Em@ilové noviny

 

č. 3/2019

15.2.2019

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual 
 Chybiť znamená platiť 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 
Vážení čitatelia,

Zákon o dani z príjmov vstúpil do roku 2019 s viacerými novelizáciami Aké zmeny nastali? Dočítate sa v prvej Téme čísla pod názvom Zákon o dani z príjmov - zmeny, kde prinášame prehľad najdôležitejších zmien. Ešte viac sa dozviete v mesačníkoch DUO 3/2019, 1000 riešení 2-3/2019 a v Poradcovi 7-8/2019 nájdete komentár k zákonu o dani z príjmov.

Aké sú tento rok cestovné náhrady? Dočítate sa v druhej Téme čísla pod názvom Cestovné náhrady a tiež
v mesačníku PaM 4-5/2019 a odbornej tematickej publikácii Príručka mzdovej účtovníčky.

Lyžovanie je veľmi obľúbený šport a jeho popularita stále narastá. Ako predísť prípadným úrazom na svahu? Čítajte v rubrike Byť dobrý nestačí v príspevku Čas lyžovania a nových zimných športov.

Potrebujete mať niektorú problematiku podrobne rozobranú? Balíčky sme tentokrát pripravili na tieto témy: GDPR, Povinnosti MU, Mzdy a odvody po novom, DPH po novele, Príručka MÚ, Verejné obstarávanie.

Za celú redakciu Vám prajem príjemné a užitočné čítanie a teším sa na skoré stretnutie.
Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN

 
ZÁKON O DANI Z PRÍJMOV - ZMENY




Zákon o dani z príjmov vstupuje do roku 2019 s viacerými novelizáciami. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov nebol predložený do parlamentu samostatný vládny návrh novely, zákon bol však menený čiastkovými novelizáciami obsiahnutými v iných zákonoch. V článku sa venujeme prehľadu zmien účinných od 1. januára, resp. už známych zmien, ktoré budú účinné v priebehu roka 2019.

Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov znení neskorších predpisov
(ďalej len "zákon o dani z príjmov") je od 1. januára 2019 novelizovaný týmito zákonmi:

z. č. 344/2017 Z. z.
Z tejto novely zákona o dani z príjmov, ktorá bola inak účinná od 1. januára 2018, je účinné od 1. januára 2019 ustanovenie § 2 písm. ah), ktorým je do základných pojmov doplnená definícia sídla a tiež ustanovenie § 17h, v ktorom sú zavedené pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti.
Sídlom sa rozumie sídlo zapísané v obchodnom registri alebo obdobnom registri v zahraničí. Ak spoločnosť nemá sídlo zapísané v obchodnom registri alebo obdobnom registri v zahraničí, sídlom sa rozumie územie štátu, podľa ktorého právnych predpisov bola spoločnosť založená alebo zriadená, a u subjektu, ktorý nemá sídlo zapísané v obchodnom registri alebo obdobnom registri v zahraničí, sa sídlom rozumie územie štátu, v ktorom má subjekt miesto skutočného vedenia, a ak nie je možné určiť sídlo podľa predchádzajúcich spôsobov, sídlom sa rozumie územie štátu, podľa ktorého právnych predpisov je subjekt založený alebo zriadený.
Kontrolovanou zahraničnou spoločnosťou daňovníka sa rozumie právnická osoba alebo subjekt so sídlom v zahraničí, ak daňovník sám alebo spolu s inými závislými osobami je, zákonom ustanoveným spôsobom, ekonomicky prepojený s touto kontrolovanou zahraničnou spoločnosťou a súčasne daň z príjmov právnickej osoby platená kontrolovanou zahraničnou spoločnosťou v zahraničí je nižšia ako rozdiel medzi touto daňou kontrolovanej zahraničnej spoločnosti vypočítanou na území Slovenskej republiky podľa zákona a touto daňou, ktorú by platila kontrolovaná zahraničná spoločnosť v zahraničí podľa zákona platného v zahraničí. Súčasťou základu dane daňovníka sú aj príjmy kontrolovanej zahraničnej spoločnosti plynúce z opatrenia alebo viacerých opatrení, ktoré nie sú skutočné, a ktoré boli vykonané za účelom získania daňovej výhody, pričom zákon takéto opatrenia definuje.
Do základu dane daňovníka sa zahŕňa základ dane kontrolovanej zahraničnej spoločnosti z takýchto príjmov, a to v rozsahu, v ktorom je priraditeľný majetku a rizikám súvisiacim s vykonávaním významných funkcií týmto daňovníkom, ktorý kontrolovanú zahraničnú spoločnosť riadi a kontroluje, pričom výška priradeného príjmu kontrolovanej zahraničnej spoločnosti sa vypočíta v súlade s princípom nezávislého vzťahu.

z. č. 112/2018 Z. z.
V článku XII. zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov bol do zákona o dani z príjmov doplnený § 30d, v ktorom sú definované podmienky pre uplatnenie úľavy na dani pre registrované sociálne podniky.
Zámerom nového ustanovenia je umožniť vybraným daňovníkom uplatniť si nárok na úľavu na dani z príjmov z hospodárskej činnosti, ak je suma poskytnutej úľavy na dani za presne stanovených podmienok investovaná na dosiahnutie určeného cieľa. Hospodárskou činnosťou sa rozumie každá činnosť, ktorá spočíva v ponuke tovaru alebo služieb alebo v ponuke tovaru a služieb na trhu.
Nárok si môže uplatniť daňovník, ktorý je právnickou osobou a ktorý je verejnoprospešným podnikom (registrovaný sociálny podnik, ktorý dosahuje pozitívny sociálny vplyv napĺňaním verejného záujmu). Podľa § 2 ods. 2 zákona o sociálnej ekonomike je napĺňaním verejného záujmu poskytovanie spoločensky prospešnej služby pre spoločnosť ako celok alebo pre neobmedzený okruh fyzických osôb, poskytovanie spoločensky prospešnej služby znevýhodneným osobám alebo zraniteľným osobám a poskytovanie spoločensky prospešnej služby podľa odseku 4 písm. i).
Výška nároku na úľavu na dani z hospodárskej činnosti je limitovaná výškou percentuálneho vyjadrenia záväzku využitia zisku na dosiahnutie hlavného cieľa, ktoré si daňovník sám stanoví. Záväzok daňovníka využívať viac ako 50 % zisku na dosiahnutie hlavného cieľa a určenie postupov a pravidiel rozdeľovania zvyšnej časti zisku je obsiahnutý v základnom dokumente, ktorý je okrem ďalších požiadaviek nevyhnutnou podmienkou pre priznanie štatútu registrovaného sociálneho podniku. Nárok na úľavu na dani z hospodárskej činnosti daňovník môže uplatniť za to zdaňovacie obdobie, v ktorom má k poslednému dňu tohto zdaňovacieho obdobia priznaný štatút registrovaného sociálneho podniku.
Úľavu nemôže uplatniť ten daňovník, ktorý využíva § 30a, § 30b, § 30c zákona o dani z príjmov alebo je prijímateľom podielu zaplatenej dane podľa § 50.
Sumu úľavy na dani je daňovník povinný použiť:
a) na dosiahnutie hlavného cieľa, ktorým je dosiahnutie merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, a to v tom zdaňovacom období, za ktoré si uplatňuje úľavu, alebo
b) na prevod peňažných prostriedkov vo výške kladného rozdielu medzi úľavou na dani a nákladmi na dosiahnutie hlavného cieľa.
Daňovník je povinný odviesť peňažné prostriedky v určenej lehote na osobitný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, ktorý je určený len na prijatie týchto peňažných prostriedkov a ich použitie. Peňažné prostriedky na osobitnom účte vrátane úrokov, ktoré z nich plynú, môže daňovník použiť iba na obstaranie hmotného majetku, a to najneskôr do piatich rokov odo dňa pripísania peňažných prostriedkov alebo úrokov na osobitný účet.
Zákon ustanovuje povinnosti daňovníka v prípade, ak nedodrží lehotu na prevod peňažných prostriedkov, ak nepoužije prostriedky na osobitnom účte zákonným spôsobom, ak stratí nárok na úľavu (napr. v prípade zrušenia s likvidáciou alebo bez likvidácie, vyhlásenia konkurzu, straty štatútu sociálneho podniku).

z. č. 213/2018 Z. z.
Z tejto novely zákona o dani z príjmov obsiahnutej v zákone o dani z poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, inak účinnej od 1. októbra 2018, je účinné od 1. januára 2019 ustanovenie § 17 ods. 19 písm. j), v zmysle ktorého súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení je aj daň z poistenia platená poistníkom a daň z poistenia z preúčtovaných nákladov poistenia podľa osobitného predpisu (zákon č. 213/2018 Z. z. o dani z poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov).

z. č. 347/2018 Z. z.
V zákone č. 347/2018 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňaa zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v z.n.p. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony sa v článku IV. novelizuje zákon o dani z príjmov. Zákonom č. 347/2018 Z. z. sa v § 152a Zákonníka práce zavádza príspevok na rekreáciu.
Príspevok poskytuje zamestnávateľ zamestnávajúci viac ako 49 zamestnancov zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov na jeho žiadosť. Výška príspevku zamestnávateľa je v sume 55 % oprávnených výdavkov, maximálne 275 eur za kalendárny rok.
Zamestnancovi s dohodnutým pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa najvyššia suma príspevku pomerne zníži. Príspevok môže dobrovoľne poskytnúť aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov, pričom splnenie podmienok sa posudzuje ku dňu začatia rekreácie. Počet zamestnávaných zamestnancov je priemerný evidenčný počet zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok.
Zamestnávateľ má možnosť poskytnúť príspevok na rekreáciu zamestnanca aj prostredníctvom rekreačného poukazu. Zákonom je stanovený limit 3 % z hodnoty rekreačného poukazu pre výšku poplatku za sprostredkovanie rekreačného poukazu.
Zamestnanec môže žiadať za kalendárny rok o príspevok len u jedného zamestnávateľa. V § 152a ods. 4 Zákonníka práce je definovaný rozsah oprávnených výdavkov zamestnanca, ktoré môže preukázať za účelom uplatnenia príspevku. Oprávnené výdavky sa môžu vzťahovať aj na vymedzených rodinných príslušníkov zamestnanca, pričom predpokladom oprávnenosti príspevku na rodinného príslušníka je tiež skutočnosť, že rodinný príslušník sa zúčastňuje rekreácie spolu so zamestnancom a zamestnanec znáša výdavky na rekreáciu rodinného príslušníka. Súčasne je určený spôsob preukazovania oprávnených výdavkov, ak nebol príspevok na rekreáciu poskytnutý formou rekreačného poukazu. Príspevok na rekreáciu zamestnancov sa vzťahuje aj na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, na štátnych zamestnancov, príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže, colníkov, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, príslušníkov Slovenskej informačnej služby, príslušníkov Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície, colníkov, profesionálnych vojakov. V nadväznosti na zavedenie príspevku na rekreáciu zamestnancov sa u zamestnanca v § 5 ods. 7 písm. b) zákona o dani z príjmov oslobodzuje od dane suma príspevku poskytnutého zamestnávateľom.

U zamestnávateľa sú príspevky na rekreáciu poskytované za podmienok uvedených v § 152a Zákonníka práce uznaným daňový výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod zákona o dani z príjmov. U daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ktorý vykonáva túto činnosť nepretržite najmenej 24 mesiacov sú uznaným daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 písm. w) výdavky (náklady) na rekreáciu v rozsahu, vo výške a za podmienok ustanovených pre zamestnancov podľa § 152a Zákonníka práce, ak daňovníkovi nebol poskytnutý takýto príspevok v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Súčasne bola vykonaná nadväzujúca legislatívna úprava v § 21 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov.
Pokiaľ si zamestnanec uplatní nárok na príspevok na rekreáciu alebo daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov si uplatní výdavky na rekreáciu, stráca nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, ktorou sú úhrady súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou (§ 11 ods. 14 zákona).
Všetky doplnené ustanovenia zákona o dani z príjmov súvisiace s príspevkom na rekreáciu sa použijú na rekreácie podľa § 152a Zákonníka práce, ktoré začínajú po 31. decembri 2018.

z. č. 385/2018
V článku II. zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov je novelizovaný zákon o dani z príjmov tak, že v zmysle § 17 ods. 19 písm. k) zákona súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení je osobitný odvod obchodných reťazcov a to zaplatený po 31. decembri 2018.

z. č. 368/2018
V zákone, ktorým sa novelizuje zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov sa v čl. III. novelizuje aj zákon o dani z príjmov. V novele zákona o dani z príjmov sú tieto doplnenia:
- V § 5 ods. 7 sa dopĺňa medzi oslobodené príjmy pod písmenom p) nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi v pracovnom pomere, ktorý má uzatvorenú pracovnú zmluvu podľa § 42 Zákonníka práce so zamestnávateľom, formou ubytovania maximálne do sumy 60 eur mesačne zo sumy preukázateľne vynaložených výdavkov zamestnávateľa, ktorého prevažujúcou činnosťou je výroba vo viaczmennej prevádzke, ak je ubytovanie zabezpečené počas celého kalendárneho mesiaca. Ak nie je ubytovanie zabezpečené počas celého kalendárneho mesiaca, určí sa suma nepeňažného plnenia, ktorá je oslobodená od dane pomerne podľa počtu dní, kedy bolo zamestnancovi ubytovanie zabezpečené. Ak takto určené plnenie presiahne 60 eur alebo pomernú časť, do zdaniteľných príjmov zamestnanca sa zahrnie plnenie nad túto sumu. Oslobodenie nepeňažného plnenia z dôvodu zabezpečenia ubytovania sa uplatní u kmeňových zamestnancov s uzatvorenou pracovnou zmluvou so zamestnávateľom, t. j. nie agentúrnych zamestnancov. V zmysle prechodného ustanovenia novely sa oslobodenie od dane použije na nepeňažné plnenia poskytnuté zamestnancom od zamestnávateľa po 31. decembri 2017 prvýkrát pri vykonaní ročného zúčtovania za rok 2018 alebo pri podaní daňového priznania po 31. 12. 2018.
- U zamestnávateľa, ktorého prevažujúca činnosť je výroba vykonávaná vo viaczmennej prevádzke sú jeho výdavky na ubytovanie zamestnancov v pracovnom pomere v budovách (vlastných alebo prenajatých) zatriedených do kódov Klasifikácie stavieb 112 a 113 Klasifikácie stavieb v zmysle Vyhlášky Štatistického úradu SR č. 323/2010 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia stavieb uznaným daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 písm. s) bod 2 zákona o dani z príjmov. Kód skupiny 112 Dvojbytové a viacbytové budovy zahŕňa oddelené domy, polooddelené domy a terasovité domy s dvomi bytmi so spoločným vchodom, ostatné bytové budovy ako sú napríklad rodinné domy s tromi bytmi a nájomné domy. Kód skupiny 113 Ostatné budovy na bývanie zahŕňa ostatné budovy ako sú napríklad internáty, robotnícke hotely. U zamestnávateľa, ktorého prevažujúcou činnosťou nie je výroba vo viaczmennej prevádzke, výdavky na zabezpečenie ubytovania pre zamestnancov sú daňovým výdavkom len vtedy, ak je tento benefit upravený a dohodnutý so zamestnancom v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve alebo inom internom predpise. V zmysle prechodného ustanovenia novely sa ustanovenie § 19 ods. 2 písm. s) druhého bodu v znení účinnom od 1. januára 2019 prvýkrát použije pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2018.
- Doplnením § 21 ods. 1 písm. f) zákona sa riešia prípady zabezpečenia ubytovania zamestnávateľom, ktorého prevažujúca činnosť je výroba vykonávaná vo viaczmennej prevádzke pre svojich zamestnancov v pracovnom pomere vo vlastnom ubytovacom zariadení, kde zamestnávateľ nemôže vykázať z jeho prevádzky daňovú stratu, a preto musí porovnávať výšku výdavkov, ktoré mu vo vlastnom zariadení vznikajú s príjmami, ktoré dosahuje v tomto zariadení.
Za príjmy, ktoré dosahuje zamestnávateľ vo vlastnom zariadení pri zabezpečení uvedeného ubytovania, sa považuje celé nepeňažné plnenie, ktoré je zamestnancovi v pracovnom pomere poskytnuté v rámci zabezpečenia jeho ubytovania. V zmysle prechodného ustanovenia novely sa ustanovenie § 21 ods. 1 písm. f) v znení účinnom od 1. januára 2019 prvýkrát použije pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2018.
- Medzi oslobodené príjmy fyzických osôb sa do § 9 ods. 2 pod písmeno ac) zaraďuje peňažné a nepeňažné plnenie poskytnuté z prostriedkov štátneho rozpočtu pri príležitosti udeľovania štátnych titulov (zaslúžilý majster športu) a odmien športových reprezentantov za dosiahnutý výsledok na významnej súťaži (olympiáda, paralympiáda). V zmysle prechodného ustanovenia novely sa oslobodenie použije prvýkrát za zdaňovacie obdobie roka 2018.
- Doplnením písm. d) do § 17 ods. 2 zákona súčasťou základu dane daňovníka, ktorý pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty postupuje podľa § 17 ods. 1 písm. c) zákona (vykazujúceho výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo), budú aj sumy vyplývajúce zo zmeny účtovnej metódy zvyšujúce (znižujúce) vlastné zdroje. Pod zmenou účtovnej metódy je potrebné rozumieť aj prvú aplikáciu príslušného medzinárodného štandardu. Tieto sumy zmien účtovnej metódy, ktoré zvýšili (znížili) vlastné zdroje, budú súčasťou základu dane jednorazovo v zdaňovacom období, v ktorom bolo o zmene účtovnej metódy účtované, a len vtedy, ak by zmena účtovnej metódy mala vplyv na zdaniteľné príjmy alebo daňové výdavky v tomto zdaňovacom období. Ustanovenie § 17 ods. 2 písm. d) zákona sa prvýkrát použije pri podaní daňového priznania po 31. 12. 2018. Vychádzajúc z dôvodovej správy v prípade bánk sa zmeny vyplývajúce z prvotnej aplikácie IFRS 9 premietnuté vo vlastných zdrojoch od 1. 1. 2018 zahrnú do základu dane v zdaňovacom období 2018.
- V zmysle doplneného odseku 44 do § 17 zákona súčasťou základu dane u daňovníka, ktorý pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty postupuje podľa § 17 ods. 1 písm. c) zákona, t. j. u daňovníka vykazujúceho výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo a využil možnosť oceňovať finančný majetok reálnou hodnotou do vlastných zdrojov bez vplyvu na výsledok hospodárenia, je pri realizácii tohto finančného nástroja aj suma zodpovedajúca zmenám vlastných zdrojov súvisiacich s týmto finančným nástrojom od jeho nadobudnutia do jeho realizácie.

(Viac o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 3/2019, 1000 riešení 2-3/2019 a v Poradcovi 7-8/2019 nájdete komentár k zákonu o dani z príjmov)



CESTOVNÉ NÁHRADY A STRAVOVANIE ZAMESTNANCOV




Pojem pracovná cesta Zákonník práce bližšie nevymedzuje. Zákonník práce len upravuje podmienky, za ktorých môže zamestnávateľ zamestnanca na pracovnú cestu vyslať. Podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách pracovnú cestu možno charakterizovať ako čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, než je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do skončenia tejto cesty.

PRAVIDELNÝM PRACOVISKOM sa rozumie miesto, ktoré je so zamestnancom písomne dohodnuté. Ak také miesto nie je dohodnuté, pravidelným pracoviskom je miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, u ktorých častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.

VYSLANIE ZAMESTNANCA NA PRACOVNÚ CESTU je viazané podľa § 57 ZP na súhlas zamestnanca. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak vykonáva taký druh práce, ktorý je obvykle spojený s pracovnými cestami. Súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu sa v takomto prípade odvodzuje z jeho súhlasu s druhom vykonávanej práce dohodnutým v pracovnej zmluve. Možnosť vyslania na pracovnú cestu možno prípadne dohodnúť aj priamo v pracovnej zmluve a v takom prípade sa osobitný súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu nevyžaduje. Pri určitom druhu práce sa automaticky predpokladá výkon práce mimo pravidelného pracoviska. Ide napríklad o vodiča MKD či obchodného zástupcu, kde je vysielanie na pracovnú cestu imanentnou súčasťou výkonu danej práce. Preto už pri uzatvorení pracovnej zmluvy pri založení pracovného pomeru na danú pracovnú pozíciu zamestnanec dáva konkludentný súhlas s vysielaním na pracovné cesty. Súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu sa v takomto prípade odvodzuje z jeho súhlasu s druhom vykonávanej práce dohodnutým v pracovnej zmluve.
Zákonník práce neurčuje žiadnu formu, akou by mal byť súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu udelený, preto ak zamestnanec koná podľa pokynu vedúceho zamestnanca, ktorý ho vyslal na pracovnú cestu a reálne na pracovnú cestu odíde, možno predpokladať konkludentne udelený súhlas zamestnanca s vyslaním na pracovnú cestu. Podľa § 57 ZP, zamestnanec musí byť na pracovnú cestu vyslaný vedúcim zamestnancom zamestnávateľa, nemôže ísť na pracovnú cestu zamestnanca z vlastného popudu. Takéto konanie zamestnanca by bolo považované za porušenie pracovných povinností vykonávať prácu osobne, v pracovnom čase, v mieste dohodnutom ako miesto výkonu práce. Vedúci zamestnanec tiež určuje podmienky, za ktorých sa pracovná cesta realizuje. Za vedúceho zamestnanca zamestnávateľa sa považujú štatutárne orgány a nimi poverení zamestnanci, ale aj ďalší zamestnanci, ktorí sú poverení vedením jednotlivých stupňov riadenia zamestnávateľa.
Dĺžka pracovnej cesty nie je časovo limitovaná, jej trvanie je všeobecne vymedzené na nevyhnutne potrebné obdobie. Pod pojmom nevyhnutne potrebné obdobie treba rozumieť také časové obdobie, ktoré stačí na splnenie pracovných pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý zamestnanca na pracovnú cestu vyslal, v opačnom prípade by prichádzala do úvahy možnosť obchádzania ustanovenia upravujúceho preradenie na inú prácu zo strany zamestnávateľa.

ZAMESTNÁVATEĽ VYSIELAJÚCI ZAMESTNANCA NA PRACOVNÚ CESTU písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas jej trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty, môže však určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom pri určovaní podmienok pracovnej cesty dohodnúť na prerušení pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca. Toto prerušenie pracovnej cesty sa môže uskutočniť v období pred začatím výkonu práce na pracovnej ceste alebo v období po skončení výkonu práce na pracovnej ceste.
Zákon o cestovných náhradách umožňuje zamestnávateľovi, aby v prípade potreby určil podmienky pracovnej cesty jedným rozhodnutím pre viacerých zamestnancov alebo na viacero pracovných ciest zamestnanca.

POSKYTOVANIE CESTOVNÝCH NÁHRAD pri pracovných cestách upravuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách vo svojich ustanoveniach § 3 až 9 zákona.
Za zamestnanca sa na účely poskytovania cestovných náhrad pri pracovných cestách podľa zákona o cestovných náhradách považuje:
- zamestnanec v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere,
- člen družstva, ak podľa stanov je podmienkou členstva aj pracovný vzťah,
- fyzická osoba činná na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté. Dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študenta musí obsahovať osobitné ustanovenie o vysielaní na pracovné cesty s nárokom na cestovné náhrady. Dohoda o nároku na cestovné náhrady môže byť len formou odkazu na zákon o cestovných náhradách alebo na vnútorný predpis zamestnávateľa o cestovných náhradách pri pracovných cestách zamestnancov,
- fyzická osoba vymenovaná alebo zvolená do orgánov spoločností, napr. člen dozornej rady. Táto osoba nie je síce v pracovnoprávnom vzťahu k spoločnosti, ale z hľadiska nárokov na cestovné náhrady sa považuje za zamestnanca, preto má právo na cestovné náhrady bez toho, aby o tejto otázke mali uzatvorenú dohodu,
osoba, o ktorej to ustanovuje zákon o cestovných náhradách, osobitný predpis alebo osoba, ktorá plní pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu na základe písomnej zmluvy úlohy bez toho, aby uzatvorili pracovnoprávny vzťah. Do tejto skupiny patria napríklad starostovia obcí alebo audítori.

Zamestnancovi nepatria náhrady, ak sú mu preukázane poskytnuté inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou v rozsahu a vo výške podľa zákona. Ak fyzická osoba alebo právnická osoba preukázane poskytne zamestnancovi náhrady čiastočne, zamestnávateľ poskytne zostávajúcu časť náhrady do rozsahu a výšky podľa zákona.

JEDNOTLIVÉ NÁHRADY - Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí podľa zákona
a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov a
e) náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.

Pokiaľ ide o stravné, zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

Sumu stravného pre časové pásma ustanovuje opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. S účinnosťou od 1. 6. 2018 MPSVaR SR opatrením č. 148/2018 Z. z. zvýšilo sumy stravného nasledovne:
a) 4,80 eura pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 7,10 eura pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín a
c) 10,90 eura pre časové pásmo nad 18 hodín.

V prípade, ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.
Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest, ak však vykoná počas dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín a ak vykoná počas jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest. S takýmto zamestnancom možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 5 % z ustanovenej sumy stravného. Suma stravného sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.
V prípade, ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ nemá povinnosť mu stravné poskytnúť.

KRÁTENIE STRAVNÉHO - Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie len čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa zákona kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného. To isté platí aj v prípade, ak má zamestnanec na pracovnej ceste v rámci ubytovacích služieb preukázane poskytnuté raňajky, okrem prípadu, ak zamestnanec nemohol využiť zabezpečené jedlo alebo poskytnuté raňajky z dôvodov, ktoré nezavinil.

PRI ZAHRANIČNEJ PRACOVNEJ CESTE patrí zamestnancovi náhrada preukázaných výdavkov za poistenie nevyhnutných liečebných nákladov v zahraničí (tzv. komerčné poistenie), okrem prípadu, ak ho komerčne poistil samotný zamestnávateľ. Zamestnávateľ mu môže poskytnúť náhradu preukázaných výdavkov aj na iné druhy poistenia.
V prípade vyslania na zahraničnú pracovnú cestu do tropických oblastí alebo do inak zdravotne obťažných oblastí, zamestnancovi patrí náhrada preukázaných výdavkov za povinné očkovanie a za očkovanie odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou alebo Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ak sa zamestnanec so zamestnávateľom pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu písomne dohodne na návšteve rodiny zamestnanca v mieste jej pobytu alebo v dohodnutom mieste pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, patrí zamestnancovi náhrada písomne dohodnutých výdavkov, najviac v rozsahu, do výšky a za podmienok ako pri zahraničnej pracovnej ceste.
Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma
a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.
V prípade, ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku.
So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od zákona podmienky na poskytovanie stravného v eurách alebo v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v zákone, najviac však o 5 %.

V prípade, ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené zákonom kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného.
Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb, zamestnávateľ stravné môže krátiť rovnakým spôsobom. To neplatí, ak zamestnanec nemohol využiť zabezpečené jedlo alebo poskytnuté raňajky z dôvodov, ktoré nezavinil.

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 4-5/2019 a odbornej tematickej publikácii Príručka mzdovej účtovníčky)

 

 
 
P6 V LEGISLATÍVE



26/2019 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 28. januára 2019 c. 12702-2018-OL, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky c. 07045/2003 z 30. decembra 2003, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva

27/2019 Z. z.
Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým sa mení rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky c. 349/2018 Z. z. o vyhlásení volieb do orgánov samosprávy obcí

28/2019 Z. z.
Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení volieb do Európskeho parlamentu

29/2019 Z. z.
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a doplna vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky c. 274/2018 Z. z. o zrážkach z cistej pracovnej odmeny obvinených a odsúdených a urcení zrážok na úhradu trov výkonu trestu odnatia slobody a výšky zvýšených trov výkonu väzby a zvýšených trov výkonu trestu odnatia slobody 01.03.2019

30/2019 Z. z.
Zákon o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov 01.03.2019

31/2019 Z. z.
Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o štruktúre a rozsahu oprávnených nákladov, pravidlá tvorby a aktualizácie cien vlastných výkonov prijímatela financných prostriedkov Národného jadrového fondu a štruktúra a rozsah cenovej kalkulácie vlastných výkonov 15.02.2019

32/2019 Z. z.
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa na rok 2019 ustanovujú hodnoty výstrojných súcastí, ktoré tvoria hodnotu služobnej rovnošaty a jej súcastí pre príslušníkov Zboru väzenskej a justicnej stráže 01.03.2019

33/2019 Z. z.
Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 20/2014 zo 14. novembra 2018 vo veci nesúladu § 4, § 5 a § 6 zákona c. 140/2014 Z. z. o nadobúdaní vlastníctva k polnohospodárskemu pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s cl. 1 ods. 1, cl. 13 ods. 4 a cl. 20 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky 11.02.2019

34/2019 Z. z.
Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 12/2016 z 19. septembra 2018 vo veci nesúladu § 33a zákona c. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov a § 13 ods. 9 zákona c. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej národnej rady c. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov s cl. 1 ods. 1, cl. 35 ods. 1 v spojení s cl. 13 ods. 4 a cl. 55 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a vo veci nesúladu § 33 ods. 7 písm. a) zákona c. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov a § 13 ods. 8 písm. a) zákona c. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej národnej rady c. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v casti slov „alebo Pamiatkový úrad Slovenskej republiky“ s cl. 1 ods. 1, cl. 35 ods. 1 v spojení s cl. 13 ods. 4, cl. 46 ods. 1 a cl. 55 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky 11.02.2019



 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ




5. 2. – utorok

Daň z príjmov

- podanie žiadosti o vystavenie dokladu o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2018 zamestnancom, ktorému bude ročné zúčtovanie vykonávať iný zamestnávateľ

8. 2. – piatok

Poistné

- splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za január 2019

11. 2. – pondelok

Daň z príjmov

- doručiť zamestnancovi, ktorý o to požiadal, doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2018

15. 2. – piatok

Daň z príjmov

- odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane (platitelia DPH a právnické osoby zapísané v obchodnom registri len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)

- podanie písomnej žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov za rok 2018, preukázanie nároku na nezdaniteľné časti základu dane, daňový bonus a zamestnaneckú prémiu za rok 2018 zamestnávateľovi a podpísanie žiadosti zamestnancom

28. 2. – štvrtok

Daň z príjmov

- podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za január 2019 (platitelia DPH a právnické osoby zapísané v obchodnom registri len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)

- podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za január 2019 (platitelia DPH a právnické osoby zapísané v obchodnom registri len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)

Daň z motorových vozidiel

– splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €

Poistné

– písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v januári 2019, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

do výplatného termínu

 

Poistné

- splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za január 2019

- elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni výkaz poistného a príspevkov za január 2019

- elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí skončili pracovný pomer v januári 2019

Deň pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia

 

Poistné

- prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne deň pred vznikom poistného vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca

- prihlásiť zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne najneskôr deň predchádzajúci dňu, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca

Do 3 dní

 

Poistné

- oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť,

- predložiť pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)

- od výplatného termínu doručiť zdravotnej poisťovni výkaz preddavkov na poistné za január 2019

Do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

 

Daň z príjmov

- odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za január 2019

- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za január 2019 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 8 dní

 

Poistné

- odhlásiť zamestnanca v pobočke Sociálnej poisťovne, odhlásiť sa z registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu

- elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí si uplatnili nárok na dávku dôchodkového poistenia,

- elektronicky predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia odo dňa doručenia výzvy Sociálnej poisťovne na predloženie tejto evidencie,

- oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov

- predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania

- oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov

- prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa

- oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom

- oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom

Do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca

 

Správa dane

– registrovať sa u správcu dane od vzniku povinnosti zrážať daň, preddavky na daň a daň vyberať

 



 

 
 


BYŤ DOBRÝ NESTAČÍ


ČAS LYŽOVANIA A NOVÝCH ZIMNÝCH ŠPORTOV

 



MUDr. Pavel Malovič

Aj v novom tisícročí môžeme konštatovať, že obľuba lyžovania pretrváva a stále ho môžeme zaraďovať medzi masové športy - hoci náklady na vybavenie a pobyt v lyžiarskych oblastiach sa pohybujú vo vyšších číslach.

PRÍNOS PRE ZDRAVIE A RIZIKÁ - Ide o športovanie typické pre zimné obdobie, ktoré má nezanedbateľný pozitívny vplyv na ľudské zdravie - aj keď práve pri lyžovaní dochádza k mimoriadne závažným a ťažkým úrazom.
Aj keď optimisti prehlasujú, že za ideálnych snehových pomerov a pri patričnej technickej vyspelosti športujúceho, s kvalitným výstrojom, je ohrozenie úrazom minimálne, nie je tomu celkom tak. Vezmime si ako príklad hrozivé štatistiky posledných rokov z Rakúska. V zimnej sezóne využíva rakúske lyžiarske terény viac ako osem miliónov lyžiarov a snoubordistov. Zarážajúce však je, že 80 000 vyznávačov týchto zimných športov zaplatí za svoju vášeň zdravím a vyše päťdesiat z nich príde v opojení rýchlosťou na zjazdovkách aj o život. Predovšetkým tu ide o mladých lyžiarov - dravcov a starších príležitostných vyznávačov tohoto športu. Až 90 percent nehôd si môžu pripísať lyžiari na konto svojej vlastnej nezodpovednosti.

NAJŤAŽŠIE PORANENIA OHROZUJÚCE ŽIVOT LYŽIARA vznikajú po náraze na prekážku, napríklad strom, stĺp a pod., alebo páde na kamene či skaly. Zranené sú brušné a hrudné vnútorné orgány s vnútorným krvácaním a následným šokovým stavom. Vysoko frekventované sú poranenia chrbtice, po ktorých veľmi často dochádza k ochrnutiam tela (podľa typu poškodenia miechy a zložitosti zlomeniny).
V posledných dvadsiatich rokoch sa zmenili typy úrazov dolných končatín, ktoré sú u fanúšikov zimných športov naozaj veľmi časté. Spôsobili to zmeny vo výstroji a odlišné techniky jazdenia. Na prvé miesto v úrazoch sa dostáva, "vďaka" zmenenej situácii, poranenie kolenného kĺbu. Dochádza k ťažkému poškodeniu väzov a ostatných mäkkých štruktúr kolena.
Isté riziko spočíva aj v prvom posúdení poškodenia kolena, kedy sa najväčšie chyby stávajú v podceňovaní typu úrazu. Závažné poranenie väzov kolenného kĺbu totiž nemusí byť na prvý pohľad zrejmé. Je veľmi zákerné a máva takmer vždy trvalé následky, ktoré limitujú ďalšiu športovú činnosť a často postihnutého obmedzujú aj v zamestnaní a bežnom živote. Určitou prevenciou zranení kolenného kĺbu je kvalitne vypracované svalstvo stehna a lýtka, ktoré tvoria akýsi korzet kolena a umožňujú mu ľahšie znášať neobvyklú pohybovú námahu. Rovnako tak je pre prevenciu dobré rozcvičenie pred jazdením.

MENEJ ČASTO DOCHÁDZA K PORANENIAM HORNÝCH KONČATÍN, ale typické zranenia pretrvávajú. Ide najmä o tzv. lyžiarsky palec, čo je zlomenina bázy základného článku palca ruky, ktorá vzniká pri páde na vystretú hornú končatinu. S používaním snowboardov sa zvýšil počet zranení zápästia, lakťa a ramena.

ŠPORTOVANIE NA ZIMNÝCH SVAHOCH prináša aj únavu a dehydratácie. Široká paleta čajov prináša uvoľňujúci, zahrievací i osviežujúci pocit a oproti alkoholu nevyvoláva žiadne agresívne a nekontrolovateľné pocity. Čaje sú vhodné aj ako regeneračné prostriedky po návrate zo svahov.

Zvlášť vyčerpávajúci pobyt na svahu však vyžaduje nielen doplnenie tekutín, ale aj minerálií a vitamínov. Vhodné sú iontové nápoje a multivitamínové tablety, ktoré organizmus dobre zregenerujú a pripravia na nasledujúci deň. Energetické nápoje sa odporúčajú maximálne v dávke jedna plechovka denne, ale nesmú sa kombinovať s alkoholom!

ZÁVER - Najväčším prínosom pre fyzické a duševné zdravie je beh na lyžiach. Ide o vytrvalostný šport - podobne ako beh, jogging alebo rýchla chôdza - ktorý znižuje riziko vzniku aterosklerózy, robí pružnejším a posilňuje rovnomerne svalový aparát (chrbát, brucho, horné aj dolné končatiny), zlepšuje kĺbnu pohyblivosť a zvyšuje výkonnosť srdca i pľúc. Na upravených bežkárskych tratiach sa odporúča športovať aj v rámci rekonvalescencie, regenerácie a rehabilitácie po najrozličnejších ochoreniach a zraneniach.

 

 
 
PRÁVE VYCHÁDZAJÚ - MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE

 

PRÁVE VYCHÁDZAJÚ-MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE


Poradca – (Poradca), č. 9/2019 (II/2019)

  • Daňový poriadok s komentárom – úplné znenie zákona s komentárom

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4-5/2019 (II/2019)

  • Zmeny v zákone o sociálnom poistení
  • Služby zamestnanosti po novom
  • Rekreačné poukazy od 1. 1. 2019
  • Cestovné náhrady a stravovanie zamestnancov
  • Zamestnávanie zamestnancov s ŤZP
  • Platobná neschopnosť zamestnávateľa
  • Úlohy inšpektorátu práce
  • Zmeny v školskom zákone
  • Financovanie škol a školských zariadení

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 4-5/2019 (II/2019)

  • Daňové výdavky 2019
  • Nedaňové výdavky 2019
  • Strava v daňových výdavkoch podnikateľa
  • Odpočítanie daňovej straty
  • GDPR – zamestnanec a zamestnávateľ

 

1 000 riešení, č. 4-5/2019 (II/2019)

  • DPH - novela zákona
  • Daňové a nedaňové výdavky 2019

 

 

ODBORNÉ TEMATICKÉ PUBLIKÁCIE:

  • Podnikáme ekonomicky a bezpečne bez chýb, pokút a penále komplexný pohľad na bezpečnosť na pracovisku
  • Vnútropodnikové smernice - metodika tvorby vnútropodnikových predpisov
  • Kontrola podnikania - správne zákonné postupy v oblastí daní a pracovnoprávnych vzťahov, oblasti, ktoré môžu byť pri podnikaní kontrolované
  • Daňové a mzdové zákony – úplné znenia daňových a mzdových zákonov
  • Zákonník práce –úplné znenie zákona (A6, 240 str.)
  • Školský zákon – úplné znenie zákona ( A6, 278 str.)
  • Zákon o strelných zbraniach a strelive – úplné znenie zákona (A6, str. 240)
  • Daňová optimalizácia – správne optimalizovanie daňovej povinnosti
  • Pracovnoprávny výkladový slovník - cca 2 000 pojmov súvisiacich so zákonníkom práce a súvisiacich predpisov
  • Výkladový slovník pre verejnú správu1800 odborných pojmov a výrazov
  • 100 otázok a odpovedí daň z príjmov FO a PO – otázky z praxe
  • 100 otázok a odpovedí – účtovanie JÚ a PÚotázky z praxe
  • Vzory zmlúv, žalôb a podaní – vzory zmlúv +  CD so 400 editovateľnými vzormi zmlúv, žalôb a podaní

·         Účtovná závierka v podvojnom a jednoduchom účtovníctve za rok 2018 - postupy při spracovávaní účtovnej závierky za rok 2018 a praktické príklady

·         Daňové priznania, ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2018 – aktuálne informácie pre zpracovávanie daňových priznaní a ročného zúčtovania

·         Odvody poistného od 1. 1. 2019 - nové sumy odvodov na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré je potrebné platiť od 1. 1. 2019 pre jednotlivé kategórie zamestnancov, zamestnávateľov, dohodárov, SZČO, spoločníkov, konateľov ...

·         Povinnosti zamestnávateľa 2019 - práva a povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca

·         GDPR – ochrana osobných údajovkomentáre, nariadenia, príklady z praxe

·         Daňové a účtovné zákony 2019 - po novele s komentármi - ZDP, DPH, Účtovníctvo, Postupy účtovania

·         Účtovné súvzťažnosti pre podvojné účtovníctvo po ostatnej novele účtovné súvzťažnosti

·         Príručka mzdovej účtovníčky - všetky povinnosti, ktoré musí splniť zamestnávateľ voči svojim zamestnancom a inštitúciám, povereným spravovať výber daní, príspevkov a poistení súvisiacich so zamestnávaním osob

  • Daňové a nedaňové výdavky 2019 – prehľad daňových a nedaňových výdavkoch

 


PRIPRAVUJEME

Poradca – (Poradca), č. 10/2019 (III/2019)

  • Zákon o ochrane verejného zdravia s komentárom – úplné znenie zákona s komentárom

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2019 (IV/2019)

  • Pravidlá platné pre čerpanie dovolenky
  • Predzmluvné vzťahy v pracovnom práve
  • Konanie vo veciach sociálneho poistenia
  • Elektronická komunikácia so správcom dane
  • Okamžité skončenie pracovného pomeru + vzor

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.6/2019 (IV/2019)

  • Ojazdené auto a DPH
  • Zdaňovanie poistných plnení
  • DPH v podvojnom účtovníctve v roku 2019

 

1 000 riešení, č. 6/2019 (IV/2019)

  • Daňový poriadok po novele
  • Opravné daňové priznania

 

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
GDPR - ochrana osobných údajov
Ochrana osobných údajov tvorí neoddeliteľnú súčasť práva na rešpektovanie súkromného života, ktoré patrí medzi základné práva a slobody garantované Ústavou Slovenskej republiky. Pravidlá a podmienky spracúvania osobných údajov ustanovuje na zabezpečenie uvedených ústavných práv zákon o ochrane osobných údajov. Aké pravidlá musia byť dodržiavané a aké dôsledky vyplývajú z nového zákona za porušenie nových pravidiel, sa dočítate v našej publikácii

GDPR - úplné znenie zákona po novele s komentárom
monotematika (A5, 344 str.)


Verejná správa - novela zákona
VS č.4-5/2018 (A5, 96 str.)


Vnútropodnikové smernice
monotematika(A5, 280 str.)


Trestný zákon, Trestný poriadok a zákon o trestnej zodpovednosti PO - zákony do vrecka
monotematika(A6, 368 str.)


Poradca č.5/18 - Pravidlá chrany osobných údajov
monotematika (A5, 296 str.)




Balíček DPH po novele obsahuje:
GDPR - úplné znenie zákona po novele s komentárom
Verejná správa novela zákona
Vnútropodnikové smernice - monotematika
Trestný zákon, Trestný poriadok a zákon o trestnej zodpovednosti PO - zákony do vrecka
Poradca č.5 - Pravidlá chrany osobných údajov
Cena balíčka je 30,40 €
Cena balíčka so 40 % zľavou je 18,20 €.
Ušetríte 12,20 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Povinnosti mzdovej účtovníčky
Aké povinnosti má zamestnávateľ? Nájdete v načich publikáciach, kde sa podrobne rozoberajú všetky oblasti v pracovnoprávnom vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec. Je užitočnou pomôckou, ako predchádzať chybám a omylom pri zamestnávaní. Upozorňuje na zmeny v Zákonníku práce, na nové mzdové zvýhodnenia, venuje sa tiež sociálnemu a zdravotnému poisteniu i ročnému zúčtovaniu, ku ktorému uverejňujeme aj aktuálne tlačivá, ktoré s ním úzko súvisia. Balíček ponúkame všetkým podnikateľom, personalistom, živnostníkom, zamestnávateľom, zamestnancom

Daňové a mzdové zákony 2019 - úplné znenie zákonov
monotematika (A5, 672 str.)


Povinnosti zamestnávateľa - všetky oblasti v pracovnoprávnom vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec
monotematika (A5, 96 str.)


Odvody poistného 2019
monotematika (A5, 80 str.)


Vzory zmlúv, žalôb a podaní - - 400 zmlúv - editovateľné
monotematika (A4, 488 str.)


Balíček Povinnosti mzdovej účtovníčky obsahuje
Daňové a mzdové zákony - úplné znenie zákonov
Povinnosti zamestnávateľa - všetky oblasti v pracovnoprávnom vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec
Odvody poistného 2019 - monotematika
Vzory zmlúv, žalôb a podaní - 400 zmlúv - editovateľné

Cena balíčka je 44,60 €.
Cena balíčka so 50 % zľavou je 22,30 €.
Ušetríte 22,30 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


DPH po novele
Novela zákona o DPH okrem iných noviniek je orientovaná aj na oblasti, v ktorých aplikačná prax ukazuje potrebu upraviť existujúce pravidlá uplatňovania dane z pridanej hodnoty, napríklad s cieľom zabrániť zneužívaniu uplatňovania odpočtov dane pri dodaní a nájme nehnuteľností určených na bývanie. S účinnosťou od 1.10.2019 k zavedeniu harmonizovaných pravidiel pri zaobchádzaní s poukazmi, ktoré možno vymeniť za tovary alebo služby. K akým ďalším zmenám dochádza, sa dočítate v tomto čísle mesačníka Poradca.


Zákon o DPH - úplné znenie zákona s komentárom
(mesačník Poradca 6/2019 (A5, 288 str.)

Daňové a mzdové zákony 2019

monotematika (A5, 120 str.)

Novela zákona o DPH

mesačník DUO 3/2019 (A4, 80 str.)


Balíček DPH po novele obsahuje:

Poradca 6/2019 -
úplné znenie zákona s komentárom
Daňové a mzdové zákony 2019 - monotematika
DUO 3/2019 - príspevok
Cena balíčka je 23,60 €
Cena balíčka so 30 % zľavou je 16,50 €.
Ušetríte 7,10 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Mzdy a odvody po novom
Aké sú nové odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré je potrebné platiť od 1.1.2019 pre jednotlivé kategórie zamestnancov, zamestnávateľov, dohodárov, SZČO, spoločníkov, konateľov... Aké povinnosti má mzdová účtovníčka? Ako predchádzať chybám a omylom pri zamestnávaní. Upozorňuje na zmeny v Zákonníku práce, na nové mzdové zvýhodnenia, venuje sa tiež sociálnemu a zdravotnému poisteniu i ročnému zúčtovaniu, ku ktorému uverejňujeme aj aktuálne tlačivá, ktoré s ním úzko súvisia. Určené pre mzdárov, personalistov, podnikateľov, občanov, živnostníkov, mzdové účtovníčky.

Povinnosti zamestnávateľa - všetky oblasti v pracovnoprávnom vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec
monotematika (A5, 96 str.)


Odvody poistného 2019
monotematika (A5, 80 str.)


Vzory zmlúv, žalôb a podaní - 400 zmlúv - editovateľné
monotematika (A5, 488 str.)


PaM 3/19 - príspevok
monotematika (A4, 80 str.)


Zákon o cestnej premávky -úplné znenie zákona + dopravné značky
monotematika (A6, 320 str.)


Balíček Mzdy a odvody po novom obsahuje:
Povinnosti zamestnávateľa - všetky oblasti v pracovnoprávnom vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec
Odvody poistného 2019 - monotematika
Vzory zmlúv, žalôb a podaní - 400 zmlúv - editovateľné
PaM 3/19 - príspevok
Zákon o cestnej premávky - úplné znenie zákona + dopravné značky
Cena balíčka je 43,90 €
Cena balíčka so 30 % zľavou je 22,90 €.
Ušetríte 14,00 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page