Kurzarbeit
17. 5. 2021
Na základe skúseností z doterajšieho priebehu ekonomickej krízy v dôsledku pandémie spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 a tiež skúseností z tzv. „Prvej pomoci“, ktorá je poskytovaná ako aktívne opatrenie na trhu práce formou konkrétneho projektu po predchádzajúcom schválení jeho podmienok vládou Slovenskej republiky, vznikla dôvodná potreba ukotviť v slovenskom právnom poriadku stály, stabilný a samostatným zákonom ustanovený nástroj pasívnej politiky trhu práce.
Podstatou tohto nástroja od 1. 1. 2022 bude poskytovanie právne nárokovej podpory, ktorá bude účelovo jednoznačne určená na vyplácanie náhrady mzdy zamestnanca alebo náhrady platu zamestnanca v čase, keď zamestnávateľ nemôže prideľovať zamestnancom prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu a dochádza tak k tzv. „skrátenej práci“, ktorej rozsah, podmienky a mechanizmus poskytovania, výšku podpory a ďalšie rozhodujúce náležitosti jej poskytovania identifikuje nový zákona o podpore v čase skrátenej práce.
Cieľom bolo vytvorenie zákona, ktorý sa stane funkčnou súčasťou stabilného právneho poriadku Slovenskej republiky na systémové, nárokové a transparentné poskytnutie pomoci zamestnancom zamestnávateľov v čase trvania vonkajšie faktora, ktorý má dočasný charakter, zamestnávateľ ho nemohol ovplyvniť alebo mu nemohol predísť a ktorý má negatívny vplyv na prideľovanie práce zamestnancom, najmä mimoriadnej situácie, výnimočného stavu, núdzového stavu, mimoriadnej okolnosti vyhlásenej vládou Slovenskej republiky, alebo okolnosti vyššej moci, ktoré žiaden zo zamestnávateľov nemôže ovplyvniť, čím dochádza k významne negatívnym vplyvom na pracovné miesta trhu práce, k ich ohrozeniu až zániku.
Z hľadiska hospodárskej praxe ide o situácie, keď zamestnávateľovi vznikajú nezanedbateľné mzdové náklady, ktoré však z dôvodu obmedzenia jeho prevádzkovej činnosti bez vlastného zavinenia nie sú pokryté ekonomickou činnosťou, resp. príjmami z nej.
Účelom zákona je okrem zabezpečenia krytia časti náhrady mzdy zamestnanca alebo náhrady platu zamestnanca v čase, keď zamestnávateľ z dôvodu vonkajších faktorov nemôže prideľovať zamestnancom prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu, aj udržanie pracovných miest a konkurencieschopnosti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb v čase hospodárskej krízy, recesie a krízovej situácie. Zároveň sa predpokladá, že nová právna úprava primeraným spôsobom doplní úspešné pôsobenie doteraz zavedených opatrení aktívnej politiky na trhu práce na riešenie negatívnych vplyvov mimoriadnej situácie, výnimočného stavu alebo núdzového stavu na zamestnanosť.
Ďalším dôvodom predloženia nzákona je aj postupné zavádzanie stálych nástrojov „skrátenej práce“ vo všetkých krajinách Európskej únie, ktorý sa tak stáva kritériom konkurencieschopnosti krajiny, a aj tlak Európskej únie na zavádzanie trvalých nástrojov na udržanie zamestnanosti a kompenzáciu straty príjmov.
K
Banky hlásia silný záujem o štátom garantované úvery
10. 7. 2020
Dlhoočakávaná pomoc slovenským podnikateľom sa v týchto dňoch dostáva do reálnej ekonomiky. Tri veľké domáce banky začínajú poskytovať výhodné, štátom garantované úvery cez program antikorona 2.
„Prví klienti už aj stihli načerpať finančné prostriedky z tejto schémy,“ informovala Zuzana Malcová, vedúca oddelenia vývoja úverových produktov pre malých firemných klientov v Tatra banke. Peňažný dom eviduje už dvetisíc žiadostí o tento typ pôžičky. Na porovnanie, o prvú antikoronu, ktorá bola vyhradená pre malé a stredné podniky, žiadalo len 50 klientov.
Krajniak navrhuje predĺžiť pomoc pre podnikateľov
8. 7. 2020
Peniaze sa nevyčerpali, tak dajú firmám viac času. Tak by sa dal zhrnúť návrh rezortu práce pod vedením Milana Krajniaka. Na zajtrajšie rokovanie vlády prinesú dve alternatívy. Podľa tej menej štedrej by sa takzvaná prvá pomoc predĺžila o dva mesiace.
Firmy by tak mohli čerpať príspevky na udržanie zamestnanosti vo forme kurzarbeitu, alebo podpory pri poklese tržieb, až do konca septembra. Táto varianta by podľa ich prepočtov stála dodatočných 134 miliónov eur.
Druhá možnosť by bolo predĺžiť pomoc do konca roka, čo by stálo ďalších 238 miliónov. Ani v jednom z týchto prípadov by sme neminuli viac, než bol v apríli nastavený rámec na túto pomoc. Teda 1,38 miliardy eur.
Vláda SR schválila predĺženie čerpania pandemického ošetrovného pre rodičov
10. 6. 2020
Má dôjsť k zavedeniu možnosti pokračovania v poberaní pandemického ošetrovného aj za jún tohto roka, ako aj k predĺženiu alebo opätovnému dohodnutiu pracovného pomeru na dobu určitú aj nad rámec súčasnej legislatívy.
Tieto zmeny má priniesť novela zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, ktorú 4. 6. 2020 schválila vláda. Parlament ju má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Na pandemické ošetrovné majú mať nárok naďalej tí rodičia, ktorí naďalej budú poskytovať dieťaťu osobnú a celodennú starostlivosť, pretože ho nemohli umiestniť do jaslí, predškolských zariadení alebo školy z dôvodu nízkej kapacitnej možnosti alebo zo subjektívnych dôvodov, ak sa napríklad obávajú o zdravie svojho dieťaťa. Celkovo by sa toto opatrenie malo v tomto roku dotknúť približne 31 500 osôb.
Štátna pomoc pre podnikateľov na nájomné
9. 6. 2020
Štátna pomoc na nájomné pre podnikateľov, ktorých prevádzky museli byť zatvorené pre nový koronavírus, dosiahne asi 200 miliónov eur.
Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva SR v dôvodovej správe k novele zákona o poskytovaní dotácií, ktorú 4. 6. 2020 prerokoval a schválil vládny kabinet. Uvedená suma nie je fixná a predstavuje odhad údajov, ktoré je možné získať z verejne dostupných zdrojov. Žiadosť podáva prenajímateľ v mene nájomcu, avšak na vlastný účet. Príjemcom pomoci je teda nájomca. Novelu by mal parlament prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť zákona sa navrhuje dňom vyhlásenia.