Em@ilové noviny

 

č. 4/2012

23.2.2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Praktická komunikácia 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikávie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Nepriaznivá ekonomická situácia je najčastejšou príčinou hľadania možností ako sa uplatniť na trhu práce aj u poberateľov dôchodkov. Náš právny systém obmedzuje Pracujúcich dôchodcov len minimálne. Viac sa dozviete v Téme novín a praktických príkladoch a ich riešeniach.
Pohľady na to, čo je úspech sú rôzne. Dnes prevláda názor, že úspešný človek je bohatý, spravidla aj slávny a možno aj spokojný sám so sebou. Je neskutočne veľa návodov na to, ako dosiahnuť úspech. V príspevku Ako sa stať úspešným sa zameriame skôr na to, čo sú nutné predpoklady úspechu. Nutný predpoklad je taký, ktorý musí byť splnený, ale sám o sebe ešte nie je zárukou úspechu.

Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN
PRACUJÚCI DÔCHODCOVIA

 
ZAMESTNÁVANIE DÔCHODCOV

Pre účely zamestnávania dôchodcov rozlišujeme poberateľov:
  • starobného dôchodku
  • predčasného starobného dôchodku a
  • výsluhového dôchodku.

ZAMESTNÁVANIE POBERATEĽOV STAROBNÉHO DÔCHODKU – zákonnými podmienkami pre vznik nároku na starobný dôchodok je získanie potrebného počtu rokov dôchodkového poistenia a dosiahnutie stanoveného veku. Podľa § 64 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p. (ďalej len zákon o sociálnom poistení) doba dôchodkového poistenia potrebná na vznik nároku na starobný dôchodok je 15 rokov a dôchodkový vek je jednotne pre mužov a ženy 62 rokov. Splnenie zákonných podmienok oprávňuje zamestnanca požiadať príslušnú Sociálnu poisťovňu o priznanie nároku na starobný dôchodok. Je na vôli samotného zamestnanca, či toto svoje oprávnenie využije alebo nie, no nijako to neovplyvňuje trvanie jeho doterajšieho pracovného pomeru. Aj keď zamestnanec požiada Sociálnu poisťovňu o priznanie dôchodku a Sociálna poisťovňa jeho žiadosti vyhovie, jeho pracovný pomer nekončí. Poberanie starobného dôchodku nie je platným dôvodom skončenia pracovného pomeru. Zamestnávateľ nesmie skončiť pracovný pomer s poberateľom starobného dôchodku z titulu, že poberá starobný dôchodok, ani svojho zamestnanca nijako nútiť, aby z tohto dôvodu skončil pracovný pomer sám. Do úvahy prichádza skončenie pracovného pomeru len podľa niektorého z taxatívne uvedených dôvodov v ust. § 59 a nasl. zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z.n.p. (ďalej len ZP). Starobný dôchodca môže poberať dôchodok a naďalej pokračovať vo výkone práce podľa dohodnutej pracovnej zmluvy.
V prípade, že po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok predsa len dôjde ku skončeniu pracovného pomeru patrí zamestnancovi určitá finančná čiastka. V súlade s § 76 a ZP zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na:
  • invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %,
  • predčasný starobný dôchodok alebo
  • starobný dôchodok.
Odchodné je obligatórnou (nárokovateľnou) čiastkou pre každého zamestnanca, ktorý splnil zákonné podmienky pre jej vyplatenie.
  • Prvou podmienkou je platné skončenie pracovného pomeru dotknutého zamestnanca. Odchodné patrí zamestnancovi pri každom spôsobe skončenia pracovného pomeru s jedinou výnimkou. Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1 ZP, t.j. ak zamestnávateľ so zamestnancom skončil pracovný pomer okamžite. Podstatné je, aby ku skončeniu pracovného pomeru došlo až po splnení nároku na starobný dôchodok t. z. zamestnanec dosiahol vek 62 rokov a je dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov.
  • Druhou podmienkou pre vyplatenie odstupného je skutočnosť, že zamestnanec požiada o poskytnutie dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. Zamestnanec o poskytnutie odchodného nežiada, nárok mu vzniká ex lege (priamo zo zákona) po splnení oboch uvedených podmienok.
ZP už nepredpokladá žiadnu informatívnu ani preukaznú povinnosť zamestnanca, na základe ktorej by oznámil a aj preukázal svojmu zamestnávateľovi, že požiadal Sociálnu poisťovňu o poskytnutie dôchodku v stanovenej lehote. V praxi sa však zamestnávateľ nemá ako inak dozvedieť, že jeho zamestnanec požiadal o priznanie dôchodku, pokiaľ mu to on sám neoznámi. Odchodné sa poskytuje v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Ide o minimálnu výšku odchodného. Pre účastníkov pracovného pomeru sa vytvára zmluvná voľnosť a možnosť dohodnúť sa aj na štedrejšom odstupnom.
V súvislosti so zamestnávaním osôb, ktoré splnili zákonné podmienky pre nadobudnutie dôchodku (62 rokov a 15 rokov dôchodkového poistenia) môžeme rozoznávať tieto situácie:
  1. zamestnanec splnil podmienky priznania nároku na starobný dôchodok, Sociálnu poisťovňu nepožiadal o priznanie dôchodku a nedošlo ku skončeniu pracovného pomeru › pracovný pomer takého zamestnanca sa nijako nezmenil, zanikol jeden jeho poistno- odvodový vzťah, zamestnávateľ za takéhoto zamestnanca ani samotný zamestnanec už neplatia invalidné dôchodkové poistenie (Tabuľka č. 1).
  2. zamestnanec splnil podmienky priznania nároku na starobný dôchodok, Sociálnu poisťovňu požiadal o priznanie dôchodku a tá mu na základe jeho žiadosti vypláca starobný dôchodok, ku skončeniu pracovného pomeru nedošlo › pracovný pomer takéhoto zamestnanca trvá naďalej bezo zmeny, zanikajú dve jeho poistnoodvodové vzťahy, zamestnávateľ ani zamestnanec už neplatia invalidné dôchodkové poistenie ani poistenie v nezamestnanosti (Tabuľka č. 2).
  3. zamestnanec splnil podmienky priznania nároku na starobný dôchodok, Sociálnu poisťovňu požiadal o priznanie dôchodku, tá mu na základe jeho žiadosti vypláca starobný dôchodok a zároveň došlo k riadnemu skončeniu pracovného pomeru › zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi odstupné. Zmluvná sloboda zamestnávateľa ani starobného dôchodcu nie je v tomto prípade nijako obmedzená. Žiadne zákonné ustanovenie im nebráni v tom, aby si založili nový pracovnoprávny vzťah.

POBERATEĽ STAROBNÉHO DÔCHODKU MÔŽE PRACOVAŤ NA PRACOVNÚ ZMLUVU, či už na dobu určitú alebo na neurčitý čas. Pokiaľ o to zamestnávateľ bude mať záujem, môže dôchodcu zamestnávať aj na kratší pracovný čas, alebo využiť iné atypické (flexibilné) pracovnoprávne vzťahy ako napríklad domácku prácu (homework). Pripomíname, že od 1. marca 2010 nemôže byť zamestnávanie dôchodcov platným dôvodom na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na dobu určitú presahujúcu maximálne tri roky. Podľa § 48 ods. 3 ZP ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky s poberateľom starobného dôchodku je možné tiež len z dôvodu, ak ide o:
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku,      dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
Dôchodca môže mať uzavretých súčasne aj niekoľko pracovných pomerov s viacerými zamestnávateľmi. Prípadne aj viac pracovných pomerov u jedného zamestnávateľa, akide o činnosti spočívajúce v prácach iného druhu (§ 50 ZP). Pre uzatvorenie, trvanie a skončenie pracovného pomeru so starobným dôchodcom platia rovnaké pravidlá ako pre ostatných účastníkov pracovnoprávnych vzťahov.
Uzatvorením pracovnej zmluvy vznikajú dôchodcovi rovnaké práva i povinnosti ako ďalším zamestnancom. Má nárok na dovolenku, stravovanie, ak odpracuje viac ako 4 hodiny v rámci pracovnej zmeny, pracovné voľno s náhradou alebo bez náhrady mzdy pri prekážkach v práci a podobne.
Okrem pracovnej zmluvy môže zamestnávateľ starobného dôchodcu zamestnávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti alebo na základe dohody o vykonaní práce. Ani výška príjmu dôchodcu dosahovaná na základe dohody nie je nijako obmedzená v nadväznosti na poberanie dôchodku. Neexistujú žiadne limity dosahovaného príjmu, ktoré by mali za následok krátenie dôchodku. Všeobecne však platí, že na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne (§ 228 a ZP). Dohoda o pracovnej činnosti musí byť uzavretá písomne pod doložkou neplatnosti. Môže byť uzatvorená na určitú dobu alebo na neurčitý čas. Zamestnávateľ v nej musí uviesť dohodnutú prácu, dohodnutú odmenu za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a dobu, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je povinný vydať zamestnancovi. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia.
Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Dohodu o vykonaní práce podľa § 226 ZP môže zamestnávateľ uzatvoriť s poberateľom starobného dôchodku, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná dôchodcom pre toho istého zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Rovnako ako dohoda o pracovnej činnosti aj dohoda o vykonaní práce sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná a uzatvára sa najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.
Výhoda zamestnávania starobných dôchodcov spočíva v nižších celkových nákladoch práce z dôvodu neplatenia niektorých odvodov. Odvodové povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca v pracovnoprávnych vzťahoch na základe pracovnej zmluvy, ktorý dosiahol dôchodkový vek, ale nepožiadal Sociálnu poisťovňu o priznanie starobného dôchodku:

Tabuľka č. 1
  zamestnávateľ zamestnanec
Zdravotné poistenie 10 % z VZ 4 % z VZ
Nemocenské poistenie 1,4 % z VZ 1,4 % z VZ
Starobné dôchodkové poistenie 14 % z VZ 4 % z VZ
Invalidné dôchodkové poistenie neplatí neplatí
Poistenie v nezamestnanosti 1 % z VZ 1 % z VZ
Odvodové povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca v pracovnoprávnych vzťahoch na základe pracovnej zmluvy, ktorý dosiahol dôchodkový vek a je poberateľom starobného dôchodku (Sociálna poisťovňa mu každý mesiac vypláca dôchodok):

Tabuľka č. 2
  zamestnávateľ zamestnanec
Zdravotné poistenie 10 % z VZ 4 %z VZ
Nemocenské poistenie 1,4 % z VZ 1,4 % z VZ
Starobné dôchodkové poistenie 14 % z VZ 4 % z VZ
Invalidné dôchodkové poistenie neplatí neplatí
Poistenie v nezamestnanosti neplatí neplatí
Z dôvodu platenia starobného dôchodkového poistenia, aj po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok, bude mať dôchodca nárok na prepočítanie sumy dôchodku. Prepočítavanie starobných dôchodkov sa robí z dôvodu, že dôchodca pracuje popri poberaní dôchodku a riadne odvádza poistné na starobné poistenie.
Prepočítavanie dôchodkov Sociálna poisťovňa uskutočňuje na základe žiadosti dôchodcu a platne vystaveného evidenčného listu dôchodkového poistenia od zamestnávateľa raz za kalendárny rok. Starobný dôchodca a ani jeho zamestnávateľ už neplatia invalidné poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. Invalidné poistenie v sadzbe 3 % z vymeriavacieho základu (VZ) neplatia, pretože poberateľ starobného dôchodku už nemôže byť poberateľom invalidného dôchodku. A takisto starobný dôchodca sa z dôvodu poberania dôchodku nemôže stať nezamestnaným, preto sa neplatí ani poistenie v nezamestnanosti v sadzbe 1 % z VZ.
Ak zamestnávateľ zamestná dôchodcu na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce, sú jeho odvodové povinnosti takmer nulové. Za dôchodcu neplatí zdravotné, nemocenské, starobné dôchodkové, invalidné dôchodkové poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. Sociálnej poisťovni odvádza len úrazové (sadzba v závislosti od nebezpečnostnej triedy) a garančné poistenie (sadzba vo výške 0,25 % z vymeriavacieho základu). Jeho oznamovacie a prihlasovacie povinnosti v súvislosti so zamestnávaním „dohodárov“ upravuje § 231 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení. Zamestnávateľ má povinnosť pred začatím výkonu prác oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne uzatvorenie dohody a podať prihlášku na úrazové a garančné poistenie za zamestnanca, ktorého na základe dohody o vykonaní práce zamestná. Zamestnávateľ je povinný dôchodcu v právnom vzťahu na základe dohody prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v z.n.p., pred vznikom tohto právneho vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b) zákona o sociálnom poistení. Svoje povinnosti podľa § 231 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení si zamestnávateľ plní faxom, elektronickou poštou alebo prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS), tak aby k prihláseniu do registra došlo pred začatím výkonu činnosti dohodnutej v dohode. Informáciu odoslanú prostredníctvom krátkej textovej správy je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr v lehote troch dní od jej odoslania.

ZAMESTNÁVANIE POBERATEĽOV PREDČASNÉHO STAROBNÉHO DÔCHODKU – predčasný starobný dôchodok je možné priznať najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku za predpokladu, že bol poistenec dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a súčasne za predpokladu, že suma predčasného dôchodku dosiahne výšku stanovenú zákonom (§ 67 zákona o sociálnom poistení). Ak poistenec nie je sporiteľom podľa zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení v z. n. p., bude mať nárok na predčasný starobný dôchodok za predpokladu, že suma jeho predčasného starobného dôchodku bude vyššia ako 1,2 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú FO podľa zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime v z. n. p. V súlade s platným stavom k 30. januáru 2012 ide o sumu 227,80 €. U poistenca, ktorý je sporiteľom podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení, postačuje, aby suma jeho predčasného starobného dôchodku bola vyššia ako 0,6 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Uvedený násobok predstavuje sumu 113,90 €. Základnou funkciou predčasného starobného dôchodku je náhrada príjmu pri strate zárobkovej činnosti. Takýto charakter predčasného dôchodku bol v plnej miere potvrdený schválením zákona č. 543/2010 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2011. V súlade s § 67 ods. 4 zákona o sociálnom poistení nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Priznanie predčasného starobného dôchodku je tak jednoznačne podmienené skončením výkonu zárobkovej činnosti. Poberanie predčasného starobného dôchodku pri súčasnom výkone práce v pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy je absolútne vylúčené. Výkon zamestnania poberateľom starobného dôchodku po priznaní predčasného starobného dôchodku je právnou skutočnosťou, v dôsledku ktorej dochádza k zastaveniu výplaty predčasného dôchodku. Účasť na dôchodkovom poistení však nezakladá príjem, na ktorý zakladá právo právny vzťah vznikajúci na základe dohody o pracovnej činnosti alebo na základe dohody o vykonaní práce. Poberateľ predčasného starobného dôchodku môže pri súčasnom poberaní predčasného dôchodku pracovať na dohodu rovnako ako poberateľ starobného dôchodku. Na základe uvedeného, potom platia rovnako všetky podmienky zamestnávania a povinnosti zamestnávateľa, ktoré sme uviedli pri zamestnávaní starobných dôchodcov na dohodu o pracovnej činnosti a na dohodu o vykonaní práce.

ZAMESTNÁVANIE POBERATEĽOV VÝSLUHOVÉHO DÔCHODKU – výsluhový dôchodok je jednou z dávok výsluhového zabezpečenia policajtov a profesionálnych vojakov upravenou v osobitnom právnom predpise, ktorým je zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov v z. n. p. Pod pojmom policajt sa pre tieto účely rozumie príslušník Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície a colník. Všeobecne nárok na výsluhový dôchodok má policajt alebo profesionálny vojak, ktorého pracovný pomer skončil, za predpokladu, že trval najmenej 15 rokov. Na rozdiel od poberateľov starobného dôchodku, ktorí môžu poberať starobný dôchodok a bez prerušenia práce pokračovať v jej výkone, poberatelia výsluhového dôchodku musia pracovný pomer ukončiť, pretože skončenie pracovného pomeru je obligatórnou podmienkou priznania nároku na výsluhový dôchodok.
Pokiaľ ide o zamestnávanie poberateľov výsluhového dôchodku, musíme rozlišovať oblasť ich pracovného výkonu. V súlade s § 63 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov nárok na priznaný výsluhový dôchodok zaniká dňom, ktorý predchádza dňu opätovného prijatia do štátnej služby vykonávanej v služobnom pomere alebo do služobného pomeru, z ktorého vzniká nárok na výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok alebo dňu nástupu na výkon mimoriadnej služby. Znamená to, že súbeh poberania výsluhového dôchodku a výkon práce v služobnom pomere je vylúčený. Nijako sa už neobmedzuje výplata výsluhového dôchodku súbežne s iným príjmom zo zárobkovej činnosti alebo s príjmom, ktorý nahrádza zárobok (§ 64 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov). Neexistujú žiadne obmedzenia zamestnávania poberateľa výsluhového dôchodku napríklad podľa zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe alebo kdekoľvek v súkromnej sfére. Ak zamestnávateľ zamestná poberateľa výsluhového dôchodku v pracovnom pomere na pracovnú zmluvu, bude za neho platiť rovnaké odvody do zdravotnej poisťovne a do Sociálnej poisťovne ako za svojich ostatných zamestnancov. Nie je vylúčená ani situácia, že poberateľ výsluhového dôchodku splní podmienky nároku na priznanie starobného dôchodku podľa § 64 zákona o sociálnom poistení. Odvodové povinnosti zamestnávateľa ako aj samotného zamestnanca – výsluhového dôchodcu budú rovnaké ako u ostatných bežných zamestnancov podľa Tabuľky č. 1 alebo podľa Tabuľky č. 2. V súlade s ust. § 66 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov pri súbehu nároku na výplatu výsluhového dôchodku s nárokom na dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení (zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení) má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na výsluhový dôchodok naďalej v plnej výške.

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 3/2012)


VYSPORIADANIE PRÍJMOV DÔCHODCOV - VRÁTENIE DANE ZA ROK 2011

ZDANITEĽNÉ PRÍJMY sú príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené. Starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok predstavujú príjmy oslobodené od dane podľa § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov v z.n.p. Tieto dávky sa do zdaniteľných príjmov nezapočítajú a do daňového priznania ich poberatelia týchto dávok neuvádzajú.
Poberatelia starobných a predčasných dôchodkov (ďalej len „poberateľ dôchodku“) mali v zdaňovacom období roku 2011 možnosť poberať príjmy z:
  • pracovnej činnosti na základe pracovnej zmluvy uzatvorenej v zmysle zákona č. 311/2001 Z. z Zákonníka práce (ďalej „ZP“),
  • práce na dohodu uzatvorenej v zmysle ZP - zamestnávanie na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru:
    a) dohoda o vykonaní práce,
    b) dohoda o pracovnej činnosti,
  • podnikania ako SZČO (živnosť),
  • podnikania podľa osobitných predpisov,
  • príjmy podľa Autorského zákona,
  • iné príjmy (z prenájmu, z kapitálového majetku a pod.).

PRÍJEM Z PRACOVNEJ ZMLUVY – je príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej „ZDP“) a to bez ohľadu na uzatvorený pracovnoprávny vzťah. Takýto príjem je zdaňovaný platiteľom príjmu (zamestnávateľom) preddavkovo.
Príjmy u poberateľov dôchodkov, ktoré plynú z pracovného pomeru sú zdaňované rovnakým spôsobom ako u iných zamestnancov, ktorí majú u zamestnávateľa uzavretý pracovný pomer. Príjem zo závislej činnosti je zdaňovaný platiteľom príjmu (zamestnávateľom).
Príjmy zo všetkých pracovných dohôd sa od januára 2011 zdaňujú rovnako, ako je tomu u zamestnancov. Kým do konca roku 2010 boli príjmy z niektorých dohôd zdaňované aj takzvanou zrážkovou daňou, od januára 2011 sa z nich odvádzajú mesačne už preddavky na daň. Táto zmena sa týka hlavne študentov, pracujúcich dôchodcov, ale aj ďalších ľudí, ktorí pracujú spravidla na čiastočný úväzok a ich mesačný príjem nepresahuje 165,97 eura.

ZDAŇOVANIE PRÍJMOV PREDDAVKOM – preddavok na daň vyberie zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane v súlade s § 35 ZDP zo zdaniteľnej mzdy. Zdaniteľnou mzdou sa rozumie úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac, znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec a o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Od 1. 1. 2011 bola zrušená možnosť považovať daň vybratú zrážkou podľa § 43 ZDP za preddavok na daň. Tieto príjmy sa už v daňovom priznaní za rok 2011 uvádzať nebudú. Podľa nového znenia § 43 ods. 7 ZDP vykonaním zrážky dane je daňová povinnosť daňovníkov splnená, s výnimkou taxatívne vymenovaných príjmov – v prípade FO, rezidentov SR, ide konkrétne o príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia) uvedené v § 7 ods. 1 písm. g) ZDP. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, v súlade s § 43 ods. 7 ZDP má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. V § 43 ods. 3 bolo vypustené písmeno j), takže došlo k zrušeniu tohto spôsobu zdaňovania príjmov zo závislej činnosti zrážkou dane a všetky príjmy zo závislej činnosti sa zdaňujú už len jedným spôsobom – preddavkovo podľa § 35 ZDP.

NEZDANITEĽNÁ SUMA NA DAŇOVNÍKA – poberatelia dôchodkov si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, prípadne jej časť uplatnia pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň za rok 2011 v podanom daňovom priznaní.
Poberatelia starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov a výsluhových dôchodkov podpisujú vyhlásenie len v prípade, ak si uplatňujú daňový bonus. Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka nemajú, ak sú poberateľmi týchto dôchodkov na začiatku zdaňovacieho obdobia. Môžu si uplatniť len rozdiel medzi ročnou nezdaniteľnou časťou základu dane na daňovníka a výškou dôchodku, ak je tento dôchodok nižší ako ročná nezdaniteľná časť. Nárok sa uplatňuje až po skončení zdaňovacieho obdobia. Poberatelia dôchodkov počas celého zdaňovacieho obdobia nemajú nárok na nezdaniteľnú sumu na daňovníka, pretože táto suma sa vypočítava v závislosti na prijatom úhrne dôchodku za celý rok a ten je známy až po skončení roka. Preto si bude nezdaniteľnú sumu môcť dôchodca uplatniť až pri ročnom zúčtovaní.
Poberateľ dôchodku, ktorý poberá zdaniteľné príjmy, má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku
(manžela) za rovnakých podmienok ako ostatní daňovníci. Invalidní dôchodcovia na rozdiel od starobných dôchodcov majú nárok na nezdaniteľné minimum. Ich čistý plat tak bude vyšší ako v prípade ostatných zamestnancov.

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 3/2012)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
PRÍKAZNÁ ZMLUVA

Starobný dôchodca dosiahol príjem na základe príkaznej zmluvy, z ktorého mu nebola zrazená daň.
Je povinný si podať daňového priznanie?

Daňovníkovi v súlade s § 32 zákona o dani z príjmov nevzniká povinnosť podať za zdaňovacie obdobie roka 2011 daňové priznanie, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov nepresiahol 1 nezdaniteľnej sumy na daňovníka platnej v roku 2011.

DAŇOVÁ POVINNOSŤ STAROBNÉHO DÔCHODCU

Starobný dôchodca mal v roku 2011 okrem príjmov zo závislej činnosti vo výške 1 200 eur zdanených preddavkom vo výške 228 eur aj príjem 500 eur z vrátených podielových listov. Nárok na daňový bonus si neuplatňuje. Po odpočítaní vkladu 200 eur je základ dane pri príjmoch z podielových listov [§ 7 ods.1 písm. g) ZDP] vo výške 300 eur, bola z neho vybraná daň zrážkou 57 eur.
Má dôchodca v predmetnom prípade povinnosť podať daňové priznanie?

Pretože dosiahnutý úhrn príjmov tohto zamestnanca 1 700 eur je v limite, do ktorého sa daň neplatí, zamestnanec môže podať daňové priznanie typ B, v ktorom okrem príjmov zo závislej činnosti uvedie aj príjem z vyplatenia podielových listov. Zrazený preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti a daň z podielových listov mu budú vrátené. Ak by daňové priznanie nepodal, daň z príjmu z podielových listov by sa považovala za vysporiadanú vykonanou zrážkou. Na príjem zo závislej činnosti sa vzhľadom na výšku príjmu neprevyšujúcu 1 779,65 eura nevzťahuje povinnosť vykonania ročného zúčtovania. Aj v prípade, ak by o vykonanie ročného zúčtovania požiadal, zamestnávateľ by mu nemohol vrátiť zrazený preddavok na daň.

POBERANIE STAROBNÉHO DÔCHODKU A PRÍJEM Z PRENÁJMU GARÁŽE

Poberateľ starobného dôchodku, ktorý poberá od roku 2008 počas roku 2010 pracoval u zamestnávateľa na kratší pracovný čas v mesiacoch január – august 2010. Zamestnávateľ mu príjmy zdaňoval zrážkovou daňou. Okrem toho mal príjem z prenájmu garáže vo výške 600 euro. Jeho celkové príjmy za rok 2010 boli 1 921 euro.
Ako má starobný dôchodca zdaňovať príjmy?

Daňové priznanie za rok 2010 môže podať aj ten daňovník, ktorého príjmy v roku 2010 neboli vyššie ako 2 012,85 eura. Podaním daňového priznania môže získať zaplatenú daň, ktorú odviedol z jeho príjmu zamestnávateľ, naspäť. Povinnosť podať daňové priznanie mu nevzniká, ale môže ho podať dobrovoľne, aj keď jeho príjmy nepresiahli zákonný limit 2012,85 eura. Vznikne mu preplatok na dani, ktorý mu štát po vypísaní daňového priznania vráti. Príjem poberateľa dôchodku na to, aby neplatil žiadnu daň za rok 2010 sa mohol pohybovať v závislosti do toho, kedy sa stal tento daňovník poberateľom starobného dôchodku. Ak sa stal poberateľom starobného dôchodku pred 1. januárom 2010, jeho príjem mohol za zdaňovacie obdobie roku 2010 byť do 2 012,85 eura na to, aby neplatil daňovník žiadnu daň. Ak úhrn príjmov zamestnanca – dôchodcu za kalendárny rok nepresiahne hranicu polovice nezdaniteľnej časti základu dane, môže si podať daňové priznanie a daňový úrad mu vráti zrazené preddavky na daň v plnej výške.

PRÍJEM VYSPORIADANÝ ZRÁŽKOVOU DAŇOU U POBERATEĽA STAROBNÉHO DÔCHODKU

Starobný dôchodca prenajíma od marca 2010 byt a ešte pracuje na dohodu, kde mu je odmena vysporiadaná mesačne zrážkovou daňou. Jeho príjmy z prenájmu boli vo výške 2 900 €.
Bude dôchodca povinný podávať daňové priznanie z prenájmu?

Príjmy z prenájmu sú zaradené do § 6 ods. 3 ZDP. V súlade s § 9 ods.1 písm. h) ZDP platí, ak úhrn týchto príjmov v zdaňovacom období 2010 nepresiahne päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia tieto príjmy od dane z príjmov FO budú oslobodené. Ak by príjmy z prenájmu presiahli túto sumu do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu. Výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom. Výdavky je možné uplatniť buď paušálne – 40 %, prípadne preukazné. Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ZDP – 4 025,70 €. Ak príjmy z prenájmu po odpočítaní oslobodenej sumy platnej pre rok 2010 (926,90 €) nepresiahnu 2 012,85 €, dôchodca nebude mať povinnosť podať daňové priznanie. Príjmy, ktoré dosahoval na základe dohody o vykonaní práce boli vysporiadané zrážkovou daňou. Tieto príjmy nie je potrebné uvádzať do daňového priznania, pretože sú už daňovo vysporiadané.

VRÁTENIE DANE

Poberateľ starobného dôchodku pracoval u zamestnávateľa od júla 2011. Zamestnávateľ starobnému dôchodcovi z príjmu na kratší pracovný čas zráža preddavkovú daň, pričom celkové príjmy, ktoré v roku 2011 dosiahol boli vo výške 1 120 €.
Môže si starobný dôchodca požiadať o vrátenie dane?

Pracujúci dôchodcovia zaplatia na daniach viac ako ostatní pracujúci. Nezdaniteľné minimum sa im znižuje o výšku ich dôchodku. Ak im Sociálna poisťovňa tento rok na dôchodku vyplatí viac ako 3 559,30 €, nemajú nárok na žiadne nezdaniteľné minimum a daň tak zaplatia z celého svojho príjmu. V súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. ZDP platí, že daň z príjmov nevyrubí a neplatí, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka nepresiahnu 50 % zo sumy 3 559,30 €. Ak starobný dôchodca dosiahne za rok 2011 zdaniteľný príjem nižší ako 1 779, 65 € a mal počas roka z týchto príjmov strhnuté preddavky na daň, vznikne mu preplatok na dani a môže požiadať o vrátenie tohto preplatku.

UPLATNENIE ZNÍŽENIA ZÁKLADU DANE O PRÍSPEVKY PLATENÉ NA ŽIVOTNÉ POISTENIE

Daňovníčka – FO je poberateľkou starobného dôchodku od marca 2011.
Môže si daňovníčka, ktorá má 59 rokov uplatniť zníženie základu dane o príspevky, ktoré v roku 2011 platila na životné poistenie?

V roku 2011 v zmysle novely č 548/2010 Z. z. k zákonu č. 595/2003 Z. z. ZDP, už nie je možnosť uplatnenia zníženia základu dane o tieto príspevky. Poslednýkrát toto bolo možné si uplatniť v daňovom priznaní z príjmov dosiahnutých za rok 2010.

PRÍJEM Z ÚROKOV NA VKLADOVOM ÚČTE

Poberateľ starobného dôchodku mal v roku 2011 okrem dôchodku len príjem z úrokov na vkladovom účte v sume 81 €, z ktorého mu zrazila banka daň.
Bude si môcť podať daňové priznanie, aby sa mu zrazená daň vrátila?

Vrátenie zrazenej dane z úrokov bolo možné naposledy za zdaňovacie obdobie roku 2010. V zmysle novely č 548/2010 Z. z. k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, už túto možnosť daňovníci v zdaňovacom období 2011 nemajú. Od januára minulého roku (od 1. 1. 2011) už nemožno uviesť úroky ako príjem v daňovom priznaní. To zn., že dôchodca nemá nárok na to, aby sa mu vrátila naspäť zrazená daň z úrokov.


(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku 1000 riešení)

 

 
 
P6 AKTUAL


Čiastka číslo 7/2012 zo dňa 31. 1. 2012
21/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o internetovom výdaji liekov alebo zdravotníckych pomôcok, o spôsobe zverejnenia informácie o internetovom výdaji, o spôsobe balenia zásielky a jej prepravy a o spôsobe reklamácie
22/2012 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z emisných kvót
23/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazu správcovskými spoločnosťami za podielové fondy alebo podfondy na štatistické účely
24/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na štatistické účely
25/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov správcovskými spoločnosťami a depozitármi podielových fondov na účely dohľadu nad finančným trhom
26/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Kanadou o podpore a ochrane investícií Príloha k čiastke 7 – k oznámeniu č. 26/2012 Z. z.

Čiastka číslo 8/2012 zo dňa 1. 2. 2012
27/2012 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 30. decembra 2003 č. 07045/2003, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva v znení neskorších predpisov

Čiastka číslo 9/2012 zo dňa 2. 2. 2012
28/2012 Úplné znenie zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 10/2012 zo dňa 2. 2. 2012
29/2012 Úplné znenie zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 11/2012 zo dňa 3. 2. 2012
30/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách pri nakladaní s jadrovými materiálmi, rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom
31/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 58/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o rozsahu, obsahu a spôsobe vyhotovovania dokumentácie jadrových zariadení potrebnej k jednotlivým rozhodnutiam
32/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 48/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe ohlasovania prevádzkových udalostí a udalostí pri preprave a podrobnosti o zisťovaní ich príčin
33/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky o pravidelnom, komplexnom a systematickom hodnotení jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení
34/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 52/2006 Z. z. o odbornej spôsobilosti
35/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 55/2006 Z. z. o podrobnostiach v havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie

Čiastka číslo 12/2012 zo dňa 4. 2. 2012
36/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Malajzie o podpore a ochrane investícií v znení Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Malajzie o podpore a ochrane investícií uzatvorenej formou výmeny osobných listov Príloha k čiastke 12 – k oznámeniu č. 36/2012 Z. z.

Čiastka číslo 13/2012 zo dňa 8. 2. 2012
37/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa upravujú niektoré cukry
38/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje obsah kyseliny erukovej v olejoch a tukoch alebo v ich zmesiach určených na ľudskú spotrebu a požiadavky na prepravu kvapalných olejov a tukov v námornej doprave
39/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o kávových extraktoch a čakankových extraktoch
40/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o kakau a čokoláde
41/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o mede
42/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o ovocných šťavách a niektorých podobných výrobkoch určených na ľudskú spotrebu
43/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o zahustenom mlieku, sušenom mlieku, kazeínoch a kazeinátoch
44/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o ovocných džemoch, rôsoloch, marmeládach a sladenom gaštanovom pyré

Čiastka číslo 14/2012 zo dňa 10. 2. 2012
45/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 11/2010, ktorým sa ustanovujú metódy oceňovania pozícií zaznamenaných v bankovej knihe a podrobnosti o oceňovaní pozícií zaznamenaných v bankovej knihe vrátane frekvencie tohto oceňovania
46/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

Čiastka číslo 15/2012 zo dňa 14. 2. 2012
47/2012 Úplné znenie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva

Čiastka číslo 16/2012 zo dňa 17. 2. 2012
48/2012 Úplné znenie zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 17/2012 zo dňa 17. 2. 2012
49/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
50/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
51/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o zavedení letného času v rokoch 2012 až 2016
52/2012 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 131/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú národné emisné stropy a celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok v znení neskorších predpisov
53/2012 Výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky o integrovaných obslužných miestach a podmienkach ich zriaďovania, registrácie, označovania, prevádzky a o sadzobníku úhrad
54/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky a ministrom životného prostredia Poľskej republiky o spolupráci v oblasti geológie
55/2012 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o úhrade čistých nákladov, o postupe pri posudzovaní neprimeraného zaťaženia a o zriadení a spravovaní osobitného účtu univerzálnej služby

Čiastka číslo 18/2012 zo dňa 21. 2. 2012
56/2012 Zákon o cestnej doprave
57/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
58/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 446/2006 Z. z., ktorým sa vydáva Štatút kúpeľného miesta Vysoké Tatry
59/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje zoznam nesamosprávnych území, ktoré v medzinárodných vzťahoch vystupujú samostatne a ktoré sa považujú za štát dohovoru
60/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhotovení tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok, o grafických prvkoch a údajoch týchto tlačív a o ich predajných miestach a podrobnosti o evidencii ich výdaja
61/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 643/2008 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
AKO SA STAŤ ÚSPEŠNÝM

Pohľady na to, čo je úspech sa rôznia, ale dnes prevláda názor, že úspešný človek je bohatý, spravidla aj slávny a možno aj spokojný sám so sebou. Existuje snáď nepreberný počet návodov na to, ako dosiahnuť úspech. V sérii príspevkov sa zameriame skôr na to, čo sú nutné predpoklady úspechu. Nutný predpoklad je taký, ktorý musí byť splnený, ale sám o sebe ešte nie je zárukou úspechu. To zn., že si ukážeme, čo všetko musí človek na ceste k úspechu urobiť, ale nedokážeme zaručiť, že ten úspech aj dosiahne.

Najzákladnejšie charakteristiky úspešného človeka:
  • kompetentnosť,
  • poznanie samého seba,
  • hospodárenie s časom,
  • kompatibilita s okolím.

BYŤ KOMPETENTNÝM ZNAMENÁ
– mať definované vlastné normy
Človek si musí sám pre seba ujasniť na čo má a čo chce v živote dosiahnuť. Podľa toho si následne nastaví normy – koľko času a úsilia čomu bude venovať. Samozrejme to nie je jednorázová aktivita, ale skôr nepretržitý proces. Ak sa ukáže, že sme boli príliš ambiciózni, alebo naopak, príliš skromní, prehodnotíme vlastné normy a buď ich spevníme, alebo zmäkčíme.
– vedieť komunikovať (písomne, cez počítač, ústne)
Človek je tvor spoločenský, a preto jedným z najdôležitejších predpokladov úspechu je schopnosť vedieť sa dorozumieť so svojím okolím, prípadne až manipulovať s ním. Čím lepšie zvládneme komunikačné zručnosti, tým rýchlejšie budeme napredovať v rebríčku obľúbenosti a tým pádom budeme mať tým väčšie predpoklady postúpiť tam, kde sa chceme dostať.
– učiť sa z chýb (neopakovať tie isté chyby)
Hovorí sa, že mýliť sa je ľudské, ale pravdou je aj to, že za chyby sa platí. Ide o to, aby sme zaplatili čo najmenej. To dosiahneme tým, že budeme neustále vyhodnocovať nielen výsledky vlastných rozhodnutí, ale aj výsledky rozhodnutí iných. Najlacnejšie sa totiž vždy učí na cudzích chybách.
– zvládnuť IKT
Tak, ako za čias Márie Terézie nemal šancu stať sa úradníkom ten, čo nevedel čítať a písať, dnes nemá šancu postúpiť hore ten, kto nie je počítačovo gramotný. Neschopnosť dorozumievať sa s inými spôsobom pre nich bežným nás vyradí zo spoločenstva zasvätených.
– byť iniciatívny (a kompetentný), prichádzať s návrhmi riešení
Iniciatíva je jednou z najproblematickejších aktivít. Na jednej strane toho, kto nie je dostatočne iniciatívny spravidla všetci prehliadajú, na druhej strane príliš iniciatívny sa nepáči ani svojim kolegom, ani svojim šéfom. Umením v tomto prípade je uhádnuť tú správnu chvíľu, kedy prejaviť iniciatívu.
– tvrdo pracovať, neodmietať nadčasy
Existuje niekoľko géniov, ktorí sa stanú hviezdami len tak mimochodom, bez toho, aby sa o to nejako zvlášť snažili. Všetci ostatní musia na svojom úspechu tvrdo a hlavne pravidelne a dlho pracovať.

POZNAŤ SVOJE MOŽNOSTI A MAŤ URČENÉ HRANICE ZNAMENÁ
  • Nebrať si na rohy viac, ako môžeš uniesť.
  • Dodržiavať termíny a dohody.
  • Doťahovať veci do konca.

VEDIEŤ SI RIADIŤ ČAS ZNAMENÁ - PRACOVAŤ S PRIORITAMI
Priority si človek môže určovať podľa urgentnosti problému, alebo dôležitosti problému. Väčšina ľudí má tendenciu správať sa ako hasiči, t.j. najvyššiu prioritu má to, čo práve horí. Problém je v tom, že spravidla skôr, ako stihnete uhasiť jeden požiar už vypukne iný a vy preskakujete od jedného problému k inému bez toho, aby ste niektorý definitívne vyriešili.
Pri takomto určovaní priorít používame tri kategórie
  • najvyššia priorita
    vec musím riešiť dnes,
  • stredná priorita
    vec by som mal vyriešiť dnes,
  • najnižšia priorita
    vec môže počkať.
Druhý, oveľa menej používaný, ale oveľa efektívnejší spôsob určovania priorít je triediť veci podľa ich dôležitosti. Tým sa nielen že automaticky na vrch dostanú pre vás najdôležitejšie veci, ale aj získate čas na ich riešenie a v neposlednom rade i možnosť delegovať riešenie menej dôležitých vecí na iných.
  • Nenechať sa utopiť v záplave informácií.
  • Využívať každú chvíľku.
  • Plánovať.
  • Včas reagovať na zmeny.

KOMPATIBILITA S OKOLÍM
vyžaduje, aby človek bol čitateľný pre ostatných. Úspešný človek je spravidla vždy individualitou, ale to ešte neznamená, že to musí byť samorast, úplne odlišný od ostatných. Takáto odlišnosť sa ťažko toleruje hlavne tým, čo ešte len sú na ceste hore.
Zásady úspešného človeka
- Byť spoločenský
V rozumnej miere sa podieľať na firemných, dobročinných, športových, akciách. Účasťou na týchto akciách sa dostávame do povedomia tých, čo rozhodujú o našom postupe viac, ako len vzorným plnením si povinností.
- Nenechať sa zatiahnuť do domácich intríg, neklebetiť
Intriga a klebeta sú vždy dvojsečné zbrane a človek nikdy nemá istotu, na ktorú stranu nakoniec dopadne ich ostrie. Preto je lepšie radšej neprilievať olej do ohňa, aby sme sa nepopálili.
- Udržiavať si postoje / vzhľad
Nikto nie je v očiach mocných taký nespoľahlivý ako ten, kto pričasto mení svoj názor. Podobne, aj keď sa na prvý pohľad zdá, že dnes sa už vzhľadu neprikladá taká dôležitosť ako kedysi, ešte stále platí, že „Šaty robia človeka“.
- Neprezrádzať priveľa o svojej minulosti / súkromí
Ak o človeku nie sú žiadne informácie, stáva sa trochu podozrivým. Ale ak je o ňom priveľa informácií, nakoniec sa medzi nimi vždy nájde taká, ktorá ho diskvalifikuje. Preto je dobré, ak sa o nás vie to základné a nevie nič intímne. Do akej miery je pre nás ešte rozumné snažiť sa dosiahnuť viac, ako sme dosiahli doteraz. Inými slovami, nikto (ak vynecháme kojencov) nezačína kráčať cestou k úspechu úplne od začiatku. Každý už má nejaký ten úsek cesty za sebou a to ho stálo viac alebo menej úsilia, nervov, zdravia, atď. Nasledujúci test vám ukáže, či pre vás ešte má zmysel škrabať sa hore kopcom.

TEST

Tvrdenie Skoro vôbec Občas Často Skoro vždy
Neznášam kritiku        
Som nervózny        
Som netrpezlivý        
Kričím na ľudí        
Som uťahaný        
Obávam sa o svoje zdravie        
Necítim sa dobre fyzicky        
Nestíham        
Neznášam čakanie        
Bubnujem prstami po stole        
Stravujem sa nepravidelne        
Zle spávam        
Trpím nedostatkom uznania od okolia        
Potrebujem, aby ma chválili        
Chodím na spoločenské podujatia        
Bez príčiny vytrubujem        
Riskantne predbieham        


Vyhodnotenie
Za odpoveď „skoro vôbec“ si pripočítajte 2 body, za odpoveď „občas“ 4 body, za odpoveď „často“ 6 bodov a za každé „skoro vždy“ 7 bodov.
menej ako 50 bodov
Ak je pravda to, čo ste napísali do tabuľky, ste šťastný človek – životom prechádzate bez nervákov a stresu a vašou jedinou chybičkou je, že ste málo ctižiadostivý. Určite máte na viac a keby sa vám chcelo viac zabojovať o lepšie miestečko pod slnkom, takmer určite by ste uspeli.
51 až 100 bodov
Ste dieťaťom dnešnej doby – ambicióznym, dynamickým, vždy pripraveným súperiť s inými. Nie ste spokojný s tým, čo ste doteraz dosiahli, závidíte tým, čo majú oveľa viac a chceli by ste sa dostať medzi nich. Občas ste uťahaný ako kôň, občas vás niekde niečo pichne a občas vás napadne, či to všetko vlastne stojí za to.
101 a viac bodov
V živote fungujete ako sopka – najskôr sa vo vás hromadí energia, tá potom nekontrolovateľne vybuchne, zmetie všetko pred sebou a nakoniec potichu zhasnete. Inými slovami, frčíte s plynovým pedálom stlačeným až na podlahu bez ohľadu na to, po akej ceste idete. Ak to prežijete, budete slávny, ak nie stanete sa jedným z krížikov pri ceste za úspechom.


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
27. 2. – pondelok DPH podanie daňového priznania k DPH za január 2012 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za január 2012 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za január 2012
28. 2. – utorok Poistné podanie súhrnného výkazu preddavkov na zdravotné poistenie na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2011 (v prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viac zamestnancov, predkladá súhrnný výkaz v elektronickej forme)
29. 2. – streda Daň z príjmov podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za január 2012
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za január 2012
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za január 2012
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za január 2012 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 27.1. 30.1. 31.1. 1.2. 2.2. 3.2. 6.2. 7.2. 8.2. 9.2. 10.2.
USA americký dolár USD 1,3145 1,311 1,3176 1,3175 1,3094 1,316 1,3042 1,3113 1,3274 1,3288 1,3189
Japonsko japonský jen JPY 101,18 100,53 100,63 100,29 99,66 100,3 99,97 100,67 102,11 102,63 102,43
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,156 25,27 25,188 25,157 25,151 25,064 24,98 25 24,812 24,985 25,245
Dánsko dánska koruna DKK 7,4335 7,4341 7,4346 7,4337 7,4335 7,4333 7,4342 7,4336 7,4328 7,432 7,4322
V. Británia anglická libra GBP 0,83685 0,8358 0,8351 0,8312 0,82765 0,8322 0,8281 0,8302 0,83495 0,83665 0,8363
Maďarsko maďarský forint HUF 293,95 296,04 293,91 292,49 292,87 291,8 293,01 291,66 289,65 290,9 293,58
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6991 0,6991 0,6991 0,6996 0,7 0,6999 0,6993 0,699 0,699 0,6989 0,699
Poľsko poľský zlotý PLN 4,2207 4,2545 4,2243 4,2005 4,1997 4,1932 4,177 4,1783 4,1773 4,1971 4,2188
Rumunsko rumunský leu RON 4,3457 4,338 4,3418 4,3467 4,351 4,3485 4,342 4,3523 4,3505 4,3535 4,354
Švédsko švédska koruna SEK 8,8966 8,8996 8,8967 8,8896 8,8565 8,848 8,8025 8,8215 8,8285 8,8045 8,8065
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2078 1,2046 1,2048 1,2048 1,2048 1,205 1,2067 1,2087 1,2114 1,2103 1,2098
Nórsko nórska koruna NOK 7,645 7,681 7,656 7,654 7,648 7,644 7,5925 7,6225 7,629 7,63 7,618
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5698 7,5818 7,578 7,578 7,5845 7,5843 7,583 7,575 7,5823 7,5857 7,589
Rusko ruský rubeľ RUB 39,74 39,895 39,69 39,792 39,6665 39,8093 39,4254 39,287 39,559 39,5546 39,6746
Turecko turecká líra TRY 2,3389 2,3478 2,333 2,3232 2,314 2,3112 2,3017 2,3076 2,3191 2,3331 2,3305
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2326 1,2427 1,2366 1,2312 1,2246 1,2311 1,2192 1,2161 1,2251 1,2295 1,2381
Brazília brazílsky real BRL 2,2903 2,2919 2,2893 2,2907 2,2702 2,2706 2,2549 2,2636 2,2853 2,2882 2,2767
Kanada kanadský dolár CAD 1,3129 1,3185 1,3134 1,3161 1,3097 1,3189 1,3019 1,3088 1,3199 1,3219 1,3225
Čína čínsky jüan CNY 8,2995 8,2837 8,3121 8,3088 8,2572 8,3042 8,2329 8,2763 8,3614 8,3717 8,3013
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,1947 10,1707 10,2194 10,2176 10,1541 10,2068 10,1135 10,1682 10,2927 10,3056 10,2302
Indonézia indonézska rupia IDR 11809,33 11837,85 11835,56 11828,48 11726,06 11805,66 11718,28 11791,87 11791,74 11855,69 11848,61
India indická rupia INR 64,93 65,235 65,136 64,775 64,35 64,227 63,978 64,706 65,235 65,583 65,272
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1475,64 1481,36 1477,99 1480,8 1466,38 1470,78 1463,27 1467,38 1480,91 1483,8 1483,83
Mexiko mexické peso MXN 17,0004 17,0423 17,0234 17,0668 16,907 16,8909 16,5907 16,6601 16,8232 16,8765 16,8943
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9941 4,0097 4,0128 4,0078 3,9505 3,9616 3,9374 3,9509 3,9878 4,0004 4,0042
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5949 1,6042 1,5918 1,5839 1,5728 1,5829 1,5721 1,5747 1,5814 1,5896 1,5948
Filipíny filipínske peso PHP 56,313 56,525 56,506 56,457 55,915 55,986 55,533 55,715 56,109 56,132 56,086
Singapur singapurský dolár SGD 1,6485 1,6523 1,6487 1,6496 1,6339 1,6401 1,6303 1,637 1,6519 1,6548 1,6635
Thajsko thajský baht THB 40,92 40,903 40,753 40,763 40,5 40,638 40,404 40,611 40,791 40,861 40,741
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,2035 10,3024 10,253 10,1889 10,1048 10,0272 9,945 9,9577 10,0158 10,0959 10,19
Izrael izraelský šekel ILS 4,9351 4,9388 4,9161 4,9167 4,8848 4,8781 4,8552 4,895 4,9116 4,939 4,9094



Názov krajiny Názov meny Mena 13.2. 14.2. 15.2. 16.2. 17.2. 20.2. 21.2.
USA americký dolár USD 1,3254 1,3169 1,3092 1,2982 1,3159 1,3266 1,3222
Japonsko japonský jen JPY 102,86 102,85 102,73 102,31 104,39 105,47 105,38
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,045 25,097 25,17 25,268 25,001 24,907 24,912
Dánsko dánska koruna DKK 7,4329 7,4333 7,4324 7,4331 7,4334 7,4339 7,4358
V. Británia anglická libra GBP 0,83885 0,83765 0,8348 0,82845 0,8311 0,8364 0,8364
Maďarsko maďarský forint HUF 290,45 291,58 289,63 293,9 290,14 287,4 288,03
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6988 0,6988 0,6987 0,6986 0,6988 0,6982 0,6977
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1942 4,191 4,1875 4,236 4,1816 4,168 4,1837
Rumunsko rumunský leu RON 4,3458 4,3488 4,347 4,3555 4,3545 4,3525 4,3565
Švédsko švédska koruna SEK 8,8098 8,7814 8,7861 8,8065 8,8316 8,811 8,8107
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,209 1,2075 1,2073 1,2072 1,2083 1,2075 1,2073
Nórsko nórska koruna NOK 7,571 7,535 7,5285 7,5515 7,4975 7,488 7,52
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,587 7,5821 7,583 7,5823 7,578 7,5824 7,582
Rusko ruský rubeľ RUB 39,576 39,578 39,3175 39,37 39,375 39,4734 39,45
Turecko turecká líra TRY 2,3312 2,3307 2,3101 2,3048 2,3094 2,3094 2,3182
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2326 1,2298 1,2195 1,2168 1,223 1,2303 1,2385
Brazília brazílsky real BRL 2,2757 2,2633 2,2475 2,2552 2,255 2,2731 2,267
Kanada kanadský dolár CAD 1,3222 1,3162 1,3053 1,3026 1,3093 1,3159 1,3172
Čína čínsky jüan CNY 8,3386 8,29 8,2412 8,1816 8,2864 8,3511 8,3258
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,2782 10,2107 10,1514 10,0678 10,2036 10,2873 10,2547
Indonézia indonézska rupia IDR 11926,83 11856,43 11779,18 11701,24 11888,19 11934,57 11888,2
India indická rupia INR 65,143 65,061 64,642 64,125 64,795 65,182 65,224
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1485,49 1481,62 1470,35 1473,04 1480,16 1488,11 1488,88
Mexiko mexické peso MXN 16,8404 16,7766 16,6897 16,8151 16,8317 16,8306 16,8286
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,0116 4,0073 3,9756 3,9744 3,9951 4,0043 3,9997
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5867 1,5822 1,5626 1,5695 1,573 1,5777 1,5839
Filipíny filipínske peso PHP 56,28 56,26 55,931 55,785 56,143 56,485 56,421
Singapur singapurský dolár SGD 1,6622 1,665 1,6513 1,6494 1,6541 1,6605 1,6613
Thajsko thajský baht THB 40,836 40,613 40,297 40,114 40,517 40,793 40,671
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,1629 10,18 10,101 10,2131 10,1882 10,1688 10,2166
Izrael izraelský šekel ILS 4,9313 4,9212 4,8982 4,9035 4,9239 4,9456 4,9375

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca – mesačník nielen pre podnikateľov, č. 7-8/2012
  • Zákon o dani z príjmov s komentárom

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 4/2012
  • Zdaňovanie príjmov FO
  • Zákon o účtovníctve – novela
  • Daňová povinnosť FO a PO za rok 2011

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 2/2012
  • Odvodové povinnosti po 1.1.2012
  • Prehľad zamestnávateľa podľa ZDP zmeny od 1. 1. 2012
  • Nezdaniteľné časti základu dane FO
  • Nezdaniteľná časť ZD na manželku, manžela
  • Zúčtovanie DPH v roku 2011
  • Účtovná závierka v PÚ k 31. 12. 2011
  • Zmeny v poznámkach k ÚZ
  • Nájomné v JÚ – časovo rozlíšený výdavok
  • Daň z motorových vozidiel v roku 2012
  • Zákon o ERP novela od 1. 1. 2012
  • Daňová kontrola vo firme
  • Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO za rok 2012
  • Prídavok na dieťa a rodičovský príspevok

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 3/2012
  • Ako darovať 2 % dane
  • b>Vysporiadanie príjmov dôchodcov
  • Zamestnávanie dôchodcov
  • Sociálny fond
  • Pracovná pohotovosť
  • Prehľad o zrazených a odvedených preddavkov na daň z príjmu
  • Dobrovoľné poistenie
  • Hlásenie o vyúčtovaní dane
  • Nesprávne zdanenie príjmov - oprava

Verejná správa – (VS) – mesačník, č. 2/2012
  • Ústavný zákon o rozpočtovej hospodárnosti
  • Rozpočtová stratégia VS na roky 2012 – 2014
  • Zmeny v zdaňovaní príjmov od 1. 1. 2012
  • Daň z motorových vozidiel
  • Povinne zverejňovaná zmluva
  • Komerčné poisťovne a poistná zmluva
  • Zásady účtovania vlastného imania vo VS a v neziskových organizáciách
  • Neplatné skončenie pracovného pomeru
  • Rozpis finančných prostriedko pre školy a školské zariadenia
  • Školské výchovno-vzdelávacie a účelové zariadenia
  • Náhrada škody a nemajetkovej ujmy
  • Samospráva a separovaný zber
  • Posudzovanie vplyvov na ŽP

1 000 riešení – mesačník, č. 3/2012
  • Odvody poistného po novom
  • Dane v praxi
  • Účtovníctvo
  • Odvody a mzdy
  • Právo a podnikateľ

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 9/2012 (III/2012)
  • Zákon o DPH s komentárom

Dane, účtovníctvo – vzory a príklady (DÚVaP) č. 4/2012 (III/2012)
  • Určenie miesta zdaniteľného plnenia
  • Tovar a služby
  • Odpisy

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) č. 3/2012 (II/2012)
  • Daňové priznanie FO za rok 2011
  • Daňové priznania a platenie daní v roku 2012
  • Hotovostné platby v roku 2011
  • Paušálne výdavky v roku 2011 
  • Daňová evidencia v roku 2011
  • Preddavky na daň z príjmov FO a PO na rok 2012

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 4/2012 (III/2012)
  • Zmeny v zákone o Inšpekcii práce
  • Zmeny v zákone o BOZP

Verejná správa (VS) č. 3/2012 (II/2012)
  • Novela infozákona
  • Podávanie daňových priznaní
  • Vyrubovanie dane na rok 2012
  • Školské internáty
  • Pôdohospodárska veda a výskum

1000 riešení č. 3/2012 (II/2012)
  • Daňové priznania
  • Účtovníctvo JÚ a PÚ
  • Pracovné právo
  • Mzdy a odvody
  • Právo a podnikateľ


 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
DAŇOVÉ PRIZNANIE 2011
Je tu obdobie, keď sa fyzické osoby, občania a podnikatelia intenzívnejšie zaoberajú problémom vysporiadania daňovej povinnosti. Balíček Daňové priznanie za rok 2011 ponúka riešenie. Okrem vzorov vyplnených tlačív jednotlivých daňových priznaní ponúka aj názorné príklady, výpočty a postupy.

Daňové priznaniepraktické príklady a riešenia
mesačník 1000 riešení 3/2012 (A5, 80 str.)


Daňové priznanie FO k dani z príjmovpríspevok
mesačník PaM 2/2012 (A4, 80 str.)


Daňové priznanievzory vyplnených tlačív, názorné príklady, výpočty, postupy
monotematika (A5, 176 str.)


Daňové priznanie k dani z príjmov u nepodnikateľských subjektovpríspevok
mesačník VS 3/2012 (A4, 80 str.)




BALÍČEK DAŇOVÉ PRIZNANIE 2011 so zľavou 30% obsahuje:
1000 riešení 3/2012 + PaM 2/2012 + Daňové priznanie + VS 3/2012

Cena balíčku je 12,30 €.

Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov. Objednávky vybavujeme do 48 hodín.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page