|
PREDAJ BYTU A ZDAŇOVANIE PRÍJMU Z PREDAJA - téma novín |
PREDAJ BYTU A ZDAŇOVANIE PRÍJMU Z PREDAJA
Od roku 2005 došlo k podstatnej zmene v posudzovaní oslobodenia od dane z príjmov fyzickej osoby pri predaji bytu. Zatiaľ čo v právnej úprave platnej do konca roka 2004 museli byť pre oslobodenie splnené dve podmienky a to, že predávajúci musel byt vlastniť a súčasne mať v ňom trvalý pobyt aspoň po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, od 1. 1. 2005 bola podmienka doby vlastníctva predávaného bytu zo zákona vypustená. Úvodom je potrebné poznamenať, že obdobne ako príjmy z predaja bytu sú posudzované aj príjmy z predaja obytného domu s najviac dvoma bytmi (aj rodinného domu s jedným alebo dvomi bytmi) a súvisiacich pozemkov.
Oslobodenie od dane
a) splnenie podmienky dĺžky trvalého pobytu
Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej zákon o dani z príjmov) je oslobodený od dane príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Podľa tejto právnej úpravy sa postupuje pri predaji bytu nadobudnutého do konca roka 2003, ak príjem z predaja bol dosiahnutý od 1. 1. 2005. Oslobodenie sa nevzťahuje na tieto prípady:
- ak ide o predaj bytu, ktorý je, alebo bol zahrnutý do obchodného majetku predávajúceho [na tento majetok sa vzťahuje postup popísaný pod písm. d) tejto časti príspevku],
- ak príjem plynie fyzickej osobe pod ľ a zmluvy o budúcom predaji uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v predávanom byte, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu.
b) splnenie podmienky vlastníctva
Pokiaľ pri predaji bytu nie je splnená podmienka pre oslobodenie týkajúca sa dĺžky trvalého pobytu, môže byť príjem z predaja bytu oslobodený pod ľ a § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov za predpokladu, že uplynulo päť rokov odo dňa jeho nadobudnutia.
Ak ide o predaj bytu po zániku a vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, do doby vlastníctva sa započítava aj doba, počas ktorej bol tento byt v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (9 ods. 3 zákona o dani z príjmov).
Ak ide o predaj bytu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, príjem z predaja je oslobodený za podmienky, že uplynulo aspoň päť rokov odo dňa, kedy bol byt preukázateľne nadobudnutý do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov), a to podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov. Dedením v priamom rade treba rozumieť prípad, ak poručiteľom je priamy predok alebo priamy potomok (rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).
Predaj bytu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom sa posudzuje podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona a na účely oslobodenia príjmu od dane nie je rozhodujúce, aká doba uplynula od nadobudnutia bytu poručiteľom do momentu predaja.
Oslobodenie sa nevzťahuje na tieto prípady ak:
- ide o nehnuteľnosť, ktorá je alebo bola zahrnutá v obchodnom majetku,
- príjem z predaja plynie podľa zmluvy o budúcom predaji, ktorá bola uzavretá do piatich rokov od nadobudnutia, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokov od nadobudnutia.
c) posudzovanie splnenia podmienok
Splnenie podmienok sa u predávajúceho posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku, alebo podľa uzavretia zmluvy o prevode, pričom rozhodujúci je ten deň, ktorý nastal skôr. Pre posúdenie oslobodenia od dane u predávajúceho nie je dôležité, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k bytu kupujúci (§ 9 ods. 4 zákona o dani z príjmov).
d) byt zahrnutý v obchodnom majetku
Obchodným majetkom treba v súlade s § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov rozumieť majetok, ktorý má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 (z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu) vo vlastníctve a ktorý sa využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorom táto osoba účtuje alebo účtovala a tiež majetok, ktorý eviduje alebo evidovala pod ľ a § 6 ods. 11 zákona o príjmoch z prenájmu, ak sa rozhodne uplatniť preukázateľne vynaložené daňové výdavky.
Ak bol byt zahrnutý v obchodnom majetku, príjem z jeho predaja je oslobodený od dane len v prípade, ak uplynulo päť rokov odo dňa jeho vyradenia z obchodného majetku. Z uvedeného vyplýva, že ak sa byt predá v dobe, keď je zahrnutý v obchodnom majetku, resp. do piatich rokov odo dňa vyradenia z obchodného majetku, je príjem z predaja predmetom dane. Ak plynie príjem z predaja bytu podľa zmluvy o budúcom predaji, ktorá bola uzavretá do piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch odo d ň a vyradenia z obchodného majetku, príjem nie je oslobodený od dane.
Dňom vyradenia z obchodného majetku sa rozumie deň , v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo ho uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.
Zdanenie príjmu z predaja bytu
Pokiaľ príjem z predaja bytu nespĺňa podmienky pre oslobodenie, je potrebné ho zdaniť v podanom daňovom priznaní. Príjem z predaja bytu môže by ť zaradený ako ostatný príjem do § 8 zákona o dani z príjmov alebo ako príjem podľa § 6 ods. 1 alebo 2 zákona (z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti). Pre zaradenie príjmu do príslušného paragrafu zákona o dani z príjmov je rozhodujúce, na aký účel sa byt využíval.
a) príjem z predaja bytu ako ostatný príjem
Ak sa predáva byt, ktorý sa využíval:
- na osobné účely,
- prenájom alebo
- podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, pri ktorej nebol byt zahrnutý v obchodnom majetku, zaradí sa príjem z predaja do 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov. Pre príjmy v § 8 je charakteristické, že do čiastkového základu dane sa zahrnú zdaniteľné príjmy znížené o výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie týchto príjmov (nie na udržanie a zabezpečenie príjmov). Pri jednotlivých druhoch ostatných príjmov nie je možné vykázať stratu, čo znamená, že výdavky možno uznať len do výšky dosiahnutého príjmu.
Zaradenie do základu dane
Príjem z predaja bytu sa zahrnie do čiastkového základu dane v § 8 v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal. Nie je pritom rozhodujúce, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci (§ 8 ods. 4 zákona o dani z príjmov).
Ak je príjem z predaja vyplácaný v splátkach na základe zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo alebo formou preddavkov dohodnutých touto zmluvou alebo na základe zmluvy o budúcom predaji, príjem sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté. Súvisiace výdavky, ktoré prevyšujú príjmy v tom zdaňovacom období, v ktorom po prvý raz plynú splátky alebo preddavky, sa môžu uplatniť v tomto zdaňovacom období až do výšky týchto príjmov. Ak tieto príjmy plynú aj v ďalšom zdaňovacom období, postupuje sa rovnako, a to až do výšky celkovej sumy, ktorú možno uplatniť (§ 8 ods. 8 zákona o dani z príjmov).
Ak plynie manželom príjem z predaja bytu v bezpodielovom spoluvlastníctve, do čiastkového základu dane v § 8 sa zahrnie príjem a prislúchajúce výdavky u každého z manželov v rovnakom pomere. Manželia sa však môžu dohodnúť aj inak, napr. príjem zdaní len jeden z manželov alebo si dohodnú iný pomer (§ 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov).
Ak bol byt v podielovom spoluvlastníctve, potom spoločne dosiahnuté príjmy z predaja a spoločne vynaložené výdavky sa zahrnú do základu dane jednotlivých podielových spoluvlastníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo spoluvlastníkmi dohodnutý iný podiel (§ 10 ods. 1 zákona o dani z príjmov).
Uplatnenie výdavkov
Výdavky k príjmu z predaja bytu sa uplatnia v závislosti od toho, akým spôsobom bol byt nadobudnutý. Ak bol nadobudnutý kúpou, ako výdavok sa uplatní preukázateľne zaplatená kúpna cena. Ak bol byt nadobudnutý dedením alebo darovaním, podľa znenia § 8 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmov platného pre zdaňovacie obdobie roka 2005 sa ako výdavok uplatní cena bytu v čase jeho nadobudnutia zistená zo znaleckého posudku. Od 1. 1. 2006 došlo k novelizácii vyššie citovaného ustanovenia zákona, podľa ktorej v prípade bytu nadobudnutého darovaním je dôležité, či by v čase darovania bol príjem z predaja bytu oslobodený od dane. Pri uplatnení výdavku k príjmu z predaja bytu sa bude vychádzať zo znaleckého posudku, ak sa predá darovaný byt, pri ktorom v čase darovania by bol príjem z jeho predaja oslobodený od dane. Ak sa predáva byt, pri ktorom v čase jeho darovania by nebol príjem z predaja oslobodený od dane, daňovým výdavkom bude cena, za ktorú obstaral byt darca.
Okrem vyššie uvedeného výdavku zákon o dani z príjmov v § 8 ods. 5 písm. d) umožňuje uplatniť ako daňový výdavok aj finančné prostriedky, ktoré daňovník preukázateľne vynaložil na technické zhodnotenie, opravu, údržbu vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom, (napr. poplatok za znalecký posudok, výdavky za vypracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky súvisiace s predajom). Ak daňovník zhodnotil alebo opravil byt svojpomocne, do výdavkov zahrnie napr. sumu vynaloženú na zakúpenie materiálu, práce vykonané dodávateľom, ako výdavok nemožno uznať hodnotu vlastnej práce. Zákon neurčuje, výdavky akého obdobia možno uplatniť. Preto sú akceptovateľné aj výdavky na technické zhodnotenie, opravu alebo údržbu bytu vynaložené v čase, keď byt nebol vo vlastníctve daňovníka, ale ho užíval ako nájomca a ktoré nebol povinný uhradiť prenajímateľ. Všetky výdavky musia byť doložené.
b) príjem z predaja bytu ako príjem z podnikania
Ak sa predá byt, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku, príjem z jeho predaja patrí do príjmov v § 6 zákona o dani z príjmov. Pri predaji bytu v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov zahrnutého do obchodného majetku, ktorý obaja využívajú na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť , sa príjem z predaja rozdelí medzi manželov v pomere, v akom ho využívajú pri svojej činnosti a v rovnakom pomere sa rozdelia aj daňové výdavky.
V praxi sú č asté situácie, keď daňovník využíva byt na podnikateľské aktivity iba s časti. V prípade jeho predaja je od dane oslobodená časť nevyužívaná na podnikanie, ak sú splnené podmienky pre oslobodenie. Táto časť sa určí podľa pomeru využívania bytu na osobné účely a na podnikateľské činnosti.
Pri vyčíslení čiastkového základu dane v § 6 sa k príjmom z predaja bytu ako daňový výdavok uplatní zostatková cena. Zostatkovou cenou treba rozumie ť rozdiel medzi vstupnou cenou a celkovou výškou odpisov zahrnutých do daňových výdavkov. Pri zaradení príjmu z predaja bytu do § 6 na rozdiel od príjmov zaradených v § 8 možno uplatniť zostatkovú cenu do daňových výdavkov v plnej výške, t.j. akceptuje sa aj prípadná strata z predaja.
Zámena bytov
V praxi dochádza často k zámenám bytov. Zámena sa realizuje zámennou zmluvou, ktorá je upravená v § 611 Občianskeho zákonníka. Na zmluvu, pod ľ a ktorej si zmluvné strany vymieňajú vec za vec, a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu, sa primerane použijú ustanovenia o kúpnej zmluve. Z hľadiska zákona o dani z príjmov sa v prípade zámeny bytov aplikuje § 2 písm. c) zákona, podľa ktorého príjmom je peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou. Príjem dosiahnutý zámenou bytu (ak nejde o byt zahrnutý v obchodnom majetku) sa považuje za ostatný príjem pod ľ a § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov. Spôsob zdanenia príjmov dosiahnutých zámenou byt za byt si vysvetlíme na nasledujúcom príklade.
(Ing. Ivana Valterová - DUO 3/2006)
|
|
|
BEZPODIELOVÉ SPOLUVLASTNÍCTVO BYTU
V apríli 2000 nadobudli manželia do bezpodielového spoluvlastníctva byt, v ktorom mali už predtým trvalý pobyt. Po rozvode v rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva nadobudla v októbri 2005 byt do výlučného vlastníctva manželka, ktorá si súčasne zmenila trvalý pobyt. Byt, ktorý bol využívaný iba na bývanie, manželka vo februári 2006 predala.
Príjem z predaja bytu nemôže byť oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona, pretože nie je splnená podmienka trvalého pobytu predávajúceho najmenej po dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom. Vzhľadom na to, že do doby vlastníctva sa započíta aj doba, počas ktorej bol byt v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, príjem z predaja bude oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona, pretože od nadobudnutia bytu manželmi uplynulo viac ako päť rokov.
(Ing. Ivana Valterová - DUO 3/2006)
PREDAJ BYTU, KTORÝ BOL PREDMETOM DEDENIA
V marci 2006 predal brat byt, ktorý zdedil v roku 2004 po svojej sestre. Byt nadobudla sestra kúpou v roku 2000 a bol využívaný iba na bývanie. Brat nemal v byte trvalý pobyt.
Predávaný byt bol síce nadobudnutý dedením, ale nešlo o dedenie v priamom rade, preto na účely oslobodenia nemožno uplatniť § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov, do doby vlastníctva sa nezapočíta doba, po ktorú byt vlastnila sestra. Brat nespĺňa podmienky pre oslobodenie ani podľa písm. a), pretože nemal v byte trvalý pobyt po zákonom určenú dobu, ani podľa písm. b), pretože neuplynulo päť rokov od jeho nadobudnutia. Príjem z predaja bytu podlieha zdaneniu.
(Ing. Ivana Valterová - DUO 3/2006)
PREDAJ BYTU - VLASTNÍK JE FO BEZ TRVALÉHO POBYTU
Fyzická osoba nadobudla do vlastníctva byt 1. 4. 2001. Trvalý pobyt v ňom mala len do 31. 12. 2003. V roku 2006 sa rozhodla byt predať. Zmluva o prevode bytu bola uzavretá 1. 2. 2006, platbu predávajúci prijal 15. 2. 2006. K prevodu vlastníckeho práva k bytu na kupujúceho došlo 17. 4. 2006.
V danom prípade sa splnenie podmienok pre oslobodenie od dane posudzuje podľa uzavretia zmluvy o prevode bytu. Keďže nie je splnená podmienka trvalého pobytu predávajúceho v byte najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom a k 1. 2. 2006 ešte neuplynulo 5 rokov od nadobudnutia bytu do vlastníctva, príjem z predaja bytu nebude oslobodený od dane.
Predaj bytu, ktorý bol využívaný z 1/3 na účely podnikania
(Ing. Ivana Valterová - DUO 3/2006)
PREDAJ BYTU - Z 1/3 VYUŽÍVANÝ NA PODNIKATEĽSKÉ ÚČELY
Daňovník v roku 2006 predal byt za 1 200 000 Sk, ktorý nadobudol do vlastníctva v roku 1999 za 30 000 Sk. Jednu tretinu bytu využíval na účely podnikania a súčasne ju mal zahrnutú v obchodnom majetku.
Z dosiahnutého príjmu z predaja bude predmetom dane suma 400 000 Sk (tretina príjmu z predaja), a to ako príjem v § 6 zákona o dani z príjmov. Ako výdavok si daňovník uplatní zostatkovú cenu vypočítanú z 10 000 Sk (jedna tretina z obstarávacej ceny). Dve tretiny z dosiahnutého príjmu (z časti bytu využívanej na osobné účely) sú oslobodené od dane, keďže k predaju došlo po piatich rokoch od nadobudnutia nehnuteľnosti (v danom prípade nie je potrebné skúma ť dĺžku trvalého pobytu).
(Ing. Ivana Valterová - DUO 3/2006)
|
|
|
STRAVNÉ A STRAVOVANIE ZAMESTNANCOV PO 1. 1. 2006
Úvod
Zabezpečovanie stravovania zamestnancov v priebehu pracovného času nie je len právnou povinnosťou zamestnávateľa, ale i jednou z dôležitých pracovných podmienok ovplyvňujúcich tak zdravie, ako aj pracovnú výkonnosť zamestnancov, ich efektívny pracovný výkon a predpoklad zníženia určitých chorôb z povolania, a s tým súvisiacich absencií zamestnanca na pracovisku.
Podľa vyššie uvedeného právneho predpisu má zamestnávateľ povinnosť zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách.
Ak zamestnávateľ nemá vlastné stravovacie zariadenie, jeho povinnosťou je zabezpečiť stravovanie u iného zamestnávateľa v blízkosti pracoviska, ak ani takto nemôže svojim zamestnancov stravovanie zabezpečiť, môže tak urobiť ešte prostredníctvom právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovávať alebo poskytovať stravovacie služby.
Ak pôjde o sprostredkovanie stravovania formou rôznych "ticket" poukážok, stravovanie musí byť poskytnuté u právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. V praxi je táto podmienka veľmi dôležitá. Každého prevádzkovateľa stravovacích služieb totiž viažu prísne hygienické predpisy. Ak sa preukáže, že boli porušené s preukázaným zavinením hromadnej nákazy, vzniká zamestnávateľovi, ako aj zamestnancovi nárok na náhradu škody. Dokazovanie je však zdĺhavý proces. Od odobratia vzorky, jej analýzu, preukázané zavinenie, žalobu, rozhodnutie súdu a uplatňovanie nárokov.
V prípadoch stravovacích poukážok by mal zamestnávateľ s dodávateľom zmluvne dohodnúť aj podmienky, za akých bude stravovanie jeho zamestnancom poskytované. Cenu jedla prevádzkovateľ stravovacieho zariadenia zvyčajne určuje z ceny potravín a z prevádzkových nákladov, do ktorých sa započítavajú napr. mzdy zamestnancov zariadenia, ich pracovné ošatenie, čistiace potreby, materiálové vybavenie stravovacieho zariadenia (taniere, príbory, poháre), plyn, elektrina a ďalšie náklady, ktoré vyplynú z prevádzky stravovacieho zariadenia.
Upozornenie!
Aj zamestnávateľ, ktorý prevádzkuje vlastné stravovacie zariadenie a v súlade s príslušnými požiadavkami hygienikov zabezpečuje dôkladné čistenie a upratovanie celého komplexu stravovacieho zriadenia, má tzv. "sanitárny deň". V tento deň sa nevarí. Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie vzhľadom na situáciu "sanitárneho dňa" však neodpadá a je povinný zabezpečiť zamestnancom stravovanie inou zákonnou formou.
Strava
Zamestnávateľ je v súlade s § 152 Zákonníka práce povinný zabezpečiť podávanie jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja v priebehu pracovnej zmeny.
Upozornenie!
Pojem "vhodný nápoj" zákon presne neupravuje. Môže ním byť čaj, malinovka, minerálna voda, sódová voda, mlieko, ale aj nezávadná pitná voda. Musí to však vždy byť nealkoholický nápoj. Vylučuje sa aj podávanie nízkoalkoholických nápojov.
Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny pri dodržaní ustanovenia § 91 ods. 1 citovanej právnej normy (prestávky v práci), kedy je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi aj pracovnú prestávku na jedenie a oddych v trvaní 30 minút. Je však potrebné upozorniť na skutočnosť, že zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov určiť i dlhšiu prestávku (§ 91 ods. 2 Zákonníka práce).
Pozor!
Prestávky na jedenie a oddych nie je možné poskytovať na začiatku a konci pracovnej zmeny.
Poskytnuté prestávky sa nezapočítavajú do celkového rozsahu pracovného času.
Ak zamestnanec z rôznych príčin neodpracoval určenú pracovnú zmenu, kráti sa mu nárok na stravovací lístok, čo platí aj v prípade stravovacích poukážok "ticket".
Je zaužívaným pravidlom, že stravovacie lístky sa zamestnancovi prideľujú jeden mesiac vopred, v ďalšom mesiaci sa zamestnancovi ich počet kráti podľa počtu neodpracovaných zmien, pokiaľ v kolektívnej zmluve nebudú dohodnuté priaznivejšie podmienky. Počet dní neprítomnosti na pracovisku sa zisťuje podľa evidencie dochádzky za predchádzajúci mesiac.
Ak sa v kolektívnej zmluve zamestnávateľ a príslušná odborová organizácia dohodnú, že zamestnávateľ bude zabezpečovať stravovanie svojich zamestnancov aj v prípadoch, keď zamestnanec čerpá dovolenku na zotavenie, počas práceneschopnosti (za predpokladu dodržania liečebného režimu), alebo počas ospravedlnenej neprítomnosti v práci a podobne, zamestnávateľ je povinný plniť kolektívnu zmluvu. Určený počet stravovacích lístkov nebude krátený, ak takéto dojednanie v kolektívnej zmluve má oporu v znení uvedenom v § 152 ods. 5 Zákonníka práce.
Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla. Túto možnosť využívajú najmä zamestnávatelia, ktorí prosperujú a v záujme svojej ďalšej prosperity a stability zamestnancov ich aj takto motivujú.
Zamestnávateľ je povinný prispievať na stravovanie zamestnancov vo výške 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách (zákon č. 283/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov).
Okrem povinného príspevku zamestnávateľ prispieva aj zo sociálneho fondu. Výška príspevkov zo sociálneho fondu závisí od podmienok ustanovených v § 7 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v platnom znení.
Ak použitie prostriedkov sociálneho fondu upravuje platná kolektívna zmluva, príspevok na stravovanie sa poskytuje vo výške, ktorá je v kolektívnej zmluve dohodnutá.
Ak kolektívna zmluva nie je uzavretá, alebo v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný v zmysle § 7 ods. 3 písm. b) zákona o sociálnom fonde poskytovať príspevok na zabezpečenie stravovania a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, v rozsahu najmenej 30 % povinného prídelu určeného zamestnávateľovi v § 3 ods. 1 písm. a) zákona o sociálnom fonde.
Občania s ŤZP
Stále naliehavejšie žiadajú riešiť zabezpečenie stravovania zamestnanci, ktorí pracujú na chránených pracoviskách alebo v chránených dielňach. Chránenou prácou je forma pracovného uplatnenia občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím. Základným zmyslom chránenej práce je, aby aj občan nespôsobilý na prácu v obvyklých podmienkach, ktorý má podstatné obmedzenie zručnosti, pohybu, výkonnosti alebo odolnosti, mohol trvale a sústavne pracovať bez ďalšej ujmy na zdraví.
Podľa § 55 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov chránená dielňa a chránené pracovisko sú určené predovšetkým na pracovné uplatnenie občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím.
Podľa § 56 zákona o službách zamestnanosti na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska zamestnávateľ môže písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o poskytnutie príspevku.
Príspevok sa poskytne za podmienok ustanovených touto právnou normou, najmä však na stavebné (rekonštrukčné) úpravy pracoviska - bezbariérové úpravy, zriadenie alebo rekonštrukciu výťahov, úpravu svetelných podmienok, zriadenie alebo úpravu sociálnych zariadení, zabezpečenie alebo rekonštrukciu kúrenia a podobne. Príspevok sa poskytuje i na vybavenie pracoviska strojmi, zariadeniami, náradím, ochrannými a špeciálnymi pomôckami, ktoré sú nevyhnutne potrebné pre prácu zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou (§ 60 ods. 2 citovaného zákona).
V súvislosti s riešením pracovného uplatnenia občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím je príspevok možné použiť aj na úpravu pracoviska v súvislosti s poskytovaním stravovania.
Ak zamestnávateľ nedodržuje povinnosti, ku ktorým sa zaviazal pri zriaďovaní chránenej dielne, resp. chráneného pracoviska, a ktoré mu vyplývajú zo štatútu chránenej dielne, porušuje tým pracovnoprávne predpisy. Za zavinené porušenie povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych predpisov môže aj v týchto prípadoch orgán vykonávajúci u zamestnávateľa kontrolu dodržiavania pracovnoprávnych predpisov zamestnávateľa sankcionovať.
V závere by sme radi čitateľov upozornili na skutočnosť, že zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov
- upraviť podmienky, za ktorých sa bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci,
- rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.
Kedy zamestnávateľ nemá povinnosť zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie:
- keď je zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu,
- v prípadoch, keď to vylučujú podmienky výkonu práce na pracoviskách.
Pracovná cesta
Poskytovanie cestovných náhrad zamestnancom pri pracovných cestách, pri iných zmenách miesta výkonu práce, pri vzniku pracovného pomeru, štátno-zamestnaneckého alebo obdobného vzťahu a pri pridelení na výkon práce v zahraničí upravuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o cestovných náhradách"). Pracovnou cestou sa na účely tohto zákona (§ 2 ods. 1) rozumie čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, než je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do ukončenia tejto cesty.
Ustanovenie § 2 ods. 1 zákona o cestovných náhradách vymedzuje pracovnú cestu z hľadiska časového a miestneho. Z časového hľadiska je pracovná cesta ohraničená časom nástupu zamestnanca na cestu a časom ukončenia tejto cesty, a tiež dobou výkonu práce medzi časom nástupu a časom ukončenia. Z miestneho hľadiska sa pracovnou cestou rozumie skutočnosť, že zamestnanec vykonáva prácu na inom mieste, ako je jeho pravidelné pracovisko.
Pravidelným pracoviskom na účely poskytovania cestovných náhrad sa rozumie miesto písomne dohodnuté medzi zamestnancom a zamestnávateľom (§ 2 ods. 3 zákona o cestovných náhradách). V prípade, ak také miesto nie je dohodnuté, za pravidelné pracovisko sa považuje miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve podľa § 43 Zákonníka práce.
U zamestnancov, u ktorých častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, je možné ako pravidelné pracovisko dohodnúť i miesto bydliska. Zákon č. 283/2002 Z. z. v platnom znení tento okruh zamestnancov nedefinuje. Zamestnávateľ si má túto skutočnosť, t.j. častú zmenu pracoviska vo vzťahu k osobitosti povolania špecifikovať sám. Ide napr. o povolania ako sú kontrolóri, inventúrnici, inšpektori, vodiči motorových vozidiel, zamestnanci spojov, geodeti, zamestnanci stavebných povolaní a podobne.
Pri posudzovaní nároku na cestovné náhrady v zmysle zákona je teda rozhodujúcou skutočnosťou písomne dohodnuté miesto pravidelného pracoviska na účely zákona o cestovných náhradách, resp. dohodnuté miesto výkonu práce podľa pracovnej zmluvy.
Podmienky poskytovania stravného pri tuzemskej pracovnej ceste upravujú ustanovenia § 5 zákona o cestovných náhradách. V ods. 1 uvedeného paragrafu je stanovená výška stravného za každý kalendárny deň pracovnej cesty diferencovane podľa dĺžky trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni.
Podľa opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 615/2005 Z. z. z 19. decembra 2005 o sumách stravného (ktoré nadobudlo účinnosť dňom vyhlásenia, t.j. dňom 27. decembra 2005) sa výška sadzieb náhrad stravného stanovuje takto:
- 89 Sk pre časové pásmo 5-12 hodín,
- 135 Sk pre časové pásmo 12-18 hodín,
- 208 Sk pre časové pásmo nad 18 hodín.
Zamestnancovi vzniká nárok na stravné, ak jeho pracovná cesta v rámci kalendárneho dňa trvá najmenej 5 hodín. Pri viacdňovej pracovnej ceste sa každý kalendárny deň vo vzťahu k nároku na stravné posudzuje samostatne. Ak v rámci jedného kalendárneho dňa zamestnanec vykoná niekoľko pracovných ciest (§ 2 ods. 1 vo väzbe na § 3 zákona o cestovných náhradách), nárok na stravné sa posudzuje za každú pracovnú cestu samostatne.
V praxi sa vyskytujú prípady, kedy zamestnancovi vzniká nárok na zabezpečenie stravovania aj z plnenia ustanovení § 152 Zákonníka práce, aj z plnenia ustanovení zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. A to v prípadoch, ak zamestnanec odpracuje výkon práce určenej pracovnej zmeny na pracovisku dlhší ako 4 hodiny - potom mu vzniká nárok podľa § 152 Zákonníka práce a následne je vyslaný na pracovnú cestu - potom čas vo vzťahu k nároku na náhradu stravného na pracovnej ceste sa posudzuje podľa zákona o cestovných náhradách. To znamená, že ak zamestnanec spĺňa podmienky nároku na zabezpečenie stravovania podľa § 152 Zákonníka práce a aj podľa zákona o cestovných náhradách, má nárok na plnenie z obidvoch právnych ustanovení.
Podstatne odlišná situácia však nastáva pri posudzovaní poskytovania stravného pri zahraničnej pracovnej ceste. V súlade s ustanovením § 13 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách patrí pri nej zamestnancovi za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty stravné v cudzej mene. Stravné je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
- do 6 hodín vrátane,
- nad 6 hodín až 12 hodín,
- nad 12 hodín.
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni do 6 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného, ak nad 6 hodín až 12 hodín vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného a ak nad 12 hodín, v celej sume základnej sadzby stravného.
Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktorá je pre zamestnanca výhodnejšia.
Ministerstvo financií SR vydalo opatrenie č. 582/2005 Z. z. zo dňa 9. 12. 2005, ktorým bola od 1. 1. 2006 upravená základná sadzba stravného pri zahraničnej pracovnej ceste v cudzej mene.
Poznámka.
Pri pracovnej ceste v zahraničí si zamestnanec môže "prilepšiť" na stravnom z vreckového, ktoré mu zamestnávateľ prizná vo výške od 5 % do 40 % stravného v cudzej mene uvedenej v predchádzajúcom v súlade s § 14 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Podmienky vylučujúce výkon prác na pracovisku
Preukazovanie posúdenia nezabezpečovania stravovania z dôvodov, keď to vylučujú podmienky výkonu práce na pracoviskách, nesie v sebe určité riziko, najmä však otázku, či zamestnávateľ vyčerpal všetky možnosti, aby mohol svojim zamestnancom stravovanie zabezpečiť. Ak nemá zamestnávateľ vlastné stravovacie zariadenie a v jeho blízkosti nepôsobí iný zamestnávateľ, alebo fyzická osoba, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby a dovoz hotových jedál vo várniciach z veľkých vzdialeností by bol pre zamestnávateľa mimoriadne nákladný vzhľadom na cenu pohonných hmôt, resp. počet zamestnancov, pre ktorých by stravovanie bolo takto zabezpečované, ako aj na ďalšiu úpravu teplého hlavného jedla pri výdaji vo vzťahu k hygienickým a bezpečnostným podmienkam, potom ostáva ešte napríklad možnosť zabezpečiť zamestnancom stravovanie z ponuky hotových mrazených jedál (ktorých v súčasnosti máme dobrý výber) s ich následnou tepelnou úpravou v mikrovlnnej rúre, avšak aj v týchto prípadoch za bezpodmienečného dodržiavania hygienických opatrení a požiadaviek bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pri ohrievaní a podávaní jedál.
O povinnosti zamestnávateľa zabezpečovať zamestnancom stravovanie počas určenej pracovnej zmeny už bolo uvedené v predchádzajúcej časti článku.
Ak už zamestnávateľ využil všetky možnosti na poskytovanie stravovania zamestnancov, avšak bez úspechu, použije poslednú alternatívu, ktorú mu umožňuje Zákonník práce - vyplatí zamestnancom finančný príspevok vo výške, o ktorej sme hovorili v časti "Výška stravného".
Záver
Ak zamestnávateľ nezabezpečuje svojim zamestnancom stravovanie v súlade s príslušnými zákonmi, porušuje tým pracovnoprávne predpisy.
Za zavinené porušenie povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych predpisov môže príslušný orgán (inšpekcia práce) vykonávajúci kontrolu dodržiavania pracovnoprávnych predpisov uložiť v súlade s § 17 ods. 1 písm. a) zákona č. 95/2000 Z. z. o inšpekcii práce a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zamestnávateľovi pokutu až do výšky 1 000 000 Sk.
(JUDr. Miroslav Tichý - Poradca 7/2006)
|
|
|
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY
ČIASTKA 44 UVEREJNENÁ 25. 2. 2006
111. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Rámcového dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát
ČIASTKA 45 UVEREJNENÁ 25. 2. 2006
112. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o potvrdení stavu zmluvnej základne medzi Slovenskou republikou a Chorvátskou republikou po sukcesii Slovenskej republiky do zmlúv bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky
ČIASTKA 46 UVEREJNENÁ 28. 2. 2006
113. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej spôsobilosti na účely posudzovania vplyvov na životné prostredie
114. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Protokolu o vode a zdraví k Dohovoru o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier z roku 1992
ČIASTKA 47 UVEREJNENÁ 1. 3. 2006
115. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku
ČIASTKA 48 UVEREJNENÁ 1. 3. 2006
116. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 200/2004 Z. z. o opatreniach proti porušovaniu práv duševného vlastníctva pri dovoze, vývoze a spätnom vývoze tovaru
117. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých predpisov
ČIASTKA 49 UVEREJNENÁ 4. 3. 2006
118. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 108/2000 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení zákona č. 266/2005 Z. z. a o zmene a doplnení niektorých zákonov
119. Vyhláška Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 158/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú skupiny stavebných výrobkov s určenými systémami preukazovania zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody
ČIASTKA 50 UVEREJNENÁ 8. 3. 2006
120. Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov
121. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov
122. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 564/2001 Z. z. o verejnom ochrancovi práv v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov
Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 652/2005 Z. z.
ČIASTKA 51 UVEREJNENÁ 8. 3. 2006
123. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Zmien Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci
ČIASTKA 52 UVEREJNENÁ 9.3.2006
124. Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
125. Zákon o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
126. Zákon o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
127. Zákon o perzistentných organických látkach a o zmene a doplnení zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
128. Oznámenie Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa v roku 2006 ustanovuje hodnota služobnej rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže
ČIASTKA 53 UVEREJNENÁ 11.3.2006
129. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o vyhlásení Úplného aktualizovaného zoznamuorgánov zmluvných strán podľa článku 6 Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín
130. Oznámenie Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa v roku 2006 ustanovuje hodnota služobnej rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Železničnej polície
ČIASTKA 54 UVEREJNENÁ 14.3.2006
131. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú národné emisné stropy a celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok
132. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 409/2003 Z. z., ktorou sa ustanovujú emisné limity, technické požiadavky a všeobecné podmienky prevádzkovania zdrojov a ich zariadení, v ktorých sa používajú organické rozpúšťadlá
133. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky o požiadavkách na obmedzovanie emisií prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch
134. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca mikrobiologické požiadavky na potraviny a na obaly na ich balenie
ČIASTKA 55 UVEREJNENÁ 15.3.2006
135. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o typovom schválení ES motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
136. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na označovanie ovládacieho zariadenia, kontrolných žiaroviek a ukazovateľov motorových vozidiel
137. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na dvere motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
138. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na kryty kolies motorových vozidiel
139. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na mechanizmus riadenia motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
140. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na vnútorné zariadenie motorových vozidiel
141. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na vonkajšie výčnelky motorových vozidiel
142. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na zariadenia na odtiahnutie motorových vozidiel
143. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na vykurovacie systémy motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
144. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na montáž zariadení na osvetlenie a svetelnú signalizáciu motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
145. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 40/2002 Z. z. o ochrane zdravia pred hlukom a vibráciami v znení neskorších predpisov
ČIASTKA 56 UVEREJNENÁ 15.3.2006
146. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 410/2000 Z. z. o zmene hraníc Vojenského obvodu Záhorie v znení neskorších predpisov
147. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na sedadlá pre spolujazdcov v poľnohospodárskych kolesových traktoroch a lesných kolesových traktoroch
148. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na spätné zrkadlá pre poľnohospodárske kolesové traktory a lesné kolesové traktory
149. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na stierače a ostrekovače motorových vozidiel
150. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na výhľad vodičov motorových vozidiel
151. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na systém odmrazovania a systém odhmlievania zasklených povrchov motorových vozidiel
152. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na bočnú ochranu určitých motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
153. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na zariadenia obmedzujúce rýchlosť určitých motorových vozidiel
154. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o používaní zariadení obmedzujúcich rýchlosť určitých kategórií motorových vozidiel
155. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na zariadenia pre nepriamy výhľad a motorové vozidlá vybavené takými zariadeniami
156. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na zariadenia pre spätný chod a zariadenia na meranie rýchlosti motorových vozidiel
157. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o zmene hraníc Vojenského obvodu Lešť a Vojenského obvodu Valaškovce
ČIASTKA 57 UVEREJNENÁ 15.3.2006
158. Vyhláška Úradu pre verejné obstarávanie, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o druhoch súťaží návrhov v oblasti architektúry, územného plánovania a stavebného inžinierstva, o obsahu súťažných podmienok a o činnosti poroty
159. Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o zmene a doplnení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 302/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o matrikách
ČIASTKA 58 UVEREJNENÁ 17.3.2006
160. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní cenových rozhodnutí pre oblasť vodárenstva
(Zdroj: Zbierka zákonov SR)
|
|
|
KURZY NBS
Krajina
|
Mena
|
Množstvo
|
27.02.06
|
28.02.06
|
01.03.06
|
02.03.06
|
03.03.06
|
06.03.06
|
07.03.06
|
08.03.06
|
Austrália
|
AUD
|
1
|
23,201
|
23,195
|
23,114
|
23,041
|
23,138
|
23,063
|
22,986
|
23,151
|
Cyprus
|
CYP
|
1
|
64,850
|
64,881
|
64,578
|
64,349
|
64,329
|
64,722
|
64,697
|
65,166
|
Česká republika
|
CZK
|
1
|
1,314
|
1,316
|
1,310
|
1,308
|
1,304
|
1,303
|
1,302
|
1,302
|
Dánsko
|
DKK
|
1
|
4,995
|
4,999
|
4,973
|
4,956
|
4,954
|
4,983
|
4,981
|
5,019
|
EMU
|
EUR
|
1
|
37,286
|
37,270
|
37,107
|
36,978
|
36,948
|
37,153
|
37,178
|
37,439
|
Estónsko
|
EEK
|
1
|
2,382
|
2,383
|
2,371
|
2,363
|
2,362
|
2,377
|
2,375
|
2,393
|
Japonsko
|
JPY
|
100
|
26,791
|
27,068
|
26,848
|
26,678
|
26,639
|
26,570
|
26,340
|
26,683
|
Kanada
|
CAD
|
1
|
27,167
|
27,451
|
27,424
|
27,155
|
27,325
|
27,277
|
27,159
|
27,454
|
Litva
|
LTL
|
1
|
10,792
|
10,801
|
10,745
|
10,707
|
10,708
|
10,769
|
10,764
|
10,844
|
Lotyšsko
|
LVL
|
1
|
53,515
|
53,558
|
53,289
|
53,110
|
53,078
|
53,427
|
53,401
|
53,778
|
Maďarsko
|
HUF
|
100
|
14,738
|
14,768
|
14,650
|
14,589
|
14,591
|
14,608
|
14,593
|
14,665
|
Malta
|
MTL
|
1
|
86,799
|
86,865
|
86,375
|
86,118
|
86,075
|
86,606
|
86,575
|
87,205
|
Nórsko
|
NOK
|
1
|
4,630
|
4,646
|
4,624
|
4,605
|
4,614
|
4,642
|
4,658
|
4,688
|
Poľsko
|
PLN
|
1
|
9,845
|
9,896
|
9,801
|
9,796
|
9,789
|
9,782
|
9,733
|
9,709
|
Slovinsko
|
SIT
|
100
|
15,557
|
15,568
|
15,481
|
15,436
|
15,426
|
15,527
|
15,518
|
15,630
|
Švajčiarsko
|
CHF
|
1
|
23,883
|
23,845
|
23,690
|
23,679
|
23,625
|
23,794
|
23,816
|
23,976
|
Švédsko
|
SEK
|
1
|
3,956
|
3,948
|
3,926
|
3,912
|
3,905
|
3,931
|
3,931
|
3,954
|
USA
|
USD
|
1
|
31,342
|
31,442
|
31,248
|
30,932
|
30,990
|
30,909
|
30,930
|
31,434
|
V. Británia
|
GBP
|
1
|
54,763
|
54,756
|
54,588
|
54,314
|
54,104
|
54,291
|
54,216
|
54,584
|
MMF-ZPC-SDR
|
XDR
|
1
|
44,948
|
45,094
|
44,828
|
44,516
|
44,533
|
44,586
|
44,524
|
45,057
|
Krajina
|
Mena
|
Množstvo
|
09.03.06
|
10.03.06
|
13.03.06
|
14.03.06
|
15.03.06
|
16.03.06
|
17.03.06
|
20.03.06
|
Austrália
|
AUD
|
1
|
23,162
|
23,150
|
23,182
|
23,123
|
23,059
|
23,032
|
22,871
|
22,392
|
Cyprus
|
CYP
|
1
|
65,415
|
65,276
|
65,369
|
65,467
|
65,363
|
65,205
|
65,163
|
64,892
|
Česká republika
|
CZK
|
1
|
1,305
|
1,307
|
1,308
|
1,305
|
1,304
|
1,304
|
1,303
|
1,307
|
Dánsko
|
DKK
|
1
|
5,038
|
5,027
|
5,038
|
5,047
|
5,038
|
5,025
|
5,023
|
5,002
|
EMU
|
EUR
|
1
|
37,588
|
37,541
|
37,602
|
37,640
|
37,603
|
37,506
|
37,499
|
37,333
|
Estónsko
|
EEK
|
1
|
2,402
|
2,397
|
2,402
|
2,406
|
2,402
|
2,397
|
2,395
|
2,386
|
Japonsko
|
JPY
|
100
|
26,773
|
26,769
|
26,632
|
26,524
|
26,602
|
26,535
|
26,380
|
26,394
|
Kanada
|
CAD
|
1
|
27,369
|
27,192
|
27,104
|
27,197
|
27,112
|
27,006
|
26,786
|
26,514
|
Litva
|
LTL
|
1
|
10,884
|
10,861
|
10,887
|
10,903
|
10,886
|
10,862
|
10,854
|
10,809
|
Lotyšsko
|
LVL
|
1
|
53,993
|
53,879
|
54,001
|
54,086
|
54,012
|
53,881
|
53,841
|
53,622
|
Maďarsko
|
HUF
|
100
|
14,686
|
14,572
|
14,531
|
14,394
|
14,243
|
14,293
|
14,322
|
14,405
|
Malta
|
MTL
|
1
|
87,538
|
87,357
|
87,543
|
87,687
|
87,569
|
87,354
|
87,296
|
86,936
|
Nórsko
|
NOK
|
1
|
4,694
|
4,673
|
4,715
|
4,720
|
4,722
|
4,707
|
4,684
|
4,679
|
Poľsko
|
PLN
|
1
|
9,665
|
9,670
|
9,624
|
9,579
|
9,572
|
9,647
|
9,627
|
9,727
|
Slovinsko
|
SIT
|
100
|
15,690
|
15,658
|
15,691
|
15,714
|
15,694
|
15,656
|
15,645
|
15,582
|
Švajčiarsko
|
CHF
|
1
|
24,096
|
23,985
|
23,994
|
24,002
|
23,986
|
23,952
|
23,913
|
23,716
|
Švédsko
|
SEK
|
1
|
3,969
|
3,977
|
4,002
|
4,014
|
4,007
|
3,995
|
4,002
|
3,996
|
USA
|
USD
|
1
|
31,547
|
31,490
|
31,548
|
31,569
|
31,470
|
31,188
|
31,069
|
30,632
|
V. Británia
|
GBP
|
1
|
54,785
|
54,687
|
54,773
|
54,548
|
54,591
|
54,419
|
54,240
|
53,747
|
MMF-ZPC-SDR
|
XDR
|
1
|
45,218
|
45,123
|
45,186
|
45,200
|
45,118
|
44,876
|
44,740
|
44,369
|
(Zdroj: Národná banka Slovenska)
|
|
|
15. 3. streda
- Daň z príjmov
- odvod dane z príjmov vyberanej zrážkou
27. 3. pondelok
- Daň z pridanej hodnoty
- daňové priznanie a splatnosť DPH za predchádzajúci kalendárny mesiac pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
- Spotrebné dane
- daňové priznanie a splatnosť spotrebných daní z vína, piva, liehu, tabaku a tabakových výrobkov za predchádzajúci mesiac
31. 3. piatok
- Daň z motorových vozidiel
- odvod 1/12 ročnej sadzby dane, ak presahuje 250 000 Sk
- Miestne dane
- Daň z príjmov
- priznanie k dani z príjmov, platba dane z príjmov
- hlásenie o vyúčtovaní dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a o vyplatenom daňovom bonuse za rok 2004
- splatnosť preddavku na daň z príjmov právnických a fyzických osôb (1/12), ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk
- splatnosť preddavku na daň z príjmov právnických osôb (1/4), ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 50 000 Sk do 500 000 Sk
- splatnosť preddavku na daň z príjmov právnických osôb (1/4), ktorých posledná známa daňová povinnosť bola vyššia ako 20 000 Sk do 500 000 Sk
|
|
|
AKÝ SOM?
Na vojne každému vojakovi tvrdia, že má v batohu maršálsku palicu, a, ergo kladivko, môže sa z večera na ráno stať maršálom, v Amerike sa vraj bezdomovec môže stať z večera na ráno stať milionárom, no a zemiach českých sa tvrdí, že tu sa človek z večera na ráno može stať čímkoľvek - generálom, milionárom, bezdomovcom, atď. Stačí len poznať sám seba a využiť svoje prednosti. Aby sme vám uľahčili prácu a pomohli vám na ceste k úspechu, pripravili sme pre vás test, ktorý vám pomôže lepšie poznať sám seba. Test obsahuje 27 rôznych tvrdení. Každé z nich si pozorne prečítajte a potom rozhodnite, nakoľko sa s ním stotožňujete. Na vyjadrenie svojho názoru máte k dispozícii päťbodovú stupnicu, na ktorej 5 bodov znamená, že s tvrdením úplne súhlasíte, resp., že ide o absolútne pravdivé tvrdenie. Štvorka znamená, že ide o tvrdenie, s ktorým viac - menej súhlasíte, resp. tvrdenie, ktoré je väčšinou pravdivé. Trojka reprezentuje tvrdenie, s ktorým možno súhlasiť i nesúhlasiť. Dvojka je väčšinou nepravdivé tvrdenie, s ktorým viac nesúhlasíte ako súhlasíte. Konečne jednotka je absolútne nepravdivé tvrdenie, s ktorým zásadne nesúhlasíte.
Test - časť A
Tvrdenie |
Pridelené body |
1. V minulosti som sa už niekoľkokrát iniciatívne ujal vedenia v krízovej situácii |
|
2. Rád sa zapodievam činnosťami, pri ktorých možno vyjednávať o cene |
|
3. Vždy starostlivo hodnotím svoje minulé správanie |
|
4. Pozorne si všímam, aký účinok majú moje slová a činy na moje okolie |
|
5. Výška zárobku závisí od toho, ako tvrdo človek pracuje |
|
6. Ten kto rozhoduje musí sám urobiť i nepopulárne rozhodnutia a nepresúvať ich na iných |
|
7. Väčšina ľudí si dnes zarába vlastnou prácou |
|
8. Vždy pozorne skúmam svoje vnútro |
|
9. Nerobí mi problémy prijímať životne dôležité rozhodnutia (napr. začať podnikať) |
|
10. Ak som presvedčený o tom, že hovoriaci nemá pravdu, nenechám ho dohovoriť a hneď nahlas poviem svoj názor. |
|
11. Rád hľadám riešenie zložitých a ťažkých problémov. |
|
12. Ľudia sú dnes spravodlivo odmeňovaní za svoju prácu |
|
13. Vždy sa snažím pochopiť, prečo sa ľudia v určitých situáciách správajú tak, ako sa správajú |
|
14. Každý nakoniec dosiahne to, čo si zaslúži |
|
15. Väčšina firiem vyznáva pravidlo, že za dobrú prácu patrí spravodlivá odmena |
|
16. Môj pracovný postup závisí predovšetkým od môjho pracovného výkonu a nie od mojej schopnosti zapáčiť sa nadriadeným |
|
Test - časť B
Tvrdenie |
Pridelené body |
1. Každý by sa mal pokoriť pred silami, ktoré sú mocnejšie ako on a neprotiviť sa im |
|
2. Riešenie sociálnych problémov spočíva v izolovaní nečestných, nemorálnych a mentálne chorých ľudí od spoločnosti |
|
3. Najhorším človekom je ten, kto nemá rád svojich rodičov |
|
4. Existujú len dva typy ľudí: slabosi a silní |
|
5. Postup v práci závisí predovšetkým od známostí a až potom od schopností |
|
6. Deti treba učiť poslušnosti a rešpektu voči autoritám |
|
7. Štátni úradníci vždy uprednostňujú vlastný záujem pred verejným |
|
8. Veľa vedúcich má nižší plat ako ich podriadení |
|
9. Ak niekto pošpiní moje dobré meno, musí si to odpykať |
|
10. Je lepšie pracovať u dobrého šéfa ako sa živiť samostatne |
|
11. Rešpekt a spravodlivé ohodnotenie si treba u vedúceho vybojovať |
|
Hodnotenie
Body, ktoré ste pridelili jednotlivým tvrdeniam v časti A ponechajte bez zmeny. V časti B body, ktoré ste pridelili danému tvrdeniu odpočítajte od čísla 6 a výsledkom nahraďte pôvodné hodnotenie. Napríklad, ak ste pôvodne tvrdeniu číslo päť v časti B pridelili 2 body, bude nové hodnotenie 6 - 2 = 4 body.
Získané body zapíšte do tabuľky nižšie
Skupina A |
Skupina B |
Skupina C |
Skupina D |
Tvrdenie č. |
body |
Tvrdenie č. |
body |
Tvrdenie č. |
body |
Tvrdenie č. |
body |
A5 |
|
A1 |
|
B1 |
|
A3 |
|
A6 |
|
A2 |
|
B2 |
|
A4 |
|
A7 |
|
A9 |
|
B3 |
|
A8 |
|
A12 |
|
A10 |
|
B4 |
|
A11 |
|
A14 |
|
B10 |
|
B6 |
|
A13 |
|
A15 |
|
B9 |
|
|
|
|
|
A16 |
|
|
|
|
|
|
|
B 5 |
|
|
|
|
|
|
|
B 7 |
|
|
|
|
|
|
|
B 8 |
|
|
|
|
|
|
|
B 11 |
|
|
|
|
|
|
|
súčet |
|
súčet |
|
súčet |
|
súčet |
|
priemer |
|
priemer |
|
priemer |
|
priemer |
|
Súčet, ktorý ste získali v skupine A podeľte číslom 11, v skupine B číslom 5, v skupine C číslom 6 a v skupine D číslom 5 (t.j. vždy počtom odpovedí v danej skupine). Takto dostanete priemerný počet bodov pre každú skupinu, ktorý bude ležať medzi číslami 1 až 5. Priemery si zapíšte do posledného riadku.
Žiaden človek nemá len jednu charakteristickú vlastnosť, ale príroda mu nadelila z každého rožka troška. Napriek tomu je obvykle jedna vlastnosť pre daného človeka dominujúca. V našom teste jednotlivé skupiny vyjadrujú nasledujúce vlastnosti:
A: Spravodlivosť
B: Agresivita
C: Utiahnutosť
D: Vnímavosť
Ak ste napríklad v skupine B získali priemer 1,9, znamená to, že ste skôr ústupčivý typ. Naopak, priemer 4,9 by znamenal vrcholne agresívneho tvora, ktorý ide za svojím cieľom aj cez mŕtvoly.
Podobne priemer 3,5 v skupine C znamená, že ste značne autoritársky typ, zatiaľ čo hodnota 2,1 reprezentuje typ, ktorý sa radšej nechá viesť a je rád, ak zaňho rozhodujú iní.
Ak sa vám obraz v zrkadle, ktoré vám nastavil náš test nepáči, nezúfajte. Svoje vlastnosti dokáže človek do značnej miery ovládať a meniť. Chce to len pevnú vôľu a tvrdý tréning.
(Prof. Ing. Milan Konvit, CSc., Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále 3/2006)
|
|
|
VYŠLO
Poradca - formát A5
Mesačník nielen pre podnikateľov
č. 7/2006 (vyšlo 3. 2. 2006)
- Zákonník práce - s komentárom
- Preddavky na daň z príjmov
- Spotrebná daň z vína
- Likvidácia obchodnej spoločnosti
- Účtovanie o zákazkovej výrobe
- Zmena zákona o službách zamestnanosti
Poradca Extra 2005 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu
č. 3/2006
Verejná správa
- postupy účtovania - novela postupov účtovania pre rozpočtové a príspevkové organizácie k 1. 1. 2006
Podvojné účtovníctvo
- postupy účtovania - úplne znenie opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92 s komentárom k 1. 1. 2006
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady - formát A5 Mesačník prináša metodický rozbor najčastejšie sa vyskytujúcich problémov podnikateľskej praxe z pohľadu daní, účtovníctva a pracovného práva. Jednotlivé špecifické problémy sú spracované prostredníctvom názorných prípadov.
č. 2/2006
- Medzinárodné zdaňovanie príjmov
- Starobný dôchodca v ekonomických súvislostiach
1 000 riešení - formát A5 Dvojmesačník určený podnikateľom, živnostníkom, mzdovým účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, účtovníkom, ekonómom, študentom. Rieši problémy z oblastí daní, účtovníctva, ekonomiky, miezd, práva, personalistiky. Každé číslo obsahuje okrem iných rubrík aj "horúcu tému", ktorá je v danom období pre čitateľov najaktuálnejšia, abecedný index hesiel a zoznam vydaných publikácií k danej téme alebo kapitole.
č. 2/2006
téma čísla - Daňové priznania za rok 2005
- Daň z príjmov od 1. 1. 2006
- DPH od 1. 1. 2006
- nehnuteľnosti
- miestne dane
- zamestnávanie, odvody
- právo a podnikateľ
- združenie
Dane, účtovníctvo, odvody bez chyb, pokút a penále - formát A4, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný časopis pre daňovú, účtovnú a mzdovú prax. Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli.
č. 3/2006
- Tantiémy vyplácané autorom diela v procese DPH
- Riešenie sporov v medzinárodnom obchode
- Rozpočtové výkazníctvo v roku 2006
- Overenie účtovnej správy audítorom
- Zdaňovanie príjmu z predaja bytov
- Odmeňovanie zamestnancov - príplatky
Edícia Zákony do vrecka - formát A6
Úplné znenia zákonov určených pre širokú verejnosť
- Zákon o konkurze a reštrukturalizácii (XI/2005)
- Zákon o dani z príjmu
- Občiansky zákonník
- Obchodný zákonník
- Zákonník práce
- Zákon o DPH
MONOTEMATIKA
Účtovná závierka - štátna správa, samospráva, neziskové účtovné jednotky - formát A5 (I/2006)
Publikácia je rozdelená na dve časti. Prvá časť je venovaná problematike súvisiacej s účtovnou závierkou štátnej správy a samosprávy. Druhá časť je venovaná problematike súvisiacej s účtovnou závierkou neziskových účtovných jednotiek. Obe časti sa zaoberajú legislatívnou úpravou účtovnej závierky, legislatívnou úpravou účtovníctva a procesom zostavovania účtovnej závierky.
Predsúdne konanie (XI/2005) Táto publikácia si dala za cieľ podrobne rozviesť všetky činnosti práce prokurátora, vyšetrovateľa ako aj policajného orgánu v prípravnom konaní, od prijatia trestného oznámenia, jeho právneho posúdenia a rozhodnutia o ňom pred začatím trestného stíhania postupom podľa § 197 ako aj činnosť týchto orgánov postupom podľa § 199 ods. 1 ( začatím trestného stíhania), ktorým úkonom sa začína prípravné konanie, až po úkony, ktorými sa prípravné konanie ukončuje.
Vzhľadom k podrobnému komentovaniu jednotlivých ustanovení týkajúcich sa celého predsúdneho konania, publikácia je predovšetkým určená prokurátorom, vyšetrovateľom, policajným orgánom, ale aj sudcom pre prípravné konanie, advokátom aj študentom právnickej fakulty.
Edícia VESELO I VÁŽNE
ZRNKÁ STRACHU I ODVAHY A6 (204 s.)
Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť.
Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
MURPHYHO ZÁKONY v bájkach A6 (135 s.)
Od malička zo všetkých strán do nás hudú, že treba hovoriť pravdu a nič iné než pravdu. Takisto od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, podobne ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Ak má človek šťastie, tak si za to vyslúži len varovné pohrozenie prstom. Ak ho nemá, môže sa stať, že príde aj o život. Nešťastníka, ktorý si neopatrne otvoril ústa na nesprávnom mieste, ničia pomaly a systematicky tak, aby si to stihol vychutnať naplno.
PRIPRAVUJEME
Poradca č. 8-9/2006
- Zákon o súkromných službách
- Stavebný zákon
- Zákon o vymáhaní súdnych pohľadávok
Dane, účtovníctvo, vzory a prípady č. 3/2006
- Spracovanie miezd v roku 2006
Dane, účtovníctvo, odvody bez chyb, pokút a penále č. 4/2006
- Zmeny postupov účtovania v JÚ a PÚ
- Odcudzenie majetku FO z pohľadu ZDP
- Uplatnenie výdavkov u podnikateľských subjektov
- Stravné a vreckové pri zahraničných pracovných cestách
- Doplnkové zdroje z rozpočtu EÚ
- Dopredaj SBL označeného kontrolnou páskou
- Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti
|
|
|
Stručný návod na vyplnenie objednávky
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto objednávku,
- Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete vyplnenú objednávku na našu adresu.
Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo pri cene uvedené inak.
Identifikačné údaje objednávateľa
|
Meno, Priezvisko:
|
|
Firma:
|
|
IČO:
|
|
Adresa:
|
|
Telefón:
|
|
Predplatné mesačníka Poradca 2006
|
Predplatné s 20 % zľavou
|
13 čísel + zborníky Zákony 2006 I, II, III
prílohy: P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové noviny
Našim predplatiteľom zasielame zdarma prílohu mesačníka Poradca Daňové priznania
- fyzických osôb
- právnických osôb
- ročné zúčtovanie dane
|
998 Sk
|
ks
|
Predplatné
|
Predplatné 1000 riešení 2006 (dvojmesačník)
|
580 Sk
|
ks
|
Predplatné Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 (mesačník)
|
1440 Sk
|
ks
|
Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006 (mesačník) mimoriadna zľava - 40 %
|
1152 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie I
|
- Daňové, účtovné...
|
220 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie II
|
- Obchodné, občianske...
|
220 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie III
|
- Pracovné, sociálne...
|
220 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie IV
|
- Stavebné, pozemkové...
|
250 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie V
|
- Štátna správa, verejná správa...
|
250 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie VI
|
- Životné prostredie...
|
250 Sk
|
ks
|
Poradca 2006 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...
|
č. 1/2006
|
- Zákon o zdravotnom poistení - novelizovaný s komentárom
- Zákon o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku - s komentárom - nový zákon
- Zákon o poskytnutí právnej pomoci osobám v hmotnej núdzi - s komentárom - nový zákon
- Daň z príjmov (novela zákona)
- Zdravotné zákony
- Podiely spoločníkov v s.r.o.
- Pozemkové a lesné spoločenstvá
|
96 Sk
|
ks
|
č. 2/2006
|
- Konkurz a reštrukturalizácia - zákon s komentárom
- Cezhraničné zdaňovanie príjmov
- Oslobodenie od dane
- Občiansky súdny poriadok - novela
- Pracovný poriadok
|
96 Sk
|
ks
|
č. 3/2006
|
- Sprostredkovanie poistenia a sprostredkovanie zaistenia
- Rozdiely vo vedení účtovníctva v a.s. a v s.r.o.
- Vypratanie bytu a právo na súdnu ochranu
- Žaloba o nahradenie vyhlásenia vôle na uzavretie zmluvy o prevode bytu
- Rozdelenie spojených obchodných podielov v s.r.o.
|
96 Sk
|
ks
|
č. 4/2006
|
- Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
- Exekučný zákon
- Automobil a DPH
- Ochrana nefajčiarov
- Elektronické podávanie hlásení
|
96 Sk
|
ks
|
č. 5-6/2006
|
- Daň z príjmov - zákon s komentárom
- Zákon o DPH - s komentárom k novele
- Miestne dane - zákon s komentárom k novele
- Novela postupov účtovania
- Účtovná závierka v JÚ a PÚ
- Emisné kvóty
|
192 Sk
|
ks
|
č. 7/2006
|
- Zákonník práce
- Vzory pracovno-právnych podaní
- Preddavky na daň z príjmov právnických osôb v roku 2006
- Zmeny postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve
|
96 Sk
|
ks
|
Poradca Extra 2006 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu
|
1/2006 VS
|
Osobitosti účtovníctva obcí a vyšších územných celkov
|
28 Sk
|
ks
|
1/2006 JÚ
|
Účtovanie škody a manká v JÚ
|
20 Sk
|
ks
|
1/2006 PÚ
|
Účtovanie škody a manká v PÚ
|
20 Sk
|
ks
|
2/2006 JÚ
|
Uzávierkové účtovné operácie v JÚ - rok 2005
|
30 Sk
|
ks
|
2/2006 PÚ
|
Uzávierkové účtovné operácie v PÚ - rok 2005
|
30 Sk
|
ks
|
2/2006 VS
|
Rozpočtové pravidlá verejnej správy
|
45 Sk
|
ks
|
3/2006 PÚ
|
Postupy účtovania v sústave podvojného účtovníctva
|
43 Sk
|
ks
|
3/2006 VS
|
Zmeny postupov účtovania, Účtovanie výnosov a nákladov
|
30 Sk
|
ks
|
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch
|
DÚVaP č. 1/2006
|
- Rozdeľovanie zisku a úhrada straty
- Pracovné podmienky a podpora občanov so zdravotným postihnutím
|
120 Sk
|
ks
|
DÚVaP č. 2/2006
|
- Medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a zákon o dani z príjmov
-Starobný dôchodca v ekonomických súvislostiach
-Osobnosť na pracovisku
|
120 Sk
|
ks
|
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní, účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom...
|
DUO č.1/2006
|
- Daň z príjmov - novela zákona
- Daň z pridanej hodnoty - novela zákona
- Miestne dane - novela zákona
- Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- Oceňovanie automobilu pri zaraďovaní do obchodného majetku
- Daňový bonus
- Podnikanie v rámci EÚ
|
160 Sk
|
ks
|
DUO č.2/2006
|
- Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2005
- Automobil a DPH
- Účtovná závierka 2005
- Rozvrhnutie pracovného času
- Zodpovednosť zamestnanca za škodu
- Pružný pracovný čas
|
160 Sk
|
ks
|
DUO č.3/2006
|
- Nezdaniteľné časti základu dane komplexne
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Daňová kontrola
- Dovoz tovaru a spotrebná daň
|
160 Sk
|
ks
|
1000 riešení 2006 – vychádza už ako dvojmesačník
|
č. 1/2006
|
- Koniec roka 2005 v podnikaní
|
97 Sk
|
ks
|
č. 2/2006
|
- Vyrovnanie ročnej daňovej povinnosti právnických osôb
|
97 Sk
|
ks
|
Zborníky ZÁKONY 2006
|
Zákony I/2006
|
Daň z príjmov,
Daň z pridanej hodnoty,
Spotrebné dane,
Zákon o účtovníctve.
|
129 Sk
|
ks
|
Zákony II/2006
|
Obchodný zákonník,
Občiansky zákonník,
Trestné právo,
Živnostenský zákon.
|
129 Sk
|
ks
|
Zákony III/2006
|
Zákonník práce,
Mzdové predpisy,
Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie,
Sociálne zákony.
|
129 Sk
|
ks
|
Zákony IV/2006
|
Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri,
Bývanie,
Pôda.
|
129 Sk
|
ks
|
Zákony V/2006
|
Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba,
Školy,
Obce.
|
129 Sk
|
ks
|
Zákony VI/2006
|
Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia,
Vodné hospodárstvo.
|
129 Sk
|
ks
|
Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo formáte A6
|
Zákonník práce
|
- Práca nadčas
- Mzdové zvýhodnenie
- Pracovný čas
- Výkon práce na dohody
- Sociálna politika
- Priemerný zárobok
|
65 Sk
|
ks
|
Zákon o dani z pridanej hodnoty
|
- Sadzba dane
- Registračná povinnosť
- Zdaniteľné obchody
- Daňová povinnosť
- Zdaniteľná osoba
- Oslobodenie od dane
|
65 Sk
|
ks
|
Zákon o dani z príjmov
|
- Predmet dane
- Oslobodenie od dane
- Sadzba dane
- Daňové výdavky
- Daňové priznanie
- Daňový bonus
|
65 Sk
|
ks
|
Občiansky zákonník
|
- Ochrana osobnosti
- Zákonné zastúpenie
- Prijatie zmluvy
- Premlčacia doba
- Blízke osoby
- Vlastnícke právo a spoločná zodpovednosť
|
65 Sk
|
ks
|
Obchodný zákonník
|
- Obchodné spoločnosti
- Komanditná spoločnosť
- Spoločnosť sr.o.
- Akciová spoločnosť
- Družstvo
- Obchodné tajomstvo
|
77 Sk
|
ks
|
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2005 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch
|
10/2005
|
- Zdaňovanie príjmov v rozpočtový a príspevkových organizáciách, obciach a vyšších územných celkoch
- Poistné odvody od jesene 2005
- Podnikový e-mail a zamestnanci
|
120 Sk
|
ks
|
11/2005
|
- Daň z nehnuteľností
- Inšpekcia práce
- Pravidlá písania e-mailov
|
120 Sk
|
ks
|
12/2005
|
- zisťovanie a úprava základu dane z príjmov
- kolektívne pracovnoprávne vzťahy
- osobnosť na pracovisku
|
120 Sk
|
ks
|
1000 riešení 2005 – vychádza už ako dvojmesačník
|
6/2005
|
- Zahraničné obchodné vzťahy
|
97 Sk
|
ks
|
Veselo i vážne * väzba knihy v koži (320Sk) |
Čas pre malého človeka
|
|
85 Sk
|
ks
|
Murphyho zrnká I *
|
- nikdy neľutuj keď povieš nie - práca je to, čo nikto nechce robiť
|
95 Sk
|
ks
|
Murphyho zrnká II *
|
- nikdy neľutuj keď povieš nie - práca je to, čo nikto nechce robiť
|
95 Sk
|
ks
|
Murphyho minizrnká
|
- raz, nedajbože, príde deň keď už nebude na čo nadávať
|
25 Sk
|
ks
|
Murphyho zákony ´01 *
|
- boj s klebetou sa nedá vyhrať, nanajvýš prežiť - manželstvo nie je slovo, je to rozsudok - kým prídeš na rad, zmenia sa pravidlá hry
|
48 Sk
|
ks
|
Murphyho zákony ´02
|
- boj s klebetou sa nedá vyhrať, nanajvýš prežiť - manželstvo nie je slovo, je to rozsudok - kým prídeš na rad, zmenia sa pravidlá hry
|
48 Sk
|
ks
|
Murphyho zákony ´03
|
- boj s klebetou sa nedá vyhrať, nanajvýš prežiť - manželstvo nie je slovo, je to rozsudok - kým prídeš na rad, zmenia sa pravidlá hry
|
48 Sk
|
ks
|
Murphyho železné zákony
|
- ak sa má niečo pokaziť, nemá zmysel tomu tomu brániť - čo človeku pripadá ako koniec sveta, je v skutočnosti iba nevinným začiatkom
|
42 Sk
|
ks
|
Myšlienky bez cla *
|
- jestvujú tri spôsoby ako žiť: žobrať, kradnúť, alebo niečo robiť
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká hlúposti *
|
- človeka nikdy nerozčuľuje vlastná hlúposť, to hlúposť iných ho privádza do zúrivosti
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká hriechu *
|
- už je to raz tak, bežného smrteľníka priťahuje hriech rovnako ako petrolejka nočného motýľa
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká lásky *
|
- láska je niekto, s kým by sme chceli zostarnúť
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká múdrosti *
|
- byť chudobným nie je žiadna hanba, ale zato jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká odvahy *
|
- ani odvážnemu sa vždy nepodarí dokázať, že 1+1=11
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká šťastia *
|
- priveľa šťastia je hotové nešťastie
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká úsmevu *
|
- prvú polovicu nášho života nás ruinujú rodičia, druhú naše deti
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká ženskosti
|
- ak si myslíte, že vám už nič nechýba, opýtajte sa manželky, určite si nemá čo obliecť
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká mladosti *
|
|
95 Sk
|
ks
|
Murphyho večné zákony *
|
|
95 Sk
|
ks
|
Murphyho Knižné minizrnká
|
- psí život sa ľahšie znáša so psom ako s knihou
|
25 Sk
|
ks
|
Murphyho Stavebné minizrnká
|
- čo sa nedá sfušovať, to sa určite rozpadne samo
|
25 Sk
|
ks
|
Murphyho Vianočné minizrnká
|
- novoročné predsavzatia sú rovnako zlé ako všetky ostatné
|
25 Sk
|
ks
|
Murphyho zákonník *
|
- zákony, uvedené v tomto zákonníku, sú zákony s veľkým Z
|
95 Sk
|
ks
|
Zrnká strachu a odvahy *
|
- Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
|
95 Sk
|
ks
|
Murphy v bájkach *
|
"Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)
|
95 Sk
|
ks
|
Monotématika |
Súvzťažnosti- postupy účtovania
|
- pre verejnú správu
- rozpočtové a príspevkové organizácie
- vyššie územné celky
|
260 Sk
|
ks
|
Výkladový slovník podnikateľa - ekonomický
|
Slovník má pomôcť podnikateľom, pracovníkom v hospodárskej praxi a študentom stredných či vysokých škôl rýchlo sa orientovať v ekonomických pojmoch, s ktorými sa často stretávajú a ktoré vyžadujú časovo náročné hľadanie v odbornej literatúre
|
190 Sk
|
ks
|
Právna rukoväť pre každého, zvlášť pre študentov
|
- Autor primerane zjednodušil a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými anekdotami.
|
140 Sk
|
ks
|
Daňové výdavky 2005
|
- Uplatňovanie daňových výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne predpisy.
|
170 Sk
|
ks
|
Ústava EÚ
|
- Zmluva o Ústave pre Európu
|
95 Sk
|
ks
|
Základné dokumenty Európskej únie
|
- formát A5 V ČESKOM JAZYKU
Napriek tomu, že od dátumu vstupu do EÚ ubehlo niekoľko mesiacov, je pre radu našich občanov, a to i z radov podnikateľov, či pracovníkov samospráv Európska únia stále veľkou neznámou. Všetkým naším občanom by sme v tejto publikácii radi Európsku úniu zjednodušenou formou priblížili. Publikácia obsahuje okrem iného základy práva Európskej únie vrátane najdôležitejších dokumentov aj ich chronologický prehľad historického vývoja európskej integrácie.
|
610 Sk
|
ks
|
Predsúdne konanie a trestný poriadok
|
Táto publikácia si dala za cieľ podrobne rozviesť všetky činnosti práce prokurátora, vyšetrovateľa ako aj policajného orgánu v prípravnom konaní, od prijatia trestného oznámenia, jeho právneho posúdenia a rozhodnutia o ňom pred začatím trestného stíhania postupom podľa § 197 ako aj činnosť týchto orgánov postupom podľa § 199 ods. 1 ( začatím trestného stíhania), ktorým úkonom sa začína prípravné konanie, až po úkony, ktorými sa prípravné konanie ukončuje.
Vzhľadom k podrobnému komentovaniu jednotlivých ustanovení týkajúcich sa celého predsúdneho konania, publikácia je predovšetkým určená prokurátorom, vyšetrovateľom, policajným orgánom, ale aj sudcom pre prípravné konanie, advokátom.
|
120 Sk
|
ks
|
Súvzťažnosti pre neziskové organizácie
|
formát A5/160 strán
|
190 Sk
|
ks
|
Pracovnoprávny slovník pre prax
|
formát A5/120 strán
|
100 Sk
|
ks
|
Poradca deťom |
Sto zvieratiek v hádankách
|
Knižka hádaniek z oblasti živočíšnej ríše je určená deťom od 5 do 9 rokov. V obrázkovej galérii sa deti zoznámia so sto farebne ilustrovanými zvieratkami.
|
80 Sk
|
ks
|
S pastelkou v kráľovstve matematiky
|
Knižka dáva priestor dieťaťu formou hry a riešením veku primeraných problémových situácií zoznámiť sa so základnými matematickými pojmami a vzťahmi, geometrickými tvarmi, základnými a radovými číslovkami.
|
140 Sk
|
ks
|
S pastelkou v kráľovstve matematiky I.
|
Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.
|
43 Sk
|
ks
|
S pastelkou v kráľovstve matematiky II.
|
Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.
|
43 Sk
|
ks
|
1. Dobrodružstvá žiačika Mudráčika
|
Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.
|
36 Sk
|
ks
|
2. Dobrodružstvá žiačika Mudráčika
|
Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.
|
34 Sk
|
ks
|
Pastelkami čarujem
|
Pracovný zošit postupne pomáha deťom objavovať krásu písaných tvarov od kreslenia čiar, kruhov ku slučkám.. U detí sa tak rozvíjajú prirodzeným spôsobom grafomotorické zručnosti.
|
27 Sk
|
ks
|
Kreslím a maľujem
|
V pracovnom zošite si deti tvary z prvého zošita zopakujú v náročnejšej forme. Ďalej rozvíjajú grafomotorické zručnosti a vytvárajú si kladný postoj k písaniu.
|
36 Sk
|
ks
|
Hovoriace písmená a slabiky
|
V knižke sa deti stretávajú s personifikovanými písmenkami abecedy, malými bytosťami, ktoré sa s deťmi rozprávajú. Pretože "písmenkových kamarátov" ochotne prijímajú aj celkom malé deti, vytvárajú tak kladný vzťah dieťaťa k znakom, čítaniu a vzdelávaniu. Deti sa presvedčia o tom, že s písmenkami sa dá aj zaujímavo hrať. V riekankách sa stretnú nielen s písmenkami, ale aj s jednoduchými slabikami.
|
75 Sk
|
ks
|
Pexeso - Kráľovstvo matematiky
|
Spoznávanie arabských a rímskych číslic, základné geometrické tvary.
|
16 Sk
|
ks
|
Pexeso - Abeceda
|
Písmenká so slovenskými, českými i anglickými výrazmi.
|
19 Sk
|
ks
|
Kúzlenie s hádankami
|
Hádanky a riekanky o veciach okolo nás pre 5 - 9-ročné deti.
|
80 Sk
|
ks
|
Všetky uvedené publikácie si môžete objednať aj telefonicky, faxom alebo na našich www stránkach (pozri rubriku kontakty).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Adresa: |
|
Telefón: |
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
|
|
(041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
|
|
E-mail: |
|
Fax: |
poradca@i-poradca.sk |
|
(041) 56 52 659 |
|
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke www.i-poradca.sk. |
|
|
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2006 |