|
TÉMA NOVÍN Vplyv zmien v DDS na daň z príjmov |
ZMENY V DOPLNKOVOM DÔCHODKOVOM SPORENÍ - zákonom č. 318/2013 Z. z. došlo k obsiahlej novelizácii zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení“). Týmto zákonom sa súčasne v čl. II. novelizoval zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“). Zákon je (s výnimkou niektorých ustanovení) účinný od 1. januára 2014. Novela zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení bola predložená Národnej rade SR v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR, v ktorom sa vláda zaviazala obnoviť význam doplnkového dôchodkového sporenia, nakoľko doplnkové dôchodkové sporenie v podobe pred novelou už neplnilo účel, na ktorý bolo vytvorené, to zn. umožniť jeho účastníkovi získať doplnkový dôchodkový príjem v starobe a v prípade skončenia výkonu niektorých zákonom vymedzených rizikových prác. Novelou boli upravené podmienky účasti na doplnkovom dôchodkovom sporení, platenie príspevkov a vyplácanie niektorých druhov dávok. Legislatívne zásahy sa dotkli aj iných oblastí s cieľom znížiť nákladovosť doplnkového dôchodkového sporenia, zvýšiť jeho atraktívnosť, zvýšiť ochranu účastníkov a ich informovanosť. Upravená bola časť investovania majetku v doplnkových dôchodkových fondoch a riadenie rizík.
V oblasti príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie (ďalej DDS) a dávok z neho vyplácaných došlo k týmto zásadnejším zmenám:
- výška príspevku zamestnávateľa už nie je obmedzená zákonom, ale zamestnávateľ môže svojim zamestnancom poskytovať príspevky v súlade so zvolenou vnútornou firemnou politikou odmeňovania zamestnancov (napr. rôzna výška príspevku podľa odpracovaných rokov zamestnanca, kombinácia pevnej sumy rovnakej pre každého zamestnanca a percentuálnej výšky časti príspevku v závislosti od vymeriavacieho základu zamestnanca, po odpracovaní určitého obdobia pre zamestnávateľa mimoriadny príspevok a pod.)
- zrušenie dávkového plánu - dávky DDS sú ďalej upravené iba zákonom.
- vypustenie minimálnej doby sporenia, pričom minimálna doba sporenia pre účastníkov s účastníckou zmluvou, ktorej súčasťou nie je dávkový plán nie je podmienkou vyplácania doplnkového starobného dôchodku
- zrušenie odstupného a zavedenie nového druhu dávky nazvanej predčasný výber, ktorá je alternatívou k inštitútu odstupného pre tých účastníkov, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodnú opustiť systém DDS. Na rozdiel od odstupného, inštitút predčasného výberu umožňuje účastníkovi v systéme naďalej zotrvať tak, že jeho zmluva nezaniká a príspevky zamestnávateľa zostanú na osobnom účte účastníka. Prostredníctvom predčasného výberu môže účastník vybrať len svoje príspevky na rozdiel od odstupného, pri ktorom si účastník okrem svojich príspevkov odniesol aj časť príspevkov zaplatených zamestnávateľom. Pre uplatnenie predčasného výberu sa stanovilo obmedzenie výberu až po uplynutí prvých desiatich rokov od uzatvorenia účastníckej zmluvy, a to len raz za desať rokov trvania účastníckej zmluvy.
- zmena podmienok vyplácania dávky doplnkového starobného dôchodku. Okrem vypustenia požiadavky na minimálne obdobie sporenia ako jednej z podmienok na vyplácanie dávky doplnkového starobného dôchodku sa druhá podmienka – vek účastníka vzhľadom na zrušenie dávkových plánov sa upravuje zákonom a viaže sa na nárok na výplatu starobného dôchodku, na priznanie predčasného starobného dôchodku alebo dovŕšenie veku 62 rokov (doterajšia podmienka najmenej 55 rokov veku)
- úprava podmienok získania nároku a vyplácania doplnkového výsluhového dôchodku, keď sa predĺžila povinná doba sporenia z 5 na 10 rokov z dôvodu výkonu „rizikových“ prác [prác zaradených do tretej a štvrtej kategórie, výkon prác tanečníka a hudobného umelca definované v § 2 písm. b) zákona] a účastníkom, ktorí vykonávali rizikové práce sa umožnilo začať poberať doplnkový dôchodkový príjem dovŕšením veku 55 rokov.
V rámci zatraktívnenia DDS sa vykonali tieto zmeny:
- zákon umožňuje zamestnávateľovi,
aby si v zamestnávateľskej zmluve dohodol, či platbu svojich príspevkov za zamestnancov podmieni záväzkom zamestnancov platiť si príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie alebo poskytne túto formu benefitu aj bez finančnej účasti zamestnanca
upustilo sa od požiadavky uzatvoriť účastnícku zmluvu s tou istou doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, s ktorou má uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu zamestnávateľ. Naopak, zamestnávateľ sa zaväzuje uzavrieť zamestnávateľskú zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, ktorú si zvolil účastník
ak účastník sporí vo viacerých doplnkových dôchodkových fondoch, bude mať vedený na jednu účastnícku zmluvu iba jeden osobný účet. Ak je účastník aj poberateľom dávky a má uzatvorenú jednu účastnícku zmluvu, budú mu vedené dva osobné účty, jeden ako osobný účet účastníka a druhý ako osobný účet poberateľa dávky
zavedenie novej nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.
V prechodnom ust. § 87n sa vzhľadom na vypustenie dávkových plánov upravila všeobecná zásada zachovania účastníckych zmlúv s dávkovými plánmi a zamestnávateľských zmlúv uzatvorených do účinnosti nového zákona. Výnimkou zostáva len úprava zániku účastníckej zmluvy zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu z dôvodov uvedených v § 57 ods. 6 zákona.
NOVÁ NEZDANITEĽNÁ ČASŤ ZÁKLADU DANE - v rámci opatrení na zatraktívnenie doplnkového dôchodkového sporenia sa od roku 2014 zavádza nová nezdaniteľná časť základu dane a to príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení a na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu (§ 11 ods. 10 ZDP). FO si tak budú môcť od roku 2014 znížiť svoj základ dane o štyri nezdaniteľné časti základu dane:
na daňovníka
na manželku (manžela)
o dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie
o príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie.
Ako to vyplýva z upraveného znenia § 11 ods. 1 ZDP, o novú nezdaniteľnú časť základu dane, rovnako ako pri ostatných nezdaniteľných častiach, možno znížiť len základ dane, resp. čiastkový základ dane zistený z tzv. aktívnych príjmov, t. j. z príjmov podľa § 5 (zo závislej činnosti) a § 6 ods. 1 a 2 (z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti). Z § 11 ods. 7 znenia ZDP po novele vyplýva, že novú nezdaniteľnú časť základu dane si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou za podmienky, že úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR (§ 16) tvorí v príslušnom zdaňovacom období najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí.
Výška príspevkov, ktoré možno uplatniť ako nezdaniteľnú časť základu dane je upravená v § 11 ods. 11 ZDP. Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie uvedené v § 11 ods. 10 tohto zákona sa môžu odpočítať od základu dane vymedzeného v § 11 ods. 1 zákona vo výške preukázateľne zaplatenej v príslušnom zdaňovacom období (kalendárnom roku). Pri výpočte úhrnu príspevkov sa použije postup podľa § 4 ods. 3 ZDP, čo znamená, že súčasťou úhrnu príspevkov sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie zaplatené do 31. januára nasledujúceho roka za predchádzajúci rok.
ZDP súčasne ustanovil maximálnu sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, o ktoré možno znížiť základ dane a to do výšky 180 eur. Ak daňovník zaplatí v zdaňovacom období vyššiu sumu, môže si znížiť základ dane najviac o 180 eur. Ak by zaplatil nižšiu sumu, uplatní si nezdaniteľnú časť len v tejto nižšej sume.
V súlade s § 11 ods. 12 ZDP si daňovník môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane uvedenú v § 11 ods. 10 ZDP, ak splní tieto podmienky:
- príspevky na DDS zaplatil na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. decembri 2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu
- daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá nespĺňa podmienky uvedené v písmene a).
Táto nová nezdaniteľná časť základu dane sa po prvýkrát bude môcť uplatniť za zdaňovacie obdobie roka 2014 pri podaní daňového priznania k dani z príjmov FO. Na túto nezdaniteľnú časť základu dane môže prihliadnuť aj zamestnávateľ, nie však v priebehu roka, ale až pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, prvýkrát za rok 2014.
Ako to vyplýva z § 37 ods. 10 ZDP, nárok na zníženie základu dane o túto nezdaniteľnú časť sa preukazuje predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku vystaveného oprávneným subjektom. Nárok sa uplatní a preukáže zamestnávateľovi v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.
Príklad
FO má uzatvorenú účastnícku zmluvu z roku 2012, ktorej súčasťou je dávkový plán.
Ak zmluvu od 1. januára 2014 zmení tak, že sa vypustí časť týkajúca sa dávkového plánu, bude si môcť odpočítať zaplatené príspevky ako nezdaniteľnú časť od základu dane?
V súlade s § 11 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1. januára 2014 si daňovník môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie aj v prípade, ak príspevky na DDS zaplatil na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu a daňovník nemá inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení č. 650/2004 Z. z. uzatvorenú pred 31. decembrom 2013, ktorá nespĺňa podmienku zrušenia dávkového plánu.
Pokiaľ si daňovník uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie uvedenú v § 11 ods. 10 ZDP a následne mu bol vyplatený predčasný výber (§ 19 zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení), je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom bola táto suma vyplatená.
Základ dane sa zvýši o tú sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach daňovník znížil základ dane. V súlade s § 32 ods. 2 písm. d) ZDP v zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník rozhodne zvýšiť svoj základ dane z príjmov o sumu uplatnených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie z dôvodu predčasného výberu, podá daňové priznanie. Zvýšenie základu dane z uvedeného dôvodu nie je možné vykonať zamestnávateľom v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (§ 38 ods. 1 ZDP).
Podotýkame, že za rok 2013 sa bude môcť prvýkrát uplatniť ako nezdaniteľná časť základu dane dobrovoľný príspevok na starobné dôchodkové sporenie (druhý dôchodkový pilier) najviac vo výške 2 % zo základu dane vymedzeného v § 11 ods. 1 ZDP, za tento rok v maximálnej výške 943,20 eura.
Túto nezdaniteľnú časť je potrebné odlíšiť od nezdaniteľnej časti základu dane, ktorou sú príspevky na DDS (tretí dôchodkový pilier) v maximálnej výške 180 eur a ktorá sa uplatní prvýkrát za rok 2014 popri dobrovoľnom príspevku na starobné dôchodkové sporenie.
PRÍSPEVKY NA DDS AKO DAŇOVÝ VÝDAVOK ZAMESTNÁVATEĽA - príspevky na DDS platené zamestnávateľom sú z hľadiska uplatnenia daňového výdavku u zamestnávateľa upravené v § 19 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov. V tomto ustanovení došlo novelou len k legislatívno-technickému spresneniu. Uznaným daňovým výdavkom zamestnávateľa sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené zamestnávateľom za zamestnancov podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení a na DDS v zahraničí rovnakého a po novele aj porovnateľného druhu. Tieto príspevky možno uznať najviac vo výške 6 % zo zúčtovanej mzdy, náhrady mzdy a po novele aj odmeny zamestnanca, ktorý je účastníkom DDS.
ROZDIELY OPROTI NEZDANITEĽNEJ ČASTI ZRUŠENEJ OD ROKU 2011 - FO si mohli za roky 2005 až 2010 uplatniť zaplatené príspevky na DDS ako nezdaniteľnú časť základu dane spolu s účelovým sporením a od roku 2006 aj s poistným na životné poistenie. Výška tejto nezdaniteľnej časti bola limitovaná sumou 12 000 Sk, od roku 2009 sumou 398,33 eura. V uvedených rokoch sa na rozdiel od súčasného stavu znižoval o nezdaniteľné časti základ dane vykázaný zo všetkých príjmov daňovníka, t. j. nie ako v súčasnej dobe základ dane vypočítaný iba z tzv. aktívnych príjmov (§ 5 a § 6 ods. 1 a 2 zákona). Pri výpočte výšky príspevkov na DDS, ktoré bolo možné odpočítať od základu dane, sa brali do úvahy príspevky preukázateľne zaplatené v zdaňovacom období od 1. 1. do 31. 12., t. j. príspevky platené z miezd za december predchádzajúceho roka a január až november príslušného zdaňovacieho obdobia. Podľa úpravy platnej od 1. januára 2014 sa odpočítajú od základu dane príspevky na DDS zaplatené do konca januára nasledujúceho roka, t. j. príspevky z miezd za január až december. ZDP neriešil možnosť uplatnenia obdobných príspevkov platených v zahraničí na rozdiel od súčasného stavu, keď sú nezdaniteľnou časťou aj príspevky na DDS v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu. Na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti do konca roka 2010 museli byť splnené podmienky zákona o doplnkovom dôchodkovom porení č. 650/2004 Z. z., ale aj predtým platného zákona č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. V prípade porušenia podmienok platili obdobné pravidlá ako v novelizovanom znení ZDP, t. j. povinnosť zvýšenia základu dane o už uplatnené nezdaniteľné časti do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.
Príklad
Za zamestnanca po dohode odvádza príspevok na DDS jeho zamestnávateľ. Príspevok za december 2014 odvedie zamestnávateľ v súlade so splatnosťou uvedenou v zamestnávateľskej zmluve v januári 2015.
Bude si môcť zamestnanec tento príspevok započítať do úhrnu zaplatených príspevkov, o ktorý si zníži základ dane za rok 2014?
V súlade s § 11 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1. januára 2014 príspevky daňovníka na DDS je možné odpočítať od základu dane vo výške, v akej boli v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené, v úhrne najviac do výšky 180 eur za rok. Pri výpočte úhrnu príspevkov na DDS, platené zamestnávateľom a zamestnancom, ktorí sú účastníkmi tohto sporenia sa použije postup podľa § 4 ods. 3 ZDP. Podľa tohto ustanovenia príjmy zo závislej činnosti plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie. V súlade s princípom uvedeným v ust. § 4 ods. 3 zákona sa do preukázateľne zaplatených príspevkov v roku 2014 započíta aj príspevok zaplatený v januári 2015.
Zdaňovacie obdobie roka 2013 je posledným zdaňovacím obdobím, v ktorom sa má vykonať zvýšenie základu dane o nezdaniteľné časti, ktorými boli príspevky na DDS, finančné prostriedky na účelové sporenie a poistné na životné poistenie a u ktorých došlo do 31. 12. 2010 k porušeniu podmienok, za ktorých boli uplatnené.
Vysporiadanie nie je možné v rámci ročného zúčtovania preddavkov, ale len prostredníctvom podaného daňového priznania. Pri porušení podmienok DDS, účelového sporenia a životného poistenia po 31. 12. 2010 daňovník nie je povinný zvýšiť si základ dane o sumu už uplatnených nezdaniteľných častí. Porušením podmienok je napr. výplata odstupného z DDS pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy alebo zánik životného poistenia neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím desiatich rokov od začiatku životného poistenia, alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
ODSTUPNÉ A PREDČASNÝ VÝBER AKO DÁVKY Z DDS - odstupné a predčasný výber sú dávky z DDS. Odstupné ako dávka podľa § 15 písm. d) zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení v znení účinnom pred novelou sa od 1. 1. 2014 ruší, ale pre tých účastníkov, ktorí neprejdú na nové podmienky (ponechajú si dávkový plán) platia dávky dohodnuté v dávkovom pláne. Týmto účastníkom bude naďalej vyplácané odstupné.
Nová dávka predčasný výber podľa § 19 zákona o doplnkovom dôchodkovou sporení je určená pre účastníkov, ktorí:
uzatvoria nové účastnícke zmluvy po 31. decembri 2013
mali uzatvorené účastnícke zmluvy pred 1. januárom 2014 a pristúpia na nové podmienky účinné od 1. januára 2014, t. j. zrušia dávkový plán.
Pre túto skupinu účastníkov už neplatí možnosť výplaty odstupného.
Podľa § 7 ods. 1 písm. d) ZDP sú dávky z DDS podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení príjmom z kapitálového majetku, pričom rovnako sa posudzuje aj odstupné. Predčasný výber nie je v ZDP osobitne upravený. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o dávku z DDS, možno vyvodiť, že aj tento príjem bude príjmom z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. d) ZDP.
Podľa § 43 ods. 3 písm. e) ZDP príjem, ktorým je dávka z DDS podľa osobitného predpisu (zákon č. 650/2004 Z. z. v z.n.p.) plynúci zo zdrojov na území SR daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou, sa zdaňuje zrážkou. Základom pre daň vybranú zrážkou je v súlade s § 43 ods. 5 písm. a) zákona plnenie znížené o zaplatené vklady. Základ dane a daň sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Vykonanou zrážkou je príjem daňovo vysporiadaný v súlade s § 43 ods. 6 zákona. Za vybratie dane je zodpovedný platiteľ dane, t. j. ten, kto príjem vypláca, poukazuje alebo pripisuje v prospech daňovníka.
Ing. Ivana Valterová
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 2-3/2014)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
PRÍJEM ZO ZAMESTNANIA
Účastník DDS, ktorý poberá iba príjmy zo zamestnania, zaplatí v roku 2014 príspevky na DDS vo výške 120 eur.
Môže si znížiť základ dane z príjmov zo závislej činnosti za tento rok o sumu 180 eur, ktorá je uvedená v ZDP?
Podľa § 11 ods. 11 z. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1. januára 2014 príspevky daňovníka na DDS podľa odseku 10 je možné odpočítať od základu dane vo výške, v akej boli v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené, v úhrne najviac do výšky 180 eur za rok. Pretože maximálna suma, ktorú možno uplatniť nebola v roku 2014 na príspevkoch na DDS zaplatená, nemožno ju odpočítať. Uvedený daňovník si môže znížiť svoj základ dane z príjmov zo závislej činnosti len o sumu skutočne zaplatenú, t. j. o 120 eur.
SPLNENIE PODMIENOK
FO uzatvorila účastnícku zmluvu pred 31. decembrom 2013, ktorej súčasťou je dávkový plán. Zmluvu nechce zmeniť z dôvodu výhodnosti dávkového plánu. V roku 2010 si mohla uplatniť zaplatené príspevky na DDS ako nezdaniteľnú časť.
Bude si môcť uplatniť nezdaniteľnú časť aj za rok 2014?
Vychádzajúc z § 11 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na DDS musia byť súčasne splnené 2 podmienky. Prvou podmienkou je, že tieto príspevky zaplatil daňovník na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. 12. 2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu. Druhou podmienkou je, že daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa z. č. 650/2004 Z. z. v z.n.p., ktorá nespĺňa prvú podmienku. V danom prípade podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti nie sú splnené.
PRŚIPEVOK NA DDS
Zamestnávateľ na základe uzatvorenej zamestnávateľskej zmluvy prispieva zamestnancovi na doplnkové dôchodkové poistenie mesačne sumou 10 eur, za rok za neho zaplatil a odviedol 120 eur. Zamestnanec si platí príspevok na základe účastníckej zmluvy rovnako 10 eur mesačne, za rok 2014 zaplatil 120 eur.
Môže si zamestnanec znížiť základ dane za rok 2014 o 180 eur?
Nemôže, nakoľko v súlade § 11 ods. 11 z. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1. januára 2014 je možné odpočítať od základu dane len v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené príspevky daňovníka, t. j. zamestnanca v úhrne najviac do výšky 180 eur. Príspevky zamestnanca boli v danom prípade zaplatené vo výške 120 eur a len o túto sumu si môže zamestnanec znížiť svoj základ dane.
Podotýkame, že ak zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na DDS, u zamestnanca ide o zdaniteľný príjem, ktorý zamestnávateľ pripočíta mesačne k ostatným príjmom zo závislej činnosti a zdaní.
NEZDANITEĽNÁ ČASŤ ZÁKLADU DANE
Zamestnávateľ v rámci svojho programu bude prispievať v roku 2014 zamestnancovi na DDS sumou 5 eur mesačne. Zamestnanec nemá uzatvorenú účastnícku zmluvu so žiadnou poisťovňou.
Bude si môcť zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na DDS vo výške 60 eur (5 eur x 12 mesiacov)?
Z § 11 ods. 11 z. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. vyplýva, že od základu dane je možné odpočítať príspevky daňovníka na DDS. V danom prípade sa jedná o príspevky zamestnávateľa, preto si daňovník (zamestnanec, účastník DDS) nemôže uplatniť túto nezdaniteľnú časť základu dane.
Ing. Ivana Valterová
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 2-3/2014)
|
|
|
Čiastka 14/2014
34/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
35/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
36/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 442/2004 Z. z. o súkromných veterinárnych lekároch, o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení zákona č. 488/2002 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
37/2014 Zákon o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky a o zmene niektorých zákonov
38/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
39/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o náležitostiach žiadosti o schválenie prospektu cenného papiera
40/2014 Oznámenie Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky o zrušení určenia Slovenského ústavu technickej normalizácie ako právnickej osoby na tvorbu, schvaľovanie a vydávanie slovenských technických noriem
41/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dvojročnej dohody o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2014 – 2015
42/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa
Čiastka 15/2014
43/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov
44/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe, metódach, okruhu spravodajských jednotiek a lehotách hlásení pri zisťovaní udalostí charakterizujúcich zdravotný stav populácie a ich charakteristiky
45/2014 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 225/2013 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 78/2012 Z. z. o bezpečnosti hračiek a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 140/2013 Z. z.
46/2014 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 147/2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach a prácach s nimi súvisiacich a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností
47/2014 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky z 24. mája 2006 č. MF/010546/2006-32, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 659/2005 Z. z.
48/2014 Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní výnosu o ustanovení hodnoty služobnej rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Policajného zboru v roku 2014
Čiastka 16/2014
49/2014 Zákon; úplné znenie zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka 17/2014
50/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 499/2008 Z. z. o podmienkach poskytovania podpory podľa programu rozvoja vidieka v znení neskorších predpisov
51/2014 Vyhláška Úradu pre verejné obstarávanie, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o hodnotení spôsobu a kvality plnenia zmluvy, koncesnej zmluvy a rámcovej dohody a o spôsobe výpočtu výslednej hodnotiacej známky
52/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa zrušuje opatrenie Národnej banky Slovenska č. 1/2000, ktorým sa ustanovuje postup devízových miest pri uskutočňovaní platieb do zahraničia, zo zahraničia a voči cudzozemcom
53/2014 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zo 17. septembra 2010 č. 12422/2010-OL, ktorým sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializačné študijné programy, minimálne štandardy pre certifikačné študijné programy a minimálne štandardy pre študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra v znení neskorších predpisov
54/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o spolupráci, ktorá sa týka Civilného globálneho navigačného satelitného systému (GNSS), medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi a Ukrajinou Príloha k čiastke 17 – k oznámeniu č. 54/2014 Z. z.
|
|
|
Pravidlá efektívneho manažéra
OD MANAŽÉRA SA OČAKÁVA, že bude pracovať na dosahovaní firemných cieľov prostredníctvom ľudí, ktorých má k dispozícii. Že bude mať vysoké pracovné nasadenie, bude príkladom pre ostatných pracovníkov, bude schopný pracovať pod tlakom, bude tvorivý v hľadaní zdrojov a nových nápadov. Manažérov dnes nevnímame ako šéfov, ktorí majú držať bič nad podriadenými, ale ako lídrov, ktorí majú pomôcť ľuďom dosahovať výsledky. Preto potrebujú vidieť nielen svoje ciele, ale aj ciele ostatných. Musia vedieť ľudí motivovať a mať prirodzenú autoritu. Manažér je spojovacím článkom medzi vedením a podriadenými. Nesie zodpovednosť za realizáciu úloh, do značnej miery ovplyvňuje pracovnú atmosféru a vzťahy na pracovisku.
Manažér vo svojej podstate vykonáva štyri základné úlohy, a to plánovanie, organizovanie, vedenie, kontrolu.
Akokoľvek zručný a nadaný môže byť manažér v jednotlivých oblastiach svojej práce, môže byť skvelý stratég, mať obchodného ducha, je preňho dôležitá ešte ďalšia vlastnosť. Mal by byť dobrým komunikátorom. Mal by vedieť dobre počúvať svojich ľudí a zároveň smerom k nim vhodne komunikovať všetky plány, vízie, dôležité úlohy a kompetencie.
Niektorým, najmä mladým absolventom manažérskych odborov VŠ, ktorí sú síce teoreticky zdatní, ovládajú technológie, chýbajú skúsenosti. Skúsenosti a niekedy tiež lojalita ku firme, istá miera pokory. Manažér nemusí mať hlboké znalosti z každej oblasti, ktorým sa jeho tím venuje. Medzi svojimi ľuďmi má pomerne často odborníkov s oveľa lepšími odbornými znalosťami. Jeho úlohou je koordinovať ich prácu, delegovať úlohy a právomoci a kontrolovať dosahovanie cieľov. K tomu všetkému mu iste bude nápomocné dôkladné poznanie si svojich ľudí, ich motivácií a osobných cieľov. Dokáže im tam pomôcť uplatniť sa na miestach, kde ich schopnosti a danosti budú dobre využité a budú tak súčasne napĺňať svoje ciele spoločne s tými firemnými.
PRAVIDLÁ EFEKTÍVNEHO MANAŽÉRA alebo na čo pri svojej manažérskej práci nezabudnúť. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že to, na čo by manažéri nemali zabúdať, je komunikácia, poskytovanie spätnej väzby, delegovanie, motivácia, budovanie tímu, psychohygiena. Pojem komunikácia pochádza z latinského communicare a znamená kontakt, dohodu, prenos informácií. Tento posledný význam sa hodí k nášmu chápaniu komunikácie, pričom pod širší pojem radíme komunikáciu verbálnu i neverbálnu. Dobrá (niekto hovorí aj efektívna) komunikácia je prevenciou vzniku konfliktov. V pracovnom živote je základným predpokladom úspešného fungovania každej organizácie. Na to, aby v rámci komunikácie prebiehalo všetko v poriadku, by mala byť jasne stanovená štruktúra a smerovanie komunikácie. Vhodné je zodpovedať si otázky, aký problém riešim (starý, nový, neobvyklý) a s kým budem komunikovať, aká forma bude efektívna a rýchla (osobná, písomná, elektronická). Je potrebné pamätať, že pokiaľ ste v pozícii manažéra a chcete sa vyhnúť nedorozumeniam pri plnené rôznych úloh, mali by ste inštrukcie zadávať jasne a zrozumiteľne. Je vhodné uviesť:
- AKÁ je úloha.
- KTO má úlohu splniť.
- AKÝM spôsobom má byť úloha splnená.
- DOKEDY je potrebné úlohu splniť.
- PREČO je potrebné úlohu splniť.
Je predpoklad, že pokiaľ sa úloha odkomunikuje už na začiatku takto podrobne, bude vykonaná presnejšie a s väčším nasadením. Komunikácia neznamená len hovoriť a písať, ale aj počúvať. Je dôležité nechať druhú stranu dokončiť, čo chce povedať, poskytnú dostatok času a priestor (ak ho nemáte priamo v tej chvíli, dohodnite si stretnutie o pár hodín – dní, ale urobte si obe strany dostatok času). Neskáčte druhému človeku do reči, odložte hodnotenie – ako často vám v hlave bežalo niečo v duchu: „no to určite, s tým nerátaj“ a už ste si chystali protiargumenty. Venujte druhej stane maximálnu pozornosť – pokúste sa sústrediť len na to, čo vám hovorí. Vyhnite sa tomu, aby ste v duchu odpovedali na vypočuté – zvádza to k tomu, že postupne prestanete počúvať. Pracovníci by mali cítiť, že im venujete svoju pozornosť a že ich naozaj vnímate, keď vám niečo chcú povedať, navrhnúť. Toto sa vám podarí docieliť vďaka efektívnej komunikácii a dobrému počúvaniu.
SPÄTNÁ VÄZBA AKO DAR - Nielen vo svojej práci, ale v aj v bežnom živote, potrebujeme nejakú informáciu o tom, ako nás vníma okolie, potrebujeme proste nejaké reakcie na naše konanie a správanie. V pracovnej oblasti, pokiaľ ľudia nedostávajú takéto informácie pravidelne, môžu si domýšľať extrémne negatívne alebo aj extrémne pozitívne hodnotenia svojho výkonu. "Určite je so mnou nespokojný", "Nezodpovedám jeho požiadavkám", "Som favoritom v týme a určite to budem ja, koho najbližšie poveria dôležitou úlohou". Pracovníci na manažérskych pozíciách, ktorý nedoceňujú význam jednoznačného vyjadrenia spokojnosti či nespokojnosti, sú v praxi pomerne bežní. Je pravdou, že poskytnúť kvalitnú spätnú väzbu nie je jednoduché. Poskytovať spätnú väzbu – teda nejakú informáciu o svojej spokojnosti s prácou podriadených, znamená na jednej strane využiť všetky príležitosti na pochvalu a povzbudenie zamestnancov. Na druhej strane to však znamená včas zamestnancovi oznámiť, čoho by bolo vhodné sa vyvarovať alebo čo by mal robiť inak, aby zlepšil svoj výkon.
Informácie, o ktorých hovoríme, by manažéri mali poskytovať zamestnancom priebežne počas celého roka, nie jednorazovo napr. pri ročnom hodnotení. Ak pri takejto príležitosti chcú poskytnúť negatívnu informáciu, môže to vyznieť ako plánovaný a účelový útok.
Keď chceme dosiahnuť zodpovedajúcu zmenu pracovného správania, potrebujeme spätnú väzbu formulovať tak, aby v zamestnancovi nevyvolala odmietavé a obranné reakcie. A pomôcť mu nájsť spôsob, ako zmenu dosiahnuť. Ak popisujeme neprijateľné správanie, bolo by vhodné ho konfrontovať s konkrétnymi výkonovými štandardmi, ktoré sa nepodarilo dosiahnuť (každé pracovné miesto má svoju pracovnú náplň, o tú sa môžeme oprieť). Konštruktívna kritika spočíva v nehodnotiacom, neutrálnom opise kritizovaného správania a jeho dôsledkov, bez akejkoľvek interpretácie. Je dôležité naučiť sa spätnú väzbu podávať konštruktívne, aby sme svoje vzťahy budovali a nie ich likvidovali. Ak podáme búrlivú kritiku, obvykle útočíme na to najcitlivejšie, na osobnosť, na JA. Pokiaľ sa držíme zásad poskytovania spätnej väzby, tak popisujeme správanie človeka (ktoré sa samozrejme dá zmeniť, zlepšiť). Napr. kriticky povieme: „ty sa taký nezodpovedný, nemôžem sa na teba spoľahnúť!“. Naproti tomu spätná väzba by mohla znieť „v piatok si mi mal dodať podklady pre pondelkovú poradu. Už je to tento mesiac po štvrtý raz, čo si mi nedodal nejakú prácu. Hnevá ma, že sa neviem spoľahnúť na to, čo mi sľúbiš.“ Spätná väzba by mohla byť vnímaná ako dar, ktorý sme dostali a môžeme s ním niečo urobiť. Môže nám pomôcť napredovať, dozvedieť sa o tom ako pôsobíme na druhých ľudí, môžeme zdokonaliť svoje zručnosti.
Prideľovanie úloh by malo byť súčasťou práce manažéra. Je to proces prenesenia niektorých pracovných úloh a s tým súvisiacich právomocí na podriadených pracovníkov. Delegovať nejakú úlohu na podriadeného teda neznamená sa jej zbaviť, ale aj prideliť pracovníkovi potrebné právomoci. Celý úspech delegovania závisí od schopností manažéra jednať s ľuďmi a vytvárať predpoklady pre konanie svojich zamestnancov. Schopný manažér riadi svojich ľudí, aj svoj čas a vôbec nerobí všetko sám. Ak vykonáva všetky rozhodnutia sám, bráni svojim pracovníkom brať iniciatívu do vlastných rúk. Rozdeľovaním úloh sa rýchlejšie a efektívnejšie plnia. Je to v konečnom dôsledku spôsob, ktorým si vedúci pracovníci zjednodušujú prácu, no zároveň zvyšujú záujem pracovníkov o dosahovanie výsledkov. Ide o prirodzené využívanie pracovného kapitálu, iniciatívy a tvorivosti zamestnancov. Samotné delegovanie má výhody ako pre manažéra, tak pre pracovníkov, v podobe úspory času – získavame čas na riešenie dôležitejších úloh; zbavujeme sa rutiny, nevykonávame stále dookola to isté; ľahšie hodnotenie pracovníkov – podľa plnenia zverených úloh; jednoduchšia kontrola – pridelením zodpovednosti pracovníkom; testovanie pracovníkov – pomáha využívať odborné vedomosti a skúsenosti podriadených; rozvoj vlastných kompetencií pracovníkov – učenie sa novým a zložitejším veciam; uspokojenie potreby uznania a sebarealizácie, vedomie dobre vykonanej práce.
SCHOPNOSŤ MOTIVOVAŤ SVOJICH ĽUDÍ, patrí medzi kľúčové kompetencie manažéra. Nestačí len očakávať, že ľudia splnia niečo, čo sme im zadali. Motivovanie zamestnancov je zložitá a komplexná úloha manažéra, aby vytváral také pracovné prostredie a atmosféru, ktoré napomôžu uspokojovať potreby a záujmy zamestnancov a tým ich budú stimulovať k tomu, aby pracovali efektívne. Pokiaľ to tak nie je, tak hrozí, že sa bude zvyšovať fluktuácia, absencie, intrigy, konflikty, prestávky v práci – surfovanie na internet, spochybňovanie cieľov, resp. sa bude znižovať záujem o prácu, ochota prijať zodpovednosť, pozornosť, dochvíľnosť. Manažéri sa nezriedka dostávajú do situácií, kedy nemajú problém prijať rozhodnutie, ale skôr získať ľudí pre toto rozhodnutie a primäť ich konať v súlade s ním. Je potrebné pochopiť, prečo sa človek správa tak, ako sa správa a čo ovplyvňuje jeho správanie. Ak pochopíme príčiny motivácie, bude jednoduchšie ľuďom prinášať také stimuly, ako očakávajú a potrebujú. V praxi sa tieto dva pojmy bežne zamieňajú. Uvedomme si, že motívy sú niečo, čo vychádza z nášho vnútra. Ak nevieme, čo ľudí motivuje, treba sa ich na to opýtať. Pochopiť, čo najviac motivuje ľudí, znamená dosiahnuť ich prácou čo najvyšší výkon. Dva faktory (stimuly a motívy) pôsobia na človeka súčasne a toto pôsobenie a jeho výsledok môžeme nazvať procesom motivácie činov. Motívom môže byť: dosahovaný výkon, uznanie (pochvala), záujem o úlohu (náplň práce), osobný a profesionálny rast, hodnoty a postoje (ktoré si človek so sebou nesie, ktoré uznáva a preferuje). Medzi stimuly, teda niečo, čo môže prísť „zvonku“, radíme napr.: firemná politika a riadenie, pracovné podmienky a medziľudské vzťahy, spôsob vedenia – kontroly (vodcovstvo, manažment a spätná väzba), podmienky na prácu (včítane ergonómie), odmeňovanie (finančné ohodnotenie).
BUDOVANIE TÍMU je dôležité pre úspešné vedenie ľudí. „Hocijakí ľudia“ vytvoria len „hocijaký tím“. Bolo by vhodné vyberať ľudí s vlastnosťami, ktoré potrebujete a očakávate. Noví členovia by sa mali do tímu, ktorý má dané vlastnosti, hodnoty a ciele, hodiť. Pritom nemáme na mysli výber členov zameraný len na vzdelanie a zručnosti. Rovnako dôležité je vyberať ľudí aj podľa osobnostných vlastností a postojov. Je pravdou, že len zriedka sa cieľavedome zohľadňuje potreba „dosadenia“ človeka, ktorý by so svojimi vedomosťami, schopnosťami a zručnosťami naplnil chýbajúcu rolu v tíme. Potom je bežným javom, že skvelý odborník „nezapadne“ do tímu, pretože rola, ktorú zastáva, je už obsadená alebo sa nevie o „ňu“ podeliť, alebo prijať a naplniť rolu inú. Členovia fungujúceho tímu by mali mať vžitú zodpovednosť za svoje individuálne výsledky komukoľvek z ostatných členov tímu. Je to záväzok voči ostatným. Máme predsa spoločný cieľ, o ktorý sa všetci snažíme. To, že každý má zodpovednosť za svoju prácu, dosiahnutý výkon, môžete určiť popisom práce alebo dohodou. Vzájomnú zodpovednosť nenariadite, môžete sa len pokúsiť ju pestovať, ľudí naučiť. Má to svoje výhody – zvyšuje sa množstvo a kvalita spätnej väzby, nielen vedúci sleduje kto, čo a ako robí, spätná väzba sa stáva trvalou súčasťou života tímu. Pestovanie vzájomnej zodpovednosti je individuálna zodpovednosť manažéra, mal by mať schopnosti v tomto smere so svojimi ľuďmi pracovať. Dobré fungovanie tímu nezabezpečia len jasne pomenované úlohy a skvelé pracovné podmienky. Tímy treba zladiť aj ľudsky. Neznamená to, že sa ľudia budú na seba nepretržite usmievať a budú si neskonale rozumieť. To „ľudské zlaďovanie“ je skvelou príležitosťou na to, aby pracovníci zažili jeden druhého aj v inom ako pracovnom prostredí. Vidieť ako kolegovia reagujú v rôznych situáciách – ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako hra, no v pozadí sa vždy nesie ich osobné nastavenie, postoje, môžu sa prejaviť schopnosti a zručnosti, na ktoré sa v práci „nedostalo“. Cestou k budovaniu vzťahov v tomto smere sú rôzne teambuildingové aktivity, firemné večierky či výlety.
SYNDRÓM VYHORENIA („burn out“) je stav, ak máme dlhodobo vyčerpané zdroje energie, ak sa nevieme tešiť zo života. Je dôsledkom dlhodobo pôsobiaceho stresu a nevhodného vyrovnania sa so psychickou aj fyzickou záťažou. K jeho hlavným prejavom patrí depresia, ľahostajnosť, sťažený kontakt, strata sebadôvery, časté choroby a problémy v telesnej rovine. Môžete si povedať, že v dnešnej hektickej dobre sme vyhoretí všetci – všetci sme unavení, ledva od pondelku čakáme piatok. Pri syndróme vyhorenia však nejde o obyčajnú únavu a nejde ani o prechodnú krízu. Pri tomto probléme sa vždy objavuje otázka zmyslu vlastnej práce (vlastného života). Kým sa „dopracujeme“ k vyhoreniu, trvá to niekoľko mesiacov.
Úplné vyčerpanie je charakteristické tým, že postihuje tie najproduktívnejšie osoby. Veľa ľudí, ktorí sa v tomto stave ocitnú, zo svojho miesta neodíde. Každý deň sú tam, vo svojej kancelárii, pri svojom počítači, no reálne nevedia podať výkon, akoby rezignovali. Pokiaľ nechcete vyhorieť „ako fakľa“, je potrebné mať na pamäti riziká a poskytnúť sám sebe prvú pomoc, ak sledujem, že sa pohybujem na akejsi svojej energetickej hrane:
Aj ten najlepší manažér niekedy potrebuje vypnúť, pozrieť sa na veci s odstupom. Neváhajte sa v náročných situáciách obrátiť na kolegov alebo na iných odborníkov.
Mgr. Mária Kopčíková
Použitá literatúra:
• FAERBER, Y., STOWE, CH.: Vedení lidí v praxi, Grada, 2007; • KŘIVOHLAVÝ, J.: Jak neztratit nadšení, Praha, grada Publishing, 1998; • PLAMÍNEK, J.: Tajemství motivace, Grada, 2010; • PLAMÍNEK, JIŘÍ: Komunikace a prezentace, Grada 2008;
• STOCK, CH.: Syndrom vyhoření a jak jej zvládnout, Grada, 2012
|
|
|
Marec 2014
10. 3. – pondelok |
Poistné |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za február 2013 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za február 2013 |
17. 3. – pondelok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
20. 3. – štvrtok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v februári 2013 49 790 € |
25. 3. – utorok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za február 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 € |
podanie daňového priznania k DPH za február 2013 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za február 2013 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za február 2013 |
31. 3. – pondelok |
Daň z príjmov |
podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2013 |
úhrada dane z príjmov fyzických a právnických osôb |
vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane z príjmov za rok 2013 zamestnancom |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za február 2013 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2013 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v februári 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za február 2013 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za február 2013 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za február 2013 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane |
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani |
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu |
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
21.2.
|
24.2.
|
25.2.
|
26.2.
|
27.2.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3707
|
1,3735
|
1,3754
|
1,3726
|
1,3656
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
140,5
|
140,69
|
140,65
|
140,5
|
139,15
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,368
|
27,362
|
27,346
|
27,325
|
27,339
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4625
|
7,4624
|
7,4624
|
7,4623
|
7,4625
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,82183
|
0,82465
|
0,82395
|
0,8226
|
0,82035
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
311,89
|
310,24
|
309,12
|
310,35
|
310,9
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,1661
|
4,1578
|
4,1525
|
4,1611
|
4,1779
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,5222
|
4,5098
|
4,5137
|
4,518
|
4,5015
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,9953
|
8,9372
|
8,9313
|
8,9287
|
8,9184
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2195
|
1,2209
|
1,2193
|
1,2198
|
1,2161
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,367
|
8,278
|
8,288
|
8,307
|
8,2735
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6685
|
7,6663
|
7,67
|
7,6595
|
7,6581
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
49,0415
|
48,8393
|
48,995
|
49,4672
|
49,4042
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,0097
|
2,9945
|
3,0369
|
3,0461
|
3,0364
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,5283
|
1,5271
|
1,5239
|
1,5288
|
1,5286
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,2577
|
3,2183
|
3,2115
|
3,2143
|
3,2098
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,5304
|
1,5243
|
1,5233
|
1,523
|
1,52
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,3495
|
8,3751
|
8,422
|
8,4073
|
8,3688
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,6313
|
10,653
|
10,6715
|
10,6497
|
10,5954
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
16097,5
|
15994,06
|
16013,75
|
15942,91
|
15930,48
|
India |
indická rupia
|
INR
|
85,158
|
85,2446
|
85,1421
|
85,2865
|
84,6467
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1469,53
|
1475,58
|
1476,09
|
1466,34
|
1460,18
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
18,2348
|
18,2126
|
18,232
|
18,1986
|
18,2075
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,5158
|
4,5104
|
4,512
|
4,4957
|
4,4793
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,6558
|
1,6558
|
1,6508
|
1,65
|
1,6319
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
61,092
|
61,336
|
61,369
|
61,227
|
61,041
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7376
|
1,7413
|
1,7395
|
1,7365
|
1,7288
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
44,603
|
44,711
|
44,772
|
44,681
|
44,453
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
15,1355
|
14,998
|
14,7691
|
14,8262
|
14,6986
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8062
|
4,8128
|
4,8394
|
4,8272
|
4,8011
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 7-8/2014 (I/2014)
- Zákon o dani z príjmov - Ing. Brnová, Ing. Štofanová, Ing. Vidová, Ing. Vincúrová
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 3/2014 (II/2014)
- Daňové priznanie FO za rok 2013 - Ing. Miroslava Brnová
- Daňové priznanie PO za rok 2013 - Ing. Ján Mintál
- Opravy chýb minulých účtovných období - Ing. Ivana Hudecová
Verejná správa – (VS), č.2-3/2014 (II/2014)
- Ochrana pred požiarmi - úlohy obce – JUDr. Ján Kašiar
- Platobný rozkaz – Mgr. Martina Kovalčíková
- Zdaňovanie nehnuteľností – Irena bubeníková
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2-3/2014 (II/2014)
- Daňové priznanie FO – JUDr. Sandra Mrukvoiová - Tomiová
- Pracovné agentúry a ich činnosť – Mgr. Martina Kovalčíková
- Použitie podielu zaplatenej dane – JUDr. Sandra Mrukvoiová- Tomiová
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2-3/2014 (II/2014)
- Oprava chýb minulých účtovných období - Ing. Ján Mintál
- Zmeny v platení zdravotného a sociálneho poistenia – Ing. Zuzana Cingelová
- Zdanenie príjmov FO a PO – Ing. Valterová, Ing. M. Brnová
1 000 riešení, č. 2-3/2014 (II/2014)
- Daňové priznanie
- Dane v praxi
- Účtovníctvo
- Mzdy, odvody
PRIPRAVUJEME
Poradca č. 9/2014 (II/2014)
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 4/2014 (II/2014)
- Daňová kontrola
- Určenie základu dane
Verejná správa – (VS), č. 4/2014 (III/2014)
- Zdaňovanie nehnuteľnosti 2.
- Vydanie záväzného stanoviska3
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4/2014 (III/2014)
- Zvyšovanie kvalifikácie
- Pomoc v hmotnej núdzi
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.4/2014 (III/2014)
- Zdaňovanie zahraničných dividend v roku 2013
- Zneužívajúce a podvodné konanie na DPH
1 000 riešení, č. 4/2014 (III/2014)
- Postupy účtovania v PÚ
- Dane v praxi
- Účtovníctvo
- Zákonník práce
- Mzdy a odvody
Monotematiky: Účtovná závierka ( XII/2013) - Ing. Ivana Hudecová
pokladničná kniha
účtovné prípady
výročná správa
Daňové výdavky od Od A-Z - Ing. Dušan Dobšovič
Forma uplatňovania daňových výdavkov
Členské príspevky
Odpisy
Finančné investície
Daňové priznanie – Ing. Jana Bielená, Ing. Ivana Valterová
vyplnené tlačivá
názorné príklady
výpočty a postupy
Odvody poistného – Ing. Dušan Dobšovič
Príručka pre účtovníka k DPH – Ing. Zuzana Cingelová
Vážení čitatelia,
pokiaľ ste si nestihli predplatiť edičný ročník 2014 jednotlivých mesačníkov, môžete tak urobiť telefonicky na číslach 041/56 52 871,877,879,0915 033 300,0911 193 135, fax:041/5652659, emailom na adrese abos@poradca.sk.
Tešíme sa na váš záujem o naše publikácie aj v roku 2014, prvé číslo nového ročníka vyjde už v decembri.
|
|
|
Autorský zákon
Venujete sa publikačnej činnosti? Ste autorom príspevkov alebo podnikáte v uvedenej oblasti? V tom prípade vás iste zaujme náš Balíček Autorský zákon, kde sme v sérií publikácií pripravili na čo všetko nesmie autor pri svojej činnosti zabudnúť.
Autorské právo - úplné znenie zákona
Aktualizácia II/7, (A5, 208 str.)
Autorský zákon - novela - príspevok
mesačník PaM 12/2013, (A4, 80 str.)
Vzory zmlúv žalôb a podání + CD
momotematika (A5, 488 str.)
BALÍČEK Autorský zákon obsahuje:
+ PaM 12/2013 + Vzory zmlúv, + CD
Cena balíčka je 17,80 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 8,80 €.
Ušetríte 9 €.
Inventarizácia majetku
Inventarizácia je povinnosťou, ktorá účtovným jednotkám vyplýva zo zákona o účtovníctve. Kto je povinný urobiť inventarizáciu majetku? Ku ktorému dňu sa zostavuje účtovná závierka ? Pre všetkých účtovníkov, ekonómov, audítorov, živnostníkov ponúkame návod ako zvládnuť inventarizáciu majetku.
Inventarizácia majetku a záväzkov - príspevok
mesačník DÚVaP 12/2013, (A5, 192 str.)
Inventarizácia majetku a záväzkov - príspevok
mesačník VS 2-3/2014, (A4, 80 str.)
Inventarizácia majetku - príspevok
mesačník VS 1/2014, (A4, 80 str.)
BALÍČEK Inventarizácia majetku obsahuje:
DÚVaP 12/2013 – príspevok + VS 1/2014 – príspevok +
VS 2-3/2014 - príspevok
Cena balíčka je 23,50 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,70 €.
Ušetríte 11,80 €.
Daňové priznanie za rok 2013
Blíži sa obdobie, kedy každý z nás myslí na to, ako si vysporiada svoju daňovú povinnosť a preto prichádzame s našou ponukou publikácii k daňovému priznaniu. Na názorných príkladoch a odpovediach autorov sa dozviete nielen to, kto je povinný podať daňové priznanie, ale ponúkame aj názorné príklady, tlačivá a návody. Teraz máte možnosť získať balíček za výhodnú cenu.
Daňové priznanie - návody a postupy pri vyplňovaní daňového priznania
monotematika, (A5, 184 str.)
Daňové priznanie FO a PO - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 2-3/2014, (A5, 120 str.)
Daňové priznanie za rok 2013 - príspevok
mesačník DUO 2-3/2014, (A4, 120 str.)
BALÍČEK Daňové priznanie za rok 2013 obsahuje:
Daňové priznanie za rok 2013 – monotematika + 1000 riešení 2-3/2014 – príklady a riešenia problémov +
DUO 2-3/2014 - príspevok
Cena balíčka je 21,60 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 10,80 €.
Ušetríte 10,80 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Len do vypredania zásob.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |