Em@ilové noviny

 

č. 4/2015

27. 2. 2015

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Novelou zákona došlo k rozšíreniu počtu odpisových skupín, obmedzeniu možnosti uplatnenia metódy zrýchleného odpisovania majetku, zásadným zmenám odpisovania majetku prenajatého formou finančného prenájmu ako aj zavedeniu zákonnej povinnosti uplatnenia inštitútu prerušenia odpisovania hmotného majetku. V dôsledku uvedeného bude daňovníkov určite zaujímať aj spôsob odpisovania už odpisovaného majetku, ktorý je ustanovený v prechodných ustanoveniach vyššie spomínanej novely zákona o dani z príjmov. Odkedy budú platiť uvedené zmeny v odpisovaní majetku? Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Keď si lepšie všímame niektorých ľudí počas ich jazdy na bicykli v náročných terénoch alebo pri zdolávaní maratónskych tratí, čoraz častejšie spozorujeme borcov s netradičnými podkolienkami vyhrnutými vysoko ku kolenám. Viac v Byť dobrý nestačí.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
NOVÉ PRAVIDLÁ DAŇOVÉHO ODPISOVANIA MAJETKU

 


Počnúc 1. januárom 2015 nadobudli účinnosť zmeny v uplatňovaní daňových odpisov majetku, a to v dôsledku zákona č. 333/2014 Z. z., ktorý novelizoval aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“).

Od 1. januára 2015 až šesť odpisových skupín
Rozšírenie odpisových skupín pre účely uplatňovania daňových odpisov sa od 1.januára 2015 uskutočnilo:
  • v nadväznosti na rozdelenie do 31. 12. 2014 ustanovenej odpisovej skupiny 3 s dobou odpisovania 12 rokov na nové odpisové skupiny 3 a 4, keď do novej odpisovej skupiny s dobou odpisovania 8 rokov boli preradené vybrané druhy hmotného majetku technologického charakteru,
  • v nadväznosti na rozdelenie do 31. 12. 2014 ustanovenej odpisovej skupiny 4 na nové skupiny 5 a 6, keď do odpisovej skupiny 6 boli preradené vybrané administratívne typy budov a stavieb s dlhšou dobou odpisovania ako do 31. 12. 2014. Je tak zrejmé že počnúc rokom 2015 je zákonom o dani z príjmov ustanovených celkom šesť odpisových skupín majetku, ku ktorým je priradená nasledujúca doba odpisovania: 1. odpisová skupina, ktorej doba odpisovania je 4 roky, 2. odpisová skupina, ktorej doba odpisovania je 6 rokov, 3. odpisová skupina, ktorej doba odpisovania je 8 rokov, 4. odpisová skupina, ktorej doba odpisovania je 12 rokov, 5. odpisová skupina, ktorej doba odpisovania je 20 rokov, 6. odpisová skupina, ktorej doba odpisovania je 40 rokov.
  • Ako už bolo spomenuté, novela zákona o dani z príjmov zakotvila novú odpisovú skupinu – a to odpisovú skupinu 3 s dobou odpisovania 8 rokov. Táto odpisová skupina obsahuje rôzne výrobné technológie ako napr. elektrické motory, elektrické rozvodné a ovládacie zariadenia, zážihové spaľovacie lodné a ostatné motory, plynové generátory, stroje pre metalurgiu, turbíny, pece, horáky, chladiace, vetracie a mraziace zariadenia, destilačné prístroje, filtračné prístroje a pod. Presné vymedzenie majetku patriaceho do 3. odpisovej skupiny podľa klasifikácie produkcie je obsiahnuté v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmov v znení platnom od 1. januára 2015. Potrebné je uviesť, že zaradenie majetku podľa nových odpisových skupín je daňovník povinný vykonať už k 1. januáru 2015 aj na už odpisovaný majetok obstaraný a zaradený do používania do 31. decembra 2014. Dovtedy uplatnené odpisy majetku sa však spätne neupravujú.

    Novou odpisovou skupinou je odpisová skupina 6 s dobou odpisovania 40 rokov
    Do tejto odpisovej skupiny sú zaradené budovy a stavby – avšak iba bytové budovy, hotely a iné ubytovacie zariadenia, budovy na úradnícke a administratívne účely, budovy pre kultúru a verejnú zábavu – kiná, divadlá, múzeá, knižnice, školy a univerzity, budovy pre šport a športové ihriská, budovy pre zdravotníctvo, budovy na vykonávanie náboženských aktivít. Presné vymedzenie majetku patriaceho do 6. odpisovej skupiny podľa klasifikácie stavieb je obsiahnuté v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmov v znení platnom od 1. Januára 2015. Z dôvodu, že často krát je budova v podnikateľskej praxi používaná na niekoľko účelov, v takomto prípade je pre zatriedenie budovy rozhodujúce hlavné využitie budovy určené z celkovej úžitkovej plochy budovy.
    Aj v súvislosti s touto novou odpisovou skupinou je potrebné pripomenúť, že zaradenie majetku podľa nových odpisových skupín je daňovník povinný vykonať už k 1. Januáru 2015 aj na už odpisovaný majetok obstaraný a zaradený do používania do 31. decembra 2014. Dovtedy uplatnené odpisy majetku sa však spätne neupravujú.

    Obmedzenie možnosti zrýchleného odpisovania

    Ustanovenie § 26 ods. 3 zákona o dani z príjmov účinného do 31. decembra 2014 umožňovalo daňovníkom odpisovať hmotný majetok metódou rovnomerného odpisovania podľa § 27 alebo metódou zrýchleného odpisovania podľa § 28 spomínaného právneho predpisu, pričom spôsob odpisovania určoval daňovník pre každý novoobstaraný hmotný majetok a nebolo možné ho zmeniť po celú dobu jeho odpisovania. Zmenou ustanovenia § 26 ods. 3 zákona o dani z príjmov účinnou od 1. januára 2015 sa však umožňuje použiť metódu zrýchleného odpisovania majetku iba pri majetku zaradenom do odpisových skupín 2 a 3, čo znamená, že majetok zaradený do ostatných odpisových skupín 1, 4, 5 a 6 je možné od 1. januára 2015 odpisovať iba metódou rovnomerného odpisovania podľa § 27 zákona o dani z príjmov. Naďalej platí, že ak majetok zaradený do odpisovej skupiny 2 alebo 3 začne daňovník po 1. 1. 2015 odpisovať metódou zrýchleného odpisovania, nemožno tento spôsob zmeniť po celú dobu jeho odpisovania.
    Vychádzajúc z prechodného ustanovenia § 52zd ods. 6 zákona o dani z príjmov k zmenám účinným od 1. januára 20151 okrem iného platí, že pri zmene metódy odpisovania je daňovník povinný vykonať zmeny aj pri tom majetku, ktorý odpisoval podľa spomínaného predpisu účinného do 31. decembra 2014, pričom už uplatnené odpisy sa spätne neupravujú.

    Odpisovanie majetku využívaného aj na osobnú potrebu
    V zmysle novely zákona o dani z príjmov účinnej od 1. januára 2015 tiež platí, že pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t) spomínaného právneho predpisu, v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov. Podľa novo doplneného ustanovenia § 19 ods.2 písm. t) zákona o dani z príjmov možno totiž ako daňové výdavky uplatniť výdavky (náklady) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, okrem výdavkov na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov, výdavkov súvisiacich s nehnuteľnosťami a zamestnávateľa, ktorý uplatňuje postup podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, a to:
  • vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
  • v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.
  • V prípade, ak ide o odpisovaný majetok, je pri jeho odpisovaní nevyhnutné vychádzať z novo doplneného odseku 8 v rámci § 24 zákona o dani z príjmov, v zmysle ktorého pri odpisovaní majetku sa do výdavkov (nákladov) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľného príjmu zahŕňa ročný odpis v rovnakej percentuálnej výške, v akej uplatňuje daňovník výdavky (náklady) podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov.
    Možno pre úplnosť dodať, že v prípade, ak by išlo o osobné motorové vozidlo so vstupnou cenou rovnou alebo vyššou ako 48 000 eur najskôr je nevyhnutné postupovať podľa § 17 ods. 34 zákona o dani z príjmov a až následne podľa § 24 ods. 8 spomínaného zákona v nadväznosti na § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov.

    Povinnosť prerušenia odpisovania hmotného majetku na nové prípady
    Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období. V ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov a v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
    Do 31. decembra 2014 platila povinnosť daňovníka (s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b zákona o dani z príjmov) prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
    Po 1. januári 2015 sa povinnosť prerušiť uplatňovanie daňových odpisov vzťahuje aj na ďalšie prípady. Okrem vyššie spomínaného sa táto povinnosť týka aj daňovníka (okrem daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b zákona o dani z príjmov) v tom zdaňovacom období:
  • v ktorom hmotný majetok nevyužíval na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, okrem hmotného majetku poistného a rezervného charakteru nevyhnutného na zabezpečenie prevádzky hmotného majetku v používaní,
  • ktoré začína dňom v poradí druhej zmeny zdaňovacieho obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok alebo naopak, ak v poradí k druhej zmene príde počas dvoch po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov, a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom od poslednej zmeny zdaňovacieho obdobia uplynie 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. To znamená, že ide o prípady keď počas dvoch po sebe idúcich kalendárnych rokov má daňovník v dôsledku zmien zdaňovacích období (z kalendárneho roka na hospodársky rok a naopak) tri zdaňovacie obdobia.
  • Napokon je potrebné v súvislosti s uvedenou problematikou pripomenúť, že v dôsledku novo doplneného odseku 11 v rámci § 26 zákona o dani z príjmov účinného od 1. Januára 2015 sa jednoznačne ustanovilo, že uplatnenie prerušenia odpisovania, resp. zrušenie prerušenia odpisovania nie je možné uplatniť prostredníctvom dodatočného daňového priznania za zdaňovacie obdobie, za ktoré bola vykonaná daňová kontrola. To znamená, že ak daňovník v riadnom daňovom priznaní uplatnil prerušenie odpisovania, tak v dodatočnom daňovom priznaní po vykonaní daňovej kontroly už nemôže zrušiť prerušenie odpisovania a daňové odpisy dodatočne uplatniť. Prerušiť odpisovanie resp. zmeniť prerušenie odpisovania nie je možné ani pri výkone daňovej kontroly podľa zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších predpisov.

    Zmeny v odpisovaní majetku prenajatého formou finančného prenájmu
    Predovšetkým je potrebné v súvislosti s uvedenou problematikou poznamenať, že od 1. januára 2015 sa pre účely zákona o dani z príjmov mení aj samotná definícia pojmu „finančný prenájom“. V zmysle novelizovaného ustanovenia § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov sa pre účely tohto právneho predpisu finančným prenájmom rozumie obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak:
    1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu a
    2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 zákona o dani z príjmov,
    3. doba trvania nájmu pozemku, na ktorom je umiestnená budova alebo stavba zaradená do odpisovej skupiny 5, je najmenej 60 % doby odpisovania takéhoto majetku (t.z. 12 rokov); ak predmetom prenájmu je budova spolu s pozemkom, cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému pozemku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, musí byť vyčíslená osobitne,
    4. doba trvania nájmu pozemku, na ktorom je umiestnená budova alebo stavba zaradená do odpisovej skupiny 6, je najmenej 60 % doby odpisovania takéhoto majetku (t.z. 24 rokov); ak predmetom prenájmu je budova spolu s pozemkom, cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému pozemku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, musí byť vyčíslená osobitne,
    5. doba trvania nájmu pozemku, na ktorom nie je umiestnená budova alebo stavba, je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 6 (t.z. 24 rokov).

    V spôsobe odpisovania majetku obstarávaného formou finančného prenájmu sa s účinnosťou od 1. januára 2015 ustanovili nasledujúce zmeny:
  • zjednotil sa spôsob odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu s ostatnými formami obstarania majetku, čím sa v podstate zrušila tzv. lízingová metóda odpisovania majetku, podľa ktorej sa majetok obstarávaný formou finančného prenájmu (okrem pozemku) odpisoval počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny,
  • hmotný majetok obstaraný formou finančného prenájmu sa od 1. januára 2015 odpisuje (okrem pozemkov) metódou rovnomerného odpisovania podľa § 27 zákona o dani z príjmov alebo zrýchleného odpisovania podľa § 28 zákona o dani z príjmov počas doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú odpisovú skupinu podľa § 26 ods. 1 spomínaného zákona, t.j. nie počas doby trvania prenájmu (pozn.: zrýchlený spôsob odpisovania je možné uplatniť len v prípade majetku zaradenom do odpisovej skupiny 2 alebo 3).
  • V zásade však naďalej platí, že hmotný majetok sa odpíše do výšky vstupnej ceny majetku – istina plus náklady súvisiace s obstaraním prenajatého majetku (poplatok za uzatvorenie nájomnej zmluvy, doprava, montáž, clo). Rovnako zostáva zachovaná zásada, že daň z pridanej hodnoty nie je u platiteľa tejto dane súčasťou vstupnej ceny majetku. Daňový odpis sa uplatní do výšky vstupnej ceny majetku pri zohľadnení postupu podľa § 17 ods. 34 zákona o dani z príjmov, t.j. u osobných automobilov so vstupnou cenou vyššou ako 48 000 eur sa uplatňujú daňové odpisy v závislosti od dosiahnutého základu dane. Spôsob zahrňovania úroku pri finančnom prenájme ostáva zachovaný v zmysle § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov – t.z. úrok sa zahrňuje do daňových výdavkov počas doby trvania nájomnej zmluvy, tak ako sa o ňom účtuje.

    Postúpenie nájomnej zmluvy pri finančnom lízingu
    V prípade postúpenia nájomnej zmluvy postupuje nový nájomca, na ktorého bol postúpený predmet finančného prenájmu, rovnako ako pri kúpe, tzn. doba trvania nájmu hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu u nového nájomcu musí byť minimálne 60 % doby odpisovania majetku. Nájomca zaradí predmet finančného prenájmu ako novoobstaraný majetok a odpisuje ho počas doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú odpisovú skupinu podľa § 26 zákona o dani z príjmov.

    Technické zhodnotenie majetku obstarávaného prostredníctvom finančného lízingu
    Vypustením písm. f) z ustanovenia § 22 ods. 6 zákona o dani z príjmov od 1. januára 2015 nie je vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu považované za tzv. iný majetok, ale zvyšuje vstupnú cenu hmotného majetku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom je technické zhodnotenie hmotného majetku dokončené a zaradené do užívania.

    „Nadlimitný“ osobný automobil obstaraný formou finančného prenájmu
    Pri obstaraní osobného automobilu formou finančného prenájmu so vstupnou cenou 48 000 eur a viac sa pri uplatnení daňových odpisov postupuje v súlade s § 17 ods. 34 zákona o dani z príjmov, t.z. na takýto osobný automobil sa vzťahuje limitovanie vstupnej ceny na základe testovania dosiahnutého základu dane. Daňové odpisy sa aj u takto obstarávaných osobných automobilov so vstupnou cenou vyššou ako 48 000 eur uplatňujú v závislosti od dosiahnutého základu dane.

    Postup pri porušení podmienok finančného prenájmu
    Ak u daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, dôjde počas doby trvania nájomnej zmluvy k porušeniu podmienok (podľa § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov, postupuje daňovník pri vyradení majetku z používania rovnako ako postupuje daňovník, ktorý obstará majetok inou formou, t.j. v súlade s ustanoveniami § 19 zákona o dani z príjmov, a to podľa konkrétnych dôvodov porušenia podmienok finančného prenájmu.

    Prechodné ustanovenia
    V súvislosti so zmenami odpisovania majetku obstarávaného formou finančného prenájmu je namieste uviesť aj prechodné ustanovenia, ktoré sa aplikujú na zmluvy o finančnom prenájme uzatvorené do 31. 12. 2014:
  • nové pravidlá úpravy odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu uplatnia prvýkrát za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. 1. 2015, a to aj pri nájomných zmluvách s dojednaným právom kúpy prenajatej veci uzatvorených od 1. 1. 2004 do 31. 12. 2014,
  • v prípade daňovníka, ktorého zdaňovacím obdobím je hospodársky rok, sa pravidlá odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu uplatnia až v zdaňovacom období, ktoré začne v priebehu kalendárneho roka 2015,
  • na zmluvy uzatvorené do 31. 12. 2014 sa nepoužije podmienka minimálnej doby trvania nájomnej zmluvy, ktorá nesmie byť uzatvorená na dobu kratšiu ako 60 % doby odpisovania,
  • doba trvania zmlúv uzatvorených do 31. 12. 2014 sa môže skrátiť alebo predĺžiť na základe vzájomnej dohody nájomcu a prenajímateľa.
  • Záver
    Zároveň je nutné pripomenúť ustanovenie § 52zd ods.6 zákona o dani z príjmov v zmysle ktorého platí, že pri zmene metódy odpisovania, pri zmene odpisovej skupiny, pri zmene doby odpisovania, ročnej odpisovej sadzby alebo koeficientu je daňovník povinný vykonať zmeny aj pri tom majetku, ktorý odpisoval podľa predpisu účinného do 31. decembra 2014, pričom už uplatnené odpisy sa spätne neupravujú.
    Ing. Ján Mintál

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 4/2015)
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    POSTUP PRI ODPISOVANÍ

    Spoločnosť ALFA, a.s. obstarala a zaradila do užívania v auguste 2013 filtračný prístroj v hodnote 2 880 eur, ktorý bol do 31.decembra 2014 zaradený v 3. odpisovej skupine s dobou odpisovania 12 rokov (kód klasifikácie 28.29.1). Spoločnosť z tohto majetku uplatňovala rovnomerné odpisovanie. Od 1. januára 2015 je spomínaný filtračný prístroj zaradený do novej 3. Odpisovej skupiny s dobou odpisovania 8 rokov.
    Ako má spoločnosť postupovať pri odpisovaní uvedeného prístroja?


    Predovšetkým treba poznamenať, že odpisy prístroja uplatnené v zdaňovacích obdobiach 2013 a 2014 sa spätne upravovať nebudú. Počnúc rokom 2015 budú daňové odpisy filtračného prístroja vyčíslené nasledovne:
    RokRočný daňový odpisVýpočet Uplatnený odpis
    2013 240 € 2 880 / 12 100 € (5 mesiacov)
    2014 240 € 2 880 / 12 240 €
    2015 360 € 2 880 / 8 360 €
    2016 360 € 2 880 / 8 360 €
    2017 360 € 2 880 / 8 360 €
    2018 360 € 2 880 / 8 360 €
    2019 360 € 2 880 / 8 360 €
    2020 360 € 2 880 / 8 360 €
    2021 360 € 2 880 / 8 360 €
    2022 360 € 2 880 / 8 20 €
    SPOLU 2 880 €


    ZMENY V ODPISOVANÍ BUDOVY

    Spoločnosť XYZ, s.r.o. obstarala a zaradil do užívania 1.januára 2011 budovu, ktorú prenajíma. Úžitková plocha budovy je 1 000 m2, z toho 400 m2 sa používa na administratívne účely, 200 m2 na ambulancie lekárov a 400 m2 pre účely maloobchodných predajcov. Obstarávacia cena budovy bola 240 000 eur a bola zaradená do 4. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 20 rokov. Uplatňované boli rovnomerné odpisy.
    Ako sa premietnu zmeny v odpisovaní budovy od roku 2015?


    Predovšetkým je nutné skonštatovať, že daňové odpisy budovy uplatnené v rokoch 2011, 2012, 2013 a 2014 v sume 12 000 eur ročne spoločnosť XYZ, s.r.o. spätne upravovať nebude.
    Počnúc rokom 2015 je však v dôsledku novelizácie zákona o dani z príjmov potrebné budovu zaradiť do odpisovej skupiny podľa hlavného účelu využitia budovy. Zo znenia otázky je zrejmé, že 60 % úžitkovej plochy budovy sa využíva na účely, pri ktorých sa budovy zaraďujú do 6. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 40 rokov. Spoločnosť s ručením obmedzeným (prenajímateľ) je tak povinná k 1. januáru 2015 preradiť budovu do 6. Odpisovej skupiny. Daňové odpisy budovy budú počnúc rokom 2015 nasledovné:
    RokRočný daňový odpisVýpočet Uplatnený odpis
    2011 12 000 € 240 000 / 20 12 000 €
    2012 12 000 € 240 000 / 20 12 000 €
    2013 12 000 € 240 000 / 20 12 000 €
    2014 12 000 € 240 000 / 20 12 000 €
    2015 6 000 € 240 000 / 40 6 000 €
    2016 6 000 € 240 000 / 40 6 000 €
    ...... 6 000 € 240 000 / 40 6 000 €


    ADMINISTRATÍVNE ÚČELY A BUDOVA

    Spoločnosť ABC, a.s. – prenajíma budovu. Budova je zaradená do 6. odpisovej skupiny podľa hlavného účelu využitia budovy – administratívne účely. Na základe zmlúv o budúcej zmluve má však indície, že v priebehu roka 2017 sa zásadne zmení štruktúra nájomcov, čo zmení hlavné využitie budovy na prenájom priestorov pre maloobchodné predajne.
    Ako sa táto skutočnosť prejaví v spôsobe odpisovania predmetnej budovy?


    Ak dôjde v priebehu odpisovania budovy k zmene účelu využívania budovy tak, že väčšia časť úžitkovej plochy budovy bude využívaná na účely patriace do piatej odpisovej skupiny s dobou odpisovania 20 rokov, spoločnosť zmení odpisovú skupinu budovy aj počas doby jej odpisovania.

    METÓDA ZRÝCHLENÉHO ODPISOVANIA

    Spoločnosť XYZ, s.r.o. zakúpila vo februári 2015 kovový kontajner. Tento majetok spadá pod kód Klasifikácie produkcie 25.29.
    Môže spoločnosť pre účely daňového odpisovania uplatniť metódu zrýchleného spôsobu?


    Spomínaný kovový kontajner je v rámci Prílohy č. 1 k zákonu o dani z príjmov v znení účinnom po 1. Januári 2015 zaradený v rámci položky 4-3 do štvrtej odpisovej skupiny. Nové pravidlá uplatňovania daňových odpisov účinné od 1. januára 2015 nedovoľujú pri žiadnom majetku zaradenom do 4. odpisovej skupiny uplatňovať metódu zrýchleného odpisovania. Spoločnosť bude teda musieť kovový kontajner odpisovať povinne rovnomerným spôsobom.


    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 4/2015)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 7/2015
    21/2015 Vyhláška
    Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 475/2013 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I. triedy, ciest II. triedy a ciest III. triedy s výberom mýta v znení vyhlášky č. 57/2014 Z. z.

    Čiastka 8/2015
    22/2015 Vyhláška
    Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 51/2008 Z. z., ktorou sa vykonáva geologický zákon v znení vyhlášky č. 340/2010 Z. z.

    Čiastka 9/2015
    23/2015 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 185/2009 Z. z. o stimuloch pre výskum a vývoj a o doplnení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
    24/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    25/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony
    26/2015 Oznámenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje vzor žiadosti o poskytnutie dotácie na projekt, prílohy k žiadosti a náležitosti projektu pre subjekty územnej spolupráce na podporu regionálneho rozvoja
    27/2015 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 15. februára 2006 č. MF/011053/2006-72, ktorým sa ustanovuje spôsob úpravy výsledku hospodárenia vykázaného daňovníkom v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo v znení opatrenia z 19. decembra 2006 č. MF/026217/2006-72
    28/2015 Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní výnosu o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Policajného zboru na výkon služby v roku 2015

     
     


    Vedúci pracovník

     
    KOMPRESÍVNE PODKOLIENKY ALEBO UŽITOČNÝ HIT

    Správna odpoveď obsahuje poznatky v duchu „z každého rožku trošku“
    Niektorí jedinci mávajú pocit ťažkých nôh, nočné kŕče, svrbenie aj pichanie a vyskytuje sa u nich nepríjemné striedanie pálenia a chladu lýtok. Tieto signály nepatria medzi bežné prejavy preťaženia ani dôsledky náročného denného režimu. Signalizujú na problém, ktorý je potrebné neodkladne konzultovať s lekárom. Pravdepodobne ide o chronické žilové ochorenie v počiatočnom štádiu. Prvotnou príčinou býva oslabenie stien žíl (vrodené, po prechodenom ochorení, nedoliečenom zranení), strata ich pružnosti a následné rozšírenie. Spolu s tým vzniká nedovieravosť žilových chlopní a obrátenie toku krvi v žilách, čo spôsobuje poruchu prúdenia v cievnom systéme.

    Dlhšie trvajúca športová svalová práca
    zhoršuje podmienky cirkulácie krvi aj lymfy a jeden zo spôsobov ako sa popri štandardnej terapii s problémom vyrovnať je práve používanie kompresívnych podkolienok, ktoré zároveň zlepšia výkonnosť a odporúčajú sa nosiť aj u zdravých jedincov. Kompresívne podkolienky rovnomerne stláčajú mäkké tkanivá od špičiek prstov až po podkolennú jamku. Tlak pôsobí na všetky tkanivá, a teda aj na lymfatické a krvné cievy, kapilárnu sieť a povrchové žily. Špeciálna lievikovitá konštrukcia podkolienok rozdeľuje silu kompresie v jej rôznych častiach. V oblasti členkov je kompresia najvyššia a smerom nahor klesá. Vďaka tomu podkolienky pomáhajú cirkulácii krvi nahor, smerom k srdcu. Podporujú krvný prietok a zlepšujú okysličenie tkanív.
    Ako bonus sa javí predovšetkým mechanická podpora lýtkových svalov a tlmenie otrasov pri behaní. Efektívnym môže byť aj zlepšenie biomechanickej funkcie svalov v dôsledku tlakom podmieneného zmenšenia prierezu svalového vlákna (priblíži sa viacej k strednému ideálnemu vektoru ťahu) a „zahusteniu“ svalu. Ešte účinnejšie sú tlakové zmeny v podkoží. Riedke podkožné väzivo má len minimálny vlastný odpor a pri dlhodobom výraznom prekrvovaní dolných končatín sa do neho po námahe „precedí“ tekutina z krvných vlásočníc. Vzniká opuch, ktorý je vnímaný ako nepríjemná súčasť únavy. Kompresívne podkolienky tlak v podkoží značne priblížia tlaku v cievach a tým možnosť vzniku opuchov znížia. Samozrejme – ako u všetkých zdravotníckych pomôcok – o účinnosti rozhoduje individuálna schopnosť a znášanlivosť nosenia.
    Viachodinový pobyt v dopravných prostriedkoch je záťažou pre každý organizmus. Pravdepodobnosť vzniku žilnej trombózy, tzv. syndrómu turistickej triedy, spôsobuje tesné prostredie lietadlového či autobusového sedadla, pretože dlhodobejší minimálny pohyb kombinovaný s dehydratáciou organizmu môže prerušiť zásobovanie častí tela okysličenou krvou. Klimatizovaný vzduch a tlak v kabíne autobusu či lietadla toto prerušenie ešte posilňujú. Na stenách žíl môžu vzniknúť krvné zrazeniny, ktoré ich dokážu upchať v celom priemere. Krv sa počas cesty začne zrážať najčastejšie v žilách dolných končatín a zrazeniny sa potom môžu šíriť až do srdca a pľúc. Tento problém postihne ročne desiatky ľudí. Príznaky sa môžu objaviť tri hodiny až niekoľko týždňov po ceste. Prevenciou je lepšie miesto na sedenie, prechádzka počas cesty, každé dve hodiny aspoň pätnásť minút, nenosiť tesné oblečenie, vyhýbať sa alkoholu i kofeínu a preventívne užiť enzymatické preparáty na „riedenie“ krvi a nosiť kompresívne podkolienky. V prípade dlhodobejších ťažkostí (kŕče, pichavé bolesti v lýtkach), je vhodné nechať si u špecialistu vyšetriť cievny systém dolných končatín. Kompresívne podkolienky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Tradičný je prírodný latex, z umelých materiálov sa používa elastan, mikrovlákno, polyamid, viskóza, lycra, bavlna aj hodváb. Materiál podkolienok musí byť príjemný pre kožu – preto je jednou zložkou bavlna. Hodváb a lycra sú pridané pre krajší vzhľad a striebro s acetátom zasa pre antimikrobiálny účinok.
    MUDr. Pavel Malovič

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Marec 2015
    Daň z príjmov: 2. 3. – pondelok splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za január 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za január 2015
    16. 3. – pondelok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    31. 3. – utorok podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2014
    úhrada dane z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2014
    vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane z príjmov za rok 2014 zamestnancom
    splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za február 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2015
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za február 2015
    DPH 20. 3. - piatok predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol vo februári 2015 49 790 €
    25. 3. – streda podanie súhrnného výkazu k DPH za február 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za február 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za február 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za február 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za február 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Daň z motorových vozidiel 2. 3. – pondelok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    31. 3. – utorok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    Poistné 2. 3. – pondelok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v januári 2015, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát
    9. 3. – pondelok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za február 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za február 2015
    31. 3. – utorok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného vo februári 2015, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za február 2015

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 16.2. 17.2. 18.2. 19.2. 20.2. 23.2. 24.2. 25.2. 26.2. 27.2.
    USA americký dolár USD 1,1408 1,1415 1,1372 1,1387 1,1298 1,1298 1,1328 1,1346 1,1317 1,124
    Japonsko japonský jen JPY 135,26 135,61 135,69 135,52 133,91 134,5 135,36 134,92 134,54 134,05
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,638 27,619 27,583 27,373 27,508 27,444 27,487 27,419 27,515 27,438
    Dánsko dánska koruna DKK 7,444 7,444 7,444 7,4442 7,4612 7,4637 7,4595 7,465 7,4679 7,466
    V. Británia anglická libra GBP 0,7421 0,7434 0,7372 0,7379 0,7348 0,7352 0,7344 0,7328 0,7301 0,7278
    Maďarsko maďarský forint HUF 306,91 307,81 307,71 305,34 305,68 305,09 305 305,55 302,88 303,03
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1832 4,1872 4,1909 4,1695 4,1812 4,1746 4,1662 4,1615 4,1535 4,1524
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4452 4,4467 4,4518 4,4461 4,4568 4,4483 4,4435 4,4223 4,4278 4,4413
    Švédsko švédska koruna SEK 9,5838 9,5235 9,5489 9,5713 9,5213 9,5656 9,5199 9,491 9,4146 9,3693
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0626 1,0631 1,0707 1,0796 1,0718 1,0727 1,0755 1,0773 1,0745 1,0636
    Nórsko nórska koruna NOK 8,6035 8,5725 8,548 8,645 8,593 8,6405 8,625 8,6325 8,564 8,574
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,714 7,725 7,724 7,7253 7,7125 7,7115 7,702 7,684 7,6965 7,6885
    Rusko ruský rubeľ RUB 71,47 71,4409 70,5714 70,7133 70,2 72,5628 71,4174 70,3432 68,8165 69,2
    Turecko turecká líra TRY 2,7919 2,7935 2,794 2,789 2,7835 2,8037 2,8082 2,8017 2,8085 2,83
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4669 1,4593 1,4598 1,4632 1,4399 1,451 1,4609 1,4388 1,4357 1,4358
    Brazília brazílsky real BRL 3,2336 3,2395 3,2195 3,2452 3,2432 3,2729 3,2518 3,2395 3,2264 3,2579
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4206 1,4125 1,4158 1,4257 1,4073 1,4256 1,4322 1,4116 1,4112 1,3995
    Čína čínsky jüan CNY 7,1292 7,1403 7,1133 7,1229 7,0642 7,0686 7,0842 7,1025 7,0831 7,0485
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,85 8,8568 8,8229 8,8331 8,7635 8,7631 8,7876 8,7997 8,776 8,7167
    Indonézia indonézska rupia IDR 14524,29 14574,79 14646,88 14637,08 14510,22 14607,09 14635,14 14617,03 14537,82 14555,96
    India indická rupia INR 70,9736 70,9893 70,85 70,8384 70,3122 70,4035 70,463 70,3083 69,8838 69,4822
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1257,23 1262,44 1267,02 1267,63 1254,9 1253,43 1261,64 1248,89 1240,6 1236,16
    Mexiko mexické peso MXN 16,9608 16,933 16,9923 17,0207 16,9572 17,0685 17,1143 16,9424 16,8425 16,8723
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,0846 4,0919 4,12 4,1309 4,1221 4,1093 4,1257 4,0908 4,0483 4,0576
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5193 1,5141 1,5147 1,5148 1,496 1,5041 1,5225 1,5031 1,4919 1,4849
    Filipíny filipínske peso PHP 50,393 50,375 50,372 50,291 50,016 50,063 50,137 49,988 49,767 49,486
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5481 1,5463 1,5475 1,5466 1,536 1,5384 1,542 1,5378 1,5293 1,5289
    Thajsko thajský baht THB 37,181 37,184 37,05 37,064 36,777 36,786 36,884 36,909 36,57 36,336
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,2698 13,2357 13,2921 13,2596 13,1681 13,2311 13,149 13,025 12,9381 13,0684
    Izrael izraelský šekel ILS 4,4121 4,4126 4,3872 4,3743 4,37 4,3602 4,4702 4,483 4,4552 4,4816

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    mesačníky:

    Poradca č. 9/2015 (II/2015)
    • Zákon o službách zamestnanosti - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 3/2015 (II/2015)
    • Daňové priznanie FO za zdaňovacie obdobie 2014Ing. Miroslava Brnová
    • Daňové priznanie PO za zdaňovacie obdobie 2014Ing. Ján Mintál

    Verejná správa – (VS), č. 4/2015 (II/2015)
    • Rozdelenie účtovných jednotiekIng. Ján Mintál
    • Výsluhové dôchodkyJUDR. Katarína Slaninková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 3/2015 (II/2015)
    • Príspevky na deti v roku 2015Ing. Ján Mintál
    • Dohoda o sporných nárokochJUDr. Jozef Jaško

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 4/2015 (II/2015)
    • Odpočet daňových strát - Ing. Klára Klabníková
    • Novela daňového poriadku - Ing. Božena Jurčíková

    1 000 riešení, č. 4/2015 (II/2015)
    • Účtovná závierka mikro účtovnej jednotky - Ing. Ján Mintál
    • ZDP, DPH
    • Účtovníctvo
    • Súdne poplatky


    PRIPRAVUJEME

    mesačníky:

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 4/2015 (III/2015)
    • Daňová optimalizácia
    • Daňové priznanie k DPH

    Verejná správa – (VS), č. 5/2015 (IV/2015)
    • Zdanenie zamestnaneckých benefitov
    • Poradenské centrá zdravia

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4-5/2015 (IV/2015)
    • Vyhlásenie na zdanenie príjmov
    • Rekondičné pobyty

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2015 (IV/2015)
    • Zmeny v zdaňovaní zamestnaneckých benefitov
    • Použitie zaplatenej dane na osobitné účely

    1 000 riešení, č. 5/2015 (IV/2015)
    • Právo a podnikateľ
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Daňové výdavky 2015
    Za daňový výdavok je považovaný taký výdavok, ktorý je preukázateľné vynaložený na dosiahnutie príjmov. Čo všetko si daňovník môže zahrnúť do daňových výdavkov? Kedy daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov? Všetko o formách uplatňovania výdavkov ponúkame v balíčku daňové výdavky pre účtovníkov, ekonómov, podnikateľov, živnostníkov, audítorov, daňových poradcov.

    Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákonov
    Zákony I/2015 (A5, 848 str.)


    Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 6-7/2015 (A5, 448 str.)


    Daňové výdavky 2015 - prehľad daňových výdavkov v roku 2015
    monotematika (A5, cca 300 str.)


    BALÍČEK Daňové výdavky 2015 obsahuje:
    Daňové výdavky 2015 + Zákony I/2015 + Poradca 6-7/2015

    Cena balíčka je 23,80 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,90 €.
    Ušetríte 11,90 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Daňové odpisy
    Záver roka priniesol mnohé zmeny nielen v účtovných ale aj v daňových predpisoch. Výrazné zmeny nastali v oblasti daňových odpisov dlhodobého hmotného majetku. Čo považujeme sa dlhodobý hmotný majetok a ako ho budeme odpisovať? Návody a postupy podľa posledných noviel prinášame v našich publikáciách pre účtovníkov, ekonómov, podnikateľov, živnostníkov, audítorov, daňových poradcov.

    Odpisy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku - príspevok
    mesačník DÚVaP 2/2015 (A5, 192 str.)


    Limitovanie daňových odpisov zo vstupnej ceny automobilu - príspevok
    mesačník DUO 2-3/2015 (A4, 120 str.)


    Daňové odpisy - príspevok
    mesačník DUO 4/2015 (A4, 80 str.)


    BALÍČEK Daňové odpisy obsahuje:
    DÚVaP 2/2015 + DUO 2-3/2015 + DUO 4/2015

    Cena balíčka je 24,70 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 12,30 €.
    Ušetríte 12,40 €.


    Daňový poriadok
    Novela daňového poriadku reaguje na požiadavky vyplývajúce z praktického uplatňovania zákona a právnych aktov EÚ do slovenskej legislatívy. Súčasťou daňového poriadku je aj daňové konanie, ako konanie v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňového subjektu. Aké zmeny priniesla novela daňového poriadku? Ktorých daňovníkov novela zákona ovplyvní?

    Daňový poriadok - príspevok
    mesačník VS 9/2014, (A4, 72 str.)


    Daňový poriadok - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 8 /2015, (A5, 256 str.)


    Zákon o správe daní - úplné znenie zákona
    Aktualizácia I/4 (A5, 232 str.)


    BALÍČEK Daňový poriadok obsahuje:
    VS 9/2014 + Poradca 8/2015 + Aktualizácia I/4

    Cena balíčka je 12,10 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 8,50 €.
    Ušetríte 3,60 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page