Štát argumentuje socio-ekonomickými zmenami a rozmrazí ich najmä pre nárast inflácie. Zároveň sa sumy minimálneho dôchodku opätovne naviažu na sumu životného minima.
Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, je od 1. júla 2023 stanovená na 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Suma minimálneho dôchodku sa ďalej zvyšuje o:
• 2 % za 31. až 39. rok,
• 3 % za 40. až 49. rok,
• 5 % za 50. až 59. rok,
• 7 % za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia, ktorý sa na minimálny dôchodok hodnotí.
Zmenou určenia sumy minimálneho dôchodku sa rozšíri okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok.
J
Chystá sa veľká zmena v povinnom zmluvnom poistení
28. 4. 2023
Vidieť na sídlisku trvalo zaparkované staršie auto nie je nič nezvyčajné. Má ešpézetku, no v zime sa trvalo nehýbe. Je pravdepodobné, že ide o jedno z takmer 600-tisíc vozidiel v databáze Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktoré síce sú prihlásené v evidencii, no ich majitelia však nemajú zaplatené povinné zmluvné poistenie.
Určitú časť roka ho majiteľ jednoducho nevyužíva. Ak by vyrazilo na cestu a zastavila by ho polícia, tá by evidenčné čísla zhabala a začala proces sankcií. Takýchto nezodpovedných vodičov nie je málo. Podľa údajov z databázy poisťovní je však na Slovensku približne 100-tisíc áut bez povinného poistenia, ktoré stále jazdia po cestách.
Poisťovne roky volajú po zmene....
J
Ministerstvo práce poskytne ďalšie dotácie na podporu rodín
21. 4. 2023
Medzi podporované aktivity môžu patriť kurzy, workshopy, intervencie, koučingové stretnutia, tréningy, prednášky, odborné poradenstvo či sprostredkovanie a doručovanie materiálnej pomoci sociálne odkázaným.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytne ďalšie dotácie na podporu rodín, a to do 10-tisíc eur na žiadateľa. Uvedená časť výzvy je určená na preventívne programy, tréningy či osvetové aktivity. Vo štvrtok o tom informovalo MPSVR. "Na ministerstve sa snažíme vyhovieť každému žiadateľovi o dotáciu na podporu rodiny. A teraz nehovorím len o ihriskách, ale aj aktivitách, ktoré pomáhajú napríklad upevňovať vzťahy medzi členmi rodiny alebo pomáhajú so starostlivosťou o deti so zdravotným znevýhodnením," uviedol dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Predmetné programy, tréningy či aktivity sa majú zamerať na predchádzanie negatívnym javom v rodine, rozvoj rodičovských kompetencií alebo zvyšovanie citlivosti verejnosti k rodinným hodnotám a pozitívnemu rodičovstvu. Výzva je určená aj na stabilitu vzťahov v rodine. Týka sa to napríklad upevňovania medzigeneračných vzťahov, napríklad tých so starším členom rodiny, ktorý je odkázaný na pomoc inej osoby, spresnil rezort práce.
B
(Zdroj: hnonline.sk/finweb/ekonomika/)
Sumy stravného pre jednotlivé časové pásma by sa mali zvýšiť
14. 4. 2023
Účelom návrhu opatrenia je zvýšiť sumu stravného pre jednotlivé časové pásma a to v nadväznosti na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní, uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Od 1. júna tohto roka plánuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšiť sumy stravného pre jednotlivé časové pásma. Napríklad stravné pre päť- až 12-hodinovú pracovnú cestu sa zvýši na 7,30 eura zo 6,80 eura.
Vyplýva to z návrhu opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, zverejneného v medzirezortnom pripomienkovom konaní na legislatívno-právnom portáli slov-lex. "Účelom návrhu opatrenia je zvýšiť sumu stravného pre jednotlivé časové pásma a to v nadväznosti na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní," uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v predkladacej správe. Zároveň uviedlo, že zvýšenie súm môže vyvolať zvýšený dopyt po službách reštauračného stravovania. Na pracovnej ceste v trvaní nad 12 až 18 hodín chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšiť stravné z 10,10 eura na 10,90 eura. Pri 18- a viachodinovom trvaní pracovnej cesty plánuje ministerstvo zdvihnúť výšku stravného na 16,40 eura z 15,30 eura. Sumy stravného a základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách boli naposledy zvýšené s účinnosťou od 1. januára 2023.
S