|
TÉMA NOVÍN ZMENY V OBSAHOVEJ NÁPLNI ÚČTOV |
Zmeny sa týkajú týchto účtov
061, 062 a 067 – zadefinovala sa obsahová náplň týchto účtov;
nová obsahová náplň účtu 252 – Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely;
351, 361 a 471 – novo zadefinované názvy a obsahová náplň týchto účtov;
nová obsahová náplň účtov 355 a 365;
zrušené účty 582, 588, 682 a 688;
zrušené účty 597, 598, 697 a 698.
Zmeny platné od 31. 12. 2014
Zmeny, ktoré vstupujú do platnosti od 31. 12. 2014 sa musia premietnuť ešte do účtovnej závierky zostavovanej k 31. 12. 2014 (účtovné obdobie kalendárny rok). Najväčšou zmenou je zrušenie účtovania mimoriadnych nákladov a mimoriadnych výnosov pre všetky účtovné jednotky a tým dochádza aj k zrušeniu účtovania výsledku hospodárenia z mimoriadnej činnosti. Druhou najväčšou zmenou je úprava účtovania časového nerozlišovania pre všetky účtovné jednotky, ktorej sa venujeme podobnejšie v osobitnom príspevku.
Zrušenie mimoriadnych nákladov a mimoriadnych výnosov
Tým, že sa ruší účtová skupina 58 a 68, ruší sa aj účtovanie účtovných prípadov na účtoch
582-Škody, 588 – Ostatné mimoriadne náklady,
682 – Náhrady škôd, 688 – Ostané mimoriadny výnosy.
Zároveň sa rušia aj účty
597 – Prevod nákladov na hospodársku činnosť, 598 – Prevod finančných nákladov,
697 – Prevod výnosov z hospodárskej činnosti, 698 – Prevod finančných výnosov.
Účtovné prípady, ktoré sa účtovali na týchto účtoch, sa budú účtovať na účtoch ostatných nákladov na hospodársku činnosť a ostatných výnosoch na hospodársku činnosť.
Napr. škoda na majetku z mimoriadnych príčin sa namiesto účtu 582 bude účtovať na účte 549 – Manká a škody. Náhrady škôd z mimoriadnych príčin sa zaúčtujú v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.
Zrušenie VH z mimoriadnej činnosti
Tým, že sa rušia účty mimoriadnych nákladov a mimoriadnych výnosov, ruší sa tým aj výsledok hospodárenia z mimoriadnej činnosti a výsledok hospodárenia z bežnej činnosti. Následne na túto zmenu sa rušia aj prevodové účty 597, 598, 697 a 698.
Zisťovanie výsledku hospodárenia v účtovníctve (§ 9 postupov účtovania)
Z dôvodu zrušenia mimoriadnej činnosti sa nebude vykazovať ani výsledok hospodárenia z bežnej činnosti, ale len výsledok hospodárenia z
hospodárskej činnosti, a
z finančnej činnosti.
Hospodárska činnosť je prevádzková činnosť, ktorá súvisí s predmetom podnikania účtovnej jednotky, činnosť vykonávaná na podporu prevádzkovej činnosti a súvisí s hospodárskou činnosťou. Finančná činnosť je činnosť, ktorá súvisí s finančnými operáciami.
Z dôvodu uvedenej zmeny sa z § 9 – Zisťovanie výsledku hospodárenia v účtovníctve vypúšťajú účty 593 – Splatná daň z príjmov z mimoriadnej činnosti a 594 – Odložená daň z príjmov z mimoriadnej činnosti. Od 31. 12. 2014 sa bude účtovať len
591 – Splatná daň z príjmov,
592 – Odložená daň z príjmov.
Účtovanie dane z príjmov (§ 10 postupov účtovania)
Tým, že sa nebude vykazovať výsledok hospodárenia z bežnej činnosti, nebude sa ani účtovať o splatnej dani z príjmov z bežnej činnosti a splatnej dani z príjmov z mimoriadnej činnosti. Bude sa účtovať len o splatnej dani z príjmov; účtovný predpis: 591/341.
Rovnako tak sa nebude účtovať o odloženej dani z príjmov z bežnej činnosti a ani o odloženej dani z príjmov z mimoriadnej činnosti, ale bude sa účtovať len o odloženej dani z príjmov; účtovný predpis: odložená daňová pohľadávka: 481/592, odložený daňový záväzok: 592/481.
Účtovanie predaja podniku (§ 27 postupov účtovania)
Z dôvodu, že z postupov účtovania boli vylúčené účtové skupiny 58 a 68, tým boli vylúčené aj účty 588 a 688, na ktorých sa účtoval predaj podniku alebo jeho časť v účtovníctve predávajúceho. Uvedené sa vzťahuje na každú účtovnú jednotku, vrátane mikro účtovnej jednotky. Pri predaji podniku alebo jeho časti sa v účtovníctve predávajúceho účtuje predávaný majetok podniku alebo jeho časti na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť a záväzky v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Predajná cena sa účtuje na ťarchu účtu 371 – Pohľadávky z predaja podniku a v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.
Účtovanie v konkurze a v reštrukturalizácii (§ 29 postupov účtovania)
Podľa § 29 ods. 2 postupov účtovania, zníženie výšky záväzku alebo zánik záväzku sa účtuje na ťarchu príslušného účtu záväzkov súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti namiesto doterajšieho účtu 688 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.
Účtovná súvzťažnosť: MD D
1. Zánik záväzkov alebo zníženie záväzku v účtovnej jednotke v reštrukturalizácii na základe reštrukturalizačného plánu potvrdeného uznesením súdu účty záväzkov 648.
Účet časového rozlíšenia (§ 56 ods. 14 postupov účtovania)
V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácií a emisných kvót. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách sa náklady a výnosy časovo rozlišujú.
Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách nie je potrebné časovo rozlišovať náklady a výnosy, ak ide o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia nákladov alebo výnosov posledného a prvého mesiaca účtovného obdobia.
Poznámka
Z uvedeného vyplýva, že účtovné jednotky majú možnosť, nie povinnosť, účtovné prípady časovo nerozlišovať, samozrejme, za predpokladu, že spĺňajú ustanovené podmienky.
Zmeny platné od 1. 1. 2015
Medzi najväčšie zmeny platné od 1. 1. 2015 na účely účtovania a vykazovania cenných papierov a podielov je zadefinovanie pojmov ako materská účtovná jednotka, dcérska účtovná jednotka, skupina, prepojené účtovné jednotky, spoločný rozhodujúci vplyv a podielová účasť (§ 14 ods. 3 postupov účtovania). Na účely účtovania a vykazovania cenných papierov a podielov sa rozumie
a) materskou účtovnou jednotkou účtovná jednotka, ktorá má rozhodujúci vplyv v jednej alebo vo viacerých dcérskych účtovných jednotkách, pričom rozhodujúci vplyv sa posudzuje podľa § 22 ods. 3 zákona,
b) dcérskou účtovnou jednotkou účtovná jednotka, v ktorej má iná účtovná jednotka rozhodujúci vplyv, a to vrátane každej dcérskej účtovnej jednotky konečnej materskej účtovnej jednotky,
c) skupinou materská účtovná jednotka a všetky jej dcérske účtovné jednotky,
d) prepojenými účtovnými jednotkami dve alebo viaceré účtovné jednotky v rámci skupiny,
e) spoločným rozhodujúcim vplyvom zmluvne dohodnuté zdieľanie rozhodujúceho vplyvu,
f) podielovou účasťou existencia aspoň 20 % podielu na základnom imaní v inej účtovnej jednotke.
Definícia obsahovej náplne účtov 061, 062 a 066 (§ 14 ods. 21, 22 a 23)
Novelou sa zadefinovala obsahová náplň účtov 061, 062 a 066. Tieto účty dosiaľ neboli v postupoch účtovania definované. Boli uvedené len v prílohe č. 1: Rámcová účtová osnova pre podnikateľov.
Účet 061 – Podielové cenné papiere a podiely v dcérskej účtovnej jednotke
Na účte 061 – Podielové cenné papiere a podiely v dcérskej účtovnej jednotke sa účtujú cenné papiere a podiely priamo v dcérskej účtovnej jednotke podľa § 22 ods. 4 zákona. Podľa § 22 ods. 4 zákona o účtovníctve, účtovná jednotka, v ktorej materská účtovná jednotka ma práva podľa § 22 ods. 3, je dcérska účtovná jednotka.
Podľa § 22 ods. 3 zákona o účtovníctve, materskou účtovnou jednotkou sa na účely zákona o účtovníctve rozumie účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, štátnym podnikom, družstvom alebo účtovnou jednotkou verejnej správy, ktorá v inej účtovnej jednotke, ktorá je obchodnou spoločnosťou,
a) má väčšinu hlasovacích práv v účtovnej jednotke, alebo
b) má právo vymenúvať alebo odvolávať väčšinu členov štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu účtovnej jednotky a súčasne je jej spoločníkom alebo jej akcionárom, alebo
c) má právo ovládať účtovnú jednotku, ktorej je spoločníkom alebo akcionárom na základe dohody uzavretej s touto účtovnou jednotkou alebo na základe spoločenskej zmluvy alebo stanov tejto účtovnej jednotky, ak to umožňuje právo štátu, ktorým sa riadi táto účtovná jednotka, alebo
d) je spoločníkom alebo akcionárom účtovnej jednotky a väčšina členov štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu účtovnej jednotky vykonávajúcich svoju funkciu v priebehu účtovného obdobia a v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období až do zostavenia konsolidovanej účtovnej závierky bola vymenovaná výlučne prostredníctvom výkonu hlasovacích práv spoločníka alebo akcionára, ktorý je materskou účtovnou jednotkou, alebo
e) je spoločníkom alebo akcionárom a na základe dohody s inými jej spoločníkmi alebo akcionármi má väčšinu hlasovacích práv.
Účet 062 – Podielové cenné papiere a podiely v spoločnosti s podstatným vplyvom
Na účte 062 – Podielové cenné papiere a podiely s podstatným vplyvom sa účtujú cenné papiere a podiely na základnom imaní v obchodnej spoločnosti, v ktorej má účtovná jednotka podstatný vplyv podľa § 27 ods. 1 písm. a) zákona, cenné papiere a podiely v rámci podielovej účasti a tiež cenné papiere a podiely v účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom.
Podľa § 27 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve, pod podstatným vplyvom, ktorý má účtovná jednotka v inej obchodnej spoločnosti, sa rozumie najmenej dvadsaťpercentný (20 %-ný) podiel na jej hlasovacích právach.
Cenné papiere a podiely v rámci podielovej účasti, pričom podielovou účasťou sa rozumie existencia aspoň 20 % podielu na základnom imaní v inej účtovnej jednotke (§ 14 ods. 3 písm. f) postupov účtovania).
Cenné papiere a podiely v účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom je zmluvné dohodnuté zdieľanie rozhodujúceho vplyvu (§ 14 ods. 3 písm. e) postupov účtovania).
Účet 066 – Pôžičky v rámci podielovej účasti
Na účte 066 – Pôžičky v rámci podielovej účasti sa účtujú dlhodobé pôžičky voči účtovnej jednotke podľa odseku 3 písm. d) = dve alebo viac prepojené účtovné jednotky v rámci skupiny, účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom podľa odseku 3 písm. e) = spoločný rozhodujúci vplyv je zmluvne dohodnuté zdieľanie rozhodujúceho vplyvu a účtovnej jednotke s podielovou účasťou podľa odseku 3 písm. f) = podielová účasť je existencia aspoň 20 % podielu na základnom imaní v inej účtovnej jednotke. Vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitnom analytickom účte účtujú dlhodobé pôžičky voči účtovnej jednotke podľa odseku. 3 písm. d) = prepojené účtovné jednotky, čo sú dve alebo viaceré účtovné jednotky v rámci skupiny.
To znamená, že na účte 066 – Pôžičky v rámci podielovej účasti sa účtujú dlhodobé pôžičky voči prepojeným účtovným jednotkám, účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom a voči účtovnej jednotke s podielovou účasťou. Vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitnom analytickom účte účtujú dlhodobé pôžičky voči prepojenej účtovnej jednotke.
Na účte 066 sa neúčtuje dlhodobá pôžička voči účtovnej jednotke, v ktorej má účtovná jednotka menej ako 20 % podiel na ZI a na hlasovacích právach.
Zmena obsahovej náplne účtu 252 – Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely (§ 47 ods. 9)
Novelou postupov účtovania sa zmenila obsahová náplň účtu 252 – Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely. Na účte 252 sa účtujú vlastné akcie a vlastné obchodné podiely v obstarávacej cene. V účtovníctve sa na vlastné akcie a vlastné obchodné podiely vytvára zákonný rezervný fond, a to na účte 417 – Zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov alebo na účte 421 – Zákonný rezervný fond (strata z transakcií s vlastnými akciami sa účtuje zo zákonného rezervného fondu).
Analytické účty v účtovej triede 3 – Zúčtovacie vzťahy (§ 48 ods. 2)
– vo veľkej účtovnej jednotke voči prepojeným účtovným jednotkám
Podľa § 48 ods. 2 postupov účtovania, analytické účty sa vytvárajú podľa jednotlivých dlžníkov a veriteľov, ich rovnorodých skupín a podľa jednotlivých druhov mien.
Novelou postupov účtovania vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitných analytických účtoch účtujú pohľadávky z obchodného styku voči prepojenej účtovnej jednotke a voči účtovnej jednotke s podielovou účasťou.
Účtovanie pohľadávok a záväzkov voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia (§ 53 ods. 1 a ods. 4, § 54 ods. 1 a 3)
Na účtoch pohľadávok a záväzkoch, ktoré vznikajú voči účtovnej jednotnej, v ktorej je majetková účasť, sa novelou postupov účtovania od 1.1.2015 mení obsahová náplň.
Účet 351 – Pohľadávky v rámci podielovej účasti
Účet 361 – Záväzky v rámci podielovej účasti
Na účte 351 – Pohľadávky v rámci podielovej účasti sa okrem pohľadávok z obchodného styku účtujú pohľadávky voči účtovnej jednotke podľa § 14 ods. 3 písm. d), účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom podľa § 14 ods. 3 písm. e) a účtovnej jednotke s podielovou účasťou podľa § 14 ods. 3 písm. f), napríklad krátkodobé pôžičky, dlhodobé dividendy a krátkodobé dividendy, úroky z omeškania pri oneskorenom splácaní peňažného vkladu spoločníka obchodnej spoločnosti. Vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitnom analytickom účte účtujú tieto pohľadávky voči účtovnej jednotke podľa odseku 3 písm. d), t.j. prepojenými účtovnými jednotkami v rámci skupiny.
Na základe uvedeného, na účte 351 sa účtujú:
– pohľadávky voči prepojenej účtovnej jednotke (prepojené účtovné jednotky = dve alebo viaceré účtovné jednotky v rámci skupiny),
– pohľadávky voči účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom (spoločne rozhodujúci vplyv = zmluvne dohodnuté zdieľanie rozhodujúceho vplyvu),
– pohľadávky voči účtovnej jednotke s podielovou účasťou (podielová účasť = existencia aspoň 20 % podielu na základnom imaní v inej účtovnej jednotke), b
napríklad krátkodobé pôžičky, dividendy, úroky z omeškania pri oneskorenom splácaní peňažného vkladu spoločníka obchodnej spoločnosti.
Na účte 361 – Záväzky v rámci podielovej účasti sa okrem záväzkov z obchodného styku účtujú záväzky voči účtovnej jednotke podľa § 14 ods. 3 písm. d), účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom podľa § 14 ods. 3 písm. e) a účtovnej jednotke s podielovou účasťou podľa § 14 ods. 3 písm. f), napríklad krátkodobé pôžičky.
Vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitnom analytickom účte účtujú tieto záväzky voči účtovnej jednotke podľa § 14 ods. 3 písm. d), t.j. prepojenými účtovnými jednotkami v rámci skupiny.
Na účte 471 – Dlhodobé záväzky v rámci podielovej účasti sa okrem záväzkov z obchodného styku účtujú záväzky voči prepojenej účtovnej jednotke podľa § 14 ods. 3 písm. d), účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom podľa § 14 ods. 3 písm. e) a účtovnej jednotke s podielovou účasťou podľa § 14 ods. 3 písm. f). Vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitnom analytickom účte účtujú tieto záväzky voči účtovnej jednotke podľa § 14 ods. 3 písm. d). V účtovníctve mikro účtovnej jednotky sa tieto dlhodobé záväzky v rámci podielovej účasti účtujú podľa § 61 ods. 12.
Na základe uvedeného, na účte 361 sa účtujú:
– záväzky voči prepojenej účtovnej jednotke (prepojené účtovné jednotky = dve alebo viaceré účtovné jednotky v rámci skupiny),
– záväzky voči účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom (spoločne rozhodujúci vplyv = zmluvne dohodnuté zdieľanie rozhodujúceho vplyvu),
– pohľadávky voči účtovnej jednotke s podielovou účasťou (podielová účasť = existencia aspoň 20 % podielu na základnom imaní v inej účtovnej jednotke), napríklad krátkodobé pôžičky.
Účet 355 – Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom
Účet 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom
Na účte 355 – Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom sa okrem pohľadávok z obchodného styku účtujú pohľadávky voči účtovnej jednotke, v ktorej nemá účtovná jednotka podielovú účasť, napríklad krátkodobé pôžičky, dlhodobé dividendy a krátkodobé dividendy, úroky z omeškania pri oneskorenom splácaní peňažného vkladu spoločníka obchodnej spoločnosti. V účtovníctve mikro účtovnej jednotky sa na tomto účte účtujú aj účtovné prípady podľa § 53 ods. 1.
Na účte 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom sa okrem záväzkov z obchodného styku účtujú záväzky voči účtovnej jednotke, v ktorej nemá účtovná jednotka podielovú účasť, napríklad krátkodobé pôžičky, úroky z omeškania pri oneskorenom splácaní peňažného vkladu. V účtovníctve mikro účtovnej jednotky sa na tomto účte účtujú aj účtovné prípady podľa § 54 ods. 1.
Účtovná jednotka poskytla krátkodobú pôžičku spoločníkom
a) účtovanie poskytnutia pôžičky
Účtovné súvzťažnosti:
1. Krátkodobá pôžička poskytnutá účtovnou jednotkou spoločníkom alebo členom 355 221
2. Úroky z pôžičky vyúčtované v bežnom účtovnom období 355 662
3. Inkaso splatenej pôžičky vrátane úrokov 221 355
b) účtovanie prijatia pôžičky spoločníkom, ktorá je právnickou osobou
Účtovné súvzťažnosti:
1. Záväzok z prijatej pôžičky 221 365
2. Úroky z prijatej pôžičky vyúčtované v bežnom účtovnom období 562 365
3. Splatenie pôžičky vrátane úrokov 365 221
Ing. Ľudmila Novotná
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 4/2015)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
ÚČTY O MIMORIADNEJ ČINNOSTI V ÚČTOVNEJ ZÁVIERKE 2014
Novelou postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva bolo okrem iného zrušené účtovanie o mimoriadnej činnosti účtovnej jednotky.
Prejaví sa uvedená skutočnosť aj v účtovnej závierke za rok 2014?
V nadväznosti na požiadavky vykazovania podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov (ďalej iba „smernica“),sa výsledok hospodárenia delí už len na výsledok hospodárenia z hospodárskej činnosti a výsledok hospodárenia z finančnej činnosti. Tie skutočnosti, ktoré doposiaľ predstavovali mimoriadnu činnosť účtovnej jednotky sa účtujú v rámci hospodárskej činnosti. Úpravou boli zrušené aj prevodové účty medzi hospodárskou a finančnou činnosťou.
Novela postupov účtovania nadobudla v oblasti zrušenia účtovania mimoriadnej činnosti účtovnej jednotky účinnosť už 31.decembra 2014, a teda táto skutočnosť sa premietne pri zostavovaní účtovnej závierky za rok 2014. Postup, ako to zabezpečiť je obsiahnutý v Opatrení Ministerstva financií Slovenskej republiky z 24. septembra 2014 č.MF/18009/2014-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 31. marca 2003 č.4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej iba „opatrenie“).
V princípe platí, že pri zostavovaní výkazu ziskov a strát riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie 2014 sa v stĺpci 2 konečné stavy výsledkových účtov preradia podľa položiek výkazu ziskov a strát uvedených v prílohe č.1 k spomínanému opatreniu. Pri zostavovaní výkazu ziskov a strát riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie podľa odseku 1 sa v stĺpci 2 neuvádzajú údaje na riadkoch 01, 32, 33,36, 37, 40, 50. Konečný stav účtu 697 sa vykazuje na riadku 26, konečný stav účtu 698 sa vykazuje na riadku 54, konečný stav účtu 597 sa vykazuje na riadku 26 a konečný stav účtu 598 sa vykazuje na riadku 54.
Informácie o mimoriadnych nákladoch a mimoriadnych výnosoch podľa právnych predpisov účinných do 31. decembra 2014 sa preradia na účely vykazovania v stĺpci 2 takto:
a) mimoriadne náklady sa vykazujú na riadku 26,
b) mimoriadne výnosy sa vykazujú na riadku 09,
c) daň z príjmov z mimoriadnej činnosti splatná sa vykazuje na riadku 58,
d) daň z príjmov z mimoriadnej činnosti odložená sa vykazuje na riadku 59.
ÚČTOVANIE POHĽADÁVOK V RÁMCI PODIELOVEJ ÚČASTI
Počnúc rokom 2015 sa okrem iného zmenila obsahová náplň účtu 351 – Pohľadávky v rámci konsolidovaného celku.
Aký bude spôsob účtovania po novom na spomínanom účte?
Uvedená zmena je v princípe zapracovaná do postupov účtovania v dôsledku úpravy transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS (Ú. v. EÚ L 182, 29. 6. 2013) (ďalej len „smernica“).
Tiež je v uvedenej súvislosti potrebné spomenúť, že na účely účtovania a vykazovania cenných papierov a podielov sa definovali pojmy prepojené účtovné jednotky, spoločný rozhodujúci vplyv a podielová účasť. Nadväzne na uvedené, sa v účtovníctve prestáva používať výraz “v konsolidovanom celku” a začína sa používať výraz “v rámci podielovej účasti”. V tejto súvislosti došlo aj k premenovaniu samotného účtu 351 – Pohľadávky v rámci konsolidovaného celku na účet „Pohľadávky v rámci podielovej účasti“.
Počnúc rokom 2015 sa teda na účte 351 – Pohľadávky v rámci podielovej účasti okrem pohľadávok z obchodného styku účtujú pohľadávky napr. z titulu krátkodobých pôžičiek, dlhodobých dividend a krátkodobých dividend, úrokov z omeškania pri oneskorenom splácaní peňažného vkladu spoločníka obchodnej spoločnosti a to všetko voči:
účtovnej jednotke, ktorá je prepojenou účtovnou jednotkou v rámci skupiny,
účtovnej jednotke so spoločným rozhodujúcim vplyvom, ktorým je zmluvne dohodnuté zdieľanie rozhodujúceho vplyvu a
účtovnej jednotke s podielovou účasťou, ktorou je existencia aspoň 20 % podielu na základnom imaní.
Navyše, vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitnom analytickom účte musia účtovne sledovať pohľadávky v rámci podielovej účasti voči prepojeným účtovným jednotkám (ide o dve alebo viaceré účtovné jednotky v rámci skupiny).
ANALYTICKÁ EVIDENCIA V RÁMCI ZÚČTOVACÍCH VZŤAHOV V PREPOJENÝCH ÚČTOVNÝCH JEDNOTKÁCH
Spoločnosť je súčasťou konsolidovaného celku viacerých účtovných jednotiek. Jednotlivé spoločnosti účtujú o vzájomných pôžičkách, podieloch a pod.
Je potrebné uvedené skutočnosti osobitne v účtovníctve zaznamenať v dôsledku posledných zmien postupov účtovania?
Predovšetkým je potrebné pripomenúť, že v dôsledku poslednej novely postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva sa prestal používať výraz “v konsolidovanom celku”, ktorý bol nahradený výrazom rámci podielovej účasti”.
V nadväznosti na transponovanie smernice sa nanovo zadefinovali pojmy prepojená účtovná jednotka a podielová účasť. Na účely účtovania a vykazovania cenných papierov a podielov sa teda rozumie:
a) materskou účtovnou jednotkou účtovná jednotka, ktorá má rozhodujúci vplyv v jednej alebo vo viacerých dcérskych účtovných jednotkách, pričom rozhodujúci vplyv sa posudzuje podľa § 22 ods. 3 zákona č.431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p.,
b) dcérskou účtovnou jednotkou účtovná jednotka, v ktorej má iná účtovná jednotka rozhodujúci vplyv, a to vrátane každej dcérskej účtovnej jednotky konečnej materskej účtovnej jednotky,
c) skupinou materská účtovná jednotka a všetky jej dcérske účtovné jednotky,
d) prepojenými účtovnými jednotkami dve alebo viaceré účtovné jednotky v rámci skupiny,
e) spoločným rozhodujúcim vplyvom zmluvne dohodnuté zdieľanie rozhodujúceho vplyvu,
f) podielovou účasťou existencia aspoň 20 % podielu na základnom imaní v inej účtovnej jednotke.
Čo sa týka osobitného sledovania zúčtovacích vzťahov medzi prepojenými účtovnými jednotkami a účtovnými jednotkami s podielovou účasťou, v rámci § 48 ods. 2 postupov účtovania bolo doplnené ustanovenie, v zmysle ktorého sa pohľadávky z obchodného styku a záväzky z obchodného styku voči prepojenej účtovnej jednotke a voči účtovnej jednotke s podielovou účasťou účtujú na osobitných analytických účtoch.
Uvedená povinnosť sa však dotýka len tzv. veľkej účtovnej jednotky v zmysle § 2 ods. 5 písm. c) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p.
ÚČTOVANIE V SPOLOČNOSTI V REŠTRUKTURALIZÁCII
Spoločnosť sa ocitla začiatkom roka 2015 v reštrukturalizácii.
Zmenil sa v dôsledku poslednej novely postupov účtovania spôsob účtovania u účtovnej jednotky v reštrukturalizácii?
Do 30. 12. 2014 platilo, že v prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy sa účtujú najmä výnosy z dôvodu postúpenia alebo ukončenia hospodárskej činnosti, alebo zložky hospodárskej činnosti účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 69 – Prevodové účty. Na tomto účte sa účtuje v účtovníctve predávajúceho pri predaji podniku alebo jeho časti. Počnúc 31. 12. 2014 bol však celý § 82 postupov účtovania zrušený a to v dôsledku zrušenia účtovania mimoriadnej činnosti účtovnej jednotky ako takého. Uvedený účet mal svoje opodstatnenie aj v prípadoch účtovných jednotiek, ktoré sa ocitli v reštrukturalizácii a to konkrétne na zníženie alebo úplný zánik záväzkov. Principiálne sa účtovanie v takomto prípade nezmenilo, akurát zaniknutý účet 688 – Ostatné mimoriadne výnosy sa nahrádza účtom 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.
V zásade tak platí, že na základe reštrukturalizačného plánu potvrdeného uznesením súdu sa v účtovníctve účtovnej jednotky upravuje vznik, zmena alebo zánik jej záväzkov. Zníženie výšky záväzku alebo zánik záväzku sa účtuje na ťarchu príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.
Záväzky, ktoré sa nenachádzajú v účtovníctve, ale preukázateľne patria účtovnej jednotke na základe schváleného zoznamu pohľadávok sa naďalej účtujú v prospech vecne príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov.
ZMENY V ÚČTOVANÍ ČASOVÉHO ROZLÍŠENIA
V rámci § 56 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ bolo ustanovené, že na účtoch časového rozlíšenia sa neúčtuje, ak ide o nevýznamné sumy výnosov a nákladov a zároveň ide o každoročne opakujúce sa plnenia.
Aké pravidlá platia v dôsledku novely postupov účtovania pre oblasť časového rozlišovania nákladov a výnosov?
V rámci § 56 ods. 14 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva bolo s účinnosťou do 30. 12. 2014 ustanovené, že na účtoch časového rozlíšenia sa neúčtuje, ak ide o nevýznamné sumy výnosov a nákladov a zároveň ide o každoročne sa opakujúce plnenia, napríklad náklady na telefónne poplatky, poplatky za odpad, predplatné. To znamená, že za istých okolností nebola účtovná jednotka povinná náklady a výnosy časovo rozlišovať. Zákonodarcom tak bola daná možnosť istého zjednodušenia v účtovaní.
Počnúc 31. decembrom 2014 sa však spomínané ustanovenie zmenilo v tom zmysle, že sa potreba časového rozlišovania výnosov a nákladov diferencovala podľa veľkostných parametrov účtovnej jednotky.
Konkrétne, pre mikro účtovné jednotky nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami. Uvedené sa však nevzťahuje na účtovné prípady týkajúce sa účtovania dotácií a emisných kvót.
Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách sa v zásade náklady a výnosy časovo rozlišujú.
Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách však nie je potrebné časovo rozlišovať náklady a výnosy v prípadoch, keď sa jedná o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa však dotýka časového rozlíšenia len takých nákladov alebo výnosov, ktoré sa viažu na posledný a prvý mesiac účtovného obdobia.
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku 1000 riešení 4/2015)
|
|
|
Čiastka 10/2015
29/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 214/2014 Z. z.
30/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov
31/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 90/2008 Z. z. o európskom zoskupení územnej spolupráce a o doplnení zákona č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
32/2015 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
33/2015 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 44/1988 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon) v znení neskorších predpisov
34/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzatvorení Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o spolupráci na úseku evidencie obyvateľov a rodných čísel Príloha k čiastke 10 – k oznámeniu č. 34/2015 Z. z.
Čiastka 11/2015
35/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
36/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami viazaných priamych platieb
37/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzatvorení Protokolu medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Českej republiky k Zmluve medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o spolupráci na úseku evidencie obyvateľov a rodných čísel
Čiastka 12/2015
38/2015 Úplné znenie zákona č. 453/2003 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka 13/2015
39/2015 Zákon o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka 14/2015
40/2015 Zákon o audiovízii a o zmene a doplnení niektorých zákonov
41/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 576/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na tlakové zariadenie a ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 400/1999 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na ostatné určené výrobky v znení neskorších predpisov v znení nariadenia vlády č. 329/2003 Z. z.
42/2015 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 60/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhotovení tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok, o grafických prvkoch a údajoch týchto tlačív a o ich predajných miestach a podrobnosti o evidencii ich výdaja
43/2015 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní informácií správcami alternatívnych investičných fondov na účely dohľadu a monitorovanie systémového rizika
44/2015 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa
Čiastka 15/2015
45/2015 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
Čiastka 16/2015
46/2015 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 338/2014 Z. z., ktorým sa ustanovuje vzor ponukového listu
47/2015 Oznámenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 12. augusta 2009 č. CD-2009-23752/12736-1:11 o stimuloch pre výskum a vývoj
|
|
|
BLOG – PODPORA KVALITNEJŠEJ KOMUNIKÁCIE
Obľúbenosť sociálnych sietí narastá aj medzi firmami
Ich hlavnou výhodou na internete je rýchlosť, akou sú informácie distribuované medzi užívateľmi.
Zavedenie diskusných fór a blogov do prostredia firemného intranetu môže byť podporou kvalitnejšej komunikácie pracovných tímov a odborného rastu zamestnancov aj celej firmy. Prispieva i k zvýšeniu efektívnosti fungovania firmy.
Blog je vlastne jednoduchá webová stránka
Vyzerá ako denník, do ktorého píšete pravidelne o problematike a informáciách, s ktorými sa chcete podeliť s ostatnými užívateľmi internetu.
Môže byť interný a externý, to znamená interný je len pre zamestnancov a externý pre komunikáciu firmy s okolím.
Blog môžete umiestniť na vašom firemnom webe alebo na blogových portáloch. Inštalovanie vlastného blogu spravidla nevyžaduje zložité a nákladné zásahy do existujúcich firemných webstránok. Jeho používanie je podobné ako používanie štandardného textového editoru.
Blog nepredstavuje len formu jednostrannej komunikácie. Jeho súčasťou by mala byť aj možnosť čitateľov reagovať na zverejnené príspevky.
Z reakcie čitateľov môžete získavať nové nápady a dôležité informácie.
Vytvorenie foremného blogu
Prečo to doporučujeme?
– Umožňuje rýchly kontakt a publikuje najaktuálnejšie správy z vašej firmy.
– Podporuje obchodný styk firmy so zákazníkmi a obchodnými partnermi.
– Prostredníctvom neho získavame informácie o potrebách zákazníkov.
– Je určitou podporou marketingu a príležitosťou poznať kritiku firmy.
– Zamestnanci môžu písať vlastné príspevky a zapojiť sa tak viac do firemných aktivít.
– Je prínosom pre vaše zviditeľnenie na webe a – nie je finančne nákladný!
Dobrý blog je osožný aj pre vaše internetové stránky
Je prínosnou aplikáciou aj vtedy, ak si chcete zvýšiť šancu, že vás ľudia nájdu pri surfovaní na webe.
Ak píšte zaujímavé a informačne hodnotné texty, môžu sa na váš blog odkazovať z iných stránok alebo diskusných fór.
Text, ktorý napíšte, je vlastne plný kľúčových slov, vyhľadávače ich zaznamenávajú a podľa nich zobrazujú stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Nečakajte ale, že sa hneď posuniete na prvé stránky vo výsledkoch vyhľadávania! Vaše šance sa zvyšujú, ak sú vaše stránky obľúbené a užívatelia ich pravidelne navštevujú.
Napriek tomu, že má blog aj svoje nevýhody –
– písanie oberá zamestnancov o čas, ktorý by venovali svojím kľúčovým aktivitám,
– strácate kontrolu nad ďalším šírením informácii o firme, ktoré na blogu uverejníte,
– ak budete publikovať marketingovo orientované príspevky, riskujete stratu dôvery nielen čitateľov, ale aj súčasných i potenciálnych zákazníkov,
– blog musí byť pravidelne aktualizovaný a získanie určitej čitateľskej komunity je dlhodobý proces,
zoznámte sa s aktuálnymi spoločenskými faktami o blogu ako o komunikačnom médiu. Potom sa môžete rozhodnúť,
– či začať písať,
– pre koho písať
– a o čom písať.
Server www.forrester.com, ktorý sa zaoberá prieskumom aktuálnych trendov z oblasti obchodu a technológii, v decembri 2008 uviedol, že informáciám uvádzaným na firemných blogoch dôverovalo v tom období málo – len 16 % užívateľov internetu.
!!! Užívatelia nedôverujú firemným blogom z podobných dôvodov, z akých nedôverujú reklame. Neznamená to však, že nemá význam do jeho vytvorenia investovať peniaze a energiu. Je treba dobre si premyslieť stratégiu a správne zvoliť obsah, ktorý budete publikovať. Blogy, ktoré hovoria väčšinou iba o vašich produktoch, nestoja za námahu.
Ak majú byť vaše texty hodnotné, musia čitateľov zaujať, inšpirovať a priniesť im určitý osoh.
Ako napísať dobrý blog
1. Nesnažte sa na ňom robiť marketing.
Zdieľanie dôležitých informácií môže byť predpokladom pre vytvorenie stabilnej čitateľskej komunity. Vaše texty teda musia byť hodnotné!
2. Píšte úprimne a otvorene
Je neefektívne vkladať do blogov nenápadné reklamné obsahy. Ak ich čitateľ odhalí, môže sa cítiť oklamaný s stratíte jeho dôveru. Ten, kto prispieva do firemného blogu, by mal písať ako osobnosť, nie ako firma.
3. Vaše informácie – uvedené v blogu – by mal potvrdzovať, že ste odborníci v tom, čo robíte. Píšte o nových vedomostiach a poznatkoch, ktoré ste získali a ktoré môžu byť užitočné pre ostatných.
4. Píšte o problémoch, ktoré trápia zákazníkov. Ak im poskytnete určité riešenie, pravdepodobne sa na váš blog vrátia. Prípadne ho doporučia svojim priateľom.
5. Môžete písať aj o súčasnom dianí vo vašej firme. Ale pozor na firemné know-how alebo citlivé informácie!
6. Dávajte pozor, aby váš príspevok nikoho neurážal. Keď píšete o konkurencii, buďte diplomatickí. Aj na blogu platí, že „...všetko, čo poviete, môže byť použité proti vám“.
7. Podnecujte ľudí k vyjadreniu názorov – blog umožňuje interakciu s čitateľmi.
Ako podporiť návštevnosť vášho blogu
Pridajte doň RSS kanál, užívatelia internetu sa môžu prihlásiť k odberu noviniek z webu. Záujemci môžu takto automaticky dostávať upozornenie o nových príspevkoch. Stačí len, keď si čitateľ klikne na ikonu a RSS-téčka ho bude automaticky informovať.
Jeden z ďalších efektívnych spôsobov, ako môžete rozšíriť medzi ľuďmi informáciu o vašom blogu je – pridať k vašim príspevkom možnosť „pošli priateľovi“. Ak sa váš článok čitateľovi páčil a chce to dať vedieť priateľom, umožnite mu urobiť to okamžite – jednoduchým vyplnením formulára na e-mail ďalšej osoby.
Niekoľko nápadov na témy pre firemné blogy
Sú od Chrisa Brogana, odborníka na problematiku sociálnych sietí. Zozbieral a zverejnil ich na svojich stránkach www.chrisbrogan.com. Uvediem niekoľko príkladov z nich:
– Nie sme ľahostajní k životnému prostrediu. Viete nám doporučiť nadácie alebo neziskové organizácie, ktorým by sme mohli pomôcť? Chceme vás informovať o procese vybavovania sťažností a reklamácií v našej firme. Päť sľubov, ktoré sme dodržali za posledných päť rokov.
– Čo by ste radi videli v našom katalógu budúci rok?
Ako inšpiráciu ponúkame pre vás niekoľko tematických oblastí:
1. Reakcie na určitý komentár k príspevku vo vašom blogu.
2. Tipy na zvýšenie produktivity práce.
3. Nové technológie v oblasti vášho podnikania.
4. recenzie na nový software, s ktorým ste sa stretli pri práci.
5. Krátky tutoriál alebo manuál pre prácu s novým softwarom, ktorý považujete za užitočný aj pre ostatných.
6. téma týkajúca sa podpory zákazníkov – napríklad odpoveď na nejakú častú alebo špecifickú otázku.
Záver
Na blogu sa čitateľov môžete spýtať, čo potrebujú a čo chcú vedieť. Takto získané informácie môžu byť podkladom pre argumenty, ktoré môžete použiť pri prezentovaní vašich produktov na trhu.
Zdroj
www.socialmediaplex.com
www.mashable.com
www.forester.com
|
|
|
Marec 2015
Daň z príjmov: |
2. 3. – pondelok |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za január 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za január 2015 |
16. 3. – pondelok |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
31. 3. – utorok |
podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2014 |
úhrada dane z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2014 |
vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane z príjmov za rok 2014 zamestnancom |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za február 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2015 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za február 2015 |
DPH |
20. 3. - piatok |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol vo februári 2015 49 790 € |
25. 3. – streda |
podanie súhrnného výkazu k DPH za február 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za február 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za február 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za február 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za február 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
Daň z motorových vozidiel |
2. 3. – pondelok |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 € |
31. 3. – utorok |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 € |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 € |
Poistné |
2. 3. – pondelok |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v januári 2015, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát |
9. 3. – pondelok |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za február 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za február 2015 |
31. 3. – utorok |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného vo februári 2015, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za február 2015 |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
2.3.
|
3.3.
|
4.3.
|
5.3.
|
6.3.
|
9.3.
|
10.3.
|
11.3.
|
12.3.
|
13.3.
|
16.3.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,1227
|
1,1168
|
1,1124
|
1,1069
|
1,0963
|
1,086
|
1,0738
|
1,0578
|
1,0613
|
1,0572
|
1,0557
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
134,47
|
133,74
|
133,15
|
133,1
|
131,48
|
131,31
|
130,29
|
128,33
|
128,29
|
128,41
|
127,96
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,488
|
27,453
|
27,464
|
27,422
|
27,297
|
27,251
|
27,285
|
27,293
|
27,303
|
27,315
|
27,308
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4633
|
7,4533
|
7,4575
|
7,4542
|
7,4514
|
7,4504
|
7,4516
|
7,4591
|
7,4575
|
7,4595
|
7,4659
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,7294
|
0,7276
|
0,7259
|
0,7251
|
0,722
|
0,7186
|
0,7128
|
0,70355
|
0,7091
|
0,71525
|
0,7131
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
303,58
|
305,07
|
306,47
|
305,36
|
303,78
|
305,21
|
307,92
|
304,17
|
303,6
|
306,5
|
303,68
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,1563
|
4,1582
|
4,1727
|
4,1397
|
4,1178
|
4,1181
|
4,1368
|
4,1365
|
4,1371
|
4,1539
|
4,1281
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4418
|
4,4563
|
4,4555
|
4,4453
|
4,441
|
4,4428
|
4,4465
|
4,4445
|
4,4373
|
4,4471
|
4,4365
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,3436
|
9,2765
|
9,2379
|
9,214
|
9,1893
|
9,1865
|
9,1849
|
9,1204
|
9,1141
|
9,1518
|
9,1532
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,0724
|
1,0736
|
1,0694
|
1,0697
|
1,07
|
1,0691
|
1,0703
|
1,0655
|
1,0636
|
1,0648
|
1,0615
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,6085
|
8,6095
|
8,6145
|
8,546
|
8,542
|
8,5785
|
8,6395
|
8,657
|
8,591
|
8,6255
|
8,686
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6755
|
7,672
|
7,66
|
7,6585
|
7,6205
|
7,6325
|
7,6153
|
7,631
|
7,645
|
7,6548
|
7,6435
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
70,0036
|
69,56
|
68,634
|
67,6095
|
65,217
|
66,06
|
65,9838
|
65,6568
|
64,214
|
64,5063
|
65,498
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,8211
|
2,8296
|
2,8317
|
2,8663
|
2,8275
|
2,8334
|
2,8375
|
2,7721
|
2,7517
|
2,789
|
2,767
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,4433
|
1,4288
|
1,4191
|
1,4205
|
1,399
|
1,4043
|
1,4034
|
1,3899
|
1,3771
|
1,38
|
1,3797
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,2133
|
3,2536
|
3,2999
|
3,3009
|
3,2949
|
3,362
|
3,369
|
3,3102
|
3,3031
|
3,3893
|
3,4107
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,4025
|
1,3981
|
1,3922
|
1,377
|
1,3666
|
1,3674
|
1,3566
|
1,3432
|
1,3432
|
1,3462
|
1,3493
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,0456
|
7,0043
|
6,9734
|
6,9382
|
6,8651
|
6,8034
|
6,7236
|
6,6245
|
6,6458
|
6,6172
|
6,6113
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
8,706
|
8,6609
|
8,6266
|
8,5847
|
8,5055
|
8,4264
|
8,3326
|
8,2102
|
8,2439
|
8,2114
|
8,1976
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
14561,42
|
14513,01
|
14455,64
|
14363,07
|
14182,39
|
14192,5
|
14060,34
|
13937,63
|
13941,23
|
13969,84
|
13978,2
|
India |
indická rupia
|
INR
|
69,5415
|
69,1544
|
69,2626
|
68,9098
|
68,4064
|
68,071
|
67,4205
|
66,4101
|
66,2762
|
66,6332
|
66,3743
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1235,65
|
1225,66
|
1222,39
|
1218,84
|
1203,83
|
1209,21
|
1206,66
|
1193,24
|
1188,78
|
1199,18
|
1195,32
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,7816
|
16,7967
|
16,7283
|
16,6566
|
16,6451
|
16,8091
|
16,6847
|
16,5093
|
16,326
|
16,3713
|
16,3206
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,0771
|
4,0597
|
4,0629
|
4,0416
|
3,9923
|
3,9943
|
3,9786
|
3,9109
|
3,9061
|
3,9021
|
3,9074
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,4907
|
1,4807
|
1,465
|
1,4777
|
1,4627
|
1,473
|
1,4729
|
1,4608
|
1,4329
|
1,4397
|
1,4307
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
49,528
|
49,22
|
49,082
|
48,848
|
48,282
|
48,018
|
47,554
|
46,852
|
46,976
|
46,909
|
46,899
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5303
|
1,5222
|
1,5207
|
1,5156
|
1,5004
|
1,4979
|
1,4889
|
1,4676
|
1,4623
|
1,4679
|
1,467
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
36,297
|
36,131
|
36,036
|
35,885
|
35,531
|
35,371
|
35,1
|
34,789
|
34,823
|
34,784
|
34,763
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
13,1442
|
13,1696
|
13,1071
|
13,0163
|
12,9134
|
13,1281
|
13,1869
|
13,0055
|
12,9632
|
13,1788
|
13,0917
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,4796
|
4,4566
|
4,4334
|
4,427
|
4,3823
|
4,3573
|
4,3332
|
4,276
|
4,269
|
4,2527
|
4,2381
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
mesačníky:
Poradca č. 9/2015 (II/2015)
- Zákon o službách zamestnanosti - úplné znenie zákona s komentárom
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 4/2015 (II/2015)
- Daňová optimalizácia – Ing. Anton Kolembus
- Daňové priznanie k DPH – Ing. Naďa Vašková
Verejná správa – (VS), č. 4/2015 (II/2015)
- Rozdelenie účtovných jednotiek – Ing. Ján Mintál
- Nový príjem štátneho rozpočtu – Ing. Iveta Konvalinková
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4-5/2015 (III/2015)
- Maximálny a minimálny vymeriavací základ – Ing. Ján Mintál
- Zmeny v Zákonníku práce – JUDr. Miroslav Tichý
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 4/2015 (II/2015)
- Odpočet daňových strát - Ing. Klára Klabníková
- Novela daňového poriadku - Ing. Božena Jurčíková
1 000 riešení, č. 4/2015 (II/2015)
- Účtovná závierka mikro účtovnej jednotky - Ing. Ján Mintál
- ZDP, DPH
- Účtovníctvo
- Súdne poplatky
PRIPRAVUJEME
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 5/2015 (IV/2015)
- Daňová optimalizácia
- Daňové priznanie k DPH
Verejná správa – (VS), č. 5-6/2015 (IV/2015)
- Povinnosti obce pri petičnom práve
- Poradenské centrá zdravia
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2015 (IV/2015)
- Druhý pilier otvorený
- Bezpečnostný projekt a ochrana osobných údajov
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2015 (IV/2015)
- Zmeny v zdaňovaní zamestnaneckých benefitov
- Použitie zaplatenej dane na osobitné účely
1 000 riešení, č. 5/2015 (IV/2015)
- Dodatočné daňové priznanie
- Právo a podnikateľ
- Účtovníctvo
- ZDP, DPH
- Zákonník práce
|
|
|
Daňové výdavky 2015
Za daňový výdavok je považovaný taký výdavok, ktorý je preukázateľné vynaložený na dosiahnutie príjmov. Čo všetko si daňovník môže zahrnúť do daňových výdavkov? Kedy daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov? Všetko o formách uplatňovania výdavkov ponúkame v balíčku daňové výdavky pre účtovníkov, ekonómov, podnikateľov, živnostníkov, audítorov, daňových poradcov.
Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákonov
Zákony I/2015 (A5, 848 str.)
Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6-7/2015 (A5, 448 str.)
Daňové výdavky 2015 - prehľad daňových výdavkov v roku 2015
monotematika (A5, cca 300 str.)
BALÍČEK Daňové výdavky 2015 obsahuje:
Daňové výdavky 2015 + Zákony I/2015 + Poradca 6-7/2015
Cena balíčka je 23,80 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,90 €.
Ušetríte 11,90 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Novela zákona o ZDP
Každý podnikateľ sa pri svojej práci stretáva s množstvom zákonov. Jedným z nich je aj zákon o dani z príjmov. Posledná novela zákona priniesla určité zmeny v odpisovaní majetku. Kto je daňovník? Čo všetko je predmetom dane? Aký bude postup pri odpisovaní majetku? Všetkým účtovníkom, ekonómom, daňovníkom poradíme v našich publikáciách.
Zákon o dani z príjmu - úplné znenie zákon s komentárom
mesačník Poradca 6-7/2015 (A5, 448 str.)
Zmeny v zákone o dani z príjmov - príspevok
mesačník DÚVaP 2/2015 (A5, 196 str.)
Zákon o dani z príjmu - úplné znenie zákona
Zákony I/2015 (A5, 848 str.)
BALÍČEK Novela zákona o ZDP obsahuje:
Poradca 6-7/2015 + DÚVaP 2/2015 +
Zákony I/2015
Cena balíčka je 21,30 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,60 €.
Ušetríte 9,70 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |