Em@ilové noviny

 

č. 4/2014

10. 2. 2014

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Aj pre rok 2014 naďalej budú platiť ustanovenia ZDP, podľa ktorých podiely na zisku nie sú predmetom dane. V súlade s uvedeným zákonom sa použijú len na podiely na zisku vykázanom po nadobudnutí účinnosti zákona o dani z príjmov, t.j. po 1. 1. 2004. Aký je zvýhodnený spôsob zdanenia?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
V prípade, ak zamestnávateľ v rámci výberového konania používa na interné hodnotenie pracovných schopností uchádzačov o zamestnanie rôzne formuláre, prípadne psychologické testy, tieto nie sú súčasťou osobného spisu ani v prípade, ak uchádzač bol prijatý do pracovného pomeru. Čo je obsahom osobného spisu zamestnanca?

K dispozícií sú už Úplné znenia zákonov 2014 s aktualizáciami, ktoré si môžete objednať na našom obchodnom oddelení, prípadne www.poradca.sk. K jednotlivým témam ponúkame emailové balíčky. V tomto období je aktuálny balíček Daňové priznanie I, II. Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
Zdanenie podielov na zisku v roku 2014

 


Zvýhodnený spôsob zdanenia podielov na zisku (dividend) obchodnej spoločnosti alebo družstva vykázanom za zdaňovacie obdobia najneskôr do 31. decembra 2003, upravený v § 51d zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ ZDP“), platil len pre tie podiely na zisku, o ktorých vyplatení valného zhromaždenia rozhodlo po 31. decembri 2012 a ktoré boli vyplatené najneskôr do 31. decembra 2013 (§ 52t ods.11 ZDP). Od 1. januára 2014 sa teda pri zdanení takéhoto podielu na zisku bude opäť uplatňovať postup, ktorý platil do 31. decembra 2012.
Podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 12 ods.7 písm. c) ZDP predmetom dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb teda nie sú:
  • podiely na zisku (dividendy) vyplácané po zdanení
    - spoločnosťou s ručením obmedzeným,
    - akciovou spoločnosť,
    - komanditnou spoločnosťou v časti pripadajúcej na komandistov,
    - družstvom,
    - obdobnou právnickou osobou v zahraničí,
    a to:
    -> osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní a 
    -> členom štatutárneho orgánu,
    aj keď sú zamestnancami tejto spoločnosti alebo družstva,
    -> členom dozorného orgánu, aj keď sú zamestnancami tejto spoločnosti alebo družstva,
  • podiely na výsledku podnikania vyplácané po zdanení tichému spoločníkovi.
Predmetom dane z príjmov sú:
  • podiely na zisku vyplatené spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti,
  • podiely na zisku vyplatené komplementárovi komanditnej spoločnosti,
  • podiely na zisku vyplácané tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti.

Ak podiely na zisku (dividendy) sú vyplácané obchodnou spoločnosťou alebo družstvom
osobám so sídlom alebo bydliskom v zahraničí,
rovnako ako pri tuzemských osobách, nejde o zdaniteľný príjem. Zdaniteľný príjem daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentov SR) je taxatívne vymedzený v § 16 ZDP. Podiel na zisku (dividenda) vyplácaný nerezidentovi SR po zdanení tuzemskou obchodnou spoločnosťou alebo družstvom nie je jeho príjmom zo zdroja na území SR, t.j. nie je jeho zdaniteľným príjmom uvedeným v § 16 ZDP. A teda napriek tomu, že uvedený druh príjmu podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá má vyššiu právnu silu ako zákon o dani z príjmov, je vo väčšine prípadov zdaňovaný aj v štáte zdroja, nebude sa pri zdanení tohto príjmu u nerezidenta SR postupovať podľa zmluvy, pretože daňovník nemôže byť zdanený ťaživejšie, ako to upravuje vnútroštátny daňový predpis. Keďže domáci daňový predpis nepovažuje podiel na zisku u nerezidenta za príjem zo zdroja na území SR (t.j. za zdaniteľný príjem), aj podiel na zisku vyplatený zahraničným spoločníkom, akcionárom, členom družstva a členom štatutárnych a dozorných orgánov sa v Slovenskej republike nezdaní. Zahraničná osoba teda bude zdaňovať podiel na zisku vyplatený tuzemskou spoločnosťou alebo družstvom len v štáte svojej rezidencie.
Ustanovenia § 3 ods.2 písm. c) a § 12 ods.7 písm. c) ZDP sa použijú aj na podiely na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia po 1.1.2004, ak takéto príjmy plynú daňovníkom (tuzemským osobám) zo zahraničia. Podiely na zisku plynúce zo zahraničia nie sú predmetom dane za predpokladu, že ich vypláca obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí. Za obdobnú obchodnú spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí sa považuje taká právnická osoba, ktorá je porovnateľnou so slovenskými obchodnými spoločnosťami nielen z právneho hľadiska, ale rovnako aj podľa spôsobu zdanenia.
V zásade by malo ísť o kapitálové obchodné spoločnosti, ktoré ak vykazujú základ dane, tento je zdanený daňou z príjmov na úrovni spoločnosti, (t.j. nie sú v zahraničí považované za „daňovo transparentné spoločnosti“).
V tejto súvislosti nemusí byť podstatné, či spoločnosť daň z príjmov v zahraničí skutočne zaplatila, nakoľko zahraničná spoločnosť nemusí platiť daň z príjmov napr. z dôvodu využívania úľav na dani (avšak jej zisky určené na rozdelenie by za iných okolností dani z príjmov podliehali). Pri posudzovaní, či daný príjem plynúci zo zahraničia je alebo nie je predmetom dane sa posudzuje nielen spoločnosť, ktorá príjem vypláca, ale rovnako sa skúma aj charakter vyplácaného príjmu, pričom sa nesmie opomenúť posúdenie podstaty príjmu pred jeho formou.

Ak podiel na zisku bude plynúť daňovníkovi zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, treba dať pozor na to, že v tomto prípade nebude možné uplatniť ustanovenia článku zmluvy o vylúčení dvojitého zdanenia. To znamená, že daň zaplatenú v druhom zmluvnom štáte z vyplatených podielov na zisku nebude daňovník v daňovom priznaní započítavať na úhradu dane, resp. vynímať príjem zo zdanenia v súlade s § 45 ZDP.

Podiely na zisku vykázaného za rok 2003 a predchádzajúce roky
Z ustanovenia § 52 ods.24 ZDP vyplýva, že podiely na zisku vykázanom za rok 2003 a predchádzajúce roky, vyplatené po 31. decembri 2003, naďalej podliehajú zdaneniu.
V roku 2013 sa prechodne, t.j. len na toto zdaňovacie obdobie zvýhodnilo zdanenie podielov na zisku (dividend) vyplácaných z vykázaného hospodárskeho výsledku do 31. 12. 2003, a to v § 51d ZDP. Len pre zopakovanie uvedieme, že zvýhodnené zdanenie týchto príjmov v roku 2013 oproti predchádzajúcim obdobiam spočívalo:
  • v znížení sadzby dane z 19 % na 15 %, pričom sa daň vyberala zrážkou a
  • pri cezhraničných podieloch na zisku sa pre oslobodenie tohto príjmu od zdanenia znížila hranica podielu na základnom imaní pri vzájomne prepojených spoločnostiach z 25 % na 10 %.
S účinnosťou od 1. 1. 2014 sa zdanenie týchto príjmov bude riadiť odlišným daňovým režimom. Opäť sa uplatní postup platný do 31. 12. 2012, a to:
1) príjem sa zdaní ako súčasť základu dane fyzickej osoby alebo právnickej osoby a vysporiada sa prostredníctvom daňového priznania,
2) pri zdanení príjmu sa uplatní sadzba dane podľa § 15 ZDP.
Kým teda v roku 2013 uvedené plnenia podliehali zdaneniu osobitnou sadzbou dane vyberanou zrážkou, ktorú zrážal platiteľ dane, t,j, spoločnosť alebo družstvo, ktoré príjem vyplácali, počnúc rokom 2014 povinnosť daňovo vysporiadať tento príjem je opäť, tak ako pred rokom 2013, na daňovníkovi. Daňovník – fyzická osoba podiel na zisku za rok 2003 a predchádzajúce roky uvedie v daňovom priznaní ako ostatný príjem podľa § 8 ZDP. Daňovník – právnická osoba podiel na zisku vykázanom do konca roku 2003 zdaní ako súčasť všeobecného základu dane zisteného z výsledku hospodárenia podľa § 17 až 29 ZDP. Rovnako to platí aj na podiely na zisku prijaté zo zahraničia, ktoré sa zahŕňajú do základu dane (čiastkového základu dane) s tým, že daň, ktorá bola zaplatená v zahraničí, ak ide o štát, s ktorým Slovenská republika má uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, sa na úhradu dane započíta alebo sa príjem vyjme zo zdanenia, a to v závislosti od úpravy zamedzenia dvojitého zdanenia v zmluve (§ 45 ZDP).
V prípade zdanenia podielu na zisku sa od roku 2014 použije sadzba dane 19 %, resp. 25 % u fyzických osôb a sadzba dane pravdepodobne 22 % u právnických osôb (predpokladané zníženie sadzby dane v roku 2014). Podiely na zisku určeného na základe výsledku hospodárenia vykázaného do konca roka 2003, ak sú vyplatené po 31. decembri 2013, sa teda zdania sadzbou dane podľa § 15 ZDP tak, ako všetky ostatné príjmy fyzických alebo právnických osôb. V porovnaní s rokom 2013, kedy sa podiely na zisku zdaňovali 15 % sadzbou dane, ale aj predchádzajúcimi rokmi, v ktorých sa uplatňovala 19 % sadzba dane, daňové zaťaženie sa zvyšuje.
Opäť sa teda od roku 2014 uplatní postup, ktorý vyplýva aj z usmernenia MF SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov, uverejneného vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004, podľa ktorého podiely na zisku určeného na základe hospodárskeho výsledku vykázaného do konca roka 2003, vyplácané po 31. decembri 2003 sa zdania ako súčasť základu dane príjemcu platnou sadzbou dane podľa § 15 ZDP.

Výnimka zo zdanenia
Ustanovenie § 52 ods.24 ZDP zároveň zabezpečuje, aby sa podiely na zisku vykázanom do 31. decembra 2003, ktoré vyplatila spoločnosť so sídlom v niektorom z členských štátov Európskej únie, na území Slovenskej republiky za určitých podmienok nezdaňovali.
Ak je takýto podiel na zisku vyplatený daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou (tuzemskej fyzickej alebo právnickej osobe), nebude považovaný za predmet dane, t.j. nebude sa zdaňovať za podmienky, že: je vyplatený subjektom so sídlom v niektorom inom členskom štáte Európskej únie, daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takéhoto príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní tohto zahraničného subjektu.

Podiely na zisku vyplácané do zahraničia
Daňovníci s obmedzenou daňovou povinnosťou, t.j. fyzické osoby, ktoré na území Slovenskej republiky nemajú trvalý pobyt alebo sa tu obvykle nezdržiavajú a právnické osoby, ktoré na území Slovenskej republiky nemajú sídlo (zahraničné osoby), zdaňujú v Slovenskej republike (ako bolo už uvedené) len príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky, ktoré sú taxatívne vymedzené v § 16 ZDP. Medzi tieto príjmy od 1. januára 2004 nepatrí podiel na zisku a časť zisku vyplácaná po zdanení tichému spoločníkovi. To znamená, že tieto druhy príjmov nie sú zdaniteľné príjmy daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou na území Slovenskej republiky.
Inak posudzuje zákon o dani z príjmov podiely na zisku jednotlivých členov európskeho zoskupenia hospodárskych záujmov (EZHS) so sídlom na území Slovenskej republiky, ktoré im plynú z členstva v tomto zoskupení, ak týmito členmi sú daňovníci s obmedzenou daňovou povinnosťou. Podľa § 16 ods. 4 ZDP je tento príjem považovaný za príjem dosahovaný v stálej prevádzkarni.
Za príjem dosahovaný v stálej prevádzkarni je podľa § 16 ods. 3ZDP považovaný aj podiel na zisku spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti, ktorí sú daňovníkmi s obmedzenou daňovou povinnosťou a ktorý im plynie z účasti v týchto spoločnostiach. Predmetné príjmy môžu títo daňovníci vysporiadať len osobne, prostredníctvom daňového priznania. Na zabezpečenie dane z takýchto zdaniteľných príjmov je platiteľ príjmu povinný pri výplate, poukázaní alebo pripísaní v prospech daňovníka (okrem daňovníka členského štátu EU) zrážať sumu na zabezpečenie dane zodpovedajúcu sadzbe dane 19 % v súlade s § 44 ods.2 ZDP. Platiteľ dane je povinný zraziť sumu na zabezpečenie dane bez ohľadu na vyplatenie podielu na zisku, najneskôr do troch mesiacov nasledujúcich po uplynutí zdaňovacie obdobia.
Osobitne sa postupuje pri zdaňovaní podielu na zisku, ktorý plynie daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou zo zisku vykázaného do 31. decembra 2003.
Ustanovenie § 52 ods.24 ZDP, ktoré upravuje zdanenie podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003, zabezpečuje možnosť zdaniť na území Slovenskej republiky aj tie podiely na zisku, ktoré sú vyplácané mimo územia Slovenskej republiky zo ziskov vytvorených do konca roka 2003. Uvedené zdanenie je zaistené tým, že v súlade so znením ustanovenia § 52 ods. 24 ZDP podiely na zisku vykázanom do konca roka 2003 sú považované za príjmy zo zdrojov na území Slovenskej republiky, aj keď nie sú uvedené v § 16, sú teda zdaniteľné na tomto území a sú zdaňované daňou vyberanou zrážkou podľa § 43 ZDP sadzbou dane 19 %.

Výnimka zo zdanenia
Podľa § 52 ods.24 ZDP výnimkou sú, to znamená, že území Slovenskej republiky sa nezdaňujú podiely na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. decembra 2003, ktoré vypláca tuzemská právnická osoba, ak:
  • plynú daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou so sídlom v členskom štáte Európskej únie a
  • daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takéhoto príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie.
  • Prihliadnuc na uvedené možno zhrnúť, že ak podiel na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobie do 31. decembra 2003 plynie daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentovi SR):
    • zdaní sa 19 % sadzbou dane, ak bude vyplatený daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou so sídlom alebo bydliskom v štáte, s ktorým Slovenská republika nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia,
    • zdaní sa modifikovanou sadzbou dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak bude vyplatený daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (fyzickej osobe) , ktorý má bydlisko na území štátu, s ktorým Slovenská republika má uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia,
    • zdaní sa modifikovanou sadzbou dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak bude vyplatený daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (právnickej osobe), ktorý má sídlo na území členského štátu Európskej únie, ak jeho priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie, je menej ako 25 % a Slovenská republika s týmto štátom má uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia,
    • nezdaní sa, ak bude vyplatený daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (právnickej osobe), ktorý má sídlo na území členského štátu Európskej únie a tento daňovník má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takéhoto príjmu v jeho prospech aspoň 25 % podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého takýto príjem plynie.
    Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate poukázaní alebo pri pripísaní úhrad v prospech daňovníka a odviesť ju správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa nasledujúceho mesiaca. Zároveň je platiteľ dane povinný túto skutočnosť správcovi dane oznámiť na tlačive, ktorého vzor určí finančné riaditeľstvo a uverejní ho na svojom webovom sídle.
    Povinnosť použiť vzor tlačiva, ktoré určí finančné riaditeľstvo, vyplýva z doplneného znenia § 43 ods. 11 ZDP, ktoré nadobudne účinnosť od 1. 1. 2014. Treba uviesť, že do uvedeného termínu platitelia dane využívali vzor oznámenia, ktorý nebol záväzný, alebo tieto skutočnosti oznamovali správcovi dane listom, prípadne do zápisnice.
    Vybraním dane zrážkou sa u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou považuje daňová povinnosť za splnenú.

    Podiely na zisku vyplatené zamestnancom
    Zo znenia ustanovenia § 3 ods.2 písm. c) ZDP nepriamo vyplýva, že podiely na zisku vyplácané osobám, ktoré sa nepodieľajú na základnom imaní obchodnej spoločnosti alebo družstva (okrem členov štatutárneho a dozorného orgánu), sú považované za príjmy, ktoré sú predmetom dane. Ide o príjmy zo závislej činnosti v súlade s ustanovením § 5 zákona o dani z príjmov.
    Podiely na zisku vyplatené zamestnancom bez majetkovej účasti sú teda predmetom dane, ide však o príjmy oslobodené od dane, a to podľa § 5 ods. 7 písm. i) ZDP. Podiel na zisku vyplatený konateľovi obchodnej spoločnosti sa posudzuje tiež podľa § 5 ods. 7 písm. i) ZDP, ak nespĺňa podmienky uvedené v § 3 ods.2 písm. c) ZDP.
    Ustanovenie § 5 ods. 7 písm. i) ZDP, podľa ktorého sú uvedené plnenia oslobodené od dane, sa použije na všetky podiely na zisku vyplatené zamestnancom obchodnou spoločnosťou alebo družstvom, ak nespĺňajú podmienky uvedené v § 3 ods.2 písm. c) ZDP. Na podiely na zisku vyplatené zamestnancom bez majetkovej účasti sa nepoužije prechodné ustanovenie § 52 ods. 24 ZDP. To znamená, že nie je podstatné, či sú podiely na zisku vyplatené zamestnancom zo zisku vykázaného do roku 2003 alebo po roku 2003, vždy sú predmetom dane a sú od dane oslobodené.
    Uvedené sa nevzťahuje na podiely na zisku vyplatené členom štatutárneho a dozorného orgánu obchodnej spoločnosti alebo družstva, a to ani v prípade, ak sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti, pretože nie sú predmetom dane podľa § 3 ods.2 písm. c) ZDP.

    Podiely na zisku vyplatené členom pozemkového spoločenstva
    Do skupiny príjmov, ktoré nie sú predmetom dane, patrí podľa § 3 ods.2 písm. d) ZDP aj podiel člena pozemkového spoločenstva na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva. Ide o osobitnú formu podielu, ktorý vyplácajú svojim členom pozemkové spoločenstva s právnou subjektivitou, zriadené podľa zákona č.97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách.
    Spoločenstvo podľa tohto zákona sa zakladá zmluvou o pozemkovom spoločenstve uzavretou vlastníkmi spoločnej nehnuteľnosti alebo vlastníkmi spoločne obhospodarovaných nehnuteľností. Súčasťou zmluvy o spoločenstve je aj zoznam členov spoločenstva. Členmi spoločenstva sú všetci vlastníci podielov spoločnej nehnuteľnosti.

    Záver
    Člen spoločenstva má nárok na podiel na zisku a majetku určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva. Tento sa určí podľa pomeru účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností, ak zo zmluvy o spoločenstve, stanov alebo z rozhodnutia valného zhromaždenia nevyplýva niečo iné. Návrh na spôsob rozdelenia zisku alebo spôsob úhrady straty predkladá valnému zhromaždeniu spolu s ročnou účtovnou závierkou výbor.


    Ing. Jana Bielená

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 1/2014)
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    ZDANENIE VYPLATENÝCH ZISKOV

    Akciová spoločnosť na základe rozhodnutia valného zhromaždenia vyplatila v roku 2014 akcionárom podiely na zisku z výsledku hospodárenia vykázaného za rok 2003.
    Akým spôsobom akcionári zdania vyplatené podiely zo zisku?

    Akcionári – fyzické osoby podiely na zisku určené z vykázaného hospodárskeho výsledku v roku 2003 zdania vo svojom daňovom priznaní za rok 2014 ako ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov (daňové priznanie typ B, tabuľka „ostatné príjmy“, riadok „iné príjmy“) sadzbou dane vo výške 19 %, resp.25 %. Akcionári – právnické osoby podiely na zisku určené z vykázaného výsledku hospodárenia v roku 2003 zdania vo svojom daňovom priznaní za rok 2014 ako súčasť základu dane sadzbou dane podľa posledných vládnych návrhov vo výške 22 %.

    ÚČTOVANIE AKCIONÁRA

    Tuzemská spoločnosť je majoritným akcionárom francúzskej spoločnosti. Z nerozdeleného zisku vykázaného za rok 2003 francúzska spoločnosť vyplatila v roku 2014 tuzemskej spoločnosti dividendy v sume 20 000 €.
    Ako bude účtovať akcionár?

    Účtovanie u akcionára – právnickej osoby:
  • predpis nároku na podiel na zisku 20 000 € MD 378/D 665
  • prijatá úhrada 20 000 € MD 221/D 378
  • Pretože podiel na zisku je vyplatený spoločnosťou so sídlom v členskom štáte Európskej únie, pričom tuzemská spoločnosť spĺňa v čase výplaty podmienku aspoň 25 % priameho podielu na základnom imaní francúzskej spoločnosti, tento príjem v súlade s § 52 ods.24 ZDP nie je predmetom dane. V daňovom priznaní za rok 2014 bude suma 20 000 € odpočítateľnou položkou od výsledku hospodárenia.

    PRIAMY PODIEL NA ZÁKLADNOM IMANÍ

    Tuzemská fyzická osoba je spoločníkom v dvoch poľských spoločnostiach s ručením obmedzeným, v ktorých vlastní aj podiel na základnom imaní, a to v spoločnosti A má 20 % priamy podiel na základnom imaní a v spoločnosti B má 30 % priamy podiel na základnom imaní. Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia v roku 2014 vyplatili tieto poľské spoločnosti podiely na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobie roka 2003 a predchádzajúce roky.
    Ako si fyzická osoba uvedené zdaní?

    Podľa ustanovenia § 52 ods. 24 ZDP pokiaľ tuzemská fyzická osoba v čase výplaty má aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní spoločnosti so sídlom v niektorom štáte Európskej únie, ktorá podiely vypláca, tento príjem nebude u slovenského daňovníka predmetom dane (nezdaňuje sa), čo nastáva v prípade poľskej spoločnosti B, v ktorej má daňovník 30 %-ný podiel na základnom imaní. V poľskej spoločnosti A má daňovník 20 %-ný podiel na základnom imaní, t.j. príjem plynúci daňovníkovi z vyplateného podielu na zisku bude jeho ostatným príjmom podľa § 8 ZDP v zdaňovacom období 2014, ktorý vysporiada prostredníctvom daňového priznania.

    PREDMET DANE

    Tuzemská spoločnosť s ručením obmedzeným má troch spoločníkov – českú obchodnú spoločnosť, ktorá má na jej základnom imaní 30 % priamy podiel, českú fyzickú osobu s rovnakým 30 % priamym podielom na jej základnom imaní a zvyšných 40 % vlastní tuzemská právnická osoba. Spoločnosť na základe rozhodnutia valného zhromaždenia vyplatila v roku 2014 nerozdelený zisk vytvorený v roku 2003 vo výške 50 000 €, z toho českej obchodnej spoločnosti a českej fyzickej osobe vyplatila podiel na zisku vo výške po 15 000 € a slovenskej fyzickej osobe vyplatila podiel na zisku vo výške 20 000 €.
    Sú uvedené podiely zo zisku predmetom dane?

    Nakoľko česká spoločnosť má na základnom imaní slovenskej spoločnosti priamy podiel vyšší ako 25 % a jej sídlo je v členskom štáte EÚ, podľa § 52 ods.24 ZDP vyplatený podiel na zisku vykázanom za rok 2003 nie je predmetom dane. To znamená, že tuzemská spoločnosť vyplatí českej spoločnosti hrubý príjem 15 000 €.
    Podiel na zisku za rok 2003 vyplatený spoločníkovi – fyzickej osobe s bydliskom na území Českej republiky je podľa § 52 ods. 24 ZDP predmetom dane, preto tuzemská spoločnosť v súlade s uvedeným ustanovením je povinná zo sumy 15 000 € zraziť daň sadzbou dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, t.j. 15 %. Fyzickej osobe vyplatí zdanený príjem vo výške 12 750 €, čím je daňová povinnosť daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v Slovenskej republike vysporiadaná.
    Podiel na zisku za rok 2003 vyplatený spoločníkovi – tuzemskej právnickej osobe je podľa § 52 ods.24 ZDP predmetom dane t.j. je zdaniteľným príjmom. Tuzemská spoločnosť vyplatí spoločníkovi hrubú sumu 20 000 €, ktorú právnická osoba zdaní v daňovom priznaní za rok 2014 ako súčasť základu dane sadzbou dane podľa § 15 ZDP (pravdepodobne vo výške 22 %).



    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 1/2014)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 6/2014
    7/2014 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky o podrobnostiach o obsahu žiadosti o vyplatenie finančnej náhrady, spôsobe výpočtu finančnej náhrady a spôsobe určenia výšky nájomného a výšky odplaty za zmluvnú starostlivosť pri náhradách za obmedzenie bežného obhospodarovania pozemku
    8/2014 Vyhláška Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente
    9/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe, metódach, okruhu spravodajských jednotiek a lehotách hlásenia údajov do Národného registra zdravotníckych pracovníkov a jeho charakteristiky
    10/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje zoznam štatistických výkazov v zdravotníctve, podrobnosti o postupe, metódach, okruhu spravodajských jednotiek a lehotách hlásení v rámci štatistického zisťovania v zdravotníctve a ich charakteristiky
    11/2014 Vyhláška Úradu pre verejné obstarávanie, ktorou sa ustanovuje finančný limit pre nadlimitnú zákazku
    12/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Švajčiarskej konfederácie o vzájomnom zastupovaní vo vízovom konaní
    13/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Srbskou republikou o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave Príloha k čiastke 6 – k oznámeniu č. 13/2014 Z. z.


    Čiastka 7/2014
    14/2014 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách v znení neskorších predpisov
    15/2014 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje obsah, štruktúra, forma, podmienky a spôsob priebežnej aktualizácie a lehoty na zverejnenie kľúčových informácií o príspevkovom doplnkovom dôchodkovom fonde


    Čiastka 8/2014
    16/2014 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí upraveného znenia Dohovoru Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) Príloha k čiastke 8 – k oznámeniu č. 16/2014 Z. z.


    Čiastka 9/2014
    17/2014 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien Dohovoru Medzinárodnej telekomunikačnej únie Príloha k čiastke 9 – k oznámeniu č. 17/2014 Z. z.


    Čiastka 10/2014
    18/2014 Rozhodnutie
    predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
    19/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 488/2010 Z. z. o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb v znení neskorších predpisov
    20/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 152/2013 Z. z. o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou prechodných vnútroštátnych platieb
    21/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 58/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva zelenín na trh v znení neskorších predpisov
    22/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
    23/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 215/2009 Z. z., ktorým sa ustanovujú výnimky na registráciu druhov a odrôd pestovaných rastlín, ktorým hrozí genetická erózia, a pre uvádzanie množiteľského materiálu týchto druhov a odrôd na trh v znení neskorších predpisov
    24/2014 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o pekárskych výrobkoch, cukrárskych výrobkoch a cestovinách
    25/2014 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky o integrovaných obslužných miestach a podmienkach ich zriaďovania, označovania, prevádzky a o sadzobníku úhrad
    26/2014 Vyhláška Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky č. 300/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii v znení neskorších predpisov




     
     


    Vedúci pracovník

     
    Ohrozený druh

    Osobný spis zamestnanca

    Predstavuje základ personálnej dokumentácie zamestnávateľa. V prípade, ak zamestnávateľ v rámci výberového konania používa na interné hodnotenie pracovných schopností uchádzačov o zamestnanie rôzne formuláre, prípadne psychologické testy, tieto nie sú súčasťou osobného spisu ani v prípade, ak uchádzač bol prijatý do pracovného pomeru. Dané dokumenty sa vedú osobitne, prípadne psychologické testy ostávajú často aj u psychológa. Čo je obsahom personálnej agendy?  

     OBSAHOM PERSONÁLNEJ AGENDY zaznamenávanej do osobného spisu je najmä administratíva spojená
  • s prijímaním zamestnanca do pracovného pomeru
  • so zabezpečením základných osobných údajov
  • so zmenami pracovného pomeru
  • s riešením otázok súvisiacich s pracovným pomerom
  • s absolvovanými školeniami
  • s plnením oznamovacej povinnosti vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam a doplnkovým dôchodkovým poisteniam
  • so skončením pracovného pomeru.
  • Aj keď začiatkom oprávnenia viesť osobný spis zamestnanca je vznik pracovného pomeru, jeho súčasťou môže byť aj dokumentácia získaná zamestnávateľom ešte pred vznikom pracovného pomeru v rámci predzmluvných vzťahov (ust. § 41 ZP). Pred uzatvorením pracovného pomeru má zamestnávateľ právo len na informácie súvisiace s prácou, ktorú má potenciálny zamestnanec vykonávať. Ak bol uchádzač o zamestnanie už predtým zamestnaný, je zamestnávateľ od neho oprávnený vyžadovať predloženie potvrdenia o zamestnaní a predloženie pracovného posudku. Zamestnávateľ smie od uchádzača vyžadovať len profesionálny životopis a len také dotazníky k prijatiu do zamestnania, ktoré súvisia s prácou, ktorú má uchádzač o zamestnanie vykonávať. Keďže zamestnávateľ môže získať zamestnancov rôznou formou, úvodné dokumenty osobného spisu môžu byť rozdielne.
    Zamestnávateľ môže napr. vykonávať osobný nábor zamestnancov, uskutočniť výberové konanie, môže využívať služby sprostredkovateľských agentúr alebo agentúr dočasného zamestnávania. Neúspešným uchádzačom o zamestnanie by mal zamestnávateľ životopisy, žiadosti o zamestnanie, resp. potvrdenia o zamestnaní a pracovné posudky vrátiť. Ak si chce zamestnávateľ uchovať osobné údaje neúspešných uchádzačov o zamestnanie vo svojej databáze, potrebuje si od nich vyžiadať písomný súhlas. V opačnom prípade tým porušuje ustanovenia zákona o ochrane osobných údajov (zákon č. 122/2013 Z. z.).

      PRACOVNÝ POMER SA ZAKLADÁ PRACOVNOU ZMLUVOU (ust. § 42 ZP) uzatvorenou medzi zamestnávateľom a zamestnancom v písomnej forme. Jedno písomné vyhotovenie je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. Ďalšie písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy sa stáva súčasťou osobného spisu zamestnanca.
    V pracovnej zmluve je nutné dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a mzdové podmienky, pokiaľ nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve. Okrem toho sú súčasťou pracovnej zmluvy aj ďalšie pracovné podmienky, ako výplatné termíny, pracovný čas, výmera dovolenky a dĺžka výpovednej doby. Vzhľadom k tomu, že druh práce nie je možné meniť bez súhlasu zamestnanca, je vhodné, aby sa druh práce podrobnejšie popísal v pracovnej náplni zamestnanca a aby sa táto dohoda o pracovnej náplni založila do osobného spisu. Pokiaľ kolektívna zmluva neobsahuje dohodu o mzdových podmienkach, resp. sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na priaznivejších mzdových podmienkach, než obsahuje kolektívna zmluva, stáva sa dohoda o mzdových podmienkach rovnako súčasťou osobného spisu, nakoľko je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy.

      DOHODA O DOČASNOM PRIDELENÍ - ak zamestnávateľ využil na získanie zamestnancov agentúru dočasného zamestnávania, prípadne mu dočasne poskytol svojich zamestnancov iný zamestnávateľ (ust. § 58, § 58a, § 58b), zamestnávateľ sa stane užívateľským zamestnávateľom. Základnou podmienkou je písomná dohoda o dočasnom pridelení uzatvorená medzi zamestnávateľom a zamestnancom a medzi zamestnávateľom alebo agentúrou dočasného zamestnávania a užívateľským zamestnávateľom.
    Dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom musí obsahovať najmä
  • názov a sídlo užívateľského zamestnávateľa
  • deň vzniku dočasného pridelenia a doba, na ktorú sa dočasné pridelenie dohodlo
  • druh práce a miesto výkonu práce
  • mzdové podmienky
  • podmienky jednostranného ukončenia dočasného pridelenia pred uplynutím dohodnutej doby.
  • Dohoda medzi zamestnávateľom alebo agentúrou dočasného zamestnávania a užívateľským zamestnávateľom musí byť pod sankciou neplatnosti uzatvorená písomnou formou a musí obsahovať:
  • meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia a miesto trvalého pobytu dočasne prideleného zamestnanca
  • druh práce, ktorú bude dočasne pridelený zamestnanec vykonávať, vrátane predpokladov na zdravotnú spôsobilosť na prácu, psychickú spôsobilosť na prácu, alebo iných predpokladov podľa osobitného zákona, ak sa na výkon tohto druhu práce vyžadujú
  • dobu, na ktorú sa dočasné pridelenie dohodlo
  • miesto výkonu práce
  • deň nástupu dočasne prideleného zamestnanca na výkon práce u užívateľského zamestnávateľa
  • pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne prideleného zamestnanca, ktoré musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa
  • podmienky, za ktorých môže zamestnanec alebo užívateľský zamestnávateľ skončiť dočasné pridelenie pred uplynutím doby dočasného pridelenia
  • číslo rozhodnutia a dátum vydania rozhodnutia, ktorým sa agentúre dočasného zamestnávania vydalo povolenie na vykonávanie činnosti agentúry dočasného zamestnávania.
  • Obe tieto dohody patria do osobného spisu zamestnanca.

      VNÚTORNÉ PREDPISY – pri vzniku pracovného pomeru ZP ukladá zamestnávateľovi povinnosť oboznámiť zamestnanca s vnútornými predpismi vzťahujúcimi sa na vykonávanú prácu, pracovným poriadkom, kolektívnou zmluvou, právnymi predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Potvrdenie o oboznámení s danými informáciami a potvrdenie o absolvovaní školenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ako aj požiarnej ochrany, sa zakladá do osobného spisu. Rovnako sa do osobného spisu následne zakladajú potvrdenia o periodických školeniach a oboznamovaní zamestnancov zamestnávateľom v zmysle zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (ust. § 7), ktorý ukladá zamestnávateľovi povinnosť nielen pravidelne, ale aj preukázateľne informovať zamestnancov.

      ZVYŠOVŤ ALEBO PREHLBOVAŤ KVALIFIKÁCIU si môže zamestnanec počas trvania pracovného pomeru (ust. § 153 až § 155 ZP). Zákon dokonca ukladá zamestnávateľovi povinnosť starať sa o prehlbovanie alebo zvyšovanie kvalifikácie svojich zamestnancov. Zákon umožňuje (neukladá povinnosť) zamestnávateľovi uzatvoriť so zamestnancom dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaviaže umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom a zamestnanec sa zaviaže zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa istý čas v pracovnom pomere, alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Dohodu musia zamestnávateľ a zamestnanec uzatvoriť pod sankciou neplatnosti v písomnej forme a musí obsahovať:
  • druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia
  • študijný odbor a označenie školy
  • dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere
  • druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.

  • Dohoda o zvýšení kvalifikácie zamestnanca sa zakladá do jeho osobného spisu.
    Zamestnanec má právo popri pracovnom pomere vykonávať aj inú zárobkovú činnosť. Ak je však táto činnosť konkurenčná k predmetu činnosti zamestnávateľa, môže ju vykonávať len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa (ust. § 83 ZP). Z vážnych dôvodov je zamestnávateľ oprávnený udelený súhlas odvolať, a to rovnako písomnou formou. Udelenie súhlasu na výkon inej zárobkovej činnosti, ako aj odvolanie súhlasu je súčasťou osobného spisu zamestnanca.

      DOHODA O HMOTNEJ ZODPOVEDNOSTI sa tiež zakladá do osobného spisu zamestnanca, ďalej , uznanie dlhu napr. v prípade spôsobenia škody, upozornenia na prípadné porušenie pracovnej disciplíny, resp. spôsob riešenia, výpis z registra trestov (ak je na výkon práce vyžaduje bezúhonnosť), potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na prácu a podobne.
    Okrem iného ust. § 75 ZP upravuje právo zamestnanca nahliadať do svojho osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie. Dané ustanovenie bližšie neupravuje toto právo. Z formulácie ustanovenia pre zamestnávateľa vyplýva jedine povinnosť umožniť zamestnancovi nahliadať do jeho osobného spisu a robiť si výpisy, odpisy a fotokópie, ale nie povinnosť vyhotovovať zamestnancovi fotokópie z osobného spisu.

      OSOBNÝ SPIS ZAMESTNANCA UZATVÁRAJÚ právne úkony, ktorými dochádza k ukončeniu pracovného pomeru, t.j. dohoda o skončení pracovného pomeru, výpoveď, okamžité skončenie pracovného pomeru, resp. oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe. So skončením pracovného pomeru môže byť spojené vyplatenie odchodného alebo odstupného (ust. § 76 a § 76a ZP). Údaje o poskytnutí týchto plnení sa stávajú súčasťou osobného spisu. Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní (ust. § 75 ZP), ktoré sa rovnako zakladajú do osobného spisu zamestnanca. Tak ako žiadny právny predpis neupravuje, čo má byť obsahom osobného spisu zamestnanca, nie je upravená ani forma osobného spisu. Obvykle však pôjde o nejaký spisový obal, do ktorého sa zakladajú potrebné dokumenty. Nie je však vylúčené, aby sa popri tom viedol osobný spis súbežne aj v elektronickej forme.

      VEDENIE OSOBNÉHO SPISU ZAMESTNANCA jedine v elektronickej podobe však nie je veľmi možné, nakoľko zamestnávateľ musí dbať na to, aby v osobnom spise boli založené zamestnancom podpísané potvrdenia o doručení jednotlivých písomností, ktorými sa zakladajú, menia alebo rušia práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu. Skončením pracovného pomeru nekončí existencia osobného spisu zamestnanca, nakoľko tento je v zmysle zákona o archívoch a registratúrach registratúrnym záznamom, ktorý je súčasťou registratúry každého zamestnávateľa. Zákon ukladá povinnosť každému zamestnávateľovi uložiť osobný spis zamestnanca (po tom, čo sa s ním prestalo pracovať) v registratúrnom stredisku, kde je uložený počas lehoty uloženia (ust. § 16), t.j. počas doby,po ktorú môže byť osobný spis zamestnanca potrebný napr. na účely nárokov zamestnanca na starobný dôchodok.

    ZÁVER - Vzhľadom k tomu, že vedenie osobného spisu zamestnanca nie je upravené žiadnym právnym predpisom pracovného práva, je vhodné (minimálne u zamestnávateľov s väčším počtom zamestnancov), aby bol spôsob vedenia osobného spisu upravený aspoň vnútorným predpisom zamestnávateľa (napr. v pracovnom poriadku). Je nutné dodať, že pri vedení osobného spisu je dôležité dodržiavať zásady ochrany osobných údajov v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov.

    JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Február 2014
    Daň z príjmov: 5. 2. - streda podanie žiadosti o vystavenie dokladu o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2013 zamestnancom, ktorému bude ročné zúčtovanie vykonávať iný zamestnávateľ
    10. 2. - pondelok doručiť zamestnancovi, ktorý o to požiadal, doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2013
    17. 2. – pondelok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    podanie písomnej žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov za rok 2013, preukázanie nároku na nezdaniteľné časti základu dane, daňový bonus a zamestnaneckú prémiu za rok 2013 zamestnávateľovi a podpísanie žiadosti zamestnancom
    28. 2. - piatok podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za január 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za január 2014
    splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za január 2014
    DPH 20. 2. - štvrtok predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v januári 2014 49 790 €
    25. 2. – utorok podanie súhrnného výkazu k DPH za január 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie daňového priznania k DPH za január 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za január 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane 25. 2. – utorok podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za január 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Daň z motorových vozidiel 28. 2. - piatok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    Poistné: 10. 2. – pondelok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za január 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení, pričom platia nové sumy minimálneho a maximálneho poistného i nová zásada pri výpočte vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za január 2014
    28. 2. - piatok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v januári 2014, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za január 2014

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 29.1. 30.1. 31.1. 3.2. 4.2. 5.2. 6.2. 7.2.
    USA americký dolár USD 1,3608 1,3574 1,3516 1,3498 1,3519 1,3543 1,3495 1,3574
    Japonsko japonský jen JPY 139,73 139,28 138,13 137,82 137,05 136,78 136,93 138,79
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,54 27,594 27,5 27,527 27,53 27,535 27,525 27,503
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4625 7,4622 7,4619 7,4621 7,4623 7,4624 7,462 7,4623
    V. Británia anglická libra GBP 0,8221 0,8238 0,82135 0,8259 0,82905 0,8322 0,82875 0,8314
    Maďarsko maďarský forint HUF 307,37 310,97 313,26 311,76 309,32 307,59 307,48 308,81
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,213 4,2312 4,2488 4,2242 4,2045 4,1944 4,188 4,1875
    Rumunsko rumunský leu RON 4,5193 4,511 4,4943 4,4938 4,4482 4,4546 4,4705 4,4825
    Švédsko švédska koruna SEK 8,8005 8,8347 8,8509 8,8318 8,8231 8,829 8,7883 8,8595
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2255 1,2233 1,222 1,2226 1,2215 1,2222 1,2224 1,2237
    Nórsko nórska koruna NOK 8,438 8,468 8,511 8,4525 8,52 8,458 8,4 8,412
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6465 7,6605 7,6515 7,6525 7,657 7,642 7,6505 7,6495
    Rusko ruský rubeľ RUB 47,7235 47,8025 47,7482 47,473 47,4312 47,2578 46,99 47,12
    Turecko turecká líra TRY 3,0445 3,0808 3,0742 3,0533 3,0411 3,0323 3,0043 3,0162
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,5535 1,5459 1,5516 1,5346 1,5195 1,5174 1,5051 1,5178
    Brazília brazílsky real BRL 3,3172 3,2955 3,2829 3,2478 3,264 3,2697 3,2431 3,2395
    Kanada kanadský dolár CAD 1,5173 1,5176 1,5131 1,495 1,497 1,4976 1,4925 1,5025
    Čína čínsky jüan CNY 8,2402 8,2302 8,1923 8,1798 8,1963 8,2073 8,177 8,231
    Hongkong hongkongský dolár HKD 10,5653 10,5421 10,4969 10,5609 10,4969 10,5123 10,4704 10,5532
    Indonézia indonézska rupia IDR 16548,36 16551,39 16464,58 16521,49 16496,93 16456,78 16453,65 16507,53
    India indická rupia INR 85,111 85,084 84,688 84,371 84,531 84,7521 84,2358 84,727
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1463,12 1469,53 1464,23 1463,63 1462,27 1460,07 1454,72 1459,46
    Mexiko mexické peso MXN 18,115 18,1111 18,1614 17,9892 18,1121 18,063 17,8802 18,1125
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,5365 4,5417 4,5245 4,5519 4,4999 4,4855 4,4883 4,5295
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6436 1,6624 1,6682 1,6643 1,657 1,6469 1,6392 1,6462
    Filipíny filipínske peso PHP 61,599 61,527 61,36 61,267 61,259 61,341 60,959 61,081
    Singapur singapurský dolár SGD 1,7345 1,7323 1,7278 1,7341 1,7152 1,7177 1,7115 1,7223
    Thajsko thajský baht THB 44,791 44,745 44,599 44,806 44,302 44,367 44,277 44,612
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 15,1676 15,27 15,2836 15,0135 15,0304 15,036 15,039 15,0675
    Izrael izraelský šekel ILS 4,7506 4,7416 4,7554 4,7528 4,7745 4,7922 4,7862 4,798

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 7-8/2014 (I/2014)
    • Zákon o dani z príjmov - Ing. Brnová, Ing. Štofanová, Ing. Vidová, Ing. Vincúrová

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 3/2014 (II/2014)
    • Daňové priznanie FO za rok 2013 - Ing. Miroslava Brnová
    • Daňové priznanie PO za rok 2013 - Ing. Ján Mintál
    • Opravy chýb minulých účtovných období - Ing. Ivana Hudecová

    Verejná správa – (VS), č.2-3/2014 (II/2014)
    • Ochrana pred požiarmi - úlohy obce – JUDr. Ján Kašiar
    • Platobný rozkaz – Mgr. Martina Kovalčíková
    • Zdaňovanie nehnuteľností – Irena bubeníková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Daňové priznanie FO – JUDr. Sandra Mrukvoiová - Tomiová
    • Pracovné agentúry a ich činnosť – Mgr. Martina Kovalčíková
    • Použitie podielu zaplatenej dane – JUDr. Sandra Mrukvoiová- Tomiová

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Oprava chýb minulých účtovných období - Ing. Ján Mintál
    • Zmeny v platení zdravotného a sociálneho poistenia – Ing. Zuzana Cingelová
    • Zdanenie príjmov FO a PO – Ing. Valterová, Ing. M. Brnová

    1 000 riešení, č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Daňové priznanie
    • Dane v praxi
    • Účtovníctvo
    • Mzdy, odvody

    PRIPRAVUJEME

    Poradca č. 9/2014 (II/2014)
    • Postupy účtovania v PÚ

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 4/2014 (II/2014)
    • Daňová kontrola
    • Určenie základu dane

    Verejná správa – (VS), č. 4/2014 (III/2014)
    • Zdaňovanie nehnuteľnosti 2.
    • Vydanie záväzného stanoviska3

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4/2014 (III/2014)
    • Zvyšovanie kvalifikácie
    • Pomoc v hmotnej núdzi

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.4/2014 (III/2014)
    • Zdaňovanie zahraničných dividend v roku 2013
    • Zneužívajúce a podvodné konanie na DPH

    1 000 riešení, č. 4/2014 (III/2014)
    • Postupy účtovania v PÚ
    • Dane v praxi
    • Účtovníctvo
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody

    Monotematiky: Účtovná závierka ( XII/2013) - Ing. Ivana Hudecová
    pokladničná kniha
    účtovné prípady
    výročná správa

    Daňové výdavky od Od A-Z - Ing. Dušan Dobšovič
    Forma uplatňovania daňových výdavkov
    Členské príspevky
    Odpisy
    Finančné investície

    Daňové priznanieIng. Jana Bielená, Ing. Ivana Valterová
    vyplnené tlačivá
    názorné príklady
    výpočty a postupy

    Odvody poistnéhoIng. Dušan Dobšovič

    Príručka pre účtovníka k DPHIng. Zuzana Cingelová

    Vážení čitatelia,
    pokiaľ ste si nestihli predplatiť edičný ročník 2014 jednotlivých mesačníkov, môžete tak urobiť telefonicky na číslach 041/56 52 871,877,879,0915 033 300,0911 193 135, fax:041/5652659, emailom na adrese abos@poradca.sk.
    Tešíme sa na váš záujem o naše publikácie aj v roku 2014, prvé číslo nového ročníka vyjde už v decembri.

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    DPH po novom
    Koniec kalendárneho roka je v oblasti daňových povinností platiteľov DPH nevyhnutne spojený s určitými zákonnými povinnosťami, hlavne pre platiteľov, ktorí uplatňovali pomerné odpočítanie DPH. O aké povinnosti sa jedná? Aké sú základné pravidlá odpočítavania dane? Na mnohé iné otázky hľadajte odpovede v príspevkoch a komentári od odborníkov na DPH.

    Zákon o dani z pridanej hodnoty - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 6/2014, (A5, 226 str.)


    Zákon o dani z pridanej hodnoty - úplné znenie zákona
    Aktualizácia I/6, (A5, 56 str.)


    Ročné vysporiadanie DPH - príspevok
    mesačník DUO1/2014, (A4, 80 str.)




    BALÍČEK DPH po novom obsahuje:
    + Aktualizácia I/6 + DUO 1/2014 + Zákony II/2013

    Cena balíčka je 13,20 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 9,30 €.
    Ušetríte 3,90 €.


    Koniec roka v účtovníctve
    Cieľom všetkých uzávierkových účtovných operácií je zabezpečiť, aby účtovníctvo a účtovná závierka splnili určené požiadavky a zásady. Správne a úplné zaúčtovanie všetkých uzávierkových účtovných operácií je najnáročnejšou činnosťou účtovnej závierky. Je preto potrebné dôsledne poznať, aké účtovné prípady a prečo sa účtujú v rámci uzávierkových prác. Podrobnejšie o tejto problematike píšu autory vo svojich príspevkoch.

    Účtovná závierka v - príspevok
    mesačník DUVaP 12/2013, (A5, 192 str.)


    Koniec roka v účtovníctve - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 12-13/2013, (A5, 120 str.)


    Inventarizácia majetku a záväzkov - príspevok
    mesačník DUO 12/2013, (A4, 80 str.)


    BALÍČEK Balíček Koniec roka v účtovníctve obsahuje:
    DUO 12/2013 – príspevok + 1000 riešení 12-13/2013 – príklady a riešenia problémov + DUVaP 12/2013 - príspevok

    Cena balíčka je 15.40 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 10,80 €.
    Ušetríte 4,60 €.


    Daňové priznanie II
    Daňové priznanie je povinný podávať každý, komu táto povinnosť vyplýva zo zákona alebo ten, koho na to správca dane vyzve. V porovnaní z predchádzajúcim zdaňovacím obdobím sa pri výpočte daňovej povinnosti musia zohľadniť aj novely zákona o dani z príjmov. O ktoré zmeny sa jedná nájdete v našich publikáciách.

    Daň z príjmov FO a PO - príspevok
    mesačník DÚVaP 3/2014, (A5, 176 str.)


    Daňové priznanie za rok 2013 - vzory tlačív
    monotematika, (A5, 207 str.)


    Daňové priznanie FO a PO - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 2-3/2014, (A5, 120 str.)


    CD poradca      zadarmo

    Daňové výdavky 2013 - monotematika

    Zákony I/2013 + Aktualizácie - úplné znenia zákonov daňových a účtovných



    BALÍČEK Daňové priznanie II obsahuje:
    + 1000 riešení 2-3/2014 + Daňové priznanie za rok 2013 + CD Poradca + Daňové výdavky 2013 + Zákony I/2013 + Aktualizácie 2013 k zákonu I/2013

    Cena balíčka je 20,80 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 14 €.
    Ušetríte 6,80 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.sk, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2014
    Untitled Page