|
SLUŽBY SÚVISIACE S NEHNUTEĽNÝM MAJETKOM - NOVÉ PRAVIDLÁ V DPH
Podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej „zákon o DPH“) ide o jedno z osobitných pravidiel určenia miesta dodania služby, ktoré je uvedené v ustanovení § 16 ods. 1.
Prípravná fáza stavebných prác
môže zahŕňať viaceré kroky (napr. vypracovanie koncepčných návrhov, vykonanie geostacionárnych štúdií atď.), ktoré viac či menej úzko súvisia s nehnuteľným majetkom.
Niektoré služby v rámci tejto prípravnej fázy je možné poskytnúť, hoci konkrétne umiestnenie nehnuteľného majetku ešte nie je známe alebo isté. Za takýchto okolností, ak sa služby poskytujú bez toho, aby sa spájali s parcelou alebo konkrétnym majetkom, tieto služby nemožno považovať za služby dostatočne súvisiace s nehnuteľným majetkom a mali by sa zdaňovať podľa príslušných všeobecných pravidiel týkajúcich sa miesta plnenia v závislosti od toho, či sú poskytované zdaniteľnej osobe – miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, alebo nezdaniteľnej osobe – miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, pokiaľ sa neuplatňuje iné osobitné pravidlo.
Služby súvisia s nehnuteľným majetkom vtedy, ak sú poskytované v súvislosti s nehnuteľným majetkom, ktorého umiestnenie je identifikované v okamihu, keď sa služba poskytuje.
V prípade, že na služby, ako napríklad vypracovanie plánov, nenadviazali stavebné práce a nepostaví sa žiadna budova, tieto služby možno napriek tomu považovať za služby súvisiace s nehnuteľným majetkom (miesto dodania podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH) za predpokladu, že boli poskytnuté vzhľadom na jasne určené umiestnenie. Platí to aj v prípade, ak sa poskytovateľ služieb zúčastní ponukového konania, ale nie je úspešný pri získaní zmluvy.
Služby stavebného dozoru alebo bezpečnostné služby sa považujú za služby súvisiace s nehnuteľným majetkom (miesto dodania podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH).
Bezpečnostné služby na jednej strane
sa môžu poskytovať počas prípravnej fázy alebo stavebných prác s cieľom zabrániť krádeži alebo poškodeniu vybavenia a materiálu uskladneného na stavenisku.
Vo všeobecnosti si to vyžaduje na mieste prítomnosť bezpečnostnej strážnej služby, ktorá kontroluje prístup pracovníkov a dodávateľov na miesto, zabezpečuje bezpečnosť v noci, monitorovanie miesta prostredníctvom kamerového systému atď.
Bezpečnostné služby sa na druhej strane môžu poskytovať aj po ukončení stavebných alebo rekonštrukčných prác v záujme zabezpečenia bezpečnosti obytných, obchodných, priemyselných alebo administratívnych budov. Tieto služby sa môžu poskytovať prostredníctvom fyzickej prítomnosti bezpečnostných pracovníkov, prostredníctvom inštalovania bezpečnostných systémov do budovy alebo obomi spôsobmi.
Ak teda dodávateľ zabezpečuje dozor alebo bezpečnosť nehnuteľného majetku bez ohľadu na to, či ide o stavbu, budovu alebo parcelu, ide o službu súvisiacu s nehnuteľnosťou. Ak v súvislosti so zaistením bezpečnosti hnuteľného tovaru (napr. prvky, vybavenie alebo prístroje umiestnené v budove, na stavenisku alebo parcele) dodávateľ musí zároveň zabezpečiť samotný nehnuteľný majetok, tiež ide o službu súvisiacu s nehnuteľnosťou.
Služby dozoru a bezpečnostné služby by mali byť rovnako posudzované, bez ohľadu na to, či sú poskytované prostredníctvom fyzickej prítomnosti ľudských zdrojov na mieste alebo sú poskytované na diaľku t. j. bez fyzickej prítomnosti osôb na mieste, ako napríklad pomocou technologických prostriedkov namontovaných na mieste (moderné technológie dozoru). V prípade dozoru aj bezpečnostných služieb by malo byť podmienkou, že nehnuteľný majetok je základným prvkom poskytovanej služby.
Inštalácia bezpečnostného systému
Ak je inštalácia bezpečnostného systému súčasťou mechanizmu predaja bezpečnostného systému, transakcia sa môže na účely DPH klasifikovať rôznymi spôsobmi.
Môže ísť o dodanie tovaru s inštaláciou, ktoré sa zdaní, keď sa bezpečnostný systém nainštaluje alebo zmontuje – miesto dodania sa určí podľa § 13 ods. 1 písm. b) zákona o DPH. Takisto môže ísť o poskytnutie služieb súvisiacich s nehnuteľným majetkom(miesto dodania podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH).
Ak sa inštalácia poskytuje ako samostatná služba (nezávisle od dodania samotného bezpečnostného systému, ktorý by sa zdanil ako dodanie tovaru), treba posúdiť, či sa pri inštalácii bezpečnostný systém klasifikuje ako nehnuteľný majetok.
Služba inštalácie by sa klasifikovala ako služba súvisiaca s nehnuteľným majetkom, ak:
– bezpečnostný systém, ktorý sa namontoval, tvorí neoddeliteľnú súčasť budovy alebo stavby, bez ktorého by budova alebo stavba nebola úplná – toto by mohlo nastať napríklad v prípade, keď by sa bezpečnostný systém nainštaloval vo väznici alebo v priestoroch banky, kde sa uchovávajú cennosti; alebo
– bezpečnostný systém je trvalo namontovaný v budove alebo stavbe a nemožno ho premiestniť bez zničenia alebo úpravy budovy alebo stavby – tento prípad môže nastať v bytoch alebo úradoch.
V prípade inštalačných prác, ktorých výsledkom je, že bezpečnostný systém sa stáva súčasťou nehnuteľného majetku, sa služba považuje za službu súvisiacu s nehnuteľným majetkom.
Najímanie pracovníkov na stavebné práce
Služba sa považuje za službu súvisiacu s nehnuteľným majetkom len vtedy, ak poskytovateľ služieb prenájmu pracovníkov prevezme na seba zodpovednosť za vykonanie danej práce.
Stavebné a demolačné práce týkajúce sa trvalých stavieb, ako napríklad potrubné systémy, zahŕňajú aj pripevnenie trvalých stavieb k zemi a ich a odpojenie, či už je to pozemok nad alebo pod hladinou mora. Ide o potrubné systémy pre plyn, vodu, odpadovú vodu, ale aj chladiace a vykurovacie systémy.
Po postavení trvalej stavby a ukončení stavebných prác sa použitie tejto stavby na služby ako napríklad preprava plynu, vody, odpadovej vody, elektriny atď. nepovažuje za súvisiace s nehnuteľným majetkom.
Práce na pozemku a poľnohospodárske služby
Poľnohospodárske služby by sa mali považovať za služby súvisiace s nehnuteľným majetkom, len pokiaľ sa týkajú práce na pôde. Napríklad chov dobytka je poľnohospodárska činnosť, ktorá sa nemá považovať za súvisiacu s nehnuteľným majetkom. Takisto triedenie, spracovanie, balenie, označovanie a preprava plodín po zbere alebo stromov po vyrúbaní by sa neklasifikovali ako služby súvisiace s nehnuteľným majetkom.
Prieskum a posúdenie rizika a celistvosti nehnuteľného majetku predstavuje odborné služby, podobne ako služby oceňovania a musí sa zdaňovať v mieste, kde sa nehnuteľný majetok nachádza.
Služby oceňovania sa považujú za služby súvisiace s nehnuteľnosťou a to bez ohľadu na účely oceňovania.
Tieto služby sa môžu poskytovať za rôznych okolností, keď je potrebné stanoviť trhovú hodnotu jedného alebo viacerých nehnuteľných majetkov zo súkromných, obchodných, právnych alebo administratívnych dôvodov.
Napríklad nákup, predaj, poistenie alebo zaplatenie daní z nehnuteľného majetku, alebo riešenie sporov súvisiacich s celistvosťou, zhodou alebo poškodením nehnuteľného majetku, služby oceňovania na účely poistenia, s cieľom stanoviť hodnotu majetku ako zábezpeky pri pôžičke alebo služby oceňovania na posúdenie rizika a škôd pri sporoch.
Služby hĺbkovej analýzy
Ak je oceňovanie aktív nehnuteľného majetku súčasťou komplexnej služby hĺbkovej analýzy, malo by sa vykonať posúdenie s cieľom určiť, ktorý prvok pri plnení prevláda. Ak je prevládajúcim prvkom ocenenie nehnuteľného majetku, službu hĺbkovej analýzy možno považovať za službu súvisiacu s nehnuteľným majetkom.
Uskladnenie tovaru
Vo všeobecnosti sa služby prenajímania nehnuteľného majetku, s výnimkou poskytovania reklamy, klasifikujú ako služby súvisiace s nehnuteľným majetkom. Pokiaľ ide uskladnenie tovaru, na to, aby sa skladovanie vnímalo ako súvisiace s nehnuteľným majetkom má byť splnená podmienka, že určitá časť nehnuteľného majetku, v ktorej sa tovar uskladňuje, musí byť postúpená do výhradného používania odberateľa, t. j., že miesto, kde je tovar uskladnený, je určené, známe odberateľovi a je vyčlenené výhradne pre jeho potreby počas celej dĺžky trvania zmluvy.
Situácia, keď má odberateľ výlučne vyčlenený priestor na uskladňovanie tovaru t. j. priestor, v ktorom môže tovar uskladňovať iba tento odberateľ a ostatné osoby sú vylúčené, by sa mala posudzovať ako služba súvisiaca s nehnuteľným majetkom, aj keď odberateľ môže mať prístup k danému priestoru len v určitom čase alebo za určitých podmienok.
Skladovacie služby poskytované spolu s ďalšími službami
Zaobchádzanie na účely DPH s komplexnými skladovacími službami poskytovanými v skladoch alebo iných priestoroch, bude závisieť v prvom rade od klasifikácie služby ako jediného plnenia alebo viacerých plnení.
S cieľom stanoviť miesto poskytovania komplexnej skladovacej služby by sa preto malo vykonať toto overenie:
– Je skladovanie tovaru poskytované spolu s inými službami, ktoré tak úzko súvisia s uskladňovaním, že objektívne tvoria jedinú nerozlučnú službu, ktorej rozčlenenie by bolo neprirodzené, pričom skladovací prvok takejto jedinej služby je v každom prípade hlavným prvkom a tým prvkom, o ktorý sa odberateľ usiluje?
– Poskytuje sa skladovacia služba spolu s ďalšími čisto doplnkovými službami, ktoré pre odberateľa nepredstavujú samostatný účel, ale iba prostriedok na lepšie využitie skladovania?
Ak bude odpoveď na jednu z týchto otázok kladná, komplexné plnenie sa považuje za jediné plnenie. Za predpokladu, že určitá časť skladovacieho zariadenia je postúpená do výhradného používania odberateľovi, nerozlučné služby (v prvom prípade) a v druhom prípade všetky zložky komplexného plnenia (uskladnenie tovaru a doplnkové služby k nemu) podliehajú DPH v mieste, kde sa skladovacie zariadenie nachádza.
Ubytovanie sa považuje za službu vzťahujúcu sa k nehnuteľnosti
nielen v prípade ubytovania v hoteloch, ale aj pri ubytovanie v sektoroch s podobnou funkciou, ako sú dovolenkové tábory alebo miesta upravené na stanovanie. Typ alebo miesto ubytovania nemá vplyv na klasifikáciu tejto služby. Dôležitým kritériom je, či sa nehnuteľný majetok využije na účely bývania alebo nie.
Právo na pobyt na určitom mieste vyplývajúce z prevodu práv časovo obmedzeného užívania
Prevod práv časovo obmedzeného užívania, nazývaný aj výmena práv na časovo obmedzené užívanie, sa vzťahuje na služby umožňujúce príjemcom vykonávať za protihodnotu právo dočasného užívania majetku, pobytu v hoteli alebo obývania ubytovacieho zariadenia. Predstavuje alternatívu k tradičnejším spôsobom ubytovania, a preto podlieha rovnakému zaobchádzaniu na účely DPH ako ubytovacie služby.
V praxi sú držitelia práv na časovo obmedzené užívanie zvyčajne členovia skupiny alebo združenia.
Držiteľ práv na časovo obmedzené užívanie, ktorý si želá vymeniť svoje právo s iným držiteľom, nenadviaže kontakt priamo s danou osobou, ale by skôr kontaktoval skupinu alebo združenie, ktorých obchodná činnosť pozostáva z organizovania výmeny medzi členmi.
Postúpenie alebo prevod iných práv na používanie celého nehnuteľného majetku alebo jeho častí vrátane povolenia na používanie časti majetku.
V rámci týchto služieb ide napríklad o udelenie rybárskych a lovných práv alebo prístup do salónikov na letiskách, alebo využívanie infraštruktúry, za ktorú sa vyberajú mýta, akou je napríklad most alebo tunel.
Postúpenie alebo prevod práv na užívanie celého nehnuteľného majetku alebo jeho častí môže mať aj formu poukazu, napr. na úhradu diaľničného mýta. Za týchto okolností sa miesto poskytnutia služby poukazu riadi miestom príslušného plnenia. Ak má príslušné plnenie dostatočnú súvislosť s nehnuteľným majetkom, predaj poukazu je teda zdaniteľný v mieste, kde sa nachádza nehnuteľný majetok (dopravná infraštruktúra).
Spoločné využívanie kancelárií
Spoločné využívanie kancelárií je rozvíjajúca sa prax, ktorá umožňuje podnikom alebo organizáciám, ktoré vlastnia alebo spravujú kancelársku budovu, aby spoločne využívali časť svojich kancelárskych priestorov s inými podnikmi. Poskytovateľom kancelárskych priestorov to umožňuje maximalizovať príjmy zo svojho pracovného priestoru a rozšíriť svoju profesionálnu sieť.
Služba môže zahŕňať rôzne zložky od obyčajného prenájmu pracovného stola až po využívanie celého radu služieb, ako napr. používanie telefónov, kopírovacích strojov, tlačiarní, kuchýň, zasadacích miestností atď.
Tieto služby môžu byť fakturované spolu ako balík služieb alebo na osobitných faktúrach za základný prenájom pracovného stola na jednej strane a za doplnkové služby na druhej strane.
Miesto poskytovania takýchto služieb bude závisieť
od ich klasifikácie ako jediná služba alebo viacero služieb na účely DPH na základe kritérií vymedzených judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie. V prípade každého jediného plnenia vrátane kumulovaných plnení považovaných za jediné plnenie by sa malo preskúmať, či použitie celého nehnuteľného majetku alebo jeho častí (kancelárske priestory) predstavuje hlavný a nevyhnutný prvok zmluvy. Potom je DPH splatná v členskom štáte, v ktorom sa nachádzajú kancelárie majetkom (miesto dodania podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH).
Správa majetku
Pojem správy majetku (iného než je správa portfólia investícií do nehnuteľností, spočívajúca v prevádzke obchodnej, priemyselnej alebo obytnej nehnuteľnosti vlastníkom majetku alebo na jeho účet) zahŕňa administratívne služby poskytované na zabezpečenie riadnej prevádzky, údržby a používania nehnuteľného majetku. Obvykle tieto služby zahŕňajú koordináciu kontroly, čistenia a údržby majetku, výber nájmu, vedenie evidencie a správu platieb priebežných výdavkov, reklamu majetku, vymáhanie dodržiavania podmienok prenájmu, nadviazanie kontaktu na účel zmierňovania a riešenia konfliktov medzi majiteľom majetku a poskytovateľmi služieb alebo nájomníkmi. Pojem správy majetku sa vzťahuje na akýkoľvek typ nehnuteľného majetku bez ohľadu na jeho obchodné, priemyselné alebo rezidenčné využitie. Tiež služby prevádzkované na účet nájomníka alebo nájomcu sa považujú za služby súvisiace s nehnuteľným majetkom.
Vyššie uvedené neplatí pre správu portfólia investícií do nehnuteľného majetku, ani keď toto portfólio obsahuje nehnuteľný majetok.
Poskytovanie miesta pre stánok
Poskytovanie miesta pre stánok spočíva v tom, že vystavovateľovi sa na účely účasti na výstave alebo veľtrhu dá k dispozícii dočasne vymedzená plocha alebo prenosná konštrukcia (napríklad kabína, stánok alebo pult).
Táto služba sa nepovažuje za službu súvisiacu s nehnuteľným majetkom, pokiaľ sa stánok poskytuje spolu s inými súvisiacimi službami, t. j. pokiaľ dodávateľ neprenajme len prázdnu plochu, ale poskytne balík služieb, ktoré vystavovateľ potrebuje na dočasnú propagáciu svojich výrobkov alebo činnosti.
Je potrebné rozlišovať medzi samotným prenájmom nehnuteľného majetku, ktorý sa má klasifikovať ako súvisiaci s nehnuteľným majetkom a poskytovaním miesta pre stánok spolu s inými súvisiacimi službami umožňujúcimi vystavovateľovi vystaviť predmety, ktoré sa klasifikujú ako nesúvisiace s nehnuteľným majetkom.
Pri rozlišovaní týchto dvoch rôznych prípadov by sa mali zohľadniť všetky skutkové okolnosti transakcie vrátane služieb implicitne uvedených v zmluve, ako sú dodávky elektriny, internetové pripojenie, kúrenie, klimatizácia atď.
Iné súvisiace služby poskytované spolu s miestom pre stánok by mali umožniť vystavovateľovi vystaviť predmety.
Záver
Uvedené služby zahŕňajú návrh stánku, prepravu a uskladňovanie predmetov, poskytovanie prístrojov, kladenie káblov, poistenie a reklamu. Služby by sa mali považovať za iné súvisiace služby k poskytovaniu miesta pre stánok bez ohľadu na to, či sú poskytované v rámci jednej zmluvy (s poskytovaním miesta pre stánok) alebo na základe osobitných zmlúv uzatvorených s tým istým dodávateľom.
Ing. Naďa Vašková
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 3-4/2017)
POZEMKOVÉ SPOLOČENSTVÁ
Povodne nový zákon o PS ustanovoval, že spoločenstvá a spoločenstvá bez právnej subjektivity založené podľa doterajších predpisov boli povinné do 31. Júla 2013 zaslať obvodnému lesnému úradu
zoznam aktualizovaný k 1. máju 2013 . Zákon ďalej ustanovoval, že spoločenstvá
bez právnej subjektivity založené podľa doterajších predpisov boli povinné do 28. februára 2014 podať návrh na zápis podľa § 24. Zápis spoločenstva do registra bolo spoločenstvo povinné do 14
dní odo dňa doručenia potvrdenia oznámiť orgánu, u ktorého bolo spoločenstvo doteraz registrované (ak nejde o obvodný lesný úrad) alebo evidované. Tento orgán ho na základe oznámenia vymazal zo svojho registra alebo evidencie ku dňu zápisu do registra. Z uvedeného vyplýva, že v zdaňovacom
období roku 2013 ešte mohli existovať aj pozemkové spoločenstvá podľa starého zákona o pozemkových spoločenstvách ale aj podľa nového zákona o pozemkových spoločenstvách.
Ak v roku 2014 existovalo časť roka pozemkové spoločenstvo podľa starého zákona o pozemkových spoločenstvách a časť roka nové spoločenstvo podľa nového zákona o pozemkových spoločenstvách, muselo jednu časť roka zdaňovať iným spôsobom ako druhú časť roka. Uvedené sa týkalo pozemkových spoločenstiev, ktoré zmenilo právnu subjektivitu. Uvedenú problematiku si priblížime
v ďalšej časti príspevku. Účinnosť zákona súvisiaca s pretransformovaním bola predĺžená.
ZALOŽENIE NOVÉHO SPOLOČENSTVA
Celkový počet spoluvlastníkov je 28 fyzických osôb.
Môžu si spoluvlastníci lesného pozemku založiť nové spoločenstvo, ak do konca roku 2016 hospodárili ako občianske združenie ? *
Predmetom urbárskeho vlastníctva pri pôde je tá lesná pôda a pasienok, ktorý bol rozdelený pred dávnymi rokmi. Urbárskou pôdou je len tá pôda, ktorá je už dávno evidovaná ako urbárska a je zapísaná v majetkovej podstate a na liste vlastníctva a v evidencii ako urbárske. Túto pôdu nie je možné ľubovoľne z urbárskeho právneho režimu vyňať.
Ďalší občania so svojimi pozemkami si už nemôžu tieto pozemky premeniť na urbárske, na spoločné vlastníctvo doterajšieho vlastníka v už neexistujúcom urbáre bolo možné zmeniť len napr. v prípade dedenia, kúpy a pod, ale aj vtedy sa nadobúdateľ musí o pôdu spoločne starať a stáva sa so svojim podielom spoluvlastníkom a opäť nedeleným, teda nemožno mu jeho získaný podiel vyčleniť, oddeliť alebo vymerať.
PREDAJ ČASTI POZEMKOV
Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou chce v roku 2017 časť pozemkov, patriacich neznámym vlastníkom predať.
Je uvedený spôsob možný?*
V prípade predaja je dôležité určiť rozdiel medzi majetkom pozemkového spoločenstva a majetkom členov spoločenstva(urbárnikov). Majetkom pozemkového spoločenstva nie je spoločná nehnuteľnosť, preto pozemkové spoločenstvo nemôže predať žiadnu časť spoločnej nehnuteľnosti.Pozemkové spoločenstvo môže rozhodovať len o skutočnosti ako sa bude na spoločnej nehnuteľnosti hospodáriť. Predávať, zamieňať, darovať, či inak scudzovať spoločnú nehnuteľnosťalebo podiely na tejto môžu len urbárnici. Podielové spoluvlastníctvo spoločnej nehnuteľnosti je nedeliteľné a nemožno ho zrušiť a vyporiadať podľa osobitných predpisov.
Ak by členovia pozemkového spoločenstva (urbárnici) chceli nakladať zvlášť s každým pozemkom tvoriacim spoločnú nehnuteľnosť, museli by rozhodnúť o zrušení pozemkového spoločenstva na valnom zhromaždení.
VYPLATENIE NÁJOMNÉHO A DAŇ
Urbár , ako pozemkové spoločenstvo zapísané na OLU vyplatí za rok 2016 svojim členom nájomné, na základe nájomných zmlúv uzatvorených k 1. 1. 2016 medzi členmi (podielnikmi) a spoločenstvom.
Akým spôsobom sa bude zdaňovať vyplatené nájomné u členov?
Keďže členom spoločenstva môže byť len vlastník podielu spoločnej nedeliteľnej nehnuteľnosti, členovi spoločenstva patrí len podiel na výnosoch a majetku určenom na rozdelenie podľa veľkosti jeho vlastníckeho podielu, ak to zmluva o založení neupravuje inak. Členovi urbáru môže byť vyplatený len podiel na zisku (dividenda). Nie je prípustné, aby boli medzi urbárom a jeho členmi uzatvorené nájomné zmluvy.
Členovi spoločenstva patrí len podiel na výnosoch a majetku určenom na rozdelenie podľa veľkosti jeho spoluvlastníckeho podielu tzn. nie nájomné za pozemky, ktoré sú v podielovom spoluvlastníctve jednotlivých členov.
POVINNOSŤ ODVODU
Pozemkové spoločenstvo vypláca členom dozornej rady mesačne príjem 20 eur. Majú podpísané vyhlásenie a nevznikne im povinnosť odvodu preddavkov na dani z príjmov zo závislej činnosti voči daňovému úradu.
Musia členovia podávať mesačný prehľad?
Povinnosť podávať prehľad zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane sa neodvíja od toho, či tento odvádza zrazenú alebo vybranú daň, alebo je registrovaný u správcu dane ako platiteľ dane príjmu zo závislej činnosti, ale podľa toho či vypláca, poukazuje alebo pripisuje k dobru „zamestnancovi“ príjmy zo závislej činnosti.
Členovia dozornej rady sa považujú pre účely dane za zamestnancovi, lebo majú vyplácané príjmy za výkon funkcie podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
Ak pozemkové spoločenstvo vypláca príjmy zo závislej činnosti zamestnancovi, bez ohľadu na to, či vznikne povinnosť odvodu preddavkov na daň alebo zrážkovej dane, je platiteľ dane povinný podať aj nulový prehľad. (§ 39 ods. 11 ZDP).
PREDMET DANE A VYPLATENÉ DIVIDENDY
Členom pozemkového spoločenstva je poľovnícke združenie, ktoré je neziskovou organizáciou. V roku 2017 dostalo vyplatené dividendy za rok 2016 vyplatené dividendy od pozemkového spoločenstva.
Bolo možné príjem považovať za príjem, ktorý nie je predmetom dane ?
Podľa § 12 ods. 7 písm. c) zákona o dani z príjmov predmetom dane nie je okrem iného podiel na zisku, ak nie je predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a je vyplácaný právnickej osobe.
Nakoľko v § 12 ods. 7 zákona o dani z príjmov nie je uvedené, že predmetom dane právnickej osoby, ktorá je členom pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou, nie je podiel na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou, ide o zdaniteľný príjem.
Takýto príjem nie je možné považovať ani za príjem oslobodený od dane podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, nakoľko sa nejedná o príjem plynúci z činnosti, na ktorej účel poľovnícke združenie vzniklo, ani o príjem zo základnej činnosti vymedzenej osobitným predpisom.
NEVYPLATENÉ PODIELY NEZNÁMYM ČLENOM
Do júna 2014 existovalo pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity , ktoré evidovalo nevyplatené podiely neznámym členom spoločenstva. V roku 2017 noví vlastníci po ukončení dedičstva a zápise do katastra žiadajú vyplatiť spoluvlastnícke podiely spätne za predchádzajúce obdobia. Od júna 2014 bol na „Valnom zhromaždení členov PS „ odsúhlasený prechod na Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou podľa nového zákona č.97/2013.
Aký bude postup z pohľadu dane?
Po prechode PS s právnou subjektivitou sa budú vyplácať jednotlivým podielnikom podiely na zisku za rok 2017, ktoré nebudú jednotlivé fyzické osoby už zdaňovať.
To neplatí pri vyplatení podielov novým, už známym vlastníkom za staré roky, kedy predmetné príjmy nemožno vylúčiť z predmetu dane. U fyzických osôb ide o zdaniteľný príjem. Nie je možné postupovať tak, že by vyplatené staré podiely, za predchádzajúce obdobia zdaňovalo nové pozemkové spoločenstvo. Podiely evidované v pôvodnom spoločenstve je povinná zdaniť fyzická osoba, ktorej boli podiely na príjmoch a výdavkoch za predchádzajúce obdobia vyplatené.
U fyzickej osoby je zdaňovacím obdobím kalendárny rok a v tomto kalendárnom roku sa zdaňujú všetky príjmy, ktoré boli vyplatené, bez ohľadu na to, že ide o príjmy za predchádzajúce obdobie.
Podielnik pozemkového spoločenstva ako fyzická osoba, ktorá dostane v roku 2017 vyplatené podiely na príjmoch a výdavkoch za predchádzajúce obdobia , je povinný si tieto príjmy zdaniť prostredníctvom podaného daňového priznania typ B podanom za príslušné zdaňovacie obdobie ako ostatný príjem podľa § 8, riadok iné.
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku 1000 riešení 3-4/2017)
|
|
|
45/2017 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
46/2017 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o zavedení letného času v rokoch 2017 až 2021
47/2017 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 342/2014 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb v znení neskorších predpisov
48/2017 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 36/2015 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami viazaných priamych platieb v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 122/2016 Z. z.
49/2017 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatkov ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa
50/2017 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
51/2017 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
52/2017 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien a doplnkov k Poriadku pre medzinárodnú železničnú prepravu nebezpečného tovaru (RID)
53/2017 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien a doplnkov príloh A a B k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR)
54/2017 Zákon o európskom príkaze na zablokovanie účtov a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov
55/2017 Zákon o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov
56/2017 Zákon, ktorým sa mení zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
57/2017 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
|
|
|
Marec 2017
8. 3. - streda |
Poistné |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za február 2017 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za február 2017 |
15. 3. - streda |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
20. 3. - pondelok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol vo februári 2017 49 790 € |
27. 3. – pondelok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za február 2017 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za február 2017 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za február 2017 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za február 2017 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za február 2017 |
31.3. - piatok |
Daň z príjmov |
podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2016 |
úhrada dane z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2016 |
vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane z príjmov za rok 2016 zamestnancom |
splatnosť mesačného a štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za február 2017 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2017 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 € |
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v februári 2017, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za február 2017 |
do 3 dní |
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti) |
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za február 2017 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za február 2017 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 8 dní |
Poistné |
prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu |
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov |
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania |
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa |
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom |
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu |
Daň z motorových vozidiel |
podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
VEDÚCI JE SVOJÍM POSTAVENÍM PREDURČENÝ K ZMENÁM |
K potrebe zmeny človek dospieva prežívaním
a zvyšujúcou sa úrovňou vedomia, rozširujúcim sa rozhľadom a životnými skúsenosťami, čím dozrieva ako osobnosť. Tieto okolnosti sú podmienkou pre správnosť ďalšieho postupu, pre budovanie a rast. Akonáhle vás prestanú nastavené pomery uspokojovať alebo vás dokonca začnú vážnym spôsobom obmedzovať alebo vám prekážať, urobte takým stavom rázny koniec. V okamžikoch rozhodnutia, ako i v ďalšom dianí však musíte vytrvať a dôsledne stáť za svojím.
Na správnej ceste sa nesmiete nechať odradiť neprajníkmi, pochybovačmi a posmievačmi. V tomto nech je odhodlanie vaším každodenným pomocníkom.
Ak ste naopak s určitou situáciou spokojní a po všetkých stránkach vám daný stav vyhovuje, potom toto nemeňte, lebo nie každá zmena vedie k lepšiemu. Ak špatnú zmenu, potom radšej žiadnu.
Nebojte sa zmeny a nového začiatku
pretože život je len v pohybe a bez úloh nie je nič. Ustrnutie vo vývoji znamená zastavenie, následný pokles a pád. Pohyb je základným zákonom celého vesmíru, ale v ľudských podmienkach by to mal byť pohyb správnym smerom, pretože všetko vzniká jedine pohybom a len nepretržitý pohyb znamená udržiavanie a ozdravovanie. V tomto človek nemôže byť výnimkou. Možno ste si všimli, že ľudia, ktorí sa musia stále namáhať, aby získali obživu, sú zdravší, v živote úspešnejší a dosiahnu vyšší vek než tí, ktorí sú od mlada opatrovaní a zahŕňaní pohodlím.
Jedom, otravujúcim harmonické napĺňanie celého ľudstva, je jednostrannosť. Preto ak niečo robíte, robte úplne.
Pracujte v dobe práce, odpočívajte počas odpočinku.
Miešanie oboch činností nie je prospešné. Život naplnený prácou by mal mať duchovný rozmer. Myslíte, že duchovné prežívanie je v dobe gigantického rozvoja techniky prežitkom a zbytočným márnením času? Skúste to. V tomto inom prežívaní možno pri veľmi vážnom hľadaní nájsť úplne iné povzbudzujúce hodnoty. A pokúste sa niekedy dať vášmu mysleniu základnú obyčajnú jednoduchosť, ktorá v súčasnej premiére dát a zložitosti procesov katastrofálne chýba. Pre človeka je predovšetkým nutné, aby preskúmal všetko, čo slúži jeho vzostupu a rozvoju, k pomoci sebe a okoliu. Konkrétny prínos by mal byť vždy určujúcim kritériom. Ak sa dostanete do určitej výšky, musíte sa na nej udržiavať. Nemôžete odpočívať, ale sa naďalej aj hýbať. Každý má k tomu schopnosti, len to musí chcieť. Preto je pohyb vo všetkom tom najdôraznejším imperatívom.
Vedúci je svojím postavením predurčený ku zmenám
ktoré však nesmú byť za cenu strát a naviac by mali mať v sebe primerané riziko podľa okolností. Vždy je dôležitý správny „timing“ alebo načasovanie zmeny. Preto vždy viac zvažujte nielen charakter zmeny vrátane dopadov, ale aj okamih, kedy sa pre ňu, ako začiatok niečoho nového, rozhodnete. Zvlášť vtedy, keď ide o rozhodnutie zásadné.
Následky vašich rozhodnutí vždy nesiete len vy sami, aj keď sú to opatrenia podriadenými vítané alebo naopak nepopulárne – tie obyčajne prevažujú.
Zmeny presadzujte citlivo, ale nekompromisne. Dvojakosť v tomto je prejavom nedôslednosti a určitej osobnej slabosti.
Nemusíte vždy len meniť, stačí zdokonaľovať a vylepšovať
Operatíva na strane jednej a dlhodobá stratégia na strane druhej musia byť v sústavnej rovnováhe. Pokiaľ to cítite, konajte!
V jednej analýze som sa k svojmu prekvapeniu dočítal, že veľká väčšina(veľmi) dobre platených manažérov nemá rada svoju prácu. Konštatovanie smutné, ale zrejme pravdivé. Keď už sa v takej situácii ocitnete, potom sa aspoň v niektorej z vykonávaných činností pokúste nájsť radosť.
Ak neodsuniete syndróm tzv. vyhorenia na vedľajšiu koľaj, alebo jeho vplyv radikálne neobmedzíte, potom nastal čas na zmenu.
Sú manažéri, ktorí dobrovoľne odišli z vysokých a dobre honorovaných postov a prijali určitú mieru rizika(nielen finančného) ako protiváhu celkom novému životu. Ak sa cítite ako vedúci skutočne v úzkych, urobte nejaký prelomový krok, napríklad návštevou múdreho muža v kláštore alebo liečebne dlhodobo chorých. Občasné vybočenie zo zabehnutého stereotypu dňa môže mať ďalekosiahly pozitívny dopad.
Premárnený čas je nenávratnou stratou
Človek by sa mal v jemu primeranej dobe správať tak, aby s odstupom času nemusel ľutovať a vyčítať si, že čas svojho života nevyužil ako mal. Málokto je v tomto bez chyby a pokiaľ sa tak stalo, potom je priamo zásadné príčiny zmeškaného (hoci aj nenávratne strateného) si uvedomiť a ďalej konať so všetkou múdrosťou a rozvahou, lebo aj keď robiť chyby je ľudské, len hlúpy človek robí rovnaké chyby.
Zdanlivo vzaté = osudom darované
Niektoré momentálne zdanlivé straty alebo neúspechy bývajú často obrovským víťazstvom. Samozrejme, až časom, keď človek pochopí, že to, po čom kedysi tak túžil, mu vtedy nebolo dané práve preto, že by mu to v tej dobe uškodilo. Preto netrúchlite nad prianiami, ktorých splnenie je vám teraz upierané, skrátka v tomto čase nie je určené pre vás. Máte ísť inou cestou. Zdanlivá smola alebo tzv. nepriazeň osudu môže byť budúcim šťastím. Preto prijímajte nielen to, čo vám osud dal, ale akoby i vzal. Pokorné zmierenie s okolím vás obklopujúcim je prejavom vašej vnútornej vyrovnanosti a duchovnej úrovne.
Memento rozhodujúceho okamžiku
Niekedy sa človek ocitne dokonca v situácii, že musí niečo urobiť, hoci netuší, čo vlastne. Nemajte obavy, vaše nutkanie vám ukáže smer, pokiaľ v správnu chvíľu vycítite, že nadišiel čas ísť do „akcie“. Nepremeškajte rozhodný okamžik. Niekedy to vám určené ide okolo len raz živote a keď ho pevne neuchopíte, ujde a už sa nevráti.
Je nemálo situácií, keď človek dostane takpovediac životnú šancu alebo ponuku len jedenkrát... a nikdy viac.
Záver
Všetko je skutočne ťažké len spočiatku, preto sa nebojte nových začiatkov! Pocit zadosťučinenia a vnútorného kľudu je potom sladkou odmenou za to, že ste v sebe našli odvahu začať.
Ing. Antonín Daněk
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 9/2017 (II/2017)
- Zákon o upomínacom konaní
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 3-4/2017 (II/2017)
- Daňové priznaniek dani z príjmov – Ing. Ján Mintál
- Vymeriavací základ na zdravotné poistenie – Ing. Iveta Matlovičová
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 3-4/2017 (II/2017)
- Novela daňového poriadku – Ing. Eva Ivaničová
- Zmeny v sociálnom poistení – Ing. Zuzana Cingelová
1 000 riešení, č. 3-4/2017 (II/2017)
- Daňový poriadok
- Pozemkové spoločenstvo
- Podiely na zisku
• Účtovná závierka podnikateľov za rok 2016 (zostavovaní účtovnej závierky podnikateľov).
• Daňové priznania FO a PO za rok 2016 (aktuálne informácie pre spracovanie daňových. priznaní).
• Odvody poistného k 1. 1. 2017 (prehľad parametrov, sadzieb, konštánt, vzorových výpočtov ... z oblasti miezd a platov)
• Daňové a nedaňové výdavky 2017 - (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových).
PRIPRAVUJEME
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 5/2017 (IV/2017)
- Pracovný poriadok
- Možnosť skončenia pracovného pomeru
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2017 (IV/2017)
- Preddavky FO na rok 2017
- Postup odkladu platenia dane
1 000 riešení, č. 5/2017 (IV/2017)
- Dane v praxi
- Zákonník práce
- Účtovníctvo
Zborníky zákonov:
• Zákony I - zákon o daniach z príjmov, zákon o DPH
• Zákony I B - zákon o účtovníctve a postupy účtovania
• Zákony II A – obchodné právo, občianske právo, autorské právo a živnostenský zákon
• Zákony II B – súdne poriadky, trestné právo, správne právo a exekučný poriadok
• Zákony III - ZP, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení, zákon o rodine ...
• Zákony IV - stavebný zákon, zákon o vlastníctve bytov, zákon o pozemkových spoločenstvách
• Zákony V - zákon o obecnom zriadení, školský zákon, rozpočtové pravidlá verejnej správy...
• Zákony VI - zákon o životnom prostredí, zákon o odpadoch, zákon o vodách a ovzduší...
MONOTEMATIKY:
Pozemkové spoločenstvá – zdaňovanie podielov na zisku, vznik a zánik spoločenstva
Účtovné súvzťažnosti pre PÚ – dlhodobý majetok, zúčtovacie vzťahy
Príručka mzdovej účtovníčky – pracovnoprávne minimum
Povinnosti zamestnávateľa - zamestnávateľské a odvodové povinnosti pre rok 2017
Odvody poistného 2017 – prehľad odvodov pre jednotlivé kategórie poistencov
Daňové a nedaňové výdavky 2017 – prehľad daňových a nedaňových výdavkov 2017
|
|
|
Daňové a nedaňové výdavky
Daňové výdavky poplatník vykazuje niekoľkými spôsobmi na základe zákona o dani z príjmov. Akým spôsobom je možné tieto výdavky uplatniť? Komplexné informácie o daňových a nedaňových výdavkoch nájdete v publikácií spolu s príkladmi a praktickými radami, určenými nielen podnikateľom, ekonómom, živnostníkom, daňovým poradcom a účtovníkom.
Daňové a nedaňové výdavky 2017
monotematika (A5, 510 str.)
Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6-7/2017 (A5, 498 str.)
Dane v praxi - príklady a riešenia daňových problémov
mesačník 1000 riešení 3-4/2017 (A5, 112 str.)
Balíček Daňové a nedaňové výdavky obsahuje:
Daňové a nedaňové výdavky + Poradca 6-7/2017 + 1000 riešení 3-4/2017
Cena balíčka je 25,40 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 12,70 €.
Ušetríte 12,70 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Pozemkové spoločenstvá
Často sa stretávame s pojmom pozemkové spoločenstvo alebo urbár. Majetková podstata v urbárstve je daná predovšetkým pasienkovou a lesnou pôdou. Čo sa počíta do majetku spoločenstvá? Ktorý zákon upravuje vznik a zánik spoločenstva? Ako správne zdaniť podiely vyplatené členom spoločenstva? Všetkým obciam, mestám, VUC, pozemkovým spoločenstvám, podielnikom prinášame užitočné informácie v našich publikáciách.
Pozemkové spoločenstvá
monotematika (A5, 144 str.)
Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6-7/2017 (A5, 498 str.)
Dane v praxi - príklady a riešenia daňových problémov
mesačník 1000 riešení 3-4/2017 (A5, 112 str.)
BALÍČEK Pozemkové spoločenstvá obsahuje:
Pozemkové spoločenstvá + Poradca 6-7/2017 + 1000 riešení 3-4/2017
Cena balíčka je 22,60 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,30 €.
Ušetríte 11,30 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |