Em@ilové noviny

 

č. 8/2013

12. 4. 2013

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Čo znamená pre podnikateľa vyradenie motorového vozidla - osobného automobilu z obchodného majetku? Najčastejším dôvodom vyradenia automobilu z obchodného majetku sú predaj automobilu, jeho likvidácia, darovanie, vyradenie z dôvodu škody.
Viac si prečítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Dúfame, že aj v dnešných emailových novinách nájdete užitočné informácie.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
Vyradenie automobilu z obchodného majetku

 
Obchodný majetok podnikateľa

Na účely podnikania je obchodný majetok definovaný v zákone č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník, v znení nehorších predpisov (ďalej len OZ). Podľa § 6 OZ je obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt a to vecí, pohľadávok a iných peniazmi oceniteľných hodnôt, ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie. Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP) definuje v § 2 písm. m.) obchodný majetok ako súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných hodnôt, ktoré má fyzická osoba (ďalej len FO) s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto FO účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Obchodným majetkom, podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstaraný finančným prenájmom (lízingom). Obchodným majetkom u podnikajúcej FO, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 ZDP, je majetok, ktorý spĺňa tieto podmienky:
  • vždy ide o majetok, ktorý je vo vlastníctve podnikateľa,
  • podnikateľ musí majetok využívať na podnikanie, t.z. na dosahovanie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov,
  • podnikateľ o majetku účtoval alebo účtuje, alebo ho evidoval alebo eviduje v evidencii vedenej podľa ustanovení ZDP.


Z hľadiska daňového sa automobil považuje za hmotný majetok
Hmotný majetok definuje ustanovenie § 22 ZDP. Podľa § 22 ods. 2 písm. a) hmotným majetkom odpisovaným na účely ZDP je samostatná hnuteľná vec so samostatným technicko-ekonomickým určením, ak jeho vstupná cena (ďalej len VC) je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technická funkcia (doba použiteľnosti) je dlhšia ako jeden rok. Podnikateľ môže zaradiť automobil do obchodného majetku len vo VC určenej podľa § 25 ZDP. Z takto určenej VC počíta odpisy, ktoré zahrňuje do daňových výdavkov podľa § 19 ZDP. T. z., že automobil podnikateľ od uvedenia do používania postupne odpisuje. Automobil môže vyradiť, a to už v priebehu jeho odpisovania alebo až po skončení odpisovania.
Dôvodmi vyradenia v podnikateľskej praxi sú:
  • predaj automobilu,
  • likvidácia automobilu,
  • darovanie automobilu,
  • vyradenie z dôvodu škody,
  • preradenie automobilu do osobného užívania.
Automobil podnikateľ vyraďuje v zostatkovej cene (ďalej len ZC). Podľa § 26 ods. 3 ZDP je ZC automobilu rozdiel medzi VC a celkovou výškou odpisov zahrnutých do daňových výdavkov.

Vyradenie automobilu z dôvodu predaja
Podnikateľ najčastejšie predáva hmotný majetok, t. z. aj automobil, ktorý mal zaradený v obchodnom majetku, ak ho už nepotrebuje, nevyužíva ho alebo z dôvodu morálneho opotrebovania, keď automobil už nemá také technické parametre, aké podnikateľ od neho požaduje. Podnikateľ, ktorý sa rozhodol, že automobil predá, t.z. musí ho vyradiť z obchodného majetku, by mal postupovať:
  • podľa § 6 ods. 5 písm. a) ZDP, podľa ktorého príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom podnikateľa, t. j. aj príjem z jeho predaja,
  • podľa § 19 ods. 3 písm. b) ZDP, podľa ktorého daňovým výdavkom je aj ZC hmotného majetku určená pri jeho vyradení predajom alebo pomerná časť ZC vzťahujúca sa na predanú časť majetku.
Ak podnikateľ vyradí automobil v dôsledku jeho predaja počas roka, nemá nárok na uplatnenie daňového odpisu.

Vyradenie automobilu z dôvodu likvidácie
Likvidáciou podnikateľ najčastejšie vyraďuje automobil, ktorý už nepotrebuje alebo ktorý je už morálne opotrebovaný. Pri likvidácií automobilu by mal podnikateľ postupovať v súlade s ustanovením § 19 ods. 3 písm. b) ZDP, podľa ktorého je daňovým výdavkom ZC hmotného majetku (určená podľa § 25 ods. 3 ZDP) pri jeho vyradením likvidáciou alebo pomerná časť ZC vzťahujúca sa na likvidovanú časť majetku. T. z., že podnikateľ, ktorý vyraďuje automobil z dôvodu likvidácie postupuje rovnako, ako podnikateľ, ktorý vyraďuje automobil z dôvodu jeho predaja.

Vyradenie automobilu z dôvodu darovania
Podnikateľ môže na základe svojho rozhodnutia, darovať, t.z. bezodplatne odovzdať automobil inej FO alebo právnickej osobe (ďalej len PO). Ak sa tak podnikateľ rozhodne, postupuje pri posudzovaní, či je ZC darovaného automobilu daňovým výdavkom, podľa § 21 ods. 2 písm. f) ZDP. Podľa uvedeného ustanovenia daňovým výdavkom nie je ZC trvale vyradeného hmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d) ZDP. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne vyradiť automobil z dôvodu darovania postupuje tak, že automobil vyradí z obchodného majetku k dátumu darovania, ktorý je uvedený v darovacej zmluve. Vyradenie automobilu neovplyvní základ dane.

Vyradenie automobilu z dôvodu škody
Automobil môže podnikateľ vyradiť nielen z dôvodu jeho predaja, likvidácie alebo darovania, ale aj z dôvodu vzniknutej škody. V podnikateľskej praxi je to najčastejšie z dôvodu:
  • škody v dôsledku krádeže spôsobenej neznámym páchateľom, alebo
  • škody z iného dôvodu, napríklad z dôvodu havárie.
Pojem škody je definovaný v § 26 ods. 6 zákona č. 431/2002 o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej len ZÚ), podľa ktorého je škoda neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku. ZDP rozlišuje škodu na:
  • nezavinenú škodu a
  • zavinenú škodu.


Nezavinená škoda
je definovaná ako škoda:
  • vzniknutá v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasením, povodňou, búrkou s bleskami, krupobitím a lavínou,
  • spôsobená podľa potvrdenia polície neznámym páchateľom, t.z. napríklad krádežou automobilu.
Podľa § 19 ods. 3 písm. g) ZDP sú škody nezavinené podnikateľom daňovým výdavkom, pričom škody spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou. Podnikateľ, ktorý chce zaúčtovať alebo zaevidovať nezavinenú škodu v plnej výške do daňových výdavkov, má povinnosť dokladovať túto skutočnosť. Nezavinenou škodou u automobilu je najčastejšie krádež spôsobená neznámym páchateľom. Na základe vzniknutej škody podnikateľ vyradí automobil z obchodného majetku. Jeho ZC môže zahnúť do daňových výdavkov v plnej výške v tom zdaňovacom období, v ktorom má túto skutočnosť potvrdenú políciou, a to bez ohľadu na výšku prípadnej náhrady od poisťovne. Tento postup vyplýva z ustanovení § 19 ods. 3 písm. d) a g) ZDP.

Zavinená škoda
je škoda zavinená podnikateľom. Podľa § 19 ods. 3 písm. d) ZDP je daňovým výdavkom ZC hmotného majetku vyradeného z dôvodu škody, do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku, s výnimkou uvedenou § 19 ods. 3 písm. g) ZDP (nezavinené škody). Zavinenou škodou je u automobilu napríklad úplne zničenie automobilu pri havárií. Podnikateľ úplne zničený automobil vyradí z obchodného majetku a do daňových výdavkov zahrnie ZC automobilu len do výšky prijatej náhrady. Ak je automobil poškodený tak, že sa dá opraviť, nejde o škodu. K vyradeniu automobilu v takomto prípade nedochádza. Výdavky, ktoré vynaloží podnikateľ na opravu automobilu sú plnej výške jeho daňovými výdavkami bez ohľadu na výšku prijatej náhrady. Prijatá náhrada je zdaniteľným príjmom podnikateľa.

Ing. Ján Mintál

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 4/2013)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
KRÁDEŽ AUTOMOBILU

Podnikateľka mala zaradený v obchodnom majetku malý úžitkový automobil v OC 26 000 eur. V januári 2013 jej automobil ukradli. V marci 2013 dostala potvrdenie od polície, že páchateľ krádeže je neznámy. Automobil mala poistený a od poisťovne dostane náhradu škody. ZC zistená z účtovníctva k 31. 12. 2012 bola 19 500 eur.
Ako bude podnikateľka postupovať pri stanovení daňového výdavku?

Pri stanovení daňového výdavku v súvislosti s vyradením automobilu z dôvodu škody bude podnikateľka postupovať podľa § 19 ods. 3 písm. g) ZDP, lebo podmienky ustanovené v ZDP splnila:
  • škodu podnikateľka nezavinila,
  • vzniknutú škodu nahlásila polícií,
  • páchateľ krádeže nebol zistený a ostal neznámy, o čom jej polícia vydala potvrdenie.
Škoda, ktorú spôsobil podľa potvrdenia polície neznámy páchateľ, je daňovým výdavkom podnikateľky v tom zdaňovacom období, v ktorom túto skutočnosť polícia potvrdila, t.j. v roku 2013. Podnikateľka v roku 2013 môže za daňový výdavok považovať ZC automobilu. Náhrada škody, ktorú dostane od poisťovne bude jej zdaniteľným príjmom.
Časť knihy dlhodobého majetku HM č.032: Úžitkový automobil
Dátum obstarania: 10. 5. 2012
Odpisová skupina 1
Obstarávacia cena: 26 000 eur
Doba odpisovania: 4 roky
Vstupná cena: 26 000 eur
Spôsob odpisovania: rovnomerný
Zaradenie do používania: 10. 5. 2012
Vyradenie z používania: 15. 3. 2013
Dôvod vyradenia: v dôsledku škody – ukradnutie
Poznámky:
Účtovné odpisy = daňovým odpisom
Rok VC v eur OR v eur ZC v eur
2012 26 000 26 000:4=6 500 26 000-6 500=19 500


PREDAJ AUTOMOBILU

Podnikateľ obstaral v roku 2010 osobný automobil za 15 250 eur, ktorý zaradil do obchodného majetku. Začiatkom roku 2013 sa rozhodol automobil predať. Automobil predal 8. 2. 2013 za 5 000 eur.
Aký bude postup z pohľadu dane?

Podnikateľ bude pri posudzovaní a určovaní výšky zdaniteľného príjmu a daňového výdavku postupovať podľa:
  • § 6 ods. 5 písm. a) ZDP, t.z., že príjem z predaja vo výške 5 000 eur bude považovať za zdaniteľný príjem,
  • podľa § 19 ods. 3 písm. b) ZDP, t. z. že daňovým výdavkom bude ZC automobilu, ktorú vykázal v účtovníctve k 31. 12. 2012.
Časť knihy dlhodobého majetku HM č. 2: Osobný automobil
Dátum obstarania: 1. 2. 2010
Odpisová skupina 1
Obstarávacia cena: 15 250 eur
Doba odpisovania: 4 roky
Vstupná cena: 15 250 eur
Spôsob odpisovania: rovnomerný
Zaradenie do používania: 1. 2. 2010
Vyradenie z používania: 8. 2. 2013
Dôvod vyradenia: predaj
Poznámky:
Účtovné odpisy = daňovým odpisom
Rok VC v eur OR v eur ZC v eur
2010 15 250 15 250 : 4 = 3 813 15 250 – 3 813 = 11 437
2011 15 250 15 250 : 4 = 3 813 11 437 – 3 813= 7 624
2012 15 250 15 250 : 4 = 3 813 7 624 – 3 813 = 3 811
Kde: OR – odpis ročný
Podnikateľ bude v dôsledku predaja osobného automobilu, t.z. aj jeho vyradenia z obchodného majetku v roku 2013 zdaňovať čiastku 1 189 eur (5 000 – 3 811).

ROVNOMERNÝ ODPIS

Podnikateľ obstaral v roku 2008 osobný automobil za 451 890 Sk, čo je po prepočte konverzným kurzom (ďalej len KK) 15 000 eur. Automobil zaradil do obchodného majetku. V marci 2013 automobil predal za 5 000 eur. Počas doby používania automobilu ho odpisoval rovnomerným spôsobom. V roku 2009 a 2011 odpisovanie prerušil.
Aká bude výška zdaniteľného príjmu?

Podnikateľ bude pri vyčíslení výšky zdaniteľného príjmu z predaja automobilu a stanovení ZC postupovať tak isto, ako podnikateľ v predchádzajúcom príklade, t. z. podľa:
  • § 6 ods. 5 písm. a) ZDP, podľa ktorého príjem z predaja vo výške 5 000 eur je jeho zdaniteľným príjmom,
  • podľa § 19 ods. 3 písm. b) ZDP, t.z. daňovým výdavkom bude ZC automobilu, ktorú vykázal v účtovníctve k 31. 12. 2012.
Odpisovanie automobilu v roku 1009 a 2010 prerušil v súlade s ustanovením § 22 ods. 9 ZDP. Podľa § 22 ods. 9 ZDP môže podnikateľ odpisovanie hmotného majetku prerušiť a to na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období. V ďalšom zdaňovacom období pokračuje v odpisovaní tak, ako keby odpisovanie nebolo prerušené, pričom sa o doba odpisovania predĺži o dobu, počas ktorej odpisovanie prerušil.
Časť knihy dlhodobého majetku HM č. 1: Osobný automobil
Dátum obstarania: 1.02.2008
Odpisová skupina 1
Obstarávacia cena: 451 890 Sk
Doba odpisovania: 4 roky
Vstupná cena: 451 890 Sk
Spôsob odpisovania: rovnomerný
Zaradenie do používania: 1. 2. 2008
Vyradenie z používania: 16. 3. 2013
Dôvod vyradenia: predaj
Poznámky:
Účtovné odpisy = daňovým odpisom
Prepočet Sk na eur KK = 30,1260
– VC = 451 890: 30,1260 = 15 000 eur
– ZC = 338 917 : 30,1260 = 11 249,98 eur
– Odpisy = 112 973 : 30,1260 = 3 750 eur
Rok VC v Sk OR v Sk ZC v Sk
2008 451 890 451 890 : 4 = 112 973 451 890 – 112 973 = 338 917
Rok VC v eur OR v eur ZC v eur
2009 15 000 Odpisovanie prerušené 11 249,98
2010 15 000 Odpisovanie prerušené 11 249,98
2011 15 000 15 000: 4 = 3 750 11 249,98 – 3750 = 7 499,98
2012 15 000 15 000: 4 = 3 750 7 499,98 – 3 750 = 3 749,98
Z dôvodu vyradenia automobilu predajom bude podnikateľ v roku 2013 zdaňovať čiastku 1 250,02 eur (5 000 – 3 749,98).

DAROVANIE AUTOMOBILU

Podnikateľka – FO, darovala 08. 02. 2013 škole, ktorú navštevujú jej deti, automobil, ktorý mala zaradený v obchodnom majetku. Automobil obstarala v roku 2009, jeho OC bola 11 600 eur, odpisovala ho zrýchleným spôsobom a jeho ZC v čase darovania bola 0 eur.
Ako má podnikateľka postupovať?

Podnikateľka pri vyradení automobilu z dôvodu jeho darovania by mala postupovať podľa § 21 ods. 2 písm. f) ZDP, podľa ktorého ZC hmotného majetku, t.z. aj automobilu, pri jeho vyradení v dôsledku darovania nie je daňovým výdavkom. Podnikateľka ku dňu darovania vyradí automobil z obchodného majetku – uvedenú transakciu zaeviduje do knihy dlhodobého majetku.
Časť knihy dlhodobého majetku HM č. 08: Automobil
Dátum obstarania: 1.04.2009
Odpisová skupina 1
Obstarávacia cena: 11 600 eur
Doba odpisovania: 4 roky
Vstupná cena: 11 600 eur
Spôsob odpisovania: zrýchlený
Zaradenie do používania: 1. 04. 2009
Vyradenie z používania: 08. 02. 2013
Dôvod vyradenia: darovanie
Poznámky:
Účtovné odpisy = daňovým odpisom
Rok VC v eur OR v eur ZC v eur
2009 11 600 11 600: 4 = 2 900 11 600 – 2 900 = 8 700
2010 11 600 8 700 x 2: (5-1) = 4 350 8 700 – 4 350 = 4 350
2011 11 600 4 350 x 2: (5-2) = 2 900 4 350 – 2 900 = 1 450
2012 11 600 1 450 x 2: (5-3) = 1 450 1 450 – 1 450 = 0
Vyradenie automobilu z dôvodu darovania neovplyvní u podnikateľky základ dane.



(viac riešení problémov nájdete v mesačníku DUO 4/2013 )

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 15/2013
49/2013 Rozhodnutie
predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
50/2013 Vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej republiky č. 589/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o jednotnom systéme označovania audiovizuálnych diel, zvukových záznamov umeleckých výkonov, multimediálnych diel, programov alebo iných zložiek programovej služby a spôsobe jeho uplatňovania v znení vyhlášky Ministerstva kultúry Slovenskej republiky č. 541/2009 Z. z.
51/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o vytvorení stredo- a východoeurópskej konštituencie v Medzinárodnom menovom fonde na roky 2012 – 2022
52/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku ku Konštituenčnej dohode z 8. októbra 2003 – ustanovenia prislúchajúce k činnosti konštituencie v skupine Svetovej banky na obdobie od 1. novembra 2012 do 31. októbra 2014
53/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Konštituenčnej dohody guvernérov Európskej banky pre obnovu a rozvoj štátov Českej republiky, Maďarska, Slovenskej republiky a Chorvátskej republiky a Dodatku č. 1 ku Konštituenčnej dohode guvernérov Európskej banky pre obnovu a rozvoj štátov Českej republiky, Maďarska, Slovenskej republiky a Chorvátskej republiky v súvislosti s pristúpením Gruzínska ku konštituenčnej dohode
54/2013 Oznámenie 55/2013 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 300. výročia narodenia Jozefa Karola Hella
56/2013 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní pamätných euromincí v nominálnej hodnote 2 eurá pri príležitosti 1150. výročia príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu

Čiastka 16/2013
57/2013 Zákon
, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
58/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy
59/2013 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 508/2004 Z. z., ktorou sa vykonáva § 27 zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka 17/2013
60/2013 Zákon
, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov
61/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 752/2004 Z. z., ktorým sa vydávajú indikátory kvality na hodnotenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
62/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien a doplnkov príloh A a B k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR)
63/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru) Príloha k čiastke 17 – k oznámeniu č. 63/2013 Z. z.


Čiastka 18/2013
64/2013 Zákon
, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov


Čiastka 19/2013
65/2013 Vyhláška
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 388/2009 Z. z., ktorou sa vydáva Mýtny poriadok v znení neskorších predpisov
66/2013 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie z 30. decembra 2003 č. 07045/2003, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva v znení neskorších predpisov
67/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Programu spolupráce medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry Ruskej federácie na roky 2013 – 2017
68/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Opčného protokolu k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach Príloha k čiastke 19 – k oznámeniu č. 68/2013 Z. z.

Čiastka 20/2013
69/2013 Zákon
, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie (zákon o energetickej efektívnosti) a o zmene a doplnení zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 17/2007 Z. z. v znení zákona č. 136/2010 Z. z.
70/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 561/2007 Z. z. o investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
71/2013 Zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
72/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2005 Z. z. o správcoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov
73/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 138/2010 Z. z. o lesnom reprodukčnom materiáli v znení zákona č. 49/2011 Z. z.
74/2013 Zákon, ktorým sa mení zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
75/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
76/2013 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú náležitosti žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska podľa § 102 ods. 1 zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov
77/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Memoranda o porozumení medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a Ministerstvom poľnohospodárstva Čínskej ľudovej republiky o prehlbovaní poľnohospodárskej spolupráce
78/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o zmenách a doplnkoch v prílohách k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečných tovarov po vnútrozemských vodných cestách (ADN)

Čiastka 21/2013
79/2013 Zákon
, ktorým sa mení zákon č. 434/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
80/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
81/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 293/2007 Z. z. o uznávaní odborných kvalifikácií v znení zákona č. 560/2008 Z. z. a o zmene a doplnení zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov
82/2013 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 537/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na usporiadanie výrobného zariadenia na výrobu liehu, technologického zariadenia na spracovanie liehu, skladovanie liehu, prepravu liehu, vyskladňovanie liehu a preberanie liehu, kontrole množstva liehu, zisťovaní zásob liehu a o spôsobe vedenia evidencie liehu (o kontrole výroby a obehu liehu)



 
 


Vedúci pracovník

 
Ako proti jarnej únave?

Každé ročné obdobie má svoj pomerne výrazný vplyv na životný štýl a zdravie človeka, ale úplne špecifická situácia nastáva v ich prechodových fázach, čo sa asi najvýraznejšie prejavuje pri prelievaní zimy do jari. Čo je potrebné pre špecifické prejavy príchodu jari ako klimatickej zmeny?

Prevaha „čiernych“ dní, kedy neskôr svitá a skôr sa stmieva, mnohých lákala v zimnom čase viacej k leňošeniu, nižšiemu fyzickému zaťažovaniu počas vzácnych voľných hodín a k výraznejšej konzumácii nie príliš zdravých potravín. Pokiaľ sme netrávili v priemere minimálne stodvadsať minút na priamom dennom svetle a neboli výrazne fyzicky aktívni aspoň trištvrte hodiny zo dňa, mohlo sa to nepriaznivo prejaviť aj náchylnosťou k vyššej unaviteľnosti, migrenóznym bolestiam hlavy „bez príčiny“, nízkej kreativite a depresívnym náladám či smútku - akýmsi príznakom „chrípky duše“.
Zima tak zvyčajne negatívne prispieva k uloženiu vyšších zásob tuku, redukcii fyzickej a psychickej kondície, ako aj poklesu našej odolnosti voči prílevom infekčných ochorení.

Číhajúca jarná únava počas premosťovania zimy do jari prenasleduje takmer 75 % ľudí fyzicky aj psychicky. Absencia farieb prírody a predovšetkým nedostatok denného svetla spôsobuje, že v priebehu zimných mesiacov si vyčerpáme nazhromaždené „zásoby“ slnečného svitu a energie, ktoré sme prácne nazhromaždili počas letných mesiacov. Nie každý má šancu a čas riešiť túto kritickú svetelnú stratu tým, že odletí na desať dní do teplých slnečných krajín alebo vystihne azúrovo svietiace nebo v horách. Málokedy si tak dobre uvedomujeme magický vplyv prirodzeného svetla, ktoré je hlavnou ochranou pred smútkom, a výrazne sa podieľa na tvorbe serotonínu – „ladiča“ dobrej nálady alebo hormónu šťastia. Pokiaľ je jeho hladina plytká, človek sa môže cítiť depresívne, byť „bez nálady“, mať poruchy spánku, pocity nudy a neschopnosti niečo nové vymyslieť. Odborne sa tento stav nazýva sezónnou emocionálnou poruchou (Seasonal Affective Disorders – SAD). Odhaduje sa, že práve týmto smútočným stavom môže byť postihnutých 4 až 6 % populácie a u ďalších 10 až 20 % sa vyskytuje miernejšia forma SAD, označovaná ako takzvaná „zimná melanchólia“. Niekedy nasleduje agresívne chovanie, neurčité chronické pobolievanie celého tela a „z ničoho nič“ sa dostavuje výrazná až „diabolská“ chuť do jedla. Mnohí odborníci tvrdia, že tento stav, podobný „klasickej“ depresii, sa prejavuje u žien, ktoré držia nejakú diétu, spojenú s obmedzovaním príjmu obľúbenej potravy a nedostatkom pohybu. Veľmi často sa takáto situácia objavuje u usilovne študujúcich, ktorí trávia denne pri knihách a počítačoch dlhé hodiny. Zníženie množstva serotonínu v ľudskom tele sa zvyčajne pijaví aj tým, že človek má chuť na čosi sladké (čokoláda, zákusok, kocka cukru a podobne) – „organizmus si to pýta“. Cítime sa „pod psa“, zažívame nepriateľstvo k sebe samému, sme akoby „vygumovaní“, „odchádzame“, hodnotíme sa ako zlí, máme intenzívny pocit, že nič nedokážeme a nič dobrého si nezaslúžime (alebo naopak – nedostaneme to), že život nemá zmysel. Práve konzumácia sladkostí vec rieši iba čiastočne a dočasne. Oveľa lepšie je odložiť „hriešne túžby“ nabok a dať si radšej banán a potom rýchlu prechádzku alebo krátke zacvičenie. Svetlo a pohyb tvorbu tohto hormónu „lepšej nálady“, ktorý vzniká z aminokyseliny L – tryptofánu, stimulujú.
Mnohými praktikovaná útecha v zvýšenej konzumácii alkoholu, množstvách nevhodných tabletiek na spanie alebo upokojenie (sedatíva, antidepresíva), prípadne v „mäkkých“ drogách (najmä marihuana), vec určite nerieši.

NA SEZÓNNU PORUCHU – SAD je osvedčenou a účinnou metódou, okrem pohybu a správnej výživy, liečba svetlom (fototerapia). Dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života pomocou špeciálnych biolámp, nahrádzajúcich slnečný svit. Obyčajná „klasická“ lampa slnko nenahradí, pretože v skutočnosti ide len o veľmi slabý zdroj svetla. Na účinný liečebný druh fytoterapie sa používa svetlo s intenzitou až 2 500 luxov, čo je žiarenie približne desať krát väčšie ako bežné osvetlenie. O dĺžke aplikácie sedenia pred biolampou (viacero dní po sebe 30 minút až dve hodiny) je vhodné poradiť sa s lekárom – špecialistom. Cielená svetloliečba sa aplikuje v rozličných regeneračných centrách, ale vhodná biolampa sa dá zakúpiť aj do domácnosti, či firmy. Na rozdiel od solárií nemá toto svetelné polarizované žiarenie nežiaduce účinky na zdravie a jeho efekt je podobný účinkom liekov proti depresii. Polarizované svetlo ako zdroj koncentrovaného liečivého svetla pôsobí aj:
1. proti bolesti – pôsobením svojej energie znižuje citlivosť nervových buniek,
2. proti zápalu – aktivizuje prirodzené faktory tela, podieľajúce sa na likvidácii rôznych zápalov, rozširuje krvné cievy a urýchľuje látkovú výmenu v mieste zápalu, umocňuje obranyschopnosť,
3. biostimulačne – podporuje a urýchľuje obnovu aj zdravý vývoj buniek a poškodených tkanív.

SPRÁVNA VÝŽIVA je potrebné pre špecifické prejavy príchodu jari ako klimatickej zmeny. Považuje sa za vhodné konzumovať látky obsahujúce vhodnú formu cukru (komplexné sacharidy – celozrnné pečivo, nelúpaná ryža, neupravované obilniny, hrubá múka, zelenina, ovocie), ktoré pomáhajú bunkám ľudského tela dodávkami energie. Na postupný návrat k sviežej mysli, dobrej nálade, kreativite, kvalitnej koncentrácii, schopnosti rýchlej reakcie a mozgovej vitality je potrebné prirodzené zvýšenie prívodu vitamínov (B1 – tiamín, B2 – riboflavin, B3 – nikotinamid, B5 – kyselina pantoténová, B6 – pyridoxín, C, B10 – kyselina listová, B12), minerálov a stopových prvkov (chróm, zinok, selén, vápnik), výživové doplnky (koenzým Q10, cholín, lecitín, DMAE/ dimethylaminoethanol/) a bielkoviny – obzvlášť ich stavebné kamene a kamienky – aminokyseliny. V prirodzenej výžive človeka sa ich nachádza dvadsať rôznych typov, z ktorých osem si nevie organizmus vytvoriť sám a nazývajú sa esenciálne. Tie je tiež vhodné dopĺňať pomocou potravinových doplnkov. Zaujímavé sú však aj takzvané očisťovacie dni, čo značí pravidelné výrazné obmedzenie konzumácie pevnej stravy, nahradzovanej zeleninovými a ovocnými šťavami. Ide vlastne o istú formu “hladovky”, či pôstu. Očistný deň môže byť do stravovacieho režimu zaradený prakticky každý týždeň, najlepšie vždy v prvý deň. Dôvodom termínu je vo väčšine prípadov zvýšený energetický príjem a väčší objem potravy v čase víkendu. V priebehu očisťovacieho dňa sa organizmus zbaví nahromadených zvyškov požitej potravy v tráviacom trakte a spolu s nimi ďalších toxických látok kolujúcich v organizme, ktoré prijal v priebehu stravovania.
Týmto spôsobom môže byť umožnený odpočinok všetkým orgánom, ktoré sú zapojené do spracovania prijímanej potravy. Odporúča sa používať aj bylinkové čaje, špeciálne ovocné a zeleninové šťavy (napríklad z červenej repy, zeleru a mrkve). Niekto pridáva špecifický prírodný produkt mumio alebo používa ako prísadu koreň žen-šen. Takýto systém sa určitým spôsobom približuje praktikám jogínov a starovekých kresťanov, ktorí si takto “očisťovali telo” a “umožňovali duši” koncentráciu aj poznanie nepoznateľného. Správne voleným „pôstom“ sa dá veľmi výrazne korigovať nebezpečenstvo prípadného vývoja cukrovky (diabetu) alebo porúch premeny tukov. Pre zdravie sa zdá byť nevyhnutné využitie pôstnych dní po období výraznejšie zvýšeného príjmu potravy (po víkendoch, rôznych sviatkoch). Ak nič iné – tak sa docieli udržanie stálej telesnej hmotnosti. Postenie však vyžaduje vôľu a nácvik. Odporúča sa začať raz za 14 dní iba 24 hodinami „hladovky“, v priebehu ktorých sa prijíma dostatok tekutín. Optimálne je zahájiť tento proces v nedeľu večer, ďalšia strava potom nasleduje v pondelok večer – musí byť veľmi málo výdatná, nesmie dochádzať k prejedaniu. Vhodná je hustá zeleninová polievka s celtovinami a nič viac. Ešte lepšie je vydržať až do utorňajšieho rána, kedy je dobré dať si obilnú zmes (napríklad műsli) s nízkotučným bielym jogurtom. Ten, kto trpí zápchou môže v priebehu pondelka použiť “preháňadlo” z harmančekového vývaru v množstve asi 0,5 litra. Treba ešte pripomenúť nevyhnutnou príjmu väčšieho množstva tekutín v priebehu pôstu – aspoň 3 až 4 litre za deň. Recept na čerstvú zeleninovú šťavu: 150g červenej repy, 100g hlávkovej kapusty, 50g zeleru a 150g mrkve nastrúhame na nerezovom strúhadle a prelejeme dvoma litrami studenej, predtým prevarenej vody. V nádobe uložíme do chladu a tmy na 24 hodín. Pijeme po l dcl tak, aby sme za deň vypili aspoň liter.

ZÁVER – Samozrejmosťou pri odstraňovaní jarnej únavy je dostatok skutočne kvalitného spánku v chladnejších a dobre vetraných miestnostiach, a veľmi častý razantný pohybový program (rýchla chôdza, nordic walking, klusanie, beh, bicyklovanie) na dennom svetle a čerstvom vzduchu. U ľudí, ktorí trpia typickými jarnými ochoreniami (alergie a astma), zvyšujúcimi únavu, je vhodná kontrola u špecialistov kvôli revízii doterajšej liečby a sekundárnej prevencie. Takže – každý môže trpieť na jar únavou, ale môže jej príznaky zmierniť na úplné minimum.

MUDr. Pavel Malovič


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
Apríl 2013
2. 4. – utorok Daň z príjmov podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2012
úhrada dane z príjmov fyzických a právnických osôb
zaslanie oznámenia o hotovostných platbách (okrem tých, ktoré sú evidované prostredníctvom ERP) presahujúcich 5 000 € za rok 2012 fyzickým osobách, z ktorých nebola zrazená daň
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 1 659,70 € do 16 596,96 €
vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane za rok 2012 zamestnancom
podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za február 2013
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2013
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného vo februári 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
8. 4. – pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za marec 2013 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za marec 2013
15. 4. - pondelok Daň z príjmov predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol vo marci 2013 49 790 €
podanie súhrnného výkazu k DPH za marec 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
podanie súhrnného výkazu k DPH za prvý štvrťrok 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
25. 4. – štvrtok DPH podanie daňového priznania k DPH za marec 2013 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za prvý štvrťrok 2013 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
splatnosť DPH za marec 2013 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
splatnosť DPH za prvý štvrťrok 2013 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za marec 2013
30. 4. - utorok Daň z príjmov podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za marec 2013
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za marec 2013
podanie vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane za rok 2012 na osobitné účely daňovníkom, ktorému zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane
zrazenie daňového nedoplatku z ročného zúčtovania za rok 2012 u zamestnanca, ktorý predložil vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na osobitné účely
podanie hlásenia o vyúčtovaní dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii a o vyplatenom daňovom bonuse za rok 2012
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v marci 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za marec 2013
pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia Poistné prihlásiť v pobočke Sociálnej poisťovne zamestnanca na sociálne poistenie
Deň nasledujúci po zániku pracovnoprávneho vzťahu alebo po zániku poistenia Poistné odhlásiť v pobočke Sociálnej poisťovne zamestnanca zo sociálneho poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za marec 2013
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za marec 2013 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 20.3. 21.3. 22.3. 25.3. 26.3. 27.3. 28.3. 2.4. 3.4. 4.4. 5.4. 8.4. 9.4. 10.4. 11.4.
USA americký dolár USD 1,2945 1,291 1,2948 1,2935 1,2861 1,2768 1,2805 1,284 1,2828 1,2818 1,2944 1,3023 1,304 1,3086 1,3119
Japonsko japonský jen JPY 123,69 122,95 122,85 122,55 121,25 120,3 120,87 119,79 119,96 122,31 124,49 128,46 128,92 129,69 130,39
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,67 25,813 25,832 25,738 25,806 25,8 25,74 25,881 25,828 25,817 25,763 25,727 25,762 25,865 25,942
Dánsko dánska koruna DKK 7,4532 7,4531 7,4527 7,4542 7,4527 7,4528 7,4553 7,4548 7,4535 7,4534 7,4547 7,4543 7,4558 7,4563 7,4563
V. Británia anglická libra GBP 0,8552 0,85165 0,8528 0,8516 0,849 0,84515 0,8456 0,8469 0,8484 0,84745 0,8491 0,85095 0,85175 0,8548 0,852
Maďarsko maďarský forint HUF 304,97 305,42 307,25 306,45 304,5 304,12 304,42 301,91 302,1 301,38 301,13 297,75 297,65 298,11 297,79
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7017 0,7017 0,7023 0,7021 0,7016 0,7014 0,7017 0,7012 0,7013 0,7011 0,7012 0,701 0,7009 0,7007 0,7009
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1609 4,1828 4,1803 4,1607 4,1775 4,1818 4,1804 4,1846 4,1908 4,1887 4,1738 4,1283 4,1304 4,116 4,1124
Rumunsko rumunský leu RON 4,4238 4,418 4,4283 4,415 4,417 4,4135 4,4193 4,4185 4,4208 4,4251 4,4215 4,4075 4,4087 4,389 4,394
Švédsko švédska koruna SEK 8,3374 8,3654 8,4232 8,4361 8,3561 8,302 8,3553 8,311 8,3258 8,4064 8,3984 8,3591 8,3765 8,3353 8,3138
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2222 1,2225 1,2212 1,2213 1,2209 1,2174 1,2195 1,2159 1,2167 1,2155 1,2158 1,2168 1,22 1,2183 1,2187
Nórsko nórska koruna NOK 7,545 7,548 7,5395 7,543 7,4975 7,472 7,512 7,467 7,4465 7,449 7,4475 7,454 7,486 7,506 7,477
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5928 7,595 7,5945 7,5935 7,5945 7,595 7,594 7,6063 7,6095 7,6085 7,61 7,6104 7,6125 7,6125 7,6203
Rusko ruský rubeľ RUB 39,95 39,9375 40,01 39,83 39,7355 39,573 39,7617 40,0061 40,515 40,5533 40,858 40,745 40,601 40,405 40,426
Turecko turecká líra TRY 2,356 2,3425 2,3558 2,3528 2,3386 2,3271 2,3212 2,317 2,3205 2,3176 2,3294 2,3292 2,3248 2,337 2,3464
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2469 1,2375 1,2412 1,2356 1,2263 1,2234 1,2308 1,2267 1,2237 1,229 1,2425 1,2503 1,2449 1,2429 1,2411
Brazília brazílsky real BRL 2,5651 2,5726 2,6072 2,6031 2,5894 2,5838 2,5703 2,5913 2,5912 2,5898 2,606 2,5773 2,5946 2,5968 2,5876
Kanada kanadský dolár CAD 1,3271 1,3211 1,3259 1,3199 1,3103 1,2984 1,3021 1,3006 1,301 1,3012 1,3134 1,3244 1,3234 1,329 1,3242
Čína čínsky jüan CNY 8,0473 8,0273 8,0433 8,0368 7,9899 7,934 7,96 7,9379 7,9639 7,9484 8,0272 8,0786 8,0879 8,1053 8,1288
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,0489 10,0224 10,0517 10,0396 9,98 9,9114 9,942 9,9403 9,9575 9,9514 10,0517 10,1107 10,1248 10,1587 10,1836
Indonézia indonézska rupia IDR 12588,63 12573,22 12629,65 12599,18 12521,64 12428,01 12447,96 12505,14 12504,21 12507,32 12615,11 12693,68 12677,64 12678,54 12737,87
India indická rupia INR 70,35 70,03 70,361 70,1413 70,006 69,541 69,566 69,563 69,855 70,368 70,978 71,024 71,12 71,351 71,531
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1442,98 1438,36 1449,45 1435,52 1424,66 1420,67 1425,03 1436,24 1432,77 1445,76 1466,25 1489,21 1485,37 1480,61 1481,37
Mexiko mexické peso MXN 16,0388 15,9865 16,0711 15,9715 15,8408 15,8335 15,8146 15,8285 15,7274 15,7597 15,962 15,8076 15,8559 15,8943 15,8661
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,0421 4,03 4,0295 4,008 3,982 3,9551 3,965 3,9519 3,954 3,9478 3,9616 3,9818 3,9595 3,9648 3,9796
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,574 1,5494 1,5559 1,5465 1,5385 1,5274 1,5308 1,5229 1,5198 1,5268 1,5408 1,5405 1,5356 1,53 1,514
Filipíny filipínske peso PHP 52,721 52,6 52,877 52,84 52,788 52,233 52,296 52,479 52,485 52,889 53,319 53,787 53,688 53,673 53,825
Singapur singapurský dolár SGD 1,6201 1,6132 1,6177 1,6086 1,5968 1,5888 1,59 1,5847 1,5877 1,5916 1,6045 1,6158 1,6158 1,62 1,6223
Thajsko thajský baht THB 37,696 37,658 37,964 37,908 37,684 37,41 37,423 37,621 37,676 37,646 37,939 38,066 37,868 37,976 38,084
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 12,0201 12,005 12,0706 12,0035 11,9128 11,8725 11,82 11,8186 11,8463 11,8509 11,843 11,7647 11,6805 11,69 11,691
Izrael izraelský šekel ILS 4,7616 4,7301 4,7295 4,6971 4,6757 4,6532 4,6679 4,6388 4,6436 4,6537 4,6957 4,7132 4,7339 4,7557 4,7619

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca (Poradca), č. 9/2013 (III/2013)
  • Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku s komentárom – Irena Bubeníková
  • Novela obchodného zákonníka
  • Pracovnoprávne vzťahy a ich postihy

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 4/2013 (II/2013)
  • Daňové výdavky v kocke – Ing.Jana Bielená
  • Daňová povinnosť FO a PO - Ing. Miroslava Brnová, Ing. Michaela Vidová
  • Daň z príjmov po skončení roka 2012 – Ing. Ivana Valterová, Ing. Emma Bosáková

Verejná správa – (VS), č. 4/2013 (III/2013)
  • Zdaňovanie nehnuteľnosti na rok 2013 – Irena Bubeníková
  • Príspevky poskytované zamestnávateľom – JUDr. Sandra Tomiová Mrukviová

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4/2013 (II/2013)
  • Konto pracovného času – JUDr. Sandra Tomiová Mrukviová
  • Náhradné voľno – Mgr. Martina Kovalčíková
  • Mandátna zmluva – Ing. Ján Mintál

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 4/2013 (II/2013)
  • Daňový poriadok- novela od 1. 1. 2013 - JUDr. Soňa Kubincová
  • Fakturácia u platiteľov DPH – Ing. Naďa Vašková

1 000 riešení, č. 4/2013 (II/2013)
  • Automobil v podnikaní – Ing.Ján Mintál
  • Daň z nehnuteľnosti - Irena Bubeniková
  • Dane v praxi
  • Zákonník práce
  • Mzdy, odvody

PRIPRAVUJEME

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 5/2013 (III/2013)
  • Zdaniteľné obchody v súhrnom výkaze
  • Opravy chýb minulých účtovných období
  • Daň z motorových vozidiel

Verejná správa – (VS), č. 5/2013 (III/2013)
  • Miestne dane
  • Účtovanie neziskových organizácií

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 5/2013 (III/2013)
  • Elektronická výplatná páska
  • Rekvalifikácia

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2013 (II/2013)
  • Zákon o miestnych daniach
  • Nehnuteľnosti

1 000 riešení, č. 5/2013 (III/2013)
  • Miestne dane
  • Mzdy a odvody
  • Dane v praxi
  • Zákonník práce

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Jarný dopredaj Zákonov I
Živnostníkom, zamestnávateľom, účtovníkom, daňovým poradcom, audítorom sú určené úplné znenia a novely zákonov obsiahnutých v zborníkoch I, II, III, VI. Tieto môžete získať za výhodnú cenu.

Zákony I -daňové, účtovné…
(A5, str.) - daň z príjmov, miestne dane, spotrebné dane, daň z pridanej hodnoty.


Zákony II – obchodné, občianske.
mesačník Poradca 6/2013, (A5, 256 str.)


Zákony III - sociálne, zdravotné...
(A5, str.) - zákonník práce, zákon o minimálnej mzde, sociálne poistenie, zdravotné poistenie.


Zákony VI -životné prostredie, odpady...
(A5, str.) - životné prostredie, vodný zákon, zákon o odpadoch, zákon o ovzduší.


Trestný zákon, trestný poriadok - úplné znenie zákona s príkladmi z praxe
monotematika (A5, 288 str.) zadarmo




BALÍČEK Jarný dopredaj Zákonov I obsahuje:
Zákony I + Zákony II + Zákony III + Zákony VI + Trestný zákon, trestný poriadok zadarmo

Cena balíčka je 25,33 €.
Cena balíčka s 30  % zľavou je 16,90 €.
Ušetríte 8,43 €.


Jarný dopredaj Zákonov II
Všetkým podnikateľom, živnostníkom, vlastníkom bytov a pôdy, sú určené úplné znenia zákonov obsiahnutých v zborníkoch IV,V,VI, I, ktoré ponúkame v rámci jarného dopredaja s 30% zľavou.

Zákony IV – stavebný, katastrálny zákon…
(A5, str.) - stavebný zákon, katastrálny zákon, stavebné sporenie, vlastníctvo bytov, vlastníctvo pôdy.


Zákony V – štátna a verejná správa...
(A5, str.) - zákon o štátnej službe, školský zákon, zákon o obecnom zriadení, rozpočtové pravidlá.


Zákony VI životné prostredie, odpady…
(A5, str.) - životné prostredie, vodný zákon, zákon o odpadoch, zákon o ovzduší.


Zákony I - daňové, účtovné…
(A5, str.) - daň z príjmov, miestne dane, spotrebné dane, daň z pridanej hodnoty.


Trestný zákon, trestný poriadok - úplné znenie zákona s príkladmi z praxe
monotematika (A5, 288 str.) zadarmo




BALÍČEK Jarný dopredaj Zákonov II obsahuje:
Zákony IV + Zákony V + Zákony VI + Zákony I + Trestný zákon, trestný poriadok zadarmo

Cena balíčka je 23,67 €.
Cena balíčka s 30  % zľavou je 15,90 €.
Ušetríte 7,77 €.


Zmluvy pre podnikateľskú prax
S ustanoveniami Občianskeho súdneho poriadku sa stretáva každý, kto sa rozhodne uplatňovať svoje práva cestou súdu. Aby sme vám pomohli orientovať sa v tejto zložitej problematike, pripravili sme monotematiku Vzory zmlúv, žalôb a podaní, ktorú spolu s CD a s ďalšími zákonmi môžete získať za výhodnú cenu..

-úplné znenie zákonov
Zákony II/2013 (A5, 856 str.)


Pracovnoprávne a sociálne zákony - úplné znenie zákonov
Zákony III/2013 (A5, 672 str.)


Stavebné a katastrálne zákony - úplné znenie zákonov
Zákony IV/2013 (A5, 512 str.)


Vzory zmlúv, žalôb a podaní + CD
monotematika (A5, 600 str.)




BALÍČEK Zmluvy pre podnikateľskú prax obsahuje:
Zákony II/2013 + Zákony III/2013 + Zákony IV/2013 + Vzory zmlúv, žalôb a podaní + CD

Cena balíčka je 30 €.
Cena balíčka s 50  % zľavou je 15 €.
Ušetríte 15 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Len do vypredania zásob.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH V ČASE OD 9,00 – 15,00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page