|
TÉMA NOVÍN CESTOVNÉ NÁHRADY PODNIKATEĽA |
Cestovné náhrady
Pri zahraničných pracovných cestách platí rovnaký postup ako pri tuzemských pracovných cestách okrem rozdielu, ktorý je:
- vo výške stravného pri zahraničnej pracovnej ceste,
- v možnosti uplatnenia náhrady výdavkov za poistenie liečebných nákladov,
- v možnosti uplatnenia náhrady výdavkov za povinné očkovanie a odporúčané očkovanie.
Výdavky na ubytovanie, cestovné výdavky a ostatné nevyhnutné výdavky si môže podnikateľ uplatniť tak isto, ako pri tuzemskej pracovnej ceste. Podnikateľ si nemôže započítať do daňových výdavkov vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste.
Stravné pri zahraničnej pracovnej ceste
upravuje § 13 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, v znení neskorších predpisov (ďalej ZCN).
Podľa § 13 ods. 1 ZCN patrí podnikateľovi pri zahraničnej pracovnej ceste stravné za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty v eurách alebo v cudzej mene. Výška stravného závisí od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia SR v kalendárnom dni. Čas trvania zahraničnej pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma:
- do 6 hodín vrátane,
- nad 6 hodín až 12 hodín,
- nad 12 hodín.
Výpočet výšky stravného
Výška stravného pri pracovnej ceste mimo územia SR v jednom kalendárnom dni sa vypočíta podľa § 13 ods. 4 ZCN:
- ak zahraničná pracovná cesta podnikateľa trvala 6 hodín vrátane, výška stravného je 25 % zo základnej sadzby stravného,
- ak zahraničná pracovná cesta podnikateľa trvala nad 6 hodín do 12 hodín, výška stravného je 50 % zo základnej sadzby stravného,
- ak zahraničná pracovná cesta podnikateľa trvala viac ako 12, výška stravného je 100 % zo základnej sadzby stravného.
Doba trvania zahraničnej pracovnej cesty sa počíta od okamihu prekročenia hraníc SR do okamihu prekročenia štátnych hraníc SR pri návrate zo zahraničia do SR.
Základné sadzby stravného v cudzej mene pre jednotlivé štáty stanovuje, podľa § 13 ods. 2 ZCN, opatrenie, ktoré vydáva Ministerstvo financií SR. V súčasnosti je platné Opatrenie MF SR č.401/2012 Z. z., ktorým sa ustanovujú základné sadzby stravného v eurách a v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách.
Podmienky nároku na stravné pri zahraničnej pracovnej ceste
(§ 13 ZCN):
- pri každej zahraničnej pracovnej ceste má podnikateľ nárok na stravné, bez ohľadu na dĺžku trvania zahraničnej pracovnej cesty, lebo ZCN nestanovuje spodnú časovú hranicu pre vznik nároku na stravné, tak ako je to pri tuzemskej pracovnej ceste,
- na stravné má podnikateľ nárok vo výške, ktorá je stanovená pre krajinu, do ktorej pracovnú cestu vykonal,
- ak podnikateľ vykonal pracovnú cestu do viacerých krajín, t. z. prechádzal v jeden deň cez viaceré krajiny, má nárok na stravné pre krajinu, v ktorej strávil v kalendárnom dni najviac hodín,
- ak podnikateľ strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, má nárok na stravné tej krajiny, kde je pre neho najvýhodnejšie.
Zabezpečenie bezplatného stravovania v celom rozsahu
Ak mal podnikateľ zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, nemá už nárok na poskytnutie stravného, lebo mu nevznikli výdavky na stravovanie.
Čiastočné zabezpečenie bezplatného stravovania
Ak má podnikateľ na zahraničnej pracovnej ceste zabezpečené bezplatné stravovanie len čiastočne, má nárok na stravné, ktoré musí krátiť o:
- 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky,
- 40 % za bezplatne poskytnutý obed,
- 35 % za bezplatne poskytnutú večeru.
Stravné sa kráti zo sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín.
Ak je pri zahraničnej pracovnej ceste v doklade o ubytovaní preukázané poskytnutie raňajok, znižuje sa stravné o 25 % zo sumy platnej pre časové pásmo nad 12 hodín.
Poistenie liečebných nákladov
Pri zahraničnej pracovnej ceste si môže podnikateľ započítať do daňových výdavkov, podľa § 11 ZCN, aj poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Úhradu poistného však musí podnikateľ preukázať dokladom o zaplatení.
Náhrada výdavkov za povinné očkovanie a odporúčané očkovanie
Ak podnikateľ plánuje vykonať zahraničnú pracovnú cestu do tropických oblastí alebo do inak zdravotne obťažných oblastí, patrí mu, v zmysle ustanovenia § 11a ZCN, náhrada preukázaných výdavkov za povinné očkovanie odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou alebo úradom verejného zdravotníctva.
Náhrada výdavkov na PHL
Pri zahraničnej pracovnej ceste, pri ktorej podnikateľ použije vlastné osobné motorové vozidlo (ďalej MV), platí v plnom rozsahu pre výpočet náhrad ustanovenia § 7 ZCN, tak ako pri použití MV pri tuzemskej pracovnej ceste. Podnikateľovi patria tieto náhrady:
- suma základnej náhrady a
- náhrada za spotrebované pohonné látky (ďalej PHL).
Suma základnej náhrady
Suma základnej náhrady za 1 kilometer jazdy MV sa podľa § 7 ods. 2 ZCN poskytuje za všetky kilometre prejdené na zahraničnej pracovnej ceste vždy iba v eurách.
Náhrada výdavkov za spotrebované PHL
Pri stanovení náhrady výdavkov za spotrebované PHL je potrebné rozlišovať zahraničné pracovné cesty na cesty vykonané:
- do štátu, ktorý je členským štátom eurozóny,
- do tretieho štátu, napríklad Vatikán, Monako, San Maríno,
- do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny, napríklad do ČR, Maďarska.
Aj pri použití MV, ktoré má podnikateľ zaradené v obchodnom majetku, platí že náhrada výdavkov za spotrebované PHL sa určí v závislosti od:
- počtu najazdených kilometrov,
- ceny PHL preukázanej dokladom o nákupe PHL,
- spotreby PHL uvedenej v technickom preukaze.
Pri náhrade výdavkov za spotrebované PHL sa vychádza z ustanovenia § 15 ZCN. T. z., že podnikateľovi, ktorý vykonal zahraničnú pracovnú cestu patrí:
- podľa § 15 ods. 1 ZCN ak zahraničnú pracovnú cestu vykonal do členských krajín eurozóny alebo tretieho štátu, ktorý má zavedené menu euro (ďalej len tretí štát), náhrada za spotrebované PHL v eurách za kilometre prejazdené mimo územia SR , poprípade aj za kilometre alebo ich časť na území SR od času prechodu slovenskej štátnej hranice do miesta skončenia zahraničnej pracovnej cesty a to na základe preukázanej ceny PHL dokladom o kúpe mimo územia SR,
- podľa § 15 ods. 2 ZCN ak zahraničnú pracovnú cestu vykonal do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny a ani tretím štátom, náhrada za spotrebované PHL v cudzej mene alebo v eurách za kilometre prejazdené mimo územia SR, prípadne aj za kilometre alebo ich časť prejazdené na území SR od času prechodu slovenskej štátnej hranice do miesta skončenia zahraničnej pracovnej cesty a to na základe preukázanej ceny PHL dokladom o kúpe mimo územia SR.
Záver
V prípade, že podnikateľ má viac dokladov o kúpe PHL v eurách alebo v rovnakej cudzej mene, cenu PHL môže vypočítať aritmetickým priemerom z preukázaných cien. Ak podnikateľ nemá doklad o nákupe PHL v zahraničí, napríklad natankoval v SR a v zahraničí nepotreboval tankovať, na výpočet môže použiť, podľa § 15 ZCN, cenu PHL platnú v čase nástupu na zahraničnú pracovnú cestu v SR alebo cena PHL v eurách alebo v cudzej mene, platnú v čase nástupu na zahraničnú pracovnú cestu v zahraničí.
Ing. Jarmila Strählová
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 3-4/2016 )
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
STRAVNÉ PRI ZAHRANIČNEJ PRACOVNEJ CESTE
Podnikateľ vykonal v dňoch 7. až 10. 12. 2015 zahraničnú pracovnú za účelom rokovania s odberateľmi výrobkov, ktoré vyrába:
- 7. 5. 2015: odchod zo Žiliny o 11 h, prechod štátnych hraníc do ČR o 14 h, zvyšok dňa v ČR, ubytovanie v ČR,
- 8. 5. 2015, odchod z ČR, prechod štátnych hraníc do Nemecka o 11 h, ubytovanie v Nemecku,
- 9. 5. 2015, rokovania v Nemecku, ubytovanie v Nemecku,
- 10. 5. 2015, odchod z Nemecka, prechod štátnych hraníc do ČR o 12,30 h, prechod štátnych hraníc z ČR do SR o 19 h, návrat do Žiliny o 22 hodine.
Podnikateľ má podľa ustanovení ZDP a ZCN nárok na stravné:
1. deň zahraničnej pracovnej cesty:
- pracovná cesta na území SR trvala 3 h, nemá nárok na stravné, lebo pracovná cesta na území SR bola kratšia ako 5 hodín,
- pracovná cesta na území ČR trvala 10 h, nárok na stravne v cudzej mene má vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného. Základná sadzba stravného je 600 CZK, t. z., že nárok na stravné je 300 CZK.
2. deň pracovnej cesty:
- pracovná cesta na území ČR trvala 11 h,
- pracovná cesta na území Nemecka trvala 13 h.
podnikateľ má nárok na stravné stanovené pre Nemecko, lebo v Nemecku strávil viac hodín ako v ČR. Základná sadzba stravného pre Nemecko je 45 EUR.
3. deň pracovnej cesty:
- pracovná cesta na území Nemecka trvala 24 h, preto má nárok na stravné v plnom rozsahu, čo je 45 EUR.
4. deň pracovnej cesty:
- pracovná cesta na území Nemecka trvala 12,30 h,
- pracovná cesta na území ČR trvala 8 hodín,
- pracovná cesta na území SR trvala 3 h.
Podnikateľ má nárok na stravné vo výške 45 EUR, lebo na území Nemecka strávil viac hodín. Nárok na stravné za pracovnú cestu na území SR nemá, lebo bola kratšia ako 5 h.
Celkový nárok na stravné je 300 CZK a 135 eur (45 + 45 + 45).
STRAVNÉ PRI PRACOVNEJ CESTE DO ČR
Podnikateľ vykonal v dňoch 7., 8.a 9. 12. 2015 pracovnú cestu do Českej republiky. Počas pracovnej cesty mu bolo čiastočné poskytnuté stravovanie. Podmienky pracovnej cesty:
- 1. deň pracovnej cesty: odchod z pracoviska o 15 h, prechod hraníc do ČR o 17 h, ubytovanie v ČR,
- 2.deň: rokovania v ČR, podnikateľovi bola poskytnutá bezplatná strava vo forme raňajok a obedu,
- 3. deň pracovnej cesty: rokovanie v ČR, odchod z ČR a prechod hraníc do SR o 15 h, príchod do Žiliny o 17 h. Podnikateľovi boli poskytnuté bezplatne raňajky.
Podnikateľ má nárok na stravné:
1 deň zahraničnej pracovnej cesty:
- pracovná cesta na území SR trvala 2 h, nemá nárok na stravné, lebo pracovná cesta na území SR bola kratšia ako 5 h,
- pracovná cesta na území ČR trvala 7 h, nárok na stravne v cudzej mene je vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného. Základná sadzba stravného je 600 CZK, t. z., že nárok na stravné je 300 CZK,
2. deň pracovnej cesty:
- pracovná cesta na území ČR trvala 24 h, nárok na stravné je 600 CZK. Podnikateľovi bola poskytnutá bezplatná strava raňajky a obed, preto sa mu bude nárok na stravné krátiť o sumu 390 CZK , t. j. za raňajky o 25 % zo 600 CZK (25 x 600: 100 = 150 CZK) a za obed o 40 % zo sumy 600 CZK (40 x 600: 100 = 240 CZK). Podnikateľ má nárok na stravné vo výške 210 CZK (600 – 390),
3. deň pracovnej cesty:
– pracovná cesta na území ČR trvala 15 h a pracovná cesta na území SR trvala 2 h, t.z. má nárok na stravné za pracovnú cestu v ČR vo výške 600 CZK, lebo pracovná cesta trvala viac ako 12 hodín v zahraničí. Za poskytnuté bezplatne raňajky, sa musí sumu 600 CZK krátiť o 25 % t.j. o sumu 150 CZK (600 x 25: 100 = 150 CZK) a nárok podnikateľa na stravné je 450 CZK (600 – 150). Pracovná cesta na území SR trvala menej ako 5 hodín, preto nemá nárok na stravné.
Podnikateľ má nárok na stravné v súlade s ustanoveniami ZDP a ZCN vo výške 960 CZK (300 + 210 + 450). Suma 960 CZK po prepočte na eurá je daňovým výdavkom, ktorý u podnikateľa znižuje základ dane (ďalej ZD).
STRAVNÉ PRI PRACOVNEJ CESTE DO RAKÚSKA
Podnikateľ vykonal v dňoch 8.a 9.12.2015 pracovnú cestu do Rakúska na dvojdňový odborný seminár. V rámci ubytovania v hoteli mu boli poskytnuté aj raňajky. Celkový účet za ubytovanie bol 80 EUR.
Podnikateľ strávil obidva dni v Rakúsku viac ako 12 hodín, t.z. má nárok na stravné za každý deň v plnej výške. Na stravné na území SR nemá nárok, lebo pracovná cesta na území SR trvala menej ako 5 hodín v jeden deň. Nárok na stravné:
1. deň pracovnej cesty:
- pracovná cesta trvala na území SR menej ako 5 hodín, nárok na stravné nemá,
- pracovná cesta v Rakúsku trvala viac ako 12 h, má nárok na stravné 45 eur,
2. deň pracovnej cesty:
- pracovná cesta v Rakúsku trvala viac ako 12 h, má nárok na stravné 45 eur. Raňajky mal v hodnote ubytovania, preto sa mu bude stravné krátiť o 25 % t. j. o 11,25 eur (45 x 25: 100). Nárok na stravné je 33,75 eur (45 –11,25),
- na území SR trvala pracovná cesta menej ako 5 hodín, nárok na stravné nemá.
Celkové cestovné náhrady, na ktoré má podnikateľ nárok, t.z. môže si ich započítať ako výdavky daňové, sú 158,75 eur (45 + 33,75 + 80).
VEDĽAJŠIE VÝDAVKY PRI ZAHRANIČNEJ PRACOVNEJ CESTE
Podnikateľ absolvoval zahraničnú pracovnú cestu do Talianka osobným motorovým vozidlom (ďalej MV), ktoré nemá zaradené v obchodnom majetku. Počas cesty mu vznikli vedľajšie výdavky za nákup diaľničnej známky v Rakúsku a poplatok za použitie diaľnic v Taliansku, celkom vo výške 38 eur.
Môže tieto výdavky uznať za cestovné náhrady a budú daňovými výdavkom?
Výdavky na nákup diaľničnej známky a poplatky za použitie diaľnic sú potrebné vedľajšie výdavky pri zahraničnej pracovnej ceste. Podnikateľ má nárok na ich uplatnenie pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty. Ak podnikateľ výdavok preukáže, t.z. doloží doklad o úhrade, bude v celej výške 38 eur daňovým výdavkom podnikateľa.
POISTENIE LIEČEBNÝCH NÁKLADOV PRI ZAHRANIČNEJ PRACOVNEJ CESTE
Podnikateľ absolvoval zahraničnú pracovnú cestu do Turecka. Pred začiatkom pracovnej cesty uzavrel poistenie liečebných nákladov v zahraničí, za ktoré zaplatil 30 eur. Poistenie uzavrel na obdobie, počas ktorého bol na zahraničnej pracovnej ceste.
Je uvedený výdavok jeho daňovým výdavkom?
Podnikateľ má uzavretú zmluvu a aj doklad o úhrade za poistenie liečebných nákladov počas zahraničnej pracovnej cesty, preto je suma 30 eur jeho daňovým výdavkom.
NÁHRADA VÝDAVKOV ZA POVINNÉ A ODPORÚČANÉ OČKOVANIE
Podnikateľ absolvoval zahraničnú pracovnú cestu do Turecka. Pred začiatkom pracovnej cesty sa dal
zaočkovať proti chrípke. Doklad o úhrade vakcíny a aj očkovania priložil k účtovným dokladom
a požadoval, aby ho zaúčtovali ako daňový výdavok, ktorý ovplyvňuje základ dane.
Pracovníčka firmy, ktorá účtovníctvo podnikateľa spracováva ho upozornila, že uvedený výdavok nie je daňovým výdavkom. Svoje upozornenie zdôvodnila tým, že očkovanie proti chrípke nie je pri návšteve Turecka povinné a nie je ani odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou alebo Úradom verejného zdravotníctva. Z uvedeného dôvodu podnikateľ neuplatnil výdavok na nákup vakcíny a očkovanie do daňových výdavkov a zaplatil ho zo zisku (výdavok uplatnil ako nedaňový, ktorý neovplyvňuje základ dane).
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 3-4/2016)
|
|
|
Čiastka 10/2016
89/2016 Zákon o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka 11/2016
90/2015 Zákon o úveroch na bývanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov
91/2015 Zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov
92/2015 Oznámenie Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb o vydaní rozhodnutia zo dňa 9.2.2016, ktorým sa určuje zoznam relevantných trhov
93/2015 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení dodatkov ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa
Čiastka 12/2016
94/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o doplnení zoznamu zmluvných strán Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z 19. októbra 1996
95/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote
96/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia Národnej banky Slovenska zo 16. februára 2016 č. 2/2016 o vlastných zdrojoch doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
97/2016 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú minimálny rozsah horských aktivít, obsah a rozsah vstupného testu, osobitnej odbornej prípravy, skúšky, ďalšej osobitnej odbornej prípravy, preskúšania a náležitosti osvedčenia o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti
98/2016 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 448/2007 Z. z. o podrobnostiach o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a o náležitostiach návrhu na zaradenie prác do kategórií
99/2016 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci
100/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 360/2011 Z. z., ktorým sa ustanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu a dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov konečnému spotrebiteľovi a iným maloobchodným prevádzkarniam
101/2016 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 30/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách pri nakladaní s jadrovými materiálmi, rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom
102/2016 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 58/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o rozsahu, obsahu a spôsobe vyhotovovania dokumentácie jadrových zariadení potrebnej k jednotlivým rozhodnutiam v znení vyhlášky č. 31/2012 Z. z.
103/2016 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 430/2011 Z. z. o požiadavkách na jadrovú bezpečnosť
104/2016 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 431/2011 Z. z. o systéme manažérstva kvality
105/2016 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 57/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách pri preprave rádioaktívnych materiálov
106/2016 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 33/2012 Z. z. o pravidelnom, komplexnom a systematickom hodnotení jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení
107/2016 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 490/2004 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
108/2016 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 245/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti, zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti osôb pri prevádzkovaní dráhy a dopravy na dráhe v znení neskorších predpisov
109/2016 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje obsah ročnej správy o vykonaných vnútorných auditoch
110/2016 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o odbornej príprave na nadobudnutie odbornej spôsobilosti v športe
111/2016 Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 18. februára 2016 č. 13/2016 o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Policajného zboru na výkon služby v roku 2016
112/2016 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa na rok 2016 ustanovujú hodnoty výstrojných súčastí, ktoré tvoria hodnotu služobnej rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže
|
|
|
ODMEŇOVANIE A JEHO SÚVISLOSTI |
ODMEŇOVACÍ SYSTÉM nie je izolovaný prvok, ale môže plniť svoju funkciu jedine v súvislosti s ostatnými prvkami riadenia ľudských zdrojov ako sú:hodnotenie zamestnancov, vzdelávanie zamestnancov, výber zamestnancov, riadenie kariéry zamestnancov a pod.
Efektívny systém odmeňovania:
stabilizuje existujúcich zamestnancov vo firme
motivuje zamestnancov k vyššiemu výkonu
je spravodlivý a akceptovaný zamestnancami (alebo aspoň väčšinou z nich)
je transparentný (ľudia mu rozumejú)
podporuje firemnú kultúru a stratégiu
motivuje uchádzačov uchádzať sa vo firme o prácu
je nákladovo prijateľný
je konkurencieschopný
je flexibilný – pripúšťa v prípade potreby výnimky
je v súlade s legislatívou
hodnotí ľudí podľa ich schopností a prínosu
poskytuje manažérom právomoci a zručnosti potrebné k využívaniu odmeňovania ako pomocníka k dosahovaniu ich cieľov
zabezpečuje odmeňovanie takých zručností a správania, ktoré budú prispievať k budúcej úspešnosti jedinca i podniku a nielen odmeňovať bezprostredné doterajšie výsledky.
Mzdový systém predstavuje súhrn nástrojov a postupov, pomocou ktorých sa tvorí mzda zamestnancov podľa vopred stanovených kritérií.
Skôr než začneme vytvárať vo firme nový systém, je potrebné zadefinovať si:
Víziu – Čo chceme dosiahnuť?
Stratégiu – Ako to dosiahneme?
Zanalyzovať súčasný stav – Aké sú výhody a nevýhody súčasného odmeňovania?
Ako fungujú konkurenčné firmy?
Aké sú rozpočtové možnosti firmy?
Čo sú priority? (napr. udržať vo firme dobrých obchodníkov)
Naplánovať konkrétne kroky realizácie zmeny.
Efektívny mzdový systém by mal byť najmä vnútorne konzistentný – jednotlivé pozície v rámci firmy by mali byť medzi sebou porovnané, práce rôznej hodnoty by mali byť rôzne odmeňované. Mzdové vzťahy, ktoré vznikajú na základe tohto vnútorného porovnania by mali rešpektovať rozdiely v obsahu prác, v schopnostiach požadovaných na ich výkon a v ich relatívnom prínose k napĺňaniu cieľov firmy.
VNÚTORNÚ KONZISTENCIU MZDOVÉHO SYSTÉMU možno dosiahnuť využitím hodnotenia práce (existujú mnohé spôsoby hodnotenia pracovných pozícií, napr. metóda určovania poradia pracovných pozícií, metóda faktorového porovnávania, bodovacia metóda) a rešpektovaním jeho výsledkov pri tvorení mzdovej sústavy vo firme. Zároveň je potrebné, aby bol mzdový system konkurencieschopný – teda firma by mala byť schopná vyplácať mzdy na úrovni porovnateľnej s konkurenčnými firmami. Vyjadruje to požiadavku na výplatu približne porovnateľnej mzdy pre zamestnancov vykonávajúcich podobné práce u rozdielnych zamestnávateľov. Tu možno využiť mzdové prieskumy a prehľady o mzdách v určitej profesii, odvetví, regióne a prispôsobiť im svoju mzdovú politiku. Mzdové prieskumy poskytujú podnikom informácie o úrovni miezd vyplácaných inými zamestnávateľmi za porovnateľnú prácu podobnej hodnoty a kvalifikačnej úrovne na príslušnom trhu práce. Výsledky získané mzdovým prieskumom sa potom prezentujú vo forme:
stredných hodnôt (aritmetického priemeru a mediánu) miezd
ukazovateľoch rozloženia.
Z takto získaných údajov sa skonštruuje mzdová krivka znázorňujúca závislosť medzi relatívnou hodnotou práce a jej mzdou. Porovnaním vlastnej mzdovej krivky s krivkou trhovou možno okamžite odhaliť a korigovať všetky nezrovnalosti vo vonkajšej konkurencieschopnosti mzdového systému daného podniku.
Mzdový systém by mal zohľadňovať prínos jednotlivých zamestnancov na základe výkonu. Rešpektovanie tejto požiadavky zabezpečuje podnecovanie výkonu prostredníctvom odlíšenia individuálnej mzdy zamestnancov vykonávajúcich rovnakú prácu, ale podávajúcich rôzny výkon.
V procese tvorby odmeňovania si treba ujasniť:
Aká bude úroveň vyplácaných miezd (kde chceme byť na trhu)
Aká bude vnútorná štruktúra miezd (koľko bude tvoriť fixná, koľko variabilná zložka, aké bude jej zloženie – individuálny a tímový podiel)
Ako sa bude stanovovať mzda jednotlivca (čo sú kritériá)
Aké budú zamestnanecké výhody
Ako vieme riadiť mzdový system v budúcnosti (aby nám mzdové náklady neúmerne nestúpali).
ZLOŽENIE INDIVIDUÁLNEJ MZDY ZAMESTNANCA. Pokiaľ chce firma, aby vyplácaná mzda pôsobila na zamestnanca motivačne, je potrebné aby nebola jednoliatou sumou, ale aby pozostávala z viacerých zložiek. Jedným z problémov odmeňovania je hľadanie optimálneho pomeru medzi fixnou zložkou mzdy vyjadrenou vo forme mzdovej tarify a jej pohyblivou zložkou dotváranou pomocou rôznych mzdových foriem. Proporcie medzi zložkami mzdy sú ovplyvnené aj konkrétnymi podmienkami výkonu práce, t.j. merateľnosťou výsledkov práce ako i možnosťou zamestnanca tieto výsledky ovplyvniť.
FIXNÁ ČASŤ MZDY ZAMESTNANCA je stanovená prostredníctvom tarifnej stupnice podniku.Tarifné mzdy zamestnancov odrážajú hodnotu nimi vykonávanej práce pre podnik a základom na ich stanovenie sú jednotlivé metódy hodnotenia práce.
VARIABILNÁ ZLOŽKA MZDY zamestnanca slúži na finančné ohodnotenie skutočného výkonu zamestnanca a jeho pracovného správania. Podiel variabilnej zložky obvykle stúpa spolu s postupom v podnikovej hierarchii – člen manažmentu by mal mať vyššiu variabilnú zložku ako administratívny pracovník. Obchodník má tiež obvykle vysokú variabilnú zložku v porovnaní napríklad s programátorom. Jeho výkon je totiž ľahšie merateľný. K hlavným faktorom, ktoré ovplyvňujú vzájomný pomer pevnej a variabilnej zložky mzdy patria:
merateľnosť výkonu zamestnanca
miera kontroly nad vlastnou prácou.
ZÁKLADNÉ MZDOVÉ FORMY
Časová mzda – najpoužívanejšia základná mzdová forma. Je to hodinová, týždenná alebo mesačná suma, ktorú zamestnanec dostáva za svoju prácu. Jej výška vychádza zo súčinu priznanej mzdovej tarify a skutočne odpracovaného času. Najčastejšie sa uplatňuje tam, kde množstvo a kvalita práce sú ťažšie merateľné, pracovný výkon nie je úplne pravidelný a zamestnancom ovplyniteľný (kancelárske pozície). Výhodou časovej mzdy z hľadiska podniku je plánovateľnosť mzdových nákladov pri jej uplatňovaní a administratívna nenáročnosť. Jej stimulačné účinky sú však obmedzené (či pracujem viac, či menej, mzda je rovnaká), čo je dôvodom na časté kombinovanie s inými mzdovými formami (províziami, prémiami.).
Časová mzda môže byť doplnená odmenou za hodnotenie zamestnanca, ktorá býva často stanovená percentom zo mzdovej tarify priznanej zamestnancovi, pričom výška percentuálnej sadzby sa odvodzuje z hodnotenia zamestnanca. Tento spôsob umožňuje diferencovať odmenu zamestnancov podľa ich individuálnej výkonnosti.
Úkolová mzda – vykonaná práca je odmeňovaná v priamej závislosti od množstva podaného výkonu alebo plnenia výkonových noriem. Možno ju použiť ak:
množstvo a kvalita vykonanej práce sú zistiteľné a kontrolovateľné
zamestnanec má možnosť ovplyvniť svoj výkon, plynulosť jeho práce je organizačne zabezpečená (napr. u manuálnych prác, v obchodníckych profesiách).
Úkolová mzda môže byť individuálna alebo kolektívna, vzťahujúca sa na výkon skupiny zamestnancov. Využíva sa v prípade, že nie je možné presne stanoviť individuálny výkon zamestnancov. V prípade, že skupina zamestnancov pracuje na rovnakej operácii, používame operačnú kolektívnu úkolovú mzdu. Ak členovia skupiny vykonávajú rozdielne na seba nadväzujúce operácie, sú odmeňovaní akordnou úkolovou mzdou.
ZÁVER - Nastaviť mzdy tak, aby boli spravodlivé, konkurencieschopné a zároveň akceptované zamestnancami nie je jednoduché. Takisto odlíšiť individuálny prínos jednotlivca pre tímovú prácu, je zložitá úloha pre nadriadeného. Okrem toho, každý mzdový systém podlieha „opotrebovaniu“ a zamestnanci sa naučia využívať jeho nedostatky, preto je dobré ho každé 3 - 4 roky znova upraviť a aktualizovať jeho kritériá. Celkovú odmenu však tvoria okrem mzdy aj zamestnanecké benefity, možnosti vzdelávania a pracovné prostredie, kde sú medzi jednotlivými zamestnávateľmi významné rozdiely.
Mgr. Monika Rolková
Použitá literatúra:
ARMSTRONG, M.: Odměňování pracovníků. Praha: Grada, 2009; JONIAKOVÁ, Z., BLŠŤÁKOVÁ, J.: Odmeňovanie a stimulovanie. Bratislava: Ekonóm, 2005.
|
|
|
Marec 2016
8. 3. - utorok |
Poistné |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za február 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za február 2016 |
15. 3. - utorok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
21. 3. - pondelok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol vo februári 2016 49 790 € |
29. 3. – utorok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za február 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za február 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za február 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za február 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za február 2016 |
31. 3. – štvrtok |
Daň z príjmov |
podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2015 |
úhrada dane z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2015 |
vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane z príjmov za rok 2015 zamestnancom |
splatnosť mesačného a štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za február 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2016 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 € |
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v februári 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za február 2016 |
do 3 dní |
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti) |
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za február 2016 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za február 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 8 dní |
Poistné |
prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu |
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov |
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania |
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa |
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom |
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu |
Daň z motorových vozidiel |
podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
16.2.
|
17.2.
|
18.2.
|
19.2.
|
22.2.
|
23.2.
|
24.2.
|
25.2.
|
26.2.
|
29.2.
|
1.3.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,1166
|
1,1136
|
1,1084
|
1,1096
|
1,1026
|
1,1002
|
1,0981
|
1,1027
|
1,1006
|
1,0888
|
1,0872
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
127,02
|
127,1
|
126,17
|
125,4
|
124,85
|
123,12
|
122,86
|
124,01
|
124,42
|
123,14
|
122,94
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,029
|
27,044
|
27,03
|
27,023
|
27,022
|
27,028
|
27,047
|
27,052
|
27,064
|
27,057
|
27,056
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4644
|
7,4645
|
7,4635
|
7,4625
|
7,462
|
7,4618
|
7,4621
|
7,4617
|
7,46
|
7,4602
|
7,4591
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,7758
|
0,77835
|
0,77143
|
0,77715
|
0,78243
|
0,77985
|
0,78935
|
0,7892
|
0,78745
|
0,7858
|
0,778
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
310,75
|
309,95
|
309,49
|
309,11
|
307,84
|
307,63
|
310,55
|
310,86
|
310,52
|
311,26
|
310,15
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,4062
|
4,3979
|
4,3817
|
4,3777
|
4,3646
|
4,3668
|
4,368
|
4,3581
|
4,3631
|
4,3543
|
4,3468
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4613
|
4,455
|
4,4615
|
4,467
|
4,4767
|
4,4648
|
4,4775
|
4,4673
|
4,4639
|
4,4757
|
4,4653
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,4742
|
9,4723
|
9,4014
|
9,3838
|
9,3572
|
9,351
|
9,3636
|
9,3808
|
9,371
|
9,3219
|
9,365
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,1018
|
1,1034
|
1,1028
|
1,1017
|
1,1008
|
1,0921
|
1,0914
|
1,0935
|
1,0929
|
1,0914
|
1,086
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
9,6049
|
9,5955
|
9,5235
|
9,5358
|
9,493
|
9,459
|
9,5858
|
9,5413
|
9,5245
|
9,5043
|
9,407
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,617
|
7,6173
|
7,6175
|
7,618
|
7,63
|
7,626
|
7,626
|
7,622
|
7,623
|
7,6263
|
7,6263
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
86,4489
|
85,1875
|
83,4772
|
85,1924
|
83,4916
|
82,799
|
84,6894
|
83,9575
|
83,045
|
82,6432
|
80,227
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,3023
|
3,2961
|
3,2884
|
3,2903
|
3,2512
|
3,2298
|
3,2336
|
3,2248
|
3,2347
|
3,2273
|
3,2089
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,5605
|
1,5629
|
1,5496
|
1,5605
|
1,5322
|
1,5202
|
1,5319
|
1,5292
|
1,5275
|
1,526
|
1,5196
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
4,4833
|
4,4866
|
4,4527
|
4,4854
|
4,3755
|
4,357
|
4,3793
|
4,3527
|
4,3356
|
4,3394
|
4,3519
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,543
|
1,5387
|
1,5168
|
1,5274
|
1,5128
|
1,5116
|
1,5197
|
1,5025
|
1,4909
|
1,4767
|
1,4699
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,2741
|
7,2685
|
7,2242
|
7,2378
|
7,1909
|
7,1814
|
7,1794
|
7,2026
|
7,1954
|
7,1351
|
7,123
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
8,695
|
8,6764
|
8,6222
|
8,6268
|
8,5679
|
8,548
|
8,5333
|
8,5676
|
8,5511
|
8,4651
|
8,4539
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
14997,87
|
15019,19
|
14951,15
|
14988,04
|
14824,67
|
14736,51
|
14766,34
|
14787,76
|
14715,02
|
14559,43
|
14500
|
India |
indická rupia
|
INR
|
76,3985
|
76,28
|
75,9461
|
75,9715
|
75,5948
|
75,4059
|
75,2885
|
75,9485
|
75,601
|
74,3825
|
73,77
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1358,7
|
1368,24
|
1362,2
|
1368,69
|
1351,19
|
1353,46
|
1359,58
|
1366,74
|
1360,34
|
1347,54
|
1340,06
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
21,0457
|
20,8655
|
20,211
|
20,2927
|
19,935
|
19,8974
|
20,0815
|
20,0011
|
19,9233
|
19,8005
|
19,5872
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,6685
|
4,6939
|
4,6237
|
4,6836
|
4,6171
|
4,6346
|
4,6603
|
4,65
|
4,6352
|
4,587
|
4,5163
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,6931
|
1,6902
|
1,6728
|
1,6761
|
1,6521
|
1,6452
|
1,662
|
1,6487
|
1,6347
|
1,6557
|
1,6475
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
53,05
|
53,039
|
52,695
|
52,843
|
52,517
|
52,397
|
52,346
|
52,532
|
52,276
|
51,615
|
51,341
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5656
|
1,5703
|
1,5564
|
1,5617
|
1,5469
|
1,5484
|
1,5478
|
1,5463
|
1,5428
|
1,5325
|
1,5238
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
39,79
|
39,678
|
39,422
|
39,668
|
39,418
|
39,321
|
39,213
|
39,322
|
39,236
|
38,827
|
38,709
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
17,5669
|
17,432
|
17,0657
|
17,138
|
16,8486
|
16,6401
|
17,0655
|
17,1657
|
17,2528
|
17,4563
|
17,2024
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,3662
|
4,3471
|
4,3306
|
4,341
|
4,3086
|
4,2965
|
4,3112
|
4,3015
|
4,293
|
4,2556
|
4,2332
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 7-8/2015 (I/2016)
- Zákon o dani z pridanej hodnoty - Ing. Miroslava Brnová, Ing. Monika Adamíková, Ing. Michaela Vidova, Ing. Lucia Štofanová
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 3-4/2016 (II/2016)
- Daň z pridanej hodnoty po novelách pre rok 2016 - Ing. Naďa Vašková
- Kontrolný výkaz – Ing. Ján Mintál
Verejná správa – (VS), č. 3-4/2016 (II/2016)
- Zmeny v správe daní – JUDr. Katarína Slaninková
- Účtovanie materiálu – Ing. Jan Mintál
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 3-4/2016 (II/2016)
- Zmeny v mzdovej učtárni v roku 2016 – Ing. Iveta Matlovičová
- Daňové priznanie SZČO – Ing. Marta Boráková
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 3-4/2016 (II/2016)
- Zmeny v postupoch účtovania - Ing. Ľudmila Novotná
- Daň z nehnuteľnosti - Irena Bubeníková
1 000 riešení, č. 3-4/2016 (II/2016)
- Postupy účtovania
- Daňové výdavky
- Zákonník práce
- Zákon o dani z príjmov
PRIPRAVUJEME
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 9/2016 (II/2016)
- Zákon o službách zamestnanosti – úplné znenie zákona s komentárom
Verejná správa – (VS), č. 5/2016 (IV/2016)
- Zmeny v odpisovaní hmotného majetku
- Príjmy a výdavky nepodnikateľských subjektov
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 5/2016 (IV/2016)
- Metódy výberu zamestnancov
- Prekážky v práci na strane zamestnávateľa
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2016 (IV/2016)
- Poplatok za rozvoj
- Zdravotné poistenie
Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 5/2016 (IV/2016)
- Pohľadávky a opravné položky
- Zamestnanecké benefity
1 000 riešení, č. 5/2016 (IV/2016)
- Daň z nehnuteľnosti
- Pohľadávky a opravné položky
|
|
|
Súvzťažnosti pre VS
Účtovné jednotky štátnej správy a samosprávy v priebehu roka zostavujú rôzne finančné výkazy. Ako sa delia organizácie štátnej správy? Ktorý syntetický účet majú používať? Účtujú samosprávy o rezervách a opravných položkách? Pre lepšiu orientáciu v problematike účtovania sme pripravili prierez najčastejšími účtovnými príkladmi vo verejnej správe. Balíček je určený pre obce, VÚC, samosprávne celky, školy, mestské úrady, príspevkové a rozpočtové organizácie a iné štátne organizácie.
Súvzťažnosti pre VS - prierez účtovnými príkladmi vo verejnej správe
monotematika (A5,368 str.)
Zákonník práce - úplné znenie zákona s komentárom
monotematika (A5, 192 str.)
Verejná správa - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 3 - 4/2016 (A5, 112 str.)
BALÍČEK Súvzťažnosti pre VS obsahuje:
Súvzťažnosti pre VS + Zákonník práce + 1000 riešení
Cena balíčka je 28 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 14 €.
Ušetríte 14 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Zákon o dani z príjmov
V rámci rôznych úprav sú do ZDP doplnené ustanovenia, ktoré sa uplatnia už pri zistení základu dane za zdaňovacie obdobie roka 2015. O akých zmenách musí vedieť každý? Ako sa zdaňujú záväzky po uplynutí dohodnutej doby splatnosti? Všetkým daňovníkom, ekonómom, účtovníkom, audítorom, živnostníkom poradia príspevky v našich publikáciách.
Zmeny v ZDP od januára 2016
- príspevok
mesačník DUO 1/2016 (A4, 80 str.)
Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 7-8/2016 (A5, 488 str.)
Zákon o dani z príjmoch po novelách - príspevok
mesačník DÚVaP 2-3/2016 (A5, 240 str.)
BALÍČEK Zákon o dani z príjmov obsahuje:
DUO 1/2016 + DÚVaP 2-3/2016 +
Poradca 7-8/2016
Cena balíčka je 25,64 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 12,80 €.
Ušetríte 12,80 €.
DPH po novele
Slovenskou DPH sa zdaňujú všetky zdaniteľné obchody, ktoré sú premetom dane, ak miesto dodania je na území SR. Rozdielnou právnou úpravou v členských štátoch sa zdaniteľná osoba môže dostať do situácie, že zdaniteľný obchod je zdanený dvakrát. Ako budú zdanené obchody, ak miesto dodania je v inom členskom štáte? Čo znamená dvojité zdanenie? Všetkým ekonómom, účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, živnostníkom ponúkame balíček DPH po novele.
Zákon o DPH - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6/2016 (A5, 280 str.)
Stavebné práce a uplatňovanie DPH - príspevok
mesačník DUO 2/2016 (A4, 80 str.)
DPH v príkladoch - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 3-4/2016 (A5, 112 str.)
BALÍČEK DPH po novele obsahuje:
DUO 2/2016 + 1000 riešení 3-4/2016 +
Poradca 6/2016
Cena balíčka je 18,70 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 12,90 €.
Ušetríte 5,70 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |