Em@ilové noviny

 

č. 23/2011

25.10.2011


 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual v legislatíve 
 Praktická komunikácia 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Autá sú nevyhnutnou súčasťou podnikateľskej činnosti. Ako využiť Automobil v podnikaní sa dočítate v dnešnej Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú
Rubrika Praktická komunikácia vám zábavnou, ale i náučnou formou poradí kedy, ako a dokedy presviedčať v príspevku Umenie presviedčať.
Medzi najviac čítané témy v tomto období určite patria: Konto pracovného času, Sociálne dávky z daňového hľadiska, Nehnuteľnosť v ZDP, Zákon o poštových službách s komentárom, tieto nájdete v našich publikáciách č.11(PaM, DUO, DÚVaP, Poradca), ktoré práve vychádzajú.
Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
V tomto čísle nájdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN
AUTOMOBIL V PODNIKANÍ

 
FIREMNÝ AUTOMOBIL - VYUŽÍVANIE NA SÚKROMNÉ ÚČELY

Pojmom „firemný automobil“ je označovaný taký automobil, ktorý je súčasťou obchodného majetku podnikateľa. Vo všeobecnosti pri definícii pojmu „obchodný majetok“ vychádzame z ustanovenia § 6 ods. 1 ObchZ, v zmysle ktorého je obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.
Pojem „obchodný majetok“ je tiež definovaný v rámci ustanovenia § 2 písm. m) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“), pričom sa ním rozumie súhrn majetkových hodnôt – vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve fyzickej osoby s príjmami z podnikania, zo samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a využívajú sa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie uvedených príjmov, ktoré fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 ZDP. Obchodným majetkom podľa citovaného ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu. V zmysle uvedenej citácie je možné vysloviť záver, že u právnických osôb je pre daňové účely za obchodný majetok potrebné považovať súhrn majetkových hodnôt, ktoré slúžia a sú určené na ich podnikanie.

Daňová uznateľnosť prevádzkových výdavkov
V prípade, že podnikateľská jednotka má automobil zahrnutý do obchodného majetku (účtuje o danom automobile ako o obchodnom majetku), pri posudzovaní daňových výdavkov súvisiacich s jeho používaním je potrebné brať do úvahy skutočnosť, že v zmysle § 2 písm. i) ZDP sú daňovým výdavkom všetky výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov (za podmienky ich zaúčtovania v účtovníctve daňovníka). V tejto súvislosti je možné spomenúť ustanovenie § 21 ods. 1 písm. i) ZDP, v zmysle ktorého sa nepovažujú za daňový výdavok výdavky na osobnú spotrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka a majetku blízkych osôb daňovníka. Použitie automobilu zaradeného v obchodnom majetku na nepodnikateľské účely je potrebné posudzovať práve v zmysle uvedeného ustanovenia, keďže takéto použitie obchodného majetku je použitím na osobnú potrebu.
Ak daňovník použije automobil zahrnutý do obchodného majetku aj na nepodnikateľské účely, nie je možné zahrnúť výdavky prislúchajúce tomuto účelu použitia medzi výdavky daňové. V takomto prípade je potrebné nájsť vhodné kritérium na rozčlenenie vynaložených výdavkov na dve časti
-výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov (daňový výdavok),
-výdavky vynaložené v súvislosti s nepodnikateľským použitím (nedaňový výdavok).

Daňová uznateľnosť odpisov
V zmysle § 24 ods. 4 ZDP platí, že pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu iba sčasti, do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa zahŕňa pomerná časť odpisov.

Užívanie automobilu na nepodnikateľský účel a režim DPH
V zmysle ustanovenia § 9 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. (ďalej len „zákon o DPH“) sa užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná na iný účel ako na podnikanie, považuje za dodanie služby za protihodnotu. Podobne dodanie služby na iný účel ako na podnikanie sa rovnako považuje za dodanie služby za protihodnotu.

Pomerné odpočítavanie DPH
Aplikáciou ustanovenia § 49 ods. 5 zákona o DPH možno konštatovať, že platiteľ, ktorý nadobudne automobil a tento je podľa zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom a pri nadobudnutí automobilu predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, môže sa rozhodnúť, že neodpočíta časť dane zodpovedajúcej rozsahu použitia automobilu na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane zodpovedajúcej rozsahu použitia automobilu na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (pozri § 8 ods. 3 zákona o DPH) alebo dodanie služby za protihodnotu (pozri § 9 ods. 2 zákona o DPH).

POSKYTOVANIE MOTOROVÉHO VOZIDLA ZAMESTNANCOVI NA SÚKROMNÉ ÚČELY

ASPEKT ZDAŇOVANIA PRÍJMU ZAMESTNANCA

Podľa § 5 ods. 3 písm. a) ZDP je príjmom zamestnanca, ktorému zamestnávateľ poskytuje motorové vozidlo na používanie na služobné a súkromné účely, suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 ZDP za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia na takéto účely. Uvedené ustanovenie teda predstavuje osobitný prípad nepeňažného príjmu zamestnanca a spôsob jeho ocenenia pre účely zdanenia tohto nepeňažného príjmu zo závislej činnosti.
Pri oceňovaní a následnom režime zdaňovania nepeňažného príjmu zamestnanca vo forme používania služobného motorového vozidla na súkromné účely je nevyhnutné zdôrazniť, že ak zamestnávateľ motorové vozidlo poskytne výlučne len na súkromné účely (teda nie aj na služobné účely), potom ocenenie nepeňažného príjmu podľa § 5 ods. 3 písm. a) ZDP aplikovať nie je možné. V takomto prípade je nevyhnutné použiť ocenenie tzv. cenou obvyklou – t.j. takou akú by zamestnanec zaplatil, ak by si automobil porovnateľných parametrov zapožičal napr. z autopožičovne.
Čo sa týka správneho určenia vstupnej ceny na účely ocenenia nepeňažného príjmu zamestnanca, treba skonštatovať, že zákon o dani z príjmov rozlišuje niekoľko druhov vstupných cien a to v závislosti od spôsobu nadobudnutia predmetného automobilu. Najčastejšie dochádza k obstaraniu automobilu kúpou, potom vstupnou cenou je jeho obstarávacia cena, ktorou sa v zmysle § 25 ods. 5 písm. a) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. rozumie cena, za ktorú sa automobil obstará a náklady súvisiace s jeho obstaraním. Vychádzajúc z ustanovenia § 25 ods. 2 ZDP je súčasťou vstupnej ceny technické zhodnotenie vždy v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania. Je teda zrejmé, že v dôsledku zmeny vstupnej ceny automobilu z titulu jeho technického zhodnotenia dochádza následne automaticky k zvýšeniu nepeňažného príjmu zamestnanca.

Aspekt zdravotného a sociálneho poistenia
Podľa § 13 ods. 1 zákona č.580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z.n.p. vo všeobecnosti platí, že vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2až 4 spomínaného právneho predpisu.
Do vymeriavacieho základu na platenie odvodov na zdravotné poistenie sa u zamestnancov po 1. 1. 2011 započítavajú všetky zdaniteľné plnenia, teda okrem iného aj suma zdaňovaná podľa § 5 ods. 3 písm. a) ZDP v súvislosti s používaním motorového vozidla zamestnávateľa.
Podľa § 138 ods. 1 zákona č.461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p. je vo všeobecnosti vymeriavacím základom zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 3 ods. 1 písm. a) zákona o sociálnom poistení jeho príjem, plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane z príjmov oslobodené podľa zákona o dani z príjmov. Počnúc 1. 1. 2011 sa zmenil vymeriavací základ zamestnanca na účely zákona o sociálnom poistení v súlade s cieľom dosiahnuť čo najväčšiu mieru zjednotenia so zákonom o dani z príjmov. Vymeriavací základ zamestnanca je celý jeho zdaniteľný príjem, čiže všetok príjem z činnosti zamestnanca podliehajúci zdaneniu, to zn. aj príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely podľa § 5 ods. 3 ZDP.

DAŇOVÉ RIEŠENIE U ZAMESTNÁVATEĽA

Pri používaní automobilu zahrnutého v obchodnom majetku zamestnávateľa je vo všeobecnosti možné ako daňový výdavok pri prevádzke automobilu uplatňovať preukázateľné výdavky v podobe výdavkov na spotrebované PHL, poistného na havarijné poistenie, resp. zákonné poistenie, opráv a údržby, technického zhodnotenia, odpisov, dane z motorových vozidiel, ďalších prevádzkových výdavkov súvisiacich s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné, a pod.). V prípade poskytovania automobilu zamestnancovi okrem služobných súčasne aj na súkromné účely, nie je možné uvedené výdavky zahrnúť medzi daňové výdavky v plnej výške, ale iba vo výške prislúchajúcej „pracovným cestám” (príslušný pomer uplatnenia, resp. neuplatnenia výdavkov, sa určí na základe evidencie jázd príslušného motorového vozidla). V plnej výške možno uplatniť aj v tomto prípade iba daň z motorových vozidiel.
V bežnej prevádzkovej činnosti podnikov, najmä v súčasnosti v dôsledku neplnenia peňažných záväzkov zo strany dlžníkov, sa často krát podnikateľský subjekt ocitne v situácii, keď nemá dostatok finančných prostriedkov na splnenie svojich záväzkov a zabezpečovanie bezprostredných potrieb svojej podnikateľskej činnosti. Dostáva sa do finančnej tiesne, jeho platobná schopnosť je ohrozená. Nemá dostatok finančných prostriedkov napr. na úhradu daňových povinností, vyplatenie miezd, na nákup materiálu. Jeho podnikateľská činnosť nemá tendenciu zabezpečiť zvyšovanie kvalitatívnych ukazovateľov, ale naopak, ekonomická činnosť subjektu sa utlmuje. Ak podnikateľský subjekt nechce svoju podnikateľskú činnosť ukončiť, nedostatok finančných prostriedkov rieši napr. formou úveru od banky alebo formou prijatia pôžičky od iných osôb. V bežnej podnikateľskej praxi je tak pôžička, resp. úver častokrát jediným riešením dočasného preklenutia nelichotivej finančnej situácie v porovnaní s potrebou podnikateľa.
Naopak na druhej strane sú podnikateľské subjekty, ktoré majú voľné finančné prostriedky, a môžu tieto formou pôžičky poskytnúť inému podnikateľskému subjektu. Peňažné prostriedky predstavujú jednu z foriem majetku podniku, a môžu byť ako:
- peňažné prostriedky, ktoré musia byť v podniku trvale k dispozícii na krytie bezprostredných potrieb a záväzkov,
- voľné peňažné prostriedky, ktoré sú dočasne uložené na účtoch, ktoré v určitej dobe podnik nepoužíva vo svojom výrobnom procese, a ktoré môžu byť použité na iný účel (napr. na nákup investícií, forma investovania a ich zhodnotenia s cieľom získania iného výnosu vo forme úroku, dividend a pod.).
Jednou z možností je teda voľné finančné prostriedky požičať, a tak si zabezpečiť ich zhodnotenie formou úroku. Úroky sa teda považujú za cenu dočasne voľných finančných prostriedkov.
Keďže v praxi sa zamieňajú pojmy úver a pôžička, v nasledujúcej kapitole je na úvod príspevku vysvetlený ekonomicko-právny aspekt jednotlivých pojmov a rozdiely medzi pojmom úver a pôžička.

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DUO 11/2011)


SPOTREBA POHONNÝCH LÁTOK NA STRANE ZAMESTNÁVATEĽA

Zamestnávateľ sa so spotrebou pohonných látok stretáva pri výkone pracovných ciest svojich zamestnancov, a to v prípadoch ich realizácie motorovým vozidlom zamestnávateľa, motorovým vozidlom zamestnanca alebo iným motorovým vozidlom (vypožičaným, prenajatým).
POSUDZOVANIE SPOTREBY POHON ÝCH LÁTOK – v jednotlivých prípadoch je odlišné:
1. v prípade realizácie pracovnej cesty vozidlom zamestnávateľa, resp. vozidlom vypožičaným či prenajatým zamestnávateľom, sa spotreba pohonných látok posudzuje ako priamy daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p.
2. v prípade realizácie pracovnej cesty vozidlom zamestnanca, resp. vozidlom vypožičaným či prenajatým zamestnancom, sa spotreba pohonných látok posudzuje nepriamo prostredníctvom cestovných náhrad podľa § 7 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z.n.p. a § 19 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p.

PHL ako „priamy “ daňový výdavok – zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. osobitne uvádza v § 19 ods. 2 písm. l) výdavky na spotrebované pohonné látky ako daňový výdavok, ktorý možno uplatniť len v zákonom ustanovenom rozsahu a za zákonom ustanovených podmienok.
Výdavky na spotrebované PHL musia byť preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a musia byť zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka poberajúceho príjmy z prenájmu a uplatňujúceho skutočné výdavky. Okrem tejto všeobecnej podmienky platí, že výdavky na spotrebované PHL sa zahrnú do daňových výdavkov:
– podľa cien platných v čase ich nákupu a
– prepočítané podľa spotreby v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze.

PHL ako „nepriamy “ daňový výdavok vo forme cestovných náhrad – zamestnávateľ nemôže jednostranne nariadiť použitie vozidla iného než je vozidlo zamestnávateľa a tiež zamestnanec nemôže takéto vozidlo použiť svojvoľne. Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri tuzemskej pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo iné, než cestné motorové vozidlo zamestnávateľa, vzniká mu nárok v zmysle § 7 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách na:
– základnú náhradu za každý 1 km jazdy uskutočnený na tuzemskej pracovnej ceste,
– náhradu za pohonné látky spotrebované počas tuzemskej pracovnej cesty.
Obe tieto náhrady sú na strane zamestnávateľa daňovým výdavkom, a to v zmysle § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov.

Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá je určená pevnou sumou bez ohľadu na zdvihový objem motora, pričom túto sumu ustanovuje opatrenie, ktoré vydáva Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a opatrenie sa vyhlasuje uverejnením jeho úplného znenia v Zbierke zákonov.
Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch si individuálne dohodne zamestnávateľ so zamestnancom, pričom žiadny predpis nelimituje sumu uvedenej náhrady (pre daňovú uznateľnosť však možno odporučiť dôsledné odôvodnenie vypočítanej, resp. dohodnutej sumy). Základná náhrada zohľadňuje predovšetkým cenu motorových vozidiel, amortizáciu vozidla, drobné opravy, údržbu, náklady na pneumatiky, oleje, poistenie, na druhej strane nezohľadňuje napr. diaľničné poplatky, parkované, ktoré si zamestnanec uplatní ako ostatné preukázateľné cestovné výdavky, a ceny pohonných látok, ktoré si zamestnanec uplatní prostredníctvom náhrady za spotrebované pohonné látky.
V súčasnosti je suma základnej náhrady stanovená vo výške 0,183 € za 1 km jazdy. Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa táto základná náhrada zvýši o 15 %.

Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi v závislosti od počtu najazdených kilometrov na tuzemskej pracovnej ceste, cien pohonných látok a spotreby pohonných látok uvedenej v technickom preukaze, alebo v osvedčení o evidencii cestného motorového vozidla.
Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou. Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky zistená Štatistickým úradom SR, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu.

Spôsob výpočtu náhrady za spotrebované pohonné látky zohľadňuje konkrétny režim jazdy vozidla počas pracovnej cesty, pričom výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor. Výpočet sa realizuje podľa spotreby pohonných látok uvedenej v technickom preukaze podľa § 7 ods. 6 až 8 zákona o cestovných náhradách, pričom spotreba sa použije takto:
–– ak je v technickom preukaze uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto STN; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa STN zvýši o 40 %,
–– ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa STN aj podľa Európskej hospodárskej komisie alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
–– ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa osobitného predpisu v členení na mestský cyklus, mimomestský cyklus a kombinovaný cyklus, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla pri pracovnej ceste,
–– ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa osobitného predpisu bez členenia na cykly, na výpočet sa použije uvedená spotreba podľa tohto osobitného predpisu; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa táto spotreba zvýši o 20 %,
–– ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok a spotreby.
Ak je v technickom preukaze uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa osobitného predpisu, pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 9/2011)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
NEPEŇAŽNÝ PRÍJEM

Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi k dispozícii na súkromné účely služobné vozidlo, ktoré obstaral v apríli 2011 za 10 000 €. Na automobile v roku 2011 uskutočnil technické zhodnotenie v hodnote 2 000 €.
Má zamestnávateľ zahŕňať do mzdy zamestnancovi poskytnutie auta ako nepeňažný príjem?

V zmysle § 25 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov sú definované prípady, kedy sa majetok pre daňové účely oceňuje obstarávacou cenou, pričom v rámci tohto pojmu sa zákon o dani z príjmov odvoláva na zákon o účtovníctve. Obstarávacou cenou v zmysle tohto ustanovenia je cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním. Na druhej strane je potrebné poznamenať, že v zmysle § 25 ods.2 zákona o dani z príjmov platí, že súčasťou obstarávacej ceny je aj technické zhodnotenie vykonané v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania. Z doteraz uvedeného tak vyplýva, že zamestnávateľ bude zahŕňať za každý kalendárny mesiac v ktorom bol automobil použitý zamestnancom aj na súkromné účely do jeho zdaniteľnej mzdy nepeňažný príjem v sume 100 eur, a po vykonaní technického zhodnotenia sumu 120 eur.

VYUŽITIE VOZIDLA NA SÚKROMNÉ ÚČELY

Zamestnávateľ – stavebná spoločnosť, poskytuje svojim zamestnancom dopravné prostriedky na súkromné použitie, výlučne na nepodnikateľské účely (napr. prepravu stavebného materiálu pri výstavbe rodinného domu zamestnanca, sťahovanie nábytku, odvoz odpadov a pod.). Poplatky za uvedené výkony sú vypočítané z nákladov za spotrebované PHM, mzdy vodiča a pomernej časti hodnoty amortizácie prostriedku za dobu používania. Spôsob stanovenia ceny je zjavne zvýhodnený oproti sadzobníku, podľa ktorého sa výkony fakturujú cudzím odberateľom.
Je medzi dvomi spôsobmi určenia ceny za ten istý výkon vzniknutý rozdiel v prospech zamestnanca potrebné považovať za nepeňažný príjem a zdaniť?

Pri príjmoch podľa § 5 zákona o daniach z príjmov je charakteristický pojem závislosti (vyplývajúcej z dodržiavania príkazov a pokynov zamestnávateľa) medzi ich platiteľom a ich príjemcom. Patria sem aj príjmy charakteru nepeňažného. Uvedené zvýhodnenie zamestnancov je potrebné zamestnancom zdaniť, pričom ich nepeňažným príjmom zo závislej činnosti bude rozdiel medzi cenou služby bežnou (t.j. takou, za ktorú sa ponúkajú bežným spotrebiteľom) a cenou, za ktorú bolo umožnené služby obstarať zamestnancom. Poskytnuté služby zamestnancom nie je možné porovnávať s prípadom popísaným v § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, nakoľko v tomto prípade ide o bezodplatné poskytovanie automobilu popri služobných účeloch aj na súkromné účely zamestnanca.

PAUŠÁLNE VÝDAVKY

Daňovník uplatňuje paušálne výdavky na PHL v sume 80 %. Automobil je z času načas používaný aj na súkromné potreby podnikateľa.
Je v rámci uplatňovaných paušálnych výdavkoch zahrnutá už aj spotreba PHL za súkromne najazdené kilometre?

Pri uplatňovaní výdavkov na spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov sa v súlade s § 19 ods. 2 písm. l) bodu 3 zákona č.595/2003 Z .z. o dani z príjmov v z.n.p. vychádza z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov, ktoré sa zistia z tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Ak daňovník využíva motorové vozidlo aj na súkromné účely, v takom prípade uplatní aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov v takej výške, v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Napríklad ak daňovník využíva motorové vozidlo v pomere 75 % na podnikanie a 25 % na súkromné účely, potom aj výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 75 % z celkového preukázateľného nákupu PHL. Aj za uvedených okolností však platí, že daňovník nemusí viesť evidenciu jázd.

SPOLOČNÍK SPOLOČNOSTI

Spoločník spoločnosti s. r. o obdržal odmenu za prácu pre spoločnosť za mesiace január, február a máj až august. Počas celého kalendárneho roku 2011 používal osobný automobil zahrnutý do majetku spoločnosti aj na súkromné účely.
Ako sa zdaní 1 % z ceny obstarania vozidla za mesiace, v ktorých spoločník nepoberal žiadnu odmenu za prácu pre spoločnosť?

Spoločníka je potrebné v kontexte uvedeného problému považovať za zamestnanca (viď § 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov), nakoľko poberá za prácu pre spoločnosť príjem, aj keď nie v každom kalendárnom mesiaci. Ak spoločník teda používa aj na súkromné účely osobný automobil predmetnej s.r.o., a tento je zahrnutý v jej majetku, jeho nepeňažný príjem sa vypočíta podľa ustanovenia § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov takisto ako pre iného zamestnanca spoločnosti. Nepeňažný príjem, plynúci z používania motorového vozidla aj na súkromné účely, sa pripočíta k bežnému príjmu zo závislej činnosti a zdaní sa preddavkovo, režimom zdaňovania príjmov zo závislej činnosti podľa § 35 zákona o dani z príjmov, pričom podľa § 35 ods. 3 písm. a) tohto zákona platí, že ak zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok sa zrazí pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň, alebo pri podaní daňového priznania, alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32 zákona o dani z príjmov, daň sa v termíne na podanie daňového priznania považuje za vysporiadanú. Vzhľadom na to, že v mesiacoch marec, apríl, september až december spoločník nepoberal príjmy zo závislej činnosti v peňažnej forme, ak nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania, v ktorom by sa mu používanie služobného motorového vozidla zdanilo, je povinný podať daňové priznanie a tak si svoju daňovú povinnosť z príjmov plynúcich z používania služobného motorového vozidla, používaného aj na súkromné účely, vysporiadať.

DAŇOVÉ VÝDAVKY

Podnikateľ používa automobil, o ktorý účtuje v JU aj na súkromné účely.
Môže podnikateľ zahŕňať všetky výdavky na prevádzku automobilu do daňových výdavkov?

V prípade, že podnikateľ má automobil zahrnutý do obchodného majetku (účtuje o danom automobile ako o obchodnom majetku), pri posudzovaní daňových výdavkov súvisiacich s jeho používaním je potrebné brať do úvahy skutočnosť, že v zmysle § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov sú daňovým výdavkom všetky výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov (za podmienky ich zaúčtovania v účtovníctve daňovníka). Ak daňovník použije automobil zahrnutý do obchodného majetku aj na nepodnikateľské účely, nie je možné zahrnúť výdavky prislúchajúce tomuto účelu použitia medzi výdavky daňové. V takomto prípade je potrebné nájsť vhodné kritérium na rozčlenenie vynaložených výdavkov na dve časti:
- výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov (daňový výdavok),
- výdavky vynaložené v súvislosti s nepodnikateľským použitím (nedaňový výdavok).
V prípade podnikateľa je automobil iba sčasti používaný na dosahovanie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov. Je preto nutné z daňových výdavkov vyčleniť všetky výdavky súvisiace s uskutočňovanými súkromnými cestami. Výdavky na osobnú potrebu daňovníka totiž v zmysle § 21 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov nie sú daňovými výdavkami. Za účelom preukázateľnosti výdavkov súvisiacich s podnikateľskou činnosťou a vylúčením výdavkov vynaložených na osobnú potrebu daňovníka je potrebné viesť evidenciu o jazdách (tzv. knihu jázd). Môže slúžiť ako vhodný prostriedok na stanovenie správneho pomeru daňových a nedaňových výdavkov. Ak napr. podnikateľ celkove za mesiac september 2011 podľa evidencie jázd najazdil 1 000 km, z toho 800 km na účely podnikania a zvyšných 200 km na účely súkromných ciest, je možné jednoznačne určiť pomer zahrnovania spotrebovaných prevádzkových výdavkov do daňových výdavkov. Z evidencie je zrejmé, že v mesiaci september 2011 najazdil 80 % jázd na účely podnikania a 20 % na osobnú potrebu. V takomto pomere sa rozdelia napríklad spotrebované pohonné látky. V prípade iných výdavkov dlhodobejšieho charakteru (zákonné poistné, havarijné poistné, oprava, údržba a pod.) je vhodné uvedený pomer vysledovať v dlhodobejšom časovom horizonte, napr. za celý kalendárny rok. Napokon treba pripomenúť, že úhradu dane z motorových vozidiel môže podnikateľ zahrnúť medzi daňovo uplatniteľné výdavky v plnej výšky a to aj pri čiastočnom používaní automobilu na súkromné účely. Povinnosť uhradiť túto daň totiž vzniká v dôsledku použitia vozidla na podnikanie.
V peňažnom denníku je nutné, aby daňovník v rámci druhového členenia výdavkov rozdelil vynaložené výdavky na výdavky súvisiace s podnikateľskou činnosťou (ako výdavky ovplyvňujúce základ dane) a na výdavky vynaložené na osobnú potrebu (ako výdavky neovplyvňujúce základ dane) v súlade so zisteným pomerom. Toto členenie je možné účtovať už v okamihu účtovania o konkrétnom výdavku alebo až v rámci uzávierkových operácií (preúčtovaním z výdavkov ovplyvňujúcich základ dane do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, pokiaľ v priebehu kalendárneho roka sa účtovalo o príslušnom výdavku v rámci druhového členenia výdavkov ovplyvňujúcich základ dane).


(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku 1000 riešení)

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATÍVE

 
Čiastka číslo 103/2011 zo dňa 14. 10. 2011
324/2011 Zákon o poštových službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov
325/2011 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o obsahu záverečného technicko-ekonomického hodnotenia stavby nájomných bytov a náhradných nájomných bytov
326/2011 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor predbežnej žiadosti o poskytnutie bytovej náhrady, vzor žiadosti o bytovú náhradu a vzor deklarácie majetku pri ukončení niektorých nájomných vzťahov k bytom
327/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Litovskej republiky o vedecko-technickej spolupráci Príloha k čiastke 103 – k oznámeniu č. 327/2011 Z. z.

Čiastka číslo 104/2011 zo dňa 18. 10. 2011
328/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku k EFSF Rámcovej zmluve medzi Belgickým kráľovstvom, Spolkovou republikou Nemecko, Estónskou republikou, Írskom, Helénskou republikou, Španielskym kráľovstvom, Francúzskou republikou, Talianskou republikou, Cyperskou republikou, Luxemburským veľkovojvodstvom, Maltskou republikou, Holandským kráľovstvom, Rakúskou republikou, Portugalskou republikou, Slovinskou republikou, Slovenskou republikou, Fínskou republikou a Európskym finančným stabilizačným nástrojom Príloha k čiastke 104 – k oznámeniu č. 328/2011 Z. z.

Čiastka číslo 105/2011 zo dňa 18. 10. 2011
329/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 381/2010 Z. z. o špecifických štátnych zárukách a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 106/2011 zo dňa 18. 10. 2011
330/2011 Ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky

Čiastka číslo 107/2011 zo dňa 19. 10. 2011
331/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
332/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
333/2011 Zákon o orgánoch štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva
334/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
335/2011 Zákon o tabakových výrobkoch
336/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vydáva zoznam účinných látok vyhovujúcich na zaradenie do biocídnych výrobkov a zoznam účinných látok s nízkym rizikom vyhovujúcich na zaradenie do biocídnych výrobkov s nízkym rizikom
337/2011 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o odmene mediátora za výkon mediácie v súvislosti s poskytovaním právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi
338/2011 Opatrenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje vzor žiadosti o poskytnutie dotácie na obstaranie náhradných nájomných bytov, pozemku a technickej vybavenosti
339/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní zlatých zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 100 eur na pripomenutie nitrianskeho kniežaťa Pribinu pri príležitosti 1150. výročia jeho úmrtia
340/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Singapurskému dohovoru o práve ochrannej známky Príloha k čiastke 107 – k oznámeniu č. 340/2011 Z. z.

Čiastka číslo 108/2011 zo dňa 20. 10. 2011
341/2011 Úplné znenie zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce

Čiastka číslo 109/2011 zo dňa 20. 10. 2011
342/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov
343/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy na rok 2012
344/2011 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje percento zvýšenia dôchodkovej dávky v roku 2012
345/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o zmene a doplnení zoznamu zmluvných strán Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa Príloha k čiastke 109 – k oznámeniu č. 345/2011 Z. z.

Čiastka číslo 110/2011 zo dňa 21. 10. 2011
346/2011 Úplné znenie zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní

Čiastka číslo 111/2011 zo dňa 22. 10. 2011
347/2011 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení volieb do Národnej rady Slovenskej republiky
348/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
349/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov
350/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 541/2004 Z. z. o mierovom využívaní jadrovej energie (atómový zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
351/2011 Zákon o elektronických komunikáciách
352/2011 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 3/2010 Z. z. o národnej infraštruktúre pre priestorové informácie
353/2011 Opatrenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú vzory žiadostí o poskytnutie dotácie na rozvoj bývania

Čiastka číslo 112/2011 zo dňa 25. 10. 2011
354/2011 Zákon o finančnej správe
355/2011 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 578/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o niektorých ustanoveniach zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Čiastka číslo 113/2011 zo dňa 25. 10. 2011
356/2011 Ústavný zákon, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
UMENIE PRESVIEDČAŤ

Pozrieme sa na to, ako sa stať šampiónom na poli presviedčania. Všeobecne platí, že presviedčanie je o vnucovaní svojej vôle iným. Z toho by sa zdalo, že presviedčanie je vlastne o lámaní cez koleno. Zdanie však klame.

Ľudia z princípu nemajú radi, keď sa im niečo vnucuje (spomeňme si len na tie zlaté časy, keď nás mamy presviedčali o tom, aký zdravý je špenát, aké potrebné je umývať si ruky, zuby, atď.). Preto zabudneme na vnucovanie a radšej sa naučíme, ako vmanévrovať iných do pozície, kedy budú chcieť to, čo my chceme, aby chceli. Ten, kto presviedča, musí vedieť vytrvalo tlačiť, ale musí vedieť aj ustúpiť, musí myslieť pozitívne, ale musí vedieť akceptovať aj porážku, musí... Musí presne poznať čo chce dosiahnuť, vedieť odhadnúť, čo chce dosiahnuť presvedčovaný a na základe toho si urobiť odhad, čo sa dá v danej situácii reálne dosiahnuť (akýsi rovnovážny stav, kedy obaja majú pocit, že dosiahli viac, ako ten druhý).

ŽIVOTNÉ PRAVDY

... nenútime radikálne zmeniť ich postoje / názory

Jedno ľudové príslovie hovorí, že „kam vietor, tam plášť“. Tým sa chce povedať, že ten, kto často mení názor, nestojí za veľa. Asi aj preto ľudia chcú vyzerať pevní ako skala, alebo ešte lepšie, ako bralo. Z hodín fyziky vieme, že pohnúť bralom hrubou silou je viac – menej nemožné, ale zato sa to dá ľahko urobiť, ak použijeme rozum a nájdeme miesto, kde sa do brala oprieť.
Pri presviedčaní to znamená, že treba najskôr zistiť, aké hodnoty sú pre presviedčaného dôležité. Na tieto hodnoty nesmieme nikdy, alebo aspoň pokiaľ sa to dá, priamo neútočiť. Snažíme sa svoje argumenty prezentovať tak, ako keby boli v súlade s nimi.

... presviedčame o niečom, čo súvisí s predchádzajúcim záväzkom

Je síce pravda, že už Hitler vyhlásil, že zmluva je len zdrap papiera a že odvtedy to s úctou k zmluvám išlo skôr dole kopcom, ale napriek tomu sa ľudia ešte stále nezbavili akejsi posvätnej úcty k prijatému záväzku (hlavne písomnému). V praxi sa to prejavuje tým, že ak už človek raz s niečím súhlasil a teraz od neho žiadame

Ten, kto presviedča, musí vedieť
vytrvalo tlačiť, ale musí vedieť aj ustúpiť,
musí myslieť pozitívne, ale musí vedieť
akceptovať aj porážku.

rozšírenie súhlasu na ďalšiu oblasť, nebude jeho odpor taký kategorický, ako keď mu vec predostierame po prvý raz. Treba sa snažiť o hľadanie súvislostí a udržiavanie kontinuity.

... niekto, kto sa im páči

Základom presviedčania je komunikácia. A asi nikoho netreba presviedčať o tom, že komunikujem radšej s niekým, kto „ patrí k našej krvnej skupine“, ako s niekým, koho by sme radšej obišli po druhej strane ulice. Ako sa teda zapáčiť tomu, koho chceme presvedčiť o našej pravde? Budeme ho pozorne počúvať a snažiť sa nájsť to, čo sa nám na súperovi páči. Potom to môžeme v konverzácii nenápadne pochváliť. Chvále totiž málokto odoláva, aj keď ju každý formálne odmieta. Snažíme sa nájsť, čo máme so súperom spoločné a tieto podobnosti využiť. Čím viac podobností sa nám podarí nájsť tým väčšia je naša šanca na úspech – nenadarmo sa tvrdí, že vrana k vrane sadá.

... ten, koho majú za odborníka

Časy, kedy farár, notár a učiteľ boli absolútnymi autoritami sú už dávno preč, no časy autorít pretrvávajú. Inými slovami, človek má v sebe zakódovanú posvätnú úctu k tým, ktorí rozumejú tomu, čomu on nerozumie. Preto napríklad titul doktora automaticky dvíha prestíž jeho nositeľa. Ak náhodou nemáme to šťastie byť držiteľom tohto magického titulu, ešte nie je všetko stratené. Môžeme svoju odbornosť dokázať múdrou rečou, vhodným citovaním iných, rozumným používaním cudzích slov a pod.
Potrebujeme priestor a čas. Ten získame len tak, že si na presviedčanie zvolíme vhodné miesto. Takým miestom, kde čas plynie pomalšie je napríklad obchodný obed v reštaurácii. Dôležité je nielen dokázať svoju kompetentnosť, ale pochváliť sa aj predchádzajúcimi úspechmi. Ale pozor, nič sa nesmie preháňať, ani hra na vševedúceho. Naopak, namiesto pokusu prezentovať seba ako neomylného suveréna je lepšie ukázať, že aj my máme určité slabé miesta. Tým si získame dôveru partnera a skôr prelomíme bariéru jeho nedôvery.

... ak sa boja, že o niečo prídu

Aj tí najopatrnejší sa stávajú menej opatrnými, keď sa ocitnú pod tlakom času. Dobre o tom vedia obchodníci, ktorí organizujú akcie. Žiadna akcia by nebola úspešná, keby nebola deklarovaná ako ponuka, obmedzená dobou trvania, alebo množstvom tovaru, ktoré je na predaj. Rozumný človek si pred kúpou vždy zvažuje všetky za i proti: nakoľko tovar potrebuje, akú kvalitu vyžaduje, aké záruky požaduje, akú cenu je ochotný zaplatiť a pod. Ak sa ale ocitne pred hrozbou, že kvôli dlhému zvažovaniu prepasie príležitosť, značná časť jeho opatrnosti ide bokom. Dôkazom je kopa zbytočností, ktoré má doma každý z nás. Ako to využiť pri presviedčaní? Veľmi jednoducho: stačí u protivníka vytvoriť pocit, že ak nebude hneď súhlasiť, príde o príležitosť. Tento efekt dosiahneme vhodnou formuláciou našich postojov, kde zdôrazníme fakt, že naša ponuka platí len pre daný okamih, že ide o unikát, po ktorom iní s radosťou siahnu a pod. Podobným postupom možno napríklad zvýšiť súťaživosť medzi podriadenými – stačí oznámiť, že sa vytvára špecializovaný tím piatich pracovníkov, ktorí budú lepšie platení. Ak je podriadených napríklad 15, existuje reálna šanca, že sa všetci budú snažiť dostať medzi piatich vyvolených.

... majú pocit, že nám niečo dlhujú

Známe porekadlo, trochu tajuplne hovorí „já na bráchu, brácha na mne“. Prakticky to znamená, že ak ja urobím „bráchovi“ službičku, bude sa mi ju snažiť oplatiť. Jednoducho už len preto, že sme od malička vedení k tomu, že ak dostaneme od niekoho darček, patrí sa pri vhodnej príležitosti darcovi tiež niečo darovať. Aplikované na presviedčanie to znamená, že ak ja darujem protivníkovi nejaký ústupok, bude sa on cítiť dlžníkom a bude sa snažiť splatiť svoj dlh podobným ústupkom. Trik je v tom, aby sme boli prví, kto dáva darček, prví v prejavení zdvorilosti, prví v poskytnutí informácie, prví v prejavení ochoty spolupracovať. Protivníkovi potom neostane nič iné, ako oplácať naše dary.

... veria, že rovnako by sa správali aj iní

Ľudia radi napodobujú správanie iných. O to viac dnes, kedy sú prostredníctvom masmédií ľuďom do hlavy vtĺkané už hotové modely správania. Človek tak má na výber: buď si navlečie takýto model a bude „in“ , „cool“ atď., alebo model odmietne a bude podozrivý čudák. Prečo ľudia na takúto hru pristúpili? Jednoducho z pohodlnosti. Ak prijmeme odporúčaný model správania, nemusíme si lámať hlavu nad tým, ako sa zachovať, aby sme niečo nepobabrali.
Ak teda tomu, koho presviedčame ukážeme, že to, čo ponúkame je vlastne spoločensky odskúšaný a akceptovaný model, uľahčíme mu rozhodovanie. Už sa nebude rozhodovať v rovine „je to pre mňa dobré?“ ale v rovine „ak je to dobré iným, prečo by to nebolo dobré i pre mňa?“

ZÁVER
Kedysi dávno Aristoteles tvrdil, že efektívne presviedčanie si vyžaduje tri veci: dôveru, logiku a emócie. Ak chceme niekoho o niečom presvedčiť, musíme ho v prvom rade presvedčiť o svojej dôveryhodnosti. Ďalej, ak presviedčame o svojej pravde, musíme partnerovi ukázať logické dôkazy svojej pravdy. Aby sme presviedčanie dotiahli do víťazného konca, musíme sa ešte naučiť uplatňovať princíp malých (čiastočných) dohôd. Prakticky málokedy sa nám podarí zvíťaziť frontálnym útokom, t.j. spôsobom, kedy presviedčame a presviedčame bez viditeľného efektu a odrazu. Po dlhom čase sa náš partner vzdá a bude súhlasiť so všetkým. Cesta malých dohôd je o postupnom posúvaní partnera smerom, kde ho potrebujeme dostať a o odsúhlasovaní si týchto drobných posunov. Ak partner opakovane niekoľkokrát súhlasí s našimi návrhmi, bude sa mu ťažko na koniec hovoriť kategorické nie. No a nakoniec, ten kto presviedča, nemôže to robiť neosobným spôsobom, akým sa hlásia meškania vlakov v staničnom rozhlase. Pokiaľ náš partner nevidí, že nám na veci naozaj záleží, nebude si robiť násilie a meniť svoj postoj.

TEST
Obsahuje štyri otázky, z ktorých každá ponúka dva varianty odpovede. Každý variant je opísaný svojimi charakteristikami. Vašou úlohou je zaškrtnúť si varianty, ktoré najvýstižnejšie opisujú vašu osobnosť. Vyhodnotenie je uvedené na konci testu.

1. Kam je nasmerovaná vaša energia?
podľa tohto kritéria sú dva typy ľudí: extroverti a introverti

Extrovert Introvert
Je energický Je tichý
Častejšie hovorí ako počúva Viac počúva ako hovorí
Je rád medzi ľuďmi Dlho premýšľa
Rád hrá prvé husle Má rád samotu
Najskôr koná, potom premýšľa Rád ťahá za nitky z pozadia

Som skôr extrovert (E), introvert (I)

2. Aký typ informácie vás najviac zaujme?

Senzorik Intuitívec
Sústreďuje sa na detaily Vidí súvislosti
Je pragmatický Je kreatívny
Verí skúsenosti Verí inštinktom
Pamätá si fakty Všíma si rozdiely
Má rád pragmatické riešenia Snaží sa predvídať

Som skôr senzorik (S), intuitívec (I)

3. Na základe čoho sa rozhodujete?

Mysliteľ Citlivka
Objektívne rozhoduje Jeho rozhodnutie ovplyvňujú pocity
Je chladný a rezervovaný Je priateľský
Váži si férovosť Je diplomat
Je priamy Berie veci osobne
Verí racionálnym argumentom Vyhýba sa konfliktom

Som skôr mysliteľ (M), citlivka (C)

4. V akom prostredí ste doma?
Posudzovateľ Vnímateľ
Váži si čas Ťažšie sa rozhoduje
Neodkladá rozhodnutia Je nekonvenčný
Uprednostňuje prácu pred zábavou Nemá rád pravidlá
Má rád ukončené veci Je spontánny
Rád plánuje Má rád zábavu

Som skôr posudzovateľ (P), vnímateľ (V)

Vyhodnotenie
Ak vám vyšla kombinácia ESMP, ste ideálnym presviedčateľom. Takýto človek je priateľský, ale zároveň energický, realista, ale zároveň vnímavý, rýchlo sa rozhodujúci, priamy, držiaci slovo a vysoko efektívny.
Ak vám vyšla iná kombinácia, porovnajte si ju s ESMP a z rozdielov zistíte, kde máte pridať, aby ste sa stali aj vy ideálom.


ĽUDÍ PRESVEDČÍ:
Ak ich nenútime radikálne zmeniť ich postoje / názory,
O niečom, čo súvisí s ich predchádzajúcim záväzkom,
Niekto, kto sa im páči,
Ak vidia odborníka,
Ak sa boja, že o niečo prídu,
Ak majú pocit, že nám niečo dlhujú,
Ak veria, že rovnako by sa správali aj iní.

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
DPH - podanie daňového priznania k DPH za september 2011 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- podanie daňového priznania k DPH za 2. štvrťrok 2011 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
- splatnosť DPH za september 2011 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou

- splatnosť DPH za 3. štvrťrok 2011 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane - podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2011

31. 10. – pondelok
Daň z príjmov – splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
- podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za tretí štvrťrok 2011
Daň z motorových vozidiel - splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €

do výplatného termínu
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2011

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2011
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za september 2011 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu

Do 50 dní
Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 12.10. 13.10. 14.10. 17.10. 18.10. 19.10. 20.10. 21.10. 24.10.
USA americký dolár USD 1,3766 1,3727 1,3807 1,3776 1,3676 1,3828 1,3807 1,3798 1,3856
Japonsko japonský jen JPY 105,77 105,48 106,42 106,43 104,97 106,19 106,07 105,82 105,45
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,779 24,746 24,74 24,762 24,925 24,873 24,903 24,993 24,982
Dánsko dánska koruna DKK 7,4444 7,445 7,4456 7,4453 7,4456 7,4455 7,445 7,4456 7,4452
V. Británia anglická libra GBP 0,87535 0,87585 0,8748 0,874 0,8702 0,87495 0,875 0,86775 0,8691
Maďarsko maďarský forint HUF 292,03 291,8 292,7 293,94 298,4 295,8 296,24 298,46 297,4
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7054 0,7055 0,7054 0,7049 0,7057 0,7055 0,7053 0,7053 0,7047
Poľsko poľský zlotý PLN 4,2941 4,3168 4,31 4,2927 4,3684 4,3351 4,3515 4,3935 4,3739
Rumunsko rumunský leu RON 4,3131 4,3203 4,3288 4,332 4,3525 4,3389 4,3331 4,3304 4,324
Švédsko švédska koruna SEK 9,1171 9,1374 9,1395 9,1582 9,1589 9,1245 9,0978 9,1031 9,1065
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2367 1,2335 1,2388 1,2365 1,2348 1,2428 1,2362 1,2307 1,228
Nórsko nórska koruna NOK 7,783 7,757 7,7455 7,732 7,7605 7,735 7,7085 7,706 7,6915
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,478 7,4808 7,4728 7,4685 7,4715 7,465 7,4738 7,4775 7,4888
Rusko ruský rubeľ RUB 42,855 42,9275 42,7515 42,423 42,878 42,87 43,173 43,025 42,7205
Turecko turecká líra TRY 2,5188 2,5174 2,5391 2,5514 2,5568 2,5637 2,5696 2,5513 2,5253
Austrália austrálsky dolár AUD 1,3609 1,3536 1,3467 1,3406 1,3489 1,3402 1,3449 1,3401 1,332
Brazília brazílsky real BRL 2,4462 2,4217 2,4042 2,4083 2,4332 2,428 2,4417 2,4638 2,465
Kanada kanadský dolár CAD 1,3996 1,403 1,401 1,3955 1,4018 1,3981 1,4015 1,3957 1,3938
Čína čínsky jüan CNY 8,7534 8,758 8,8178 8,7746 8,7262 8,8203 8,8147 8,812 8,8343
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,7104 10,6792 10,7384 10,7124 10,6373 10,7532 10,7412 10,7353 10,7782
Indonézia indonézska rupia IDR 12260,14 12179,44 12229,36 12147,13 12061,31 12167,82 12181,59 12228,04 12261,46
India indická rupia INR 67,398 67,441 67,682 67,44 67,55 67,985 68,769 69,024 69,038
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1603,63 1591,54 1597,23 1577,85 1567,6 1566,48 1577,16 1584,02 1573,26
Mexiko mexické peso MXN 18,2463 18,3118 18,4109 18,2857 18,5187 18,4878 18,5178 18,9171 18,8843
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3038 4,3096 4,3195 4,2707 4,2854 4,2957 4,313 4,339 4,3432
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,7373 1,7352 1,7317 1,7225 1,736 1,7306 1,731 1,7304 1,7219
Filipíny filipínske peso PHP 59,782 59,552 59,807 59,465 59,256 59,678 59,852 59,959 59,993
Singapur singapurský dolár SGD 1,7583 1,756 1,7529 1,7458 1,7423 1,7436 1,7499 1,7577 1,7589
Thajsko thajský baht THB 42,399 42,32 42,484 42,182 42,095 42,438 42,76 42,76 42,787
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,7389 10,8297 10,8569 10,8856 11,0432 11,0459 11,1584 11,249 11,126
Izrael izraelský šekel ILS 5,0342 5,0273 5,0525 4,9967 4,9936 5,0289 5,0396 5,0267 5,049

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 2/2012
  • Zákon o poštových službách
  • Kompenzácia ťažko zdravotne postihnutých

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 11/2011
  • Stála prevádzkareň
  • Pracovný pomer
  • Nehnuteľnosť v ZDP

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 11/2011
  • Firemný automobil
  • Sociálne dávky z daňového hľadiska
  • Daňový nedoplatok a sankcie
  • Účtovanie o osobnej spotrebe podnikateľa

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 11/2011
  • Konto pracovného času
  • Vznik nároku na starobný dôchodok
  • Konkurenčné doložky po skončení pracovného pomeru
  • Delenie prac. miesto

Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 11/2011
  • Zákon o prokuratúre
  • Trestné činy proti iným právam a slobodám v zdravotníctve
  • Organizácia pracovného času
  • Štátny dlh

1 000 riešení - mesačník, č. 11/2011
  • Automobil v podnikaní
  • Dane v praxi
  • Mzdy, odvody

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 3/2012 (XI/2011)
  • Nový daňový poriadok s komentárom

Dane, účtovníctvo - vzory a príklady (DÚVaP) č. 12 (XI/2011)
  • Ročné zúčtovanie DPH
  • Základ dane z príjmov FO, PO
  • Závierkové a upravujúce účtovné prípady

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO) č. 12/2011 (XI/2011)
  • Vianočný príspevok dôchodcom
  • Nevyfakturované pohľadávky a záväzky
  • Výdavky na BOZP

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 12/2011 (XI/2011)
  • Ochrana osobných údajov
  • Prenos rodičovskej dovolenky
  • Životné a pracovné výročie zamestnanca

1000 riešení č. 12/2011 (XI/2011)
  • Daňový poriadok
  • Pracovné právo
  • Dane v praxi

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 

AUTOMOBIL V PODNIKANÍ II
V súčasnosti je motorové vozidlo nenahraditeľná súčasť pracovného života. S využívaním automobilu v podnikaní súvisí aj spotreba pohonných látok, najmä pri výkone pracovných ciest zamestnancov. Všetko o automobile v podnikaní, o využívaní firemného automobilu aj na súkromné účely sa dozviete z našich publikácií.

  • Spotreba pohonných látok na strane zamestnávateľa - príspevok
    mesačník PaM 9/2011 (A4, 80 str.)
     
  • Automobil v podnikaní
    mesačník 1000 riešení 11/2011 (A5, 96 str.)
     
  • Firemný automobil – využívanie na súkromné účely - príspevok
    mesačník DUO 11/2011 (A4, 80 str.)
     
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKANÍ II so zľavou 40 % obsahuje: PaM 9/2011 + 1000 riešení 11/2011 + DUO 11/2011
cena: 9,80 €


Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk

ZÁKONNÍK PRÁCE PO NOVOM
Pomaly sa blíži koniec leta a vrcholí dovolenkové obdobie. Pri nástupe do zamestnania nás čakajú zmeny v Zákonníku práce platné od 1. 9. 2011. Ak sa chcete dozvedieť o všetkých zmenách, ktoré nastali v Zákonníku práce, ponúkame sériu kníh za výhodnú cenu.

  • Zákonník práce - komentár
    mesačník Poradca 1/2012 (A5, 232 str.)
     
  • Zákonník práce - novela od 1. 9. 2011 - príspevok
    mesačník DÚVaP 9/2011 (A4, 208 str.)
     
  • Zákonník práce - zmeny od 1. 9. 2011 - príspevok
    mesačník PaM 9/2011 (A4, 80 str.)
     
BALÍČEK ZÁKONNÍK PRÁCE PO NOVOM so zľavou 40 % obsahuje: Poradca 1/2012 + DÚVaP 9/2011 + PaM 9/2011
cena: 10,30 €


Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODÍN

Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
  • Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
  objednavky@exicon.sk
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L..

 

 


Ak si želáte ukončiť zasielanie informačných emailových správ na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAT vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.sk. Následne budete vyradení z databázy príjemcov informačných emailových správ.

Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011
Untitled Page