Em@ilové noviny

 

č. 12/2022

30.8.2022

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual 
 Chybiť znamená platiť 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 
Vážení čitatelia!

Zákonom č. 582/2004 Z. z. sa ustanovujú miestne dane a miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Aké zmeny priniesla novela zákona o miestnach daniach? Čítajte rubriku Téma čísla pod názvom Miestne dane - zmeny počas roka a viac sa už dočítate v mesačníku Dane a účtovníctvo bez chýb, pokút a penále 9/2022 a úplné znenie Zákona o miestnych daniach s komentárom nájdete v mesačníku Poradca 2/2023.

Od 1. júna 2022 sa začala poistencom a ich zamestnávateľom na Portáli elektronických služieb Sociálnej poisťovne poskytovať nová služba - elektronická PN (ePN). Tento nový typ PN postupne nahradí päťdielne papierové tlačivo. Hlavným účelom zavedenia nového druhu dohody - Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, je zjednodušenie zamestnávania sezónnych pracovníkov a zníženie mzdových nákladov zamestnávateľa. Viac o problematike čítajte v rubrike Téma čísla pod názvom Elektronická PN (ePN) a podrobnosti sa dočítate v mesačníku Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 9/2022.

Cigarety sa pomaly, ale iste stávajú minulosťou a vytláčajú ich nové formy tabakizmu - snus a vapovanie, ktoré však nie sú o nič lepšie! Čítajte príspevok Cigarety, snus a vapovanie - vážne zlozvyky v rubrike Byť dobrý nestačí.

V tematických balíčkoch nájdete podrobne rozobranú nasledujúcu problematiku: Nový stavebný zákon, Školský zákon, Mzdovým účtovníkom, Miestne dane, Pozemkové spoločenstvá, Zmeny v trestnom práve, Zmeny v zamestnávaní po novele.

Tešíme se na opätovné, skoré stretnutie pri e-novinách.

Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk



Z aktuálnej ponuky vyberáme:

Poradca č. 2 / 2023
DUO č. 9 / 2022
PaM č. 9 / 2022
1000 riešení č. 9-10
Školský zákon s komentárom
Stavebný zákon - s komentárom po novelách














V tomto čísle najdete:

 

 
  MIESTNE DANE - ZMENY POČAS ROKA


Ostatná novela zákona č. 178/2022 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, bola predložená na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky skupinou poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Novela nadobudla účinnosť 1. 6. 2022. Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku bol zmenený aj zákonom č. 92/2022 Z. z. o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Aké zmeny tieto novely priniesli?

 

Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku...

Zákonom č. 582/2004 Z. z. sa ustanovujú miestne dane a miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

 

Druhy miestnych daní

Miestnymi daňami, ktoré môže ukladať obec, sú:

•    daň z nehnuteľností,

•    daň za psa,

•    daň za užívanie verejného pries­tran­stva,

•    daň za ubytovanie,

•    daň za predajné automaty,

•    daň za nevýherné hracie prístroje,

•    daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta,

•    daň za jadrové zariadenie.

Obec ukladá miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

 

Zdaňovacie obdobie miestnych daní

Zdaňovacím obdobím miestnych daní uvedených v § 2 ods. 1 písm. a), b), e), f) a h) a poplatku uvedeného v § 2 ods. 2 je kalendárny rok.

 

Zákon č. 92/2022 Z. z. účinný od 30. 3. 2022

Návrh zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine bol predložený v nadväznosti na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie SR spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny.

 

Cieľom zákona bolo rozšíriť právny rámec upravujúci velenie určeným jednotkám ozbrojených síl Slovenskej republiky príslušným veliteľom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) na území Slovenskej republiky. Nasledujúce články zákona obsahujú úpravu

•    zákona o sociálnom poistení,

•    zákona o výkone práce vo verejnom záujme,

•    zákona o službách zamestnanosti,

•    zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti,

•    zákona o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

•    zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve,

•    zákona o zdravotnom poistení,

•    zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku,

•    zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia,

•    zákona o sociálnych službách, zákona o podpore cestovného ruchu,

•    zákona o hospodárskej mobilizácii,

•    zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach,

•    zákona o pobyte cudzincov,

•    zákona o pomoci v hmotnej núdzi,

•    zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií,

•    zákona o diaľničnej známke,

•    zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

•    zákona o ochrane osobných údajov,

•    zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch v súvislosti s mimoriadnou situáciou vyhlásenou v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny.

 

Uvedený zákon, ktorým sa zmenil a doplnil aj zákon č. 582/2004 Z. z., bol schválený 22. marca 2022.

Rozšírilo sa negatívne vymedzenie predmetu dane za psa v § 22 ods. 2 zákona o miestnych daniach o psa, ktorého vlastníkom alebo držiteľom je osoba so štatútom odídenca podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon o azyle. Primerane sa zohľadňuje, aby prostredníctvom prechodného ustanovenia toto doplnenie zákona o miestnych daniach platilo  na zdaňovacie obdobie roka 2022.

 

Ustanovilo sa, aby fyzická osoba so štatútom odídenca podľa osobitného predpisu, ktorej bude poskytnuté odplatné prechodné ubytovanie podľa § 37 zákona o miestnych daniach, nebola daňovníkom dane za ubytovanie.

 

Tiež sa ustanovilo, aby osoba so štatútom odídenca podľa osobitného predpisu nebola poplatníkom poplatku za komunálne odpady. Primerane sa zohľadňuje, aby prostredníctvom prechodného ustanovenia toto doplnenie zákona o miestnych daniach platilo už na zdaňovacie obdobie roka 2022.

Novela zákona č. 178/2022 Z. z., zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.

Prvým cieľom uvedenej novely zákona bolo umožniť mestám a obciam vyrubiť vyššiu daň z tzv. schátraných stavieb. Ide o stavby, ktoré  neudržiavané, nezodpovedajú základným požiadavkám na stavby alebo  stavbami závadnými, ohrozujúcimi život alebo zdravie osôb.

 

Druhým cieľom novely zákona bolo formulačné spresnenie zákona za účelom odstránenia výkladových nejasností.

Do účinnosti novely zákona nemali obce priame finančné páky, prostredníctvom ktorých by mohli vplývať na vlastníkov stavieb, ktoré sú dlhodobo neudržiavané a často sa nachádzajú až v dezolátnom stave, hromadí sa v nich komunálny odpad, zdržiavajú sa v nich ľudia bez domova. Tieto stavby sú nie len neestetické, ale neraz predstavujú hrozbu pre okolité nehnuteľnosti, motorové vozidlá zaparkované v ich blízkosti, či chodcov. Rovnako môžu spôsobovať problémy z ekologického, hygienického, či protipožiarneho hľadiska. Nástroje, ktoré majú možnosť využiť v tejto oblasti stavebné úrady, sú zväčša časovo náročné a sú ťažko vynútiteľné.

Predkladatelia novely zákona zastávajú názor, že najúčinnejší prostriedok, ktorý môže vlastníkov tzv. schátraných stavieb motivovať zabezpečiť ich riadnu údržbu, je ekonomický nástroj v podobe povinnosti platiť vyššiu daň zo stavieb. Novela zákona upravuje koeficient (násobok) ročnej sadzby dane, ktorého hodnotu až do výšky 10, budú môcť určiť mestá a obce vo všeobecne záväznom nariadení a ktorý ovplyvní výpočet výšky dane z tzv. schátraných stavieb. Súčasne sa ustanovilo, že zvýšenú daň z tzv. schátraných stavieb bude možné vyrubiť až v prípade, že vlastník stavby bol na zámer uplatniť na jeho nehnuteľnosť koeficient najmenej dvakrát vyzvaný.

 

V jednom bode novely zákona dochádza k doplneniu slova „daňovníka“ v § 39, a to za slová „60 prenocovaní“. Cieľom tejto zmeny je zvýšenie právnej istoty pri aplikácii základu dane za ubytovanie, nakoľko gramatický výklad textu doplnený novelou zákona č. 470/2021 Z. z. môže zneistiť platiteľov dane, že strop základu dane (60 prenocovaní v kalendárnom roku) sa týka ich a nie daňovníka.

 

Novela zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy (zvyšuje daňové príjmy obcí). Novela zákona nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, nebude mať vplyv na životné prostredie ani na informatizáciu spoločnosti. Rovnako nebude mať žiadne sociálne vplyvy a ani vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Novela zákona tiež nebude mať negatívny vplyv na služby verejnej správy pre občana.

Novela zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.

 

Sadzba dane

Ustanovenie § 12, ktoré upravuje sadzbu dane, sa doplnilo odsekmi 7 a 8. Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti, alebo v jednotlivom katastrálnom území určiť koeficient ročnej sadzby dane zo stavieb pre jednotlivé druhy stavieb podľa § 10 ods. 1, ak sú stavbami podľa odseku 8 (ďalej len „koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby“). Takto určený koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby je vyšší ako 1, najviac však 10. Sadzba dane pre stavby podľa odseku 8 je súčin sadzby dane zo stavieb podľa odseku 1 alebo sadzby dane určenej vo všeobecne záväznom nariadení a koeficientu sadzby dane neudržiavanej stavby. Ak ide o neudržiavanú stavbu podľa odseku 8, správca dane je povinný pred vyrubením dane daňovníkovi zaslať dvakrát písomné oznámenie o zámere vyrubiť daň s uplatnením koeficientu sadzby dane neudržiavanej stavby. Správca dane uplatní sadzbu dane upravenú o koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby v zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom bolo doručené druhé oznámenie správcu dane podľa predchádzajúcej vety.

 

Koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby podľa odseku 7 možno určiť pri stavbách, ktoré sú

a)  stavbami, ktoré vlastník riadne neudržiava podľa § 86 ods. 1 zákona č. 50/1976 Z. z. stavebného zákona a stavebný úrad mu vo verejnom záujme právoplatne nariadil, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu podľa osobitného predpisu, ktorým je § 86 ods. 2 zákona č. 50/1976 Z. z. v znení zákona č. 237/2000 Z. z., pričom vlastník túto povinnosť v stanovenej lehote nesplnil,

b)  stavbami, ktoré nezodpovedajú základným požiadavkám na stavby podľa osobitného predpisu, ktorým je § 43d zákona č. 50/1976 Z. z. v znení neskorších predpisov, čím ohrozujú alebo obťažujú užívateľov alebo okolie stavby a stavebný úrad ich vlastníkovi právoplatne nariadil uskutočniť nevyhnutné úpravy na stavbe podľa § 87 zákona č. 50/1976 Z. z. v znení zákona č. 237/2000 Z. z., pričom vlastník túto povinnosť v stanovenej lehote nesplnil,

c)  závadnými stavbami ohrozujúcimi život alebo zdravie osôb podľa osobitného predpisu, ak ich nemožno hospodárne opraviť a stavebný úrad vlastníkovi právoplatne nariadil odstránenie stavby podľa osobitného predpisu, ktorým je § 88 ods. 1 písm. a) zákona č. 50/1976 Z. z., pričom vlastník túto povinnosť v stanovenej lehote nesplnil.

 

Znenie novovkladaných odsekov 7 a 8 upravuje koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby.

 

Na jeho základe bude správca dane oprávnený všeobecne záväzným nariadením určiť koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby zo stavieb uvedených v odseku 8; hodnota tohto koeficientu je vyššia ako 1 a môže byť najviac 10. V prípade jeho neurčenia prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia sa koeficient nebude uplatňovať.

 

V odseku 8 sú vymedzené okruhy stavieb, pri ktorých možno určiť koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby. Jednotlivé okruhy sú definované odkazom na jednotlivé ustanovenia stavebného zákona ako stavby, ku ktorým stavebný úrad nariadil určité povinnosti, pričom k ich splneniu v stanovenej lehote nedošlo. Podľa novej úpravy pôjde o povinnosť

•    postarať sa o nápravu pri neudržiavaných stavbách,

•    uskutočniť nevyhnutné úpravy na stavbe, ktorá nezodpovedá základným požiadavkám na stavby a

•    odstrániť stavbu v prípade závadných stavieb ohrozujúcich život alebo zdravie osôb, ktoré nemožno hospodárne opraviť.

 

Tak, ako pri všetkých koeficientoch, aj pri tomto koeficiente sa stanovuje, že sadzba sa daným koeficientom násobí. K násobeniu koeficientom sadzby dane neudržiavanej stavby, bude môcť správca dane pristúpiť až vtedy, ak bol vlastníkovi takejto stavby zámer vyrubiť daň z nehnuteľností s uplatnením koeficientu aspoň dvakrát oznámený.

Tiež sa doplnila skutočnosť, že súčin možno určiť nielen použitím sadzby dane podľa všeobecne záväzného nariadenia, ale aj použitím sadzby dane podľa § 12 ods. 1.

 

Základ dane

Základom dane je počet prenocovaní, najviac však 60 prenocovaní daňovníka u jedného platiteľa dane v jednom kalendárnom roku.

V ustanovení § 39 upravujúcom základ dane sa za slová „60 prenocovaní“ vkladá slovo „daňovníka“.

Cieľom tejto právnej úpravy je zvýšenie právnej istoty pri aplikácii základu dane za ubytovanie, nakoľko gramatický výklad textu doplnený novelou zákona č. 470/2021 Z. z. môže zneistiť platiteľov dane, že strop základu dane (60 prenocovaní v kalendárnom roku) sa týka ich a nie daňovníka.

 

V merite veci ide o zosúladenie pôvodného zámeru zákonodarcu, ktorý bol exaktne vyjadrený v odôvodnení pozmeňujúceho návrhu k zákonu č. 470/2021 Z. z., ktorým sa doplnilo aj predmetné ustanovenie § 39 zákona č. 582/2004 Z. z. – maximálny základ dane v počte 60 prenocovaní sa viaže na fyzickú osobu - daňovníka.

 

Zmena miestnej dane

Miestnu daň podľa § 2 ods. 1 písm. a), b), e), f) a h) možno zaviesť a zrušiť, určiť a zmeniť sadzby dane, koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby, hodnotu pozemku, príplatok za podlažie, oslobodenie od dane alebo zníženie dane len k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

V ustanovení § 98 sa za slová „sadzby dane,“ vkladajú slová „koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby,“.

Právna úprava súvisí teda s doplnením, že koeficient sadzby dane neudržiavanej stavby možno rovnako ako samotnú sadzbu dane zaviesť, zmeniť alebo zrušiť len k 1. 1. zdaňovacieho obdobia. K doplneniu došlo z dôvodu, aby správca dane neuplatňoval rôzny režim pre tú istú stavbu počas roka.

Spoločné ustanovenie k § 99a až 99c

V ustanovení § 99d ods. 4 prvá veta znie: „Vzor tlačiva priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje určí Ministerstvo financií Slovenskej republiky a uverejní ho na svojom webovom sídle s vyznačením dátumu uverejnenia.“.

K zmene došlo v súvislosti so zosúladením vzoru tlačiva s existujúcimi miestnymi daňami, ktoré sa priznávajú podaním priznania k dani.

 

Viac sa už dočítate v mesačníku Dane a účtovníctvo bez chýb, pokút a penále 9/2022.

 



ELEKTRONICKÁ PN (ePN)

Od 1. júna 2022 sa začala poistencom a ich zamestnávateľom na Portáli elektronických služieb Sociálnej poisťovne poskytovať nová služba – elektronická PN (ePN). Tento nový typ PN postupne nahradí päťdielne papierové tlačivo podľa ustanovení zákona č. 125/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

 

ELEKTRONICKÚ PN VYSTAVÍ LEKÁR tak, že vytvorí elektronický záznam v Elektronickej zdravotnej knižke v Národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS). Vystavenie ePN lekárom bude považované za žiadosť o nemocenskú dávku prípadne úrazovú dávku a Sociálna poisťovňa bez ďalšieho doručovania papierových formulárov nárok na dávku posúdi a vybaví. Poistenec Sociálnej poisťovne (zamestnanec, SZČO) po návšteve lekára už nebude mať žiadne povinnosti ani voči zamestnávateľovi a ani voči Sociálnej poisťovni. Inštitúcie a zamestnávateľ si medzi sebou vymenia všetky informácie o jeho práceneschopnosti.

 

Lekári sa do systému ePN budú pripájať postupne. Od 1. júna 2022 do 31. mája 2023 sa budú k ePN lekári pripájať len dobrovoľne. To znamená, že v prechodnom období lekári, ktorí ešte nebudú zapojení do nového systému, budú vystavovať tlačivo o práceneschopnosti len v papierovej podobe. Až od 1. júna 2023 budú musieť byť povinne pripojení k ePN všetci všeobecní lekári, lekári zdravotníckych zariadení a gynekológovia. Od 1. januára 2024 budú uznávať PN len elektronicky aj lekári-špecialisti, vrátane lekárov poskytujúcich zubno-lekársku starostlivosť. Celá komunikácia medzi lekárom, Sociálnou poisťovňou a zamestnávateľom v systéme ePN bude výlučne elektronická.

V prechodnom období do 31. 5. 2023 budú mať lekári, možnosť potvrdiť dočasnú práceneschopnosť buď elektronicky alebo doteraz zaužívaným spôsobom na papierovom tlačive. To znamená, že lekár bude môcť vystavovať PN elektronicky, ale v niektorých prípadoch môže potvrdiť PN aj na klasickom päťdielnom papierovom tlačive.

Avšak potvrdenie jednej PN oboma spôsobmi nebude možné, pretože takýto postup by viedol k zbytočným komplikáciám z dôvodu vzniku duplicitných PN evidovaných v Sociálnej poisťovni.

 

V prípadoch, ak bude informačný systém lekára nefunkčný alebo bude nefunkčný Národný zdravotnícky informačný systém a takáto technická porucha bude trvať viac ako tri kalendárne dni, lekár bude môcť vystaviť odpis potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti na predpísanom tlačive. V prechodnom období do 31. 5. 2023 sa v prípade technického problému pri vzniku dočasnej PN odporúča lekárom vystaviť štandardné päťdielne tlačivo „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“. Ak si však pacient, ktorý má elektronicky uznanú PN, vyžiada o nej doklad, ošetrujúci lekár mu vydá odpis potvrdenia o ePN. Ide o osobitné tlačivo preukazujúce vystavenie elektronického záznamu o dočasnej pracovnej neschopnosti (vrátane záznamov o zmene ePN). Zákon uvádza, že lekár ho vystaví na požiadanie osoby. Toto rozhodnutie pacienta nebude potrebné zdôvodňovať.

 

Elektronická PN sa nebude používať na potvrdzovanie dočasnej pracovnej neschopnosti pre potreby úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Elektronicky sa zatiaľ nebudú potvrdzovať ani ostatné sociálne udalosti občanov (OČR, tehotenstvo, materstvo).

 

Komunikácia medzi inštitúciami, lekárom a zamestnávateľom bude nasledovná:

1.  Lekár vo svojom počítači vystaví ePN.

2.  Lekár odošle ePN elektronicky do Národného zdravotníckeho informačného systému (NZIS) – systému eZdravie – v Národnom centre zdravotníckych informácií (NCZI).

3.  V prípade potreby (napr. na žiadosť pacienta, aj bez uvedenia dôvodu) lekár vystaví odpis ePN.

4.  Systém eZdravie (NZIS) odošle zašifrované údaje o ePN do Sociálnej poisťovne.

5.  Spracované údaje o ePN poskytne Sociálna poisťovňa prostredníctvom e-Služieb zamestnávateľovi poistenca.

6.  Zamestnávateľ má v e-Službách Sociálnej poisťovne (služba Odvádzateľ poistného) prístup k údajom cez novú záložku s názvom „ePN“.

7.  Poistenec (zamestnanec, SZČO) má v e-Službách Sociálnej poisťovne prístup k svojej ePN cez Elektronický účet poistenca.

 

ZAVEDENIE ELEKTRONICKEJ PN znamená, že komunikácia medzi lekárom, Národným centrom zdravotníckych informácií, Sociálnou poisťovňou, poistencom a zamestnávateľom bude prebiehať výlučne elektronicky. Preto majú všetci zamestnávatelia na Portáli elektronických služieb Sociálnej poisťovne sprístupnenú novú záložku s názvom ePN, kde budú sústredené všetky potrebné údaje o práceneschopnosti ich zamestnancov.

 

Prístup k ePN majú všetci zamestnávatelia, ktorí využívajú elektronické služby Sociálnej poisťovne, konkrétne tí užívatelia e-Služieb, ktorí majú v súčasnosti pridelené práva pre roly RLFO a MVP/VP. Preto by mali zamestnávatelia aktivovať prístup do e-Služieb aj tým zamestnancom alebo zástupcom, ktorí pri výkone práce potrebujú údaje o dočasných pracovných neschopnostiach zamestnancov a ktorí tento prístup vzhľadom na papierové tlačivá doteraz nepotrebovali.

 

Sociálna poisťovňa prostredníctvom ePN zamestnávateľovi oznámi vznik, trvanie a ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dôvod vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, miesto pobytu zamestnanca počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Ak dôjde k porušeniu liečebného režimu, poskytne zamestnávateľovi aj túto informáciu. Súčasne bude Sociálna poisťovňa oznamovať zamestnávateľovi aj každú zmenu v poskytovaných údajoch.

 

Zamestnávateľovi sa v záložke ePN zobrazia nasledovné údaje:

–   identifikátor ePN v Sociálnej poisťovni – každá doručená ePN bude mať v SP pridelený vlastný identifikátor pre každý poistný vzťah,

–   dôvod vzniku ePN a jeho zmena – tu sa budú zobrazovať údaje: choroba, úraz, karanténne opatrenie/izolácia, pracovný úraz, choroba z povolania,

–   rodné číslo zamestnanca, jeho meno a priezvisko,

–   poistný vzťah + identifikačné číslo právneho vzťahu (IČPV),

–   stav danej ePN – tu sa budú zobrazovať hodnoty trvá / stornovaná / ukončená,

–   dátum predpokladaného trvania ePN a jeho zmena,

–   dátum začiatku ePN a jeho zmena,

–   dátum práceschopnosti a jeho zmena,

–   informácie o porušení liečebného režimu,

–   pobyt počas DPN a jeho zmena: Lekár vyznačí adresu, kde sa bude poistenec zdržiavať počas PN pri prvom zápise ePN do elektronického systému. Tento údaj je dôležitý pre Sociálnu poisťovňu na účely kontroly dodržiavania liečebného režimu a súčasne je potrebný pre zamestnávateľa s prihliadnutím na kontrolu povinnosti zamestnanca zdržiavať sa počas obdobia poberania náhrady príjmu na adrese určenej lekárom. Zmenu adresy pobytu pacienta počas PN je pacient povinný oznámiť priamo Sociálnej poisťovni. Lekár už neeviduje ani nedáva súhlas so zmenou pobytu pri PN. Ak to povaha choroby umožňuje, príslušný ošetrujúci lekár môže dočasne práceneschopnej osobe povoliť vychádzky, ktoré súčasne časovo vymedzí s prihliadnutím na charakter choroby. Príslušný ošetrujúci lekár môže zmeniť čas vychádzok, alebo zo závažných dôvodov vychádzky zrušiť. Systém ich neumožní povoliť spätne, t. j. lekár môže povoliť vychádzky iba na vyšetrení. Zmeniť čas vychádzok alebo zrušiť vychádzky môže tiež iba pri kontrolnom vyšetrení. V prípade, ak lekár povolí pacientovi vychádzky, uvedie zoznam časových intervalov a prípadne aj dátumové ohraničenie. Časových intervalov je možné uviesť viacero. Lekár môže v priebehu PN údaje o vychádzkach meniť.

–   dátum stornovania ePN: Ak lekár po vystavení ePN zistí, že došlo k chybe pri identifikácií pacienta, vylúčení poistných vzťahov, omyl pri vystavení ePN pre liečbu v cudzine, prípadne bola chybne zadaná adresa, stornuje ePN ako celok a vystaví novú so správnymi údajmi.

 

Zamestnávateľ nebude mať prístup k informácii o diagnóze zamestnanca.

 

Zamestnávateľ bude zasielať Sociálnej poisťovni prostredníctvom ePN tieto informácie:

–   za zamestnanca, ktorý je uznaný za dočasne práceneschopného, bude zasielať číslo účtu zamestnanca, na ktoré mu vypláca mzdu alebo informáciu, že mzdu vypláca v hotovosti.

–   Sociálnej poisťovni zamestnávateľ poskytne údaj o poslednom dni výkonu práce zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti.

 

Obe tieto informácie zamestnávateľ odošle cez ePN čo najskôr, ak predpokladá, že práceneschopnosť bude trvať viac ako 10 dní (pretože od 11. dňa Sociálna poisťovňa vypláca nemocenské).

 

Pri ePN vystavenej z dôvodu pracovného úrazu alebo choroby z povolania bude zamestnávateľ zasielať vyššie uvedené údaje čo najskôr a bez ohľadu na dĺžku predpokladaného trvania PN (pretože nemocenská a úrazová dávka sa vypláca od prvého dňa).

 

Súčasne bude pri takejto ePN zamestnávateľ oznamovať obdobie, za ktoré má zamestnanec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN a či bola alebo nebola náhrada príjmu vyplatená. To znamená, že ak bude dôvodom ePN pracovný úraz alebo choroba z povolania, zamestnávateľ bude povinný do troch dní odo dňa vyplatenia náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca oznamovať

1.  obdobie, za ktoré má zamestnanec nárok na náhradu príjmu a 

2.  či bola alebo nebola náhrada príjmu vyplatená.

 

Tieto údaje zamestnávateľ uvedie v e-Službách vo formulári „Potvrdenie o náhrade príjmu pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania“.

 

Napriek novým povinnostiam v súvislosti s oznamovaním údajov pri ePN zamestnávateľ ušetrí čas súvisiaci s prijatím papierovej PN od zamestnanca, skontrolovaním jej vyplnenia a podpísania zamestnancom, vyplnením a podpísaním zodpovedným zástupcom zamestnávateľa a odovzdaním alebo odoslaním do pobočky Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ pri ePN nebude ani oznamovať vznik a zánik prerušenia pracovnej neschopnosti zamestnanca z dôvodu trvania ePN viac ako 52 týždňov. Naopak, v prípade ePN bude tieto skutočnosti oznamovať zamestnávateľovi Sociálna poisťovňa.

 

Postup zamestnávateľa pri práci s formulármi v e-Službách Sociálnej poisťovne.

Po rozkliknutí príslušnej ePN v „Prehľade ePN“ sa zobrazí „Detail ePN“, v ktorom sú uvedené údaje zobrazované zamestnávateľovi.

Po kliknutí na „Nové oznámenie“ (v pravom hornom rohu formulára), sa zobrazí:

–   formulár Potvrdenie pri vzniku ePN (pri každej ePN),

–   formulár Potvrdenie o náhrade príjmu pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania (len pri ePN z dôvodu pracovného úrazu a chorobe z povolania).

 

Zamestnávateľ vyberie možnosť „Vytvoriť nový“ a po vyplnení formulára vyberie možnosť „Uložiť“,. Po uložení sa vo formulári systémom skontrolujú chyby. Ak je formulár bez chyby, môže sa odoslať tlačidlom „Potvrdiť“. Ak systém upozorní zamestnávateľa na chyby, treba sa vrátiť do formulára tlačidlom „Opraviť“. Po oprave chyby je opäť potrebné kliknúť na „Uložiť“ a formulár bez chyby odoslať tlačidlom „Potvrdiť“.

 

Ak má zamestnanec ePN z viacerých poistných vzťahov u jedného zamestnávateľa (napr. z pracovného pomeru aj dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru), zamestnávateľ vyplní údaje k ePN pre každý poistný vzťah osobitne.

V „Detaile ePN“ bude mať zamestnávateľ prehľad „oznámení“, ktoré zadal. Súčasne tu bude uvedený aj typ oznámenia a dátum jeho podania. Ak zamestnávateľ k jednej ePN vyplní viac oznámení, Sociálna poisťovňa bude akceptovať to, ktoré bolo odoslané ako posledné pred rozhodnutím o nároku na dávku.

 

Každý poistenec Sociálnej poisťovne má na Portáli elektronických služieb Sociálnej poisťovne zriadený Elektronický účet poistenca. Pre jeho využívanie je potrebná jeho aktivácia na pobočke Sociálnej poisťovne. V Elektronickom účte poistenca bude mať zamestnanec alebo SZČO dostupné všetky údaje jeho elektronickej PN a aj informácie o stave vybavovania nemocenskej prípadne úrazovej dávky.

 

V systéme si bude môcť poistenec priamo nahlásiť zmenu pobytu počas práceneschopnosti alebo upraviť spôsob výplaty dávky na iný bankový účet než ten, ktorý poskytne Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Rovnako bude môcť vziať späť žiadosť o dávku, ak si ju neželá vyplácať, alebo doručiť hlásenie o úraze v prípade, že je PN z dôvodu úrazu.

 

Poistenec – zamestnanec alebo SZČO pri vystavení ePN bude mať len nasledovné povinnosti:

–   dodržiavať liečebný režim a vychádzky určené ošetrujúcim lekárom a poskytovať súčinnosť pri ich kontrole,

–   zdržiavať sa na adrese pobytu uvedenej v elektronickom zázname o dočasnej pracovnej neschopnosti (ak počas trvania PN zmení pobyt, je povinný to oznámiť Sociálnej poisťovni),

–   preukázať sa pri kontrole dodržiavania liečebného režimu občianskym preukazom alebo iným dokladom preukazujúcim jeho totožnosť,

–   dostaviť sa na určené kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu k ošetrujúcemu lekárovi,

–   do troch dní od vzniku prvej ePN nahlásiť číslo účtu v banke, na ktorý sa má poukazovať nemocenské alebo úrazový príplatok alebo adresu na poukazovanie nemocenského alebo úrazového príplatku (za zamestnanca nahlasuje zamestnávateľ) – tlačivo je dostupné aj v Elektronickom účte poistenca,

–   pri vzniku ePN z dôvodu úrazu alebo pracovného úrazu predložiť vyplnené Hlásenie úrazu (tlačivo je dostupné aj v Elektronickom účte poistenca).

 

Viac sa už dočítate v mesačníku Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 9/2022.

 

 

 
 
P6 V LEGISLATÍVE


286/2022 Z. z.
Vyhláška Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Slovenskej republiky o národnom číslovacom pláne 19.08.2022

287/2022 Z. z.
Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o sústave odborov vzdelávania pre stredné školy a o vecnej pôsobnosti k odborom vzdelávania 01.09.2022

288/2022 Z. z.
Vyhláška Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorou sa ustanovuje plán využívania frekvenčného spektra 01.09.2022

289/2022 Z. z.
Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatkov ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa uzatvorených medzi Odborovým zväzom KOVO a Zväzom hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie Slovenskej republiky, medzi štátom zastúpeným zástupcami poverenými vládou a Konfederáciou odborových zväzov Slovenskej republiky a Nezávislými kresťanskými odbormi Slovenska, medzi zástupcami poverenými vládou a reprezentatívnymi zástupcami zamestnávateľov a Konfederáciou odborových zväzov Slovenskej republiky a Nezávislými kresťanskými odbormi Slovenska, medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Odborovým zväzom polície v Slovenskej republike, medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Odborovým zväzom hasičov a Slovenským odborovým zväzom verejnej správy a kultúry

290/2022 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 12. augusta 2022 č. S17597-2022-OL, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 10. septembra 2008 č. 09812/2008-OL o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení v znení neskorších predpisov

291/2022 Z. z.
Vyhláška Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorou sa ustanovujú prevádzkové podmienky pre amatérske stanice 01.09.2022

292/2022 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2022 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti dotácií v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny 26.08.2022

293/2022 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 103/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti dotácií v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov 26.08.2022

294/2022 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 93/2022 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny v znení neskorších predpisov 26.08.2022

295/2022 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú zvýšené platové tarify štátnych zamestnancov 01.01.2023

296/2022 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme 01.01.2023

297/2022 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 200/2019 Z. z. o poskytovaní pomoci na dodávanie a distribúciu ovocia, zeleniny, mlieka a výrobkov z nich pre deti a žiakov v školách v znení neskorších predpisov 01.09.2022

298/2022 Z. z.
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti výpočtu príslušného násobku hrubého domáceho produktu pre stanovenie prahovej hodnoty posudzovaného lieku 01.09.2022

299/2022 Z. z.
Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 225/2013 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 78/2012 Z. z. o bezpečnosti hračiek a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov 05.12.2022

300/2022 Z. z.
Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o sume minimálnej mzdy na rok 2023 27.08.2022

301/2022 Z. z.
Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o sumách minimálnych mzdových nárokov na rok 2023 27.08.2022





 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

Nezabudnite v Septembri 2022

 

 

Termín zákonnej povinnosti

Charakteristika zákonnej povinnosti

Povinná osoba a zákon v platnom znení

8. 9. – štvrtok

Splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne pre samostatne zárobkovo činné osoby za august 2022

Samostatne zárobkovo činná osoba – § 17 ods. 2 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p.

Splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za august 2022 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na soc. poistení

Samostatne zárobkovo činná osoba – § 143 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za august 2022

Zamestnávateľ – § 143 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Splatnosť poistného na verejné zdravotné poistenie z dividend vyplatených v auguste 2022, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť

Platiteľ dividend – § 17 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p.

Podanie výkazu preddavkov platiteľa dividend za dividendy, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť, a ktoré boli vyplatené v auguste 2022

Platiteľ dividend – § 20 ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p.

 

Podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených  preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za august 2022

Zamestnávateľ

§ 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.

Podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za august 2022

Zamestnávateľ – platiteľ osobitnej sadzby dane – § 15a ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.

Oznámenie príslušnej zdravotnej poisťovni zmeny platiteľa poistného v auguste 2022, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

Zamestnávateľ – § 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p.

30. 9.  – piatok

DzMV – splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel, ak presahuje 8 300 €

Platiteľ dane z motorových vozidiel – § 10 ods. 4 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v z. n. p.

DzMV – splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 €

Platiteľ dane z motorových vozidiel – § 10 ods. 5 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v z. n. p.

do výplatného termínu

Splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní zrazeného zamestnancom a preddavku na poistné, ktoré platí zamestnávateľ za august 2022

Zamestnávateľ – § 17 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p.

Splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za august 2022

Zamestnávateľ – § 143 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni výkaz poistného a príspevkov za august 2022

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. f) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí skončili pracovný pomer v  auguste 2022

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. j) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Deň pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia

Prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne deň pred vznikom poistného vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Prihlásiť zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne najneskôr deň predchádzajúci dňu, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

do 3 dní

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. h) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. e) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Od výplatného termínu doručiť zdravotnej poisťovni výkaz preddavkov na poistné za august 2022

Zamestnávateľ – § 20 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p. a Metodické usmernenie UDZS č. 3/2/2008

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

Odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za august 2022

Zamestnávateľ

§ 35 ods. 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.

Prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za august 2022 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Zamestnávateľ

§ 6 ods. 2 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v z. n. p.

Do 8 dní

Odhlásiť zamestnanca v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. b) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o soc. poistení v z. n. p.

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí si uplatnili nárok na dávku dôchodkového poistenia

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. j) bod 2a. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Elektronicky predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia odo dňa doručenia výzvy Sociálnej poisťovne na predloženie tejto evidencie

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. j) bod 2b. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia,  začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmenu názvu a sídla zamestnávateľa

Zamestnávateľ

§ 231 ods. 1 písm. c), d), m), n)  zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania

Zamestnávateľ – § 231 ods. 1 písm. i) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov

Zamestnávateľ

§ 234 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p.

Prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa

Zamestnávateľ – § 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p.

Oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom, zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom

Zamestnanec

§ 23 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p.

Do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca

Odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť, začatia výkonu inej zárobkovej činnosti, prenájmu nehnuteľnosti –  registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti,  poberanie príjmov podliehajúcich dani, vznik povinnosti zrážať daň alebo preddavky na daň alebo daň vyberať, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu

Zamestnávateľ

§ 49a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.

Tuzemská a zahraničná fyzická a právnická osoba

§ 52zzi zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.

Podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania, pri prerušení podnikania, pri úmrtí daňovníka a pri zániku daňovníka

Platiteľ dane z motorových vozidiel

§ 9 ods. 3 a nasl. zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v z. n. p.

 







ROZHODOVANIE ODVOLACIEHO ORGÁNU O ODVOLANÍ DAŇOVÉHO SUBJEKTU

Pokiaľ odvolací orgán, ktorým je Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, dostane postúpené odvolanie, musí preskúmať opodstatnenosť a skutočnosti, ktoré sú tvrdené daňovým subjektom v odvolaní. Aké úlohy má odvolací orgán?

 

Podľa § 74 ods. 3 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“) odvolací orgán je oprávnený vykonávať v rámci odvolacieho konania dokazovanie, ak to považuje za potrebné.

 

Preto je dôkazné konanie podstatnou aktivitou odvolacieho orgánu. Pokiaľ dokazovanie prebehlo, odvolací orgán vydá písomné vyhotovenie rozhodnutia, ktoré musí spĺňať formálne, a aj obsahové náležitosti, a to obligatórne. Preto bude obsah rozhodnutia odvolacieho orgánu predmetom tohto článku.

 

Priebeh dôkazného konania pred odvolacím orgánom

V súvislosti s podaným odvolaním daňového subjektu prevezme odvolací orgán od príslušného správcu dane, ktorého rozhodnutie bolo odvolaním napadnuté, v súlade s § 73 ods. 2 daňového poriadku tieto podklady:

·         výsledky doplneného daňového konania,

·         úplný spisový materiál daňového subjektu,

·         predkladaciu správu.

 

Podľa § 73 ods. 3 daňového poriadku predkladacia správa obsahuje najmä:

·         zhrnutie výsledkov doplneného daňového konania,

·         stanovisko ku všetkým dôvodom odvolania,

·         návrh na výrok rozhodnutia o odvolaní.

 

Prvotnou úlohou odvolacieho orgánu je

detailne sa oboznámiť s uvedenými zákonnými podkladmi, ktoré mu boli doručené prvostupňovým správcom dane, ktorého rozhodnutie bolo odvolaním daňového subjektu napadnuté v danom prípade. Potom po preštudovaní uvedených podkladov môže odvolací orgán začať dôkazné konanie, ktoré je súčasťou odvolacieho konania pred odvolacím orgánom.

 

Podľa § 74 ods. 8 daňového poriadku odvolací orgán odvolanie zamietne, ak:

  • je neprípustné,
  • smeruje proti rozhodnutiu, proti ktorému nemožno podať odvolanie.
  • Podľa § 72 ods. 8 daňového poriadku je odvolanie neprípustné, ak:
  • je podané po určenej lehote,
  • nie je podané oprávnenou osobou,
  • smeruje len proti odôvodneniu rozhodnutia.

 

Podľa § 74 ods. 9 daňového poriadku odvolací orgán bez zbytočného odkladu písomne oznámi účastníkovi konania zamietnutie odvolania. Pritom daňový poriadok výslovne neustanovuje, že odvolací orgán o zamietnutí odvolania daňového subjektu vydá rozhodnutie. Ustanovuje len obligatórnu písomnú formu upozornenia odvolacieho orgánu.

 

Pokiaľ odvolací orgán podané odvolanie nezamietne

tak podľa § 74 ods. 2 daňového poriadku platí, že odvolací orgán preskúma napadnuté rozhodnutie v rozsahu požadovanom v odvolaní. Ak vyjdú pri preskúmavaní najavo skutkové či právne okolnosti účastníkom konania neuplatnené, ktoré majú podstatný vplyv na výrok rozhodnutia, odvolací orgán na ne pri rozhodovaní prihliadne; odvolací orgán nie je viazaný len návrhmi účastníka konania a môže zmeniť odvolaním napadnuté rozhodnutie aj v jeho neprospech. V rámci odvolacieho konania môže odvolací orgán výsledky daňového konania doplňovať, odstraňovať chyby konania alebo toto doplnenie alebo odstránenie chýb uložiť správcovi dane s určením primeranej lehoty.

V súlade s § 74 ods. 3 daňového poriadku odvolací orgán je oprávnený vykonávať v rámci odvolacieho konania dokazovanie, ak to považuje za potrebné. Ak odvolací orgán vykonáva dokazovanie, je povinný pred vydaním rozhodnutia o odvolaní umožniť účastníkovi konania oboznámiť sa s výsledkami vykonaného dokazovania.

 

V odvolacom daňovom konaní má daňový subjekt právnu povinnosť dokazovať niektoré tvrdenia. Ide o skutočnosti, ktoré sú potrebné a majú vplyv na správne určenie predmetu odvolacieho konania, ktorým je preskúmanie prvostupňového rozhodnutia.

 

Pokiaľ je daňový subjekt vyzvaný na predloženie dôkazných prostriedkov

počas odvolacieho konania odvolacím orgánom, musí dôkazné prostriedky predložiť.

Pokiaľ v súvislosti s evidenciou, záznamami alebo podkladmi, ktoré je daňový subjekt povinný viesť v súvislosti so svojou činnosťou, vzniknú určité pochybnosti, nejasnosti, nezrovnalosti, ktoré je potrebné preukázať, tak daňový subjekt tieto musí vyvrátiť a situá­ciu objasniť prostredníctvom dôkazov v daňovom konaní.

Vedenie dôkazného konania, vykonávanie dôkazov, posúdenie dôkazov je v plnej kompetencii odvolacieho orgánu, ktorý si však v odôvodnení rozhodnutia (s výnimkou, že vyhovel odvolávajúcemu subjektu v celom rozsahu) musí preukázať, že dokazovanie bolo vykonané správne. Odmietnutie akéhokoľvek dôkazného prostriedku predloženého daňovým subjektom preto musí byť riadne preukázané a odôvodnené odvolacím orgánom.

 

Pri vymedzení právneho pojmu „dôkaz“ využíva daňový poriadok extenzívne hľadisko. Podľa uvedeného § 24 ods. 4 daňového poriadku platí, že za dôkaz je možné použiť všetko, čo môže prispieť k zisteniu a objasneniu skutočností rozhodujúcich pre správne určenie dane a čo nie je získané v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Ide najmä o rôzne podania daňových subjektov, svedecké výpovede, znalecké posudky, verejné listiny, protokoly o daňových kontrolách, zápisnice o miestnom zisťovaní a obhliadke, povinné záznamy a evidencie vedené daňovými subjektmi a doklady k nim.

V kontexte uvedeného platí, že uvedený výpočet dôkazov ustanovený v daňovom poriadku je len demonštratívny a je úplne na uvážení správcu dane, či dôkazný prostriedok vykoná.

 

Obsah rozhodnutia vydaného odvolacím orgánom

Podľa § 74 ods. 4 daňového poriadku platí, že odvolací orgán napadnuté rozhodnutie v odôvodnených prípadoch zmení alebo zruší, inak napadnuté rozhodnutie potvrdí. Odvolací orgán rozhodnutie zruší a vec vráti na ďalšie konanie a rozhodnutie, ak sú na to dôvody. Ak odvolací orgán rozhodnutie zruší a vráti vec na ďalšie konanie a rozhodnutie, správca dane alebo orgán, ktorého rozhodnutie bolo zrušené, je viazaný právnym názorom odvolacieho orgánu.

 

Pretože § 74 daňového poriadku neobsahuje špecifické obsahové náležitosti rozhodnutia vydaného odvolacím orgánom, na obsah tohto rozhodnutia je potrebné primerane použiť § 63 ods. 3 a 5 v spojení s § 74 ods. 6 a 7 daňového poriadku, pričom toto rozhodnutie má obsahovať tieto náležitosti:

·         Označenie odvolacieho orgánuktorý rozhodnutie vydal, pričom musí ísť o presné označenie odvolacieho orgánu, ktorý má právnu subjektivitu. Odvolacím orgánom podľa § 74 ods. 1 daňového poriadku je druhostupňový orgán, ktorým je FR SR. Ak rozhodnutie vydalo ministerstvo, odvolacím orgánom je minister, ktorý rozhoduje na základe odporúčaní ním určenej osobitnej komisie.

·         Označenie daňového subjektu, ktorý podal odvolanie. V tomto ohľade je veľmi podstatné, aby sa označenie daňového subjektu v plnom rozsahu zhodovalo s oficiálnou databázou, napríklad pokiaľ ide o fyzickú osobu – podnikateľa, tak aby bolo jeho obchodné meno presne odpísané zo živnostenského registra alebo pokiaľ ide o právnickú osobu tak z obchodného registra. Pokiaľ toto nebude rešpektované, tak môže byť dotknutý daňový subjekt úspešný v rámci použitia mimoriadnych opravných prostriedkov.

·         Číslo a dátum rozhodnutia odvolacieho orgánu.

·         Výroková časť, ktorá obsahuje meritórne rozhodnutie vo veci, v ktorej musia byť jednoznačne, presne uvedené ustanovenia právnych predpisov, na základe ktorých sa rozhodlo, taktiež musí byť presne uvedené, či odvolací orgán prvostupňové rozhodnutie zmenil a akým spôsobom alebo ho zrušil alebo napadnuté rozhodnutie potvrdil. Pokiaľ odvolací orgán vo svojom rozhodnutí sám rozhodol a určil aj výšku daňovej alebo poplatkovej povinnosti, musí byť v jeho rozhodnutí uvedená lehota na úhradu peňažného plnenia, pričom v § 63 ods. 4 daňový poriadok ustanovuje všeobecnú lehotu 15 dní od právoplatnosti rozhodnutia. Uvedená všeobecná lehota platí len v tom prípade, pokiaľ daňový poriadok alebo osobitný právny predpis neustanovuje inú lehotu.

 

Taktiež je potrebné uviesť, kto hradí a v akej výške náklady odvolacieho daňového konania podľa § 12 daňového poriadku a pokiaľ rozhodnutie odvolacieho orgánu ukladá peňažné plnenie, tak je potrebné uviesť identifikačné údaje pre realizáciu platby.

 

•    Odôvodnenie je podstatnou obsahovou časťou rozhodnutia odvolacieho orgánu a obsahovo by malo byť jeho najrozsiahlejšou časťou. V odôvodnení rozhodnutia odvolací orgán v súlade s § 63 ods. 5 daňového poriadku uvedie, ktoré skutočnosti sú podkladom pre vydanie rozhodnutia, vysporiadanie sa s návrhmi a námietkami daňového subjektu, aké úvahy ovplyvnili hodnotenie dôkazov a použitie právnych predpisov, podľa ktorých sa rozhodovalo. Výnimku z toho, že rozhodnutie vydané odvolacím orgánom v odvolacom daňovom konaní musí obsahovať odôvodnenie, predstavuje podľa § 74 ods. 6 daňového poriadku prípad, keď sa rozhoduje o odvolaní, pričom odvolacím orgán mu vyhovie v plnom rozsahu.

•    Poučenie o tom, že podľa § 74 ods. 7 daňového poriadku proti rozhodnutiu odvolacieho orgánu nemožno podať odvolanie; proti rozhodnutiu ministra nie sú prípustné opravné prostriedky.

•    Vlastnoručný podpis oprávnenej osoby s uvedením jej mena, priezviska a funkcie a odtlačok úradnej pečiatky; ak sa rozhodnutie vyhotovuje v elektronickej podobe, neobsahuje vlastnoručný podpis a odtlačok úradnej pečiatky, ale sa autorizuje podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov.

•    Rozhodnutie vydané v odvolacom daňovom konaní odvolacím orgánom je v súlade s § 63 ods. 9 daňového poriadku právoplatné, pokiaľ bolo riadne doručené daňovému subjektu, vykonateľné je v súlade s § 63 ods. 10 daňového poriadku vtedy, pokiaľ uplynula lehota plnenia uvedená v rozhodnutí, za predpokladu, že takúto povinnosť uvedené rozhodnutie ukladá.

•    Rozhodnutie v daňovom konaní je potom možné podľa § 63 ods. 12 daňového poriadku opraviť len v prípade zrejmých nedostatkov, prípadne nesprávností, ktoré sú zjavné, chyby v písaní, počítaní, chýbajúce formálne náležitosti a iné zrejmé nesprávnosti v rozhodnutí a upovedomia sa o tom oznámením účastníci konania.

 

Právna úprava priebehu doručovania rozhodnutia odvolacieho orgánu

Pre právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia odvolacieho orgánu vydaného v odvolacom daňovom konaní je nevyhnutné nielen to, aby obsahoval všetky obsahové náležitosti, ale taktiež aj to, aby bolo právne súladne doručené daňovému subjektu do vlastných rúk. Pretože § 63 a § 74 daňového poriadku neustanovujú špecifické právne ustanovenie, ktoré by upravovalo doručovanie rozhodnutia odvolacieho orgánu vydaného v odvolacom daňovom konaní, tak odvolací orgán musí pri jeho doručovaní uplatniť ustanovenia daňového poriadku, ktoré sa týkajú doručovania písomností do vlastných rúk v daňovom konaní.

Jednotlivé prípady, keď je potrebné písomnosť vydanú v daňovom konaní doručiť daňovému subjektu do vlastných rúk ustanovuje § 31 ods. 1 daňového poriadku, a to prostredníctvom taxatívneho právneho výpočtu.

 

Podľa uvedeného § 31 ods. 1 daňového poriadku sa písomnosť musí doručiť daňovému subjektu do vlastných rúk vtedy, ak tak ustanovuje daňový poriadok, ak je deň doručenia rozhodujúci pre začiatok plynutia lehoty, ktorej nesplnenie by pre adresáta mohlo byť spojené s právnou ujmou, alebo ak tak určí správca dane v konkrétnom prípade.

 

V kontexte uvedeného taxatívneho právneho výpočtu daňového poriadku je možné vyvodiť záver, že rozhodnutie odvolacieho orgánu je takou písomnosťou vydanou v odvolacom daňovom konaní, s ktorej doručením sa spája začiatok plynutia lehoty, ktorej nesplnenie by pre jej adresáta, ktorým je daňový subjekt, bolo spojené s právnou ujmou.

 

Okamih doručenia písomného vyhotovenia rozhodnutia odvolacieho orgánu je podstatný

pre začiatok plynutia lehoty na podanie mimoriadnych opravných prostriedkov, a to obnovy konania a preskúmania rozhodnutia mimo odvolacieho konania podľa § 75 až § 77 daňového poriadku. Uvedené lehoty na podanie mimoriadnych opravných prostriedkov sú podstatnými zákonnými lehotami, nakoľko umožňujú podať mimoriadne opravné prostriedky v daňovom konaní a tým umožniť zvrátiť právnu relevanciu rozhodnutia odvolacieho orgánu vydaného v odvolacom daňovom konaní.

V kontexte uvedených súvislostí je možné vyvodiť záver, že rozhodnutie odvolacieho orgánu musí byť doručené daňovému subjektu do vlastných rúk. Ide o doručenie prostredníctvom špeciálnej obálky s doručenkou s označením „do vlastných rúk“, ktorú si môže prevziať výlučne dotknutý daňový subjekt. Odvolaciemu orgánu sa vráti doručenka s označením časového okamihu prevzatia rozhodnutia daňovým subjektom a jeho vlastnoručným podpisom.

 

Upozornenie!

Pokiaľ sa pri doručovaní rozhodnutia odvolacieho orgánu nedodrží postup doručovania do vlastných rúk ustanovený v § 31 daňového poriadku, tak sa odvolací orgán vystavuje riziku, že pre nedodržanie formálnej stránky bude jeho rozhodnutie napadnuté mimoriadnymi opravnými prostriedkami v daňovom konaní. Pri ich podaní sa totiž daňový subjekt môže odvolávať na to, že rozhodnutie odvolacieho orgánu prevzala iná osoba, ktorá ho neinformovala o jeho obsahu a doručení, pričom nemožno považovať za ospravedlňujúce, že uvedené rozhodnutie prevzal blízky rodinný príslušník dotknutého daňového subjektu.

 

Úspešnosť podaných mimoriadnych opravných prostriedkov spôsobuje

odklad právoplatnosti a vykonateľnosti rozhodnutia odvolacieho orgánu, ktorý sa nestane exekučným titulom a nemožno ho vymáhať v daňovom exekučnom konaní, prípadne prostredníctvom exekútora podľa § 88 ods. 2 DP, pokiaľ je správcom dane miestna samospráva. Preto je nevyhnutné plne rešpektovať predpoklady pre doručovanie písomností v daňovom konaní a zvoliť správny spôsob doručovania rozhodnutia odvolacieho orgánu, ktorý je podstatnou písomnosťou v daňovom konaní a ovplyvňuje priebeh celého daňového konania a možnosť uplatnenia mimoriadnych opravných prostriedkov v daňovom konaní. V § 30 ods. 1 daňový poriadok povoľuje, aby boli písomnosti v daňovom konaní, teda aj platobný výmer, doručované daňovým subjektom aj osobne, zamestnancami správcu dane.

 

Taktiež je možné doručovať písomnosti v daňovom konaní, teda aj rozhodnutie odvolacieho orgánu prostredníctvom poskytovateľa poštových služieb alebo iného orgánu, ak tak ustanovuje osobitný predpis, ktorým je napríklad zákon č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. alebo verejnou vyhláškou.

 

Pokiaľ má adresát zástupcu s plnomocenstvom na účely správy daní, doručuje sa písomnosť len tomuto zástupcovi. Ak má však adresát osobne pri správe daní niečo vykonať, doručuje sa písomnosť jemu aj jeho zástupcovi. Týmto nie je dotknuté doručenie písomnosti uložením podľa § 9 ods. 2 a 11 daňového poriadku.

 

Ak nejde o doručovanie elektronickými prostriedkami

doručuje sa písomnosť na adresu na území členského štátu, ktorú daňový subjekt oznámil správcovi dane; inak sa doručuje písomnosť fyzickej osobe na adresu trvalého pobytu a právnickej osobe na adresu sídla; ustanovenie § 9 ods. 11 daňového poriadku tým nie je dotknuté.

 

V prípade subjektov, s ktorými komunikuje finančná správa výlučne elektronicky, je možné doručiť im rozhodnutie odvolacieho orgánu aj elektronickou formou. Podľa § 14 ods. 1 daňového poriadku majú právnu povinnosť doručovať elektronickými prostriedkami finančnej správe tieto subjekty

a)  daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo právnickou osobou zapísanou v obchodnom registri, alebo fyzickou osobou - podnikateľom registrovanou pre daň z príjmov,

b)  daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,

c)  advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,

d)  zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt podľa písmena a), ktorého zastupuje pri správe daní.

 

Pre doručovanie elektronických dokumentov platia

podľa § 32 daňového poriadku tieto obligatórne podmienky:

•    elektronické dokumenty sa subjektom podľa § 14 daňového poriadku doručujú do ich elektronickej osobnej schránky,

•    elektronický dokument zaslaný do elektronickej osobnej schránky je doručený okamihom, keď osoba uvedená v § 14 daňového poriadku s prístupom do elektronickej osobnej schránky prijme uvedený dokument,

•    ak osoba uvedená v § 14 daňového poriadku neprijme elektronický dokument do 15 dní odo dňa jeho zaslania do elektronickej osobnej schránky, považuje sa tento elektronický dokument za doručený posledným dňom tejto lehoty, aj keď sa osoba uvedená v § 14 daňového poriadku o doručení nedozvedela,

•    elektronické doručovanie sa považuje za doručenie do vlastných rúk,

•    doručovanie elektronickými prostriedkami sa vzťahuje aj na Finančné riaditeľstvo SR.

 

Podľa § 35 ods. 1 až 3 daňového poriadku, ak nie je správcovi dane známy pobyt alebo sídlo adresáta, doručí písomnosť verejnou vyhláškou.

 

Doručenie verejnou vyhláškou sa vykoná v mieste posledného pobytu alebo sídla adresáta tak, že obec na žiadosť správcu dane vyvesí po dobu 15 dní spôsobom v mieste obvyklým oznámenie o mieste uloženia písomnosti s jej presným označením.

 

Obec potvrdí dobu vyvesenia; posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia. Oznámenie o mieste uloženia písomnosti sa vyvesí aj v sídle správcu dane, ktorého písomnosť má byť adresátovi doručená. Doručovanie verejnou vyhláškou sa považuje za doručenie do vlastných rúk. Takýmto spôsobom je možné doručiť aj rozhodnutie odvolacieho orgánu.

 

Upozornenie!

Oznámenie o mieste uloženia písomnosti s jej presným označením je druhom zverejnenia písomnosti a taktiež sa v ňom zverejňujú aj osobné údaje subjektu, ktorému je písomnosť určená. Preto je pri doručovaní písomnosti verejnou vyhláškou v daňovom konaní potrebné v plnom rozsahu rešpektovať zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „zákon o ochrane osobných údajov“).

 

 

Viac o problematike sa dočítate v mesačníku Dane a účtovníctvo bez chýb, pokút a penále 9/2022.

 

 

 

 
 


BYŤ DOBRÝ NESTAČÍ


CIGARETY, SNUS A VAPOVANIE - VÁŽNE ZLOZVYKY

 

Mnoho jedincov konzumuje s obľubou pri rôznych príležitostiach po troškách dym z cigarety, cigary, či fajky. Definícia konzumácie dymu z tabakových listov hovorí, že ide o naučené chovanie, pri ktorom u väčšiny fajčiarov prechádza psychická a fyzická závislosť na cigarete v závislosť centrálneho nervového systému na nikotín.

 

Dnes už existuje dostatok dôkazov o tom, že fajčenie výrazne poškodzuje fyzické aj duševné zdravie. Vyfajčenie jednej cigarety totiž znamená riziko skrátenia života až o dvanásť minút, zvyšuje sa riziko srdcového aj mozgového infarktu a vzniku onkologických ochorení. Cigarety sa pomaly, ale iste stávajú minulosťou a vytláčajú ich nové formy tabakizmu – snus a vapovanie, ktoré však nie sú o nič lepšie!

 

„Snus“ alebo „snuff“ je nová forma tabakizmu

Upravené tabakové listy sa v malom vrecku, pripomínajúcom „vrecúškový čaj“, vkladajú medzi hornú peru a ďasná predných zubov. Cez dobre prekrvenú ústnu sliznicu sa do krvi konzumenta rýchlo vstrebávajú omamné a povzbudzujúce zložky, čo spôsobuje očakávaný a veľmi rýchly mozgový „flash“. Prvá skúsenosť sa podobá úderu zlej drogy, užívateľovi je strašne zle, ale potom si jeho organizmus „zvykne“ a hlavne navykne.

 

Typický „snuffer“ skonzumuje denne aj 16 dávok. Ide o výrazne rizikovú záležitosť. Okrem neuveriteľného zápachu z úst a klasických účinkov tabaku (napr. vznik rakovinového bujnenia v tele), sa tu dostavuje aj efekt nie nepodobný vplyvom šnupania a žutia tabaku. Poškodzuje sa chrup a ďasná, vznikajú chronické zápaly, zubné kazy a ložiskové infekcie s následným odhaľovaním krčkov zubov ako pri paradentóze, problémy so sliznicou tráviaceho traktu (pažerák, žalúdok). Vo finále je to potom rakovina koreňa jazyka, pier a podobné nepríjemnosti.

 

Vaping je spôsob, akým používatelia inhalujú najrôznejšie látky

Klasické fajčenie je založené na spaľovaní tabaku. Pri ňom ale vzniká rad splodín a do tela sa dostáva množstvo škodlivých látok. Vaping je naproti tomu založený na odparovaní látok, najčastejšie rozpustených v kvapaline (tzv. e-liquidy). Para s obsahom účinnej látky, teda napr. nikotínu v elektronických cigaretách, sa vyparuje v tzv. vaporizéri. Najčastejším vaporizérom je elektronická cigareta. V nej sa látka v kvapalnom stave zahrieva a mení na paru, ktorú potom používateľ vdychuje.

Samozrejme, že aj vapovanie nesie isté riziká. Podľa posledných štúdií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je škodlivosť elektronických cigariet preukázateľná. Zvlášť pre teenagerov sa môže stať vape cestou ku klasickému fajčeniu. Niektoré odborné štúdie navyše uvádzajú, že vaping má rovnako zhubný vplyv na imunitné bunky organizmu ako fajčenie cigariet.

 

Je fajčenie pary neškodné?

Zástancovia e-cigariet sú presvedčení, že zariadenie škodí menej ako tradičný tabakový výrobok. Oproti nepríjemnému zápachu tabaku, e-cigareta nemá žiadny zápach, čo je „výhoda“, pretože rodičia neucítia smrad po cigarete.

Tí, ktorí si život bez fajčenia nevedia predstaviť, jednoducho nechcú prestať fajčiť. Namiesto škodlivých látok v bežnej cigarete, chcú do svojho tela prijímať iba niečo „menej škodlivé“.

 

Odborníci im však odkazujú: hoci e-cigarety neobsahujú väčšinu iných toxických a rakovinotvorných látok, ktoré sú prítomné v cigaretovom dyme, obsahujú podobné, alebo aj vyššie úrovne iných škodlivín, napríklad formaldehydu. Preto hovoriť o e-cigaretách ako o zdravej alternatíve k tabakovým výrobkom, je rovnaký nezmysel ako vymeniť vodku za koňak.

 

Diacetyl, používaný v elektronických cigaretách, je ochucujúca chemická látka,

spájajúca sa s prípadmi vážnej choroby dýchacieho ústrojenstva, ktorá sa najvýraznejšie prejavuje neliečiteľným stavom nazvaným „popcornové pľúca“. Tento stav sa prvý raz objavil u pracovníkov vo výrobniach popcornu do mikrovlnky, ktorí inhalovali umelú maslovú príchuť. Choroba spôsobuje zjazvenie v drobných vzdušných mechúrikoch pľúc. To vedie k nedostatočnému dýchaniu a výraznému kašľu. Diacetyl a iné podobné ochucovadlá sa používajú v mnohých iných príchutiach okrem maslového popcornu vrátane ovocne, alkoholovo a cukríkovo ochutených elektronických cigariet.“

 

RADA!

Vyzerá to tak, že „bezpečná“ alternatíva s ovocnou príchuťou nakoniec vôbec nemusí byť taká bezpečná a pravdepodobne by bolo najlepšie ukončiť akékoľvek návyky na elektronické cigarety, kým sa v tejto oblasti neurobia ďalšie výskumy.

 

MUDr. Pavel Malovič

 


 
 
PRÁVE VYCHÁDZAJÚ - MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE

 

Poradca (Poradca), č. 2/2023 (VIII/2022)

  • Zákon o miestnych daniach s komentárom - komentár

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 9/2022 (VIII/2022)

  • Elektronická PN (ePN)
  • Spolupráca so SZČO ako nelegálne zamestnávanie – nová hrozba
  • Sezónne zamestnávanie – po novele ZP
  • Zmena pracovných podmienok
  • Fond na podporu vzdelávania – zmeny
  • Výpoveď zamestnávateľa zo zdravotných dôvodov
  • Mladiství zamestnanci

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb, pokút a penále (DUO), č. 9/2022 (VIII/2022)

  • Miestne dane a poplatky - zmeny
  • Majetok poskytnutý na prenájom
  • špecifické prípady
  • Zrážková daň
  • Základ DPH v zahraničných obchodných vzťahoch
  • Úprava odpočítania dane zaplatenej na vstupe pri investičnom majetku
  • Daň z motorových vozidiel v príkladoch
  • Oceňovanie zásob
  • Zaokrúhľovanie platieb v hotovosti

 

1000 riešení 9-10/2022 (VIII/2022)

  • Miestne dane a poplatky
  • Dovolenka - nárok a čerpanie
  • Zákon o dani z príjmov (ZDP)
  • Daň z pridanej hodnoty
  • Automobil
  • Podvojné účtovníctvo (PÚ)
  • Účtovanie o odloženej dani

 

Verejná správa (VS), č. 7-9/2022 (VIII/2022)

  • Doprava
  • Autoškoly

 

 

ODBORNÉ PUBLIKÁCIE, KTORÉ VÁM POMÔŽU V PODNIKANÍ

 

 

1. Obchodný zákonník po novelách s komentáromrozsiahly komentár, Zákon o verejnom obstarávaní, Zákon o cenách, vzory zmlúv

2. Občiansky zákonník po novelách s komentárom – rozsiahly komentár, úplné znenia zákonov po novelách, záväzkové právo

3. s.r.o. – SPRIEVODCA (komplexné a prehľadné spracovanie problematiky spoločnosti s ručením obmedzeným od jej založenia, vzniku až po možnosti zrušenia)

4. 100 otázok a odpovedí Obchodovanie – odvody a náhrady (príklady z oblasti obchodovania z pohľadu daní, ktoré reagujú na epidemiologické opatrenia v praxi)

5. 100 otázok a odpovedí Odmeňovanie, Verejné obstarávanie (súbor otázok venovaný problematike podmienok verejného obstarávania, zmlúv i súhrnných správ; zamestnávania, príspevkov na rekreáciu, zrážok zo mzdy, odvodov i cestovných náhrad)

6. 100 otázok a odpovedí Výdavky podnikateľa, Automobil (príklady z praxe k uplatňovaniu daňových výdavkov FO; využívanie automobilu v podnikaní z pohľadu spotreby pohonných látok, odpisov alebo dani z motorových vozidiel)

7. Daňové a nedaňové výdavky A-Z 2021 (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových)

8. 100 otázok a odpovedí ZPD po novom, Optimalizácia (praktické príklady týkajúce sa novely zákona o dani z príjmu a daňovej povinnosti FO a PO)

9. Stavebný zákon – s komentárom po novelách (odborná publikácia s úplným znením zákona s komentárom po novelách 2021 a aktuálnymi vyhláškami k danej problematike)

10. 100 otázok a odpovedí Výdavky, Cestovné náhrady (praktické príklady týkajúce sa daňových a nedaňových výdavkov; cestovných náhrad zamestnancov a SZČO)

11. Podvojné účtovníctvo (zákon o účtovníctve s komentárom, Postupy účtovania)

12. Pozemkové spoločenstvá po novele bez chýb, pokút a penále (zdaňovanie a účtovanie v pozemkovom spoločenstve)

13. 100 otázok a odpovedí Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania v PÚ (účtovná problematika v názorných príkladoch)

14. 100 otázok a odpovedí Kurzarbeit, Zamestnávanie (prvá kapitola obsahuje nový zákon o podpore v čase skrátenej práce – kurzarbeit – s komentárom, druhá kapitola ponúka spektrum otázok a odpovedí z oblastí zamestnávania a zdaňovania príjmov)

15. 100 otázok a odpovedí Autorské príjmy; Manká, škody, odpisy; Rezervy v účtovníctve (praktické príklady týkajúce sa zdaňovania autorských príjmov, mánk a škôd z daňového a účtovného pohľadu a tvorby rezerv v účtovníctve)

16. Účtovná závierka podnikateľov za rok 2021 (komplexný postup pri zostavovaní účtovnej závierky)

17. Daňové priznania za rok 2021, Ročné zúčtovanie preddavkov za daň (komplexný postup pri podávaní daňového priznania a ročného zúčtovania preddavkov na daň, vzory tlačív)

18. Odvody poistného od 1. 1. 2022 (prehľad odvodov poistného pre základné kategórie poistencov od 1. 1. 2022, povinnosti zamestnávateľa, vzory)

19. Účtovné súvzťažnosti 2022 pre PÚ (prehľad súvzťažného účtovania na syntetických účtoch zoradených podľa jednotlivých účtových tried a skupín v sústave podvojného účtovníctva podnikateľských subjektov)

20. Zákonník práce s komentárom 2022 (aktuálne znenie Zákonníka práce s komentárom po rozsiahlych novelách)

21. Daňový poriadok s komentárom 2022 (aktuálne znenie Daňového poriadku s komentárom po novelách)

22. Jednoduché účtovníctvo, postupy účtovania po novele (komplexná príručka pre účtovné jednotky vedúce jednoduché účtovníctvo)

23. Trestné právo po novelách (najdôležitejšie právne predpisy z oblasti trestného a správneho práva nielen pre právnikov, advokátov, prokurátorov, ale aj pre príslušníkov policajného zboru a študentov vysokých škôl)

24. Ústava SR (od 1. 1. 2022) (úplné znenie Ústavy SR po novelách, Listina základných práv a slobôd, Všeobecná deklarácia ľudských práv, Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní)

25. 100 otázok a odpovedí ZDP a DPH po novelách (prostredníctvom názorných príkladov rozoberáme ostatné novely zákonov s účinnosťou od 1. 1. 2022 v podkapitolách Fyzická osoba, Právnická osoba, Registrácia a obchod, Daňová povinnosť, Odpočítanie dane)

26. Daňové a nedaňové výdavky 2022 (titul rozšírený o viac ako 100 strán prináša abecedne zoradené daňové a nedaňové výdavky s príkladmi, encyklopédia výdavkov s príkladmi obsahuje kapitoly podľa abecedne rozdelených hesiel, ktoré sa týkajú daňových a nedaňových výdavkov)

27. Dedičská príručka (všetky potrebné informácie ohľadom dedenia)

28. Podvojné účtovníctvo s komentárom 2022 (správne postupy účtovania nájdete v komentári k zákonu o účtovníctve, komentár je obohatený o prípady z praxe a definíciu pojmov, s ktorými sa podnikateľ pri účtovaní môže stretnúť)

29. Školský zákon s komentárom (úplné znenie školského zákona s komentárom po zásadných zmenách)

30. 100 otázok a odpovedí Nehnuteľnosti, Rozvoj bývania, Automobil (tematické odpovede na otázky doplnené vybranými aktualizovanými zákonmi)

 

PRIPRAVUJEME

Poradca (Poradca), č. 3/2023 (IX/2022)

  • Živnostenský zákon s komentárom - komentár

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 10-11/2022 (IX/2022)

  • Zlepšenie podnikateľského prostredia – „druhé kilečko“
  • Daňový bonus a prídavky na dieťa - zvýšenie
  • Vysporiadanie rozdielov z RZZP
  • Zmena zdravotnej poisťovne
  • Oprava nesprávne zrazenej dane zamestnávateľom
  • Voľby do orgánov samosprávy

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb, pokút a penále (DUO), č. 10-11/2022 (IX/2022)

  • Daňová zostatková cena hmotného majetku
  • Nepodnikateľ a prenájom nehnuteľnosti z pohľadu ZDP
  • Životné minimum – zmena
  • Zrážky zo mzdy podľa Zákonníku práce

 

Verejná správa (VS), č. 10-11/2022 (IX/2022)

  • Súvisiace predpisy k novému Stavebnému zákonu

 

NOVINKY

 

Aktualizácia III/5 (VIII/2022)

  • Zákonník práce
  • Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
  • Zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa
  • Opatrenie MPSVaR č. 227/2022 Z. z. o úprave súm životného minima

 

Aktualizácia II/6 (VIII/2022)

  • Zákon č. 18/1996 Z. z. o cenách
  • Zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám
  • Zákon č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti
  • Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch

 

Aktualizácia I/3 (VII/2022)

  • Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
  • Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
  • Zákon č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch
  • Zákon č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe

 

Aktualizácia VI/3 (VII/2022)

  • Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch
  • Zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia

 

 

ZÁKONY 2022 novelizované k 1. 1. 2022

 

ZÁKONY I A – daňové

  • Správa daní a poplatkov
  • Daň z príjmov • DPH
  • Miestne dane • Spotrebné dane

 

ZÁKONY I B - účtovné

  • Účtovníctvo
  • Cestovné náhrady
  • Poplatky

 

ZÁKONY II A - obchodné

  • Obchodné právo
  • Živnostenské podnikanie
  • Autorské právo

 

ZÁKONY II B - občianske

  • Občianske právo
  • Notársky poriadok
  • Advokácia a právne služby
  • Súkromná bezpečnosť

 

ZÁKONY II C trestné

  • Civilný proces
  • Exekučný poriadok
  • Trestné právo
  • Správne právo

 

 

ZÁKONY III A - pracovnoprávne

  • Zákonník práce • mzdové predpisy
  • Zákon o službách zamestnanosti
  • Pedagogickí zamestnanci
  • Kolektívne vyjednávanie a združovanie občanov
  • Správne právo • BOZP

 

ZÁKONY III B – odvody a poistenie

  • Sociálne a dôchodkové poistenie
  • Nemocenské a zdravotné poistenie

 

ZÁKONY III C - sociálne

  • Sociálne zákony a služby
  • Sociálnoprávna ochrana detí

 

ZÁKONY IV - stavebné

  • Stavebný zákon a súvisiace predpisy
  • Architekti a inžinieri
  • Stavebné výrobky
  • Bývanie • pôda

 

ZÁKONY V A

  • Rozpočtové pravidlá
  • Štátna a verejná služba

 

ZÁKONY V B

  • Školstvo • inšpekcie
  • Financovanie
  • Regionálny rozvoj
  • Verejné práce • obce

 

ZÁKONY VI A

  • Životné prostredie • ovzdušie
  • Lesné hospodárstvo
  • Integrovaná prevencia a kontrola znečistenia

 

Zákony VI B

  • Odpadové a vodné hospodárstvo
  • Prevencia priemyselných havárií
  • Ochrana pred povodňami

 

 


 

 
 
HORÚCE TÉMY - nájdete v tematických balíčkoch určených podnikateľom, živnostníkom, ekonómom, zamestnávateľom, účtovníkom, audítorom, pracovníkom VS:

 
1. NOVÝ STAVEBNÝ ZÁKON


Nový stavebný zákon, teda Zákon o územnom plánovaní a Zákon o výstavbe je schválený. Zákony by mali priniesť radikálne zrýchlenie povoľovania výstavby, elektronizáciu, zjednodušenie postupov aj prísnejšie postihy voči čiernym stavbám. Aké ďalšie zmeny zákony priniesli?
Čítajte naše publikácie, ktoré sú určené podnikateľom, stavebníkom, developerom, pracovníkom stavebných úradov a odborov životného prostredia, majiteľom


1. Výstavba a územné plánovanie - Zákon o územnom plánovaní a Zákon o výstavbe s komentármi - odborná tematická publikácia /A5, cca str. 350 - 400/

2. DUO 9/2022 - Nový stavebný zákon - zmeny - príspevok /A4, str. 80/

3. VS 10-11/2022 - Súvisiace predpisy k novému Stavebnému zákonu - úplné znenia vyhlášok /A5, str. 128/

4. Aktualizácia IV/1 - Zákon o územnom plánovaní, Zákon o výstavbe -
úplné znenia zákonov /A5, str. 128/


Cena balíčka je 42,70 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 28,90 €.
Ušetríte 13,80 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


2. ZMENY V TRESTNOM PRÁVE


Potrebujete ku svojej práci aktuálne znenia zákonov týkajúcich sa trestného práva po ostatných novelách? Aké zmeny najnovšie novely priniesli?
Dozviete sa v našich publikáciách, ktoré sú určené právnikom, orgánom činným v trestnom konaní, súdnym úradníkom, vyšetrovateľom, prokurátorom, advokátom, exekútorom, ...


1. Aktualizácia II/4 - Trestný poriadok, Civilný sporový poriadok ... - úplné znenia zákonov /A5, str. 384/

2. Poradca 1/2023 - Zákon o riešení hroziaceho úpadku - nový zákon - komentár /A5, str. 240/

3. Trestné právo a policajný zbor - Trestná zodpovednosť, Zákon o Policajnom zbore, Zákon o priestupkoch ... - úplné znenia zákonov /A5, str. 432/


Cena balíčka je 22,10 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 15,50 €.
Ušetríte 6,60 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


3. ZMENY V ZAMESTNÁVANÍ PO NOVELE

Potrebujete ku svojej práci aktuálne znenia zákonov týkajúcich sa pracovnoprávnej oblasti po ostatných novelách? Aké zmeny priniesli novely do oblasti zamestnanosti, sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia a ďalších?
Čítajte naše publikácie, ktoré využijú zamestnávatelia, podnikatelia, personalisti, mzdové účtovníčky, audítori, ekonómovia, manažéri ...


1. Aktualizácia III/3 - Zákon o službách zamestnanosti, Zákon o sociálnom poistení - úplné znenia zákonov /A5, str. 528/

2. Zákonník práce po novele s komentárom - odborná tematická publikácia /A5, str. 424/

3. PaM 8/2022 - Sumy stravného od 1. 5. 2022 - príspevok /A4, str. 80/

Cena balíčka je 31,80 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 20,90 €.
Ušetríte 10,90 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


4. ŠKOLSKÝ ZÁKON PO NOVELÁCH

Začiatkom roka nadobudla účinnosť novela Školského zákona, ktorá priniesla rad zmien týkajúcich sa nielen vzdelávacích štandardov, učebných plánov a osnov, ale aj stupňov vzdelania, či hodnotenia žiakov … Čo je obsahom týchto zmien a aké dalšie zmeny novela priniesla?
Podrobné informácie nájdete v našich publikáciách, ktoré sú určené pracovníkom v školstve, obciam, mestám, VÚC …


1. Školský zákon s komentárom 2022 - odborná tematická publikácia /A5, cca str. 352/

2. Ústava Slovenskej republiky 2022 - úplné znenie Ústavy SR po novelách /A6, str. 120/

3. Zákony V B/2022 - Školský zákon, Zákon o školskej inšpekcii ... - úplné znenia zákonov /A5, str. 752/

4. PaM 6-7/2022 - Školský zákon - zásadné zmeny - príspevok /A5, str. 112/

5. Verejná správa 3-4/2022 - Vyhláška o pedagogickej dokumentácii - nová vyhláška, Vyhláška o školských výchovno-vzdelávacích zariadení - nová vyhláška .... - úplné znenia vyhlášok a zákonov /A5, str. 96/

6. Výkladový slovník pre verejný sektor - slovník odborných pojmov /A5, str. 300/


Cena balíčka je 43 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 21,50 €.
Ušetríte 21,50 €.



Poštovné a balné je 2,50 €.

Všetky publikácie a tematické balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, e-mailom: abos@-poradca.sk alebo kúpiť prostredníctvom e-shopu.
Ceny balíčkov sú s DPH.


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY DENNE V ČASE OD 9,00 - 15,00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 

KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page