|
TÉMA NOVÍN PRACUJÚCI DÔCHODCOVIA |
ZAMESTNÁVANIE DÔCHODCOV
Pre účely zamestnávania dôchodcov rozlišujeme poberateľov:
- starobného dôchodku
- predčasného starobného dôchodku a
- výsluhového dôchodku.
ZAMESTNÁVANIE POBERATEĽOV STAROBNÉHO DÔCHODKU – zákonnými podmienkami pre vznik nároku na starobný dôchodok je získanie potrebného počtu rokov dôchodkového poistenia a dosiahnutie stanoveného veku. Podľa § 64 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p. (ďalej len zákon o sociálnom poistení) doba dôchodkového poistenia potrebná na vznik nároku na starobný dôchodok je 15 rokov a dôchodkový vek je jednotne pre mužov a ženy 62 rokov. Splnenie zákonných podmienok oprávňuje zamestnanca požiadať príslušnú Sociálnu poisťovňu o priznanie nároku na starobný dôchodok. Je na vôli samotného zamestnanca, či toto svoje oprávnenie využije alebo nie, no nijako to neovplyvňuje trvanie jeho doterajšieho pracovného pomeru. Aj keď zamestnanec požiada Sociálnu poisťovňu o priznanie dôchodku a Sociálna poisťovňa jeho žiadosti vyhovie, jeho pracovný pomer nekončí. Poberanie starobného dôchodku nie je platným dôvodom skončenia pracovného pomeru. Zamestnávateľ nesmie skončiť pracovný pomer s poberateľom starobného dôchodku z titulu, že poberá starobný dôchodok, ani svojho zamestnanca nijako nútiť, aby z tohto dôvodu skončil pracovný pomer sám. Do úvahy prichádza skončenie pracovného pomeru len podľa niektorého z taxatívne uvedených dôvodov v ust. § 59 a nasl. zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z.n.p. (ďalej len ZP). Starobný dôchodca môže poberať dôchodok a naďalej pokračovať vo výkone práce podľa dohodnutej pracovnej zmluvy.
V prípade, že po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok predsa len dôjde ku skončeniu pracovného pomeru patrí zamestnancovi určitá finančná čiastka. V súlade s § 76 a ZP zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na:
-
invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %,
- predčasný starobný dôchodok alebo
- starobný dôchodok.
Odchodné je obligatórnou (nárokovateľnou) čiastkou pre každého zamestnanca, ktorý splnil zákonné podmienky pre jej vyplatenie.
- Prvou podmienkou je platné skončenie pracovného pomeru dotknutého zamestnanca. Odchodné patrí zamestnancovi pri každom spôsobe skončenia pracovného pomeru s jedinou výnimkou. Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1 ZP, t.j. ak zamestnávateľ so zamestnancom skončil pracovný pomer okamžite. Podstatné je, aby ku skončeniu pracovného pomeru došlo až po splnení nároku na starobný dôchodok t. z. zamestnanec dosiahol vek 62 rokov a je dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov.
- Druhou podmienkou pre vyplatenie odstupného je skutočnosť, že zamestnanec požiada o poskytnutie dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. Zamestnanec o poskytnutie odchodného nežiada, nárok mu vzniká ex lege (priamo zo zákona) po splnení oboch uvedených podmienok.
ZP už nepredpokladá žiadnu informatívnu ani preukaznú povinnosť zamestnanca, na základe ktorej by oznámil a aj preukázal svojmu zamestnávateľovi, že požiadal Sociálnu poisťovňu o poskytnutie dôchodku v stanovenej lehote. V praxi sa však zamestnávateľ nemá ako inak dozvedieť, že jeho zamestnanec požiadal o priznanie dôchodku, pokiaľ mu to on sám neoznámi. Odchodné sa poskytuje v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Ide o minimálnu výšku odchodného. Pre účastníkov pracovného pomeru sa vytvára zmluvná voľnosť a možnosť dohodnúť sa aj na štedrejšom odstupnom.
V súvislosti so zamestnávaním osôb, ktoré splnili zákonné podmienky pre nadobudnutie dôchodku (62 rokov a 15 rokov dôchodkového poistenia) môžeme rozoznávať tieto situácie:
- zamestnanec splnil podmienky priznania nároku na starobný dôchodok, Sociálnu poisťovňu nepožiadal o priznanie dôchodku a nedošlo ku skončeniu pracovného pomeru › pracovný pomer takého zamestnanca sa nijako nezmenil, zanikol jeden jeho poistno- odvodový vzťah, zamestnávateľ za takéhoto zamestnanca ani samotný zamestnanec už neplatia invalidné dôchodkové poistenie (Tabuľka č. 1).
- zamestnanec splnil podmienky priznania nároku na starobný dôchodok, Sociálnu poisťovňu požiadal o priznanie dôchodku a tá mu na základe jeho žiadosti vypláca starobný dôchodok, ku skončeniu pracovného pomeru nedošlo › pracovný pomer takéhoto zamestnanca trvá naďalej bezo zmeny, zanikajú dve jeho poistnoodvodové vzťahy, zamestnávateľ ani zamestnanec už neplatia invalidné dôchodkové poistenie ani poistenie v nezamestnanosti (Tabuľka č. 2).
- zamestnanec splnil podmienky priznania nároku na starobný dôchodok, Sociálnu poisťovňu požiadal o priznanie dôchodku, tá mu na základe jeho žiadosti vypláca starobný dôchodok a zároveň došlo k riadnemu skončeniu pracovného pomeru › zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi odstupné. Zmluvná sloboda zamestnávateľa ani starobného dôchodcu nie je v tomto prípade nijako obmedzená. Žiadne zákonné ustanovenie im nebráni v tom, aby si založili nový pracovnoprávny vzťah.
POBERATEĽ STAROBNÉHO DÔCHODKU MÔŽE PRACOVAŤ NA PRACOVNÚ ZMLUVU, či už na dobu určitú alebo na neurčitý čas. Pokiaľ o to zamestnávateľ bude mať záujem, môže dôchodcu zamestnávať aj na kratší pracovný čas, alebo využiť iné atypické (flexibilné) pracovnoprávne vzťahy ako napríklad domácku prácu (homework). Pripomíname, že od 1. marca 2010 nemôže byť zamestnávanie dôchodcov platným dôvodom na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na dobu určitú presahujúcu maximálne tri roky. Podľa § 48 ods. 3 ZP ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky s poberateľom starobného dôchodku je možné tiež len z dôvodu, ak ide o:
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
Dôchodca môže mať uzavretých súčasne aj niekoľko pracovných pomerov s viacerými zamestnávateľmi. Prípadne aj viac pracovných pomerov u jedného zamestnávateľa, akide o činnosti spočívajúce v prácach iného druhu (§ 50 ZP). Pre uzatvorenie, trvanie a skončenie pracovného pomeru so starobným dôchodcom platia rovnaké pravidlá ako pre ostatných účastníkov pracovnoprávnych vzťahov.
Uzatvorením pracovnej zmluvy vznikajú dôchodcovi rovnaké práva i povinnosti ako ďalším zamestnancom. Má nárok na dovolenku, stravovanie, ak odpracuje viac ako 4 hodiny v rámci pracovnej zmeny, pracovné voľno s náhradou alebo bez náhrady mzdy pri prekážkach v práci a podobne.
Okrem pracovnej zmluvy môže zamestnávateľ starobného dôchodcu zamestnávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti alebo na základe dohody o vykonaní práce. Ani výška príjmu dôchodcu dosahovaná na základe dohody nie je nijako obmedzená v nadväznosti na poberanie dôchodku. Neexistujú žiadne limity dosahovaného príjmu, ktoré by mali za následok krátenie dôchodku.
Všeobecne však platí, že na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne (§ 228 a ZP). Dohoda o pracovnej činnosti musí byť uzavretá písomne pod doložkou neplatnosti. Môže byť uzatvorená na určitú dobu alebo na neurčitý čas. Zamestnávateľ v nej musí uviesť dohodnutú prácu, dohodnutú odmenu za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a dobu, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je povinný vydať zamestnancovi. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia.
Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Dohodu o vykonaní práce podľa § 226 ZP môže zamestnávateľ uzatvoriť s poberateľom starobného dôchodku, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná dôchodcom pre toho istého zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Rovnako ako dohoda o pracovnej činnosti aj dohoda o vykonaní práce sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná a uzatvára sa najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.
Výhoda zamestnávania starobných dôchodcov spočíva v nižších celkových nákladoch práce z dôvodu neplatenia niektorých odvodov. Odvodové povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca v pracovnoprávnych vzťahoch na základe pracovnej zmluvy, ktorý dosiahol dôchodkový vek, ale nepožiadal Sociálnu poisťovňu o priznanie starobného dôchodku:
Tabuľka č. 1 |
|
zamestnávateľ |
zamestnanec
|
Zdravotné poistenie | 10 % z VZ | 4 % z VZ |
Nemocenské poistenie | 1,4 % z VZ | 1,4 % z VZ |
Starobné dôchodkové poistenie | 14 % z VZ | 4 % z VZ |
Invalidné dôchodkové poistenie | neplatí | neplatí |
Poistenie v nezamestnanosti | 1 % z VZ | 1 % z VZ |
Odvodové povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca v pracovnoprávnych vzťahoch na základe pracovnej zmluvy, ktorý dosiahol dôchodkový vek a je poberateľom starobného dôchodku (Sociálna poisťovňa mu každý mesiac vypláca dôchodok):
Tabuľka č. 2 |
|
zamestnávateľ |
zamestnanec
|
Zdravotné poistenie | 10 % z VZ | 4 %z VZ |
Nemocenské poistenie | 1,4 % z VZ | 1,4 % z VZ |
Starobné dôchodkové poistenie | 14 % z VZ | 4 % z VZ |
Invalidné dôchodkové poistenie | neplatí | neplatí |
Poistenie v nezamestnanosti | neplatí | neplatí |
Z dôvodu platenia starobného dôchodkového poistenia, aj po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok, bude mať dôchodca nárok na prepočítanie sumy dôchodku. Prepočítavanie starobných dôchodkov sa robí z dôvodu, že dôchodca pracuje popri poberaní dôchodku a riadne odvádza poistné na starobné poistenie.
Prepočítavanie dôchodkov Sociálna poisťovňa uskutočňuje na základe žiadosti dôchodcu a platne vystaveného evidenčného listu dôchodkového poistenia od zamestnávateľa raz za kalendárny rok. Starobný dôchodca a ani jeho zamestnávateľ už neplatia invalidné poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. Invalidné poistenie v sadzbe 3 % z vymeriavacieho základu (VZ) neplatia, pretože poberateľ starobného dôchodku už nemôže byť poberateľom invalidného dôchodku. A takisto starobný dôchodca sa z dôvodu poberania dôchodku nemôže stať nezamestnaným, preto sa neplatí ani poistenie v nezamestnanosti v sadzbe 1 % z VZ.
Ak zamestnávateľ zamestná dôchodcu na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce, sú jeho odvodové povinnosti takmer nulové. Za dôchodcu neplatí zdravotné, nemocenské, starobné dôchodkové, invalidné dôchodkové poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. Sociálnej poisťovni odvádza len úrazové (sadzba v závislosti od nebezpečnostnej triedy) a garančné poistenie (sadzba vo výške 0,25 % z vymeriavacieho základu). Jeho oznamovacie a prihlasovacie povinnosti v súvislosti so zamestnávaním „dohodárov“ upravuje § 231 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení. Zamestnávateľ má povinnosť pred začatím výkonu prác oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne uzatvorenie dohody a podať prihlášku na úrazové a garančné poistenie za zamestnanca, ktorého na základe dohody o vykonaní práce zamestná. Zamestnávateľ je povinný dôchodcu v právnom vzťahu na základe dohody prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v z.n.p., pred vznikom tohto právneho vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b) zákona o sociálnom poistení. Svoje povinnosti podľa § 231 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení si zamestnávateľ plní faxom, elektronickou poštou alebo prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS), tak aby k prihláseniu do registra došlo pred začatím výkonu činnosti dohodnutej v dohode. Informáciu odoslanú prostredníctvom krátkej textovej správy je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr v lehote troch dní od jej odoslania.
ZAMESTNÁVANIE POBERATEĽOV PREDČASNÉHO STAROBNÉHO DÔCHODKU – predčasný starobný dôchodok je možné priznať najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku za predpokladu, že bol poistenec dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a súčasne za predpokladu, že suma predčasného dôchodku dosiahne výšku stanovenú zákonom (§ 67 zákona o sociálnom poistení). Ak poistenec nie je sporiteľom podľa zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení v z. n. p., bude mať nárok na predčasný starobný dôchodok za predpokladu, že suma jeho predčasného starobného dôchodku bude vyššia ako 1,2 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú FO podľa zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime v z. n. p. V súlade s platným stavom k 30. januáru 2012 ide o sumu 227,80 €. U poistenca, ktorý je sporiteľom podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení, postačuje, aby suma jeho predčasného starobného dôchodku bola vyššia ako 0,6 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Uvedený násobok predstavuje sumu 113,90 €. Základnou funkciou predčasného starobného dôchodku je náhrada príjmu pri strate zárobkovej činnosti. Takýto charakter predčasného dôchodku bol v plnej miere potvrdený schválením zákona č. 543/2010 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2011. V súlade s § 67 ods. 4 zákona o sociálnom poistení nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Priznanie predčasného starobného dôchodku je tak jednoznačne podmienené skončením výkonu zárobkovej činnosti. Poberanie predčasného starobného dôchodku pri súčasnom výkone práce v pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy je absolútne vylúčené. Výkon zamestnania poberateľom starobného dôchodku po priznaní predčasného starobného dôchodku je právnou skutočnosťou, v dôsledku ktorej dochádza k zastaveniu výplaty predčasného dôchodku. Účasť na dôchodkovom poistení však nezakladá príjem, na ktorý zakladá právo právny vzťah vznikajúci na základe dohody o pracovnej činnosti alebo na základe dohody o vykonaní práce. Poberateľ predčasného starobného dôchodku môže pri súčasnom poberaní predčasného dôchodku pracovať na dohodu rovnako ako poberateľ starobného dôchodku. Na základe uvedeného, potom platia rovnako všetky podmienky zamestnávania a povinnosti zamestnávateľa, ktoré sme uviedli pri zamestnávaní starobných dôchodcov na dohodu o pracovnej činnosti a na dohodu o vykonaní práce.
ZAMESTNÁVANIE POBERATEĽOV VÝSLUHOVÉHO DÔCHODKU – výsluhový dôchodok je jednou z dávok výsluhového zabezpečenia policajtov a profesionálnych vojakov upravenou v osobitnom právnom predpise, ktorým je zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov v z. n. p. Pod pojmom policajt sa pre tieto účely rozumie príslušník Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície a colník. Všeobecne nárok na výsluhový dôchodok má policajt alebo profesionálny vojak, ktorého pracovný pomer skončil, za predpokladu, že trval najmenej 15 rokov. Na rozdiel od poberateľov starobného dôchodku, ktorí môžu poberať starobný dôchodok a bez prerušenia práce pokračovať v jej výkone, poberatelia výsluhového dôchodku musia pracovný pomer ukončiť, pretože skončenie pracovného pomeru je obligatórnou podmienkou priznania nároku na výsluhový dôchodok.
Pokiaľ ide o zamestnávanie poberateľov výsluhového dôchodku, musíme rozlišovať oblasť ich pracovného výkonu. V súlade s § 63 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov nárok na priznaný výsluhový dôchodok zaniká dňom, ktorý predchádza dňu opätovného prijatia do štátnej služby vykonávanej v služobnom pomere alebo do služobného pomeru, z ktorého vzniká nárok na výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok alebo dňu nástupu na výkon mimoriadnej služby. Znamená to, že súbeh poberania výsluhového dôchodku a výkon práce v služobnom pomere je vylúčený. Nijako sa už neobmedzuje výplata výsluhového dôchodku súbežne s iným príjmom zo zárobkovej činnosti alebo s príjmom, ktorý nahrádza zárobok (§ 64 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov). Neexistujú žiadne obmedzenia zamestnávania poberateľa výsluhového dôchodku napríklad podľa zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe alebo kdekoľvek v súkromnej sfére. Ak zamestnávateľ zamestná poberateľa výsluhového dôchodku v pracovnom pomere na pracovnú zmluvu, bude za neho platiť rovnaké odvody do zdravotnej poisťovne a do Sociálnej poisťovne ako za svojich ostatných zamestnancov. Nie je vylúčená ani situácia, že poberateľ výsluhového dôchodku splní podmienky nároku na priznanie starobného dôchodku podľa § 64 zákona o sociálnom poistení. Odvodové povinnosti zamestnávateľa ako aj samotného zamestnanca – výsluhového dôchodcu budú rovnaké ako u ostatných bežných zamestnancov podľa Tabuľky č. 1 alebo podľa Tabuľky č. 2. V súlade s ust. § 66 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov pri súbehu nároku na výplatu výsluhového dôchodku s nárokom na dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení (zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení) má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na výsluhový dôchodok naďalej v plnej výške.
(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 3/2012)
VYSPORIADANIE PRÍJMOV DÔCHODCOV - VRÁTENIE DANE ZA ROK 2011
ZDANITEĽNÉ PRÍJMY sú príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené. Starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok predstavujú príjmy oslobodené od dane podľa § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov v z.n.p. Tieto dávky sa do zdaniteľných príjmov nezapočítajú a do daňového priznania ich poberatelia týchto dávok neuvádzajú.
Poberatelia starobných a predčasných dôchodkov (ďalej len „poberateľ dôchodku“) mali v zdaňovacom období roku 2011 možnosť poberať príjmy z:
- pracovnej činnosti na základe pracovnej zmluvy uzatvorenej v zmysle zákona č. 311/2001 Z. z Zákonníka práce (ďalej „ZP“),
- práce na dohodu uzatvorenej v zmysle ZP - zamestnávanie na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru:
a) dohoda o vykonaní práce,
b) dohoda o pracovnej činnosti,
- podnikania ako SZČO (živnosť),
- podnikania podľa osobitných predpisov,
- príjmy podľa Autorského zákona,
- iné príjmy (z prenájmu, z kapitálového majetku a pod.).
PRÍJEM Z PRACOVNEJ ZMLUVY – je príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej „ZDP“) a to bez ohľadu na uzatvorený pracovnoprávny vzťah. Takýto príjem je zdaňovaný platiteľom príjmu (zamestnávateľom) preddavkovo.
Príjmy u poberateľov dôchodkov, ktoré plynú z pracovného pomeru sú zdaňované rovnakým spôsobom ako u iných zamestnancov, ktorí majú u zamestnávateľa uzavretý pracovný pomer. Príjem zo závislej činnosti je zdaňovaný platiteľom príjmu (zamestnávateľom).
Príjmy zo všetkých pracovných dohôd sa od januára 2011 zdaňujú rovnako, ako je tomu u zamestnancov. Kým do konca roku 2010 boli príjmy z niektorých dohôd zdaňované aj takzvanou zrážkovou daňou, od januára 2011 sa z nich odvádzajú mesačne už preddavky na daň. Táto zmena sa týka hlavne študentov, pracujúcich dôchodcov, ale aj ďalších ľudí, ktorí pracujú spravidla na čiastočný úväzok a ich mesačný príjem nepresahuje 165,97 eura.
ZDAŇOVANIE PRÍJMOV PREDDAVKOM – preddavok na daň vyberie zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane v súlade s § 35 ZDP zo zdaniteľnej mzdy. Zdaniteľnou mzdou sa rozumie úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac, znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec a o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Od 1. 1. 2011 bola zrušená možnosť považovať daň vybratú zrážkou podľa § 43 ZDP za preddavok na daň. Tieto príjmy sa už v daňovom priznaní za rok 2011 uvádzať nebudú. Podľa nového znenia § 43 ods. 7 ZDP vykonaním zrážky dane je daňová povinnosť daňovníkov splnená, s výnimkou taxatívne vymenovaných príjmov – v prípade FO, rezidentov SR, ide konkrétne o príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia) uvedené v § 7 ods. 1 písm. g) ZDP. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, v súlade s § 43 ods. 7 ZDP má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. V § 43 ods. 3 bolo vypustené písmeno j), takže došlo k zrušeniu tohto spôsobu zdaňovania príjmov zo závislej činnosti zrážkou dane a všetky príjmy zo závislej činnosti sa zdaňujú už len jedným spôsobom – preddavkovo podľa § 35 ZDP.
NEZDANITEĽNÁ SUMA NA DAŇOVNÍKA – poberatelia dôchodkov si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, prípadne jej časť uplatnia pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň za rok 2011 v podanom daňovom priznaní.
Poberatelia starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov a výsluhových dôchodkov podpisujú vyhlásenie len v prípade, ak si uplatňujú daňový bonus. Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka nemajú, ak sú poberateľmi týchto dôchodkov na začiatku zdaňovacieho obdobia. Môžu si uplatniť len rozdiel medzi ročnou nezdaniteľnou časťou základu dane na daňovníka a výškou dôchodku, ak je tento dôchodok nižší ako ročná nezdaniteľná časť. Nárok sa uplatňuje až po skončení zdaňovacieho obdobia. Poberatelia dôchodkov počas celého zdaňovacieho obdobia nemajú nárok na nezdaniteľnú sumu na daňovníka, pretože táto suma sa vypočítava v závislosti na prijatom úhrne dôchodku za celý rok a ten je známy až po skončení roka. Preto si bude nezdaniteľnú sumu môcť dôchodca uplatniť až pri ročnom zúčtovaní.
Poberateľ dôchodku, ktorý poberá zdaniteľné príjmy, má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) za rovnakých podmienok ako ostatní daňovníci.
Invalidní dôchodcovia na rozdiel od starobných dôchodcov majú nárok na nezdaniteľné minimum. Ich čistý plat tak bude vyšší ako v prípade ostatných zamestnancov.
(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 3/2012)
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
27.1.
|
30.1.
|
31.1.
|
1.2.
|
2.2.
|
3.2.
|
6.2.
|
7.2.
|
8.2.
|
9.2.
|
10.2.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3145
|
1,311
|
1,3176
|
1,3175
|
1,3094
|
1,316
|
1,3042
|
1,3113
|
1,3274
|
1,3288
|
1,3189
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
101,18
|
100,53
|
100,63
|
100,29
|
99,66
|
100,3
|
99,97
|
100,67
|
102,11
|
102,63
|
102,43
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
25,156
|
25,27
|
25,188
|
25,157
|
25,151
|
25,064
|
24,98
|
25
|
24,812
|
24,985
|
25,245
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4335
|
7,4341
|
7,4346
|
7,4337
|
7,4335
|
7,4333
|
7,4342
|
7,4336
|
7,4328
|
7,432
|
7,4322
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,83685
|
0,8358
|
0,8351
|
0,8312
|
0,82765
|
0,8322
|
0,8281
|
0,8302
|
0,83495
|
0,83665
|
0,8363
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
293,95
|
296,04
|
293,91
|
292,49
|
292,87
|
291,8
|
293,01
|
291,66
|
289,65
|
290,9
|
293,58
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,6991
|
0,6991
|
0,6991
|
0,6996
|
0,7
|
0,6999
|
0,6993
|
0,699
|
0,699
|
0,6989
|
0,699
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2207
|
4,2545
|
4,2243
|
4,2005
|
4,1997
|
4,1932
|
4,177
|
4,1783
|
4,1773
|
4,1971
|
4,2188
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,3457
|
4,338
|
4,3418
|
4,3467
|
4,351
|
4,3485
|
4,342
|
4,3523
|
4,3505
|
4,3535
|
4,354
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,8966
|
8,8996
|
8,8967
|
8,8896
|
8,8565
|
8,848
|
8,8025
|
8,8215
|
8,8285
|
8,8045
|
8,8065
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2078
|
1,2046
|
1,2048
|
1,2048
|
1,2048
|
1,205
|
1,2067
|
1,2087
|
1,2114
|
1,2103
|
1,2098
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,645
|
7,681
|
7,656
|
7,654
|
7,648
|
7,644
|
7,5925
|
7,6225
|
7,629
|
7,63
|
7,618
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,5698
|
7,5818
|
7,578
|
7,578
|
7,5845
|
7,5843
|
7,583
|
7,575
|
7,5823
|
7,5857
|
7,589
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
39,74
|
39,895
|
39,69
|
39,792
|
39,6665
|
39,8093
|
39,4254
|
39,287
|
39,559
|
39,5546
|
39,6746
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,3389
|
2,3478
|
2,333
|
2,3232
|
2,314
|
2,3112
|
2,3017
|
2,3076
|
2,3191
|
2,3331
|
2,3305
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,2326
|
1,2427
|
1,2366
|
1,2312
|
1,2246
|
1,2311
|
1,2192
|
1,2161
|
1,2251
|
1,2295
|
1,2381
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,2903
|
2,2919
|
2,2893
|
2,2907
|
2,2702
|
2,2706
|
2,2549
|
2,2636
|
2,2853
|
2,2882
|
2,2767
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3129
|
1,3185
|
1,3134
|
1,3161
|
1,3097
|
1,3189
|
1,3019
|
1,3088
|
1,3199
|
1,3219
|
1,3225
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,2995
|
8,2837
|
8,3121
|
8,3088
|
8,2572
|
8,3042
|
8,2329
|
8,2763
|
8,3614
|
8,3717
|
8,3013
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,1947
|
10,1707
|
10,2194
|
10,2176
|
10,1541
|
10,2068
|
10,1135
|
10,1682
|
10,2927
|
10,3056
|
10,2302
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
11809,33
|
11837,85
|
11835,56
|
11828,48
|
11726,06
|
11805,66
|
11718,28
|
11791,87
|
11791,74
|
11855,69
|
11848,61
|
India |
indická rupia
|
INR
|
64,93
|
65,235
|
65,136
|
64,775
|
64,35
|
64,227
|
63,978
|
64,706
|
65,235
|
65,583
|
65,272
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1475,64
|
1481,36
|
1477,99
|
1480,8
|
1466,38
|
1470,78
|
1463,27
|
1467,38
|
1480,91
|
1483,8
|
1483,83
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
17,0004
|
17,0423
|
17,0234
|
17,0668
|
16,907
|
16,8909
|
16,5907
|
16,6601
|
16,8232
|
16,8765
|
16,8943
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
3,9941
|
4,0097
|
4,0128
|
4,0078
|
3,9505
|
3,9616
|
3,9374
|
3,9509
|
3,9878
|
4,0004
|
4,0042
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5949
|
1,6042
|
1,5918
|
1,5839
|
1,5728
|
1,5829
|
1,5721
|
1,5747
|
1,5814
|
1,5896
|
1,5948
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
56,313
|
56,525
|
56,506
|
56,457
|
55,915
|
55,986
|
55,533
|
55,715
|
56,109
|
56,132
|
56,086
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,6485
|
1,6523
|
1,6487
|
1,6496
|
1,6339
|
1,6401
|
1,6303
|
1,637
|
1,6519
|
1,6548
|
1,6635
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
40,92
|
40,903
|
40,753
|
40,763
|
40,5
|
40,638
|
40,404
|
40,611
|
40,791
|
40,861
|
40,741
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
10,2035
|
10,3024
|
10,253
|
10,1889
|
10,1048
|
10,0272
|
9,945
|
9,9577
|
10,0158
|
10,0959
|
10,19
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,9351
|
4,9388
|
4,9161
|
4,9167
|
4,8848
|
4,8781
|
4,8552
|
4,895
|
4,9116
|
4,939
|
4,9094
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
13.2.
|
14.2.
|
15.2.
|
16.2.
|
17.2.
|
20.2.
|
21.2.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3254
|
1,3169
|
1,3092
|
1,2982
|
1,3159
|
1,3266
|
1,3222
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
102,86
|
102,85
|
102,73
|
102,31
|
104,39
|
105,47
|
105,38
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
25,045
|
25,097
|
25,17
|
25,268
|
25,001
|
24,907
|
24,912
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4329
|
7,4333
|
7,4324
|
7,4331
|
7,4334
|
7,4339
|
7,4358
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,83885
|
0,83765
|
0,8348
|
0,82845
|
0,8311
|
0,8364
|
0,8364
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
290,45
|
291,58
|
289,63
|
293,9
|
290,14
|
287,4
|
288,03
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,6988
|
0,6988
|
0,6987
|
0,6986
|
0,6988
|
0,6982
|
0,6977
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,1942
|
4,191
|
4,1875
|
4,236
|
4,1816
|
4,168
|
4,1837
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,3458
|
4,3488
|
4,347
|
4,3555
|
4,3545
|
4,3525
|
4,3565
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,8098
|
8,7814
|
8,7861
|
8,8065
|
8,8316
|
8,811
|
8,8107
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,209
|
1,2075
|
1,2073
|
1,2072
|
1,2083
|
1,2075
|
1,2073
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,571
|
7,535
|
7,5285
|
7,5515
|
7,4975
|
7,488
|
7,52
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,587
|
7,5821
|
7,583
|
7,5823
|
7,578
|
7,5824
|
7,582
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
39,576
|
39,578
|
39,3175
|
39,37
|
39,375
|
39,4734
|
39,45
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,3312
|
2,3307
|
2,3101
|
2,3048
|
2,3094
|
2,3094
|
2,3182
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,2326
|
1,2298
|
1,2195
|
1,2168
|
1,223
|
1,2303
|
1,2385
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,2757
|
2,2633
|
2,2475
|
2,2552
|
2,255
|
2,2731
|
2,267
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3222
|
1,3162
|
1,3053
|
1,3026
|
1,3093
|
1,3159
|
1,3172
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,3386
|
8,29
|
8,2412
|
8,1816
|
8,2864
|
8,3511
|
8,3258
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,2782
|
10,2107
|
10,1514
|
10,0678
|
10,2036
|
10,2873
|
10,2547
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
11926,83
|
11856,43
|
11779,18
|
11701,24
|
11888,19
|
11934,57
|
11888,2
|
India |
indická rupia
|
INR
|
65,143
|
65,061
|
64,642
|
64,125
|
64,795
|
65,182
|
65,224
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1485,49
|
1481,62
|
1470,35
|
1473,04
|
1480,16
|
1488,11
|
1488,88
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,8404
|
16,7766
|
16,6897
|
16,8151
|
16,8317
|
16,8306
|
16,8286
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,0116
|
4,0073
|
3,9756
|
3,9744
|
3,9951
|
4,0043
|
3,9997
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5867
|
1,5822
|
1,5626
|
1,5695
|
1,573
|
1,5777
|
1,5839
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
56,28
|
56,26
|
55,931
|
55,785
|
56,143
|
56,485
|
56,421
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,6622
|
1,665
|
1,6513
|
1,6494
|
1,6541
|
1,6605
|
1,6613
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
40,836
|
40,613
|
40,297
|
40,114
|
40,517
|
40,793
|
40,671
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
10,1629
|
10,18
|
10,101
|
10,2131
|
10,1882
|
10,1688
|
10,2166
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,9313
|
4,9212
|
4,8982
|
4,9035
|
4,9239
|
4,9456
|
4,9375
|
|
|