Em@ilové noviny

 

č. 7/2021

17.5.2021

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual 
 Chybiť znamená platiť 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 
Vážení čitatelia!

Zákon o elektronickej fakturácii sa týka fakturácie v prípade verejných zákaziek a zavádza pri obchodovaní so štátom tzv. zaručenú elektronickú faktúru. Aké zmeny priniesla novela Zákona o elektronickej fakturácii? Čítajte rubriku Téma čísla a podrobné informacie nájdete v mesačníku Poradca 13/2021, kde je uverejnený Zákon o elektronickej faktúrácii po novele s komentárom.

Ste platiteľom DPH? Pokiaľ áno, bude Vás zaujímať, aké zmeny nastanú v zákone o DPH od 1. júla 2021.
Čítajte v Téme čísla pod názvom Zákon o DPH - zmeny a príspevok v mesačníku DUO 6-7/2021.

Jarné a letné mesiace sú ideálne mesiace pre cyklistiku. Aké zdravotné benefity prináša cyklistika a aké bezpečnostné pravidlá treba pri nej dodržať? Dozviete sa v príspevku Pôvab cyklistiky od MUDr. Maloviča, v rubrike Byť dobrý nestačí.

Akú problematiku riešia tematické balíčky? Elektronická fakturácia, Pozemkové spoločenstvá, Kurzarbeit, Sprievodca živnostníka, Balíček účtovníka, Obchodné právo, Pracovné právo.

Chceme Vás upozorniť, že mesačník PORADCA začína od júna nový XXVII. ročník. V č. 1 2022 vyjde Zákon o ochrane hospodárskej súťaže s komentárom. Ďalej pripravujeme Zákonník práce, Zákon o trestnej zodpovednosti PO, Zákon o verejnom obstarávaní, Zákon o ZDP, Zákon o DPH s komentármi.

Ak ste si ešte nepredplatili nový ročník, môžete tak urobiť prostredníctvom nášho zákaznického servisu 041 56 52 871-877, 0911 193, 135, e-mailom abo@poradca.sk alebo prostredníctvom www.poradca.sk

Veríme, že témy e-novín Vás zaujali a tešíme sa na ďalšie stretnutia aj nad stránkami našich publikácií.


Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk

Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk



Z aktuálnej ponuky vyberáme:

Poradca č. 13
Poradca č. 10 / 2021 - Zákon o službách zamestnanosti
DUO č. 6-7 / 2021 - Daňový bonus - uplatňovanie
Príručka mzdovej účtovníčky (2021)
1000 riešení č. 5-6 - Daňové výdavky podnikateľa














V tomto čísle najdete:

 

 
  ZÁKON O ELEKTRONICKEJ FAKTURÁCII S KOMENTÁROM


Od 1. augusta nadobudol účinnosť zákon o zaručenej elektronickej fakturácii. Týka sa fakturácie v prípade verejných zákaziek a zavádza pri obchodovaní so štátom tzv. zaručenú elektronickú faktúru. Ide o opatrenie, ktoré si vyžiadala Európska únia.

 

Novým právnym predpisom došlo k transpozícii Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/55/EÚ zo 16. apríla 2014 o elektronickej fakturácii vo verejnom obstarávaní. (Ú. v. L 133, 06. 05. 2014) do slovenského právneho poriadku. Smernica je právne záväzný akt Európskej únie s významom pre EHP.

Z hľadiska povinností, ktoré smernica ukladá a museli byť transponované ustanovenia primárne čl. 7, podľa ktorého členské štáty majú zabezpečiť, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia prijímali a spracúvali elektronické faktúry, ktoré sú v súlade s európskou normou.

 

Nadväzne na to smernica reguluje náležitosti elektronickej faktúry a spôsob prijatia a publikácie európskej normy. Relevantnou európskou normou technické normy, prevzaté do národnej sústavy STN pod označením

•STN EN 16931-1 Elektronická fakturácia. Časť 1: Sémantický model  základných elementov elektronickej faktúry (EN 16931-1:2017) a

•STN P CEN/TS 16931-2 Elektronická fakturácia. Časť 2: Zoznam syntaxí vyhovujúcich EN 16931-1 (CEN/TS 16931-2:2017)

 

Z hľadiska pôsobnosti smernice sa táto nevzťahuje na tzv. obranné zákazky, ak sa týkajú utajovaných skutočností alebo ich sprevádzajú iné bezpečnostné opatrenia.

V zmysle čl. 9 smernice sa právna úprava elektronickej fakturácie aplikovala takým spôsobom, aby neboli dotknuté ustanovenia smernice o DPH.

 

Keďže limity transpozície smernice boli nastavené tak k okruhu povinných subjektov, ako aj smerom k nezasahovaniu do pravidiel o DPH a keďže sa nechal priestor pre postupné zavádzanie pravidiel elektronickej fakturácie aj do iných oblastí bez toho, aby sa duplikovala právna úprava, základným východiskom zákona bolo, že

• jednotne upravil náležitosti elektronickej faktúry a pravidlá procesu elektronickej fakturácie,

• zadefinoval jednotným spôsobom základnú „architektúru“ riešenia a jednotlivé procesné kroky,

• umožnil dobrovoľné využívanie zaručenej elektronickej fakturácie ktorýmkoľvek subjektom.

 

Týmto spôsobom sa umožnilo v zvolených oblastiach zaviesť povinnosť elektronickej fakturácie postupne a zároveň ponechať priestor na dobrovoľné využívanie jej inštitútov.

Z hľadiska jednotlivých inštitútov zákona bol zvolený nasledovný spôsob ich úpravy. Zvolil sa pojem „zaručená elektronická faktúra“, aby nedochádzalo k zámene s pojmom „elektronická faktúra“ podľa zákona o DPH. Rozlišuje sa medzi zaručenou elektronickou faktúrou, ako inštitútom a zaručenou elektronickou fakturáciou, ako procesom. Povinnosť vykonávať zaručenú elektronickú fakturáciu sa vo vzťahu k okruhom subjektov a jednotlivým oblastiam vzťahov upravilo v prílohe zákona. Zriadil sa informačný systém elektronickej fakturácie, ako výlučný spôsob vydávania zaručených elektronických faktúr a rámcovo sa zakotvil centrálny ekonomický systém.

 

Vykonávacie predpisy k zákonu upravili

- povolené formáty elektronických dokumentov pre zaručenú elektronickú faktúru,

- podrobnosti o spôsobe „vypĺňania“ jej náležitostí,

- podrobnosti o doručovaní v prípadoch, kedy prijímateľ nemá aktivovaný osobný profil (nie je registrovaný).

Základným východiskom je, že dobrovoľné využívanie zaručenej elektronickej fakturácie je možné od momentu spustenia systému.

 

Pokiaľ ide o povinné vydávanie a prijímanie zaručených elektronických faktúr, zaviedlo sa nasledovné nastavenie:

• B2G povinné, pričom

- G verejní obstarávatelia a obstarávatelia vo vzťahoch z verejného obstarávania a štátne rozpočtové a príspevkové organizácie,

- B sú dodávatelia týchto subjektov,

 

Poznámka

Dodanie zo strany Business (t. j. dodávatelia, ktorými sú podnikatelia, ktorí ako hospodárske subjekty dodávajú pre subjekty verejnej správy) pre Government (t. j. verejní obstarávatelia a obstarávatelia vo vzťahoch z verejného obstarávania a štátne rozpočtové a príspevkové organizácie).

 

• G2G povinné, pričom v oboch prípadoch pôjde o rovnaký rozsah verejných subjektov, ako v prvom prípade.

 

Poznámka

Ide o dodanie zo strany Government pre Government.

 

Nad rámec povinnej transpozície zákon upravuje okruh subjektov, ktoré sú povinné prijímať zaručenú elektronickú faktúru, ako aj zaviedol povinnosť vydávať zaručenú elektronickú faktúru pre ustanovený okruh subjektov, pričom „nábeh“ týchto povinností je nastavený ako postupný v najbližších rokoch. Rovnako nad rámec transpozície smernice sa v zákone upravili ustanovenia o centrálnom ekonomickom systéme.

 

Týmto zákonom nie je dotknutá vecná a ani osobná pôsobnosť ostatných predpisov v oblasti informatizácie - ani zákona o e-Governmente a ani zákona o informačných technológiách vo verejnej správe. Zákon žiadnym spôsobom nezasahuje, neruší a ani nezužuje pôsobnosť týchto predpisov a ani výnimiek, ktoré ustanovujú. Rovnako tak platí, že všetky pravidlá bezpečnosti systémov (fakturačného systému, ako aj ekonomického informačného systému), prístupu do systémov a ochrany všetkých jeho údajov, vrátane osobných údajov, zostali v plnej miere zachované, sú a budú dodržiavané.

 

Rozsah dotknutých subjektov je vymedzený osobnou pôsobnosťou zákona, ktorý sa vzťahuje na

- verejných obstarávateľov a obstarávateľov,

- štátne rozpočtové a štátne príspevkové organizácie,

- dodávatelia verejných obstarávateľov, obstarávateľov a štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií.

 

Ak sa plní priamo subdodávateľovi, potom je dotknutým subjektom aj subdodávateľ dodávateľov verejných obstarávateľov, obstarávateľov a štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií.

Vzhľadom na povinnosť transpozície nebolo možné uvažovať s alternatívou neprijatia právnej úpravy.

Z hľadiska alternatív sa predkladateľ zaoberal v prvom rade rozsahom osobnej pôsobnosti zákona mimo rámec, vyžadovaný smernicou. Predkladateľ sa rozhodol pre právnu úpravu presahujúcu povinný rámec transpozície, pričom však zákon obsahuje mechanizmus, akým sa realizuje nábeh povinností vo vzťahu k elektronickej fakturácii, a to tak pokiaľ ide o konkrétne okruhy osôb, ako aj konkrétne vzťahy. Tento mechanizmus umožňuje efektívne reagovať na aktuálnu situáciu a pripravenosť na zavedenie zaručenej elektronickej fakturácie.

 

V roku 2022 je plánovaná Etapa III, v rámci ktorej bude integrovaných do 47 ekonomických informačných systémov (EIS). Primárne sa predpokladá integrácia centrálnych ekonomických informačných systémov (vrátane Datacentra obcí a miest – DEUS a Finančného informačného systému vysokých škôl FIS SOFIA), ktoré zabezpečujú ekonomické agendy množine subjektov VS, ďalej EIS úradov vyšších územných celkov (VÚC) a EIS subjektov VS.

Nový zákon ovplyvnil všetkých verejných obstarávateľov a obstarávateľov, ktorí sú zadefinovaní v zákone č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a prijímajú alebo vydávajú faktúry a všetky rozpočtové a príspevkové organizácie, ktoré napojené na štátny rozpočet a prijímajú alebo vydávajú faktúry.

 

Celkový počet organizácií verejných obstarávateľov a obstarávateľov a rozpočtových a príspevkových organizácii nie je možné presne určiť, keďže neexistuje evidencia tohto charakteru. Príjem a výdaj elektronických faktúr prostredníctvom informačného systému elektronickej fakturácie (IS EFA) (G2G). Verejní obstarávatelia a obstarávatelia respektíve rozpočtové a príspevkové organizácie tiež povinné elektronickú faktúru doručenú prostredníctvom IS EFA prijať a spracovať (G2G, B2G).

Zákon ovplyvnil všetkých ostatných dodávateľov a subdodávateľov verejných obstarávateľov, obstarávateľov, rozpočtových a príspevkových organizácií, ktorí prijímajú a vydávajú faktúry. Príjem a výdaj elektronických faktúr prostredníctvom IS EFA dodávateľmi (B2B, B2G, G2B) bol počas prechodného obdobia dobrovoľný.

 

Nový zákon zabezpečil povinnosť vyplývajúcu zo smernice 55/2014/EÚ o elektronickej fakturácii vo verejnom obstarávaní, a to konkrétne, aby verejní obstarávatelia alebo obstarávatelia vedeli prijímať a spracovať elektronickú faktúru, ktorá je zadefinovaná v smernici 55/2014/EÚ.

Nová regulácia zaviedla na strane dodávateľov tri alternatívy zasielania elektronických faktúr, pričom pri jednej z alternatív nevznikajú žiadne nepriame finančné náklady. Táto alternatíva vystavenia elektronickej faktúry bola primárne určená pre MSP. Pri ostatných dvoch alternatívach sa vyžaduje úprava vlastných informačných systémov dodávateľov, pričom nevznikajú žiadne náklady nad úroveň bežnej štandardizácie a podpory týchto informačných systémov. Vzhľadom na poskytované bezplatné služby IS EFA zo strany štátu a existenciu alternatív zasielania nie je možné vyčísliť nepriame finančné náklady a ich negatívny vplyv na dodávateľov.

Nová regulácia zaviedla na strane odberateľov tri alternatívy prijatia elektronických faktúr, pričom pri dvoch alternatívach nevznikajú žiadne nepriame finančné náklady. V alternatíve prijatia e-faktúry do informačného systému odberateľa sa vyžaduje úprava informačných systémov, pričom nevznikajú žiadne náklady nad úroveň bežnej štandardizácie a podpory týchto IS.

 

V súvislosti s povinnosťou používať IS EFA na elektronickú fakturáciu vznikajú administratívne náklady na strane verejných obstarávateľov a obstarávateľov a rozpočtových a príspevkových organizácii aj dodávateľov.

Všetky subjekty, ktoré využívajú IS EFA povinné aktivovať a spravovať vlastný subjekt v IS EFA a aktualizovať údaje v profile subjektu.

Každý oprávnený subjekt je povinný aktivovať a spravovať používateľov, priraďovať im oprávnenia a operatívne riadiť účty a oprávnenia. Časová náročnosť týchto úkonov je zanedbateľná, pričom každý z úkonov sa vykoná aspoň 1x.

Odberateľ môže, ale nemusí evidovať obchodné prípady (informácie o právnom titule k fakturácii). Časová náročnosť tohto úkonu je zanedbateľná, pričom tento úkon sa môže/nemusí vykonať.

 

Dodávateľ vkladá e-faktúru do IS EFA cez rôzne alternatívy (mení sa forma predkladania):

1. Vystavenie e-faktúry priamo v IS EFA – časovo náročnejší úkon

2. Vloženie e-faktúry nahratím súboru do IS EFA – časovo menej náročnejší úkon

3. Automatizované vloženie e-faktúry z IS dodávateľa do IS EFA automatizovaný úkon bez dodatočných administratívnych nákladov

Odberateľ preberá doručenú e-faktúru cez tri rôzne alternatívy (mení sa forma preberania):

1. Prevzatia e-faktúry priamo z IS EFA – časovo menej náročnejší úkon

1. Prevzatie e-faktúry priamo z eSchránky – časovo menej náročnejší úkon

2. Prevzatie e-faktúry priamo v IS odberateľa automatizovaný úkon bez dodatočných administratívnych nákladov

Odberateľ je povinný v prípade existencie obchodného prípadu ku konkrétnej faktúr uzavrieť obchodný prípad v IS EFA.

 

Vzhľadom ku skutočnosti, že sa nemenili existujúce štandardné procesy fakturácie, ale tieto procesy sa predovšetkým elektronizovali a regulácia umožnila bezplatné využívanie služieb pre vytvorenie, odoslanie a prijatie faktúry, nedochádza k vytvoreniu bariér pre vstup na trh pre nových dodávateľov alebo poskytovateľov služieb.

 

Nové podmienky (povinnosti a požiadavky) pre existujúcich podnikateľov neznamenajú obmedzenie rozsahu ich podnikania. Zrýchlil sa proces fakturácie a odpadli náklady súvisiace s papierovou formou fakturácie, ktorá bola predtým preferovaná.

Cieľom legislatívy bola transpozícia smernice 55/2014/EÚ o elektronickej fakturácii vo verejnom obstarávaní, ktorá má dosah na všetky členské štáty EÚ a niektoré pridružené štáty EHP.

V súvislosti so zavádzaním elektronickej fakturácie v SR sa nevytvárajú nové možnosti financovania aktivít pre podnikateľov v žiadnej forme.

 

Zákon o zaručenej elektronickej fakturácii mal za cieľ hlavne zosúladiť proces elektronickej fakturácie v prípade verejných zákaziek na úroveň požadovanú Európskou úniou. Rovnako sa má zabezpečiť štandardizácia procesov fakturácie v obchodnom styku s verejnou správou, zefektívniť a zrýchliť proces prijatia faktúr a zabezpečiť úspora nákladov na tlač, poštovné a doručovanie faktúr.

K tomuto zákonu tiež Úrad pre verejné obstarávanie vydal dňa 26. 8. 2019 Metodické usmernenie č. 9/2019 o elektronickej fakturácii vo verejnom obstarávaní.

Nadväzne na registráciu v IS EFA sa v zákone č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní ustanovila povinnosť poskytovania údajov zo zoznamu hospodárskych subjektov pre správcu systému, ktorý na základe týchto údajov vytvára jednotlivé osobné profily. Tiež došlo k doplneniu zákona o technickej normalizácii, ktoré umožnilo bezplatné poskytovanie technických noriem v prípade, keď európska normalizačná organizácia alebo medzinárodný normalizačný orgán rozhodne o bezplatnom sprístupnení technických noriem v súvislosti s európskou legislatívou.

 

Komentár k § 1

Zákon č. 215/2019 Z. z. o zaručenej elektronickej fakturácii a centrálnom ekonomickom systéme a doplnení niektorých zákon priniesol niektorým podnikateľom povinnosť vyhotovovania zaručenej elektronickej faktúry.

Zákonodarca upravil týmto ustanovením predmet úpravy nového zákona, ktorým je okrem legálneho ukotvenia inštitútu zaručenej elektronickej faktúry a procesu fakturácie aj rámcové ukotvenie centrálneho ekonomického systému.

Zákon upravuje teda náležitosti zaručenej elektronickej faktúry, postup pri zaručenej elektronickej fakturácii, zriadenie informačného systému elektronickej fakturácie, respektíve fakturačný systém a podmienky jeho používania a centrálny ekonomický systém a jeho používanie.

 

Poznámka

Zaručená elektronická faktúra je dokument, ktorý má elektronickú podobu, náležitosti podľa zákona, predpísaný formát a predpísanú dátovú štruktúru. Zákon používa pojem „zaručená elektronická faktúra“, aby sa nemýlil s pojmom „elektronická faktúra“ podľa zákona o DPH. Okrem toho zákon rozlišuje medzi zaručenou elektronickou faktúrou, ako inštitútom, a zaručenou elektronickou fakturáciou, ako procesom.

 

Základným východiskom z hľadiska personálnej a vecnej pôsobnosti je ustanovenie subjektov a okruhov právnych vzťahov, v ktorých sa zaručená elektronická fakturácia vykonáva, v ustanovení § 3 zákona s predchádzajúcim ponechaním dobrovoľnej možnosti vydávať a prijímať zaručené elektronické faktúry aj v iných právnych vzťahoch, ak sa tak účastníci dohodnú. Na tento účel následne slúži informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA).

 

Z hľadiska okruhu právnych vzťahov je potrebné povedať, že týmto zákonom nie sú dotknuté pravidlá, týkajúce sa zmluvných vzťahov, na základe plnenia z ktorých sa faktúry vydávajú v súlade so zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a zákonom č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, rovnako ako ani pravidlá ďalšieho nakladania s prijatými faktúrami. Čo sa týka povinnosti vydávať alebo prijímať zaručené elektronické faktúry, tak tá prislúcha osobe, o ktorej to ustanovuje právny predpis a rovnako môže týmto spôsobom postupovať aj osoba, ktorá povinnosť vydávať alebo prijímať zaručené elektronické faktúry nemá, a to v prípade, ak tomu predchádzala dohoda a nevylučuje to napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 198/1994 Z. z. o Vojenskom spravodajstve v znení neskorších predpisov alebo zákon č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Viac o problematike sa dočítate v mesačníku Poradca 13/2021, ktorý práve vychádza.

 



ZÁKON O DPH - ZMENY

·         Zmeny zákona o DPH účinné od 1. júla 2021

Od 1. júla 2021 nadobudnú účinnosť ustanovenia, ktoré sa týkajú:

–   Zadefinovania predaja tovaru na diaľku v rámci EÚ (náhrada za pojem „zásielkový predaj“), predaja tovaru dovážaného z tretích území alebo tretích krajín, zmeny pravidiel pri určení miesta dodania pri týchto predajoch.

–   Zavedenia nových pravidiel pri predaji tovaru prostredníctvom využitia elektronického komunikačného rozhrania, ako je elektronické trhovisko, elektronická platforma, elektronický portál alebo podobný elektronický prostriedok.

–   Zrušenia oslobodenia od dane pri dovoze zásielok, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur.

–   Rozšírenia pôsobnosti doterajších osobitných úprav uplatňovania dane pre telekomunikačné služby, služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronické služby a zavedenia ďalšej osobitnej úpravy uplatňovania dane na predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov.

–   Zavedenia osobitnej úpravy na priznávanie a platbu dane pri dovoze tovaru.

 

·         Osobitná úprava, ktorú uplatňuje zdaniteľná osoba so sídlom alebo prevádzkarňou v SR a registračná povinnosť z iného dôvodu

(§ 4 ods. 3, § 7 ods. 3 a § 7a ods. 3)

 

Podľa nového ustanovenia § 68b ods. 2 daňový úrad pridelí zdaniteľnej osobe usadenej v tuzemsku IČ DPH na účely uplatňovania osobitnej úpravy, ak táto osoba zatiaľ nie je registrovaná podľa § 4 zákona ako platiteľ dane. Ak táto zdaniteľná osoba (ktorá nemá zatiaľ postavenie platiteľa dane) dosiahne obrat pre registráciu podľa § 4 zákona prípadne požiada o dobrovoľnú registráciu pre DPH, daňový úrad rozhodne o registrácii, avšak nepridelí jej nové IČ DPH, ale ako platiteľovi dane bude pridelené to isté IČ DPH ako jej bolo pridelené na účely uplatňovania osobitnej úpravy.

Podobne platí, že ak zdaniteľná osoba usadená v SR registrovaná na účely uplatňovania osobitnej úpravy dosiahne resp. má dosiahnuť obrat z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu 14 000 eur, musí podať žiadosť o registráciu podľa § 7 zákona. Daňový úrad rozhodne o registrácii, avšak nepridelí jej nové IČ DPH, ale pridelí na účely § 7 ods. 3 zákona to isté IČ DPH ako jej bolo pridelené na účely uplatňovania osobitnej úpravy.

 

Rovnako daňový úrad pridelí rovnaké IČ DPH aj v prípade, ak sa zdaniteľná osoba, ktorej bolo pridelené IČ DPH podľa § 68b ods. 2 zákona, musí zaregistrovať pre DPH z dôvodov uvedených v § 7a zákona.

 

·         Registračná povinnosť zo zákona – platforma

(§ 4 ods. 4 a 8)

Zdaniteľná osoba usadená v tuzemsku nadobudne postavenie platiteľa dane zo zákona, keď táto zdaniteľná osoba uľahčuje dodanie tovaru na území EÚ (platforma) uskutočnené zdaniteľnou osobou neusadenou na území EÚ a súčasne táto platforma neuplatňuje osobitnú úpravu podľa § 68b. Uvedenou úpravou sa zabráni nezdaneniu tovaru dodaného prostredníctvom tejto platformy zahraničnou osobou neusadenou v EÚ. Dani bude podliehať už prvá takto uskutočnená dodávka tovaru prostredníctvom platformy, ktorá sa na účely zákona považuje za osobu, ktorá tovar prijala a dodala.

·         Výnimka z registrácie zahraničnej osoby uplatňujúcej režim OSS

(§ 5 ods. 1 písm. f)

Zahraničná osoba nie je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň, ak dodáva tovar alebo služby v rámci osobitnej úpravy (režimu OSS) s miestom dodania v tuzemsku. Tieto dodávky zahrnie zahraničná osoba do osobitného daňového priznania, ktoré podáva v členskom štáte identifikácie.

·         Registrácia zahraničnej osoby uplatňujúcej režim osobitnej úpravy

(§ 5 ods. 2)

Zdaniteľná osoba neusadená v tuzemsku, ktorá uplatňuje režim osobitnej úpravy a ktorá má podľa nového ustanovenia § 68b ods. 2 zákona pridelené v tuzemsku ako členskom štáte identifikácie IČ DPH na účely uplatňovania osobitnej úpravy, ak začne vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane a ktorá nespadá pod osobitnú úpravu, požiada o registráciu podľa § 5 zákona. Daňový úrad rozhodne o registrácii, avšak nepridelí jej nové IČ DPH, ale ako platiteľovi dane registrovanému podľa § 5 jej bude pridelené to isté IČ DPH ako jej bolo pridelené na účely uplatňovania osobitnej úpravy podľa § 68b zákona.

·         Uplatňovanie fikcie on-line platformou

(§ 8 ods. 7)

Dochádza k výberu dane z dodania tovaru uskutočneného zdaniteľnou osobou neusadenou v EÚ a z dodania tovaru dovážaného z územia tretích štátov s hodnotou nepresahujúcou 150 eur online platformou, prostredníctvom ktorej sa uskutočnil proces objednávania a platenia za tovar zákazníkom. Pre tieto prípady predaja tovaru na diaľku sa zavádza zákonná fikcia, podľa ktorej zdaniteľná osoba, ktorá uľahčuje dodanie tovaru, sa považuje za zdaniteľnú osobu, ktorej bol tovar dodaný predávajúcim a súčasne sa považuje za dodávateľa tohto tovaru pre zákazníka.

 

Vysvetlenie, čo sa má rozumieť pod pojmom „uľahčuje“, ktorý je použitý v tomto ustanovení ako aj ďalšie podrobnosti, ktoré sa týkajú uplatňovania tejto fikcie on-line platformou, je uvedené v čl. 5b až 5d vykonávacieho nariadenia Rady (EÚ) 2019/2026, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o dodania tovaru alebo poskytovania služieb uľahčované elektronickými rozhraniami, ako aj o osobitné úpravy pre zdaniteľné osoby, ktoré poskytujú služby nezdaniteľným osobám, uskutočňujú predaj tovaru na diaľku a určité domáce dodania tovaru.

Zavedením zákonnej fikcie pri predaji tovaru konečnému zákazníkovi prostredníctvom on-line platformy bude táto z pohľadu ekonomického jedna transakcia považovaná na účely DPH za dve transakcie, pričom osobitne sa určí miesto dodania pre dodanie tovaru dodávateľom platforme a osobitne pre dodanie tovaru platformou zákazníkovi.

 

·         Poskytovanie služieb a predaj tovaru na diaľku

(§ 14)

V novom ustanovení § 14 zákona o DPH je ustanovená definícia pojmov „predaj tovaru na diaľku na území európskej únie“ a „predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov“.

 Oba tieto spôsoby dodaní tovarov iných, ako sú nové dopravné prostriedky alebo tovar dodaný s inštaláciou alebo montážou, uskutočnených pre nezdaniteľné osoby, respektíve zdaniteľné osoby alebo nezdaniteľné právnické osoby, ktorých nadobudnutia tovaru z iného členského štátu nepredstavujú predmet dane, sa vyznačujú tou skutočnosťou, že odoslanie alebo preprava dodávaných tovarov začína v inom členskom štáte, ako je členský štát usadenia kupujúceho (predaj tovaru na diaľku na území EÚ) alebo v treťom štáte (predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov) a že do tohto odoslania alebo prepravy tohto tovaru priamo alebo nepriamo zasahuje zdaniteľná osoba, ktorá je dodávateľom tovaru. Pre tieto spôsoby dodaní tovaru je osobitne určené miesto dodania, ktoré sa odchyľuje od základného pravidla miesta dodania tovaru spojeného s jeho prepravou, upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona.

 

V prípade predaja tovaru na diaľku miestom dodania tovaru je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy tovaru, okrem prípadov, kedy je miesto dodania tovaru podľa § 16a v členskom štáte, v ktorom sa začína odoslanie alebo preprava tovaru.

 

Pri predaji tovaru na diaľku, ktorý je dovážaný z územia tretích štátov, sa miesto dodania určuje v závislosti od skutočnosti, či je členský štát dovozu zhodný s členským štátom skončenia odoslania alebo prepravy. Ak tomu tak nie je, miestom dodania tovaru je členský štát, v ktorom sa odoslanie alebo preprava ku kupujúcemu skončí.

 

V prípade, že sa tovar predáva na diaľku a dováža sa do toho istého členského štátu, ako je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy, miesto dodania tovaru je v tomto členskom štáte len v prípade, že dodávateľ uplatňuje na takéto predaje tovaru osobitnú úpravu podľa § 68c. Ak dodávateľ na takéto dodania osobitnú úpravu nepoužije, miesto dodania sa určí podľa základného pravidla upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona a daň sa vyberie výlučne pri dovoze tovaru.

Z uplatňovania osobitného miesta dodania tovaru boli vylúčené tie tovary, na ktoré sa uplatňuje osobitná úprava podľa § 66 zákona, keďže v tomto prípade je mechanizmus uplatňovania DPH úplne odlišný.

Predaje tovaru na diaľku sú v značnom rozsahu uskutočňované využitím elektronických rozhraní, ktoré tieto dodania uľahčujú, pričom zdaniteľná osoba, ktorá prevádzkuje uvedené rozhrania, sa v niektorých prípadoch môže považovať v súlade s navrhovaným § 8 ods. 7 za osobu, ktorá tieto tovary od dodávateľa prijala a sama ich kupujúcemu dodala. Práve pre tieto prípady na účely jednoznačného určenia je ustanovené pravidlo, ktoré z týchto dvoch po sebe idúcich dodaní toho istého tovaru, ktorý je ale predmetom len jediného odoslania alebo prepravy z iného štátu, ako je členský štát kupujúceho, je dodaním tovaru spojeným s odoslaním alebo prepravou ustanovenému kupujúcemu. Dodanie, ktorému sa odoslanie alebo preprava tovaru priradí, tak bude spĺňať podmienku pre predaj tovaru na diaľku.

 

·         Určenie miesta dodania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronických služieb v prípade, ak sú dodané nezdaniteľnej osobe

(§ 16 ods. 14)

Miestom dodania uvedených služieb je miesto, kde má táto nezdaniteľná osoba svoje sídlo (v prípade, ak ide o nezdaniteľnú právnickú osobu, napr. charitatívnu organizáciu), bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava (v prípade, ak ide o fyzickú osobu).

Pri poskytovaní uvedených služieb nezdaniteľnej osobe môže poskytovateľ, po splnení presne ustanovených podmienok, uplatniť aj osobitné miesto dodania podľa § 16a. Preto je potrebné pri určení miesta dodania týchto služieb prihliadať na obidve pravidlá určenia miesta dodania vo vzájomných súvislostiach.

 

·         Osobitné miesto dodania tovaru pri predaji na diaľku na území EÚ a osobitné miesto dodania určitých služieb pre nezdaniteľnú osobu

(§ 16a)

Základným pravidlom pre určenie miesta dodania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronických služieb v prípade, ak sú dodané inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde má táto nezdaniteľná osoba svoje sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Základným pravidlom pre určenia miesta dodania predaja tovaru na diaľku na území európskej únie je miesto, kde sa preprava tovaru k zákazníkovi skončí. S cieľom odstrániť administratívnu záťaž spojenú s registráciou pre daň vo všetkých členských štátoch, kde sa preprava tovaru skončí, došlo k zrušeniu existujúcich prahových hodnôt pre zásielkový predaj tovaru, po novom označovaný ako predaj tovaru na diaľku.

Ako podpora mikropodnikov, ktoré obchodujú na území európskej únie, bola pre všetky členské štáty ustanovená jednotná prahová hodnota, a to 10 000 eur, pričom sa okrem predaja tovaru na diaľku bude táto prahová hodnota uplatňovať aj na dodávky telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronických služieb, ak sú poskytnuté nezdaniteľnej osobe.

V prípade, ak podnikateľ bude mať sídlo, miesto podnikania alebo bydlisko iba v jednom členskom štáte a celková hodnota tovarov predávaných na diaľku a zároveň hore uvedených služieb poskytnutých do iného členského štátu, ako je ten, v ktorom je podnikateľ usadený, nepresiahne v prebiehajúcom kalendárnom roku a ani v predchádzajúcom kalendárnom roku hodnotu 10 000 eur bez dane, je podnikateľ oprávnený zdaňovať poskytovanie takýchto služieb daňou členského štátu, v ktorom má sídlo a pri predaji tovaru na diaľku do iného členského štátu daňou členského štátu, v ktorom sa preprava tovaru začína.

Od 1. júla 2021 platiteľ dane so sídlom v tuzemsku, ktorý v roku 2020 a v roku 2021 uskutočnil predaj tovaru na diaľku do Českej republiky v hodnote 5 000 eur a poskytol elektronické služby nezdaniteľným osobám usadeným v Českej republike v hodnote 3 000 eur, môže uplatňovať na tieto dodania daň v tuzemsku (miesto, kde sa preprava tovaru začína, a zároveň, kde má sídlo poskytovateľ služieb).

 

Aj v prípade, ak podnikateľ spĺňa všetky podmienky pre zdaňovanie predaja tovaru na diaľku v členskom štáte, kde sa začína preprava tovaru, a zdaňuje služby v členskom štáte, kde je usadený, sa však môže rozhodnúť pre administratívne náročnejšie zdaňovanie tovaru v členskom štáte skončenia prepravy tovaru k zákazníkovi a zdaňovanie služieb v členskom štáte usadenia zákazníka. Takto však musí postupovať najmenej po dobu dvoch kalendárnych rokov.

Ak podnikateľ zdaňuje predaj tovaru na diaľku v členskom štáte, kde sa preprava tovaru začína, a pre služby určuje miesto dodania v členskom štáte, kde je usadený, po prekročení prahovej hodnoty dodaných tovarov a/alebo poskytnutých služieb 10 000 eur musí nevyhnutne prejsť na určenie miesta dodania podľa základných pravidiel. Pri predaji tovaru na diaľku je to miesto, kde sa preprava tovaru k zákazníkovi skončí, a pri poskytnutí služieb, ide o miesto usadenia zákazníka. V danom prípade je možné uplatniť osobitnú úpravu podľa § 68b zákona.

 

Viac nájdete v mesačníku Dane a účtovníctvo bez chýb, pokút a penále 6-7/2021.

 

 

 
 
P6 V LEGISLATÍVE


163/2021 Z. z.
Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 225 k návrhu aktualizácie mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19 03.05.2021

164/2021 Z. z.
Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 229 k návrhu na aktualizáciu opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov 03.05.2021

165/2021 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o nadobudnutí platnosti Protokolu, ktorým sa mení názov Európskej dohody o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí

166/2021 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o nadobudnutí platnosti zmien príloh A a B Európskej dohody o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí

167/2021 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o odvolaní výhrady a zmene vyhlásení k Dohovoru o počítačovej kriminalite

168/2021 Z. z.
Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 240/2016 Z. z., ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode a rozpočítavania množstva tepla 15.05.2021

169/2021 Z. z.
Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky č. 139/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti v oblasti kontroly originality v znení vyhlášky č. 426/2019 Z. z. 01.07.2021

170/2021 Z. z.
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov 01.06.2021

171/2021 Z. z.
Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 238 k návrhu aktualizácie mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19 10.05.2021

172/2021 Z. z.
Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 6/2018 zo 17. marca 2021 vo veci návrhu na vyslovenie nesúladu § 3 ods. 2 druhej vety a § 6 ods. 12 zákona č. 185/2002 Z. z. o Súdnej rade Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1, čl. 2 ods. 2, čl. 141a ods. 5 písm. b), c), d), e), f), g) a i) a čl. 141a ods. 6 Ústavy Slovenskej republiky 12.05.2021

173/2021 Z. z.
Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 254 k návrhu aktualizácie mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19 17.05.2021

174/2021 Z. z.
Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 255 k návrhu na doplnenie uznesenia vlády SR č. 229 z 28. apríla 2021 k návrhu na aktualizáciu opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov 15.05.2021

175/2021 Z. z.
Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 260 k návrhu na skončenie núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR č. 587 z 30. septembra 2020 14.05.2021

176/2021 Z. z.
Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 179/2011 Z. z. o hospodárskej mobilizácii a o zmene a doplnení zákona č. 387/2002 Z. z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov 15.05.2021


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ




Nezabudnite v júni 2021

 

 

Termín zákonnej povinnosti

Charakteristika zákonnej povinnosti

Povinná osoba a zákon v platnom znení

Sankcia za nesplnenie povinnosti

8. 6. – utorok

Splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne pre samostatne zárobkovo činné osoby za máj 2021v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení

Samostatne zárobkovo činná osoba

§ 17 ods. 2 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy poistného a počtu dní omeškania

Splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za máj 2021 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení

Samostatne zárobkovo činná osoba

§ 143 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti do dňa úhrady. Ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 5 eur, nepredpíše sa.

Splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za máj 2021

Zamestnávateľ

§ 143 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti do dňa úhrady. Ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 5 eur, nepredpíše sa.

Splatnosť poistného na verejné zdravotné poistenie z dividend vyplatených v máji 2021, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť

Platiteľ dividend

§ 17 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy poistného a počtu dní omeškania

Podanie výkazu preddavkov platiteľa dividend za dividendy, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť, a ktoré boli vyplatené v máji 2021

Platiteľ dividend

§ 20 ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

15. 6. – utorok

Odvod dane vyberanej zrážkou v máji 2021 z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

Platiteľ zrážkovej dane

§ 43 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur za nesplnenie oznamovacej povinnosti.

Odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

Platiteľ príjmu podliehajúceho zabezpečeniu dane

§ 44 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur za nesplnenie oznamovacej povinnosti.

21. 6. – pondelok (namiesto nedele 20. 6.)

Predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v máji 2021 49 790 €

Zdaniteľná osoba

§ 4 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 60 eur do 20 000 eur

25. 6. – piatok

Podanie súhrnného výkazu k DPH za máj 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €

Platiteľ DPH

§ 80 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 60 eur do 3 000 eur

Podanie kontrolného výkazu k DPH za máj 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)

Platiteľ DPH

§ 78a ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta do výšky 10 000 eur s prihliadnutím na závažnosť a dĺžku trvania protiprávneho stavu. Pri opakovanom porušení povinnosti (nepodanie kontrolného výkazu, oneskorené podanie, uvedenie neúplných alebo nesprávnych údajov, neodstránenie nedostatkov) pokuta do výšky 100 000 eur.

Podanie daňového priznania k DPH za máj 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)

Platiteľ DPH

§ 78 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Splatnosť DPH za máj 2021 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou

Platiteľ DPH

§ 78 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Podanie daňového priznania elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za máj 2021

Platiteľ spotrebnej dane

§ 12 zákona č. 530/2011 Z. z., § 13 zákona 106/2004 Z. z., § 14 zákona 98/2004 Z. z., § 12 zákona 609/2007 Z. z. všetky v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

30. 6. – streda

Splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických osôb

Platiteľ dane z príjmov FO

§ 34 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických osôb

Platiteľ dane z príjmov FO

§ 34 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov právnických osôb

Platiteľ dane z príjmov PO

§ 42 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

30. 6. – streda

Splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov právnických osôb

Platiteľ dane z príjmov PO

§ 42 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za máj 2021

Zamestnávateľ

§ 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur

Podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za máj 2021

Zamestnávateľ – platiteľ osobitnej sadzby dane

§ 15a ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur.

Podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2020 na základe oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania

Platiteľ dane z príjmov FO

§ 32, § 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Podanie daňového priznania k dani z príjmov právnických osôb za rok 2020 na základe oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania

Platiteľ dane z príjmov PO

§ 41, § 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Úhrada dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020 na základe oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania

Platiteľ dane z príjmov FO

§ 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Úhrada dane z príjmov právnických osôb za rok 2020 na základe oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania

Platiteľ dane z príjmov PO

§ 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Oznámenie príslušnej zdravotnej poisťovni zmeny platiteľa poistného v máji 2021, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

Zamestnávateľ

§ 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

Daň z motorových vozidiel – splatnosť 1/9 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel, ak presahuje 8 300 €

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 10 ods. 4 a § 15c ods. 4 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Daň z motorových vozidiel – splatnosť 1/3 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 €

Platiteľ dane z mot. vozidiel

§ 10 ods. 5 a § 15c ods. 4 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

do výplatného termínu

Splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní zrazeného zamestnancom a preddavku na poistné, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2021

Zamestnávateľ

§ 17 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy poistného a počtu dní omeškania

Splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2021

Zamestnávateľ

§ 143 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti do dňa úhrady. Ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 5 eur, nepredpíše sa.

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni výkaz poistného a príspevkov za máj 2021

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. f) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Predloženie výkazu po lehote: 5,00 – 1 330,00 eur/1 výkaz

Nepredloženie výkazu vôbec: 10,00 – 3 320,00 eur/1 výkaz

Predloženie výkazu bez členenia na jednotlivých zamestnancov, neuvedenie dňa výplaty príjmov: 3,30 – 663,80 eur/1 výkaz

(najviac spolu 16 596,96 eur)

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí skončili pracovný pomer v máji 2021

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. j) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura

Deň pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia

Prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne deň pred vznikom poistného vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Prihlásenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 16,60 eur

Neprihlásenie vôbec za každý deň omeškania: 0,60 – 33,20 eur

Nesprávne prihlásenie: 3,32 – 1 659,70 eur

(najviac spolu 16 596,96 eur)

V prípade preukázania zneužitia sociálneho poistenia sa horná hranica sadzby zvýši najviac o 200 %.

Prihlásiť zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne najneskôr deň predchádzajúci dňu, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Prihlásenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 16,60 eur

Neprihlásenie vôbec za každý deň omeškania: 0,60 – 33,20 eur

do 3 dní

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. h) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

do 3 dní

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. e) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Od výplatného termínu doručiť zdravotnej poisťovni výkaz preddavkov na poistné za máj 2021

Zamestnávateľ

§ 20 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z.n.p. a Metodické usmernenie UDZS č. 3/2/2008

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

Odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za máj 2021

Zamestnávateľ

§ 35 ods. 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2021 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Zamestnávateľ

§ 6 ods. 2 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení n. p.

Zákon neurčuje.

Do 8 dní

Odhlásiť zamestnanca v pobočke Sociálnej poisťovne, odhlásiť sa z registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. b) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Odhlásenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 16,60 eur

Neodhlásenie vôbec za každý deň omeškania: 0,60 – 33,20 eur

(najviac spolu 16 596,96 eur)

V prípade preukázania zneužitia sociálneho poistenia sa horná hranica sadzby zvýši najviac o 200 %.

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí si uplatnili nárok na dávku dôchodkového poistenia

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. j) bod 2a. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Elektronicky predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia odo dňa doručenia výzvy Sociálnej poisťovne na predloženie tejto evidencie

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. j) bod 2b. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmenu názvu a sídla zamestnávateľa

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. c), d), m), n) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Oznámenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 3,32 eur

Neoznámenie vôbec za každý deň omeškania: 0,30 – 6,60 eur

(najviac spolu 16 596,96 eur)

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. i) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov

Zamestnávateľ

§ 234 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa

Zamestnávateľ

§ 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

Oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom, zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom

Zamestnanec

§ 23 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Zákon neurčuje.

Do 30 dní

Oznámiť správcovi miestnych daní rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností

Poplatník miestnych daní

§ 80 a § 99a zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach v znení n. p.

Pokuta najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac do 3 000 eur.

Do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca

Odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť, začatia výkonu inej zárobkovej činnosti, prenájmu nehnuteľnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, vznik povinnosti zrážať daň alebo preddavky na daň alebo daň vyberať, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu

Zamestnávateľ

§ 49a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Tuzemská a zahraničná fyzická a právnická osoba

§ 52zzi zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p

Pokuta od 60 eur do 20 000 eur

Podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania, pri prerušení podnikania, pri úmrtí daňovníka a pri zániku daňovníka

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 9 ods. 3 a nasl. zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu

Registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

Zdaniteľná osoba

§ 7, § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 60 eur do 20 000 eur

 



PRERUŠENIE A OBNOVENIE ŽIVNOSTI

V podnikateľskej praxi a obzvlášť v dnešných „Covidových časoch“ sa čoraz viac možno stretnúť s prípadmi, kedy sa podnikatelia rozhodujú medzi ukončením alebo pozastavením svojej podnikateľskej činnosti. Pozastavenie a zánik živnostenského oprávnenia upravujú § 57 a § 58 zákona č. 455/­1991 Z. z. o živnostenskom podnikaní (ďalej iba „živnostenský zákon“).

 

POZASTAVENIE PREVÁDZKOVANIA ŽIVNOSTI PODNIKATEĽOM. Akt pozastavenia prevádzkovania živnosti samotným podnikateľom je ustanovený v zmysle ustanovení § 57 ods. 4 až 6 živnostenského zákona. Vychádzajúc z ich znenia platí, že podnikateľ môže oznámiť miestne príslušnému živnostenskému úradu (t.z. jednotnému kontaktnému miestu podľa miesta trvalého bydliska resp. sídla spoločnosti) pozastavenie prevádzkovania živnosti. Dôvod pozastavenia živnosti sa pritom neuvádza. Účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú dňom doručenia oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti živnostenskému úradu. Ak by podnikateľ v oznámení uviedol neskorší deň, potom účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú práve týmto dňom. K následnému obnoveniu živnosti po pozastavení prevádzkovania živnosti dochádza u podnikateľa uplynutím doby pozastavenia prevádzkovania živnosti alebo dňom uvedeným v oznámení o zmene doby pozastavenia prevádzkovania živnosti.

O prerušení resp. pozastavení živnostenského oprávnenia teda už nerozhoduje živnostenský úrad, ale rozhodovanie živnostenského úradu o pozastavení prevádzkovania živnosti závisí len od oznámenia podnikateľa o pozastavení prevádzkovania živnosti. To znamená, že uvedený úkon je vykonaný na počkanie, podnikateľ tak nečaká na žiadne rozhodnutie o pozastavení.

 

Dôležitou skutočnosťou je limitovanie doby trvania pozastavenia živnosti hornou hranicou – t. j. pozastavenie živnosti nemôže trvať dlhšie ako tri roky. Živnostenský úrad teda na základe oznámenia podnikateľa pozastaví prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej 6 mesiacov a najviac troch rokov. Maximálna doba prerušenia živnosti na tri roky znamená, že prerušenie živnosti nemožno po troch rokoch ďalej predlžovať, podnikateľ sa musí rozhodnúť či živnosť bude prevádzkovať alebo ju úplne zruší. Samozrejme po opätovnom obnovení živnosti a nasledujúcej podnikateľskej činnosti sa dá živnosť opäť prerušiť na tri roky. Toto opatrenie živnostenský zákon ustanovuje z toho dôvodu, aby sa nestávalo, že podnikatelia prerušili svoju živnosť aj na mnoho rokov a boli tak zbytočne vedení v živnostenskom registri.

Pozastavením prevádzkovania živnosti nezaniká podnikateľovi právo podnikať, len ho nemôže počas lehoty pozastavenia vykonávať. Ak by však počas tejto lehoty podnikal, išlo by o nedovolené podnikanie. Po uplynutí určenej lehoty môže podnikateľ naďalej pokračovať v prevádzkovaní živnosti. Touto možnosťou je rešpektovaný aj ústavný princíp práva a nie povinnosti podnikať, ktorý je najčastejšie využívaný podnikateľmi prevádzkujúcimi živnosti, ktoré majú sezónny charakter.

Ak má podnikateľ viacero živností, môže v oznámení požiadať o pozastavení buď všetkých alebo len niektorých živností.

 

Oznámenie pozastavenia živnosti podlieha správnemu poplatku vo výške 4 € [pozri Položka 148 písm. g) Prílohy zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v z.n.p.]. Pozastaviť živnosť je možné aj opakovane, živnostenský zákon neustanovuje v tomto smere žiadne obmedzenia. O predĺženie pozastavenia treba opätovne požiadať a zaplatiť nový správny poplatok 4 eurá. Takisto je možné čas prerušenia, ktorý je dlhší ako polrok, predčasne zrušiť podaním oznámenia a po zaplatení 4-eurového kolku. Ale pri 6-mesačnej lehote nemôže podnikateľ požiadať o obnovenie živnosti napríklad už po 3 mesiacoch, lebo minimálna doba pozastavenia prevádzkovania živnosti je práve živnostenským zákonom ustanovených 6 mesiacov.

Živnosť sa obnovuje automaticky na druhý deň po uplynutí lehoty pozastavenia živnosti, uvedenej v oznámení. V takých prípadoch o znovuobnovenie živnosti netreba opätovne žiadať respektíve ho úradu oznamovať.

 

POZASTAVENIE PREVÁDZKOVANIA ŽIVNOSTI ŽIVNOSTENSKÝM ÚRADOM. Na základe ustanovenia § 58 ods. 2 písm. a) živnostenského zákona platí, že živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby môže z vlastného podnetu alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť alebo prevádzkovanie živnosti pozastaviť, prípadne pozastaviť prevádzkovanie živnosti v prevádzkarni, ktorá je v jeho územnej pôsobnosti, ak podnikateľ závažným spôsobom porušuje podmienky ustanovené týmto zákonom alebo inými osobitnými predpismi.

 

Tiež platí, že živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby môže z vlastného alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť, ak podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť v lehote dlhšej ako dva roky od vzniku živnostenského oprávnenia, alebo ak bez pozastavenia prevádzkovania živnosti prestane prevádzkovať živnosť na dobu dlhšiu ako dva roky.

 

V obidvoch prípadoch teda živnostenský úrad pozastaviť živnosť môže, čo znamená, že v týchto prípadoch má živnostenský úrad právo voľby na základe konkrétnych okolností jednotlivých prípadov. Živnostenský úrad tak môže konať na základe vlastného rozhodnutia alebo z iného podnetu, ktorý môže urobiť ktokoľvek.

Čo sa týka možnosti pozastavenia živnosti živnostenským úradom, touto nedisponuje len živnostenský úrad miestne príslušný podľa bydliska fyzickej osoby – podnikateľa resp. podľa sídla právnickej osoby. Podľa § 58 ods. 3 živnostenského zákona totiž platí, že ak je prevádzkareň v obvode iného živnostenského úradu, prevádzkovanie živnosti môže pozastaviť živnostenský úrad, v ktorého územnej pôsobnosti sa prevádzkareň nachádza. O pozastavení živnosti v takomto prípade upovedomí ten živnostenský úrad, ktorý osvedčenie o živnostenskom oprávnení vydal. V tomto prípade teda môže živnostenský úrad prevádzkovanie živnosti pozastaviť len v prevádzkarni, ktorá je v jeho územnej pôsobnosti, keď na možné pozastavenie prevádzkovania živnosti vo všetkých prevádzkarňach podnikateľa nie je primeraný a ani opodstatnený dôvod.

 

Vo všetkých spomínaných prípadoch má teda živnostenský úrad právo voľby na základe konkrétnych okolností jednotlivých prípadov, t. j. pozastaviť živnosť nie je so zákona povinný. Aj v prípade pozastavenia živnosti živnostenským úradom si treba uvedomiť, že rozhodnutím o pozastavení živnosti však nezaniká podnikateľovi právo podnikať, len ho nemôže počas lehoty ustanovenej živnostenským úradom vykonávať. Ak by počas tejto lehoty podnikal, išlo by o nedovolené podnikanie. Po uplynutí určenej lehoty môže podnikateľ pokračovať v prevádzkovaní živnosti.

 

Príklad 1

Podnikateľ disponuje živnostenským oprávnením na nákup a predaj tovarov v rozsahu voľnej živnosti.

Je povinný zo zákona túto živnosť zrušiť, ak už však viac ako rok nevyvíja žiadne podnikateľské aktivity?

V otázke spomínanú povinnosť živnostenský zákon neukladá. Príslušný živnostenský úrad je oprávnený podľa § 58 ods. 2 písm. b) živnostenského zákona z vlastného alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu alebo viac živností zrušiť, ale iba vtedy, ak podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť v lehote dlhšej ako dva roky od vydania živnostenského listu alebo ak by bez pozastavenia prevádzkovania živnosti prestal prevádzkovať živnosť na dobu dlhšiu ako dva roky. Ak by došlo k prípadu, že napriek uvedenému by živnostenský úrad aj z vlastného alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu alebo viac živností zrušil po jednom roku nevykonávania živnosti a podnikateľ by s takýmto rozhodnutím živnostenského úradu nesúhlasil, mohol by sa voči rozhodnutiu o zrušení živnostenského oprávnenia v zákonnej lehote odvolať, nakoľko zrušenie živnostenského oprávnenia je rozhodnutím vydaným v správnom konaní podľa zákona č. 71/1967 Zb..

 

POZASTAVENIE PREVÁDZKOVANIA ŽIVNOSTI A ÚČTOVNÍCTVO. Vychádzajúc z ustanovenia § 16 ods. 6 zákona č. 431/­2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. platí, že účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a)  k poslednému dňu účtovného obdobia,

b)  ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,

c)  ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.

 

Podobne, v zmysle § 16 ods. 4 spomínaného zákona platí, že účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a)  ku dňu zániku v prípadoch, ktoré ustanovuje osobitný predpis,

b)  k poslednému dňu účtovného obdobia,

c)  ku dňu predchádzajúcemu rozhodnému dňu,

d)  ku dňu predchádzajúcemu deň vstupu do likvidácie alebo deň účinnosti vyhlásenia konkurzu,

e)  ku dňu predchádzajúcemu dňu zmeny právnej formy na právnu formu s inou rámcovou účtovou osnovou,

f)  ku dňu zverejnenia oznamu o nadobudnutí právoplatnosti uznesenia o zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku,

g)  ku dňu výmazu účtovnej jednotky z obchodného registra, ak bolo vydané rozhodnutie o zrušení účtovnej jednotky a zverejnené oznámenie o predpoklade úpadku účtovnej jednotky a nebol podaný návrh na ustanovenie likvidátora spolu so zloženým preddavkom a nebol ani podaný návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok účtovnej jednotky.

V uvedenej súvislosti je potrebné tiež uviesť, že účtovným obdobím je vo väčšine prípadov kalendárny rok, ale môže ním byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je pritom obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

Z doteraz uvedeného je tak zrejmé, že zákon o účtovníctve neustanovuje povinnosť uzavrieť účtovné knihy ku dňu predchádzajúcemu dňu pozastavenia živnosti. Podnikateľ teda aj po pozastavení živnosti je nadaľej účtovnou jednotkou.

 

POZASTAVENIE PREVÁDZKOVANIA ŽIVNOSTI V KONTEXTE ZDP. Zákon č. 595/­2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „ZDP“) spomína pojem „prerušenie resp. pozastavenie živnosti“ v súvislosti s úpravou základu dane z príjmov, a to konkrétne v rámci ustanovenia § 17 ods. 9, na základe ktorého okrem iného platí, že na účely zistenia základu dane podľa § 17 ods. 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je aj prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností.

V zmysle spomínaného ustanovenia totiž okrem iného platí, že základ dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo k uvedenej skutočnosti (t. j. k prerušeniu alebo pozastaveniu a neobnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností) upraví daňovník, ktorý

a)  účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZDP, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) spomínaného právneho predpisu a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 ZDP, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode zákona o dani z príjmov a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť. Pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

b)  účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

c)  uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 ZDP, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) ZDP.

 

Príklad 2

Živnostníčka si pozastavila živnosť na 12 mesiacov. Posledný deň podnikania bol 7. 1. 2019. Za rok 2019 podala v marci 2020 riadne daňové priznanie.

Ak by živnosť obnovila napr. k 1. 1. 2021 - za rok 2020 bude podávať riadne daňové priznanie alebo upravené tak, ako pri ukončení živnosti a musí si zrušiť podnikateľský účet počas pozastavenia živnosti? Ak by živnosť do 31. 3. 2021 neobnovila, musí za rok 2020 podávať daňové priznanie upravené tak, ako pri ukončení živnosti a kedy musí zrušiť podnikateľský účet? Počas pozastavenia živnosti je povinnosť prihlásiť sa na Úrad práce, ak nemá nárok a teda nebude poberať podporu v nezamestnanosti a nikde sa nezamestná?

Podľa § 17 ods. 9 ZDP platí, že na účely zistenia základu dane podľa § 17 ods. 8 ZDP daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu sa rozumie nielen zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti ale aj prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností. To znamená, že ak živnostníčka pozastavila živnosť na obdobie 8. 1. 2019 až 7. 1. 2020, za rok 2019 správne podala daňové priznanie bez úpravy základu dane z príjmov podľa § 17 ods. 8 ZDP. Ak by však živnosť obnovila až 1. januára 2021, potom k 31. marcu 2020 došlo k neobnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania za rok 2019 a malo dôjsť k úprave základu dane z príjmov podľa podľa § 17 ods. 8 ZDP.

Pozastavenie výkonu živnosti v žiadnom prípade nezakladá povinnosť zrušiť podnikateľský účet – či už došlo k neobnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania alebo nie. Pozastavenie výkonu živnosti rovnako nezakladá povinnosť prihlásiť sa na príslušnom úrade práce so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

 

V prípade, ak daňovník fyzická osoba pozastaví živnostenské oprávnenie v priebehu zdaňovacieho obdobia, ktoré obnoví do lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie, pre účely zistenia základu dane nedochádza k skončeniu podnikania a podnikateľ neuzatvára účtovné knihy a nemá povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 ZDP. Obdobie pozastavenia živnostenského oprávnenia bude súčasťou bežného účtovného a zdaňovacieho obdobia.

Na druhej strane v prípade, ak daňovník pozastaví živnostenské oprávnenie v priebehu zdaňovacieho obdobia, ktoré neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie, pre účely zistenia základu dane dochádza k skončeniu podnikania a daňovník uzatvára ku dňu pozastavenia živnosti účtovné knihy a má povinnosť upraviť základ dane v súlade s § 17 ods. 8 ZDP.

 

Viac o problematike sa dočítate v mesačníku Práce a mzdy bez chýb, pokúta penále (PaM) 6-7/2021.

 

 

 
 


BYŤ DOBRÝ NESTAČÍ


PÔVAB CYKLISTIKY

 

Jarné mesiace sú ideálnym časom pre rôzne formy bicyklovania. Počasie sa už relatívne stabilizuje, teploty vzduchu ešte nie sú príliš vysoké, príroda vonia a slnečné žiarenie ešte nemá svoju príliš ostrú silu. Pre niekoho znamená pohyb na dvoch kolesách nostalgický návrat do detstva, pre iného nevyhnutný spôsob dopravy a pre ďalšieho – fyzickú aktivitu rôznej intenzity, ktorou kompenzuje svoj, inak nezdravý, spôsob života.

 

JAZDA NA BICYKLI PATRÍ MEDZI TZV. AERÓBNE AKTIVITY („aeróbny“ znamená „žijúci len v prítomnosti vzduchu“ alebo „využívajúci kyslík“). Ide o vytrvalostný pohyb – také pohybové činnosti, ktoré vyžadujú zvýšený prísun kyslíka počas dlhšieho obdobia a kladú na organizmus priaznivé zmeny v organizme – zlepšuje sa pľúcna ventilácia, zvyšuje celkové množstvo krvi a táto krv je schopná lepšie rozvádzať kyslík. Tým sa zlepšuje celková odolnosť organizmu, udržiava stav sviežosti, pracovitosti aj mladosti a v rámci prevencie znižuje riziko poškodenia srdcovo-cievneho aparátu. Opakovaným prekonávaním určitej vzdialenosti bicyklovaním správnej intenzity sa získava často stratená alebo porušená psychická aj fyzická rovnováha organizmu.

JAZDA NA BICYKLI MÁ SVOJE PRAVIDLÁ, LIMITY, VÝHODY AJ NEVÝHODY. Výborne posilňuje svalstvo nôh a pomáha zvyšovať výkonnosť pľúc, srdca a ciev. Ale: predovšetkým je potrebné mať správny bicykel – dnes existuje celá „alchýmia výberu“, ale sú špecializované predajne, v ktorých vám dokáže poradiť odborník bez vplyvu reklamy a ekonomického tlaku a cennými pripomienkami môže prispieť aj telovýchovný lekár spolu s ortopédom a fyziatrom. Dôležitá je inštruktáž o nastavení sedadla a správnom držaní tela pri bicyklovaní, aby sa príliš nenamáhala chrbtica a bedrové kĺby. Keď je chodidlo cyklistu v najnižšom bode na pedáli, noha by mala byť pohodlne vystretá. Sedadlo nastavené príliš vysoko spôsobí to, že sa cyklista musí príliš naťahovať pri šliapaní na pedále a súčasne si veľmi namáha dolnú časť chrbta. Priveľmi nízko nastavené sedadlo spôsobí nadmerné ohýbanie dolnej časti chrbta, čo vedie k jeho preťažovaniu neprimeraným tlakom na medzistavcové platničky. Zároveň sa zbytočne preťažuje svalstvo nôh, pretože pracuje v nesprávnom uhle. Ak sa cyklista priveľmi nakláňa dopredu a celú svoju váhu (hmotnosť tele) prenáša na kormidlo, zbytočne preťažuje krk a ramená a nadmerne zohýba chrbticu. Ak veľmi silno šliape do pedálov vychyľuje z priamej polohy bedrá so stehnami a kolenami. Preto je počas bicyklovania ideálny vytrvalý a rovnomerný pohyb pri šliapaní na pedále rovnakou silou oboch dolných končatín.

 

Najvýraznejším problémom jazdy na bicykli je však asi nedostatok cyklistických chodníkov a cestičiek. Jazda po vozovke totiž predstavuje také riziko – najmä pre ľudí vo vyššom veku – ktoré nemusí vyvážiť ani ostatné prednosti tohoto športu. Aj preto sa dosť často vyznávači bicyklovania uchyľujú k stacionárnym kondičným bicyklom…

 

VHODNÉ JE ZAČÍNAŤ BICYKLOVANIE POMALÝM TEMPOM, nastaviť si pedále na „komfortný pocit“ a postupne zvyšovať rýchlosť. Predtým ako začneme bicyklovať je ešte vhodné urobiť zopár cvikov, aby boli dolné končatiny rozcvičené a znížilo sa prípadné riziko ich preťaženia, či poškodenia.

PRÍKLADY ROZCVIČENIA:
Ohýbanie kolena v ľahu – ľahneme si na brucho s vystretými dolnými končatinami a mierne napnutými špičkami nôh. Zohneme najprv jednu nohu tak, aby sme pätou dočiahli čo najbližšie k sedacím svalom (zadku, pozadiu), čo spôsobí predĺženie svalu v prednej časti bedra a stehna. Päť sekúnd udržíme túto polohu, uvoľníme a desaťkrát opakujeme.
„Spevňovanie“ kolena – posadíme sa a vystrieme dolnú končatinu, ale nenapneme ju. Rukou si pevne chytíme koleno tak, aby sa palec ruky opieral o vnútornú hranu jabĺčka, napneme stehno a pocítime tlak jabĺčka proti palcu. Päť sekúnd držíme napnutie, povolíme a opakujeme desať krát.
Bicyklovanie je z medicínskeho hľadiska mimoriadne vhodný šport, pokiaľ k nemu máte danosti – to znamená, že viete udržať rovnováhu na bicykli a vlastníte zdravotné „povolenie“ od lekára – nemávate kolapsové stavy, závrate a poruchy rovnováhy (časté pri problémoch s krčnou chrbticou, vysokým či nízkym tlakom, cukrovkou a pri ochoreniach srdca alebo štítnej žľazy) alebo netrpíte záchvatovými a kŕčovými ochoreniami a bicyklovanie vám neodobril neurológ (nemáte epilepsiu, tetániu).
Cyklistika je šport vytrvalostný, čo znamená veľký prínos pre vaše pľúca, srdce a cievy. Srdce „naučíte“ pracovať vďaka bicyklovaniu ekonomicky (v pokoji bude počet jeho úderov pod šesťdesiat za minútu), cievy budú pružnejšie a pľúca dokážu využívať efektívne a naplno svoju kapacitu.

Lekárske tímy, ktoré sa zaoberajú zvyšovaním kvality života, aktívneho zdravia a „trvalého udržovania mladosti, sviežosti a dlhovekosti“, zistili, že vytrvalostná pohybová aktivita, ktorá spôsobí výdaj „iba“ 1500 kilokalórií týždenne „zaručuje“ dlhší a kvalitnejší život v solídnej fyzickej a psychickej kondícii. Rovnako tak je dobrým prostriedkom v boji proti nadváhe. Niekto sa nemusí uspokojovať s touto intenzitou pohybu ale: výdaj by naozaj nemal presiahnuť 3000 kilokalórií, pretože by mohol nastať paradoxný účinok – kvalita života by sa naopak mohla istým spôsobom znížiť …

 

Príklad

Akej pohybovej aktivite zodpovedá výdaj 1500 kilokalórií týždenne?
– hodina intenzívneho vytrvalostného behu
– hodina hrania futbalu
– dve hodiny pomalého behu (vyklusávanie)
– dve hodiny plávania
– tri hodiny hrania bedmintonu
– tri hodiny hrania tenisu
– štyri hodiny stolného tenisu
– štyri hodiny tancovania
– štyri a pol hodiny rýchlej chôdze
– päť a pol hodiny hrania golfu
deväť hodín pomalého bicyklovania

POKIAĽ MÁTE PROBLÉMY S CHRBTICOU, PANVOVÝMI ALEBO KOLENNÝMI KĹBMI – je vhodné poradiť sa s telovýchovným lekárom, ortopédom a fyziatrom, či vám cyklistiku odporúča. Zvyčajne nie sú problémy ani kontraindikácie, lebo pri správne dávkovanej záťaži je cyklistika vhodná aj pre ľudí s kĺbnymi postihnutiami.
Dosť obtiažne je bicyklovanie s hemoroidmi – aj tu je dobré konzultovať lekára – či a ako jazdiť, prípadne aké využiť ochranné pomôcky, aké má byť sedadlo a podobne.

Nepríjemné uzlíkovité rozšíreniny žíl v oblasti konečníka – hemoroidy („zlatá žila“) cyklistovi, ktorý pri výkone musí sedieť, obzvlášť znepríjemňujú osobný aj športový život. Tlačia, šteklia, bolia, svrbia, omínajú a nezriedka aj krvácajú – zneisťujú, obťažujú a znervózňujú. Jeho pôžitok aj výkonnosť sú limitované ťažkosťami, schopnosť sústrediť sa a koncentrovať na výkon je znížená…
Vznik hemoroidov nie je doposiaľ celkom objasnený, v niektorých prípadoch hrá značnú úlohu dedičnosť (pravdepodobne ide o vrodenú slabosť žilových stien), inokedy – a v prípade cyklistického športu obzvlášť – môže byť príčinou „sedavé športovanie“. Hemoroidy často ale vznikajú aj ako následok nesprávneho stravovania, nadmerného užívania antibiotík a ďalších liekov i nepravidelného vyprázdňovania (chýbajú probiotické kultúry v črevách) a u žien aj pri gravidite. Nemôžu používať „náhodné“ verejné WC, pretože všade nie je možnosť na nevyhnutné intímne ošetrenie a precíznu hygienu, čo môže mať za následok zápalové komplikácie. Základné predpoklady prevencie a úspešnej liečby spočívajú v perfektnej každodennej očiste, správnom stravovacom režime a tým aj regulácii vylučovania. Pri zápalových komplikáciách sa okrem sedacích kúpeľov napríklad vo vývare z dubovej kôry používajú najrozličnejšie masti, čapíky a gély – podľa ordinácie lekára. Hemoroidy by nemal nikto „laicky“ liečiť, pretože bez poučenia a správnej terapie majú tendenciu k zhoršovaniu. A navyše – dnes sú už moderné medicínske chirurgické metódy, pomocou ktorých sa takýto problém dokáže rýchlo a radikálne vyriešiť.

OCHRANNÉ POMÔCKY SÚ V CYKLISTIKE NEVYHNUTNÉ – proti úrazu hlavy prilba, chrániče na lakte a kolená, v prípade jazdca s postihnutím bedrového kĺbu (koxartróza) aj špeciálne podvliekacie nohavice s ochranou postihnutého kĺbového spojenia. Nezabúdajme na okuliare (najlepšie s bočnými krytmi) na ochranu pre UV- slnečným žiarením, ale aj proti prúdeniu vzduchu, vniknutiu prachových častí, peľu alebo drobného hmyzu do očí.

Netrénovaný organizmus by sa mal vyhýbať terénnym nerovnostiam, prudkým stúpaniam či klesaniam, mal by jazdiť po dobrej ceste a na rovine, prvá dávka – zoznamovacia nemusí prekročiť 10 km a postupne sa dá pridávať. Nezabudnúť však – keď sa niekam vyberieme, musíme sa aj vrátiť, a to zvyčajne po tej istej trase.

Pokiaľ chceme chodiť na bicykli do práce v meste – odporúča sa nosenie masky na ochranu proti výfukovým plynom a veľká trpezlivosť i opatrnosť, lebo vodiči silnejších dopravných prostriedkov nemusia byť dostatočne tolerantní!
Pri bicyklovaní, ktoré trvá dlhšie ako hodinu, musíme mať so sebou aspoň jeden a pol litra vody alebo inej tekutiny na dodržiavanie pitného režimu, a to v akomkoľvek počasí. Odporúčajú sa riedke iontové nápoje, riedená minerálna voda, studený ovocný čaj. Káva a energetické nápoje (energizéry s kofeínom, či guaranou) alebo alkohol sa pri cyklistike neodporúčajú.

 

MUDr. Pavel Malovič

 


 
 
PRÁVE VYCHÁDZAJÚ - MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE

 

Poradca – (Poradca), č. 13/2021 (V/2021)

  • Zákon o elektronickej fakturácii s komentárom - komentár

 

 

ODBORNÉ PUBLIKÁCIE, KTORÉ VÁM POMOŽU V PODNIKANÍ

 

 

1. Obchodný zákonník po novelách s komentáromrozsiahly komentár, Zákon o verejnom obstarávaní, Zákon o cenách, vzory zmlúv

2. Jednoduché účtovníctvo – postupy účtovania po ostatnej novele, zákon o dani z príjmov, zákon o účtovníctve

3. Zákonník práce s komentárom (monotematika - zmeny od 1. 7. 2020)

4. Odpady po novom – monotematika (úplné znenie s komentárom)

5. Občiansky zákonník po novelách s komentárom – rozsiahly komentár, úplné znenia zákonov po novelách, záväzkové právo

6. Trestné právo a súdne spory (Trestný zákon, Trestný poriadok, Civilný sporový poriadok, Civilný mimosporový poriadok – úplné znenia zákonov)

7. 100 otázok a odpovedí Zákoník práce, BOZP, Mzdy, Odvody (otázky a riešenia z praxe k problematike pracovnoprávnych vzťahov, miezd a odvodov)

8. s.r.o. – SPRIEVODCA (komplexné a prehľadné spracovanie problematiky spoločnosti s ručením obmedzeným od jej založenia, vzniku až po možnosti zrušenia)

9. 100 otázok a odpovedí Obchodovanie – odvody a náhrady (príklady z oblastí obchodovania z pohľadu daní, ktoré reagujú na epidemiologické opatrenia v praxi)

10. 100 otázok a odpovedí Odmeňovanie, Verejné obstarávanie (súbor otázok venovaný problematike podmienok verejného obstarávania, zmlúv i súhrnných správ; zamestnávania, príspevkov na rekreáciu, zrážok zo mzdy, odvodov i cestovných náhrad)

11. 100 otázok a odpovedí Výdavky podnikateľa, Automobil (príklady z praxe k uplatňovaniu daňových výdavkov FO; využívanie automobilu v podnikaní z pohľadu spotreby pohonných látok, odpisov alebo dani z motorových vozidiel)

12. Odvody poistného od 1. 1. 2021 (prehľad odvodov poistného pre základné kategórie poistencov od 1. 1. 2021, povinnosti zamestnávateľa, vzory)

13. Trestné právo po novelách 2021plné znenia trestno-právnych zákonov po novelách k 1.1.2021. Účinnosť noviel - január a august 2021)

14. Daňové, účtovné, mzdové zákony 2021 (úplné znenia daňových, účtovných a mzdových zákonov po ostatných novelách k 1. 1. 2021)

15. Daňové a nedaňové výdavky A-Z 2021 – (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových)

16. 100 otázok a odpovedí ZPD po novom, Optimalizácia (praktické príklady týkajúce sa novely zákona o daniach z príjmu a daňovej povinnosti FO a PO)

17. Stavebný zákon – s komentárom po novelách (odborná publikácia s úplným znením zákona s komentárom po novelách 2021 a aktuálnymi vyhláškami k danej problematike)

18. Príručka mzdovej účtovníčky 2021 (zrozumiteľný výklad platnej slovenskej legislatívy aktualizovaný k 1. 3. 2021, ktorý je doplnený desiatkami praktických príkladov, vzormi dokumentov a formulárov s ukážkami ich správneho vyplnenia)

19. 100 otázok a odpovedí Výdavky, Cestovné náhrady (praktické príklady týkajúce sa daňových a nedaňových výdavkov; cestovných náhrad zamestnancov a SZČO)

 

PRIPRAVUJEME

Poradca – (Poradca), č. 1/2022 (VI/2021)

  • Zákon o ochrane hospodárskej súťaže s komentárom - komentár

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 8/2021 (VI/2021)

  • Kedy môže zamestnanec odmietnuť prácu navyše?
  • Domácka práca a homeoffice - novinky od 1. 3. 2021
  • Kamerový systém z pohľadu GDPR
  • Ako opraviť chyby, na ktoré upozorňuje soc.a zdrav.poisťovňa
  • Predĺženie skúšobnej doby zo zákona
  • Rozhodnutie obce o daňovom dlhu subjektu
  • Zámer žiadania o dotáciu , ak je žiadateľom NO

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 8/2021 (VI/2021)

  • Elektronická fakturácia
  • Cestovné náhrady podnikateľa

 

1000 riešení 7-8/2021 (VI/2021)

  • Exekúcie
  • Dane v praxi
  • Účtovníctvo
  • Personalistika a mzdy
  • Právo a podnikateľ
  • Verejný sektor

 

 

NOVINKY – úplné znenia zákonov po novelách k ZÁKONOM I-VI/2021

 

Aktualizácia II/3 (V/2021)

  • Zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní
  • Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch

 

Aktualizácia III/3 (V/2021)

  • Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
  • Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poisten

 

 

ZÁKONY 2021 novelizované k 1. 1. 2021

 

ZÁKONY IA – daňové (str. 992/A5)

  • Správa daní a poplatkov
  • Daň z príjmov • DPH
  • Miestne dane •Spotrebné dane

 

ZÁKONY IB - účtovné (str. 512/A5)

  • Účtovníctvo
  • Cestovné náhrady
  • Poplatky

 

ZÁKONY IIA - obchodné (str. 832/A5)

  • Obchodné právo
  • Živnostenské podnikanie
  • Autorské právo

 

ZÁKONY IIB - občianske (str. 448/A5)

  • Občianske právo
  • Notársky poriadok
  • Advokácia a právne služby
  • Súkromná bezpečnosť

 

ZÁKONY IIC trestné (str. 1024/A5)

  • Civilný proces
  • Exekučný poriadok
  • Trestné právo
  • Správne právo

 

 

ZÁKONY IIIA - pracovnoprávne (str. 496/A5)

  • Zákonník práce • mzdové predpisy
  • Zákon o službách zamestnanosti
  • Pedagogickí zamestnanci
  • Kolektívne vyjednávanie a združovanie občanov
  • Správne právo • BOZP

 

ZÁKONY IIIB – odvody a poistenie (str. 528/A5)

  • Sociálne a dôdchodkové poistenie
  • Nemocenské a zdravotné poistenie

 

ZÁKONY IIIC - sociálne (str. 672/A5)

  • Sociálne zákony a služby
  • Sociálnoprávna ochrana detí

 

 

ZÁKONY IV - stavebné (str. 792/A5)

  • Stavebný zákon a súvisiace predpisy
  • Architekti a inžinieri
  • Stavebné výrobky
  • Bývanie • pôda

 

 

ZÁKONY VA (str. 656/A5)

  • Rozpočtové pravidlá
  • Štátna a verejná služba

 

ZÁKONY VB (str. 656/A5)

  • Školstvo • inšpekcie
  • Financovanie
  • Regionálny rozvoj
  • Verejné práce • obce

 

ZÁKONY VIA (str. 792/A5)

  • Životné prostredie • ovzdušie
  • Lesné hospodárstvo
  • Integrovaná prevencia a kontrola znečistenia

 

Zákony VIB (str. 712/A5)

  • Odpadové a vodné hospodárstvo
  • Prevencia priemyselných havárii
  • Ochrana pred povodňami

 


 

 
 
HORÚCE TÉMY - nájdete v tematických balíčkoch určených podnikateľom, živnostníkom, ekonómom, zamestnávateľom, účtovníkom, audítorom, pracovníkom VS:

 
1. ELEKTRONICKÁ FAKTURÁCIA

Elektronickou faktúrou je faktúra, ktorá je vydaná a prijatá v akomkoľvek elektronickom formáte. Zákon o elektronickej fakturácii prešiel veľkou novelou. Aké zmeny novela priniesla?
Čítajte v našich publikáciách.



1. Poradca 13/2021 - Zákon o elektronickej fakturácii s komentárom - komentár /A5, str. 224/

2. 1000 riešení 7-8/2021 - Elektronická komunikácia - praktické príklady /A5, str. 128/

3. VS 5-6/2021 - Elektronická komunikácia - zaručená konverzia - nová vyhláška - úplné znenie vyhlášky /A5, str. 112/

4. Poradca 1-2/2021 - Zákon o verejnom obstarávaní s komentárom - komentár /A5, str. 448/

5. 100 otázok a odpovedí Verejné obstarávanie, Odmeňovanie - odborná tematická publikácia /A5, str. 96/


Cena balíčka je 28,66 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 13,90 €.
Ušetríte 14,76 €.



Poštovné a balné je 1,80 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


2. POZEMKOVÉ SPOLOČENSTVÁ

Aké sú najvýznamnejšie zmeny a novinky z oblasti príjmov, zdaňovania, odpisov, ukončenia činnosti či daňovej kontroly pozemkových spoločenstiev?
Čítajte v našich publikáciách, ktoré sú určené podnikateľom, urbárnikom, stavebníkom, developerom, pracovníkom stavebných úradov a odborov životného prostredia, majiteľom stavieb, prenajímateľom stavieb, mestám, obciam, pracovníkom verejnej správy …


1. Pozemkové spoločenstvá 2021 - odborná publikácia /A5, str. 176/

2. Stavebný zákon s komentárom - odborná tematická publikácia /A5, str. 352/

3. Zákon o odpadoch s komentárom - komentár /A5, str. 768/

4. VS 7-8/2021 - Príspevky poskytované z EÚ, Zákon o potravinách, Zákon o dôveryhodných službách - príspevok a úplné znenia zákonov /A5, str. 112/


Cena balíčka je 30 €.
Cena balíčka so 40 % zľavou je 18 €.
Ušetríte 12 €.



Poštovné a balné je 1,80 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


3. OBCHODUJEME A STAVIAME

Ponúkame vám úplné znenia zákonov a publikácie, které sa zaoberajú témou obchodovania a stavebníctva.
Sú určené najmä podnikateľom, zamestnávateľom, pracovníkom VS, obciam, školám, stavebníkom


1. Zákony IV/2021 - Stavebný zákon, Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov ... - úplné znenia zákonov /A5, str. 792/

2. Zákony VA/2021 - Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, Zákon o výkone práce vo verjenom záujme ...
- úplné znenia zákonov /A5, str. 656/

3. Zákony VB/2021 - Školský zákon, Zákon o obecnom zriadení, Zákon o majetku obcí … - úplné znenia zákonov
/A5, str. 656/

4. Zákony VIA/2021 - Zákon o životnom prostredí, Zákon o ovzduší, Zákon o lesoch … - úplné znenia zákonov
/A5, str. 792/

5. Zákony VIB/2021 - Zákon o odpadech, Zákon o vodách … - úplné znenia zákonov /A5, str. 712/

6. Stavebný zákon po novelách s kometnárom - odborná tematická publikácia /A5, str. 352/

7. Aktualizácia V/1 - Zákon o štátnej službe - úplné znenie zákona /A5, str. 80/

8. Aktualizácia VI/2 - Zákon o odpadech, Zákon o lesoch … - úplné znenia zákonov /A5, str. 96/

9. Aktualizácia V/2 - Zákon o verejnom obstarávaní, Školský zákon … - úplné znenia zákonov /A5, str. 136/

10. Aktualizácia IV/1 - Stavebný zákon, Zákon o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 - úplné znenia zákonov /A5, str. 96/



Cena balíčka je 56 €.
Cena balíčka s 70 % zľavou je 15 €.
Ušetríte 41 €.



Poštovné a balné je 1,80 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


4. SPRIEVODCA ŽIVNOSTNÍKA

Každá sústavná činnosť vykonávaná v rámci živnostenského podnikania sa považuje za živnosť. Ostatná novela živnostenského zákona priniesla opatrenia administratívnej povahy, ako aj odstránenie byrokratických obmedzení malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Aké sú najnovšie zmeny v zákonoch súviacich so živnostenským podnikaním?
Čítajte v našich publikáciách, ktoré sú určené živnostníkom, daňovým poradcom, účtovníčkam, audítorom ...



1. Poradca 3/2021 - Živnostenský zákon s komentárom - komentár /A5, str. 304/

2. Poradca 6-7/2021 - Zákon o dani z príjmov s komentárom -
komentár /A5, str. 496/

3. DUO 3/2021 - Optimalizácia základu dane z príjmov - príspevok /A4, str. 80/

4. Daňové, mzdové, účtovné zákony 2021 - úplné znenia zákonov /A5, str. 450/

5. 100 otázok a odpovedí Automobil, Výdavky podnikateľa FO - odborná tematická publikácia /A5, str. 96/


Cena balíčka je 34,75 €.
Cena balíčka s 60 % zľavou je 13,90 €.
Ušetríte 20,85 €.



Poštovné a balné je 1,80 €.

Všetky publikácie a tematické balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, e-mailom: abos@-poradca.sk alebo kúpiť prostredníctvom e-shopu.
Ceny balíčkov sú s DPH.


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY DENNE V ČASE OD 9,00 - 15,00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 

KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page