PaM č. 8 / 2021 - Kurzarbeit, Pravidelný a príležitostný homeoffice
Verejná správa – Obec a jej dlh, Žiadosť o dotáciu, Práca navyše - kedy môže zamestnanec odmietnuť?
VI/2021
formát A4
80 strán
zväčšiť
- Práca navyše – kedy ju môže zamestnanec odmietnuť?
- Skrátená pracovná doba – Kurzarbeit
- Pravidelná a príležitostná práca z domácnosti zamestnanca
- Neospravedlniteľná absencia – rozviazanie pracovného pomeru
- Neprispôsobivý zamestnanec – porušovanie pracovnej disciplíny
- Dočasné prideľovanie zamestnancov medzi zamestnávateľmi
- Chyby zamestnávateľov pri platení poistného do SP
5,61 € bez DPH
6,90 € s DPH
Objednať
Titul skladom
ISSN (online): 1338-0923
EAN: 9771337060142
PaM radí pri riešení zložitých úloh, ponúka správne postupy a články odborníkov na aktuálne témy z oblasti vzdelávania a školenia zamestnancov. Pracovné problémy rieši prostredníctvom príspevkov, príkladov, otázok a odpovedí. Úplné znenia zákonov k danej problematike sú uvedené priamo v príspevkoch.
Rozsah a dĺžka pracovného času je predmetom pracovnej zmluvy a preto v jeho medziach by štandardne mala byť vykonávaná závislá práca. Kedy môže a nemôže zamestnávateľ nariadiť prácu nadčas a kedy ju môže zamestnanec odmietnuť?
Novela Zákonníka práce zmenila definíciu domáckej práce a telepráce, ale jej podstata a základné charakteristiky sa nezmenili. Aký je hlavný odlišný znak telepráce od domáckej práce?
Zamestnávatelia sa pri plnení povinností voči Sociálnej poisťovni dopúšťajú viacerých chýb. Aké sankcie a pokuty môže SP zamestnávateľovi uložiť?
Príslušná obec, ktorá je správcom dane, môže daňový nedoplatok vymáhať v rámci daňového exekučného konania alebo cestou súdneho exekútora, teda alternatívne. Môže obec rozhodnúť o odpustení alebo úľave na dani?
Práca navyše – kedy ju môže zamestnanec odmietnuť?
Pojem nadčasová práca sa odvíja od východiskového právneho pojmu, ktorým je závislá práca. Uvedené súvisí s tým, že aj v rámci nadčasu sa vykonáva závislá práca, teda musia byť splnené všetky jej špecifické znaky podľa pracovnoprávnej úpravy. Zamestnávateľ má oprávnenie nariaďovať nadčasovú prácu, musí však striktne dodržať postup ustanovený Zákonníkom práce a taktiež maximálnu hranicu určenú pre rozsah nadčasovej práce.
Pravidelná a príležitostná práca z domácnosti zamestnanca
Výkon domáckej práce a telepráce Zákonník práce naďalej umožňuje len u zamestnancov, s ktorými má zamestnávateľ uzatvorenú pracovnú zmluvu. Zamestnanci pracujúci na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru takto pracovať nemôžu. Novela Zákonníka práce upresňuje, že o domácku prácu/teleprácu ide vtedy, ak sa práca, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, vykonáva pravidelne z domácnosti zamestnanca.
Skrátená pracovná doba – Kurzarbeit
Podstatou nového nástroja na trhu práce má byť poskytovanie právne nárokovej podpory, ktorá bude účelovo jednoznačne určená na vyplácanie náhrady mzdy zamestnanca alebo náhrady platu zamestnanca v čase, keď zamestnávateľ nemôže prideľovať zamestnancom prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu a tým dochádza k skrátenej práci. Rozsah, podmienky a mechanizmus poskytovania, výšku podpory a ďalšie rozhodujúce náležitosti jej poskytovania obsahuje nový schválený zákon o podpore v čase skrátenej práce.
Neospravedlniteľná absencia – rozviazanie pracovného pomeru
Jednou zo základných povinností zamestnanca je byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času. Ak si zamestnanec v dohodnutej alebo zamestnávateľom určenej pracovnej dobe neplní svoje pracovné povinnosti na pracovisku, ide o neospravedlnenú absenciu (neprítomnosť) zamestnanca v práci. Aké možnosti má zamestnávateľ, keď zamestnanec poruší pracovnú disciplínu a za akých podmienok môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer?
Skúšobná doba – predlžovanie
Dojednanie skúšobnej doby predstavuje častú obsahovú náležitosť pracovnej zmluvy, pričom jej základným účelom je možnosť akéhosi jednoduchšieho skončenia pracovného pomeru so zamestnancom počas obdobia, ktoré by malo byť primárne určené na posúdenie adaptability zamestnanca na novom pracovnom mieste. Dôsledkom neplatného dojednania skúšobnej doby je stav, kedy ani jeden z účastníkov pracovného pomeru nemôže platne skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe.
Nákup cez internet – ochrana spotrebiteľa
Nakupovanie prostredníctvom internetu zažíva aj pod vplyvom aktuálnej pandémie doslova nevídaný rozmach. Narastajúci trend však bol badateľný už pred pandémiou a dokonca už v roku 2011 bola na pôde Európskeho parlamentu a Rady prijatá smernica č. 2011/83/EÚ o právach spotrebiteľov. Táto bola transponovaná, teda prebratá do slovenského právneho poriadku zákonom č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho.
Žiadosť o dotáciu a pravidlá nakladania s verejnými prostriedkami mimo VS
Všetky prijaté prostriedky v hotovosti do pokladnice i na bankový účet, ak smerujú od subjektu verejnej správy (obce, mestá, vyššie územné celky, štátny rozpočet a organizácie štát, či ministerstvá alebo štátne účelové fondy a podobne) sú verejnými prostriedkami. Tieto prostriedky zostávajú verejnými a to až do ich použitia. Použitie teda znamená ich spotrebovanie úhradou (fakturáciou), platbami kartou alebo v hotovosti. Práve tieto spôsoby úhrady a ich hospodárnosť najviac spravidla kontrolujú kontrolné orgány verejnej správy.
Aktuálna téma
Pracovné právo
Mzdy a odvody
Chyby, omyly, pokuty
Vzory zmlúv a podaní
Verejná správa
Vedúci pracovník