Minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie zdravotníckych zariadení

27. 3. 2025 Podľa platného znenia splnomocňujúceho ustanovenia upraveného v § 8 ods. 2 zákona č. 578/2004 Z. z. ministerstvo zdravotníctva všeobecne záväzným právnym predpisom upraví, okrem iného, aj minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie jednotlivých druhov ústavných zdravotníckych zariadení. Vláda SR sa zaviazala upraviť obsah II. časti upravujúcej minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie ústavných zariadení výnosu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
V nadväznosti na to bolo potrebné upraviť predmetné splnomocňovacie ustanovenie tak, že z rozsahu splnomocnenia sa vypustí dotknutá časť a zároveň sa ustanoví, že vyňatá matéria bude obsiahnutá v novej prílohe k zákonu č. 578/2004 Z. z.
Ustanovením sa upravuje výnimka z aplikácie ustanovení § 80a ods. 1 a 2 na tých lekárov a zubných lekárov, ktorí pracujú v nemocniciach na menej ako polovičný pracovný úväzok a zároveň pracujú, bez ohľadu na to, či ide o ďalší pracovný pomer alebo ide o prácu vykonávanú na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (najmä dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti), aj u poskytovateľov iných ako poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby alebo sú štatutárnymi orgánmi alebo členmi štatutárnych orgánov u poskytovateľov iných ako poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, a to z tohto dôvodu, že majú možnosť ďalších príjmov a nepotrebujú zákonom garantovanú ochranu ich miezd.
Účelom ďalšej právnej úpravy je plniť záväzok spočívajúci vo vypustení znížených základných zložiek mzdy pre rok 2025 a pre rok 2026. Cieľom novely zákona je, aby platili základné zložky mzdy ustanovené v § 80a až 80aw, t. j. s nárastom miezd 9,66 % pre rok 2025 pre všetkých zdravotníckych pracovníkov s účinnosťou od 1. marca 2025 a s nárastom miezd 6,44% pre rok 2026 pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.
Ustanovením § 102ba sa upravuje prechodné obdobie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorý prevádzkujú zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktoré je všeobecnou nemocnicou, detenčným ústavom alebo detenčným ústavom pre mladistvých, v rámci ktorého bude potrebné, aby si zosúladili svoje interné najmä pracovnoprávne predpisy s novým znením ustanovenia § 7 ods. 10 tak, aby najneskôr od 1. septembra 2025 mali všetci zdravotnícki pracovníci pracujúci v rámci nepretržitého poskytovania zdravotnej starostlivosti týždenný pracovný čas naviac v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného zamestnanca pracujúceho v nepretržitej prevádzke.
K

Poberateľov minimálneho dôchodku bude viac.

28. 4. 2023 Vyšší minimálny dôchodok vyplýva z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla 2023 menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy. Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima, ktoré bude určené od 1. júla 2023.
O nových sumách minimálneho dôchodku bude Sociálna poisťovňa verejnosť včas informovať. O prepočet dôchodkov ju netreba žiadať, urobí tak automaticky a dôchodcovia, ktorých sa zmena týka, dostanú zo Sociálnej poisťovne rozhodnutia o zvýšení koncom júna a v júli. Minimálne dôchodky sa nemenili od roku 2020. Štát argumentuje socio-ekonomickými zmenami a rozmrazí ich najmä pre nárast inflácie. Zároveň sa sumy minimálneho dôchodku opätovne naviažu na sumu životného minima. Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, je od 1. júla 2023 stanovená na 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Suma minimálneho dôchodku sa ďalej zvyšuje o: • 2 % za 31. až 39. rok, • 3 % za 40. až 49. rok, • 5 % za 50. až 59. rok, • 7 % za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia, ktorý sa na minimálny dôchodok hodnotí. Zmenou určenia sumy minimálneho dôchodku sa rozšíri okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok.
J
(Zdroj: aktuality.sk)

Chystá sa veľká zmena v povinnom zmluvnom poistení

28. 4. 2023 Vidieť na sídlisku trvalo zaparkované staršie auto nie je nič nezvyčajné. Má ešpézetku, no v zime sa trvalo nehýbe. Je pravdepodobné, že ide o jedno z takmer 600-tisíc vozidiel v databáze Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktoré síce sú prihlásené v evidencii, no ich majitelia však nemajú zaplatené povinné zmluvné poistenie.
Určitú časť roka ho majiteľ jednoducho nevyužíva. Ak by vyrazilo na cestu a zastavila by ho polícia, tá by evidenčné čísla zhabala a začala proces sankcií. Takýchto nezodpovedných vodičov nie je málo. Podľa údajov z databázy poisťovní je však na Slovensku približne 100-tisíc áut bez povinného poistenia, ktoré stále jazdia po cestách. Poisťovne roky volajú po zmene....
J
(Zdroj: hnonline.sk)

Ministerstvo práce poskytne ďalšie dotácie na podporu rodín

21. 4. 2023 Medzi podporované aktivity môžu patriť kurzy, workshopy, intervencie, koučingové stretnutia, tréningy, prednášky, odborné poradenstvo či sprostredkovanie a doručovanie materiálnej pomoci sociálne odkázaným.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytne ďalšie dotácie na podporu rodín, a to do 10-tisíc eur na žiadateľa. Uvedená časť výzvy je určená na preventívne programy, tréningy či osvetové aktivity. Vo štvrtok o tom informovalo MPSVR. "Na ministerstve sa snažíme vyhovieť každému žiadateľovi o dotáciu na podporu rodiny. A teraz nehovorím len o ihriskách, ale aj aktivitách, ktoré pomáhajú napríklad upevňovať vzťahy medzi členmi rodiny alebo pomáhajú so starostlivosťou o deti so zdravotným znevýhodnením," uviedol dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Predmetné programy, tréningy či aktivity sa majú zamerať na predchádzanie negatívnym javom v rodine, rozvoj rodičovských kompetencií alebo zvyšovanie citlivosti verejnosti k rodinným hodnotám a pozitívnemu rodičovstvu. Výzva je určená aj na stabilitu vzťahov v rodine. Týka sa to napríklad upevňovania medzigeneračných vzťahov, napríklad tých so starším členom rodiny, ktorý je odkázaný na pomoc inej osoby, spresnil rezort práce.
B
(Zdroj: hnonline.sk/finweb/ekonomika/)

Sumy stravného pre jednotlivé časové pásma by sa mali zvýšiť

14. 4. 2023 Účelom návrhu opatrenia je zvýšiť sumu stravného pre jednotlivé časové pásma a to v nadväznosti na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní, uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Od 1. júna tohto roka plánuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšiť sumy stravného pre jednotlivé časové pásma. Napríklad stravné pre päť- až 12-hodinovú pracovnú cestu sa zvýši na 7,30 eura zo 6,80 eura.
Vyplýva to z návrhu opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, zverejneného v medzirezortnom pripomienkovom konaní na legislatívno-právnom portáli slov-lex. "Účelom návrhu opatrenia je zvýšiť sumu stravného pre jednotlivé časové pásma a to v nadväznosti na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní," uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v predkladacej správe. Zároveň uviedlo, že zvýšenie súm môže vyvolať zvýšený dopyt po službách reštauračného stravovania. Na pracovnej ceste v trvaní nad 12 až 18 hodín chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšiť stravné z 10,10 eura na 10,90 eura. Pri 18- a viachodinovom trvaní pracovnej cesty plánuje ministerstvo zdvihnúť výšku stravného na 16,40 eura z 15,30 eura. Sumy stravného a základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách boli naposledy zvýšené s účinnosťou od 1. januára 2023.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner