Em@ilové noviny

 

č. 1/2022

14.1.2022

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual 
 Chybiť znamená platiť 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 
Vážení čitatelia!

Aké zmeny zavádza novela zákona o dani z príjmov v roku 2022? Novela prináša okrem iného zmeny týkajúce sa poskytovania príspevku na stravovanie, zdaňovania dividend, odpisovania hmotného majetku, odpisu pohľadávok, preddavkov na daň z príjmov, uplatnenia daňovej straty a uplatnenia daňového bonusu v roku 2022. Čítajte rubriku Téma čísla pod názvom Zákon o daniach z príjmov po novele a úplné znenie Zákona o daniach z príjmov po novele s komentárom nájdete v mesačníku Poradca 9-10/2022, ktorý práve vychádza.

V súvislosti s uzatvorením zdaňovacieho obdobia a otvorením nového zdaňovacieho obdobia má zamestnávateľ oznamovacie povinnosti, ktoré je povinný plniť v zákonom ustanovených termínoch. O ktoré oznamovacie povinnosti ide a aké sú termíny? Čítajte rubriku Téma čísla článok Daňové termíny a viac sa už dozviete v mesačníku PaM 2/2022.

Každému človeku sa niekedy stane, že v niečom neuspeje, zlyhá či urobí chybu. Aký je pôvod strachu z chýb a ako sa s ním dá pracovať? Čítajte príspevok Ako sa zbaviť strachu z robenia chýb v rubrike Byť dobrý nestačí.

Tematické balíčky sa venujú riešeniu nasledujúcich problematík: Daňové priznanie, Dane pre rok 2022, Daňový poriadok po novele, Povinnosti účtovníka na prelome rokov, Koniec roka v mzdovej učtárni, Verejné obstarávanie, DPH po novele, Odpady po novele.

Prajeme Vám pekný a úspešný rok 2022, pevné zdravie, šťastie a spokojnosť. Aj v tomto roku sa tešíme na opätovné stretávanie sa nad e-mailovými novinami a stránkami našich publikácií.

Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk



Z aktuálnej ponuky vyberáme:

Poradca č. 9-10 / 2022 - ZDP s komentárom
Poradca č. 6
PaM č. 2
DUO č. 2
1000 riešení č. 1-2 / 2022
Účtovná závierka
Daňové priznania + vyplnené vzory a tlačivá
Odvody poistného od 1. 1. 2022














V tomto čísle najdete:

 

 
  ZÁKON O DANIACH Z PRÍJMOV S KOMENTÁROM


V zákone o dani z príjmov dochádza od 1. 1. 2022 k viacerým zmenám.

  • Daňovníci s vysokým indexom daňovej spoľahlivosti budú od 1. 1. 2022 platiť len polovičnú výšku poplatku za vydanie rozhodnutia o odsúhlasení použitia metódy transferového oceňovania. Hlavným zámerom je motivácia k dobrovoľnému plneniu daňových povinností.
  • Kategória Iný majetok sa rozširuje o technické zhodnotenie neodpísaného vybraného hmotného majetku, na ktorého odpis sa uplatňuje odpočet nákladov na investície podľa § 30e.
  • Zavádza sa odpočet na investície s vyššou pridanou hodnotou. Pri realizácii investičného plánu si môže právnická alebo fyzická osoba odpočítať od základu dane zníženého o daňovú stratu určité percento nákladov z odpisu z investície, ktoré závisí od plánovej výšky percenta preinvestovania priemernej hodnoty investícií a od hodnoty preinvestovania tejto plánovanej hodnoty investícií v investičnom pláne. Ide o dočasný nástroj vo forme dodatočného odpočtu nákladov vynaložených na investície.
  • Ak zamestnávateľ nepodal prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, daňový úrad mu neuloží pokutu, ak si dodatočne splní svoje povinnosti v lehote najneskôr 5 dní po uplynutí zákonnej lehoty na podanie prehľadu. Oneskorené podanie prehľadu bude prvýkrát bez pokuty za obdobie december 2021.
  • Od 1. 1. 2022 sa znižuje tzv. superodpočet. Daňovníci realizujúci projekt výskumu a vývoja si môžu odpočítať od základu dane náklady súvisiace s projektom vo výške 100 % (namiesto pôvodných 200 %).

 

Úvod

V súčasnosti platný zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov („ZDP“) je účinný od 1. 1. 2004. V priebehu roka 2021 bolo schválených päť noviel ZDP. Išlo o:

  • novelu Zákonníka práce – zákon č. 76/2021 Z. z., ktorý v čl. V novelizoval aj ZDP v nadväznosti na zavedenie možnosti výberu zamestnanca medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie za zákonom stanovených podmienok. V súvislosti s uvedenou úpravou oslobodenie finančného príspevku na stravovanie poskytnuté v súlade s § 152 Zákonníka práce nie je podmienené povinnosťou zamestnanca preukázať sa lekárskym potvrdením od špecializovaného lekára,
  • zákon o podpore v čase skrátenej práce a o zmene a doplnení niektorých zákonov – zákonom č. 215/2021 Z. z. sa zaviedlo poskytovanie podpory v čase skrátenej práce na čiastočnú úhradu nákladov zamestnávateľa na náhradu mzdy zamestnanca v čase trvania vonkajšieho faktora, ktorý zamestnávateľ nemohol ovplyvniť alebo mu nemohol predísť a ktorý má negatívny vplyv na prideľovanie práce zamestnancom zamestnávateľom, pričom vplyvom tohto faktora došlo k obmedzeniu činnosti zamestnávateľa. V nadväznosti na uvedenú úpravu sa v čl. V novelizoval aj ZDP, ktorým sa oslobodzuje od zdanenia podpora vyplácaná v čase skrátenej práce podľa zákona č. 215/2021 Z. z.,
  • novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR – zákon č. 257/2021 Z. z. rozšíril skupinu detí, na ktoré je možné poskytnúť dotáciu na stravu. Z dôvodu zamedzenia súbehu nároku na dotáciu na stravu a uplatnenia daňového bonusu sa v čl. II novelizoval aj ZDP v časti týkajúcej sa poskytovania daňového bonusu na vyživované dieťa,
  • novelu zákona o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o byrokracii) – zákonom č. 310/2021 Z. z. sa zrušujú ďalšie povinnosti predkladania potvrdení a výpisov v listinnej podobe orgánom verejnej moci. V nadväznosti na uvedený cieľ sa v čl. XV novelizoval aj ZDP v časti týkajúcej sa poskytnutia podielu zaplatenej dane,
  • novelu zákona o správe daní (daňový poriadok) – zákonom č. 408/2021 Z. z. došlo k:

-        zavedeniu pravidiel na podporu investícii,

-        spresneniu vekovej hranice vyživovaného dieťaťa na účely uplatnenia daňového bonusu na vyživované dieťa v základnej výške,

-        úprave v súvislosti s podaním daňového priznania zamestnanca, ktorého zamestnávateľom je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorému na území SR vznikla stála prevádzkareň,

  • novelu ZDP – zákon č. 416/2021 Z. z. zrovnoprávnil výšku oslobodenia príspevku na stravu bez ohľadu na jej formu a zrušil povinnosť preukazovania výšky stravného daňovým dokladom u daňovníkov fyzických osôb.

 

Okrem už uvedených noviel ZDP bol niekoľkokrát novelizovaný aj zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Tento zákon priamo nenovelizoval ZDP ale 2 z jeho noviel v roku 2021 obsahovali aj opatrenia v oblasti dane z príjmov na zamedzenie šírenia pandémie koronavírusu ako aj účinné riešenia zamerané na zmiernenie dopadov pandémie na podnikateľské prostredie. Konkrétne ide o tieto novely:

  • zákon č. 47/2021 Z. z., ktorým sa upravili pravidlá pre uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa za zdaňovacie obdobie 2020 a uplatnenie výdavkov vynaložených na testovanie na ochorenie COVID-19 vrátane výdavkov (nákladov) súvisiacich so zabezpečením testovania do daňových výdavkov,
  • zákon č. 279/2021 Z. z., ktorým sa posúva lehota pre použitie prostriedkov z asignácie 2 % zo zaplatenej dane z príjmov za rok 2019, ktoré boli prijímateľom poukázané v roku 2020 o jeden kalendárny rok, teda do konca roka 2022 a v tej nadväznosti aj lehota na zverejnenie presnej špecifikácie použitia prijatého podielu zaplatenej dane.

 

§ 1

Predmet úpravy

(1)  Tento zákon upravuje

a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len „daň“),

b) spôsob platenia a vyberania dane.

(2)  Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, alebo dohoda, ktorá bola uzatvorená alebo schválená vládou Slovenskej republiky a ktorá upravuje zdanenie a s tým súvisiace právne vzťahy vo vzťahu k nesamosprávnym územiam, ktoré v medzinárodných vzťahoch vystupujú samostatne (ďalej len „medzinárodná zmluva“), má prednosť pred týmto zákonom.

 

Komentár k § 1

-         v odseku 1 je ustanovené, že predmetom úpravy zákona o dani z príjmov je daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pričom upravuje aj spôsob platenia a vyberania dane.

-         odsek 2 – ustanovuje nadradenosť medzinárodnej zmluvy nad ustanovenia ZDP.

Nadradené postavenie medzinárodnej zmluvy nad ustanoveniami ZDP sa vzťahuje len na medzinárodné zmluvy, ktorými sú zmluvy uzatvorené v súlade s Viedenským dohovorom o zmluvnom práve (vyhláška MZV č. 15/1998 Z. z.), ktoré boli schválené, ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, t. j. na území SR

-         pred ratifikáciou schválené NR SR, alebo o nich NR SR rozhodla, že majú prednosť pred zákonmi,

-         ratifikované prezidentom SR  alebo splnomocnenou osobou,

-         vyhlásené v Zbierke zákonov SR.

 

Za takúto medzinárodnú zmluvu sa považuje aj dohoda, ktorá bola uzatvorená alebo schválená vládou SR, a ktorá upravuje zdanenie a s tým súvisiace právne vzťahy vo vzťahu k nesamosprávnym územiam, ktoré v medzinárodných vzťahoch vystupujú samostatne. V súčasnosti je takouto dohodou len dohoda medzi Ministerstvom financií SR a Ministerstvom financií Čínskej republiky (Taiwan) o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov (úplné znenie medzirezortnej administratívnej dohody bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 9/2011 oznámením č. 31).

 

Medzinárodnými zmluvami v oblasti daní sú predovšetkým zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktoré sú dvojstrannými opatreniami.

 

Zoznam platných a účinných zmlúv je uverejnený na webovom sídle ministerstva financií a to https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovnictvo/priame-dane/dane-z-prijmu/zmluvy-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia/zmluvy-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia/zoznam-platnych-ucinnych-zmluv-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia/.

 

Zároveň je na tomto webovom sídle zverejnené aj usmernenie k aplikácii zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia, a to https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovnictvo/priame-dane/dane-z-prijmu/zmluvy-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia/usmernenie-k-uplatnovaniu-zmluv-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia/.

 

Ani prijaté dvojstranné opatrenia nie sú bez nedostatkov a nedokonalostí, nakoľko všeobecne nie je možné pozerať na medzinárodnú činnosť len čisto ako na dvojstrannú. Napríklad nadnárodná spoločnosť môže vykonávať výskum v jednej krajine, vyrábať v druhej krajine, všetky propagačné akcie pripravovať v tretej krajine a tovar predávať v ďalších krajinách. Z uvedeného dôvodu sa začali uzatvárať aj viacstranné opatrenia, a to predovšetkým v rámci členských štátov OSN a jej rôznych orgánov, OECD, Európskej únie a ďalších podobných inštitúcií.

Preto aj SR vstupom do Európskej únie sa ako členský štát stala súčasťou právneho systému, ktorý má vo väčšine prípadov nadradené postavenie nad vnútroštátne predpisy a vznikli jej povinnosti aj z medzinárodného práva Európskej únie.

 

Poznámka

Vo všeobecnosti je priame zdaňovanie a jeho úprava ponechaná v kompetencii každého členského štátu Európskej únie. Znamená to, že jednotlivé členské štáty si svoj daňový systém prispôsobujú vlastným potrebám. Národný daňový systém však musí byť v súlade so Zmluvou o fungovaní Európskej únie, ktorá predstavuje primárnu legislatívu Európskeho spoločenstva. Prijatím Lisabonskej zmluvy, ktorou sa mení a dopĺňa zmluva o Európskej únii a zmluva o založení Európskeho spoločenstva (oznámenie č. 486/2009 Z. z.) sa s účinnosťou od 1.decembra 2009 upravil názov Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva na Zmluvu o fungovaní Európskej únie. Hoci zmluva o fungovaní Európskej únie (ďalej len „zmluva“) neobsahuje špecifické ustanovenia vo vzťahu k priamemu zdaňovaniu, stanovuje základné slobody, ktoré by mali byť zachované v každom členskom štáte. Ide predovšetkým o voľný pohyb tovaru, voľný pohyb osôb, slobodné poskytovanie služieb, voľný pohyb kapitálu a slobodu usadiť sa.

Keďže smernice predstavujú sekundárnu legislatívu, ktorá je podriadená primárnemu právu, pre nadobudnutie účinnosti v jednotlivých členských štátoch, musia byť smernice implementované do ich vnútroštátnych právnych predpisov. Okrem smerníc, Európska únia vydáva aj nariadenia, ktoré sú priamo vykonateľné a postupuje sa podľa nich rovnako ako podľa iných zákonov vyhlásených v Zbierke zákonov SR.

 

Úplné znenie zákona s komentárom nájdete v mesačníku Poradca 9-10/2022, ktorý práve vychádza.

 



DAŇOVÉ TERMÍNY

V súvislosti s uzatvorením zdaňovacieho obdobia a otvorením nového zdaňovacieho obdobia má zamestnávateľ oznamovacie povinnosti, ktoré je povinný plniť podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon”) v zákonom ustanovených termínoch. V zmysle § 27 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (Daňový poriadok) v znení neskorších predpisov, ak koniec lehoty úkonu zamestnávateľa pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.

 

OZNAMOVACIE POVINNOSTI ZAMESTNÁVATEĽA:

  • Doručiť vyhlásenie na uplatnenie základnej nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu (§ 36 ods. 6 zákona) do konca mesiaca, v ktorom zamestnanec nastúpil do zamestnania

Pri výpočte mesačných preddavkoch na daň si zamestnanec môže uplatniť u zamestnávateľa nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a nárok na daňový bonus na vyživované dieťa. Tieto nároky sa u zamestnávateľa uplatňujú na základe vyhlásenia na tlačive predpísanom FR SR s názvom „Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu” (ďalej len „Vyhlásenie zdanenie príjmov „). Pre zdaňovacie obdobie roku 2022 určilo Finančné riaditeľstvo SR na základe Oznámenia č. 35/­DZPaU/2021/I zo dňa 5.11.2021 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti vzor tlačiva „Vyhlásenie na zdaňovanie príjmov“ [VYH36v20], ktorý bol vydaný Oznámením č. 21/DZPaU/­2019 pre zdaňovacie obdobie roku 2020. Vyhlásenie na zdanenie príjmov môže zamestnanec podať do konca mesiaca, v ktorom zamestnanec nastúpil do zamestnania alebo ak ho zamestnanec pri nástupe do zamestnania nepodal, kedykoľvek v priebehu zdaňovacieho obdobia, ak sa u zamestnanca zmenia podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na uplatnenie daňového bonusu. Ak zamestnanec podá vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, zamestnávateľ prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus už v kalendárnom mesiaci, v ktorom zamestnanec nastúpil do zamestnania. V takomto prípade však musí byť splnená podmienka, že si rovnaké nároky neuplatnil v rovnakom kalendárnom mesiaci u iného zamestnávateľa. Ak zamestnanec podá vyhlásenie neskôr, v priebehu zdaňovacieho obdobia, zamestnávateľ bude môcť prihliadnuť na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus až od nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

 

  • Vystaviť a doručiť potvrdenia o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti (§ 39 ods. 5 zákona) do 10. februára 2022

Zamestnávateľ je povinný za obdobie, za ktoré vyplácal zamestnancovi zdaniteľnú mzdu, vystaviť a doručiť v zákonnej lehote zamestnancovi doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie. Ide o tlačivo „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za rok 2021“ (ďalej len „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch“), ktorého vzor vydáva Finančné riaditeľstvo SR. Zamestnávateľ vystaví a doručí potvrdenie zamestnancovi:

-        do 10. februára 2022 na žiadosť zamestnanca, ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o jeho vystavenie do 7. februára 2022 (nakoľko 5. február pripadol na sobotu); ide o zamestnancov, ktorí požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa (zamestnávateľ vydá potvrdenie len na základe žiadosti zamestnanca, pričom súčasná právna úprava formu žiadosti neupravuje)

-        do 10. marca 2022 bez žiadosti zamestnanca, ak zamestnávateľ nebude tomuto zamestnancovi vykonávať ročné zúčtovanie, nakoľko zamestnanec nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania (zamestnávateľ vydá potvrdenie o zdaniteľných príjmoch bez žiadosti zamestnanca).

 

Zamestnávateľ, ktorý zamestnancovi v roku 2021 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, a zároveň tomuto zamestnancovi na jeho žiadosť vykonal za zdaňovacie obdobie roku 2021 ročné zúčtovanie preddavkov na daň, má povinnosť taktiež vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste. Týmto dokladom však nie je „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch”, ale „Doklad o ročnom zúčtovaní preddavkov na daň za rok 2021”. Túto povinnosť si musí zamestnávateľ splniť v termíne do 2. mája 2022 (nakoľko 30. apríl pripadol na sobotu).

 

Na zdaňovacie obdobie roku 2021 určilo Finančné riaditeľstvo SR na základe Oznámenia č. 36/DZPaU/2020/­I zo dňa 7. 12. 2020 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti nový vzor tlačiva „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti [POT39_5v21]”.

Na zdaňovacie obdobie roku 2022 určilo Finančné riaditeľstvo SR na základe Oznámenia č. 35/DZPaU/­2021/I zo dňa 5.11.2021 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti nový vzor tlačiva „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti [POT39_5v22]”.

 

  • Podať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov (§ 38 ods. 1 zákona) do 15. februára 2022

Zamestnávateľ je povinný do 15. 2. 2022 prijímať od svojich (aj bývalých) zamestnancov vyplnené a podpísané tlačivo „Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie roku 2021“ (ďalej len „Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania“), na základe ktorého majú zamestnanci možnosť požiadať zamestnávateľa o vysporiadanie daňovej povinnosti z ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti. Neoddeliteľnou súčasťou žiadosti sú aj ich prílohy. Žiadosť sa považuje za povinné tlačivo, ktorého vzor vydáva Finančné riaditeľstvo SR. Na zdaňovacie obdobie roku 2022 určilo Finančné riaditeľstvo SR na základe Oznámenia č. 35/DZPaU/2021/I zo dňa 5. 11. 2021 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti nový vzor tlačiva „Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania [ZIA38v21_1]“. Nakoľko ide o záväzný vzor tlačiva, pri podaní žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2021 možno použiť len „nový“ vzor žiadosti.

Zamestnanec môže doručiť zamestnávateľovi vyplnenú „Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania” nielen v písomnej forme, ale po vzájomnej dohode so zamestnávateľom aj elektronickou formou (napr. e-mailom). Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na doručení žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania elektronickými prostriedkami nedohodnú, stále zostáva v platnosti možnosť podať žiadosť aj v listinnej forme.

!

Upozornenie:

Podľa právnej úpravy platnej do 31. 12. 2020 mohol o vykonanie ročného zúčtovania zamestnanec požiadať len toho zamestnávateľa, u ktorého si ako u posledného v roku, za ktorý sa vykonáva ročné zúčtovanie, uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus (mal podpísané vyhlásenie na zdaňovanie príjmov). Ak mal zamestnanec viac zamestnávateľov (postupne po sebe alebo aj súčasne v jednom čase) a u žiadneho z nich vyhlásenie podpísané nemal, tak mohol o vykonanie ročného zúčtovania požiadať ktoréhokoľvek z nich. Počnúc rokom 2021 nastala zmena, na základe ktorej môže zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie ktoréhokoľvek zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, a ktorý zamestnancovi počas zdaňovacieho obdobia vyplácal zdaniteľnú mzdu.

 

  • Vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov (§ 38 ods. 6 zákona) do 31. marca 2022

Zamestnávateľ je povinný do tohto termínu vykonať ročné zúčtovanie a výpočet dane za zamestnancov, ktorí o to písomne požiadali do 15. februára 2022 a neboli povinní sami podať daňové priznanie (splnili zákonom určené podmienky, čo v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania čestne prehlásili).

Ak zamestnanec v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania uviedol, že chce poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 2 % (3 %) na osobitné účely podľa § 50 zákona, zamestnávateľ je na tento účel povinný vystaviť zamestnancovi podľa § 39 ods. 7 zákona „Potvrdenie o zaplatení dane“ [ktoré zamestnanec predkladá príslušnému správcovi dane (akémukoľvek, najvhodnejšie však miestne príslušnému podľa miesta trvalého pobytu)]. Zamestnanec sa môže rozhodnúť venovať 2 % resp. 3 % podiel zaplatenej dane najneskôr do 30. apríla 2022.

 

  • Vydať doklad o zaplatení dane (§ 39 ods. 7 zákona) do 19. apríla 2022 (nakoľko 15. apríl pripadol na sviatok)

Zamestnanec, ktorý požiadal za­mestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, a v žiadosti požiadal aj o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane na účely poukázania podielu zaplatenej dane, potvrdenie je zamestnávateľ povinný vystaviť najneskôr do 15. apríla roku, v ktorom zamestnancovi vykonal ročné zúčtovanie. To znamená, že potvrdenie o zaplatení dane za rok 2021 je zamestnávateľ povinný vystaviť zamestnancovi najneskôr do 19. apríla 2022 (nakoľko 15. apríl pripadol na sviatok). Pre zdaňovacie obdobie roku 2021 Finančné riaditeľstvo SR určilo na základe Oznámenia č. 35/DZPaU/2021/I zo dňa 5. 11. 2021 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti vzor tlačiva „Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti na účely vyhlásenia o poukázaní sumy do výšky 2 % alebo 3 % zaplatenej dane fyzickej osoby [V2Pv18_P]”, ktorý bol vydaný Oznámením č. 683788/2018 na zdaňovacie obdobie roku 2018.

Potvrdenie o zaplatení dane je povinnou prílohou Vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane, ktorá zodpovedá sume 2 % (3 %) zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby, na základe ktorého zamestnanec môže, najneskôr do 2. mája 2022 (nakoľko 30. apríl 2022 pripadol na sobotu) u správcu dane vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % (3 %) sa má poukázať ním určenej právnickej osobe.

 

Finančné riaditeľstvo SR na základe Oznámenia č. 35/DZPaU/2021/I zo dňa 5. 11. 2021 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti určilo za zdaňovacie obdobie roku 2021 nový vzor tlačiva „Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby [V2Pv21_1]”.

 

  • Vydať doklad o vykonanom zúčtovaní a doplnený doklad o jeho vykonaní (§ 39 ods. 6 zákona) do 2. mája 2022 (nakoľko 30. apríl pripadol na sobotu)

Zamestnávateľ je povinný doručiť zamestnancovi, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní na tlačive „Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti“. Ide o povinné tlačivo, ktorého vzor vydáva Ministerstvo financií SR. Za zdaňovacie obdobie roku 2021 určuje Ministerstvo financií SR nový vzor tlačiva. Zamestnávateľ má povinnosť vystaviť a doručiť zamestnancovi:

  • doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní do 2. mája 2022 (nakoľko 30. apríl pripadol na sobotu) alebo
  • doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní do 10 dní odo dňa doručenia žiadosti zamestnanca, kedy ide o doklad doplnený o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku, príp. preplatku, daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie (strana č. 2 dokladu o vykonanom ročnom zúčtovaní).

 

Zamestnávateľ za zdaňovacie obdobie, za ktoré vystavil doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní nebude po dátume vyplnenia tohto dokladu zrážať alebo vyplácať sumy daňového nedoplatku, preplatku, zamestnaneckej prémie alebo daňového bonusu uvedené v tomto doklade.

Za zdaňovacie obdobie 2021 Ministerstvo financií SR určilo na základe Oznámenia č. MF/013949/2020-721 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti na zabezpečenie jednotného postupu pri používaní tlačív v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti nový vzor tlačiva „Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti”.

Ak správca dane zistí, že zamestnávateľ nevystavil a nedoručil zamestnancovi v ustanovenej lehote tlačivo „Doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní“, uloží zamestnávateľovi pokutu vo výške 15 € za každého takéhoto zamestnanca. Výška celkovej pokuty za príslušné zdaňovacie obdobie nemôže presiahnuť 30 000 € za všetkých zamestnancov, ktorým neboli vyššie uvedené potvrdenia vystavené.

 

  • Predložiť hlásenie o vyúčtovaní dane [§ 39 ods. 9 písm. b), § 49 ods. 2 zákona] do 2. mája 2022 (nakoľko 30. apríl pripadol na sobotu)

Zamestnávateľ je povinný predložiť miestne príslušnému správcovi dane „Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii, o daňovom bonuse a daňovom bonuse na zaplatené úroky“ (ďalej len „Hlásenie o dani“) do konca apríla po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ide o povinné tlačivo, ktorého vzor vydáva Ministerstvo financií SR.

Za zdaňovacie obdobie 2021 určilo Ministerstvo financií SR na základe Oznámenia č. MF/013949/2020-721 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti na zabezpečenie jednotného postupu pri používaní tlačív v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti nový vzor tlačiva „Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii, o daňovom bonuse a o daňovom bonuse na zaplatené úroky [HLASENIEv21_1].”

 

  • Predložiť mesačný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň [§ 39 ods. 9 písm. a), § 49 ods. 2 zákona] vždy do konca nasledujúceho mesiaca za sledované obdobie

Zamestnávateľ je povinný predložiť miestne príslušnému správcovi dane „Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, o zamestnaneckej prémii, o daňovom bonuse a o daňovom bonuse na zaplatené úroky za uplynulý kalendárny mesiac“ (ďalej len „Mesačný prehľad o dani“) do konca kalendárneho mesiaca, za predchádzajúci kalendárny mesiac. Ide o povinné tlačivo, ktorého vzor vydáva Ministerstvo financií SR.

Za zdaňovacie obdobie 2022 Ministerstvo financií SR určilo na základe Oznámenia č. MF/013949/2020-721 o určení vzorov tlačív používaných v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti na zabezpečenie jednotného postupu pri používaní tlačív v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti vzor tlačiva „Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii, o daňovom bonuse a o daňovom bonuse na zaplatené úroky [PREHLADv19_1]”, ktoré bolo uverejnené Oznámením MF SR č. MF/016579/2018-721 na zdaňovacie obdobie roku 2019.

 

Mesačný prehľad o dani za príslušný kalendárny mesiac podľa § 39 ods. 12 ZDP nie je povinný podať len ten zamestnávateľ (ktorý je platiteľom dane z príjmov zo závislej činnosti), ktorý v príslušnom kalendárnom mesiaci nevyplácal príjmy zo závislej činnosti. V tomto prípade nezasiela žiaden prehľad, t. j. ani nulový. Nulový mesačný prehľad zasiela zamestnávateľ napr. v prípade, že za príslušný mesiac vyplatil zamestnancom príjmy zo závislej činnosti, ale z dôvodu uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníkov (zamestnancov) boli vypočítané preddavky na daň v nulovej výške.

 

Od 1. 1. 2022 je účinná novela č. 408/2021 Z. z. zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (ďalej len „daňový poriadok), na základe ktorej bude od 1. 1. 2022 podanie prehľadu o zrazených preddavkoch na daň do 5 dní po lehote bez sankcie. Uvedené vyplýva z ust. § 39 ods. 11 novely zákona o dani z príjmov: „Ak bol zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, povinný podať prehľad a tento nepodal do piatich dní po uplynutí lehoty uvedenej v § 49 ods. 2 ZDP na podanie prehľadu, správca dane použije postup podľa osobitného predpisu [§ 155 a 156 zákona č. 563/2009 Z. z. v znení zákona č. 331/­2011 Z. z.], ak zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, za tento kalendárny mesiac vznikla povinnosť odviesť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo žiadal správcu dane o vyplatenie daňového bonusu, daňového bonusu na zaplatené úroky alebo zamestnaneckej prémie.” To znamená, že ak zamestnávateľ, ktorý má povinnosť podať prehľad za kalendárny mesiac a tento nepodá v zákonnej lehote t. j. do konca kalendárneho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac, v súlade so schválenou legislatívnou úpravou si môže túto povinnosť splniť dodatočne najneskôr však do 5 dní po uplynutí zákonnej lehoty a to bez uloženia sankcie od správcu dane.

 

Prvýkrát správca dane neuloží sankciu za nepodanie resp. oneskorené podanie mesačného prehľadu o dani zamestnávateľovi, ktorý má povinnosť podať prehľad za kalendárny mesiac december 2021 a tento nepodá v zákonnej lehote t. j. do konca mesiaca január 2022 vtedy, ak si túto povinnosť zamestnávateľ splní najneskôr do 5 dní po uplynutí zákonnej lehoty na podanie prehľadu, t. j. najneskôr do 5. februára 2022 [§ 52zzm ods. 2 novely].

 

Viac už nájdete v mesačníku Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2/2022.

 

 

 
 
P6 V LEGISLATÍVE


1/2022 Z. z.
Rokovací poriadok Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky 08.01.2022

2/2022 Z. z.
Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony 15.01.2022

3/2022 Z. z.
Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatkov ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa uzatvorených medzi štátom zastúpeným zástupcami poverenými vládou a Konfederáciou odborových zväzov Slovenskej republiky a Nezávislými kresťanskými odbormi Slovenska, medzi zástupcami poverenými vládou a reprezentatívnymi zástupcami zamestnávateľov a Konfederáciou odborových zväzov Slovenskej republiky a Nezávislými kresťanskými odbormi Slovenska, medzi Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky a Odborovým zväzom Zboru väzenskej a justičnej stráže, medzi Zväzom spracovateľov dreva Slovenskej republiky a Odborovým zväzom DREVO, LESY, VODA, medzi Integrovaným odborovým zväzom a Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska, medzi Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb a Asociáciou štátnych nemocníc Slovenskej republiky

4/2022 Z. z.
Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 30 k návrhu na aktualizáciu opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov 12.01.2022

5/2022 Z. z.
Oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 546/2021 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 78/2020 Z. z. o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy



 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ




Február 2009

Január 2022

 

Termín zákonnej povinnosti

Charakteristika zákonnej povinnosti

Povinná osoba a zákon v platnom znení

Sankcia za nesplnenie povinnosti

10. 1. – pondelok (namiesto soboty 8. 1. 2022)

Splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne pre samostatne zárobkovo činné osoby za december 2021 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení

 

Samostatne zárobkovo činná osoba

§ 17 ods. 2 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy poistného a počtu dní omeškania

Splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za december 2021 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení

Samostatne zárobkovo činná osoba

§ 143 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti do dňa úhrady. Ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 5 eur, nepredpíše sa.

Splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za december 2021

 

Zamestnávateľ

§ 143 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti do dňa úhrady. Ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 5 eur, nepredpíše sa.

Splatnosť poistného na verejné zdravotné poistenie z dividend vyplatených v decembri 2021, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť

Platiteľ dividend

§ 17 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy poistného a počtu dní omeškania

Podanie výkazu preddavkov platiteľa dividend za dividendy, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť, a ktoré boli vyplatené v decembri 2021

Platiteľ dividend

§ 20 ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

17. 1. – pondelok (namiesto soboty 15. 1. 2022)

Odvod dane vyberanej zrážkou v decembri 2021 z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

Platiteľ zrážkovej dane

§ 43 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur za nesplnenie oznamovacej povinnosti.

Odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

Platiteľ príjmu podliehajúceho zabezpečeniu dane

§ 44 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur za nesplnenie oznamovacej povinnosti.

20. 1. – štvrtok

 

Predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v decembri 2021 49 790 €

Zdaniteľná osoba

§ 4 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 60 eur do 20 000 eur

25. 1.  – utorok

Podanie súhrnného výkazu k DPH za december 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom  kalendárnom štvrťroku 50 000 €

Platiteľ DPH

§ 80 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 60 eur do 3 000 eur

Podanie súhrnného výkazu k DPH za štvrtý štvrťrok 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch  hodnotu 50 000 €

 

Platiteľ DPH

§ 80 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur

Podanie kontrolného výkazu k DPH za december 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)

Platiteľ DPH

§ 78a ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta do výšky 10 000 eur s prihliadnutím na závažnosť a dĺžku trvania protiprávneho stavu. Pri opakovanom porušení povinnosti (nepodanie kontrolného výkazu, oneskorené podanie, uvedenie neúplných alebo nesprávnych údajov, neodstránenie nedostatkov)  pokuta do výšky 100 000 eur.

Podanie kontrolného výkazu k DPH za štvrtý štvrťrok 2021  elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)

 

Platiteľ DPH

§ 78a ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta do výšky 10 000 eur s prihliadnutím na závažnosť a dĺžku trvania protiprávneho stavu. Pri opakovanom porušení povinnosti (nepodanie kontrolného výkazu, oneskorené podanie, uvedenie neúplných alebo nesprávnych údajov, neodstránenie nedostatkov)  pokuta do výšky 100 000 eur.

Podanie daňového priznania k DPH za december 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)

Platiteľ DPH

§ 78 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Podanie daňového priznania k DPH za štvrtý štvrťrok 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)

 

Platiteľ DPH

§ 78 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Splatnosť DPH za december 2021 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou

Platiteľ DPH

§ 78 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Splatnosť DPH za štvrtý štvrťrok 2021 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou

Platiteľ DPH

§ 78 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania.

Podanie daňového priznania elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za december 2021

 

Platiteľ spotrebnej dane

§ 12 zákona č. 530/2011 Z. z., § 13 zákona 106/2004 Z. z., § 14 zákona 98/2004 Z. z., § 12 zákona 609/2007 Z. z.  všetky v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

31. 1.  – pondelok

 

Splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických osôb

 

Platiteľ dane z príjmov FO

§ 34 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov právnických osôb

 

Platiteľ dane z príjmov PO

§ 42 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených  preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za december 2021

Zamestnávateľ

§ 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur

Podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za december 2021

Zamestnávateľ - platiteľ osobitnej sadzby dane

§ 15a ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur.

Oznámenie príslušnej zdravotnej poisťovni zmeny platiteľa poistného v decembri 2021, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

Zamestnávateľ

§ 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

Podanie daňového priznania k dani  z nehnuteľností za rok 2022 podľa stavu k 1. 1. 2022

 

Daňovník dane z nehnuteľností

§ § 99a ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení n. p.

Pokuta najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 5 eur, najviac do 3 000 eur.

 

Podanie oznámenia o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podľa § 8 ods. 7 zákona

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 8 ods. 7 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur.

Daň z motorových vozidiel – podanie daňového priznania za rok 2021

 

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 9 ods. 2 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Daň z motorových vozidiel – splatnosť dane alebo doplatku dane za rok 2021

 

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 9 ods. 2, § 10 ods. 6 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel, ak presahuje 8 300 €

 

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 10 ods. 4 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Podanie daňového priznania k OSS DPH za štvrtý štvrťrok 2021 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne a to aj vtedy, keď nebol dodaný tovar na diaľku alebo služba, na ktorú sa vzťahuje OSS DPH

Platiteľ OSS DPH

§ 68, § 68a ods. 9 a § 68b ods. 12 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Sankcie určené vo vykonávacom nariadení Rady EÚ 2019/2026, vylúčenie z OSS DPH podľa § 68a ods. 7 písm. d), § 68b ods. 10 písm. d) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Úhrada dane  OSS DPH za štvrtý štvrťrok 2021

Platiteľ OSS DPH

§ 68a ods. 12 a § 68b ods. 18 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Sankcie určené vo vykonávacom nariadení Rady EÚ 2019/2026, vylúčenie z OSS DPH podľa § 68a ods. 7 písm. d), § 68b ods. 10 písm. d) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Zaslanie oznámenia držiteľa (registrácie lieku, farmaceutickej spoločnosti a pod.) správcovi dane a príjemcovi nepeňažného plnenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého v roku 2021

 

 

Držiteľ – poskytovateľ nepeňažného plnenia

§ 43 ods. 17 písm. b), § 43 ods. 19, § 49a ods. 6 a ods. 7, § 52zzi ods. 11 a ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 3 000 eur.

do výplatného termínu

 

Splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní zrazeného zamestnancom a preddavku na poistné, ktoré platí zamestnávateľ za december 2021

 

Zamestnávateľ

§ 17 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy poistného a počtu dní omeškania

Splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za december 2021

 

Zamestnávateľ

§ 143 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti do dňa úhrady. Ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 5 eur, nepredpíše sa.

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni výkaz poistného a príspevkov za december 2021

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. f) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

Predloženie výkazu po lehote: 5,00 - 1 330,00 eur/1 výkaz

Nepredloženie výkazu vôbec: 10,00 – 3 320,00 eur/1 výkaz

Predloženie výkazu bez členenia na jednotlivých zamestnancov, neuvedenie dňa výplaty príjmov: 3,30 – 663,80 eur/1 výkaz

(najviac spolu 16 596,96 eur)

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí skončili pracovný pomer v  decembri 2021

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. j) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura

Deň pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia

 

Prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne deň pred vznikom poistného vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Prihlásenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 16,60 eur

Neprihlásenie vôbec za každý deň omeškania: 0,60 – 33,20 eur

Nesprávne prihlásenie: 3,32 – 1 659,70 eur

(najviac spolu 16 596,96 eur)

V prípade preukázania zneužitia sociálneho poistenia sa horná hranica sadzby zvýši najviac o 200 %.

Prihlásiť zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne najneskôr deň predchádzajúci dňu, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca

 

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Prihlásenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 16,60 eur

Neprihlásenie vôbec za každý deň omeškania: 0,60 – 33,20 eur

 

do 3 dní

 

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. h) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)

 

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. e) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Od výplatného termínu doručiť zdravotnej poisťovni výkaz preddavkov na poistné za december 2021

Zamestnávateľ

§ 20 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z.n.p. a Metodické usmernenie UDZS č. 3/2/2008

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

 

Odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za december  2021

Zamestnávateľ

§ 35 ods. 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Úrok z omeškania vo výške  štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (najmenej 15 % ročná úroková sadzba) z dlžnej sumy a počtu dní omeškania

Prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za december 2021 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Zamestnávateľ

§ 6 ods. 2 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení n. p.

Zákon neurčuje.

Do 8 dní

 

Odhlásiť zamestnanca v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. b) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Odhlásenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 16,60 eur

Neodhlásenie vôbec za každý deň omeškania: 0,60 – 33,20 eur

(najviac spolu 16 596,96 eur)

V prípade preukázania zneužitia sociálneho poistenia sa horná hranica sadzby zvýši najviac o 200 %.

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí si uplatnili nárok na dávku dôchodkového poistenia

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. j) bod 2a. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Elektronicky predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia odo dňa doručenia výzvy Sociálnej poisťovne na predloženie tejto evidencie

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. j) bod 2b. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia,  začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmenu názvu a sídla zamestnávateľa

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. c), d), m), n)  zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Oznámenie po lehote za každý deň omeškania: 0,30 – 3,32 eur

Neoznámenie vôbec za každý deň omeškania: 0,30 – 6,60 eur

(najviac spolu 16 596,96 eur)

 

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. i) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov

Zamestnávateľ

§ 234 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Pokuta až do 16 596,96 eura.

Prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa

Zamestnávateľ

§ 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Pokuta do výšky 3 319 eur za každé nesplnenie povinnosti. Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti počas dvoch rokov dvojnásobok uloženej pokuty.

Oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom, zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom

Zamestnanec

§ 23 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

Zákon neurčuje.

Do 10 dní

 

Oznámiť správcovi dane ukončenie alebo zmenu v OSS DPH

Platiteľ OSS DPH

§ 68a ods. 5 a 6, § 68b ods. 8 a 9 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Sankcie určené vo vykonávacom nariadení Rady EÚ 2019/2026, vylúčenie z OSS DPH podľa § 68a ods. 7 písm. d), § 68b ods. 10 písm. d) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Do 30 dní

 

Oznámiť správcovi miestnych daní rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností

Poplatník miestnych daní

§ 80 a § 99a zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach v znení n. p.

Pokuta najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac do 3 000 eur.

Do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca

 

Odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť, začatia výkonu inej zárobkovej činnosti, prenájmu nehnuteľnosti -  registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti,  poberanie príjmov podliehajúcich dani, vznik povinnosti zrážať daň alebo preddavky na daň alebo daň vyberať, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu

Zamestnávateľ

§ 49a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Tuzemská a zahraničná fyzická a právnická osoba

§ 52zzi zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p

Pokuta od 60 eur do 20 000 eur

Podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania, pri prerušení podnikania, pri úmrtí daňovníka a pri zániku daňovníka

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 9 ods. 3 a nasl. zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v znení n. p.

Pokuta od 30 eur do 16 000 eur za oneskorené podanie. Za nepodanie priznania v lehote určenej vo výzve správcu dane pokuta od 60 eur do 32 000 eur.

Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu

Registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

Zdaniteľná osoba

§ 7, § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n. p.

Pokuta od 60 eur do 20 000 eur

 

 



ROZHODNUTIE V DAŇOVOM PROCESE

Platobný výmer musí byť vydaný na základe určitých podkladov, kde je významným dokazovanie, ktoré je súčasťou  daňového procesu. Podstatným je taktiež riadne doručenie platobného výmeru daňovému subjektu do vlastných rúk.

 

Platobný výmer, ktorým vyrubuje správca dane výšku daňovej platby

v daňovom konaní má jednotlivé obsahové náležitosti ustanovené v § 63 ods. 3 a 5 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „daňový poriadok“), nakoľko platobný výmer je rozhodnutím vydaným v daňovom konaní. Uvedené obsahové náležitosti platobného výmeru sú určené kogentnou právnou úpravou, čo v konečnom dôsledku znamená, že ich nemožno meniť alebo upravovať autoritatívnym rozhodnutím správcu dane a taktiež ani konsenzom správcu dane a daňového subjektu.

 

Platobný výmer vydaný správcom dane v daňovom konaní musí obsahovať tieto náležitosti:

·         Označenie orgánu, ktorý platobný výmer vydal, pričom musí ísť o presné označenie správcu dane, ktorý má právnu subjektivitu. Podľa § 4 ods. 1 daňového poriadku je správcom dane daňový úrad, colný úrad alebo obec, pričom ide o taxatívny právny výpočet. V praxi totiž dochádza k prípadom, že pokiaľ je správcom dane obec, napríklad pri dani z nehnuteľností podľa § 2 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, tak sa vydávajú platobné výmery s hlavičkou „obecného úradu“, ktorý však podľa § 16 zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zabezpečuje organizačné a administratívne veci obecného zastupiteľstva a starostu, ako aj orgánov zriadených obecným zastupiteľstvom, teda nemá vlastnú právnu subjektivitu. Preto je možné konštatovať, že v tomto prípade ide o nesprávne označenie, nakoľko obecný úrad nemá právnu subjektivitu a preto má byť vydávané rozhodnutie pod hlavičkou obce, ktorá je správcom dane v daňovom konaní. Pokiaľ uvedené nebude rešpektované, tak môže dôjsť k napadnutiu daného platobného výmeru daňovým subjektom pre vecnú nesprávnosť, prípadné odvolanie daňového subjektu v predmetnej procesnej záležitosti môže byť úspešné;

·         Označenie daňového subjektu. V tomto ohľade je veľmi podstatné, aby sa označenie daňového subjektu v plnom rozsahu zhodovalo s oficiálnou databázou, napríklad pokiaľ ide o fyzickú osobu – podnikateľa, tak aby bolo jeho obchodné meno presne odpísané zo živnostenského registra alebo pokiaľ ide o právnickú osobu, tak z obchodného registra. Pokiaľ toto nebude rešpektované, tak môže byť dotknutý daňový subjekt úspešný v rámci odvolacieho konania;

·         Číslo a dátum rozhodnutia,

·         Výroková časť, ktorá obsahuje meritórne rozhodnutie vo veci, v ktorej musia byť jednoznačne, presne uvedené ustanovenia právnych predpisov, na základe ktorých sa rozhodlo, výška daňovej alebo poplatkovej povinnosti, lehota na úhradu peňažného plnenia, pričom v § 63 ods. 4 daňový poriadok ustanovuje všeobecnú lehotu 15 dní od právoplatnosti rozhodnutia. Uvedená všeobecná lehota platí len v tom prípade, pokiaľ daňový poriadok alebo osobitný právny predpis neustanovuje inú lehotu. Taktiež je potrebné uviesť, kto hradí a v akej výške náklady daňového konania podľa § 12 daňového poriadku a nakoľko platobný výmer ukladá peňažné plnenie, tak je potrebné uviesť identifikačné údaje pre realizáciu platby;

·         Odôvodnenie je podstatnou časťou platobného výmeru a obsahovo by malo byť jeho najrozsiahlejšou časťou. V odôvodnení platobného výmeru správca dane podľa § 63 ods. 5 daňového poriadku uvedie, ktoré skutočnosti sú podkladom pre vydanie rozhodnutia, vysporiadanie sa s návrhmi a námietkami daňového subjektu, aké úvahy ovplyvnili hodnotenie dôkazov a použitie právnych predpisov, podľa ktorých sa rozhodovalo. Výnimku z toho, že rozhodnutie vydané v daňovom konaní musí obsahovať odôvodnenie, predstavuje podľa § 63 ods. 8 daňového poriadku prípad, keď sa rozhoduje o opravných prostriedkoch a daňovému subjektu sa vyhovie v plnom rozsahu. Ide o prípady autoremedúry, kedy správca dane podľa § 73 ods. 1 daňového poriadku vyhovie odvolateľovi v plnom rozsahu, pričom ide o jediný prípad, keď o odvolaní môže rozhodovať prvostupňový správca dane, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal;

·         Poučenie o možnosti podať opravný prostriedok, hlavne o mieste, lehote a forme podania odvolania s upozornením na vylúčenie odkladného účinku. V prípade platobného výmeru platí všeobecná odvolacia lehota podľa § 72 ods. 3 daňového poriadku, ktorá je 30 dní odo dňa doručenia písomného vyhotovenia platobného výmeru daňovému subjektu do vlastných rúk;

·         Platný daňový poriadok presne ustanovuje vo svojom § 63 ods. 6 a 7 postup, podľa ktorého sa má postupovať, pokiaľ rozhodnutie vydané v daňovom konaní neobsahuje poučenie o opravnom prostriedku, mylne informuje, že opravný prostriedok nemožno podať alebo uvádza nesprávnu lehotu pre podanie odvolania;

·         Vlastnoručný podpis oprávnenej osoby s uvedením jej mena, priezviska a funkcie a odtlačok úradnej pečiatky; ak sa rozhodnutie vyhotovuje v elektronickej podobe, neobsahuje vlastnoručný podpis a odtlačok úradnej pečiatky, ale sa autorizuje podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov;

·         Rozhodnutie vydané v daňovom konaní je podľa § 63 ods. 9 daňového poriadku právoplatné, pokiaľ bolo riadne doručené daňovému subjektu a nemožno proti nemu podať odvolanie, vykonateľné je podľa § 63 ods. 10 daňového poriadku vtedy, pokiaľ voči nemu nemožno podať odvolanie alebo ak odvolanie nemá odkladný účinok a ak zároveň uplynula lehota plnenia;

·         Rozhodnutie v daňovom konaní je potom možné podľa § 63 ods. 12 daňového poriadku opraviť len v prípade zrejmých nedostatkov, prípade nesprávností, ktoré sú zjavné, chyby v písaní, počítaní, chýbajúce formálne náležitosti a iné zrejmé nesprávnosti v rozhodnutí a upovedomia sa o tom oznámením účastníci konania.

 

Podľa § 63 ods. 8 daňového poriadku rozhodnutie v daňovom konaní nemusí obsahovať odôvodnenie, keď nastane prípad autoremedúry, kedy prvostupňový správca dane, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, vyhovie podľa § 73 ods. 1 daňového poriadku podanému odvolaniu v celom rozsahu. V takomto prípade sa taktiež voči takémuto rozhodnutiu prvostupňového správcu dane nemožno odvolať.

 

V § 63 ods. 6 a 7 daňového poriadku je taktiež riešený prípad, keď chýba v rozhodnutí poučenie o odvolaní alebo v rozhodnutí bolo nesprávne uvedené poučenie, že proti rozhodnutiu nemožno podať odvolanie, alebo ak bola skrátená lehota na podanie odvolania alebo nie je v poučení určená lehota vôbec, odvolanie možno podať do šiestich mesiacov po doručení rozhodnutia; to neplatí, ak rozhodnutie podľa daňového poriadku nemusí obsahovať poučenie. Pokiaľ je v rozhodnutí určená na podanie odvolania lehota dlhšia ako v daňovom poriadku, platí lehota uvedená v rozhodnutí vydanom v daňovom konaní.

 

Podklady pre vydanie platobného výmeru v daňovom konaní

Meritórne rozhodnutie vydané v daňovom konaní vo svojich jednotlivých častiach musí vychádzať z dôkazného konania, ktoré je integrálnou súčasťou daňového konania.

Platobný výmer určuje výšku daňovej povinnosti u konkrétneho daňového subjektu. V priebehu daňového konania môže dôjsť k tomu, že údaje, ktoré sú uvedené v daňovom priznaní, sú dostačujúce a vierohodné a preto ich správca dane nemusí špecificky overovať a požadovať vysvetlenie od daňového subjektu. V takomto prípade nemusí správca dane uskutočniť dôkazné konanie a na základe údajov uvedených v daňovom priznaní správca dane vyrubí daň v platobnom výmere. Platí však, že proti takémuto platobnému výmeru je možné podľa § 72 daňového poriadku podať odvolanie, ktoré je riadnym opravným prostriedkom v daňovom konaní.

Pokiaľ údaje uvedené v daňovom priznaní daňovým subjektom sú nejasné alebo má správca dane pochybnosti o ich hodnovernosti a správnosti, prípadne má daňové priznanie iné nedostatky, tak vyzve správca dane podľa § 17 ods. 1 daňového poriadku daňový subjekt na ich odstránenie v danom prípade. V uvedenej výzve správca dane oznámi nedostatky daňového priznania, určí daňovému subjektu primeranú lehotu na ich odstránenie, ktorá nesmie byť kratšia ako 15 dní, a poučí ho o následkoch uvedených v § 17 ods. 3 a 4 daňového poriadku, ktoré sú tam uvedené. V takomto prípade je opodstatnené dôkazné konanie, pri ktorom má daňový subjekt možnosť predkladať jednotlivé dôkazné prostriedky potrebné pre preukázanie výšky základu dane a daňovej platby.

Podľa § 24 ods. 4 daňového poriadku platí, že ako „dôkaz“ možno použiť všetko, čo môže prispieť k zisteniu a objasneniu skutočností rozhodujúcich pre správne určenie dane a čo nie je získané v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Ide najmä o rôzne podania daňových subjektov, svedecké výpovede, znalecké posudky, verejné listiny, protokoly o daňových kontrolách, zápisnice o miestnom zisťovaní a obhliadke, povinné záznamy a evidencie vedené daňovými subjektmi a doklady k nim. Ide pritom o demonštratívny právny výpočet dôkazov, teda príslušný správca dane môže vykonať aj iné navrhované dôkazy, napríklad audiovizuálne záznamy, ak to uzná za potrebné.

 

Pokiaľ daňový subjekt nepodal vôbec daňové priznanie, a to ani na základe výzvy správcu dane podľa § 15 ods. 2 daňového poriadku, tak správca dane nemôže zostať nečinný, ale musí postupovať podľa § 15 ods. 3 daňového poriadku a začať konanie o určenie dane podľa pomôcok, ktoré je špecifickým konaním. Pokiaľ daňový subjekt počas tohto konania o určení dane podľa pomôcok podá daňové priznanie, tak ho správca dane môže, ale nemusí použiť ako pomôcku.

 

Pod „pomôckou“ v daňovom konaní je možné podľa § 48 ods. 3 daňového poriadku rozumieť

najmä listiny, daňové priznania, výpisy z verejných zoznamov, daňové spisy iných daňových subjektov, znalecké posudky, výpovede objasňujúce skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane, správy a vyjadrenia iných správcov dane, štátnych orgánov a obcí, záujmových združení, výpisy z účtov vedených u poskytovateľov platobných služieb a vlastné poznatky správcu dane zo zdaňovania dotknutého daňového subjektu, alebo podobných daňových subjektov, pričom ide o demonštratívny právny výpočet.

Správca dane môže za pomôcku v daňovom konaní uznať aj inú pomôcku, v porovnaní s tou, ktorú ustanovuje platný daňový poriadok v demonštratívnom právnom výpočte.

 

Pokiaľ daňový subjekt síce podal daňové priznanie podľa § 15 ods. 1 daňového poriadku a osobitnej právnej úpravy, ale správca dane má pochybnosti o správnosti základu dane a vyčíslenej daňovej povinnosti v ňom uvedenej, tak môže začať z vlastného podnetu výkon daňovej kontroly. Kým v prípade určenia dane podľa pomôcok správca dane nevykonáva miestne zisťovanie u daného daňového subjektu, tak v prípade daňovej kontroly sa podľa § 44 ods. 2 daňového poriadku vykonáva miestne zisťovanie buď u daného daňového subjektu alebo na mieste, kde to účel daňovej kontroly vyžaduje.

Výkon daňovej kontroly je pritom viazaný na jej predmet, ktorý určí správca dane v oznámení o daňovej kontrole, pričom podľa § 46 ods. 1 daňového poriadku sa daňová kontrola začína dňom uvedeným v oznámení. V prípade, že sa začína daňová kontrola dňom určeným správcom dane v oznámení správcu dane o daňovej kontrole, tak daňový subjekt je informovaný o predmete a termíne výkonu daňovej kontroly. Platný daňový poriadok však v § 46 ods. 3 ustanovuje aj prípad, keď sa daňová kontrola začína okamihom vyhotovenia zápisnice o daňovej kontrole a daňový subjekt v takomto prípade nebude o daňovej kontrole vopred informovaný.

 

Podľa § 46 ods. 3 daňového poriadku je správca dane oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia o daňovej kontrole, ak to ustanovuje osobitný predpis (ide o právne predpisy upravujúce spotrebné dane) alebo ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní alebo ak je dôvodné podozrenie, že účtovné alebo iné doklady budú pozmenené, znehodnotené alebo zničené. V týchto prípadoch v deň začatia daňovej kontroly zamestnanec správcu dane spíše zápisnicu o začatí daňovej kontroly; v zápisnici o začatí daňovej kontroly musí byť uvedený deň začatia daňovej kontroly, miesto vykonávania daňovej kontroly, dôvod začatia daňovej kontroly, predmet daňovej kontroly a kontrolované zdaňovacie obdobie alebo kontrolované účtovné obdobie.

 

Výkon daňovej kontroly je formálne ukončený doručením protokolu o daňovej kontrole alebo doručením oznámenia o určovaní dane podľa pomôcok alebo zánikom nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Podľa § 46 ods. 9 písm. b) daňového poriadku je jasné, že výkon daňovej kontroly a určovania dane podľa pomôcok sa vylučuje, nakoľko daňová kontrola je ukončená doručením oznámenia o určovaní dane podľa pomôcok daňovému subjektu.

Výkon daňovej kontroly je zavŕšený doručením protokolu o daňovej kontrole, ktorého obsahové náležitosti ustanovuje § 47 písm. a) až k) daňového poriadku, pričom ide o taxatívny výpočet, ktorý nemožno rozširovať a ani zužovať a je daný kogentnou právnou úpravou.

Platobný výmer preto zohľadňuje buď závery z podaného daňového priznania, dôkazného konania alebo závery uvedené v protokoloch o určení dane podľa pomôcok alebo z daňovej kontroly.

 

Platobný výmer a jeho doručovanie

Pre právoplatnosť a vykonateľnosť platobného výmeru vydaného v daňovom konaní je nevyhnutné nielen to, aby obsahoval všetky obsahové náležitosti uvedené v § 63 ods. 3 a 5 daňového poriadku, ale taktiež to, aby bol právne súladne doručený daňovému subjektu. Nakoľko § 63 daňového poriadku neustanovuje špecifické právne ustanovenie, ktoré by upravovalo doručovanie platobného výmeru vydaného v daňovom konaní, tak správca dane musí pri jeho doručovaní uplatniť ustanovenia daňového poriadku, ktoré sa týkajú doručovania písomností v daňovom konaní.

V prvom rade je potrebné vyriešiť otázku, či platobný výmer vydaný v daňovom konaní je písomnosťou, ktorá by mala byť doručená dotknutému daňovému subjektu do vlastných rúk.

Jednotlivé prípady, keď je potrebné písomnosť vydanú v daňovom konaní doručiť daňovému subjektu do vlastných rúk ustanovuje § 31 ods. 1 daňového poriadku, a to prostredníctvom taxatívneho výpočtu.

Písomnosť sa musí doručiť daňovému subjektu do vlastných rúk vtedy, ak tak ustanovuje daňový poriadok, ak je deň doručenia rozhodujúci pre začiatok plynutia lehoty, ktorej nesplnenie by pre adresáta mohlo byť spojené s právnou ujmou alebo ak tak určí správca dane v konkrétnom prípade.

V kontexte uvedeného taxatívneho právneho výpočtu daňového poriadku je možné vyvodiť záver, že platobný výmer je takou písomnosťou vydanou v daňovom konaní, s ktorej doručením sa spája začiatok plynutia lehoty, ktorej nesplnenie by pre jej adresáta, ktorým je daňový subjekt, bolo spojené s právnou ujmou.

Okamih doručenia písomného vyhotovenia platobného výmeru je podstatný pre začiatok plynutia odvolacej lehoty podľa daňového poriadku, ktorá je podľa § 72 ods. 3 daňového poriadku 30 dní odo dňa doručenia písomného vyhotovenia platobného výmeru v daňovom konaní. Lehota na podanie odvolania je nesporne podstatnou zákonnou lehotou, nakoľko umožňuje podať odvolanie a tým umožniť zvrátiť právnu relevanciu platobného výmeru vydaného v prvostupňovom daňovom konaní. Navyše premeškanie odvolacej lehoty je podstatnou právnou ujmou, ktorá spôsobí, že platobný výmer sa stane právoplatným a nemožno voči nemu použiť odvolanie.

 

Platobný výmer musí byť doručený danému daňovému subjektu do vlastných rúk. Ide o doručenie prostredníctvom špeciálnej obálky s doručenkou s označením „do vlastných rúk“, ktorú si môže prevziať výlučne dotknutý daňový subjekt. Správcovi dane sa vráti doručenka s označením časového okamihu prevzatia platobného výmeru daňovým subjektom a jeho vlastnoručným podpisom.

 

Pokiaľ sa pri doručovaní nedodrží postup doručovania do vlastných rúk ustanovený v § 31 daňového poriadku, tak správca dane sa vystavuje riziku, že pre nedodržanie formálnej stránky bude platobný výmer napadnutý odvolaním, ktoré môže byť v odvolacom konaní úspešné. Pri podaní odvolania sa totiž daňový subjekt môže dovolávať toho, že platobný výmer prevzala iná osoba, ktorá ho neinformovala o jeho obsahu a doručení, pričom nemožno považovať za ospravedlňujúce, že platobný výmer prevzal blízky rodinný príslušník dotknutého daňového subjektu.

 

Úspešnosť podaného odvolania pritom znamená, že odvolací orgán buď rozhodne sám v prospech daňového subjektu alebo predmetný spis vráti prvostupňovému správcovi dane na opakované rozhodnutie, čo znamená opakované prvostupňové daňové konanie a nárast prípadných nákladov v daňovom konaní. Pritom ide o náklady ustanovené v § 12 daňového poriadku, kde napríklad patria aj náklady svedkov a iných subjektov v daňovom konaní. Úspešnosť odvolania navyše spôsobuje odklad právoplatnosti a vykonateľnosti platobného výmeru, ktorý sa nestane exekučným titulom a nemožno ho vymáhať v daňovom exekučnom konaní, prípadne prostredníctvom exekútora podľa § 88 ods. 2 daňového poriadku, pokiaľ je správcom dane miestna samospráva. Preto je nevyhnutné plne rešpektovať predpoklady pre doručovanie písomností v daňovom konaní a zvoliť správny spôsob doručovania platobného výmeru, ktorý je podstatnou písomnosťou v daňovom konaní a ovplyvňuje priebeh celého daňového konania a možnosť uplatnenia odvolania v daňovom konaní.

V § 30 ods. 1 daňový poriadok povoľuje, aby boli písomnosti v daňovom konaní, teda aj platobný výmer, doručované daňovým subjektom aj osobne, zamestnancami správcu dane. Taktiež je možné doručovať písomnosti v daňovom konaní, teda aj platobný výmer prostredníctvom poskytovateľa poštových služieb alebo iného orgánu, ak tak ustanovuje osobitný predpis, ktorým je napríklad zákon č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Pokiaľ má adresát zástupcu s plnomocenstvom na účely správy daní, doručuje sa písomnosť len tomuto zástupcovi. Ak má však adresát osobne pri správe daní niečo vykonať, doručuje sa písomnosť jemu aj jeho zástupcovi. Týmto nie je dotknuté doručenie písomnosti uložením podľa § 9 ods. 2 a 11 daňového poriadku.

Ak nejde o doručovanie elektronickými prostriedkami, doručuje sa písomnosť na adresu na území členského štátu, ktorú daňový subjekt oznámil správcovi dane; inak sa doručuje písomnosť fyzickej osobe na adresu trvalého pobytu a právnickej osobe na adresu sídla; ustanovenie § 9 ods. 11 daňového poriadku tým nie je dotknuté.

 

Viac o problematike sa dočítate v mesačníku Dane a účtovníctvo bez chýb, pokút a penále 2/2022.

 

 

 
 


BYŤ DOBRÝ NESTAČÍ


AKO SA ZBAVIŤ STRACHU Z ROBENIA CHÝB

 

Každému človeku sa niekedy stane, že v niečom neuspeje, zlyhá či urobí chybu. Niektorí ľudia si chybu dokážu priznať a neznižuje im to sebavedomie. Iní ľudia majú z robenia chýb enormný strach a radšej sa do veľa vecí ani nepúšťajú, prípadne ak už chybu urobia, snažia sa ju zatajiť. Aký je pôvod strachu z chýb a ako sa s ním dá pracovať?

 

CHYBY AKO VÝCHOVNÝ PROBLÉM. Pri urobení chyby sa odmalička stretávame s negatívnou reakciou okolia, sklamaním rodičov, trestom, výsmechom spolužiakov, či zlou známkou od učiteľa. Z týchto reakcií si potom vytvoríme presvedčenie, že urobiť chybu je niečo veľmi negatívne. Každá chyba znamenala v detstve nejakú nepríjemnosť a nasledoval za ňou obvykle aj trest. V dospelosti preto veľa ľudí klame aj samých seba, nepriznajú chyby, ktoré urobia, ani sami pred sebou a odmietajú niesť za ne zodpovednosť. Niekedy chyby zakrývajú a ak už aj je chyba druhými odhalená, snažia sa preniesť zodpovednosť za ňu na niekoho iného.

 

Ľudia sa nelíšia v tom, či chyby robia alebo nie. Líšia sa však v tom, ako zlyhania zvládajú a ako na ne zareagujú. Niektorí sa cítia chybou tak demoralizovaní, že sa zaseknú a upadnú do bezmocnosti a pasivity. Iní síce pri niečom zlyhajú, ale skúšajú to tak dlho, kým sa to nepodarí. Málokto je naučený vnímať chybu ako príležitosť k zlepšovaniu sa.

 

CHYBY NA PRACOVISKU - Človek robí na pracovisku chyby najmä vtedy, keď skúša niečo nové, keď sa učí niečo, čo doteraz neovládal, keď vyvíja novú vec, testuje možné riešenia problému. Jediný spôsob, ako dosiahnuť akýkoľvek rozvoj je totiž skúšať nové veci a vydávať sa do neznámych situácií. Nepúšťať sa do žiadneho rizika je proti ľudskej prirodzenosti. Takmer všetci úspešní ľudia v podnikateľskom prostredí, ktorí niečo dosiahli, sa najprv niekoľkokrát vo svojich rozhodnutiach splietli. Je štatisticky spočítané, že typický milionár najprv v priemere 3,75-krát zbankrotoval. Teda až na štvrtý pokus uspel. Mnoho veľkých podnikateľských úspechov začínalo v prvom rade ako zlyhania.

Spoločnosť 3M vynašla lepidlo, ktoré však bolo zlyhaním, pretože vôbec nelepilo. Ale následne sa stalo základom pre malé lepiace poznámkové bloky, ktoré sa dnes s veľkým úspechom používajú vo všetkých kanceláriách.

Chyba na pracovisku môže znamenať cestu k inováciám. Ak je zamestnanec proaktívny, pokúsi sa niečo robiť po novom a dostane za to od manažéra len kritiku za to, čo pokazil, odradí ho to od ďalšej snahy o zlepšovanie. Takisto ostatní ľudia z pracovného tímu, ktorí boli svedkami takejto situácie, nadobudnú presvedčenie, že je lepšie sa príliš neangažovať.

 

Chyby sú sprievodným javom pri presune zo zóny komfortu do zóny učenia sa a rastu, sú procesom eliminovania spôsobov, ktoré nebudú fungovať, aby ľudia dospeli k spôsobu, ktorý bude fungovať. Niektorí manažéri akceptujú urobenie chyby konštruktívnym spôsobom, väčšina však nie.

 

Mnohí manažéri sa dištancujú od chýb svojich podriadených, niektorí sa v prvom rade snažia nájsť vinníka a potrestať ho a časť z nich sa snaží takzvane zamiesť chybu pod koberec, aby sa nikde na nič neprišlo.

 

Ak sa vo firme ku chybe pristupuje ako k veľkému prehrešku, ľudia začnú hľadať spôsob, ako ju zamaskovať, čo nakoniec oddiali riešenie problému a často spôsobí väčší problém. V mnohých firmách sa ľudia boja robiť chyby. Radšej sa presne držia pravidiel, aj keď sa ukážu ako nefunkčné a snažia sa zapadnúť do priemeru.

Firmy, kde nie sú chyby pokladané za prehrešok, však bývajú dlhodobo úspešnejšie než tie, kde sa zamestnanci chýb boja. V menej úspešných firmách sa venuje všetka pozornosť tomu, aby sa nikde neurobila chyba, v tých úspešnejších sú ľudia ochotnejší skúšať nové veci, riskovať, rozvíjať sa. Nie všetky chyby sú výsledkom unáhleného úsudku či nedostatku vedomostí. Chyba vznikne i pasivitou zamestnancov alebo nevyužitím šance, ktorá sa naskytla.

 

Chyby zamestnancov možno rozdeliť do troch skupín:

·         na chyby, ktorým sa dalo predísť, pretože situácia bola predvídateľná,

·         chyby, ktorým sa nedalo predísť, v dôsledku komplexnosti či novosti situácie a

·         „inteligentné chyby“, ktoré vznikajú ako výsledok experimentovania pri práci.

 

Pri predvídateľných chybách ide väčšinou o nedodržanie procesov a pokynov. Pri vhodnom tréningu a podpore sa vedia zamestnanci naučiť správny postup. Ak ho nedodržia, tak obvykle z nezáujmu, nepozornosti, alebo preto, že nemajú potrebné zručnosti. Nepredvídateľné chyby sú prejavom prostredia, kde prácu ovplyvnila kombinácia ľudí a problémov, ktorá sa nikdy predtým nemusela vyskytnúť v tejto zostave. Inteligentné chyby poskytujú firme cenné poznanie, ktoré môže firme pomôcť predbehnúť konkurenciu.

 

DÔSLEDKY ZLYHANIA NA PSYCHIKU. Zlyhanie u niektorých ľudí vedie k významným dôsledkom: poškodzuje ich sebadôveru, robia si nesprávne závery o svojich schopnostiach, narúša ich motiváciu do budúcna, aktivuje rôzne nevedomé strachy a neskôr sa už o nič radšej nepokúšajú. Strach z neúspechu a následky s tým spojené bývajú často príčinou straty radosti v množstve činností ľudí. Stres spojený s neúspechom už vopred zabrzdí človeka pred snahou o kariérny postup, proaktivitu v práci či učenie sa novej zručnosti alebo športovej aktivite.

 

U niektorých ľudí je problémom nízke sebavedomie, ktoré spôsobuje, že si o sebe nemyslia nič dobrého, akákoľvek kritika ich nadmieru zraňuje – nielen že sa ich dotkne kritika od druhého, následne si oni sami ešte pridajú množstvo výčitiek. Dávajú si za vinu veci, za ktoré nemôžu a berú si osobne veci, ktoré s nimi nemajú nič spoločné.

 

Naopak u niektorých ľudí príliš vysoké sebavedomie spôsobuje, že majú problém prijať zodpovednosť za svoje konanie, obviňujú vždy druhých a dôsledkom toho majú problémy vo vzťahoch. Klasickou reakciou na chyby je popretie, teda človek poprie, že urobil chybu alebo bagatelizácia, kedy chybu zľahčuje. Niektorí ľudia však o svojich chybách nadmerne často uvažujú. Premýšľanie o tom, čo sa stalo nepríjemného, má svoju extrémnu podobu, ktorá sa nazýva ruminácia. Vtedy si v hlave človek opakovane prehráva nejakú tému, situáciu alebo rozhodnutie, bez toho aby došiel k nejakému výsledku. Opakuje si ju znova a znova a cíti sa stále horšie. Nakoniec sa už ani nič zlé nedeje, ale nepríjemný pocit si privodí vlastnými myšlienkami a spomienkami. Ruminácia istým spôsobom udržiava a posilňuje sama seba. Čím viac o nepríjemnej situácii človek premýšľa, tým je rozčúlenejší. Čím je rozčúlenejší, tým viac si udalosť prehráva v hlave. A navyše často s tým zaťažuje aj ostatných ľudí v okolí. Prvá pomoc proti ruminácii je odvedenie pozornosti – akonáhle sa tieto myšlienky objavia, je treba sa ponoriť do inej aktivity, môže to byť rozhovor s niekým, cvičenie, hra, lúštenie krížovky a podobne.

 

PRE POUČENIE SA Z CHÝB JE TREBA PRIZNAŤ SI ZODPOVEDNOSŤ, vlastný podiel na situácii, ktorá nastala. Tým, že chybu pomenujeme a začneme sa ňou zaoberať, lepšie ju spoznáme a skôr budeme vedieť urobiť to nabudúce lepšie. Pokiaľ urobíme chybu, môžeme si celú situáciu v hlave znovu prehrať. Takmer vždy nájdeme okamihy, kde by sme sa druhýkrát zachovali inak. Pri reflexii je nutné preskúmať ako činy, tak i myslenie, ktoré k nim viedlo a kde bolo chybné. Uvedomenie si, prečo chyba vznikla nám pomôže v budúcnosti ju neurobiť znova.

 

Ako sa môžeme vyrovnávať s vlastnými chybami?

·         Získať podporu druhých ľudí – môžeme porozprávať o zážitku niekomu, kto s nami súcití.

·         Uvedomiť si, čo si môžeme zo zlyhania zobrať do budúcnosti – udržať si realistickú perspektívu, racionálne si povedať, že prídu ďalšie pokusy, pripomenúť si, že zlyhanie môže niekedy otvoriť nové príležitosti.

·         Pozrieť sa na situáciu pohľadom úspechu – čo sa nám napriek chybe v skutočnosti podarilo? Keď ste skončili na pretekoch druhí, je to súčasne úspech i neúspech. Keď ste na pohovore vypadli až v poslednom kole, je to v skutočnosti úspech aj neúspech.

 

Úspech samotný častokrát nie je potrebný. Mnohé z benefitov, ktoré si sľubujeme od dosiahnutia cieľov, získame už v procese, po ceste k nim. Z dlhodobého hľadiska pre pocit spokojnosti obvykle stačí ísť postupne vytýčeným smerom. Je dobré sa ale spätne pozrieť na svoje zlyhanie. Roztriediť si dôvody, prečo k nemu došlo na tie, s ktorými môžeme nabudúce niečo urobiť a na tie, ktoré ležia mimo našu právomoc.

 

RADA!

·         Žiadne učenie sa novým veciam neprebieha bez chýb a zlyhaní.

·         Je treba zamyslieť sa: Ako veľmi som závislý na hodnotení druhých? Čo sa stane, keď v niečom zlyhám? Ako zlyhanie súvisí s mojou hodnotou? Čo urobím nabudúce inak?

·         Každá kritika hovorí viac o pohľade toho, kto ju hovorí, ako o nás.

·         Atmosféra strachu z chýb a prostredie, v ktorom sa chyby neodpúšťajú, totiž neumožňuje rozvoj. Chyby k životu človeka patria a len máloktorá chyba sa nedá v skutočnosti napraviť.

 

Mgr. Monika Jakubíková, PhD.

 


 
 
PRÁVE VYCHÁDZAJÚ - MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE

 

Poradca – (Poradca), č. 9-10/2022 (I/2022)

  • Zákon o dani z príjmov s komentárom – komentár

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 3/2022 (I/2022)

  • Legislatívne zmeny v pracovnoprávnej oblasti
  • Zmeny v stravovaní zamestnancov v roku 2022
  • Dohoda o sporných nárokoch
  • Protipožiarna ochrana budov v roku 2022

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb, pokút a penále (DUO), č. 3/2022 (I/2022)

  • Zmeny v zdaňovaní príjmov v roku 2021
  • Odpady po novom
  • Sociálne poistenie - vymeriavací základ 2022

 

1000 riešení 3/2022 (I/2022)

  • DPH - novela
  • Daň z príjmov
  • Účtovníctvo
  • Personalistika a mzdy
  • Verejná správa

 

VS 1-2/2022 (XII/2021)

  • Disciplinárny súdny poriadok - nový zákon
  • Odborné vzdelávanie a príprava - novela zákona
  • Novela zákona o verejnom obstarávaní

 

 

ODBORNÉ PUBLIKÁCIE, KTORÉ VÁM POMÔŽU V PODNIKANÍ

 

 

1. Obchodný zákonník po novelách s komentáromrozsiahly komentár, Zákon o verejnom obstarávaní, Zákon o cenách, vzory zmlúv

2. Jednoduché účtovníctvo – postupy účtovania po ostatnej novele, zákon o dani z príjmov, zákon o účtovníctve

3. Občiansky zákonník po novelách s komentárom – rozsiahly komentár, úplné znenia zákonov po novelách, záväzkové právo

4. s.r.o. – SPRIEVODCA (komplexné a prehľadné spracovanie problematiky spoločnosti s ručením obmedzeným od jej založenia, vzniku až po možnosti zrušenia)

5. 100 otázok a odpovedí Obchodovanie – odvody a náhrady (príklady z oblasti obchodovania z pohľadu daní, ktoré reagujú na epidemiologické opatrenia v praxi)

6. 100 otázok a odpovedí Odmeňovanie, Verejné obstarávanie (súbor otázok venovaný problematike podmienok verejného obstarávania, zmlúv i súhrnných správ; zamestnávania, príspevkov na rekreáciu, zrážok zo mzdy, odvodov i cestovných náhrad)

7. 100 otázok a odpovedí Výdavky podnikateľa, Automobil (príklady z praxe k uplatňovaniu daňových výdavkov FO; využívanie automobilu v podnikaní z pohľadu spotreby pohonných látok, odpisov alebo dani z motorových vozidiel)

8. Daňové a nedaňové výdavky A-Z 2021 (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových)

9. 100 otázok a odpovedí ZPD po novom, Optimalizácia (praktické príklady týkajúce sa novely zákona o dani z príjmu a daňovej povinnosti FO a PO)

10. Stavebný zákon – s komentárom po novelách (odborná publikácia s úplným znením zákona s komentárom po novelách 2021 a aktuálnymi vyhláškami k danej problematike)

11. Príručka mzdovej účtovníčky 2021 (zrozumiteľný výklad platnej slovenskej legislatívy aktualizovaný k 1. 3. 2021, ktorý je doplnený desiatkami praktických príkladov, vzormi dokumentov a formulárov s ukážkami ich správneho vyplnenia)

12. 100 otázok a odpovedí Výdavky, Cestovné náhrady (praktické príklady týkajúce sa daňových a nedaňových výdavkov; cestovných náhrad zamestnancov a SZČO)

13. Podvojné účtovníctvo (zákon o účtovníctve s komentárom, Postupy účtovania)

14. Pozemkové spoločenstvá po novele bez chýb, pokút a penále (zdaňovanie a účtovanie v pozemkovom spoločenstve)

15. 100 otázok a odpovedí Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania v PÚ (účtovná problematika v názorných príkladoch)

16. 100 otázok a odpovedí Kurzarbeit, Zamestnávanie (prvá kapitola obsahuje nový zákon o podpore v čase skrátenej práce – kurzarbeit – s komentárom, druhá kapitola ponúka spektrum otázok a odpovedí z oblastí zamestnávania a zdaňovania príjmov)

17. 100 otázok a odpovedí Autorské príjmy; Manká, škody, odpisy; Rezervy v účtovníctve (praktické príklady týkajúce sa zdaňovania autorských príjmov, mánk a škôd z daňového a účtovného pohľadu a tvorby rezerv v účtovníctve)

18. Účtovná závierka podnikateľov za rok 2021 (komplexný postup pri zostavovaní účtovnej závierky)

19. Daňové priznania za rok 2021, Ročné zúčtovanie preddavkov za daň (komplexný postup pri podávaní daňového priznania a ročného zúčtovania preddavkov na daň, vzory tlačív)

20. Odvody poistného od 1. 1. 2022 (prehľad odvodov poistného pre základné kategórie poistencov od 1. 1. 2022, povinnosti zamestnávateľa, vzory)

 

 

ZÁKONY 2022 novelizované k 1. 1. 2022

 

ZÁKONY I A – daňové

  • Správa daní a poplatkov
  • Daň z príjmov • DPH
  • Miestne dane • Spotrebné dane

 

ZÁKONY I B - účtovné

  • Účtovníctvo
  • Cestovné náhrady
  • Poplatky

 

ZÁKONY II A - obchodné

  • Obchodné právo
  • Živnostenské podnikanie
  • Autorské právo

 

ZÁKONY II B - občianske

  • Občianske právo
  • Notársky poriadok
  • Advokácia a právne služby
  • Súkromná bezpečnosť

 

ZÁKONY II C trestné

  • Civilný proces
  • Exekučný poriadok
  • Trestné právo
  • Správne právo

 

 

ZÁKONY III A - pracovnoprávne

  • Zákonník práce • mzdové predpisy
  • Zákon o službách zamestnanosti
  • Pedagogickí zamestnanci
  • Kolektívne vyjednávanie a združovanie občanov
  • Správne právo • BOZP

 

ZÁKONY III B – odvody a poistenie

  • Sociálne a dôchodkové poistenie
  • Nemocenské a zdravotné poistenie

 

ZÁKONY III C - sociálne

  • Sociálne zákony a služby
  • Sociálnoprávna ochrana detí

 

ZÁKONY IV - stavebné

  • Stavebný zákon a súvisiace predpisy
  • Architekti a inžinieri
  • Stavebné výrobky
  • Bývanie • pôda

 

ZÁKONY V A

  • Rozpočtové pravidlá
  • Štátna a verejná služba

 

ZÁKONY V B

  • Školstvo • inšpekcie
  • Financovanie
  • Regionálny rozvoj
  • Verejné práce • obce

 

ZÁKONY VI A

  • Životné prostredie • ovzdušie
  • Lesné hospodárstvo
  • Integrovaná prevencia a kontrola znečistenia

 

Zákony VI B

  • Odpadové a vodné hospodárstvo
  • Prevencia priemyselných havárií
  • Ochrana pred povodňami

 

 


 

 
 
HORÚCE TÉMY - nájdete v tematických balíčkoch určených podnikateľom, živnostníkom, ekonómom, zamestnávateľom, účtovníkom, audítorom, pracovníkom VS:

 
1. DAŇOVÉ PRIZNANIA

Povinnosť platenia dane z príjmov sa vzťahuje na každého občana, ktorý v zdaňovacom období (v kalendárnom roku) dosiahne zdaniteľné príjmy. Kto podáva aký typ daňového priznania, aké sú postupy a pravidlá, ktoré musia byť dodržané? Aké sú záväzné termíny podania daňového priznania a čo je nutné v daňovom priznaní uviesť? Prinášame vysvetlenia pojmov a postupov, názorné príklady a vyplnené tlačivá daňových priznaní za rok 2021.
Čítajte v našich publikáciách, ktoré sú určené podnikateľom, účtovníčkam, živnostníkom, daňovým poradcom, audítorom, ekonómom, manažérom …



1. Daňové priznania za rok 2021, Ročné zúčtovanie preddavkov na daň - odborná tematická publikácia /A5, str. 224/

2. Daňové a nedaňové výdavky 2021 - odborná tematická publikácia /A5, str. 592/

3. 100 otázok a odpovedí Postupy účtovanie v PÚ, Zákon o účtovníctve - odborná tematická publikácia /A5, str. 80/

4. DUO 2/2022 - Daňová povinnosť FO za rok 2021 - príspevok /A4, str. 80/

5. Aktualizácia I/5 - Zákon o dani z príjmov - úplné znenia zákonov /A5, str. 192/

6. CD marec 2021

7. CD november 2021


Cena balíčka je 46 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 23 €.
Ušetríte 23 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


2. DANE PRE ROK 2022

Aké zmeny zaviedla novela zákona o dani z príjmov v roku 2022? Všetky zmeny týkajúce sa poskytovania príspevku na stravovanie, zdaňovania dividend, odpisovania hmotného majetku, odpisu pohľadávky, preddavkov na daň z príjmov, uplatnenia daňovej straty a uplatnenia daňového bonusu nájdete podrobne spracované v našich publikáciách.
Publikácie sú určené podnikateľom, účtovníčkam, živnostníkom, daňovým poradcom, audítorom, ekonómom, manažérom …


1. Daňový sprievodca 2022 - odborná tematická publikácia /A5, str. 552/

2. Poradca 9-10/2022 - Zákon o dani z príjmov s komentárom - komentár /A5, str. 496/

3. 1000 riešení 3/2022 - DPH po novele - praktické príklady /A5, str. 80/

4. DUO 3/2022 - Daň z príjmov po novele - príspevok /A4, str. 80/

5. CD marec 2021

6. CD november 2021


Cena balíčka je 33,30 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 23,30 €.
Ušetríte 10 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


3. POVINNOSTI ÚČTOVNÍKA NA PRELOME ROKOV

Zmeny v zákonoch sa premietajú do povinností účtovníčky aj na prelome rokov. Na čo všetko si účtovné jednotky musia dať pozor na prelome rokov 2021/2022?
Čítajte odborné publikácie, ktoré sú určené predovšetkým účtovníčkam, ale aj podnikateľom, daňovým poradcom, ekonómom, manažérom ...



1. Účtovná závierka podnikateľov v JÚ a PÚ za rok 2021 - odborná tematická publikácia /A5, str. 112/

2. Daňové priznania FO a PO za rok 2021, Ročné zúčtovanie preddavov na daň - odborná tematická publikácia /A5, str. 224/

3. Podvojné účtovníctvo s komentárom - odborná tematická publikácia /A5, str. 448/

4. DUO 10-11/2021 -Virtuálna mena z daňového a účtovného hľadiska - príspevok /A4, str. 112/

Cena balíčka je 31,80 €.
Cena balíčka s 40 % zľavou je 19 €.
Ušetríte 12,80 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


4. DPH PO NOVELE

Cieľom novely zákona o DPH je boj proti daňovým únikom a ďalšie znižovanie administratívnej záťaže podnikateľov a podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností.
Ste plátcami DPH a potrebujete vedieť viac?
Objednajte si naše publikácie, ktoré sú určené platiteľom DPH, podnikateľom, účtovníčkam, daňovým poradcom, audítorom, ekonómom, manažérom …



1. Poradca 6/2022 - Zákon o DPH po novele s komentárom - komentár /A5, cca str. 280/

2. Aktualizácia I/7 - Zákon o DPH - úplné znenia zákonov /A5, cca str. 112/

3. DUO 1/2022 - Zákon o DPH - novela -
príspevok /A4, str. 80/

Cena balíčka je 17,70 €.
Cena balíčka s 10 % zľavou je 16 €.
Ušetríte 1,7 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Všetky publikácie a tematické balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, e-mailom: abos@-poradca.sk alebo kúpiť prostredníctvom e-shopu.
Ceny balíčkov sú s DPH.


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY DENNE V ČASE OD 9,00 - 15,00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 

KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page