Verejná správa č. 11-12 - Elektronické komunikácie
Sociálnoprávna ochrana detí
X/2020
formát A5
112 strán
zväčšiť
- Elektronická komunikácia - novela zákona
- Ekologická poľnohospodárska výroba - nový zákon
2,85 € bez DPH
3,50 € s DPH
Objednať
Titul skladom
ISSN (online): 1338-0915
EAN: 9771337044050
Novelou zákona o elektronických komunikáciách sa umožnila rýchla a efektívna identifikácia potenciálnych nositeľov nákazy a kontrola dodržiavania opatrení nariadených na zamedzenie šírenia nákazy formou poskytnutia relevantných dát orgánom vykonávajúcim monitoring vývoja epidemiologickej situácie a kontrolu dodržiavania nariadených opatrení, nakoľko uvoľnením opatrení prijatých na zamedzenie šírenia ochorenia nevyhnutne dochádza k zvýšeniu rizika šírenia nákazy. Poskytnuté dáta výlučne umožňujú identifikáciu užívateľov, ktorí sa pred svojím vstupom na územie slovenskej republiky nachádzali v štáte, ktorý je z hľadiska výskytu ochorenia OCVID-19 a epidemiologickej situácie charakterizovaný ako štát, ktorý nie je bezpečný.
Titul obsahuje príspevky k zmenám v právnych predpisoch z oblastí verejného sektora, obcí štátnej správy a životného prostredia.
Elektronické komunikácie
- Zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách – novela zákona
Sociálnoprávna ochrana detí
- NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky č. 15/2020 Z. z. o niektorých opatreniach na zabezpečenie výkonu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19
Odpady
- Zálohovanie jednorazových obalov na nápoje - zmeny
Poľnohospodárstvo
- Zákon o ekologickej poľnohospodárska výroba – nový zákon
Právna úprava elektronických komunikácii umožňuje adresnejšie smerovanie opatrení a ich vynucovanie bez potreby plošného uzatvárania hraníc a zamedzenia cezhraničného pohybu osôb. Uzatvorenie hraníc by totiž malo nie len potenciálne negatívny vplyv na uplatňovanie základných práv a slobôd občanov Slovenskej republiky a osôb, ktoré majú oprávnený záujem vstúpiť na územie Slovenskej republiky, ale v končenom dôsledku by mohlo mať aj negatívny vplyv na ekonomickú situáciu a mohlo by spôsobiť značné hospodárske škody. Účelom novely zákona je predchádzať riziku týchto škôd súčasne so zachovaním čo najväčšej miery ochrany zdravia a predchádzania šíreniu ochorenia COVID-19.
Základným cieľom nového zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe je implementácia príslušných ustanovení nariadenia (EÚ) 2018/848. Ďalším cieľom je najmä zavedenie vstupného preverenia predpokladov pre ekologickú poľnohospodársku výrobu u žiadateľa, ktorý chce začať vykonávať ekologickú poľnohospodársku výrobu, ešte pred jeho povinným zaregistrovaním na kontrolnom ústave. Nový zákon ustanovuje orgány štátnej správy v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby, určuje príslušný orgán pre ekologickú poľnohospodársku výrobu, upravuje povinnosti prevádzkovateľov ekologickej poľnohospodárskej výroby, povinnosti inšpekčných organizácií ako aj označovanie produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby logom Európskej únie a grafickým znakom ekologickej poľnohospodárskej výroby uvedeným v prílohe zákona.