Em@ilové noviny

 

č. 6/2016

31. 3. 2016

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! Základom dane pri dodaní tovaru a služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od svojho odberateľa – príjemcu plnenia alebo od inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
Dočítate sa v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Jarné precitnutie sa oslavuje podľa
rozličných národov rôzne, pričom u nás k tomu neodmysliteľne patrí polievanie studenou vodou, rozdávanie kraslíc, ale aj zvýšená konzumácia alkoholických nápojov a prejedanie sa… Čas veľkonočných sviatkov a s ním súvisiace okolnosti môžu byť v niektorých bodoch veľmi dobrou inšpiráciou pre zamyslenie sa tému zdravý životný štýl.
Viac v rubrike Byť dobrý nestačí. Tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
ZÁKLAD DPH V CEZHRANIČNÝCH OBCHODNÝCH VZŤAHOCH

 


Všeobecnú základnú definíciu základu dane ustanovuje
§ 22 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. (ďalej iba „zákon o DPH“). Do základu dane sa zahŕňa aj:
  • dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
  • iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu. Napríklad do základu dane vchádza aj spotrebná daň, ak ide o dodanie tovaru, ktorý podlieha spotrebnej dani.
  • ,b>náklady (výdavky) súvisiace s dodaním tovaru alebo služby ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady na poistenie požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

  • Pri určení základu dane u dodávateľa je potrebné rozlišovať či ide o náklad dodávateľa alebo prijímateľa, alebo či ide o taký „náklad“, ktorý sa zdaňuje ako samostatné dodanie tovaru alebo služby. Suma, ktorá je nákladom prijímateľa plnenia, nie je nákladom dodávateľa a do základu dane u dodávateľa sa nezahŕňa. Napríklad pri dodaní tovaru s prepravou môže byť preprava nákladom predávajúceho alebo nákladom kupujúceho. Všetky náklady, ktoré dodávateľovi tovaru alebo služby vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru alebo služby sa nezdaňujú samostatne. Osobitne sa zdaňujú len také náklady (výdavky), ktoré tvoria samostatné poskytnutie služby alebo dodanie tovaru, ktoré si objednávateľ objednal ako samostatné plnenie.
    Do základu dane sa ďalej nezahŕňajú výdavky, ktoré dodávateľ zaplatil v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka. Výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka sú považované za tzv. „prechodné položky“ a nevchádzajú do základu dane. Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom. Účelom tohto príspevku je priblížiť problematiku určovania a opravy základu dane v prípadoch cezhraničných obchodných vzťahov, čo znamená, že pôjde o dodanie tovarov a služieb obchodným partnerom do zahraničia, premiestnenie tovaru do zahraničia, nadobudnutie tovarov a služieb v tuzemsku od zahraničných dodávateľov ako aj dovoz tovaru.

    Služby a tovary prijaté zo zahraničia s miestom dodania v tuzemsku
    Vychádzajúc z ustanovenia § 69 ods.2 zákona o DPH platí, že zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 zákona o DPH a pri tovare okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.
    Z ustanovenia § 69 ods.3 zákona o DPH vyplýva, že zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods.1 spomínaného právneho predpisu v tuzemsku.
    Osoby, ktoré majú povinnosť platiť daň v zmysle vyššie spomenutých ustanovení zákona o DPH pri dodaní služieb a pri dodaní tovaru s miestom dodania v tuzemsku, ktoré dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, postupujú pri určení základu dane podľa ustanovenia § 22 zákona o DPH.

    Oprava základu dane pri službách a tovaroch prijatých zo zahraničia s miestom dodania v tuzemsku
    Zákon o DPH v rámci ustanovenia § 25 ods.3 vymedzuje, kedy sa uvádzajú do daňového priznania údaje pri oprave základu dane pri dodaní tovaru a pri dodaní služby zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu v prípadoch, keď osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca tohto tovaru alebo prijímateľ služby. Pri oprave základu dane príjemca tohto tovaru alebo služby uvádza rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a pôvodnou a opravenou daňou v daňovom priznaní za to zdaňovacie obdobie, v ktorom príjemca obdržal doklad o oprave základu dane.
    Teda, ak bola vykonaná zahraničnou osobou (dodávateľom) oprava základu dane, ktorá má za následok zníženie alebo zvýšenie základu dane, potom príjemca tovaru alebo služby, ktorý je povinný platiť daň v tuzemsku, vykoná opravu základu dane a dane.
    Ak príjemca tovaru alebo služby (osoba povinná platiť daň v tuzemsku) je platiteľom dane, potom vykoná aj opravu odpočítanej dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane (§ 53 ods. 1 a ods. 2 zákona o DPH).

    Základ dane pri premiestení tovaru podľa § 8 ods.4 zákona o DPH
    Premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
    Premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu je v zmysle § 43 ods.4 zákona o DPH oslobodené od dane, ak osoba, ktorá si premiestňuje tovar na účely svojho podnikania je registrovaná pre daň v tuzemsku a zároveň je identifikovaná pre daň v členskom štáte, do ktorého tovar premiestňuje. Platiteľ dane, ktorí si premiestňuje tovar z tuzemska do iného členského štátu ako dodanie tovaru za protihodnotu na účely svojho podnikania, musí uviesť premiestnenie tohto tovaru aj v daňovom priznaní a aj v súhrnnom výkaze.
    Základom dane pri premiestnení tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu na účely jej podnikania je cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím. Ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou. Pri určení základu dane pri premiestnení tovaru sa primerane uplatní § 22 ods. 2 a 3 zákona DPH, ktoré vymedzujú čo sa zahŕňa, resp. nezahŕňa do základu dane.

    Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
    Zákon o DPH rozlišuje medzi určením základu dane pri nadobudnutí tovaru podľa § 11 a § 11a zákona o DPH a nadobudnutia tovaru podľa § 11 ods. 8 zákona o DPH.
    Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa určí rovnako ako pri dodaní tovaru podľa § 22 ods. 1 – 4 zákona o DPH. Základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru, znížená o daň. Do základu dane sa zahŕňajú iné dane, clá, a poplatky vzťahujúce sa k tovaru a súvisiace náklady (výdavky) ako napr. provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka. Do základu dane sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho. Ak je v čase dodania tovaru poskytnutá zľava z ceny alebo zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
    V podstate pri nadobudnutí tovaru, určí základ dane odberateľ – nadobúdateľ na základe faktúry, ktorú vyhotovil dodávateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte. Ak napr. odberateľ neobdrží faktúru od dodávateľa, základ dane určí podľa zmluvne dohodnutej ceny. V prípade, že platiteľ dane zistí po obdržaní faktúry, že fakturovaná cena sa odlišuje od základu dane stanoveného zo zmluvne dohodnutej ceny, platiteľ dane vykoná opravu priznanej a odvedenej dane buď podaním opravného, resp. dodatočného daňového priznania k príslušnému zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
    Ak by napr. na faktúre od predávajúceho bola uvedená osobitne dohodnutá cena za tovar a osobitne cena za súvisiace náklady s dodaním tovaru, základom dane u nadobúdateľa je dohodnutá cena za tovar, vrátane nákladov súvisiacich s dodaním tovaru.
    Podľa § 11 ods.8 zákona o DPH sa za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu považuje aj použitie tovaru zdaniteľnou osobou na účely jej podnikania, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo premiestnení do tuzemska z členského štátu, v ktorom zdaniteľná osoba v rámci svojho podnikania tento tovar vyrobila, vyťažila, spracovala, kúpila, nadobudla z iného členského štátu alebo doviezla z územia tretieho štátu, ak by sa premiestnenie tovaru z tuzemska do iného členského štátu považovalo za dodanie tovaru za protihodnotu v zmysle § 8 ods. 4 zákona o DPH. Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 ods. 8 zákona o DPH sa určí rovnako ako pri dodaní tovaru podľa § 22 ods. 6 zákona o DPH, t.z. základom dane je cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou.

    Oprava základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
    Osoba registrovaná pre daň, nadobúdateľ tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak obdrží doklad o oprave základu dane od dodávateľa z iného členského štátu identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, opravuje základ dane a daň z dôvodu, že z nadobudnutia tovaru uplatňoval daň v tuzemsku (§ 69 ods.6 zákona o DPH). Pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, kedy je povinný platiť daň nadobúdateľ sa uvádza rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a pôvodnou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru obdržal doklad o oprave základu dane. Nadobúdateľ tovaru, ktorý je platiteľom dane v prípade obdržania dokladu o oprave základu dane vykoná aj opravu odpočítanej dane v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie, v ktorom platiteľ dane dostal doklad o oprave základu dane.

    Základ dane pri dovoze tovaru
    Základom dane pri dovoze tovaru je hodnota určená na colné účely podľa colných predpisov. Do základu dane pri dovoze tovaru, ak nie sú zahrnuté do hodnoty určenej na colné účely, sa zahŕňajú aj:
  • dane, clá a iné platby splatné v zahraničí a splatné pri dovoze tovaru okrem dane, ktorá sa má vymerať (napr. do základu dane vchádza aj spotrebná daň, ak dovezený tovar podlieha spotrebnej dani s výnimkou prípadu, keď pri dovoze tovar podliehajúci spotrebnej dani je oslobodený od spotrebnej dane alebo je pozastavená spotrebná daň podľa predpisov upravujúcich spotrebnú daň),
  • súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia vzniknuté do prvého miesta určenia v tuzemsku.
  • Prvým miestom určenia v tuzemsku sa rozumie miesto uvedené v nákladnom liste alebo inom sprievodnom dokumente sprevádzajúcom dovážaný tovar do tuzemska. Ak takéto miesto nie je uvedené, za prvé miesto určenia v tuzemsku sa považuje miesto prvej prekládky tovaru v tuzemsku.

    Ak preprava tovaru pri dovoze tovaru je smerovaná na iné miesto určenia na území Európskej únie
    ako je tuzemsko, ak toto miesto je pri dovoze tovaru známe, do základu dane sa zahŕňajú aj súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia, ktoré sa týkajú prepravy tovaru na iné miesto určenia na území Európskej únie, ako je tuzemsko.
    V súvislosti s nákladmi (výdavkami) treba pripomenúť, že služby spojené s dovozom tovaru sú oslobodené od dane, ak sú zahrnuté do základu dane pri dovoze tovaru (v tejto súvislosti pozri ustanovenie § 48 ods. 8 zákona o DPH).
    Dôležité je tiež poznamenať, že do základu dane pri dovoze tovaru sa nezahŕňa zľava z ceny tovaru a zľava za skoršiu úhradu ceny tovaru.
    Zákon o DPH napokon ustanovuje, že základom dane pri späť dovážanom tovare prepustenom do colného režimu voľný obeh z colného režimu pasívny zušľachťovací styk je:
  • hodnota spracovateľských operácií vykonaných v treťom štáte (táto sa však do základu dane nezahrnie, ak sú tieto spracovateľské operácie službami s miestom dodania v tuzemsku podľa § 15 ods.1 zákona o DPH),
  • dane, clá a iné platby splatné v zahraničí a splatné pri dovoze tovaru okrem dane, ktorá sa má vymerať,
  • súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, prepravu alebo náklady poistenia vzniknuté do prvého miesta určenia v tuzemsku.

  • Oprava základu dane pri dovoze tovaru
    V prípade, že pri dovoze tovaru po vymeraní cla a dane nastanú prípady vyplývajúce z čl. 235 až 242 nariadenia Rady (EHS) č.2913/1992, ktoré zakladajú právo na vrátenie alebo odpustenie cla, colný orgán vráti alebo odpustí daň na základe podania žiadosti žiadateľa s výnimkou prípadu, ak žiadateľ môže odpočítať daň z dovezeného tovaru v plnom rozsahu. Táto výnimka sa nevzťahuje na prípady podľa čl. 236 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/1992). Napr. ak, žiadateľom je osoba, ktorá vykonáva len oslobodené činnosti (banka, poisťovňa), ktorá v zmysle § 49 ods.3 zákona o DPH nemá právo na odpočítanie dane prostredníctvom daňového priznania, a ak pri dovoze tovaru nastane skutočnosť, ktorá zakladá právo na vrátenie alebo odpustenie dane, ktorá bola vymeraná pri dovoze tovaru colným úradom, tejto osobe vráti daň colný úrad na základe podanej žiadosti. Colný orgán nevráti daň, ak osoba, ktorá je platiteľom dane si mohla odpočítať daň z dovezeného tovaru v plnom rozsahu, t.j. ak daň vymeranú pri dovoze tovaru zaplatila colnému orgánu a mohla si v plnom rozsahu uplatniť právo na odpočítanie tejto dane prostredníctvom daňového priznania v zmysle § 49 ods.2 písm. d) zákona o DPH a § 51 zákona o DPH.
    Ak pri dovoze tovaru vznikne daňová povinnosť v tuzemsku osobe z iného členského štátu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, colný orgán vráti tejto osobe daň zaplatenú pri dovoze, ak:
  • ide o tovar odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a miestom určenia tovaru je iný členský štát, a
  • táto osoba preukáže, že nadobudnutie tovaru bolo predmetom dane v členskom štáte určenia tovaru.

  • Dodanie tovaru do iného členského štátu

    Platiteľ dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu, fakturuje toto dodanie tovaru s oslobodením podľa podmienok definovaných v § 43 zákona o DPH, t.z. bez dane z pridanej hodnoty. Hodnotu tovaru však musí uviesť v daňovom priznaní podanom v tuzemsku, a to na riadkoch 15 a 16. Hodnota takto dodaného tovaru sa uvádza tiež v súhrnnom výkaze v zmysle § 80 ods.6 zákona o DPH a to za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
    Ak dôjde k oprave základu dane podľa § 25 zákona o DPH, v súhrnnom výkaze sa uvedie suma, o ktorú sa základ dane opravil, a to za obdobie, v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru.

    Dodanie služieb s miestom plnenia mimo SR
    Platiteľ dane pri dodaní služby s miestom dodania v inom členskom štáte, resp. v treťom štáte, fakturuje dodanie služby bez dane z pridanej hodnoty, nakoľko toto dodanie nie je predmetom dane podľa slovenského zákona o DPH. Základ dane neuvádza v daňovom priznaní podanom v tuzemsku. Ak platiteľ dane opraví základ dane pri takto poskytovaných službách, taktiež rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane neuvádza v daňovom priznaní.

    Ing. Ján Mintál

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 5/2016 )
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    MIESTO DODANIA SLUŽBY

    Dodávateľ z Rakúska, identifikovaný pre daň v Rakúsku, vykonal pre slovenskú spoločnosť ALFA, s.r.o. – platiteľa dane, opravu technologickej linky. Rakúsky dodávateľ nie je registrovaný pre daň v SR. Dodávateľ skončil opravu výrobnej linky dňa 15. marca 2016 a faktúru vyhotovil dňa 22. marca 2016. Vo faktúre je samostatne rozpísaný spotrebovaný materiál pri oprave v sume 1 000 EUR, doprava z Rakúska na Slovensko a späť 120 EUR, práce vykonané 3 pracovníkmi 5 000 EUR, ostatné služby ako náklady na ubytovanie, cestovné náklady na území SR v celkovej sume 3 500 EUR. Celkom k úhrade je na faktúre uvedená suma 9 620 EUR bez DPH.
    Kde bude miesto dodania?


    Spoločnosť ALFA, s.r.o. je osobou, ktorá je povinná platiť daň zákona o DPH pri službe, ktorú jej dodal dodávateľ z Rakúska. V uvedenom prípade ide o službu s miestom dodania v tuzemsku. Spoločnosť ALFA, s.r.o. má povinnosť priznať a odviesť daň vo výške 20 %, ktorú vypočíta zo základu dane 9 620 EUR. Do základu dane pri dodaní služby v danom prípade musí zahrnúť všetky náklady súvisiace s dodaním služby.

    ODVEDENIE DANE

    Slovenský podnikateľ, neregistrovaný pre DPH v tuzemsku si objednal prepravnú službu od českého podnikateľa, identifikovaného pre DPH v Českej republike. Ide o dodanie služby s miestom plnenia v tuzemsku pri ktorej sa podľa § 15 ods.1 zákona o DPH povinnosť platiť daň prenáša na odberateľa. Český podnikateľ však vyfakturoval poskytnutie prepravnej služby s českou DPH.
    Vzniká povinnosť priznať a odviesť daň?


    Slovenský podnikateľ má povinnosť priznať a odviesť DPH z prijatej prepravnej služby, ktorú mu dodala zahraničná osoba. Slovenský podnikateľ pritom pri určovaní základu dane nezahrnie českú DPH (pozri § 22 ods. 2 písm. a) zákona o DPH).

    ZÁKLAD DANE

    Slovenský podnikateľ A, platiteľ dane vyrába na Slovensku rôzne suveníry a zároveň podniká aj v Nemecku, kde je identifikovaný pre daň. Dňa 16.marca 2016 si premiestnil tovar zo SR do Nemecka na účely svojho podnikania.
    Čo predstavuje základ dane?


    Tovar bol vytvorený vlastnou činnosťou, preto základom dane sú všetky náklady na výrobu uvedeného tovaru. Určenie základu dane je dôležité z dôvodu, v akej výške uvedie do daňového priznania a súhrnného výkazu premiestnenie – dodanie tohto tovaru za protihodnotu do iného členského štátu v tuzemsku a na druhej strane z akého základu dane z nadobudnutia tovaru v Nemecku prizná DPH vo výške platnej sadzby dane v Nemecku.

    DAŇOVÁ POVINNOSŤ

    Platiteľ dane nadobúda v tuzemsku tovar od rakúskeho podnikateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku. V zmysle dohodnutých zmluvných podmienok, prepravu tovaru zabezpečuje rakúsky podnikateľ. Rakúsky podnikateľ faktúru vyhotovil v deň začatia prepravy dňa 20.apríla 2016 v celkovej sume 20 000 eur bez dane, z toho za tovar suma 18 000 eur a doprava 2 000 eur.
    Z čoho vzniká daňová povinnosť?


    Pre účely určenia základu dane platiteľ dane, nadobúdateľ v tomto prípade zahŕňa aj náklady na prepravu tovaru. Daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku vznikne platiteľovi zo základu dane zisteného zo sumy 20 000 eur.

    POVINNOSŤ PLATITEĽA

    Nemecký podnikateľ, identifikovaný pre daň v Nemecku si premiestnil tovar na účely svojho podnikania do svojej prevádzkarne zriadenej na území SR. Nemecký podnikateľ predmetný tovar v rámci svojho podnikania kúpil od nemeckého výrobcu. Nemecký podnikateľ je v SR registrovaný za platiteľa dane.
    Akú povinnosť má nemecký platiteľ?


    Nemecký platiteľ dane musí v tuzemsku pri nadobudnutí tovaru platiť daň z nadobudnutia tovaru tohto tovaru. Základom dane je cena, za ktorú bol tovar v Nemecku nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím.

    OPRAVA ZÁKLADU DANE

    Slovenský podnikateľ– firma A, mesačný platiteľ dane nadobudol v mesiaci január 2016 od rakúskeho dodávateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku tovar. V deň vzniku daňovej povinnosti (§ 20 ods. 1 zákona o DPH) dňa 19. 1. 2016 firma A priznala daň z nadobudnutia tovaru a zároveň si aj uplatnila právo na odpočítanie dane v zmysle § 49 a 51 zákona o DPH. Firma A obdržala od rakúskeho dodávateľa doklad (dobropis) o oprave základu dane v zmysle dohodnutých podmienok o dodržaní podmienok kvality tovaru. Opravný doklad zo dňa 30.marca 2016 bol vyhotovený k dodanému tovaru a rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane je vo výške 20 eur. Firma A prijala doklad, ktorým sa opravoval základ dane dňa 2.apríla 2016.

    Firma A vykoná opravu základu dane, dane a odpočítanej dane v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie apríl 2016.

    DAŇOVÉ PRIZNANIE

    Slovenský platiteľ dane prepravné služby pre osobu identifikovanú pre daň v Rakúsku. Miestom dodania služby je Rakúsko. Preprava bola ukončená dňa 20.apríla 2016 a v nasledujúci deň vyhotovil platiteľ dane faktúru v zmysle zákona o DPH, pričom na faktúre uviedol informáciu, že osobou povinnou platiť daň je rakúsky odberateľ služby (viď § 74 ods. 1 písm. k) zákona o DPH) a celkovú cenu poskytnutej služby 3 000 eur bez DPH. Rakúsky podnikateľ reklamoval dodanie služby z dôvodu jednodňového oneskorenia oproti dohodnutým podmienkam a požadoval zníženie ceny o 10 % z fakturovanej sumy. Slovenský platiteľ dane uznal reklamáciu a vykonal opravu základu dane (§ 71 ods. 2 zákona o DPH), t.j. znížil cenu dodanej služby na 2 700 eur.
    Kto má povinnosť platiť daň?


    Slovenský podnikateľ vykonával činnosť na území Rakúska, ale povinnosť platiť daň sa prenáša na rakúsku osobu identifikovanú pre daň v Rakúsku. Slovenský platiteľ dane neuvádza základ dane a ani rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane do daňového priznania.

    Ing. Ján Mintál


    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 5/2016)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 20/2016
    124/2016 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Vykonávacieho protokolu medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Gruzínska o vykonávaní Dohody medzi Európskou úniou a Gruzínskom o readmisii osôb s neoprávneným pobytom

    Čiastka 21/2016
    125/2015 Zákon
    o niektorých opatreniach súvisiacich s prijatím Civilného sporového poriadku, Civilného mimosporového poriadku a Správneho súdneho poriadku a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    126/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o sprístupňovaní váh s neautomatickou činnosťou na trhu
    127/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o elektromagnetickej kompatibilite
    128/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Nagojského protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania k Dohovoru o biologickej diverzite

    Čiastka 22/2016
    129/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 57/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva obilnín na trh v znení neskorších predpisov

    Čiastka 23/2016
    130/2015 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou

    Čiastka 24/2016
    131/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky o sprístupňovaní výbušnín na civilné použitie na trhu
    132/2015 Vyhláška Úradu pre verejné obstarávanie, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe certifikácie systémov na uskutočnenie elektronickej aukcie
    133/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Vykonávacieho protokolu medzi vládou Slovenskej republiky a Radou ministrov Bosny a Hercegoviny o vykonávaní Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Bosnou a Hercegovinou o readmisii osôb bez povolenia na pobyt
    134/2015 Vyhláška Národného bezpečnostného úradu o personálnej bezpečnosti
    135/2015 Vyhláška Národného bezpečnostného úradu o skúške bezpečnostného zamestnanca
    136/2015 Vyhláška Národného bezpečnostného úradu, ktorou sa mení vyhláška Národného bezpečnostného úradu č. 340/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o šifrovej ochrane informácií
    137/2015 Vyhláška Národného bezpečnostného úradu, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Národného bezpečnostného úradu č. 453/2007 Z. z. o administratívnej bezpečnosti v znení vyhlášky č. 232/2013 Z. z.
    138/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 18. marca 2016 č. 600.237/2016-ORPO, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o poskytovaní dotácií na rozvojovú spoluprácu
    139/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o vydaní opatrenia ktorým sa ustanovujú podrobnosti o poskytovaní finančného príspevku na rozvojovú spoluprácu
    140/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 18. marca 2016 č. 600.239/2016-ORPO, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o zadaní zákazky na rozvojovú spoluprácu
    141/2015 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky

     
     


    JARNÉ PRECITNUTIE – PREJEDANIE SA POČAS SVIATKOV

     
    Pôstne obdobie je zdravé – mnoho redukčných a liečebných diét odporúča tzv. očisťovacie dni, čo značí pravidelné výrazné obmedzenie konzumácie pevnej stravy, ktorú nahrádzajú zeleninové a ovocné šťavy, a to je istou formou hladovky. Očistný deň môže byť do stravovacieho režimu zaradený prakticky každý týždeň, najlepšie vždy v pondelok. Dôvodom termínu je vo väčšine prípadov zvýšený energetický príjem (a väčší objem potravy) v čase víkendu. V priebehu očisťovacieho dňa sa organizmus zbaví nahromadených zvyškov požitej potravy v črevách a spolu s nimi ďalších toxických látok kolujúcich v organizme, ktoré prijal v priebehu stravovania.
    Týmto spôsobom môže byť umožnený odpočinok všetkým orgánom, ktoré sú zapojené do spracovania prijímanej potravy. Občasné, tzv. prerušované hladovky, vychádzajú v zásade z pôvodného režimu v prírode – väčšina zvierat takéto prerušované hladovanie absolvuje nedobrovoľne, mnohokrát sa hladovka pretiahne aj na viacero dní. Človek sa však postupne v priebehu svojho vývoja vymanil zo závislosti na cykloch potravy a tým si nevedomky zhoršil zdravotný stav. Mnoho experimentov dokázalo, že po viacdennej hladovke je organizmus človeka schopný opäť fungovať oveľa lepšie a dochádza k úprave niektorých porušených životných funkcií. Možno aj preto sa tento systém nazýva ako fyziologický prospešné hladovanie. Existujú rôzne spôsoby takejto liečebnej a osviežujúcej hladovky a veľmi zaujímavý systém má tento postup alebo štyri fázy (podľa arménskeho bádateľa Arakeljana):
    – jeden deň v týždni 24 hodín hladovky,
    – jeden krát za 14 dní dva súvislé dni hladovky,
    – raz za 3 mesiace súvislá týždenná hladovka,
    – raz za 1 rok súvislých 20 dní hladovky.
    Pre súčasného človeka sú zaujímavé prvé dve fázy – tie je ochotný akceptovať. Ak ich strieda v pravidelných intervaloch, majú pre jeho organizmus určite význam. V pojme “hladovka” sa skrýva vynechanie pevnej stravy a konzumujú sa iba tekutiny najrozličnejšieho zloženia, ktoré môžu byť obohatené vitamínmi a minerálnymi látkami. Niekto ešte používa bylinkové čaje, špeciálne ovocné a zeleninové šťavy. Iní pridávajú špeciálny prírodný produkt mumio alebo používajú žeň–šeň. Takýto systém sa určitým spôsobom približuje praktikám jogínov a starovekých kresťanov, ktorí si takto “očisťovali telo” a “umožňovali duši” koncentráciu a poznanie nepoznateľného.

    Niekoľkodenná hladovka môže iniciovať želanú redukciu hmotnosti, neskôr stačia len “očisťovacie dni”. Správne volenou hladovkou sa dá veľmi výrazne korigovať nebezpečenstvo vývoja cukrovky (diabetu), poruchy tukového metabolizmu a pod. Pre zdravie sa zdá byť nevyhnutné použitie krátkodobej hladovky po období výraznejšie zvýšeného príjmu potravy (po víkendoch, rôznych sviatkoch a p.). Ak nič iné – tak docielime udržanie stálej telesnej hmotnosti.
    Hladovka však vyžaduje vôľu a nácvik. Odporúča sa začať raz za 14 dní iba 24 hodinami hladovky, v priebehu ktorých sa prijíma dostatok tekutín. Optimálne je zahájiť tento proces v nedeľu večer, ďalšia strava potom nasleduje v pondelok večer – musí byť veľmi málo výdatná, nesmie dochádzať k prejedaniu. Vhodná je hustá zeleninová polievka s cestovinami a nič viac.
    Ešte lepšie je vydržať až do utorňajšieho rána, kedy je dobré dať si obilnú zmes s rôznymi semiačkami, hrozienkami a nízkotučným bielym jogurtom. Ten, kto trpí zápchou môže v priebehu pondelka použiť “preháňadlo” z harmačekového vývaru v množstve asi 0,5 litra. Treba ešte pripomenúť nevyhnutnosť príjmu väčšieho množstva tekutín v priebehu hladovky (aspoň 3 litre čistej prefiltrovanej vody za deň).

    Jeden recept na čerstvú zeleninovú šťavu: 150g červenej repy, 100g hlávkovej kapusty, 50g zeleru a 150g mrkve nastrúhame na nerezovom strúhadle a prelejeme dvoma litrami studenej, predtým prevarenej vody. V nádobe uložíme do chladu a tmy na 24 hodín. Pijeme po l dcl tak, aby sme za deň vypili aspoň liter.

    Detox recepty
    Víkendový energizér
    – pre zaneprázdnených:
    Začnite už v piatok ľahkou večerou v podobe šalátu so zálievkou z olivového oleja a citrónovej šťavy s hnedou ryžou. Jedlo posypte čerstvými bylinkami. K tomu si môžete dopriať maximálne trocha ovocia a biely jogurt. Uvoľnenie sa odporúča masážou, kúpeľom alebo sprchou. Choďte včas spať.
    Počas víkendu relaxujte. Hneď po prebudení vypite aspoň pol litra vody. Pokožku si vymasírujte kefou, osprchujte sa. Potom si chvíľu pocvičte (odporúčajú sa strečingové alebo jogové cviky). Na raňajky si dajte pohár zeleninovej šťavy. A na obed to isté. Po obede si doprajte nenáročnú 45 minútovú prechádzku. Pite nebublinkové tekutiny. Na večeru si môžete dať štyri druhy zeleniny, pripravené napríklad na pare. Do postele poputujte opäť včaššie.

    Do „normálneho“ života sa od pondelka vracajte postupne, keby ste sa hneď pustili do ťažkých jedál, mohlo by vás z nich nepríjemne nafukovať.

    MONO DIÉTA
    Rovnako ako víkendový energizér má výhodu v tom, že sa drží krátko a teda nie je pravdepodobné, že sa dostavia nežiaduce vedľajšie účinky. Môžete jesť niekoľko jedál, ktoré pozostávajú z jedinej potraviny. Mala by obsahovať škrob alebo pomaly sa uvoľňujúci cukor. Zníži sa množstvo toxínov, ktorými si zaťažujete telo.

    Surová monodiéta: 1,5 kg zvoleného druhu surového ovocia alebo zeleniny denne.
    Varená monodiéta: 1 – 1,5 kg zemiakov alebo do 0,5 kg suchej hmotnosti hnedej ryže, pohánky, alebo pšena. Potravinu varte vo vode, na tanieri ju môžete poliať čajovou lyžičkou olivového oleja a citrónovou alebo limetovou šťavou.


    VHODNÉ PRE ENERGIZÉR A MONO DIÉTU
    Jablká
    - pomáhajú znižovať cholesterol, lebo sú bohaté na vlákninu
    Hrozno - je v ňom veľa draslíka a pomaly uvoľňuje cukor
    Hrušky - majú vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a draslíka
    Papája - obsahuje enzýmy napomáhajúce trávenie
    Mrkva - zmierňuje pálenie záhy
    Zeler - zvyšuje tvorbu moču, čo zintenzívňuje detoxikáciu a pomáha znížiť krvný tlak
    Nekonzumujte!
    Údeniny
    – obsahujú množstvo soli, ktorá zadržiava vodu a zvyšuje krvný tlak
    Sladkosti – vysoký kalorický príjem, nežiaduce zaťaženie tráviaceho traktu
    Tvrdý alkohol (najmä farebný) – vysoký kalorický príjem, nežiaduce zaťaženie tráviaceho traktu, obličiek a pečene.
    MUDr. Pavel Malovič

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Apríl 2016
    Daň z príjmov 15. 4. – piatok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za marec 2016
    DPH 20. 4. - streda predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v marci 2016 49 790 €
    25. 4. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za marec 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za 1. štvrťrok 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za marec 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie kontrolného výkazu k DPH za 1. štvrťrok 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    podanie daňového priznania k DPH za marec 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za 1. štvrťrok 2016 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za marec 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za 1. štvrťrok 2016 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane 25. 4. – pondelok podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za marec 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Poistné 8. 4. – piatok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za marec 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za marec 2016
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za marec 2016

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 18.3. 21.3. 22.3. 23.3. 24.3. 29.3. 30.3. 31.3.
    USA americký dolár USD 1,1279 1,1271 1,1212 1,1171 1,1154 1,1194 1,1324 1,1385
    Japonsko japonský jen JPY 125,79 125,94 125,13 126,01 125,41 127,13 127,37 127,9
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,035 27,035 27,037 27,038 27,064 27,073 27,075 27,051
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4542 7,4544 7,4541 7,4542 7,4546 7,4549 7,4531 7,4512
    V. Británia anglická libra GBP 0,77855 0,78303 0,7879 0,78985 0,78938 0,7845 0,7858 0,79155
    Maďarsko maďarský forint HUF 310,32 310,49 312,6 313,79 314,24 314,18 314,29 314,12
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2625 4,2581 4,2612 4,2563 4,2788 4,2498 4,2538 4,2576
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4718 4,4688 4,4703 4,4655 4,4669 4,4645 4,4623 4,4718
    Švédsko švédska koruna SEK 9,2773 9,2538 9,2315 9,2315 9,2688 9,269 9,242 9,2253
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0919 1,0916 1,0887 1,0894 1,0875 1,0915 1,0913 1,0931
    Nórsko nórska koruna NOK 9,4111 9,4428 9,447 9,4863 9,494 9,4839 9,43 9,4145
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5305 7,5215 7,538 7,5415 7,5358 7,5255 7,5168 7,5255
    Rusko ruský rubeľ RUB 76,0498 76,7226 76,233 75,8478 77,7413 76,7345 76,7842 76,3051
    Turecko turecká líra TRY 3,2218 3,2325 3,226 3,2111 3,211 3,2109 3,214 3,2118
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4804 1,4819 1,4751 1,478 1,4858 1,4901 1,4766 1,4807
    Brazília brazílsky real BRL 4,0794 4,0897 4,0526 4,06 4,1316 4,0795 4,1275 4,1174
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4627 1,4703 1,4679 1,4676 1,4821 1,4741 1,4755 1,4738
    Čína čínsky jüan CNY 7,3037 7,3028 7,2791 7,2648 7,2662 7,2873 7,3366 7,3514
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,7464 8,7408 8,6942 8,6628 8,6548 8,6835 8,781 8,8282
    Indonézia indonézska rupia IDR 14754,09 14874,81 14772,93 14760,87 14781,84 14957,16 15004,12 15024,84
    India indická rupia INR 74,7625 74,9933 74,7605 74,6175 74,579 74,4743 75,176 75,4298
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1306,11 1308,05 1302,05 1300,58 1302,21 1306,67 1293,67 1294,88
    Mexiko mexické peso MXN 19,4683 19,5916 19,568 19,4942 19,7076 19,5809 19,5281 19,5903
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,5716 4,5728 4,4882 4,4673 4,4956 4,4712 4,4502 4,4078
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,655 1,6645 1,6626 1,6676 1,6645 1,6597 1,6356 1,6411
    Filipíny filipínske peso PHP 52,351 52,296 51,922 51,848 51,766 51,869 52,056 52,284
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5277 1,5324 1,526 1,528 1,5268 1,5311 1,5311 1,5304
    Thajsko thajský baht THB 39,296 39,37 39,164 39,311 39,407 39,672 39,894 40,018
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 17,2024 17,2448 17,195 17,1475 17,2854 17,3156 16,9129 16,7866
    Izrael izraelský šekel ILS 4,3387 4,3446 4,3194 4,2938 4,2753 4,2886 4,2899 4,295

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Mesačník Poradca – (Poradca), č. 9/2016 (II/2016)
    • Zákon o službách zamestnanostiúplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 3-4/2016 (II/2016)
    • Daň z pridanej hodnoty po novelách pre rok 2016 - Ing. Naďa Vašková
    • Kontrolný výkazIng. Ján Mintál

    Verejná správa – (VS), č. 3-4/2016 (II/2016)
    • Zmeny v správe daníJUDr. Katarína Slaninková
    • Účtovanie materiáluIng. Jan Mintál

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 3-4/2016 (II/2016)
    • Zmeny v mzdovej učtárni v roku 2016Ing. Iveta Matlovičová
    • Daňové priznanie SZČOIng. Marta Boráková

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 3-4/2016 (II/2016)
    • Zmeny v postupoch účtovania - Ing. Ľudmila Novotná
    • Daň z nehnuteľnosti - Irena Bubeníková

    1 000 riešení, č. 3-4/2016 (II/2016)
    • Postupy účtovania
    • Daňové výdavky
    • Zákonník práce
    • Zákon o dani z príjmov


    PRIPRAVUJEME

    Mesačník Poradca – (Poradca), č. 10/2016 (III/2016)
    • Civilný mimosporový poriadokúplné znenie zákona s komentárom

    Verejná správa – (VS), č. 5/2016 (IV/2016)
    • Zmeny v odpisovaní hmotného majetku
    • Príjmy a výdavky nepodnikateľských subjektov

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 5/2016 (IV/2016)
    • Metódy výberu zamestnancov
    • Prekážky v práci na strane zamestnávateľa

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2016 (IV/2016)
    • Poplatok za rozvoj
    • Zdravotné poistenie

    Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 5/2016 (IV/2016)
    • Pohľadávky a opravné položky
    • Zamestnanecké benefity

    1 000 riešení, č. 5/2016 (IV/2016)
    • Daň z nehnuteľnosti
    • Pohľadávky a opravné položky

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Súvzťažnosti pre VS
    Účtovné jednotky štátnej správy a samosprávy v priebehu roka zostavujú rôzne finančné výkazy. Ako sa delia organizácie štátnej správy? Ktorý syntetický účet majú používať? Účtujú samosprávy o rezervách a opravných položkách? Pre lepšiu orientáciu v problematike účtovania sme pripravili prierez najčastejšími účtovnými príkladmi vo verejnej správe. Balíček je určený pre obce, VÚC, samosprávne celky, školy, mestské úrady, príspevkové a rozpočtové organizácie a iné štátne organizácie.

    Súvzťažnosti pre VS - prierez účtovnými príkladmi vo verejnej správe
    monotematika (A5,368 str.)


    Zákonník práce - úplné znenie zákona s komentárom
    monotematika (A5, 192 str.)


    Verejná správa - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 3 - 4/2016 (A5, 112 str.)




    BALÍČEK Súvzťažnosti pre VS obsahuje:
    Súvzťažnosti pre VS + Zákonník práce + 1000 riešení

    Cena balíčka je 28 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 14 €.
    Ušetríte 14 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Cestovné náhrady
    Pri výkone podnikateľskej činnosti vykonáva podnikateľ prácu aj na iných miestach, ako je jeho pravidelné pracovisko. Podnikateľ má pri pracovnej ceste v zahraničí nárok na cestovné náhrady. Tie sú za určitých podmienok daňovými výdavkami, ktoré znižujú základ dane? V akej výške si podnikateľ môže výdavky uplatniť?

    Cestovné náhrady podnikateľa pri tuzemskej pracovnej ceste - príspevok
    mesačník DUO 2/2016 (A4, 80 str.)


    Cestovné náhrady podnikateľa pri zahraničnej pracovnej ceste - príspevok
    mesačník DUO 3-4/2016 (A4, 120 str.)


    Zahraničná a tuzemská pracovná cesta - príspevok
    mesačník PaM 3-4/2016 (A4, 112 str.)




    BALÍČEK Cestovné náhrady obsahuje:
    DUO 2/2016 + DUO 3-4/2016 + PaM 3-4/2016

    Cena balíčka je 29,30 €.
    Cena balíčka so 40 % zľavou je 17,60 €.
    Ušetríte 11,70 €.


    DPH po novele
    Slovenskou DPH sa zdaňujú všetky zdaniteľné obchody, ktoré sú premetom dane, ak miesto dodania je na území SR. Rozdielnou právnou úpravou v členských štátoch sa zdaniteľná osoba môže dostať do situácie, že zdaniteľný obchod je zdanený dvakrát. Ako budú zdanené obchody, ak miesto dodania je v inom členskom štáte? Čo znamená dvojité zdanenie? Všetkým ekonómom, účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, živnostníkom ponúkame balíček DPH po novele.

    Zákon o DPH - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 6/2016 (A5, 280 str.)


    Stavebné práce a uplatňovanie DPH - príspevok
    mesačník DUO 2/2016 (A4, 80 str.)


    DPH v príkladoch - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 3-4/2016 (A5, 112 str.)




    BALÍČEK DPH po novele obsahuje:
    DUO 2/2016 + 1000 riešení 3-4/2016 + Poradca 6/2016

    Cena balíčka je 18,70 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 12,90 €.
    Ušetríte 5,70 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page