Em@ilové noviny

 

č. 22/2014

15. 11. 2014

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa považujú za doplnkový pracovnoprávny vzťah, ktorý sa uzatvára len výnimočne, a to v prípade ak ide prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce, ďalej „DVP“) alebo ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, ďalej „DPČ“ alebo dohoda o brigádnickej práci študentov, ďalej „DBPŠ“). Ako správne postupovať pri registrácii, výpočte a vykazovaní poistného na zdravotné a sociálne poistenie u zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu v právnom vzťahu dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru? Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

V bežnej firemnej praxi sa často stretávame s tým, že riadiaci pracovníci riešia výber zamestnancov a ich prínos pre organizáciu. Menej pozornosti sa následne venuje potrebám, záujmom a očakávaniam zamestnancov v samotnom pracovnom procese. Väčšina ľudí sa stavia k pracovnej činnosti aktívne, hodnotia ju, formujú si postoje, čo sa následne prejaví v ich pracovnej spokojnosti či nespokojnosti. To, ako človek vyhodnotí svoju prácu – pracovisko sa určite prenesie i do jeho správania. Ovplyvní to jeho výkon, motiváciu a celkovú stabilitu v spoločnosti. Viac v rubrike Vedúci pracovník.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a tematické emailové balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
DOHODY - VÝPOČET A VYKAZOVANIE POISTNÉHO

 


ZAMESTNANCI - od 1. januára 2013 sa aj fyzické osoby (ďalej „FO“), ktoré majú so zamestnávateľom uzatvorený právny vzťah na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (ďalej len „dohodári“), považujú na účely zdravotného a sociálneho poistenia za zamestnancov. Právna úprava však v prípade dohodárov ustanovuje niekoľko výnimiek. Pre posúdenie skutočnosti, či sa dohodár považuje na účely zdravotného a sociálneho poistenia za zamestnanca, je rozhodujúce, či:
  • je poberateľom niektorej dôchodkovej dávky (starobného dôchodku, ďalej len „SD“, invalidného dôchodku, ďalej len „ID“, výsluhového dôchodku (a súčasne dohodár dovŕšil dôchodkový vek), ďalej len „VD“, invalidného výsluhového dôchodku, ďalej len „IVD“),
  • ide o študenta, ktorý vykonáva prácu v právnom vzťahu DBPŠ alebo v právnom vzťahu inej dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru [ďalej aj „dohoda podľa ZP“ (Zákonníka práce)],
  • má dohodár za vykonanú prácu právo na pravidelný mesačný príjem alebo nárok na nepravidelný príjem zo závislej činnosti.

  • ZDRAVOTNÉ POISTENIE - za zamestnanca sa na účely zdravotného poistenia považuje FO, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu, ktorý jej zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), j) a k) ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“). Preddavky na zdravotné poistenie sa odvádzajú aj z odmeny vyplatenej na základe právneho vzťahu dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, nakoľko ide o príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP.
    Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z.n.p. (ďalej len „ZZP“) však ustanovuje výnimky, podľa ktorých sú z platenia preddavkov na zdravotné poistenie vyňaté nasledovné príjmy:
  • príjem z dohody o DBPŠ,
  • príjem z DVP poberateľov SD alebo ID, poberateľov VD z výsluhového zabezpečenia policajtov
  • a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek, poberateľov IVD z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov,
  • príjem z DPČ poberateľov SD alebo ID, poberateľov VD z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek, poberateľov IVD z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov.

  • REGISTRÁCIA ZAMESTNANCOV – poistenec pracujúci na základe DVP alebo DPČ sa na účely zdravotného poistenia považuje za zamestnanca. Zamestnávateľ oznamuje zmeny platiteľa poistného za svojich zamestnancov, t.j. aj za dohodárov na tlačive „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie“. Zamestnávateľ nahlasuje do príslušnej zdravotnej poisťovne zmenu platiteľa poistného v listinnej alebo elektronickej forme. Ak má zamestnávateľ najmenej 3 a viac poistencov je povinný zmenu platiteľa poistného oznamovať výlučne elektronickou formou.
    Dohodári majú pri registrácii do zdravotnej poisťovne osobitné postavenie. Zamestnávateľ pri prihlasovaní, resp. odhlasovaní dohodárov ako zamestnancov používa osobitný kód 2D. Prihlasuje ich len na tie dni, ktoré reálne odpracujú (za ktoré majú príjem). Na dni, kedy nie je vykonávaná závislá činnosť, sa nahliada ako na dni, kedy osoba nie je na účely zdravotného poistenia považovaná za zamestnanca, s výnimkou:
  • dní, kedy činnosť nie je vykonávaná z titulu čerpania nepretržitého odpočinku v týždni (v súlade s ust. § 93 ZP); za tieto dni sa pokladajú presne 2 dni (po sebe nasledujúce) zo 7 po sebe nasledujúcich dní,
  • kalendárynch dní „práceneschopnosti (nemocenské)“, „ošetrovanie člena rodiny (ošetrovné)“, materskej, kedy sa osoba pracujúca na dohodu (a zúčastnená na nemocenskom poistení) pokladá za zamestnanca.
    Počas dní, kedy dohodár nepracuje (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ. Prehľad o dochádzke dohodárov má zamestnávateľ k dispozícii, nakoľko počnúc rokom 2013 má zamestnávateľ povinnosť viesť evidenciu pracovného času (dochádzku) aj u týchto zamestnancov. Zamestnávateľ je povinný oznámiť vznik, resp. zánik DVP alebo DPČ najneskôr:
  • do 8 pracovných dní, ak bude dohodár vykonávať prácu pravidelne každý deň (okrem čerpania nepretržitého odpočinku, príp. vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti u dohodára zúčastneného na nemocenskom poistení a pod.),
  • do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci, v ktorom bude dohodár vykonávať prácu nepravidelne – len v niektoré dni v týždni. Zamestnávateľ je povinný oznámiť zmenu platiteľa poistného, t.j. prihlásiť dohodára do zdravotnej poisťovne len na tie dni, ktoré reálne odpracoval. FO môže mať u zamestnávateľa uzatvorených aj viac ako jeden právny vzťah, ktorý mu zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti, a z ktorého sa platia preddavky na zdravotné poistenie. Ak je FO považovaná za zamestnanca na účely zdravotného poistenia u zamestnávateľa z viacerých dôvodov, posudzuje sa, akoby bola zamestnancom u tohto zamestnávateľa iba raz. To znamená, že ak FO pracuje u zamestnávateľa v pracovnom pomere a uzavrie s tým istým zamestnávateľom ďalší pracovný pomer alebo DVP, príp. DPČ, zamestnávateľ ako platiteľ poistného ho opakovane ako zamestnanca do registra poistencov príslušnej zdravotnej poisťovne už neprihlasuje (§ 29b ods. 5 ZZP). Pri registrácii do príslušnej zdravotnej poisťovne má prednosť vždy pracovný pomer.

    VYKAZOVANIE PREDDAVKOV NA POISTNÉ NA ZDRAVOTNÉ POISTENIE
    Zamestnávateľ ako platiteľ poistného je povinný vykazovať preddavky na poistné za každý kalendárny mesiac, za ktorý odvádza poistné. Na vykazovanie preddavkov na poistné je určené tlačivo „Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie“ (ďalej len „výkaz preddavkov“).
    Lehota na doručenie výkazu za daný kalendárny mesiac je do troch dní od dňa splatnosti ním odvádzaného preddavku na poistné. Výkaz preddavkov má listinnú a elektronickú formu. Zamestnávateľ predkladá výkaz v listinnej forme príslušnej pobočke zdravotnej poisťovne. Ak však predkladá výkaz za viac ako 3 poistencov (vrátane), je povinný ho predložiť v elektronickej forme.
    Preddavky na poistné za zamestnanca, pracujúceho v právnom vzťahu DVP alebo DPČ, vykáže zamestnávateľ vo výkaze preddavkov rovnakým spôsobom ako za zamestnanca v pracovnom pomere.

    Vzhľadom k tomu, že zamestnávateľ kódom 2D nahlasuje zamestnanca (dohodára) len na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem), tak vo výkaze preddavkov bude u dohodára v položke „Počet kalendárnych dní, za ktoré sa platí preddavok“ uvedený taký počet kalendárnych dní v mesiaci, počas ktorých sa považoval za zamestnanca na účely zdravotného poistenia (bol prihlásený v registri zdravotnej poisťovni ako zamestnanec).
    Ak je FO považovaná za zamestnanca na účely zdravotného poistenia u zamestnávateľa z viacerých dôvodov, napr. zamestnanec vykonáva u toho istého zamestnávateľa prácu v pracovnom pomere a aj na dohodu podľa ZP, posudzuje sa, akoby bol zamestnancom u tohto zamestnávateľa iba raz.
    V mesačnom výkaze preddavkov na zdravotné poistenie bude takáto FO uvedená v jednom riadku, a vymeriavací základ sa uvedie v úhrnnej sume zo súčtu vymeriavacích základov, dosiahnutých z x–zárobkových činností.

    SOCIÁLNE POISTENIE - za zamestnanca sa na účely sociálneho poistenia považuje FO, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný alebo nepravidelný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 ZDP. Z uvedenej definície vyplýva, že od 1. januára 2013 sa aj dohodári (FO, ktoré majú so zamestnávateľom uzatvorený právny vzťah na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru), považujú na účely sociálneho poistenia za zamestnancov. Povinné sociálne poistenie zamestnanca, t.j. aj dohodára, vzniká odo dňa vzniku právneho vzťahu, ktorý zakladá zamestnancovi právo na príjem zo závislej činnosti a zaniká dňom zániku právneho vzťahu. FO môže mať u zamestnávateľa uzatvorených aj viac ako jeden právny vzťah, ktorý mu zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti, z ktorého sa platí poistné na sociálne poistenie. Ak je FO považovaná na účely sociálneho poistenia u zamestnávateľa za zamestnanca z viacerých dôvodov, zamestnávateľ je povinný prihlasovať do registra poistencov každý právny vzťah osobitne. V tom je rozdiel oproti registrácii v zdravotnej poisťovni.

    PRAVIDELNÝ A NEPRAVIDELNÝ PRÍJEM - dohodári sa považujú za zamestnancov, buď na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti (t.j. komplexného poistenia), alebo za zamestnancov len na účely dôchodkového poistenia. Pre posúdenie toho, či sa bude dohodár považovať za zamestnanca na účely komplexného poistenia, alebo len na účely dôchodkového poistenia, je rozhodujúce, či mu bude plynúť z dohody právo na pravidelný mesačný príjem alebo na nepravidelný príjem.
    1. pravidelný mesačný príjem je odmena zamestnanca (dohodára), ktorá je splatná za mesačné obdobie. Za mesačné obdobie sa považuje kalendárny mesiac. Dohodári, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť v právnom vzťahu dohody podľa ZP, ktorá im zakladá právo na pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti, sú považovaní za zamestnancov na účely povinného nemocenského poistenia (ďalej „NP“), dôchodkového poistenia (ďalej „DP“), a poistenia v nezamestnanosti (ďalej „PvN“), okrem:
  • FO v právnom vzťahu na základe DBPŠ,
  • FO v právnom vzťahu na základe DVP a DPČ, ak je poberateľom starobného, invalidného alebo výsluhového dôchodku (a súčasne dohodár dovŕšil dôchodkový vek) a invalidného výsluhového dôchodku,
  • žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej)praxe.
  • 2. nepravidelný príjem je odmena zamestnanca (dohodára), ktorá sa nepovažuje za pravidelný mesačný príjem; ide o prípady, ak je dohodnuté odmeňovanie medzi zamestnancom (dohodárom) a zamestnávateľom inak, ako na mesačnej báze. Každá dohoda podľa ZP uzatvorená na obdobie jedného kalendárneho mesiaca a na kratšie obdobie, sa na účely sociálneho poistenia považuje vždy za dohodu, ktorá zakladá nárok na nepravidelný príjem! Dňa 1. 7. 2014 nadobudla účinnosť novela č. 183/2014 ZP, v zmysle ktorej sa za prácu vykonanú v právnom vzťahu DBPŠ a DPČ nastavuje splatnosť odmeny tak, že musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala. ZP v tomto prípade neumožňuje dohodnúť v DPČ alebo v DBPŠ splatnosť odmeny za dlhšie obdobie ako za kalendárny mesiac, napr.: štvrťročne, polročne, raz za rok, alebo až po skončení dohody a podobne. Mesačná splatnosť odmeny sa po novom nebude striktne vzťahovať na prácu vykonávanú v právnom vzťahu DVP, tam bude možné naďalej dohodnúť splatnosť odmeny aj za dlhšie ako mesačné obdobie. Dohodári, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť v právnom vzťahu dohody podľa ZP, ktorá im zakladá právo na nepravidelný príjem zo závislej činnosti, sú považovaní za zamestnancov na účely povinného dôchodkového poistenia a rozsah platenia poistného je nasledovný: Aj od 1. 7. 2014 platí, že dohodár, ktorému dohoda podľa ZP trvá iba jeden alebo menej ako jeden kalendárny mesiac, sa považuje za zamestnanca s právom na nepravidelný príjem, t.j. bude považovaný za zamestnanca len na účely povinného dôchodkového poistenia.

    ŠPECIFICKÉ POSTAVENIE ŠTUDENTOV A DÔCHODCOV - zamestnanci, ktorí vykonávajú práce na základe DBPŠ (ďalej len „študenti“) a zamestnanci v právnom vzťahu DVP a DPČ, ktorí sú poberateľmi SD, ID, VD (a súčasne dohodár dovŕšil dôchodkový vek) a IVD (ďalej len „dôchodcovia“), bez ohľadu na to, či poberajú príjem pravidelný alebo nepravidelný, sa považujú za zamestnancov len na účely povinného dôchodkového poistenia. Študent si môže určiť jednu DBPŠ (na tlačive predpísanom sociálnou poisťovňou), na základe ktorej nebude mať postavenie zamestnanca na účely povinného dôchodkového poistenia (ide o tzv. odvodové zvýhodnenie), ak nepresiahne z tejto určenej DBPŠ zákonom definovanú výšku príjmu:
  • ak študent vo veku do 18 rokov nezarobí v roku 2014 mesačne viac ako 68 eur, poistné na dôchodkové poistenie zamestnanec a zamestnávateľ neplatí; z odmeny vyplatenej na základe DBPŠ zaplatí zamestnávateľ poistné len na ÚP a GP
  • ak študent vo veku nad 18 rokov do 26 rokov nezarobí v roku 2014 mesačne viac ako 159 eur, poistné na dôchodkové poistenie zamestnanec a zamestnávateľ neplatí; z odmeny vyplatenej na základe DBPŠ zaplatí zamestnávateľ poistné len na ÚP a GP. Maximálna výška príjmu študenta (mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem študenta), ktorá plynie na základe právneho vzťahu DBPŠ a ktorá nepodlieha povinnému dôchodkovému poisteniu, je zákonom stanovená a každoročne sa upravuje.
  • Od 1. 1. 2015 má nastať zmena! Študent si bude môcť naďalej určiť jednu DBPŠ, z ktorej nebude dôchodkovo poistený, ak nepresiahne z tejto určenej DBPŠ zákonom definovanú výšku príjmu. Ale v novom roku pôjde o príjem do výšky 200 eur vrátane a to bez rozdielu veku študenta. Pojednáva o tom novela zákona o sociálnom poistení, v zmysle ktorej sa navrhuje, aby sa výška odmeny, od ktorej budú študenti oslobodení od platenia poistného na dôchodkové poistenie, zvýšila zo súčasných 68 eur, resp. 159 eur, na sumu 200 eur.
    Ak má študent uzatvorených viacero DBPŠ, určiť si môže na neplatenie poistného na dôchodkové poistenie iba jednu z nich. To znamená, že zo všetkých ostatných DBPŠ bude tento dohodár povinne dôchodkovo poistený a bude z nich platiť poistné na dôchodkové poistenie a aj jeho zamestnávateľ.

    REGISTRÁCIA ZAMESTNANCOV – zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca vrátane dohodára do registra poistencov Sociálnej poisťovne (ďalej len „register poistencov“) pred vznikom jeho povinných poistení, najneskôr pred začatím výkonu činnosti:
  • na NP, DP a na PvN (komplexné poistenie), ak ide o zamestnanca s pravidelným príjmom
  • na DP (okrem zamestnanca v právnom vzťahu na základe ním určenej DBPŠ, na ktorú si študent uplatňuje odvodové zvýhodnenie), ak ide o zamestnanca s nepravidelným príjmom.
  • Zamestnávateľ je povinný odhlásiť zamestnanca vrátane dohodára najneskôr v deň nasledujúci po zániku povinných poistení zamestnanca, okrem zániku NP a PvN osoby v právnom vzťahu DVP a DPČ, ktorej sa prizná dôchodková dávka (SD, VD a súčasne dohodár dovŕšil dôchodkový vek, ID alebo IVD). Na plnenie oznamovacích povinností ohlasovaných zamestnávateľom za zamestnancov je určené tlačivo Registračný list fyzickej osoby (ďalej len „RLFO“). Zamestnávateľ je povinný pri prihlásení zamestnanca (vrátane dohodára) do registra poistencov použiť predpísané kódy, ktoré označujú „typ zamestnanca“. Kódy sú číselne označené v závislosti od druhu dohody, v ktorej dohodár vykonáva zárobkovú činnosť a od periodicity vyplácania príjmu. Ak dohoda podľa ZP zakladá zamestnancovi nárok na:
  • pravidelnú mesačnú odmenu, zamestnávateľ prihlási zamestnanca (dohodára) na NP, DP (starobné a invalidné) a na PvN,
  • nepravidelnú odmenu, zamestnávateľ prihlási zamestnanca (dohodára) iba na DP.

  • SPLATNOSŤ POISTNÉHO je do 8. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol príjem vyplatený. U zamestnancov v právnom vzťahu dohody o prácach vykonávaných mimopracovného pomeru, ktorá zakladá nárok na nepravidelný príjem, je splatnosť poistného do 8. dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom právny vzťah dohody zanikol, alebo do 8. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa príjem vyplatil.

    Ing. Iveta Matlovičová

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 12/2014 )
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    OPÄTOVNÉ PRIHLÁSENIE DO ZDRAVOTNEJ POVINNOSTI

    Zamestnanec pracuje u toho istého zamestnávateľa v pracovnom pomere, ktorý mu zakladá nárok na mesačnú mzdu vo výške 590 eur a v právnom vzťahu DPČ s nárokom na pravidelnú mesačnú odmenu vo výške 110 eur.
    Je zamestnávateľ povinný prihlásiť zamestnanca do zdravotnej poisťovne?

    Zamestnávateľ ako platiteľ poistného prihlásil zamestnanca z dôvodu vzniku pracovného pomeru do registra zdravotnej poisťovne. Druhýkrát, z dôvodu vzniku DPČ, už zamestnanca (dohodára) do registra zdravotnej poisťovne znova neprihlasuje, pretože už tam raz ako zamestnanec na účely zdravotného poistenia je prihlásený. Vo výkaze preddavkov bude zamestnanec uvedený v jednom riadku, a vymeriavací základ sa uvedie v úhrnnej sume 700 eur, zloženej zo súčtu vymeriavacích základov, dosiahnutých jednak z pracovného pomeru (590 eur) a jednak z DPČ (110 eur).

    PRÁCA NA DBPŠ

    Študent Erik (22 rokov) pracuje v právnom vzťahu DBPŠ s nárokom na odmenu, ktorá bude vyplatená za každý mesiac vo výške 50 eur. Pri uzatvorení DBPŠ si študent neuplatnil právo na odvodové zvýhodnenie.
    Aké oznamovacie povinnosti musí splniť zamestnávateľ?

    Študent sa považuje za zamestnanca (§ 20 zákona o sociálnom poistení) len na účely DP. Zamestnávateľ odvedie z odmeny 50 eur poistné za zamestnanca na DP a poistné za zamestnávateľa na DP (SP, IP, RfS), na ÚP a GP. Zamestnávateľ je povinný splniť oznamovacie povinnosti nasledovne:
  • pred vznikom DBPŠ, najneskôr pred začatím výkonu práce prihlási študenta na tlačive RLFO na dôchodkové poistenie, kde krížikom označí položku „prihláška“ a v položke „typ zamestnanca“ uvedie: 7 – DBPŠ s nárokom na pravidelný príjem
  • najneskôr v deň nasledujúci po zániku dôchodkového poistenia odhlási študenta z registra poistencov na tlačive RLFO, kde krížikom označí položku „odhláška“ a v položke „typ zamestnanca“ uvedie: 7 – DBPŠ s nárokom na pravidelný príjem. V odd. 9 RLFO uvedie dátum vzniku DBPŠ.


  • DVP - INVALIDNÝ DÔCHODCA

    Zamestnanec je invalidný dôchodca (s mierou poklesu zárobkovej činnosti nad 70 %), nedovŕšil ešte dôchodkový vek. Počas roka sa zamestnal na DVP, ktorá trvala od 1. 7. 2014 do 31. 7. 2014. Odmena bola vyplatená po skončení dohody, v spracovaní miezd za mesiac júl 2014 (vyplatených v mesiaci august 2014).
    Aké oznamovacie povinnosti musí splniť zamestnávateľ?

    Dohodár sa považuje za zamestnanca len na účely dôchodkového poistenia. Zamestnávateľ odvedie z vyplatenej odmeny poistné za zamestnanca zamestnanca na DP a poistné za zamestnávateľa na DP (SP, IP, RfS), na ÚP a GP. Zamestnávateľ je povinný splniť oznamovacie povinnosti nasledovne:
  • pred vznikom DVP, najneskôr pred začatím výkonu práce prihlási dôchodcu na tlačive RLFO na dôchodkové poistenie, kde krížikom označí položku „prihláška“ a v položke „typ zamestnanca“ uvedie: 4 – DVP s nárokom na nepravidelný príjem
  • najneskôr v deň nasledujúci po zániku dôchodkového poistenia odhlási dôchodcu z registra poistencov na tlačive RLFO, kde krížikom označí položku „odhláška“ a v položke „typ zamestnanca“ uvedie: 4 – DVP s nárokom na nepravidelný príjem.


  • SPLATNOSŤ POISTNÉHO

    Zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi, ktorý pracoval na DVP od 13. 1. 2014 do 31. 3. 2014, odmenu po odovzdaní a ukončení prác v mesiaci apríli 2014.
    Aká je splatnosť poistného?

    Ide o právny vzťah dohody, ktorý zakladá nárok na nepravidelný príjem a ktorý zanikol dňa 31. 3. 2014. Údaje o poistnom zamestnávateľ vykáže na VP, kde uvedie v položke „Príjmy zúčtované v mesiaci“ údaj 042014, v položke „číslo výkazu“ údaj 04992014. Splatnosť poistného bude 8. 5. 2014. Ak by zamestnávateľ vyplatil odmenu zamestnancovi o mesiac neskôr (v spracovaní výplat za mesiac apríl 2014), splatnosť poistného by bola do 8. 6. 2014. Vypracovala: Ing. Iveta Matlovičová



    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 12/2014)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 91/2014
    295/2014 Opatrenie
    Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje pevná suma zvýšenia dôchodkovej dávky a percento zvýšenia úrazovej renty v roku 2015
    296/2014 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o sumách stravného

    Čiastka 92/2014
    297/2014 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy na rok 2015

    Čiastka 93/2014
    298/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
    299/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 462/2007 Z. z. o organizácii pracovného času v doprave a o zmene a doplnení zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    300/2014 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    301/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    302/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu o zmene a doplnení Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi a úprave niektorých právnych vzťahov v občianskych a trestných veciach z 29. októbra 1992 a jej Záverečného protokolu Príloha k čiastke 93 – k oznámeniu č. 302/2014 Z. z.

    Čiastka 94/2014
    303/2014 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 21/2013 Z. z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka
    304/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 243/2001 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na námorné vybavenie v znení neskorších predpisov
    305/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Hornád a príjazdových ciest na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Kechnec a Abaújvár

    Čiastka 95/2014
    306/2014 Ústavný zákon,
    ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
    307/2014 Zákon o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    308/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 183/2014 Z. z.
    309/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 539/2008 Z. z. o podpore regionálneho rozvoja
    310/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 453/2003 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    311/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    312/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 290/2008 Z. z. o zdravotných požiadavkách na živočíchy a produkty hospodárskeho chovu rýb a o prevencii a kontrole niektorých chorôb vodných živočíchov v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 397/2012 Z. z.

     
     


    Vedúci pracovník

     
    AKO SI UDRŽAŤ ZAMESTNANCOV

    POTREBY ZAMESTNANCOV - posledné roky mnoho firiem zápasí s rôznymi problémami, niekedy až existenčnými, na hranici krachu. Potreby zamestnancov obvykle ostávajú nepovšimnuté, bokom. Často je to na škodu, pretože práve záujem o podriadených – kolegov, plnenie daných sľubov, otvorený priestor pre ich sebarealizáciu a zladenie vzájomných očakávaní sú predpokladom oddanosti, lojality a pracovnej morálky ľudí. A tým pádom aj úspešnosti spoločnosti.
    Ak sa zamestnávateľ o potreby „svojich ľudí“ nezaujíma, pravdepodobne to povedie k častým absenciám, nízkemu výkonu a tiež k častej fluktuácii pracovníkov. Toto prináša so sebou mnoho negatív – zvyšujúce sa náklady na opakované zaškoľovanie nových ľudí a nízka kvalita práce. Vysoká fluktuácia znižuje kredibilitu zamestnávateľa. Ak si akákoľvek spoločnosť či organizácia nedokáže udržať kvalitný ľudský potenciál, zrejme si len ťažko udrží dobré postavenie na trhu. Na druhej strane sú tu i samotní zamestnanci, ktorí sa logicky snažia nájsť vo svojom pracovnom živote pre seba vyhovujúce miesto. Preto chcú vyskúšať viacero zamestnaní. Je však dôležité, aby zamestnávateľ o tomto vedel, snažil sa pátrať po túžbach a pracovných ambíciách svojich pracovníkov a v rámci možnosti im umožnil ich dosahovanie.
    Prieskumy amerického Štatistického úradu dokazujú, že zamestnanci vo veku 25 až 35 rokov zostávajú na jednom mieste priemerne 3,5 roka. A celá štvrtina pracujúcich v USA zostáva na danom mieste menej ako 12 mesiacov.
    Ak budú vzájomné očakávania zamestnanca a zamestnávateľa naplnené, potom si pravdepodobne navzájom udržia jeden druhého dlhodobo a bude spokojnosť na oboch stranách. Mohli by sme sa tiež pýtať, či je pracovná spokojnosť dôsledkom pracovného výkonu alebo je to opačne? Určite sa navzájom ovplyvňujú:
    – Pracovná spokojnosť spôsobuje pracovný výkon, t.j. človek má rád svoju prácu, a preto podáva vyšší výkon.
    – Pracovný výkon spôsobuje pracovnú spokojnosť, t.j. človek má rád svoju prácu, pretože je v nej úspešný.
    – Spokojnosť z práce a pracovný výkon sa vzájomne podmieňujú, t.j. ak má človek rád svoju prácu, podáva vyšší výkon, a keďže je úspešný, má svoju prácu rád. Vyzerá to jednoducho, však? K tomu všetkému je potrebné vytvoriť vhodné pracovné podmienky.

    VYTVORTE ZAMESTNANCOM VHODNÉ PODMIENKY
    Nemyslíme tým len materiálne, či podmienky pekného pracovného priestoru. To síce pre ľudí je dôležité, ale významné sú aj iné faktory, ktoré pracovníci označujú ako „mám dobré podmienky pre prácu“. Vedia vaši ľudia, čo od nich očakávate? Mali by to vedieť, inak nevedia, ako zase oni majú naplniť vaše očakávania ako nadriadeného či zamestnávateľa. Zároveň by ste im mali poskytnúť spätnú väzbu o tom, či ste s ich prácou spokojní. Pri tejto príležitosti je vhodné navrhnúť, čo by mohli vo svojej práci zmeniť – zlepšiť. K ďalším podmienkam pridajte dohodu o stanovení cieľov. Iba tak si pracovník vie sám posúdiť, ako sa mu darí. Podarilo sa mi v danej lehote dokončiť zadanú prácu? Splnil som to, čo som mal tento týždeň urobiť? Zamestnanci iste ocenia, pokiaľ s nimi šéf či majiteľ komunikuje. Nielen mailami, ale najmä osobne. Že si na nich nájde čas a zaujíma sa o ich problémy. Každý zamestnanec je špecifický a je dobré, ak zamestnávateľ dokáže sledovať jeho povahové vlastnosti. Potom sa vie prispôsobiť aj komunikácii s jednotlivými typmi ľudí. To, čo tiež zamestnanci ocenia, sú dobré vzťahy na pracovisku. Podporujte ich a budujte.

    AKO UDRŽAŤ VO FIRME KVALITNÝCH ZAMESTNANCOV?
    Veľmi často sa odpoveď na túto otázku obmedzí na frázu „Dajte im viacej peňazí!“. Nie je to však úplne správna odpoveď. V princípe by sa odpoveď mala odvíjať od vyššie spomenutého – teda od poznania potrieb pracovníkov.
    Všeobecne sa však môžeme pridržiavať týchto pravidiel:
  • Vybudujte dobrý imidž spoločnosti – vaši pracovníci musia byť hrdí na to, kde pracujú a na čom pracujú.
  • Vytvorte dobrú pracovnú atmosféru – prostredie a atmosféra vo firme speje k tomu, že sa zamestnanci lepšie cítia a tým pádom podávajú aj lepšie pracovné výkony.
  • Motivujte svojich zamestnancov.
  • Využite teambuilding – vybudujte efektívny tím. Ľudia majú šancu spoznať sa inak, než bežne vo výrobe či kancelárii. Oddýchnu si a zároveň vďaka hre sa navzájom viac upevnia vzťahy. Prístup k práci sa môže zmeniť, zlepšiť, ľudia prichádzajú s novými nápadmi a stratégiami.
  • Umožnite ľuďom zapojiť sa do rozhodovania vo firme – aspoň v obmedzenej miere. Ľudia jednoduchšie prijímajú rozhodnutia, ak sa na nich mohli zúčastniť. Potom v podstate robia to, čo si „nariadili sami“ a nie čo prišlo od niekoho „z hora“.

  • MOTIVÁCIA, UZNANIE – jednoznačne dobrý spôsob, ako si udržať pracovníkov. Pracovníci, ktorí dávajú výpoveď zo zamestnania, často medzi dôvodmi uvádzajú nedostatok uznania zo strany nadriadených. Uznanie a oceňovanie pracovníkov, ich snahy je dobré riešenie, ako ušetriť finančné náklady a zároveň udržať zamestnancov, o ktorých stojíte. Bolo by dobré, kedy si manažéri uvedomovali, že uznanie a pochvala ako forma odmeny za výkon naozaj prispievajú k zabezpečeniu dobrého výkonu celej organizácie. Je totiž pravdepodobné, že nespokojní a nedocenení pracovníci – napriek dobrému platu, budú v práci tráviť oveľa menej času či snažiť sa o naplnenie cieľov organizácie. Pri motivovaní pracovníkov málokedy stačia len samotné peniaze, teda výška platu či odmien. Pridať potrebujete dobrý motivačný program. Ako to, že samotné peniaze nestačia? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Peniaze neuspokoja všetky potreby človeka. Rôznym motivačným teóriám sa venovali výskumy už v polovici minulého storočia. Výstup z týchto výskumov je jasný – ľudia potrebujú pokryť svoje materiálne potreby, ale skutočná spokojnosť (a s tým súvisiaca lojalita k zamestnávateľovi) má pôvod inde, a to v pocite úspechu, osobného rastu a v pocite vlastnej ceny – hodnoty. Uznanie a ocenenie môžete zamestnancovi prejaviť aj tým, že mu:
  • umožníte kariérny rast a vzdelávanie,
  • poskytnete možnosti práce z domu,
  • poskytnete niekoľkých dní voľna na zotavenie, i vybavenie súkromných záležitostí,
  • zorganizujete spoločné firemné aktivity,
  • príležitostne venujete malé darčeky alebo zabezpečíte možnosť využitia služby u nejakého vášho partnera. Osvedčuje sa prepájať krátkodobé materiálne stimuly a dlhodobé nemateriálne stimuly. Dajte si však pozor na to, že odmeny (aj v nepeňažnej forme) strácajú účinok, pokiaľ neprestavujú úprimnú reakciu na odvedenú prácu či dosiahnuté výsledky. Skúste preto naozaj venovať trošku Vášho času na to, aby ste poďakovali Vašim pracovníkom za ich snahu a výkon.
  • Nielenže pomôžete ušetriť Vašej organizácii nemalé finančné náklady, ale zároveň zabezpečíte, že Vaši zamestnanci vynaložia maximálnu snahu pre dosiahnutie cieľov organizácie.

    Mgr. Mária Kopčíková

    Literatúra:
    BEDRNOVÁ, E., Nový, I.: Psychologie a sociologie řízení, Management Press, 2007;
    KOLLÁRIK, T.: Sociálna psychológia práce, Bratislava, 2002;
    PLAMÍNEK, J.: Tajemství motivace, Grada, 2010;
    is.muni.cz/th/342943/fss_m


     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    November 2014
    10. 11. - pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za október 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za október 2014
    18. 11. - utorok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 11. - štvrtok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2014 49 790 €
    25. 11. – utorok podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za október 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za október 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za október 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za október 2014
    do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2014
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za október 2014
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za október 2014 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 29.10. 30.10. 31.10. 3.11. 4.11. 5.11. 6.11. 7.11. 10.11. 11.11. 12.11. 13.11. 14.11. 17.11.
    USA americký dolár USD 1,2737 1,2598 1,2524 1,2493 1,2514 1,248 1,2517 1,2393 1,2486 1,2424 1,2467 1,2456 1,2436 1,2496
    Japonsko japonský jen JPY 137,75 137,27 140,18 142,19 141,96 143,21 143,33 142,89 142,56 143,88 143,63 143,87 144,94 145,3
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,784 27,729 27,77 27,788 27,788 27,823 27,769 27,705 27,585 27,592 27,603 27,644 27,653 27,701
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4445 7,4449 7,4444 7,4441 7,4429 7,4426 7,4404 7,4386 7,4387 7,4401 7,4416 7,4424 7,4434 7,4434
    V. Británia anglická libra GBP 0,79095 0,7872 0,78425 0,78085 0,7819 0,7843 0,78615 0,7834 0,7852 0,7836 0,788 0,7912 0,7944 0,7989
    Maďarsko maďarský forint HUF 309,05 308,82 308,26 308,64 309,08 309,05 310,02 309,84 307,04 307,59 307,36 306,36 306,12 306,01
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2252 4,2168 4,2177 4,2188 4,2248 4,2336 4,2214 4,2284 4,2147 4,2235 4,2192 4,2282 4,2295 4,2238
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4245 4,4175 4,4163 4,4138 4,4198 4,4193 4,4282 4,435 4,423 4,424 4,4323 4,4305 4,4275 4,428
    Švédsko švédska koruna SEK 9,3294 9,271 9,2664 9,23 9,2623 9,2164 9,2027 9,2125 9,2074 9,1908 9,2283 9,2442 9,2376 9,2449
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2059 1,2059 1,2067 1,2054 1,2055 1,2043 1,2045 1,204 1,2028 1,2024 1,2023 1,2018 1,2015 1,2013
    Nórsko nórska koruna NOK 8,4675 8,4605 8,49 8,464 8,5775 8,574 8,5165 8,4965 8,4235 8,4865 8,4415 8,4565 8,453 8,444
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,665 7,6615 7,664 7,6655 7,6635 7,6628 7,6625 7,661 7,663 7,665 7,6676 7,6683 7,6703 7,674
    Rusko ruský rubeľ RUB 54,6031 53,0991 53,8575 54,1135 54,6375 55,352 57,593 57,1802 56,788 57,987 57,718 58,0382 58,828 59,2177
    Turecko turecká líra TRY 2,8029 2,7888 2,7769 2,7839 2,7866 2,7919 2,802 2,8189 2,8092 2,8137 2,818 2,8054 2,7905 2,7854
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4334 1,4311 1,4249 1,4347 1,4342 1,4494 1,453 1,4418 1,4406 1,4386 1,4318 1,4254 1,4336 1,4312
    Brazília brazílsky real BRL 3,0902 3,0453 3,0714 3,1106 3,1589 3,1428 3,1783 3,1987 3,1654 3,1908 3,1936 3,2058 3,261 3,2631
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4192 1,4074 1,412 1,41 1,4286 1,4281 1,4281 1,4168 1,4124 1,415 1,4109 1,4111 1,4155 1,4133
    Čína čínsky jüan CNY 7,7842 7,7032 7,6559 7,6447 7,6538 7,631 7,6521 7,5876 7,6413 7,6077 7,6382 7,6319 7,623 7,6523
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,8778 9,7706 9,7125 9,6879 9,7014 9,6747 9,7047 9,6087 9,6826 9,6332 9,6677 9,6601 9,6436 9,6899
    Indonézia indonézska rupia IDR 15405,88 15305,96 15169,68 15149,62 15160,11 15223,74 15211,3 15115,13 15201,7 15186,49 15190,5 15183,2 15207,35 15240,7
    India indická rupia INR 78,0619 77,3946 76,8535 76,7133 76,8422 76,7511 76,958 76,3857 76,7951 76,4635 76,5848 76,6293 76,8735 77,2603
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1333,04 1330,35 1343,43 1345,9 1348,77 1360,83 1360,61 1356,41 1355,53 1362,54 1365,32 1361,16 1372,11 1370,14
    Mexiko mexické peso MXN 17,1338 16,9467 16,8711 16,8643 17,081 16,9834 16,9925 16,8944 16,8936 16,8979 16,9676 16,9243 16,9441 16,9539
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,1653 4,1396 4,121 4,1452 4,1659 4,1798 4,176 4,1467 4,1585 4,1562 4,1526 4,1557 4,1769 4,1874
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6035 1,6134 1,6045 1,6131 1,6144 1,6135 1,617 1,6096 1,602 1,6008 1,5857 1,5766 1,5829 1,5775
    Filipíny filipínske peso PHP 56,982 56,541 56,355 56,215 56,27 56,288 56,37 55,813 56,044 55,827 55,93 55,901 56,01 56,189
    Singapur singapurský dolár SGD 1,6196 1,6105 1,6111 1,6107 1,6143 1,617 1,6171 1,6056 1,6097 1,6077 1,608 1,6086 1,6158 1,6217
    Thajsko thajský baht THB 41,353 41,025 40,832 40,815 40,883 40,993 41,085 40,745 40,939 40,848 40,944 40,862 40,865 40,943
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,8447 13,7374 13,7517 13,786 13,83 13,9 13,922 14,004 13,9935 14,0199 14,0105 13,981 13,9236 13,8937
    Izrael izraelský šekel ILS 4,7749 4,7532 4,7545 4,7343 4,7535 4,7442 4,7403 4,7198 4,7282 4,7483 4,7634 4,751 4,7468 4,7764

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 4/2015 (IX/2014)
    • Zákon o BOZP - úplné znenie zákona s komentárom
    • Zákon o ERP - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10-11/2014 (X/2014)
    • Finančný prenájom - Ing. Anton Kolembus
    • Výdavky na pracovné a sociálne podmienky - Ing. Ján Mintál

    Verejná správa – (VS), č. 11/2014 (X/2014)
    • Zákon o DPH - zmeny – Ing. Ján Mintál
    • Zmena pri používaní ERP – Ing. Marta Boráková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2014 (X/2014)
    • Pracovná zdravotná služba – JUDr. Miroslav Tichý
    • Stravovanie zamestnancov - Ing. Iveta Matlovičová

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2014 (X/2014)
    • Oceňovanie majetku pre daňové účely - Ing. Miroslava Brnová
    • Uplatňovanie DPH pri predaji použitého tovaru – Ing. Dušan Dobšovič

    1 000 riešení, č. 10-11/2014 (IX/2014)
    • Daňový poriadok
    • Kontrolný výkaz
    • Dane v praxi
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody


    PRIPRAVUJEME

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12/2014 (X/2014)
    • Archivovanie a uchovávanie mzdovej agendy

    Verejná správa – (VS), č. 12/2014 (XI/2014)
    • Povinnosti pozemkového spoločenstva
    • Zákon o matrikách

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2014 (XI/2014)
    • Ochrana práce
    • Výkon sociálnej práce

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.12/2014 (XI/2014)
    • Časové rozlíšenie v PÚ
    • Minimálna mzda a minimálne mzdové nároky

    1 000 riešení, č. 12/2014 (XI/2014)
    • Právo a podnikateľ
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Vzory zmlúv podľa ZP
    Pracovnú silu je nevyhnutné považovať za najdôležitejší zdroj, ktorý má podnik k dispozícií a v trhovom prostredí je i zdrojom najdrahším, obzvlášť ak ide o pracovnú silu kvalifikovanú. Každý zamestnávateľ by si mal uvedomiť, že jeho úspešnosť a konkurencieschopnosť je v rozhodujúcej miere závislá na pracovnej sile a schopnostiach, jej pracovnom správaní a jej spokojnosti a vzťahu k zamestnávateľovi.

    Vzory zmlúv podľa ZP
    monotematika (A5, 120 str.)


    Vzory podľa ZP - príspevok
    mesačník PaM 12/2014, (A5, 80 str.)


    Pracovnoprávne vzťahy - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 9/2014 (A5, 96 str.)


    Pracovnoprávne zákony - úplné znenie zákonov
    Zákony III/2014 (A5, 792 str.)


    Aktualizované novely pracovnoprávnych zákonov - úplné znenie zákonov
    Aktualizácie III/2014




    BALÍČEK Vzory zmlúv podľa ZP obsahuje:
    Vzory zmlúv podľa ZP + PaM 12/2014 + Zákony III/2014 + Aktualizácie III + 1000 riešení 9/2014

    Cena balíčka je 26,80 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 13,20 €.
    Ušetríte 13,60 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Zákon o ERP po novelách I.
    Vážení čitatelia!
    Pripravili sme pre vás balíček o používaní ERP, po posledných novelách tohto zákona. Súčasťou novely boli aj dôležité zmeny v používaní ERP. V čase publikovania komentára k zákonu o používaní ERP nie je novela ešte uverejnená v zbierke zákonov, ale ako prví sa snažíme Vás o zmenách informovať, nakoľko sú platné už od 1. 12. 2014. Táto novela úzko súvisí so 6 novelami zákona o dani z príjmov, ktorý tiež nájdete v našich publikáciách. Koho sa novela zákona dotkne?

    Novela zákona o ERP - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 4/2015, (A5, 220 str.)


    Zmeny v zákone o ERP - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 12/2014 (A5, 96 str.)


    Zákon o používaní ERP po zmenách - príspevok
    mesačník DUO 10/2014 (A4, 80 str.)


    CD Poradca zadarmo



    BALÍČEK Zákon o ERP po novelách I. obsahuje:
    Poradca 4/2015 + 1000 riešení 12/2014 + DUO 10/2014 + CD Poradca zadarmo

    Cena balíčka je 13,90 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 9,80 €.
    Ušetríte 4,10 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page