Náležitosti na vydanie tzv. programovej vyhlášky
27. 3. 2025
Po novom sa v zákone č. 578/2004 Z. z. doplnilo splnomocňovacie ustanovenie na vydanie tzv. programovej vyhlášky o ďalšie náležitosti.
Medzi nové náležitosti patrí:
- minimálna sumu výdavkov určená pre každú kategóriu poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa klasifikačného systému; kategóriou poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa klasifikačného systému sa rozumie skupina charakterovo podobných poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti na účel výpočtu základných sadzieb pre klasifikačný systém podľa metodiky výpočtu a konvergencie základných sadzieb podľa § 67b ods. 3 písm. g),
- minimálna suma výdavkov určená pre každú kategóriu poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa klasifikačného systému podľa písmena j) v členení podľa účasti v združeniach zastupujúcich poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti pri uzatváraní zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a podľa jednotlivých združení zastupujúcich poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti pri uzatváraní zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Umožní sa tak v tzv. programovej vyhláške ustanovovať minimálne sumy pre nemocnice delené podľa DRG systému a taktiež sa umožní rozdeliť tieto nemocnice podľa toho v akej asociácií sú združené a teda aká minimálna suma pripadá na jednotlivé asociácie.
V prechodnom ustanovení sa ustanovilo, že zdravotná poisťovňa je povinná poskytnúť úradu a ministerstvu zdravotníctva údaje podľa § 15 ods. 1 písm. ao) prvýkrát za prvý kalendárny štvrťrok 2025 do 30. mája 2025, a to s cieľom zosúladiť zákonnú povinnosť úradu zverejniť tieto dáta do 30 dní od ich doručenia s požiadavkou vyplývajúca zo zmluvy, zverejniť tieto údaje do 90 dní od konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Vyššie uvedené údaje musia byť uverejnené vždy do 90 dní od uplynutia kvartálu, a to pre každého poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti a aj každú poisťovňu.
V nadväznosti na doplnenie splnomocňujúceho ustanovenia, na základe ktorého sa vydáva tzv. programová vyhláška, ktorú má Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydať každoročne do 1. februára, sa ustanovuje, že predmetná vyhláška v rozsahu dopĺňaných údajov bude vydaná až pre rok 2026.
Účelom právnej úpravy je plniť záväzok vlády spočívajúci vo vypustení právnej úpravy rozšírenia opatrenia hospodárskej mobilizácie – organizácia zdravotníckeho zabezpečenia o vykonanie opatrení na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre obyvateľstvo z dôvodu kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s novou definíciou mimoriadnej udalosti - kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti.
K
Druhý penzijný pilier zažil rekordné presuny ľudí
2. 5. 2013
Správcovia súkromných dôchodkov presunuli ku koncu apríla do garantovaných fondov viac ako milión sporiteľov.
V deväťročnej histórii druhého piliera sa tak uskutočnil najväčší masový presun. Vláda dala ľuďom možnosť potvrdiť, že chcú zostať v rizikovejších fondoch s možnosťou lepších výnosov, ale aj s rizikom strát.
Ak sporitelia nereagovali, dostali sa automaticky do garantovaných fondov.
Nezamestnaní môžu od mája na dohodách zarobiť o dve eurá viac
2. 5. 2013
Od mája môžete ako evidovaný nezamestnaný zarobiť za mesiac na dohodu o niečo viac.
Novela zákona o službách zamestnanosti, umožní nezamestnaným zarábať mesačne 75 percent zo životného minima. To znamená 145,935 eura v hrubom a nie ako dosiaľ 65 percent zo životného minima zvýšené o odvody, teda 143,40 eura.
Tisícky slovenských strojárov si polepšia
29. 4. 2013
Platy stúpnu o 3,5 percenta a niektoré firmy sa boja, že stratia zákazky.
Priemerný plat je dnes v strojárstve okolo 950 eur, strojári si tak prilepšia v priemere o vyše tridsať eur. Zmluva je platná na dva roky a pokryje približne sto podnikov, ktoré zamestnávajú okolo 20-tisíc ľudí. Hlavne menšie strojárske firmy majú obavu z novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá rozšíri pôsobenie zmluvy na všetky podniky z odvetvia.
Spôsob odchodu zo zamestnania neovpvní dávku v nezamestnanosti
29. 4. 2013
Spôsob skončenia PP nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na jej dobu.
SP priznáva nárok na dávku v nezamestnanosti na základe splnenia zákonných podmienok a nie podľa toho, či zamestnanec dostal výpoveď alebo skončil pracovný pomer dohodou.
Základnou podmienkou nároku na dávky je to, aby bol poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie poistený najmenej dva roky. Nárok na dávku vzniká odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, a naopak, zaniká po šiestich alebo po uplynutí podporného obdobia, teda štyroch mesiacoch. Zaniká aj pri vyradení z evidencie úradu práce, nástupu do zamestnania alebo počas poberania nemocenského, ošetrovného, materského a rodičovského príspevku.