19. 6. 2025
INFORMAČNÝ PORTÁL
news item cover

Primárnym prameňom pracovného práva na Slovensku je zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. Podľa Zákonníka práce má každý právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti svojvoľnému prepusteniu zo zamestnania. Tieto práva má každý zamestnanec bez akýchkoľvek obmedzení a diskriminácie. Zákonník práce sa pomerne často novelizuje a ostatné novely nadobúdajú účinnosť 1. 1. 2025. Novely prinášajú zmeny týkajúce sa rekreačných poukazov, príspevku na športovú činnosť dieťaťa i vysielania pracovníkov v rámci poskytovania služieb do zahraničia.

Zákonník práce

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práces komentárom (Ing. Janka Kubíková)

Najdôležitejšie zmeny Zákonníka práce

rozšírenie spoluzodpovednosti subjektov za vyplatenie miezd zamestnancom vsubdodávateľských reťazcoch - subdodávateľská zodpovednosť

vyslaný zamestnanec si z dôvodu poskytovania služieb na území SR môže uplatniť právo na vyplatenie mzdy voči dodávateľovi služieb, ktorého subdodávateľ je jeho zamestnávateľ, a to nielen v rámci cezhraničného poskytovania služieb ale aj v rámci vnútroštátneho poskytovania služieb

zamestnanec si môže uplatniť právo na vyplatenie mzdy písomnou žiadosťou do 6 mesiacov odo dňa splatnosti mzdy, avšak len v prípade poskytovania služieb týkajúcich sa stavebných prác, najmä služieb v súvislosti s výstavbou, opravami, údržbou, prestavbou alebo demoláciou budov

zamestnanec má právo na vyplatenie mzdy od dodávateľa služieb iba v rozsahu minimálnej mzdy platnej v čase výkonu práce, a to za každú hodinu výkonu práce, najviac však do rozdielu medzi sumou minimálnej mzdy a mzdou poskytnutou subdodávateľom za výkon tejto práce

dodávateľ služby je povinný vyplatiť zamestnancovi náhradu zníženú o zrážky zo mzdy, ktoré by vykonal subdodávateľ, do 30 dní odo dňa uplatnenia práva na vyplatenie mzdy

dodávateľ služby môže zamietnuť žiadosť zamestnanca, ak preukáže, že pri výbere subdodávateľa nemohol predvídať, že subdodávateľ nebude svojim zamestnancom vyplácať mzdu

poskytuje sa pre zamestnancov možnosť prenesenia rekreačných poukazov na svojich rodičov, čiže rekreačný poukaz bude môcť využiť rodič zamestnanca, ato bez prítomnosti samotného zamestnanca

príjem zamestnanca vo forme rekreačného poukazu pre svojho rodiča bude oslobodeným príjmom od dane zpríjmov

nákladyspojené s poskytnutímtohtorekreačnéhopoukazubudú pre zamestnávateľa naďalej daňovým výdavkom

Primárnym prameňom pracovného práva na Slovensku je zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. Podľa Zákonníka práce má každý právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti svojvoľnému prepusteniu zo zamestnania. Tieto práva má každý zamestnanec bez akýchkoľvek obmedzení a diskriminácie.

Zmeny Zákonníka práce – novela zákona č. 323/2024 Z. z. a novela zákona č. 324/2024 Z. z.

Prvá novela Zákonníka práce schválená 5. 11. 2024 upravuje dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce. Druhá novela Zákonníka práce schválená 5. 11. 2024 sa týka poskytovania príspevku na športovú činnosť dieťaťa. Účinnosť zmeny nadobudnú od 1. 1. 2025.

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa

Tento príspevok bude od 1. 1. 2025 povinný pre zamestnávateľov, ktorý majú nad 49 zamestnancov. Nejde o úplnú novinku, nakoľko sú určité pravidlá pri poskytovaní tohto príspevku stanovené už od roku 2020. Čo sa týka vyplácania, respektíve poskytovania tohto príspevku, zamestnávateľ nemal povinnosť ho poskytovať a táto zásada platí do konca roka 2024. Od roku 2025 sa pravidlá menia. Príspevok na športovú činnosť dieťaťa má spoločné znaky s príspevkom na rekreáciu. Do konca roka sa však príspevky líšili v tom, že príspevok na športovú činnosť dieťaťa bol na báze dobrovoľnosti. Poskytovanie tohto príspevku sa od 1. 1. 2025 stane povinným, a to pre väčších zamestnávateľov. Ide o zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú viac ako 49 zamestnancov. Takýto zamestnanec musí zamestnancovi poskytnúť príspevok v sume 55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok v úhrne na všetky deti zamestnanca. Čo sa týka zamestnanca, tak jeho pracovný pomer u zamestnávateľ musí trvať nepretržite najmenej 24 mesiacov. Poskytnutiu príspevku predchádza žiadosť zo strany zamestnanca voči zamestnávateľovi. V prípade, že ide o zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, tak sa najvyššia suma príspevku na športovú činnosť dieťaťa za kalendárny rok zníži v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času.

Zákon dáva možnosť poskytnutia tohto príspevku aj v prípade zamestnávateľa, ktorý zamestnáva menej zamestnancov. V tomto prípade sa však zachováva dobrovoľnosť pred povinnosťou. Aj v tomto prípade musí zamestnanec zamestnávateľovi podať žiadosť o poskytnutie príspevku.

Pod počtom zamestnávaných zamestnancov rozumieme priemerný evidenčný počet zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok.

Uvedená zmena sa nedotýka len znenia Zákonník práce, ale týka sa aj zamestnávateľov a zamestnancov

pri výkone práce vo verejnom záujme,

štátnych zamestnancov,

príslušníkov finančnej správy,

príslušníkov Policajného zboru,

príslušníkov Slovenskej informačnej služby,

príslušníkov Národného bezpečnostného úradu,

príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže,

príslušníkov Hasičského a záchranného zboru,

príslušníkov Horskej záchrannej služby,

profesionálnych vojakov.

V prípade, že budú dodržané všetky podmienky v súlade so Zákonníkom práce, bude príspevok na športovú činnosť dieťaťa oslobodený od dane a odvodov. Uvedené platí aj v súčasnosti, aj keď sa príspevok poskytuje na báze dobrovoľnosti.

Podľa zákona o sociálnom fonde od 1. 1. 2025 platí, že ak zamestnávateľ v rámci sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na športovú činnosť dieťaťa zamestnanca nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi, tak príspevok nad rámec nie je od dane a odvodov oslobodený.

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce

K dohodám o pracovnej činnosti patrí od roku 2023 aj špecifický typ dohody, a to dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, ktorá má legislatívne stanovené podmienky ako napríklad maximálny rozsah práce, a to 520 hodín v kalendárnom roku. Sezónne práce vymedzuje príloha č. 1b Zákonníka práce, ktorá sa s účinnosťou od 1. 1. 2025 mení pre oblasť cestovného ruchu. Dochádza k právnej úprave sezónnej práce.

Od 1. 1. 2025 bude platiť, že sezónnou prácou je pracovná činnosť, ktorá je závislá od striedania ročných období, každý rok sa opakuje a nepresahuje osem mesiacov v kalendárnom roku, (okrem iných) v cestovnom ruchu pri preprave osôb po riekach, kanáloch, jazerách alebo iných vnútrozemských vodných cestách vrátane vodných ciest vo vnútri prístavov alebo lodeníc, prenájme a lízingu rekreačných potrieb alebo športových potrieb, prevádzkovaní táborov, prevádzke umelých vodných plôch, prevádzke lanoviek, pozemných lanoviek, lyžiarskych vlekov a po novom pri prevádzke reštaurácií a pohostinstiev a prevádzke ubytovacích zariadení, bez dodatočných podmienok. Docieli sa jednoznačný výklad právnej úpravy a právna úprava môže pomôcť zjednodušiť sezónne zamestnávanie v sektore cestovného ruchu.

Zmeny Zákonníka práce účinné v roku 2024

Zákonník práce bol počas roka 2024 novelizovaný a zmeny nadobudli účinnosť 1. 3. 2024, 1. 8. 2024. Medzi najvýznamnejšie zmeny patrí zavedenie prenosnosti príspevku na rekreáciu od 1. januára 2025. K ďalším zmenám patrí nové právo zamestnanca žiadať vyplatenie mzdy aj od dodávateľa služby, a to od 1. augusta 2024 a taktiež dochádza k posunutiu možnosti nástupu mladistvých do práce, a to od 1. augusta 2024. Zmeny majú zásadnejší vplyv na podnikateľské prostredie.

Možnosť prenosu príspevku na rekreáciu

Uvedená zmena nadobudne účinnosť k 1. januáru 2025. Menia sa pravidlá pri poskytovaní príspevku na rekreáciu a dochádza k rozšíreniu okruhu osôb, ktoré budú môcť príspevok na rekreáciu využiť. Zamestnanec bude môcť rekreačný poukaz preniesť na rodičov, pričom sám zamestnanec nebude musieť byť prítomný na rekreácii. Dochádza k celoplošnej podpore možnosti využívania rekreačného poukazu zamestnanca a zároveň sa zintenzívni podpora domáceho cestovného ruchu prostredníctvom rozšírenia foriem uplatňovania rekreačného poukazu zamestnanca, a tým sa tiež maximalizuje poskytovanie a využívanie rekreačných poukazov. Zamestnávateľ si bude musieť nejakým spôsobom overiť, že ide o rodiča zamestnanca a jeho manžela alebo manželku.

Vyplatenie splatnej mzdy aj od dodávateľa služby, ktorého subdodávateľ je jeho zamestnávateľ

Uvedená zmena nadobudla účinnosť 1. augustu 2024. V súlade s novelou Zákonníka práce má zamestnanec právo žiadať o uvedené vyplatenie. Ide o právnu úpravu subdodávateľskej zodpovednosti, ktorá zabezpečuje garanciu pre vyslaných zamestnancov na riadne vyplatenie mzdy. V novom ustanovení § 130a je zakotvené právo zamestnanca uplatniť si právo na vyplatenie mzdy, ktorá mu nebola vyplatená jeho zamestnávateľom v deň splatnosti, aj voči dodávateľovi služby na území Slovenskej republiky, ktorého priamym subdodávateľom je jeho zamestnávateľ. Novela Zákonníka práce zaviedla viaceré nové pravidlá, ktorými sa musia riadiť v súvislosti so subdodávateľskou zodpovednosťou subjekty na pracovnom trhu. Nové pravidlo sa týka prác v stavebnom sektore. Právo na vyplatenie splatnej mzdy môže byť zo strany zamestnanca uplatnené u fyzickej i právnickej osoby, ktorá pôsobí ako dodávateľ služby na území SR a ktorej priamym subdodávateľom je zamestnávateľ zamestnanca. Nárok na vyplatenie mzdy je obmedzený sumou minimálnej mzdy platnej v čase výkonu prác, a to za každú odpracovanú hodinu. Právo musí byť zo strany zamestnanca uplatnené v písomnej podobe v 6-mesačnej prekluzívnej lehote odo dňa splatnosti mzdy.

28. 5. 2025